2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Nukleáris reneszánsz közeleg?

Írta: | Kulcsszavak: nukleáris energia

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Ahogy az előző cikkben szó volt róla, egyszerre van szükségünk tisztább, ugyanakkor olcsóbb, a kőolajtól független energiaforrásra is. Obama a héten jelentette be, hogy a kormányzat 8,3 milliárd dollárt költ két új nukleáris reaktor építésére Georgia államban. Az Egyesült Államokban évek óta ez az első fejlesztés a területen.

Magyarországon is nemrégiben, 2009 márciusában döntött a parlament jelentős többséggel új paksi blokkok építése mellett, melyeket 2020-2025-re terveznek átadni. Figyelembe véve, hogy áramtermelésünk 40%-át jelenleg is a nukleáris energia fedezi, Magyarország ebben a tekintetben az EU élezőnyébe kerülhet, közvetlenül Franciaország mögé felsorakozva.

Nemzetközi szinten a politikai pártok és az egyes államok lakossága között is megoszlik a nézet azt illetően, hogy az atomenergia milyen kockázatokkal jár, és versenyképes-e más energiaforrásokkal. Egy dolog biztos: a nukleáris energia ára sokkal kevésbé van kiszolgáltatva a piaci változásoknak, független például a kőolaj árának folyamatos ingadozásától, de a jelentős befektetési költségek miatt arányaiban még az urán árfolyama is csak kevéssé befolyásolja.

A napokban az utóbbi időszakban humanitárius munkájáról ismeretes Bill Gates is az atomenergia mellett tette le voksát. Legutóbbi nyilatkozatában azt mondta, hogy tiszta, a jelenleginél kétszer olcsóbb energiára sokkal nagyobb szükségünk van a harmadik világbeli nehézségek megoldásához, mint AIDS-gyógyszerekre és különböző vakcinákra.

Gates ehhez olyan technológiát képzel el, mely az uránt sokkal hatékonyabban képes felhasználni. Ennek érdekében több tízmillió dollárt fektetett a TerraPower nevű projektbe, melynek célja egy olyan eljárás kifejlesztése, amely a jelenleg nukleáris hulladéknak tartott, alacsony izotópkoncentrációjú kapszulákat is képes felhasználni, mintegy kiégetve azokból a maradék uránt is. Azon túl, hogy az eljárás sokkal takarékosabban bánik az egyébként nem korlátlan erőforrásokkal, a hulladéktárolás problémáján is jelentősen könnyít. A harmadik világbeli országok tekintetében pedig nem utolsó szempont, hogy az eljáráshoz nem szükséges a jelenlegi szintre dúsítani az uránt, így azokból fegyver nem készíthető.

Jelen helyzet szerint azonban a technológia még nem létezik. A TerraPower vezérigazgatója, John Gilleland természetesen optimista, nincsenek kétségei afelől, hogy az eljárás működni fog, de a hatékonyság és a költségtakarékosság tekintetében még ő sem mert biztosat állítani. Lelkesedés tehát már van, de Obama terveiben és a paksi erőmű bővítésénél még csak a régi módszerre számíthatunk.

A terveket illetően szakmai és környezetvédelmi szempontokból egyaránt találkozhatunk szkepticizmussal. A technológia - amennyiben egyáltalán megvalósítható - kétségtelen haszonnal jár a növekvő energiaigényű fejlett országok esetében. Nem tudni azonban, mivel támasztja alá Gates, hogy a humanitárius katasztrófa által veszélyeztetett országokban, egy atomerőmű hozná meg a népesség helyzetének jelentős javulását.

A kérdésben viták sorozata várható, de úgy tűnik a politikusok már döntöttek. Ők a nukleáris megújulásra szavaznak, így csak remélhetjük, hogy a következmények kezelésében is kellően előrelátóak lesznek.

--------------------------------------------------------------

Kiegészítés 2010. 03. 07. 23:09.
Egyes értesülések szerint az új amerikai reaktor gyógyászati célokra alkalmazott sugárzó izotópok tenyésztését is el fogja látni, mely anyagot az USA eddig egy nem rég bezárt kanadai reaktorból szerezte. Ennek ismeretében az energetikai megfontolások súlya már nehezebben meghatározható.
forrás: A Dr. Karl and The Naked Scientist két vagy három héttel ezelőtti száma

Amennyiben az uránkészletek már a közeljövőben szűkösnek bizonyulnak, külön jelentőséggel bírhat az eddigi legjobbnak ígérkező napelem-technológia, melynek fejlesztését a British Petrol is anyagilag segíti. Kapcsolódó írás.

Hozzászólások

(#1) Thunderzolee

Nincs más választás. éljen újra a zatomkor! :K

Na megyek a zindex fórumára demagóg jajveszékelésbe kezdeni Csernobilt, meg Hiroshimát emlegetve. :U

Javíts ki nyugodtan, ha tévedek valamiben. :)

(#2) lorenzen


lorenzen
aktív tag

A nukleáris energiatermelésnek nincs alternatívája jelenleg.
A nap és szélenergia, illetve az ebbe a körbe tartozó megújuló energiaforrások bizonytalanok. Mint a kutya vacsorája vagy van, vagy nincs.
A hagyományos hőerőművek ma már több kárt okoznak, mint hasznot.
A fúzió alapú energiatermelésre még várnunk kell egy keveset. Rosszabb esetben sokat.

Marad az atomenergia.
Akinek nem tetszik mutasson be jobb megoldást.

Gates papa jól látja a helyzetet. A segélyek és gyógyszerek csak arra elegendőek, hogy konzerválják az állapotot. 1.000 évig lehet segélyezni a rászoruló országokat és addigra sem fognak a saját talpukra állni.
Ahol elektromos áram van, ott lehet egészséges ivóvizet kitermelni. Eszközöket lehet üzemeltetni. Ahol víz van, ott élelmiszert lehet termelni. Megtaníthatóak az ott élő emberek, az új lehetőségeik kihasználására. Az oktatás és a sokat szidott globalizálódás segít néhány generáció alatt feljavítani az életkörülményeket. A folyamat beindítása a drága, de folyamatosan csökkenő mértékű segítséget kell adni ezeknek az országoknak a felzárkózáshoz.

Adj vért, életet adsz!! (Az aláírás, a vámpírok támogatásával jöhetett létre.)

(#3) JuliusCaesar


JuliusCaesar
tag

Igen, most ennek az évszázadnak az elején az atomreaktor a megoldás. Nem olyan szennyező mint a szénhidrogén, több száz évig elég lesz még a hasadóanyag, olcsóbb. A tév hiedelmekkel ellentétben pedig biztonságos, persze kell hozzá szakképzett brigád.
Aztán majd a fúzió lesz a jövő, de addig még sokat kell várni, és ahogy elnézem pénzt is nehezen akarnak belerakni, vagy csak nem látványos a haladás.

Afrika helyzete meg hát... Ne halat adj az éhezőnek, tanítsd meg halászni! Az elektromos áram jó meglátás Gates-től, mert Afrikában tényleg kevés helyen van megbízható áramforrás, és ugye a villany alapvető eleme a modern, társadalomnak. Előttem leírták.

... Alea iacta est - Veni, vidi, vici ...

(#4) Gergő_


Gergő_
őstag

az a gáz hogy 2025-re már tesztfázisban lesz a fúziós reaktoros cucc. Igazából már most is lehetne. Húzzák már egy ideje, érthető okokból. Először el kell füstölni a zolajat meg a szenet.
szerk.:meg a gázt elégötni

[ Szerkesztve ]

(#5) lorenzen válasza Gergő_ (#4) üzenetére


lorenzen
aktív tag

Húzzák már egy ideje, érthető okokból. Először el kell füstölni a zolajat meg a szenet.

Nem egészen.
Ma még nem tudjuk, hogyan kell egy gazdaságos fúziós erőművet készíteni. Arra már rájöttünk kicsiben nem lehet megcsinálni. Nagyban meg igen költséges kísérletezgetni.
Ráadásul a franciák félig szétverték az európai együttműködést az önállósodásukkal
Gondolom Amerikában is átgondolták, a kutatásra szánt összegből vígan építenek atomerőművet.

Adj vért, életet adsz!! (Az aláírás, a vámpírok támogatásával jöhetett létre.)

(#6) #65675776 válasza Gergő_ (#4) üzenetére


#65675776
törölt tag

Tesztfázisban. És az már talán produkál némi energianyereséget. De még messze nem lesz gazdaságos.

(#7) Csepe válasza lorenzen (#5) üzenetére


Csepe
aktív tag

St-Paul-lez-Duranceban már 2007 óta épül a világ első Tokamak erőműve. Ez 2018-ban fog tesztüzembe állni, ha sikerül nekik minden gond nélkül beüzemelni, akkor onnantól hamarosan gyorsan vége lesz a nukleáris erőművek gondolatának is. Addig viszont tényleg nincs sok alternatíva, bár lehet más erőforrásokkal is meg tudnák oldani addig a termelést. Drukkoljunk nekik, hogy sikerüljön összehozni ezt, utána már nem kellene többé aggódni az energiahordozók elfogyása miatt. :R

Nihil Novi Sub Sole /::\ https://bit.ly/2R7gwB2

(#8) #65675776 válasza Csepe (#7) üzenetére


#65675776
törölt tag

Vannak jelenleg is működő termonukleáris reaktorok, és van jópár, amit már le is állítottak. Az általad említett ITER is csak egy kísérleti reaktor lesz, nem pedig erőmű. A széles körű gyakorlati alkalmazástól még nagyon messze van a technológia.

(#9) Gergő_


Gergő_
őstag

@all
hát ez egy csúnya dolog.
a wiki szerint 10 milliárd eur teljes fejlesztés költsége. nem nézek utána, de szerintem fegyverkezésre a 100-szorosát is elköltik egy évben. azt tudom hogy pl az iraki háború már bőven 1000 milliárdba fáj, és vagy 25000 ember életébe. Obama is kakil a Kyoto-i Egyezményre.. :( .
Most olvastam hogy a szélpörgettyűket is fejlesztik és a hatásfokokat nagyon szépen tornásszák fel, a tengeren fognak használni gigantikus méretű szélerőművet a norvégot.(linket most nem tudok)
Kérdés hogy velünk mi lesz?! Az biztos hogy saját fúziós erőművünk nem igen lehet.

(#10) wiggen123


wiggen123
aktív tag

Ha figyelembe vesszük, hogy mennyi urán maradt mára a Földön... szépen fel fog majd menni az urán ára, ha a sok b..lf..sz követi az amcsik példáját.

Sometimes you win, sometimes you learn.

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.