2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Ki mennyire értékes?

Írta: |

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Szerintem az egy nagyon jó kérdés, hogy ki mennyire értékes? Én mennyire vagyok az? Ha valaki szerint nem vagyok értékes, vagy szerintem más nem az, esetleg a többség véleménye az, akkor ez az igazság?
Ha magunkat értékeljük le, akkor önbizalomhiányosak leszünk, ha másokat, akkor szeretetlenek.
Mi az igazság? Nos szerintem a jó válasz, hogy nincs egyértelmű válasz. Megpróbálok rá egy stratégiai játékos választ adni.
Röviden az értékmeghatározásnál az alábbi gondok merülnek fel: Mindenki egynél több tulajdonsággal rendelkezik. Ezek egy része mindenki számára ismert, egy része csak a személy számára, egy része csak az őt értékelők számára, és vannak olyan tulajdonságok, amik mindenki számára rejtve vannak. Mivel egynél több tulajdonságról beszélünk, ezért az értékeléshez kellene tudnunk súlyozni és összegezni ezeket a tulajdonságokat. Viszont a súlyozás értékelőnként más és más, tehát nem egységes.
Régen haverokkal travianoztunk, ami egy online stratégiai játék. A játék kezdetén el kellett dönteni, hogy ki milyen néppel akar lenni: római, gall, vagy germán. A leglényegesebb, amit ez a döntés meghatározott, hogy a katonai egységeinknek milyen támadó és védő értéke lehet. Utóbbinál külön védőérték volt gyalogság és lovasság ellen. A nép választás valójában arról szólt, hogy milyen játékot szeretnék választani: Ha támadó akarok lenni, akkor germán, ha védő, akkor gall, ha kiegyenlített sereget akarok, ami sem támadásban, sem védekezésben nem kimagasló, de nem is kutyaütő, akkor az a római. Ha az ember kiválasztotta, hogy támadó, akkor már csak a sereg összetételét kellett meghatározni, hogy mennyi legyen benne a gyalogos és a lovas, hogy maximalizálja a támadóerejét.
Hogy jön ez ide? Egy stratégiai játékban az egységeket tíz alatti paraméterrel tudjuk jellemezni, amik ráadásul még ismertek is: védő- és támadóerő, előállítási költség (több nyersanyag) és szálláshely szükséglet. De nem tudom megmondani, hogy melyik a legjobb egység, mert az attól függ, hogy mire kell! Mondhatom azt, hogy nyersanyagra vetítve a lándzsással kapom a legnagyobb támadóértéket, vagy a phalanxal a védőt. Vagy hogy a Teuton lovag mellé mondjuk a csatabárdost éri meg gyártani, mert akkor kiegyenlített lesz a nyersanyagfelhasználás. Vagy koncentrálhatok a szálláshelyekre is és akkor szintén Teuton lovag mellett döntök, és csak támadásról beszélünk, a védekezés ugyanez pepitában.
Szóval a régi kérdés, hogy mi a célom vele, és ez alapján összegezhetem az egyes tulajdonságokat és abból képezhetek egy számot, ami csak arra az egy célra nézve ad értéket, és képez rangsort a katonai egységek közt.
Szóval ki mennyire értékes? Milyen szempontból? Az mond-e bármit is bármelyikünk értékéről, ha kettőnket a saját értékrended alapján ítélsz meg? Mondhat-e az rólad bármit is az, ha valaki téged a saját súlyozása alapján értéktelen kategóriába sorolt? Az csak annyit mond, hogy nem rendelkezel olyan tulajdonságokkal, amik számára fontosak és vagy olyanokkal rendelkezel, amik számára irritálok. Az összes többi tulajdonságodat 0 súlyozással vette figyelembe, amibe beletartozhat, hogy Hitler hozzád képest egy szent, vagy Teréz anya volt egy senki, tudod a rák ellenszerét, esetleg Ali Baba barlangját, született empata vagy, egy látnok, munka hőse és sorolhatnánk, a lényeg, hogy ezeket 0 súlyozással vette figyelembe, nem úgy, mint más, aki ezen tulajdonságaidat is értékelné és ezek alapján más eredményre jutna.

Megpróbálhatunk egy többség által elfogadott súlyozás alapján értékelni embereket, de ugye az a többség által elfogadott általános helyzetre vonatkozva fogja megítélni az embereket. Szélsőséges esetben viszont az már nem lesz jó. Mi van, ha földrengés után kell menteni az embereket, vagy háború van? Akkor már az udvarias nyüzüge könyvelő a pénzével és autójával máris nem lesz olyan értékes.
Szerintem az a helyes, ha a másikat önmagáért tiszteled. Lehet, hogy számodra nem értékes, de valaki számára ő a tökéltes, ezért tiszteletet érdemel. Ahogy te is számodra vagy valaki harmadik fél számára értékes és különleges vagy, de ennek nem kell azt jelentenie, hogy a másik fél számára értékesnek kell lenned. Viszont tisztelnie kellene, mert azzal a tulajdonsághalmazzal amid van csak te rendelkezel.
Amit az előbb elmondtam nézzük programozói szemmel
Egy ember értékét az értékelő függvény meghívásával tesszük:
JozsiErteke=ertekelo(Jozsi)
Viszont az ertekelo függvénynek két adatra van szüksége a tulajdonság halmazra és a súlyozásra. végső soron mi ezt az értékelőt akarjuk meghívni:
double ertekelo(List<tulajdonsag> tulajdonsagok, Dictionary<tulajdonsag, double> sulyozas)
Úgyhogy elsőre azt mondjuk, hogy az ertekelo(szemely kitErtekelunk) az direktbe hívja meg az ertekelot:
double ertekelo(szemely kit) {
return ertekelo(kit.tulajdonsagok, en.sulyozas);
}

Már be is lett téve, hogy az értékelésnél fontos, hogy ki értékel, ami mindig én. A konszenzusos személy értékelő csak annyit csinál, hogy körbe kérdezi a megbizhato személyek csoportot és az ő általuk megadott double értékeket átlagolja/képez belőle pontszámot.
Ha ezt megakarnánk hívni, akkor már a fordító jelezne, hogy a tulajdonsagok az private attribútum, tehát az én nem érheti el. De szerencsére az en gyűjthet adatokat, és át lehet írni erre a függvényt:
return ertekelo(en.ismerosok[kit].ismertTulajdonsagok, en.sulyozas)

Az előbb részleteztem, hogy az en.sulyozas-omnak jó kérdés mennyi köze van a te.sulyozas-odhoz az ő.sulyozas-ról meg már ne is beszéljünk. Hisz mind-mind másik értékhalmaz.
De ugyanígy sejthető, hogy már elemszámban sem fog stimmelni a kit.tulajdonsagok és a en.ismerosok[kit].ismertTulajdonsagok halmaz. Aztán ha a két halmaz közt van egyezés, akkor az adott tulajdonsághoz rendelt érték mennyire fog megegyezni. Példának okáért a súly: Mindenki ismeri a sajátját, de a másikét általában csak becsüli, ami akár köszönő viszonyban sincs az igazsággal.

Hozzászólások

(#1) Jack Hunter


Jack Hunter
csendes tag
LOGOUT blog

Az évszázad üzlete: eladni embereket annyiért amennyit gondolnak magukról, és megvenni őket annyiért, amennyit valójában érnek. :))
A témára nincs konkrét válasz, de ha ilyeneken gondolkodsz, már nem lehetsz átlagos.

(#2) borg25 válasza Jack Hunter (#1) üzenetére


borg25
senior tag
LOGOUT blog

Kivéve az önbizalomhiányosoknál. Őket a saját árukon kell megvenni, és az értékükön eladni ;)

(#3) joghurt


joghurt
addikt

Szerintem erre a legjobb megoldás kollégám jelszó hashelő függvénye:

return 5;

A tej élet, erő, egészség.

(#4) borg25 válasza joghurt (#3) üzenetére


borg25
senior tag
LOGOUT blog

:R
Briliáns, egyszerű, gyors, és egész jól hozza a közelítő értéket.
Respect

(#5) updog


updog
senior tag

Az írásról ez ugrott be :D

"Bocs, főnök, de én csak két emberben bízom. Az egyik én vagyok. Nem maga a másik." || "Hóhahó, mégis van graffaló!"

(#6) bkercso


bkercso
nagyúr

A jellemzés kategóriaalkotással kezdődik, ez viszont az elménk játéka: a valóságban nincsenek kategóriák. A kategóriaalkotás sokszor hasznos a túlélés szempontjából, ezért műveli az intellektusunk, sokszor azonban olyan fogalmakat próbálunk ráhúzni a valóságra, amik nem nagyon akarnak ráilleni. Ekkor jönnek a bajok! Ugyanis minél jobban tömjük a fejünket konklúziókkal, annál kevésbé látjuk a valóságot ezektől.

Azt mondják a bölcsek, hogy cselekvés előtt kell értékítéletet alkotni, ám, ha nincs cselekvés, akkor nem kell: minél inkább a maga komplexitásában kell meglátni mindent - amennyire tőlünk tellik. Ha mindig kategorizálsz, akkor megkapod a tudás és biztonság érzését, de ráunsz a világra, mert csak a szűk kategóriáidon keresztül látod azt. (Amikor az ember evett a tudás fájáról, meghalt - ismerős? :) )

A témához konkrétabban kapcsolódva:
Az ember élő lény, ráadásul határtalan lehetőségekkel és szabad akarattal. Még aki ezt nem is használja ki, az is dönthet egyszercsak úgy, hogy innentől él a szabadságával és változtat az életén úgy, ahogyan senki se gondolta volna róla. Épp ezért az ember értékét szerintem nem lenne szabad megállapítani. Adott szituban (munkahelyen pl.) mérlegelni kell, hogy kit válasszunk, de objektív értéke nincs az embernek. A vallás, erkölcs, jog is ezt kommunikálja.

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#7) borg25 válasza bkercso (#6) üzenetére


borg25
senior tag
LOGOUT blog

Téves kategóriaalkotásnak tartod a mondandómat?
Szerintem ahhoz, hogy eljussunk odáig, hogy a maga komplexitásában lássuk a világot, sok egyszerű, ám idővel egyre komplexebb modellt kell alkotni, ahhoz, hogy megértsük, vagy legalábbis azt higgyük, hogy értsük.
De az is jó kérdés, hogy mit jelent látni? Van, hogy látni egyenlő érteni, de mondjuk egy szobornál, hegynél, ökoszisztémánál nem szükséges megérteni, hogy miért van ott, miért ilyen, ahhoz, hogy lássuk, és értékeljük a texturáját, méretét, önmagát, elég látni.

(#8) Gave


Gave
addikt

Nehéz kérdés, mert a közösség behatárolja mit lehet, tegyük fel tehetséges asztalos vagy. Ha megkötik a kezed, pl asztalos munkára már nem vagy nekik értékes ( függetlenül a képességeidtől). De pl; lehet, hogy énekelni, viccet mesélni még tudsz nekik, vagy diktálni a kevésbé jó képességű asztalosoknak, hogy mit és hogyan kell megmunkálni.

A k=közösséged támogat: +1
A k foglalkoztat: +1
A k értékesnek tart: +1 (igazából random érték, de mindegy )
A k hagyja/lehetővé teszi, hogy fejlődj: +1
A k elvárja, hogy fejlődj, és megteszed: +1
A k elvárja, hogy fejlődj, de nem teszed meg: -1, * ugye változó lesz más értékek függvényében
A k pozitív vagy semleges az egészségi állapotodra: +1 ( sok szerencsét hozzá )
A k egyéb magas értékű tagjainak a hozzátartozója vagy: +x
A k tagjai elérik az átlag emberi intelligenciát, így minden tagját alapértéken értékesnek tartják: +x
A k tagjai nem kishitű bajuszfésülő fillérrománcerek: +999**n
...

Az egészségi szinted.
Környezetre gyakorolt hatásod: építő, pusztító, semleges ugye nem lesz mert minimum levegőt veszel .
Örökölt "fizikai" vagyon
Örökölt, intellektuális vagyon, mondjuk ide tartozhatna akár egy darab fizikai nyomtatvány is amiben létező, problémára a k által még ismeretlen a megoldás. Vagy egy képlet/dal/vicc amit csak neked mondtak el, és vélhetően van értéke.

Önértékelésben, szintén mennyi mindent tudsz megtenni magadért, mennyit tudsz elérni a számodra ( || is) fontos célokból, itt pl; már annyiból trükkös, hogy mennyire tartod fontosnak a közösség értékelését a saját értékedben, mert pl; szembe mehetsz a közösségeddel a saját érdekeidért, és ha olyan fajta vagy akkor ez pl; semmit nem csorbít azon, hogy mennyit érsz magadnak.

joghurt: örülj neki, hogy adott vissza értéket, rosszabb helyeken a fél API "üres" return; függvényekből áll - lol.

(#9) Tapsi


Tapsi
addikt

Haha, köss egy életbiztosítást, és megtudod, mennyire vagy értékes. :D Ennél egzaktabb válasz sajnos nem létezik.

(#10) bkercso válasza borg25 (#7) üzenetére


bkercso
nagyúr

Téves kategóriaalkotásnak tartod a mondandómat?
Nem feltétlen (párhuzamot vonsz a SW-es világ és az emberi közt; érdekes), inkább azt mondom, hogy a gondolataink nagy része fölösleges értékítélet, konklúzió, prekoncepció.

Egy embert látni szinte lehetetlen, ha értékesnek vagy értéktelennek tartod. Ez egy prekoncepció vele szemben.
Persze, adott szerepre vonatkozóan valid lehet az értékelés: ez az ember erre a szerepre értékes. De attól még szerintem nem lesz értékesebb, mint más. Veszélyes lenne rendezni az embereket eszerint.

Pl. egy gátlásos, iskolázatlan, ügyetlen emberről kiderülhet, hogy érzelmileg értelmesebb az adott társaság egészénél.
Több régi kultúrában a szellemi fogyatékosokat pl. istenszerűekként tisztelték, mert úgy tartották, hogy kissé kilógnak ebből a világból abba, ahonnan mindnyájan jövünk és ahova majd megyünk, de a normálisak most egyáltalán nem látják azt, míg ők részben ott vannak. Nyilván nem alaptalanul tartották így.

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.