2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Kid Baltan and Tom Dissevelt az elektronikus zene úttörői

Írta: |

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Kid Baltan and Tom Dissevelt a holland Philips cég kutatási laboratóriumában kisérleteztek a különbőző zenei effektusokból összerakható zenével.. A szintetizátor még nem létezett így mint a videón is látható minden egyes hangektet maguk állitottak elő és rögzitettek a studióban majd ezeket összejátszották a megfelelő időpontokban:

Az 1957-ben megjelent Song from the Second Moon, „Zene a második holdról”), amit a Delta tudományos ismeretterjesztő TV-műsor használt szignáljaként a legismertebb zeneszámuk itthon. Amit évekig hallottuk ugy a delta műsorcimzeneként hogy maguk a tévénél dolgozók se tudták a zeneszám származását..

Delta főcimzene:

Thomas (Tom) Dissevelt (4 March 1921, Leiden - 1989
1939 és 1944 között a hágai konzervatoriumban tanult zene elméletet.Harsonán majd klarinéton tanult meg játszani.
A háború után Indonéziába költözött ahol Jos Cleber Orchestra zenésze lett.
Ezzel a zenekarral és feleségével (Rina Reys) bejárták a fél világot.
1955-ben kezdett el érdeklődni a modern zene után és elkezdte hallgatni a sokféle zenét játszó német rádió adásokat.
Egy évvel később Philips-től kapott ajánlatot elektronikus zene kisérletezésre Natlab studióba ahol Dick Raaijmakers (alias "Kid Baltan-al feltalálták a jővő zenéjét ..

Dick 'Kid Baltan' of 'Dik Natlab' Raaijmakers (1930 - 2013 September 4, 2013 in den Haag, ZH, Netherlands
1960-1962: Tudományos segédmunkatárs, University of Utrecht intézetben
1963-1966 Megalapítja a saját studióját Studio Electronic Music - The Hague
1966-1995 Zenei Oktató Kon.Conservatorium-ban
1995-ben nyugdíjba vonul
2013 szept 4-én 83 éves korában elhunyt

Hozzászólások

(#1) lapa


lapa
veterán

delta forever.

hozzáteszem legelső műsorban egyik téma "a Steier Puch gyár terepjáró autója;". persze az még nem a g-modell volt, hanem a pinzgauer * vagy nemtom.

amúgy meg lehet ezeket valahol nézni?

* utánanéztem, valszeg a haflinger volt, pinzgauer sokkal későbbi.

[ Szerkesztve ]

(#2) bambano


bambano
titán
LOGOUT blog

akkoriban, amikor ezeket a kísérleteket folytatták, a szintetizátorra már 21 évvel korábbi szabadalom létezett és kereskedelemben kapható termék volt.

a hollandot meg kis h-val írják ebben a szövegkörnyezetben.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3) ceia


ceia
őstag

Ez a zene mindig is tetszett (a Delta elején) de az csak a szám első fele volt, a második felében emberi fütyülés is hallható, amit szerintem érdemesebb lett volna kihagyni. Azt leszámítva jó a 'Delta utáni' rész is. Én mindenesetre szerkesztettem magamnak egy fütyülés mentes verziót.
Tizenévesként én is kísérletezgettem a szalagos magnómmal, anélkül, hogy hallottam volna ilyesmiről. Lelassítva, felgyorsítva, meg visszafelé is játszottam hangokat, és használtam végtelenített szalagdarabot is. Később már tranzisztoros áramköröket csináltam, és azokkal csiholtam hangokat, és azokkal is csináltam pár eléggé kísérleti jellegű zenét. De sajnos nem maradt meg egy sem.

#2 bambano Kid Baltan 57-ben adta ki ezt az albumot. 21 évvel előtte, 1936-ban még nem volt szintetizátor, nem hogy árusították volna. Az első szintetizátort a Hammond által tervezett Novachord-ot 1938-ban kezdték el gyártani. De csak az 1939-es New Yorki Világvásáron mutatták be, az első eladott példány pedig csak 1940-ben került Franklin D. Roosevelthez, mint születésnapi ajándék. A Kid Baltan lemez kiadása előtt 19 évvel készült el az első szintetizátor, és 17 évvel előtte talált gazdára az első kereskedelmi forgalomba került példány. Viszont nagyon drága volt, nem csoda, hogy még ment a kísérletezés a magnókkal is az ötvenes években. Csak 1964-ben jelent meg az első, mai felfogás szerinti analóg szintetizátor, a Moog Synthesizer.

[ Szerkesztve ]

        it's more fun to compute

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.