Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) #20655360


#20655360
törölt tag

Egy külső USB-s ház neki és ennyi. Én ezt választanám.

(#2) dabadab


dabadab
titán

Ha backup, akkor mindenképpen fizikailag is külön tartanám, szóval én a NAS-ra szavaznék.

DRM is theft

(#3) t72killer


t72killer
titán
LOGOUT blog

Köszi mind2-töknek. Ez a NAS téma el kezdett érdekelni, sima USB-n már sikerült bad sectort okosítani külső winyóra, úgyhogy én is inkább a hálókábeles kapcsolatot preferálom.

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#4) dugo_


dugo_
veterán

Ha van egy kis barkácshajlamod és nem kell más gépbe is bedugdosni a lemezt, én megcsinálnám ezt a projektet:
How to Make a One-Click Backup Button

Asztali híján én csak a tárgyalt szoftvert használom a 2,5" külsőkre tükrözéshez.

(#5) #20655360 válasza t72killer (#3) üzenetére


#20655360
törölt tag

Ha megéri a backup, akk mehet persze a nas is. Bár az jóval komolyabb kiadás. Még az ssd is opció lehet, ha nem nagy mennyiségű adatról van szó.

(#6) t72killer válasza #20655360 (#5) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Több gépet szolgálna ki és elég nagy adatmennyiség (ahogy gyártom a videókat, ill nem dobom ki a félig szerkesztett cuccokat, évi 2-3TB feletti is lehet a termés). A NAS két okból nem volt az első helyen: egyrészt nem kell állandóan szolgáltatni, csak amikor backup akció van vagy ha vissza akarok keresni valamit róla, másrészt elég combos árakat kérnek érte, a normálisabbja 50eFt körül van.

#4: Mivel villámcsapástól nem tartok (vihar esetén mindent ki szoktam húzni, "alap" túlfeszvédelem van), ezért a főgépben is ellakna a cucc, tényleg érdekes ez a forrasztósdi:R Persze profin kell csinálni, véletlen se szakadjon meg, winyónál nem játék a tápáram stabilitása:U

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#7) Tuomas


Tuomas
addikt

Kb. 4 hónapja használok NAS-t, a gépemen már nem tárolok semmit.
Az elsődleges tárolóm a NAS lett, és arról automata ütemezett mentéssel készítek biztonsági másolatot egy külső vinyóra, havonta.
A NAS praktikussága pedig még engem is meglepett, nem gondoltam volna, hogy ennyire ki fogom használni (torrent, médialejátszás, a fájltárolás természetesen, a fotókat amiket telefonnal készítek, automatikusan pakolja fel, stb.)

Persze némi tudást igényeltetik hozzá felvenni, de a fórumon segítenek, ahogy nekem is segítettek, és egyszer lövöd be, utána biztonságban szerintem közel verhetetlen.

Szerk: melegedéstől nem kell tartani, a beépített venti elég halk és jól is működik. Ütemezett be-ki kapcsolást is tudnak egyes modellek, így arra sincs komolyabb gond, nálam minden éjjel leáll, és minden reggel kel.

[ Szerkesztve ]

We were here

(#8) jaja1981


jaja1981
addikt

Egyértelműen NAS.
Mindenre jó.
Én kb 6 éve használom és csoda.
A gépeken adat már nincs is tárolva.
Hálózati meghajtónak fel van csatlakoztatva és kész.
Mondjuk Nálam egy PC végzi a feladatokat, egy csoda Atom procis vas XP-vel, 1GB rammal. :)
- Hálózati adattárolás
- Filmeket is innen nézünk TV-n
- Torrent
- FTP szerver
- IP kamerák is ide rögzítenek, illetve innen vannak vezérelve
- Távoli elérés, alias felhő
- Nyomtató szerver

Nagyjából ezek.
7/7 0-24-ben megy.
Anniy van, hogy 4 évente cserélek benne vinyót egy újra simán ghost-olva, nehogy vinyó halál legyen.
Persze heti rendszerességgel van még egy bizt mentés a NAS-ról a router-be lévő 64GB pendrájvra, de oda cask doksik és képeket mentek, a többi adat pótolható.

Sebességben is bőven jó, van hogy 400-450MBps-sel tudom olvasni.

(#9) DeltaPower válasza t72killer (#3) üzenetére


DeltaPower
őstag

Én úgy vettem észre, hogy usb-n a vinyók inkább akkor badsectorosodnak, ha szar a rack.
6 évig használtam egy samsung 120g ide-s vinyót külső rackben, utána még 3 évig egy 250-est. Annak ellenére, hogy full alu házas rack volt, rohadtul melegedett mind a kettő. A másik probléma pedig az volt, hogy nem tudott smart-ot és parkolni se engedte a vinyókat (valszeg ez is okozta a melegedést), 24/7 hajtotta normál üzemmódban. A 120-as teljesen megdöglött, de annál nem egyértelműen a rackben üzemeltetés volt a hunyó, egyszerűen iszonyat sok üzemóra volt benne. A 250-est lecseréltem mikor megjelent rajta az első pár bad sector.
Most egy 500-as satás wd-t használok USB3-as külső rackben, ez tud smartot és parkolni is, nem melegszik feltűnően.

Ennek ellenére én is nas-t ajánlok usb helyett, egyetlen kivétellel: ha fontos az átviteli sebesség, de nem áll rendelkezésre gigabites hálózat, akkor jobb választás egy usb3 rack, mint egy gigabites routert is venni a nas mellé. (Feltéve, hogy a gépek is tudnak USB3-at)

Biosból letiltásos módszer szerintem értelmetlen, max pár wattot spórolsz a fogyasztáson, de a gép minden bekapcsoláskor fölöslegesen fel fogja pörgetni a plusz vinyókat, aztán leparkolnak maguktól mert nincs adatforgalom.

"Moonshine Whiskey (70°, ízesítés nélküli) van. Fincsi" - Teebee - "De az kiírtaná az egész családomat..Akkor is ha csak én innék belőle.." - forintuser

(#10) t72killer


t72killer
titán
LOGOUT blog

Köszi mind2-töknek, még gondolkozom rajta:R. Jelenleg a torrent/központi tároló feladatokat egy őslelet atomos netbook tölti be, ennek nagyjából elég a tárhelye. Ha két gép között kell adatokat küldeni, akkor network drive/samba. TV-re köthető eszköznek akkor látom értelmét, ha tud valamit kezdeni a 3D-Bluray tartalommal, ez jelenleg windowst + powerDVD-t vagy valami spéci multimédia-playert kíván.

#9: a hálózat gigabites szerencsére, ezzel gond nincs. A felpörgetősditől mindenképp megóvnám a winyót - ezért is ha a gépházban marad, akkor a stp1dh kolléga által linkelt kikapcsolós megoldást fogom választani, vagy annak egy bolti rokonát.

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#11) Lauda


Lauda
félisten

Vennek egy normalis kulso racket, abba egy vinyot es kesz. Szerintem felesleges penzkidobas egy ilyen draga kutyu.

[ Szerkesztve ]

(#12) Hieronymus


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

Az USB-s megoldás a legkényelmetlenebb és a legkevésbé biztonságos. Viszont a leghordozhatóbb megoldás.
A SATA HD, eSATA-ként használva, Mindenképpen a leggyorsabb és SSD illetve merevlemez kímélő. Mindenben azonos a belső merevlemezekkel, de leválasztható.

A NAS jelenti a legkényelmesebb megoldást. Gigabites hálózaton elfogadható a sebessége. Nehezen hordozható. A biztonságára oda kell figyelni. Ha megtalálja egy titkosítással zsaroló program, nagy lesz a gond.

A BIOS/EFI szinten letiltott tárolóeszközöket, megtalálhatja és használhatja a Windows. Ezt minden esetben ellenőrizni kell, nehogy meglepetést legyen a vége, mert mégis elérhető.
Ezért érdemes átalakítani a tápellátást, a videón látott módon. (Az a backup program viszont nem teljesen tiszta.)

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#13) Tuomas válasza Hieronymus (#12) üzenetére


Tuomas
addikt

"A NAS jelenti a legkényelmesebb megoldást. Gigabites hálózaton elfogadható a sebessége. Nehezen hordozható."

Az tény, hogy nehezen hordozható, de ha egy jó támogatással megáldott NAS-t vesz (vagy ha nem, akkor total commander), akkor a távoli elérést pikk-pakk meg lehet oldani, így akárhonnan eléri, mobilról, másik gépről stb, ami olyan mintha magával hordozná, és még csak el sem lehet veszíteni.

[ Szerkesztve ]

We were here

(#14) Hieronymus válasza Tuomas (#13) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

WD My Cloud NAS-t használok. Nagyon jó a támogatása.
Android és almás eszközökön, távolról is elérhető a NAS tartalma.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#15) Krugszvele válasza Tuomas (#7) üzenetére


Krugszvele
aktív tag

Én már mindent megpróbáltam, de nekem sohasem sikerült automatikusan a gépre szinkronizálni a telefonnal készült képeket :(
A felhőbe egyből felmegy, de a gépre hiába van felrakva a kliensprogram, beállítva, akármi, sohasem csinálja, se oda, se vissza:(

Kipróbáltam több windows verziót, már gépcsere is volt (nem emiatt) és mégsem :(

(#16) Krugszvele válasza DeltaPower (#9) üzenetére


Krugszvele
aktív tag

A merevlemez, ha kapja az egyenletes áramot, egyenletes hőmérsékleten van, akkor gyakorlatilag kipörög a világból, nagyon-nagyon ritkán megy tönkre.

De ha sűrűn van indítgatva, emiatt gyakran lehűl-felmelegszik... na, az hamarabb tönkre tudja tenni!

Azért átlagosan szerintem egy pc-ben 5 évet ki szoktak bírni, csak a szórás iszonyú nagy, mert az 1 héttől tíz évig terjed :D

(#17) t72killer válasza Krugszvele (#16) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Így van, a rossz táp a HDD halála, meg a felesleges fel-lekapcsolástól is kímélném. A főgépem naponta kb 2x van ki-bekapcsolva, míg a backupwinyóra kb heti 1-2x lenne szükség: ha nincs állandóan rákötve a tápra, akkor ez tizedannyi hősokk, ezenkívül kb havi 1kWh áram.

A NAS vagy inkább egy saját építésű HTPC koncepció nem győzött meg, utóbbi elég nagy extra doboz lenne a főgép mellett kvázi feleslegesen, előbbit pedig egyrészt nem használnám ki (ha az adatmegosztásról, szerverfunkcióról van szó) másrészt sovány lenne pl 3D-bluray anyag lejátszására, ha egy újabb példány beépített HDMI portján próbálkoznék, multimédiaplayer-nek is használni a cuccost.

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#18) Hieronymus válasza t72killer (#17) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

"...másrészt sovány lenne pl 3D-bluray anyag lejátszására," (NAS)

Közvetlenül a NAS-nak nem kell lejátszania semmit. A DNLA koncepciójának pont az a lényege, hogy a tárolás helyén közel nulla számítási kapacitást igényel. A tárolt tartalmat adatfolyamként tolja át a megjelenítő eszköznek. A megjelenítőeszközben meg ott a szükséges mennyiségű számítási kapacitás.

A 3D-bluray anyag még a hálózatot sem terheli jobban, mint a mpeg (DVD) SD.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#19) t72killer válasza Hieronymus (#18) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Az újabb nas-okon lévő hdmi-n keresztül gondoltam a lejátszást, különben mivel játsszam le? A tv beépítettje csak 2d-t tud, multimedia playert nem akarok venni, se a nagygépet bedörrenteni.

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#20) Tuomas válasza Krugszvele (#15) üzenetére


Tuomas
addikt

Milyen NAS-od van? Én synology-t vettem, a photo station alkalmazáson belül androidon be lehet kapcsolni, hogy amint fotózol, töltse is fel a képet egy általad megadott mappába.

We were here

(#21) Hieronymus válasza t72killer (#19) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

"A tv beépítettje csak 2d-t tud"

Ha a tévé, meg tudja jeleníteni a 3D tartalmat, akkor minden lejátszó 3D képes. Ha nem. akkor nincs olyan 3D player, ami kihozná a 3D-t a tévéből.

Ha a tévé nem ismeri fel azonnal a 3D tartalmat kézzel kell beállítani a 3D. Melyik irányban van megosztva a képernyő.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#22) t72killer válasza Hieronymus (#21) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Megjelenítés !=lejátszás:W. Lejátszáshoz kell egy szoftver (mpc-hc, powerDVD, TV-be beépített lejátszószoftver), ami a bithalmazból képi infót farag, amit a HDMI csatoló megemészt. Jelenleg egyetlen 3DTV-be épített lejátszó nem ismeri a Bluray ISO formátumot, főleg nem a 3D-set csak a rippelt, átkódolt mkv-ket, avi-kat, ennek ellenére tökéletesen működnek BD-lejátszóval, multimédia-playerrel vagy rendesen szoftverezett PC-vel.

"Ha a tévé nem ismeri fel azonnal a 3D tartalmat kézzel kell beállítani a 3D. Melyik irányban van megosztva a képernyő."
Itt nem SBS ripekről beszéltem, hanem eredeti (framepacked) 3DBD tartalomról. SBS-t lejátssza a TV-m szoftvere gond nélkül.

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#23) t72killer


t72killer
titán
LOGOUT blog

Belső mobil racket használ valaki? Ez a példány kultúráltan (forrasztás nélkül) megoldaná az áramtalanítási kérdést, ráadásul némi mobilitást is ad a winyónak, miközben a tápellátás a legjobb helyről (a főgép tápja) van megoldva.

Nem lesznek ezek egy idő után kontakthibásak? Miért van egy SATA->SATA eszközben + elektronika?

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#24) Hieronymus válasza t72killer (#23) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

"Nem lesznek ezek egy idő után kontakthibásak?"
Az IDE merevlemezek idejében komoly gondot okozott a csatlakozók megkopása. Biztosan volt minőségi termék is, de mennyiségi termékekkel volt teleöntve az ország.

"Miért van egy SATA->SATA eszközben + elektronika?"

A rack kettő része között nem szabványos SATA csatlakozó viszi át a delejt és az adatokat.
A két csatlakozás illetve 2x2 csatlakozás között panellel alakítják ki a kapcsolatot. Szükség van a LED-ek és zörgők áramellátásra illetve az adatáramlást jelző LED is külön elektronikát igényel.

A hagyományos felállásban 3 ventilátor tolta a levegőt, de volt olyan IDE merevlemez, amelyik ennek ellenére is túl meleg volt.

Csak olyan alaplapnál van értelme, aminek a BIOS-ában szabályozni lehet, SATA vagy eSATA az adott csatoló.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#25) t72killer válasza Hieronymus (#24) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Változnak az idők, régebben különösen divat volt a szemetet K-EU-ba önteni, az errefelé gyengébb/nem létező fogyasztóvédelem, és a kicsi eladási volumen miatt. Amit kinéztem (Raidsonic IB-138SK-B-II) arról sehol (=amazon, newegg, stb) nem írta user, hogy gyilkolná a winyókat, pedig olyasvalaki is visszajelzett, aki tucatnyi ilyet használ.

A BIOS-om tudja a hot swap-et, a windows viszont már nehezebben ereszti a felcsatolt winyót, de majd meglássuk.

Régen elég nagy divat volt műanyagból csinálni ezeket, úgy nem csodálkozom, hogy megfőttek:U

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#26) Hieronymus válasza t72killer (#25) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

A Windowsnak nem szabad hisztizni miatta.
Pontosan ugyan az a rendszer csatlakoztat és választ le, mint ami az USB eszközök kezelésért felel.
Nekem a notin van eSATAp port és vettem hozzá SATA adapter kábelt. A 2.5"-os HDD és SSD meghajtók gond nélkül üzemelnek. Nincs gond a fel vagy le csatlakoztatással.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#27) t72killer válasza Hieronymus (#26) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Nálam túlságosan nem fontos a hot swap, ha kész a heti backup, belefér egy gépújraindítás, ha nem akarna lejönni szoftveresen. Az tetszik benne, hogy elegáns formája a kolléga által linkelt sata-kikapcsolós megoldásnak. Itt is van kapcsoló + ha akarja az ember ki is húzhatja a fiókot, akkor tuti nem ugrálnak át a ransomware-ek meg a villámcsapásból származó elektronok.

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#28) AusWolf


AusWolf
őstag

Én sokáig simán a gépben hagytam a másodlagos vinyómat, és beállítottam a Windowsban, hogy kapcsolja le, ha használaton kívül van. Az, hogy bootoláskor elindult a többi meghajtóval együtt, nem különösebben zavart. :)

Jelenleg a laptopomban egy M.2 SSD és egy SATA merevlemez van. Előbbin a rendszer, utóbbin a programjaim futnak. Tárolásra meg van egy USB-s külső vinyóm.

Az önvezető autó olyan, mint az önmegivó sör.

(#29) t72killer válasza AusWolf (#28) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

A folyamatos elindítás-leállítás procedúrától szeretném megkímélni, elvileg (ahogy az autóknál is) ez okozza a legnagyobb "kopást". Ha marad is a házban, sztem szervezek neki egy áramtalanítási megoldást.

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.