2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Dió, levél, diólevél

Írta: | Kulcsszavak: dió . levél . diólevél

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Van hét diófánk.

Így rengeteg lehullott diólevelünk is. (Bakker, mit az azt csináljunk ennyi őszi diólevéllel?? :((( )

A diófának nem csak a termése, hanem a levele is felhasználható, áldásos hatásáról sokféle információ kering, nézzük, valójában mire is jó!
A hajápolástól a bőrbetegségeken át a méregtelenítésig tömérdek mindenre javasolják a diófa gyógyító levelét, Iránban pedig a cukorbaj egyik tradicionális ellenszere. A Kárpát-medencében a diófa két fajával találkozhatunk a leggyakrabban, az ehető diót termő közönséges dióval és az Észak-Amerikából származó, főként díszfaként ültetett fekete dióval.
A közönséges dió (Juglans regia) levelének a néphagyomány és a természetgyógyászat számtalan jótékony hatást tulajdonít: vértisztítóként, gyomorerősítőként, emésztést segítőként (összehúzó hatása miatt enyhe hasmenésnél) valamint féreghajtóként tartják számon, emellett bőrproblémák, kiütések, ekcéma, fagyások ellen is javasolják. Magas vérnyomás, illetve aranyérbántalmakra is ajánlják, de borogató szerként mandula és szemgyulladásra is. A levél főzetét hajhullás ellen illetve hajszínezésre is használják, vidéken régebben még a lépfenét is a leveléből készített teával kezelték.

Mindazonáltal a diólevél nem csodaszer, hiszen minden jótékony hatása ugyanannak a hatásmechanizmusnak tudható be: hatóanyagai nem csak a diófa alatt élő gyomnövények túlnyomó részére, hanem rovarokra, férgekre, gombákra, vírusokra, baktériumokra is károsan hatnak - de az emberre ártalmas mellékhatások nélkül.
A levelek közel 10 százalékban tannint (csersavat) tartalmaznak, javarészt ellagitanninnal, aminek daganatellenes hatásáról jelenleg is folynak kutatások, valamint több mint 3 százalékban kvercetin és kempferol flavonoidokat, körülbelül 1 százalékban C-vitamint. A monoglükozidok közül a vírusölő (herpesz), baktériumölő és gombaölő (Candida albicans, Trichophyton rubrum) juglon található meg benne, mindemellett illóolajat is tartalmaz.
Nem csak borogatni, fürdeni is jó
A diófalevél teája nem csak belsőleg hat: különböző bőr- és nyálkahártya-fertőzések (mandula- és torokgyulladás, ínysorvadás, de akár hüvelyi is), ekcéma, bőrgomba, visszérseb, atka ésfejtetűkezelésre egyaránt alkalmasnak tartják. Fürdőként a gyulladásos megbetegedések enyhítésére javasolják.
Csak a zöld levet használjuk
A tea készítésének számtalan módja van, de akkor a legjobb igazán, mikor július-augusztus környékén megvastagodnak, de még sötétzöldek. A rozsdafoltos vagy sárgás levelek már nem használhatók. Árnyékos helyen kell szárítani, majd összemorzsolni és páramentesen tárolni. Leforrázva fogyasztandó, kúraszerűen.

A dió egyik legfontosabb téli termésünk és alapanyagunk. Egészségmegőrző szerepe kiemelkedő a hideg hónapokban, de bőrünk ápolására is használhatjuk. Még kutatják sok hatását.

Mindazonáltal, számos, kevésbé bizonyított hatást is tulajdonítanak a diófalevélnek. Ilyen az asztma, a reumás fájdalmak, csontritkulás, a daganatok elleni hatékonysága. Sokszor hallani, hogy a főzet csökkenti a vércukorszintet és szabályozza az anyagcserét, így cukorbetegek kiegészítő terápiájaként is jó, de még jelenleg is folynak az ez irányú kísérletek. Mindenesetre, az Európai Gyógyszerügynökség gyógynövényszakértői a jelenlegi bizonyítékok alapján bőrpanaszok kezeléséhez és az izzadás csökkentéséhez javasolják használatát.


+

...meg öt boldog csirkénk.

Az erdélyi rokonok lesúgták, hogy téli alomnak diólevelet tesznek a tyúkjaik alá...

.

Hozzászólások

(#1) Freiherr


Freiherr
őstag

Ezt a tyúkos témát kifethetnéd bővebben, szeretik a pipik, vagy micsoda?

XXX

(#2) Robert07


Robert07
aktív tag

Jó lesz az a tyúkoknak, nem kell túlbonyolítani. :C

(#3) Rive


Rive
veterán

Eeeegen. Ha kicsit megszalad a természetgyógyász véna, akkor hirtelen az összes gaz és gizmó jó mindenre.
Mármint mindenre is :N

Amúgy az egészséges talajbiológia egyik feltétele a fa alatt hagyott avar, amit a giliszták szép lassan lerángatnak a föld alá.

Ráadásul komposztnak is jó minden további nélkül (minden híreszteléssel ellentétben).

A tyúk-alom nekem gyanús, a madárszar alapból extrém savas, savas levéllel keverni az inkább tartósít, szerintem...
De ha használják, hát...

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#4) gygabor88


gygabor88
tag

Pálinkát vagy likőrt nem lehet belőle csinálni?

(#5) Armahun


Armahun
addikt

Nekünk szerencsére kettő van.
Ha sikerül száraznak maradnia zsákba szedem, télen a kecskék szeretik.
A maradékot fűnyíróval söpröm össze ami jól be is tömöríti , majd megy a komposztra.
Legalább két év kell neki mire elbomlik.

Ha szerinted egy tárgy lehet Ő, akkor te is az vagy. Jó étvágyat evés előtt illik kívánni. A már evő embert ezzel étkezévében megszakítani igen nagy illetlenség.

(#6) Armahun válasza gygabor88 (#4) üzenetére


Armahun
addikt

De a zöld gubós kis diókat kell szétvágni, majd pálinkába áztatni, fűszerezni, fogyasztani.

Ha szerinted egy tárgy lehet Ő, akkor te is az vagy. Jó étvágyat evés előtt illik kívánni. A már evő embert ezzel étkezévében megszakítani igen nagy illetlenség.

(#7) Eastman válasza Freiherr (#1) üzenetére


Eastman
őstag

Alapvetően nem tesz rosszat nekik. A csirkeólba a padlóra, a lábuk alá kerül a száraz avar - az eddigi szalma helyett. Pl. így hasznosítható a rengeteg lehullott diólevél.

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#8) Hieronymus válasza Eastman (#7) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

Ez elmélet vagy évek óta bevált gyakorlat?
Mármint a tyúkok esetében az alájuk szórást kérdezem.

A diófa levél hasznossága elvitathatatlan. Azt gondolom mégsem a lehullott levelek hasznosak, hanem a még zölden leszedett és gondosan szárított példányok.
Sőt egy kiadós frissen szedett dióleveses fürdő után szoktak elgondozni a hölgyek, hogy az összes meglévő bőrápoló és szépítő kozmetikai cikket kell kidobniuk vagy csak a többségét.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.