Hirdetés

2024. június 11., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#105) dízelracer válasza Thome (#88) üzenetére


dízelracer
senior tag

"Szar ütött-kopott foschtalicska" :W

AK-47

Az AK–47 (Avtomat Kalasnyikova obrazca 1947 goda) egy eredetileg szovjet gyártású gépkarabélytípus, röviden csak Kalasnyikov-gépkarabélynak nevezik.

Története

Tervezője Mihail Tyimofejevics Kalasnyikov, akit a II. világháborús német StG44 karabély ihletett meg. A fegyver 1949-ben lett rendszerbe állítva a szovjet fegyveres erőknél. Számtalan fegyveres konfliktusban alkalmazták, illetve alkalmazzák ma is - ez a világon a legnagyobb számban elterjedt gépkarabély. Vietnam dzsungeleiben is használták az amerikai inváziós seregek gyalogsága ellen.
A laza illesztések miatt kevés karbantartást igényel, szennyeződés esetén sem hajlamos az elakadásra, ellentétben közvetlen riválisával, az amerikai M16-tal, így jobban megfelel a mostoha körülmények közötti harcra. Másik előnye a lövedékek nagy átütőereje (10 cm vastag betonfalat is átüt). Bár az amerikai konkurens pontosabb (persze az AK–47 sem pontatlan), azonban ezt az előnyét gyakran nem tudja érvényesíteni, mivel a harcokra gyakran közvetlen közelről kerül sor, ráadásul az AK–47-es masszív szerkezete sokkal inkább alkalmas kézitusára. Erre az amerikaiak is hamar rájöttek, így sokan lecserélték a kincstári M16-ost a sokkal megbízhatóbb AK-ra, ami tragédiákat is okozott, hiszen a tengerészgyalogosok sokszor a Kalasnyikov jellegzetes "ugató" hangja alapján nyitottak tüzet az ellenségesnek vélt állásokra, így gyakran saját társaikat ölték meg.

A fegyver műszaki jellemzői

Az AK–47 tömege tár nélkül 3,5 kg, töltött tárral 4,3 kg. Az íves szekrénytár befogadó képessége 30 db 7,62 × 39 mm-es karabély lőszer. A karabély lőszer (ún. köztes lőszer) a pisztolyok és a puskák lőszereinek előnyeit egyesíti. Hatásos lőtávolsága 800 m, de ha 1500 m-en véletlenül eltaláljuk a célszemélyt, még mindig halálos lehet. A lövedék kezdősebessége 717 m/s. Elméleti tűzgyorsasága 600 lövés/perc.

"Mert pontatlan, nem roncsol, nem marad a célpontban a lőszer, hanem átmegy rajta. AMD pontos, de szar konstrukció, az AK meg ugyan igénytelen, viszont pontatlan, ergó szar. Lőni nem lőttem vele. Nem is vágyom -már- rá."

szerk: Én lőttem vele. 200m-es táblán kb 10centiméterre volt egymástól a két golyólyuk. Én a kis senki aki életében először vett kézbe ilyen fegyvert mindenféle tapasztalat és előképzettség nélkül 10centin belül lőttem vele a csornapusztai lőtéren. Akkor miről is beszélünk? Még hogy nem pontos. Azt is számoljuk bele, hogy eleve nem mesterlövész puskának fejlesztették 60évvel ezelőtt.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.