Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Apollyon


Apollyon
Korrektor

Ezt hol találtad? Egyértelműen 44... A 40-esnek nem tudom mi értelme lenne... A taxi, vagy szex, bauxit, textil, oxigén stb szavakkal mi lenne "x" nélkül? Szeksz? Ne már :DDD

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#2) moha21


moha21
addikt

Akkor azért írják, hogy " olan csini vok" .>

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#3) kraftxld válasza moha21 (#2) üzenetére


kraftxld
nagyúr

Plusz ezért is lett "kút" a qt-ből? :DDD

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#4) bejmuller válasza Apollyon (#1) üzenetére


bejmuller
aktív tag

engem meg örök életemben 40 betűre tanítottak, és bár sosem láttam értelmét, mégis a tanárnak van igaza :U :F hajrá Székelyföld :D

Az ornitológusoknak nincs jutalom a munkájukban. A madarak leszarják az embereket. :D

(#5) Alexios


Alexios
veterán

Gondolom emiatt csak 40(amúgy nekem is 44-et tanítottak)

Ismeretes továbbá az úgynevezett kiterjesztett magyar ábécé is, ami 44 betűs, mivel tartalmazza a Q, W, X, Y betűket is – melyek a magyar nyelvben nevektől és idegen szavaktól eltekintve nem szerepelnek.

Tehát mivel nincs ezekkel magyar szavunk így nem a nyelv része gondolom.

(#6) tildy válasza Apollyon (#1) üzenetére


tildy
nagyúr

Ami a box-ból. Neten találtam, azrán rámentem a magyar nyelvtan oldara , az is azt írta. Tudom nem releváns forrás, de wikipedia is ezt írja. Ha én 40-t írtam volna érettségin, kiraktak volna, mint macskát.....

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#7) Apollyon válasza tildy (#6) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Sztem a wikipédiát (magyart) nem nagyon szabad készpénznek venni. Mivel Magyarországon önálló fejlődés már nincs (legalábbis egyre kevesebb), mindent külföldről hoznak be, így értelmetlen lenne kizárni a külföldről jött szavakat, és ez a plusz 4 betű nélkül hülyeség.
–––––––––––
De most akkor ezt a 40 betűset tanítják manapság? Ez legalább elősegíti, hogy az átlag népesség véletlenül se tudjon vmi idegen nyelvet :C LOL

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#8) Ramius


Ramius
őstag

Nekem is a 40-est tanították meg először első osztályban. Aztán másodikban (vagy harmadik :F ) lett kibővítve 44-re. Előtte is tudtam, hogy létezik a q,w,x,y, de nem tudtam hova tenni :D Nem tudom mi értelme volt. Talán túl "bonyolult" ez a 4 betű egy elsősnek aki akkor tanul írni olvasni?

gyakorlat teszi a mestert...tönkre...

(#9) .bableWes


.bableWes
őstag

akkor a wc fake :F

töltöm lefele a torrentet döpirétbéj-rü. csak gondoltam kiirom, hátha kibanolnak..

(#10) tope


tope
addikt

Ybl Miklós meg bl (bajnokok ligája) Miklós ? :U ...

(#11) föccer


föccer
nagyúr

A magyar ABC

A mi ábécénk 40 latin betűből áll. Ezek a következők⇒

a, á, b, c, cs, d, dz, dzs, e, é, f, g, gy, h, i, í, j, k, l, ly, m, n, ny, o, ó, ö, ő, p, r, s, sz, t, ty, u, ú, ü, ű, v, z, zs

Azonban létezik a 44 betűs magyar ábécé is, amit más néven kiterjesztett ábécének nevezünk. Ebben helyet kaptak még a Q, W, X és Y betűk is. Ezeket azért vesszük külön, mert legfőképpen csak a nevekben és az idegen szavakban szerepelnek.

A teljes magyar ábécé, vagyis a kiterjesztett ábécé a következő:

a, á, b, c, cs, d, dz, dzs, e, é, f, g, gy, h, i, í, j, k, l, ly, m, n, ny,
o, ó, ö, ő, p, q, r, s, sz, t, ty, u, ú, ü, ű, v, w, x, y, z, zs

Forrás.

üdv, föccer

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#12) tildy válasza föccer (#11) üzenetére


tildy
nagyúr

OTt is ez van, de ez mekkora hülyeség már? 44 betű van a magar abc-ben . Szerintem.
Ja és a Xavér meg a Xénia és akkor Kszavér, meg Kszénia? nonszensz...

[ Szerkesztve ]

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#13) baluka26 válasza tildy (#12) üzenetére


baluka26
veterán

44, ez egyértelmű.

They said I once was lost, but now I'm truly found. || Eladó Eastpak hátizsák: http://tinyurl.com/balutaska

(#14) darál0w válasza tildy (#12) üzenetére


darál0w
Jómunkásember

Ezeket azért vesszük külön, mert legfőképpen csak a nevekben és az idegen szavakban szerepelnek.

de akkor is hülyeség szerintem is :D

Aki viszkető seggel fekszik, az büdös ujjal ébred... :]

(#15) adalbert1


adalbert1
veterán

Egyértelműen 44, ez a 40 + kiterjesztett abc szerintem hülyeség.

(#16) anjani182 válasza adalbert1 (#15) üzenetére


anjani182
őstag

már az a hülyeség, hogy post születik ilyenről... :O

Forever and ever, let's make this last forever.

(#17) JColee válasza Ramius (#8) üzenetére


JColee
őstag

Elsőben úgy tanítják a betűket, hogy olyan szót mutatnak a gyereknek, ami az adott betűvel kezdődik (nekem legalábbis így rémlik).
Pl a->alma b->béla stb.
ilyen q meg ezekhet hasonló betűvel kezdődő szó ritka, és nem szemléletes, bár éppen q-ra lehetne a qrva, de ugye ilyet nem tanítanak. :D

(#18) tildy válasza anjani182 (#16) üzenetére


tildy
nagyúr

Elnezest, erdekesnek talaltam, hogy ilyen is van, en nem tudtam rola. Ezert irtam le.Meg kivancsi voltam a tobbiek melyiket ismerik.

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#19) Mr X válasza JColee (#17) üzenetére


Mr X
veterán

qka, qtya, qgli, qpac... :D

(#20) Raucher válasza JColee (#17) üzenetére


Raucher
tag

Elsőben úgy tanítják a betűket, hogy olyan szót mutatnak a gyereknek, ami az adott betűvel kezdődik.

Mi van a "dz" és "dzs" betűkkel?

Most fogtok nekem esni.
A magyar ábécének, már jó ideje ilyennek kellene lennie.

a, á, b, c, d, e, é, f, g, h, i, í, j, k, l, m, n, o, ó, ö, ő, p, q, r, s, t, u, ú, ü, ű, v, w, x, y, z

Attól, hogy bizonyos betűkombinációkat másként mondunk ki, mint ahogyan írjuk, még nem lesznek önálló betűk. (Bár a magánhangzók ékezeti felett is rezeg a léc szerintem, hiszen csak hangzást módosítanak.)

Tisztán emlékszem minden előző életemre, ezért nem hiszek a reinkarnációban!

(#21) Thome válasza Raucher (#20) üzenetére


Thome
addikt

Az ékezeteket meg kell hagyni, mert nem ekezet nelkul irjuk az ekezetes szavakat, hanem ékezettel.
dzs = d + z + s
a /= á

Az ábécében egyet értek.

(#22) Apollyon válasza Raucher (#20) üzenetére


Apollyon
Korrektor

"(Bár a magánhangzók ékezeti felett is rezeg a léc szerintem, hiszen csak hangzást módosítanak.)"

És pl a "szar" v. "szár"? ;p

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#23) sz4blya válasza bejmuller (#4) üzenetére


sz4blya
csendes tag

nekem 44-et tanítottak, a mi elsős könyvünkben ott volt a xaxofon meg az ypszizé is :C

#24: az is lehetett :))

[ Szerkesztve ]

Cum Deo Pro Patria Et Libertate. Verje meg a mi Istenünk, aki ezt engedte! | Free life, free people, free internet! *See you, space cowboy!

(#24) Mr X válasza sz4blya (#23) üzenetére


Mr X
veterán

xaxofon? :D

xilofonnal tanultuk mi anno a 80-as években. :D

(#25) Alexios válasza sz4blya (#23) üzenetére


Alexios
veterán

akarod mondani szaxofon? :DDD

(#26) tildy válasza Raucher (#20) üzenetére


tildy
nagyúr

Dzsudo . Ez dzsvel kezd.
Dz-vel nem tudok.

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#27) Raucher válasza Apollyon (#22) üzenetére


Raucher
tag

Nem az "a" és "á" azonos írására gondoltam.

Az ékezet csak az alap betűket módosítja. Van az "a" alapbetű, amit a jelentéskörnyezet "á"-ra változtat.
Például a spanyol nyelveben is használják ezt a megoldást, de nem gyártanak külön ékezetes betűket, legalább is a magánhangzókból.
A német nyelvben is van umlautos (kétpontos ékezet), de nem jelzik, külön betűként az ábécében.

Tisztán emlékszem minden előző életemre, ezért nem hiszek a reinkarnációban!

(#28) lezso6 válasza Raucher (#20) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

"Bár a magánhangzók ékezeti felett is rezeg a léc szerintem, hiszen csak hangzást módosítanak"

Sőt, töröljük el a magánhangzókat, és írjunk arabul, ha már a számaink is azok, így egységes lesz.

[ Szerkesztve ]

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#29) Apollyon válasza Raucher (#27) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Baromság a külföldiek abc-jéhez hasonlítani a magyart. Ez a magyar abc, ékezetekkel, j-vel meg ly-vel, ez van ilyen kegyetlen az élet.
Ahelyett meg hogy a magyart módosítaná mindenki, tessék bevezetni mondjuk az angolt második hivatalos nyelvnek. Pl Dániában ez miért működik? :U LOL.

[ Szerkesztve ]

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#30) lezso6 válasza Raucher (#27) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Ja persze, aztán úgy járunk, mint az angolok, hogy még a 100 évvel ezelőtti nyelvet sem érted meg mert baromira másképp ejtik, mint írják.

[ Szerkesztve ]

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#31) Ramius válasza Apollyon (#29) üzenetére


Ramius
őstag

Eddig ez a leghajmeresztőbb ötlet. Ne hasonlítsd már Dániát Magyarországhoz :D

gyakorlat teszi a mestert...tönkre...

(#32) Mr X válasza Apollyon (#29) üzenetére


Mr X
veterán

Én kötelezővé tennék legalább egy alapfokú nyelvvizsgát az érettségihez. Azt nem nehéz teljesíteni, és akkor talán már meg bír mukkanni a kölök valami idegen nyelven is.

Az a gáz, hogy nagyon el vagyunk szállva magunktól, azt hisszük, nekünk nem kell külföldiül beszélnünk, hiszen mi magyarok vagyunk, há' nehogymá'! Hát de, kell!

Igaz, ami igaz, az iskolások jelentős része ma magyarul sem tud beszélni, az írásról ne is essék szó...

[ Szerkesztve ]

(#33) Raucher válasza Apollyon (#29) üzenetére


Raucher
tag

Ahelyett meg hogy a magyart módosítaná mindenki, tessék bevezetni mondjuk az angolt második hivatalos nyelvnek.

Ezt az ötletet támogatom. Sőt lándzsát török mellette, akárhány betűből áll a lándzsa szó.

Tisztán emlékszem minden előző életemre, ezért nem hiszek a reinkarnációban!

(#34) JColee válasza Mr X (#32) üzenetére


JColee
őstag

Teljesen felesleges, ugyanis érettségizni kötelező nyelvből.

(#35) Crystalheart válasza Raucher (#20) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Sőt, fordítsuk meg a vezetéknevek meg a keresztnevek sorrendjét is, és akkor nem lesz belőle kavarodás.

Ugyan már.

Egyébként már a rovásírásban is külön jel volt ezekre a hangzókra, sőt még sokkal több jel, ez magyar módi. Már ez is egy agyonegyszerűsített abc. Ha a japók meg kínaiak képesek több száz vagy ezer jelet megtanulni, akkor nekünk miért esne nehezünkre 44-et?

(#36) Mr X válasza JColee (#34) üzenetére


Mr X
veterán

Mégis az érettségizettek jó része meg sem tud szólalni idegen nyelven.

(#37) tildy válasza lezso6 (#30) üzenetére


tildy
nagyúr

Ly-t epp ki lehetne venni ( bar akkor hova lenne a ly-j hárplisságom (mielőtt szólna valaki, jásyságban felénk a hárplis az ami máshol a háklis) ) .
De jó, hogy a külön hangokra külön betű van. Többnyire.

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#38) Crystalheart válasza Mr X (#36) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Hát érettségin 2-essel is át lehet jutni. :D

(#39) Mr X válasza Crystalheart (#38) üzenetére


Mr X
veterán

Ezért mondom. Egy alapfokú nyelvvizsgán azért nem mész át kötőszavakkal.

(#40) lezso6 válasza tildy (#37) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Úgy tudom azt anno másképp is ejtették, valamivel méLYebben képezték a hangot. De ha meg kivennénk, nagyon furán néznének ki a szavaink. :D

(#39) Mr X: Akkor már nyugodtan lehetne középfokú is, ma már szinte mindenhol megkövetelik.

[ Szerkesztve ]

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#41) Mr X válasza lezso6 (#40) üzenetére


Mr X
veterán

Azt is lehetne, bár tippem szerint igen erősen lecsökkenne az érettségizettek száma.

(#42) tildy válasza lezso6 (#40) üzenetére


tildy
nagyúr

Erre mindig erdekes peldam az í-t tartalmazó szavak ragja.

Pl. hídon, de vizet. Vagy íjaz, Sokan furán néznek rám, mivel mifelénk azt mondjuk megcsípott a darázs. Valószínű hasonló okokból mondják felénk így, mint ahogy a hídon, hídra szónál is megmaradt a mély magánhangzós ragozás. Vagy jó példa a férfival - férfivel is, valósyínűleg azért jó az -valos alak is, mert régen férfiúval volt... Viszont nincs ugye Nincs *férfies, *férfiek.

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#43) Crystalheart válasza Mr X (#39) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Hát nem tudom, az alapfokú nyelvvizsgát én próbaképp általános hatodikban csináltam meg. :D Az azért elég primitív. (Azóta sem újabbat, nem volt rá keret, pedig már a felsőfokút kellene.)

[ Szerkesztve ]

(#44) föccer válasza Apollyon (#29) üzenetére


föccer
nagyúr

A dz-ről meg a dzs-ről nem is beszélve :Y

^^

üdv, föccer

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#45) niyabinghi válasza Mr X (#32) üzenetére


niyabinghi
tag

Inkább középfokút, de ahhoz nem ártana először magyarul megtanítani a kölköket. Én gimiseket és felnőtteket tanítok, de sokszor a hajamat tépem, mert újra meg kell nekik tanítani, hogy mi az a főnév, ige, melléknév. Nem találják az alanyt és az állítmányt, nem tudják, mi az a határozott- és határozatlan névelő. Igazi élmény így nyelvet tanítani. :W Hozzáteszem, hozzám nem is a legzombibbak járnak, őket hamar elüldözöm mindig.

Ja, szerintem is 44, nem 40.

(#46) #53246592 válasza Raucher (#27) üzenetére


#53246592
törölt tag

A magyarban az "á" hang nem az "a" hosszabb változata, ugyanez van az "é" és az "e" esetében is.

Pl a finnben meg a hosszú magánhangzókat az eredeti magánhangzó megduplázásával írják és ezek nem szerepelnek külön az abcben. A 40 betüs magyar abc elvét követve nagyon rövid lenne a finn abc: a (d) e (g) h i j k l m n o p r s t u v y ä ö.

niyabinghi: szerintem meg a nyelvtanítás közben túl sok figyelmet szentelnek a nyelvtannak a valós beszédtudás tanításának rovására.

[ Szerkesztve ]

(#47) gamek!ller


gamek!ller
senior tag

42, hogy senkinek ne legyen igaza.

(#48) #53246592 válasza gamek!ller (#47) üzenetére


#53246592
törölt tag

Megkaptuk a választ, de mi a kérdés? :))

(#49) FehérHolló válasza #53246592 (#48) üzenetére


FehérHolló
veterán

Kszavér?

Skynet is real. It's called Google.

(#50) cyanide válasza #53246592 (#46) üzenetére

Azért a nyelvtan alapfogalmait ne soroljuk már a túl sok kategóriába.

Ha ezt olvasod a topik meghalt...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.