Hirdetés

2024. május 9., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Khelben


Khelben
nagyúr

Mármint Budapesten. Vidéken próbáljon meg szerencsétlen infós normális állást találni... (értsd: nem xy 10 fős kft-nél minimálbérre bejelentve napi 12 óra munkával).

(#2) HummeRC válasza Khelben (#1) üzenetére


HummeRC
senior tag

Pesten sem sokkal jobb a helyzet. Nem véletlen, hogy aki kicsit is jobb, vagy tapasztaltabb, az a többszöröséért dolgozik külföldön. Elvárások azok vannak, de fizetés az ablakban és az a ritka, ha nem munkaerő kölcsönzővel csalják el a dolgot, kamu napi bejelentéssel, napi tb-vel, ami így nem folyamatos és táppénz sem jár, ha széthajtottad magad és csoda ha hó végén hazaviszed a 120-at, amiből még vegyél bérletet is. Nagy kamugépek!

(#3) fordfairlane


fordfairlane
veterán

Nekem nem gond, pedig Budapesten élek.

Egyébként ez az informatikushiány-gond dolog nem egy irtó nagy közhely? Mármint én értem, hogy gond, csak hát mit lehet tenni. Attól, mert ez minden ilyen konferencián elhangzik, úgy látszik, valahogy mégsem akar megoldódni. Úgyhogy ami nem megy, azt ne erőltessük inkább. :))

[ Szerkesztve ]

x gon' give it to ya

(#4) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Keressenek villamosmérnököt azoknak a helyeknek egy részére. :D A hálózat építés, Cisco-s eszközök konfigja, stb. ez mind Villamosmérnöki tananyag (is), ha nem erősáramos az illető.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#5) nonsen5e


nonsen5e
addikt

Reméljük a hiány örömére ugyanannyi lesz a min. pontszám VIK-re mint tavaly és nem megy csak úgy random az egekbe. :) :C

[ Szerkesztve ]

D4 klán: HunPH - invért privát rám

(#6) emvy válasza CPT.Pirk (#4) üzenetére


emvy
nagyúr

Ha informatikai munkára keresnek embert, akkor lényegében pont ugyanolyan jó egy villanymernoki végzettség, ha egyébként értesz a témához.

Cikkhez : a vállalkozásokkal van a gond. Ahol egy jó informatikus évi 15 millió hozzáadott értéket termel, oda érthető, hogy nem találnak elég olcsó és jó embert.

[ Szerkesztve ]

while (!sleep) sheep++;

(#7) anulu


anulu
félisten

valaki pls definiálja már, h mit értenek jelen esetben "informatikus" alatt... programozó? általános rendszerüzemeltető? hálózatos?

"Jelenleg a cloud nem más mint a sales által elhazudott és eladott utópia, egy ígéret, csalánba csomagolt mézesmadzag, amit az üzemeltetés f@$zával vernek" | Feel the power! Intel Core i7 | iPhone 14Pro 256GB | iPad Pro 2017 64GB

(#8) CPT.Pirk válasza emvy (#6) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Tudom, benne is szokott lenni az álláshirdetések szövegében, hogy vagy vagy. Ezért írtam offba, csak nem ment át neked. :D

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#9) macman507 válasza anulu (#7) üzenetére


macman507
aktív tag

Nehéz kérdés. Én úgy láttam régebben (1-1,5 éve kb) hirdetéseket, hogy Informatikus és akkor csomó mindenhez kell érts, vagyis rendszergazda (mondjuk). Volt olyan, ahol Java programozót kerestek, de még mellette jó pár nyelven boldogulj. Meg még csomó hasonló.
Pontosan én sem tudom, pedig infós suliba jártam.. el is vette az egész évfolyam kedvét a dologtól, olyan kitűnő volt minden (1-2 ember kivételével) :D

Na, jól sejtettem: link

[ Szerkesztve ]

1hs,.2HS,.3HS, yay! ;)

(#10) nemlehet


nemlehet
őstag

Nem csoda a hiány. Az info szak azért nem egy nemzetközi tanulmányok, meg művelődésszervező amit bármelyik műkörmös p*csa el tud végezni úgy hogy közben folyton bulizik. Nem tudom infon hogy van, de pl gépészből évente diplomát kap kb 100-150 ember (de volt amikor ennek csak a fele). Gondolom infoból sem 1000-es nagyságrendben kerülnek ki a végzettek.

Amúgy sok igazság van abban amit írtak előttem, irreálisak a cégek elvárásai. Nappali tagozatos legyen, de teljes állásban kéne dolgozni, persze 400-500-as órabérért meg lehetőleg legyen 5 év szakmai tapasztalatod meg az sem árt ha rendelkezel pár jó referenciával...

Nokia 3310->3410->3100->6500 Slide(RiP Nokia)->Acer Liquid Metal ->Xiaomi Hongmi-> Xiaomi Redmi Note 3

(#11) DJ Mythos


DJ Mythos
aktív tag

Szerintem nagyon sok fejben rendet kellene tenni. Csak pár gondolat:
Munkakeresői oldalról:
- Ne akarjunk mindenáron kódolni. Van remek lehetőség támogatási, tanácsadási területen.
- Gondolkozzunk hosszú távon. Megéri e szürkén dolgozni 2-3 évig. Amibe bele tud ragadni az ember, vagy fehéren először keveset, de 2-3 év múlva többet keresni.
- Beszéljen nyelve- (félve írom le) -ket
Munkaadói oldalról:
- Lassan 0 junior pozíció van. IT Project Managernek, Business Analystnak születni kell. Ha mégis van junior pozició, ott elvárás a 4-5 év szakmai tapasztalat. Persze fizetés pályakezdő szinten jár érte.
- Egy ideális jelölt 3-5 év szakmai tapasztalattal legyen naprakész Linux/Unix/Win admin. Értsen Oracle/MySQL-hez DBA szinten, programozzon .NET, és még vagy egy másik nyelven, legyen ugyanennyi releváns tapasztalata az épp megpályázott pozícióban, ahol ITIL és hozzá hasonló dolgok szerint dolgozott. Ja és még véletlenül se kérjen többet, inkább kevesebbet a jelenlegi fizetésénél. Van ilyen, 8-10 év tapasztalattal, jól fizetett pozícióban.
Sorry, ha borúlátó vagyok. Nekem az a tapasztalatom, hogy hiányzik az ember. 7-8 év tapasztalattal nem tudsz váltani. Helyekre meg nem veszik fel azt, akinek tojás hely van a seggén, és áldozni kellene egy keveset a betanítására.

(#12) bitblueduck


bitblueduck
senior tag

havi nettó 400 pályakezdőknek, 600 meg 2 év tapasztalattal. ez alatt a munkaadó fizetésben nem versenyképes Londonnal. van még kérdés?

An open mind is like a fortress with its gates unbarred and unguarded.

(#13) nemlehet válasza bitblueduck (#12) üzenetére


nemlehet
őstag

Nem mindenki akar kivándorolni, ennél jóval kevesebb pénzért is simán szivesen dolgoznak az emberek. Nem kell nekünk a nyugattal versenyezni, elég ha csak normálisan megfizetik az itthoni munkát.
2 informatikus barátom IOS-re fejleszt itthon egy amerikai cég leányvállalatánál. Olyan netto1200-1300 közötti órabérben vannak gyakornokként, diploma után van továbblépési lehetőség és 2 évente van béremelés. Ezzel tök elégedettek. Szerintem sokaknak nem lenne ennél több kérése és akkor messze nem beszélünk havi 600k-ról.

Nokia 3310->3410->3100->6500 Slide(RiP Nokia)->Acer Liquid Metal ->Xiaomi Hongmi-> Xiaomi Redmi Note 3

(#14) DJ Mythos válasza nemlehet (#13) üzenetére


DJ Mythos
aktív tag

Én se akarok külföldre menni. Nekem jó itthon is. De amikor 3 évente megragadok, és újat szeretnék tanulni, több felelőséggel járó poziba menni, akkor már nem érezhető a hiány.

(#15) velizare válasza anulu (#7) üzenetére


velizare
nagyúr

igen. mind az.

Tudod, mit jelent az, hogy nemezis? Az érintett, erősebb fél kinyilatkoztatása a méltó büntetés mértékét illetően. Az érintett fél jelen esetben egy szadista állat... én.

(#16) Keem1


Keem1
addikt

Ez erdekes. Ocsem fel eve keres allast, 5 eves php fejlesztoi gyarkolattal senki nem hivja vissza, mert nincs diplomaja. A fejleszto ceg tonkrement, azota probal uj allast talalni. Most akkolr hogy is van ez?
5 ev tapasztalat. Barmelyik egyetemrol kijott diplomast kenterbe ver php-ban, mysql-ben.

(#17) Qtya123


Qtya123
őstag

Az itt a gond, hogy kijön a nép a friss diplomával és keresné a munkát. Mit lát? Körülbelül nincs olyan álláshirdetés, ahol az elvárás ne lenne 3-5 év szakmai tapasztalat. Beadja azért mindenhová, de legtöbb helyen vissza sem jeleznek.
Én mikor beadtam 30-40 helyre (vidéki nagyváros) 1 jelzett vissza, hogy mehetek. Egy rendszergazdai állás lett volna egy klinikán. Bemegyek, rajtam kívül ott van vagy 20 ember. Leültetnek a gép elé és közlik velem, hogy mielőtt egyáltalán szóba állnának velem, csináljak meg egy fejtörőt, amit Japánban szoktak állás interjún alkalmazni. Már itt kezdtem furcsán nézni, legszívesebben mondtam volna, hogy nem Japánban vagyunk ám.... Megcsináltam, megvolt a beszélgetés is, de nyilvánvaló, hogy olyan embert vettek fel, aki már 10 éves tapasztalattal rendelkezett, ami érthető is, de akkor én hogyan helyezkedjek el? Nem beszélve arról, hogy a városban legtöbb helyen 120 és 160ezer közötti fizetést adnak és emelni nem igazán akarnak. Az összes évfolyamtársam, aki IT területen maradt, Budapestre költözött normális fizetésért. Nekem jött egy teljesen más munkalehetőség, éltem vele és nagyon örülök, hogy belevágtam.

A másik, hogy az oktatást is meg kellene reformálni, mert gyakorlati tudtást azt olyan minimálisat ad, hogy elképesztő.

Az meg természetes, hogy ekkora hiány van. A cégek olyan munkaerőt akarnak, aki az első naptól profitot termel, nem beletanul. Természetesen legalább 3 programnyelven profi legyen, mellé az adatbázisok minden rejtelmét ismerje, minimum közép, de inkább felsőfok angolból és németből. Na aki ezekkel rendelkezik azok nagy része nem itthon dolgozik már... Persze, hogy nagy a hiány.

[ Szerkesztve ]

(#18) Sub-ZeRo válasza Keem1 (#16) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Sajnos nálunk nem az a lényeg, hogy mit tud villantani, meg nagyon sokszor nem a tudás a meghatározó, hanem a papír, amivel mész az állásra jelentkezni. Föiskolai-, egyetemi diploma stb... Láttam már olyat, hogy a nőnek volt angol nyelvizsgája, felvették is titkárnőnek, de az 1-et nem tudta angolul... Szóval ezek az idők járnak eme kicsi hazánkban....
És nem kell ezene meglepődni, mikor olyanok alakítják a tantervet stb. akinek a diplmája, vagy diplomái libákért és disznókért vettek. De a politikába ennyire elég is volt bele menni.

Volt még olyan is, a KÖKI-t mikor légtechnikával szereltük, hogy egy közel 50 éves építészmérnők!!! nem tudott vizimértékkel függőt nézni az ytong falon... Sírtunk a nevetéstől... Én is tudok és szakács, meg fél diplomas infókönyvtáros vagyok... De a fizetése nem 100 alatt volt neki, az biztos....

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#19) pakriksz válasza nemlehet (#10) üzenetére


pakriksz
őstag

szerintem informatikus hiánynál nem a papír hiányra gondolnak... főleg mert ott a legkisebb összefüggés a tudás és a papír között.

És valószínűleg a hiány azért is létezik, mert a munkáltatóknak éhbérért dolgozó 10 éves tapasztalattal rendelkező mindenhez értő informatikus szokott kelleni.

[ Szerkesztve ]

Troll (nemhivatalos definíció): az akinek véleménye nem tetszik nekünk/nem értünk vele egyet. (10-ből 9 fanboy ezt ajánlja) || Fanboy 8 in 1 (Intel, AMD, Nvidia, konzol, PC,+minden politikai oldal) hiszen "ahol nem mi vagyunk, ott az ellenség"

(#20) nemlehet válasza pakriksz (#19) üzenetére


nemlehet
őstag

Sajnos ez egy kettős gordiuszi csomó. Elvárják a papírt de nem ez számít. Az első körön hogy egyáltalán behívjanak kell, hogy ott szerepelje a diploma meg a nyelvvizsga és a többi. De amikor már konkrétan felvételiztetnek akkor már nem ez számít. Tehát szakmailag is meg kell felelni és papíron is a HR-esnek. Meg sajnos a magyar az papírfetisiszta mindenhez végzettség kell, papír, igazolás, disznóbőr, szűzlány vére.

Nokia 3310->3410->3100->6500 Slide(RiP Nokia)->Acer Liquid Metal ->Xiaomi Hongmi-> Xiaomi Redmi Note 3

(#21) Angel1981


Angel1981
veterán

Talán jobban meg kéne becsülni őket anyagilag - mint az állások 95%-át Magyarországon.

(#22) Dr. Akula


Dr. Akula
nagyúr

Állandóan nyomják a "hiány van" rizsát, aztán ha elmész állásinterjúra, mindenhol basznak visszahívni is, nemhogy felvenni. Nemtom hol találják ki ezeket a statisztikákat hasraütéses alapon.

(#23) Dr. Akula válasza DJ Mythos (#11) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

"először keveset, de 2-3 év múlva többet keresni."
Ezt a mesét addig hiszi el az ember, amíg el nem kezd dolgozni. Aztán rájön hogy a cégek nem szeretnek fizetést emelni, a "majd lesz több is egyszer valamikor" csak beetetés. Ha elfogadod, akkor látják hogy dolgozol te ennyiért is, minek emelni. Majd, egyszer, talán... soha. Ha elsőre nem harcolod ki magadnak a jó pénzt, sose fogod. Ha többet akarsz, leginkább dobbantással, és új munkahelyen jobb bér kiharcolásával tudod elérni.

"Ne akarjunk mindenáron kódolni. Van remek lehetőség támogatási, tanácsadási területen."
Azért csak akarjunk olyat csinálni, ami az önéletrajzba beírva jól fog mutatni a következő helyen, nem csak x év elpazarolt időnek látszik.

(#24) tlac válasza Keem1 (#16) üzenetére


tlac
nagyúr

ott szerintem valami más gond van, ennyi tapasztalattal a háta mögött már senkit nem érdekel a diploma

(#25) menpee


menpee
aktív tag

Szívesen hálózatolnék én itthon, mint a munkáséveim első 5 évében.
Ha megkapnám a külföldi mezőgazdasági fizetésem 75%-át mondjuk. Amit milliós felszerelés miatti felelősség, stressz, rengeteg utazgatás és túlóra nélkül keresek persze -.-

,,Piracy is almost always a service problem and not a pricing problem." - Gabe Newell

(#26) angyalpc2


angyalpc2
aktív tag

Jah, tényleg hiány van... de nem csak informatikusból hanem mérnökből,
aki éhbérért (igen a 150-180 nettó is már annak számít) 10-13 órát güriző rabszolgából, aki mindenhez ért és mindenre megoldást talál ...és megmenti a céget.

Ezek után azért az ember elgondolkodik, hogy lehet versenyképtelen az adott cég(leányvállalat), ha 5-6x-oros bért fizetnek a nyugati leányvállalatnál, és nem dolgozzák magukat idegroncsra.

Jah hogy fizetni kellene 300-400 nettókat...az már nem megy...kell a cégvezető/managernek az új ház az SUV

Persze van olyan cég is aki kifizetni, de még akkor is röhög a markába mert negyed annyiba kerül, mint egy nyugati.
Vidéken meg semmi nincs, totál halál. vagy olyan feltételekkel és széthajtással hogy nyugaton körberöhögnék aki elvállalja.

(#27) Penguin95


Penguin95
senior tag

Amíg itthon ilyenek a bérek, és mindenhová csak egyetemet végzett, szakmai tapasztalattal rendelkező embert keresnek, addig miről beszélünk?!

Arról nem is beszélve, hogy ez nem az a szakma, ahol elég bejárni melegedni, hanem tanulni is kéne. Teszem hozzá, aki bátor, még az se nézze meg, hogy milyenek a mostani informatikus tanulók. Az egyik a Setup resetelését az elem kisütésével kívánja elérni, a másik puska nélkül azt sem tudja, hogyan lehet telepíteni egy programot (megtörtént eset), arról nem is beszélve, hogy a legtöbben még nem láttak gépet belülről, és simán belenyúlnak az áram alatt lévő gépbe. Pont 2 hete bukott volna meg ezen az osztály 90%-a. Azért nem így történt, mert 2 ember miatt el lett kaszálva a Cisco vizsga lehetősége, mondván "nekik nem fog kelleni"...

(#28) sutszi


sutszi
veterán

Egy valamit senki nem említ itt meg érdekes módon... Az emberi oldalát a dolognak...*

Szinte tipizálható problémák vannak.

1. Túl nagy munkavállalói elvárások. (Nem vicc. Még be sem mutatkozott, de nettó 500 az első mondata.)
2. Túl sokat dolgozni azt nem szeretne. (Volt aki megmondta.)

* Van aki átmegy a rostán, és akkor elkezdődik a próbaidő...
1. Kiderül, hogy emberként képtelenség vele együtt dolgozni
a.) alig szólal meg. mint egy esőember.
b.) azt hisz ő a programozó isten egyenesági leszármazottja...

Persze le lehet írni, hogy csúnya-rossz munkáltatók..Igen egy rakás szemétláda van... De IT-s világban élünk. Valaki megakadályoz abban, hogy a kiskezünket felemelve leellenőrizzük a céget ahová menni szeretnénk? Az internet az információk gyümölcstől roskadó almafája... és igen a fórumok is idetartoznak...de a céginfo is tud sokat mesélni. Olyan remek profilt lehet összerakni, hogy csak na... De az állásinterjú is alkalmas erre, ha már ott tart a dolog... csak a körbenézés helyett mindenki azzal van elfoglalva, hogy izzad mint egy ló, hogy jaj mi lesz...

Ja amúgy aki esetleg a fizetésre panaszkodik az tegyen fel egy őszinte kérdést magának. Termelsz annyit, hogy a költségeken felül még nyereséget is termelj a cégednek?

[ Szerkesztve ]

Mondja, Mr. Babbage, ha rossz adatokat ad meg a gépnek, akkor is jó válasz fog kijönni belőle?" Képtelen vagyok felfogni azt az értelmi zavart, ami valakit egy ilyen kérdés feltevésére késztethet. - by Charles Babbage

(#29) DaveJr válasza Dr. Akula (#22) üzenetére


DaveJr
őstag

Nem egy pár nagyképű önéletrajzot láttam. 2 év gyakornokság után mindenből beírta, hogy szakértő. Aztán az interjún azt se tudta mi az a rekurzív függvény. Vagy fel se ismerte. Pedig ha valaki fejlesztő akar lenni legalább elméletben kellene tudnia.
A másik, hogy sokan elvégeznek tanfolyamokat, sulikat. De önálló munkára képtelenek. A legkisebb feladat önálló elvégzése is gondot okoz. Nem tudnak gondolkozni. Vagy a másik véglet, hogy ha valami nem megy akkor ott ülnek felette napokig és nem kérdeznek. Nálunk mindenki segít a junioroknak. De ha nem kérdeznek akkor nem tudunk...
Ja a másik. Volt olyan, hogy diákként nulla tapasztalattal már úgy kezdte a jelentkezést, hogy ő 6 órát tud dolgozni heti 2-3 napon de 200+ -t szeretne kapni fizetésként. Persze nettó. Egy tapasztalt fejlesztő keres olyan órabért mint amit akart a nulla tudással.
Egy szó mint száz a jelentkezők körében is elég nagy a téveszme. Nagyon kevés jó junior van. A mostani fiatalok pedig kevés munkával akarnak sok pénzt keresni...és ez egyre jobban terjedő trend. Rossz a munkamoráljuk....

Isten és a programozók versenyt futnak egymással. A programozók egyre hülyebiztosabb programokat készítenek, Isten pedig egyre hülyébb embereket.

(#30) adrian360 válasza angyalpc2 (#26) üzenetére


adrian360
őstag

180 nettó nem éhbér, hanem max nem megfelelő, nem teljesítményarányos fizetés. hullára nem ugyan az a kettő ...

(#31) assemble válasza nonsen5e (#5) üzenetére


assemble
addikt

Bejutni oda semmit nem jelent, elvegezni annal inkabb :)

(#32) Tikakukac


Tikakukac
titán

Lakótárs megélte, végzett és kereste a munkákat. Hát amiket mesélt, atyaég, tehát legyen elvárás, okés. De azért mikor már villanyt kell szerelni szó szerint rendes villanyt, tehát amit faterom csinál erősáramon vagy random progikat random programozási nyelvben amiket mondjuk egy proginfós akkor kerekedik a szemem. Mert olyat én aztán nem sokat ismerek aki csákánnyal bontja a falat és húzza a vezetéket a csőbe, 10 perccel később Java kódol aztán meg elmegy megtervezni egy komplett egyetemi hálózatot. De ezt minimálbér felett 20-30k-val. Ja bocs.

A fiatalok 50%-a optimistán tekint a jövőre. A másik felének nincs pénze drogokra.

(#33) Teasüti válasza sutszi (#28) üzenetére


Teasüti
nagyúr

1. Vidék, megye székhely, nem a tanya. Egy lakás és a megélhetés úgy havi 100. Legyen a fizu nettó 200 és megvan mindenem, ami kell egy élhető élethez. Ez nem sok, csak a magyar "átlag kereset" (LOL).
Esetleg az ember párja is ha keres, akkor azért két személynek már jut is, marad is.

2. Heti negyven óra és punktum, mi ezzel a probléma? Néha becsúszik egy-egy túlóra alkalmanként, ha vmit éppen be szeretnék fejezni.

Termelsz annyit, hogy a költségeken felül még nyereséget is termelj a cégednek?
Na ez egy kritikus pont, ami nagyon igaz. Lehetsz a cégnél akárki, ha a számok ellened szólnak.

(#34) DaveJr válasza angyalpc2 (#26) üzenetére


DaveJr
őstag

Én is nettó 160nal kezdtem gyakornokként. De tanultam, hajtottam, túlóráztam ha kellett hogy időre kész legyen a projekt. Ennek az lett az eredménye, hogy mára egy csapatot vezetek. A fizetés is ennek megfelelően alakul.
Az átlagos teljesítményre miért fizessenek átlagon felüli bért? Igen is tenni kell azért, hogy idővel javuljanak a körülmények. Semmi sincs ingyen....

Isten és a programozók versenyt futnak egymással. A programozók egyre hülyebiztosabb programokat készítenek, Isten pedig egyre hülyébb embereket.

(#35) bitblueduck válasza Penguin95 (#27) üzenetére


bitblueduck
senior tag

ezt viszont nem értem, az informatikusok 90%-ának miért kellene bármit értenie gépszereléshez? én épp saját magam szereltem össze a gépemet az utolsó csavarig, de ennek nincs hatása pl az általam írt szoftver minőségére. Meg pl egy elég nagy vasra is fejlesztettem már, olyanra amit nem biztos hogy össze tudnék rakni, de fogalmam sincs mert soha nem láttam csak ssh-n keresztül volt vele kapcsolatom.

An open mind is like a fortress with its gates unbarred and unguarded.

(#36) proof88 válasza nemlehet (#10) üzenetére


proof88
addikt

2007-ben nekünk ELTE IK proginfón azt mondták, hogy abban az évben 17 ember szerezte meg a diplomát, de ebből nem mindenki 2002-ben kezdte. :D Mondjuk azóta gondolom többen szereznek évente diplomát ott is, gondolom az hígult kicsit a szak... de gondolom ott is max ilyen 100-as nagyságrend lehet / év.
Nem is veszem mondjuk komolyan azokat a szakokat ahol végigbulizva lehet diplomát szerezni. IK-n már az előadások is aláírásosak, a 3 órás előadáson 3x megy körbe a jelenléti ív, tehát végig jelen kell lenni. Gyakorlatokon kb majdnem mindig röp-zh-val kezdenek. Úgyhogy ott aztán már a szorgalmi időszakban is simán elbukhatja a tárgyakat az ember. Mondjuk én az IK-t sem veszem komolyan, ezért sem fejeztem be ... :B

(#37) bambano válasza Qtya123 (#17) üzenetére


bambano
titán

"A másik, hogy az oktatást is meg kellene reformálni, mert gyakorlati tudtást azt olyan minimálisat ad, hogy elképesztő.": a cégeket kellene megreformálni, mert azt hiszik, az egyetem dolga az, hogy az onnan kikerülő frissdiplomások pontosan passzoljanak az adott cég főnökének elképzeléseibe. mind ezt hiszi.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#38) dragon1993 válasza Keem1 (#16) üzenetére


dragon1993
őstag

Esetleg tanuljon hozzá egy kis js + jqueryt és legyen szabadúszó.
Egyébként nehéz elhinni, hogy profi php tudással pár framework ismerettel nem veszik fel sehova.

(#39) Vladi válasza fordfairlane (#3) üzenetére


Vladi
nagyúr

Én teljesen más területen dolgozom, de ezt én is tapasztaltam anno. 1 évig voltam friss diplomásként munkanélküli. Akárhová mentem kilincselni: Ffúúúú dejó, hogy jössz. Húúú denagyon kellenél ide. Áááá de jó dolgokat mondasz ajánlasz.

Erre én: oké gyerekek, hol kell aláírjam a munkaszerződést?
Ők: hááá... hááááát.... pénz az nincs...
Jóvanszevasztokviszlát. :(((

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#40) sutszi válasza Teasüti (#33) üzenetére


sutszi
veterán

1. De én a kiugróan magas kezdőfizetés igényére céloztam...amit elírtál az oké.
2. Ez félreérthető lehetett. Most nem a túlórára gondoltam, hanem arra, hogy valaki a 40 órát is sokkalta illetve ez alatt sem szándékozott túl sok energiát belefektetni.

Amúgy jogos a felvetésed. Én önkéntesbe túlóráztam/túlórázok...Szóltak, hogy persze oké, csak timsheet-be ne legyen mert a könyvelő kiakad. Felőlem... A melónak meg kell lenni. Nincs mese. Különben a cég bukja az ügyfeleket. Akkor meg nekem is rossz lesz. Holnap be sem kéne már mennem...de még nincs befejezve. Így ez van.

Mondja, Mr. Babbage, ha rossz adatokat ad meg a gépnek, akkor is jó válasz fog kijönni belőle?" Képtelen vagyok felfogni azt az értelmi zavart, ami valakit egy ilyen kérdés feltevésére késztethet. - by Charles Babbage

(#41) DaveJr


DaveJr
őstag

Miért kell értenie egy informatikusnak alap szinten az operációs rendszerekhez? Mert amit fejleszt azt valahogy telepítenie is kell önállóan. ha nem tudja hogy kell haszálni egy Unix/Linux renszert akkor hogy fog telepíteni? Vagy pl egy szerveren logokat nézegetni? Ez mind alap feladat.

Miért kell értenie a hálózathoz? Mert elképzelhető, hogy olyan programot kell fejlesztenie ami több klienses. Tudnia kell hogy melyik protokol mire használható. Mik az előnyök, hátrányok...stb.

Miért kell értenie a gép szereléshet? Mert ez a munkaeszköze. Egy cipész is tudja melyik eszköze mire való. És ha kell ki tudja javítani. Persze nem mindegyik szerszámát. Ha pl fejlesztés közepén valami történik a géppel, akkor nagyjából meg kell tudni mondani, hogy mivel lehet a baj. És ha apróság akkor azt meg kell oldani rövid idő alatt, nincs arra idő, hogy napokig álljon egy fejlesztés.

Isten és a programozók versenyt futnak egymással. A programozók egyre hülyebiztosabb programokat készítenek, Isten pedig egyre hülyébb embereket.

(#42) adrian360 válasza bambano (#37) üzenetére


adrian360
őstag

ez mondjuk sajnos nem csak info cégeknél van, szinte bármelyik szakmában.

(#43) fordfairlane válasza Vladi (#39) üzenetére


fordfairlane
veterán

Igazából nem akarok a témához hozzászólni, mert nem látok új infót, és én sem tudok semmi olyat mondani, amit nem mondtak el mások százszor száz helyen, és nem tudom a problémára a megoldást sem.

Inkább a konferenciák hiábavalóságáról kéne rendezni egy konferenciát, persze vigyázva, nehogy végtelen ciklusba kerüljenek. :))

x gon' give it to ya

(#44) vzozo válasza Dr. Akula (#22) üzenetére


vzozo
senior tag

aztán ha elmész állásinterjúra, mindenhol basznak visszahívni is, nemhogy felvenni.

Egy jóbarátom nemrég váltott állást, teljesen fejest ugorva az ismeretlenbe - azaz nem volt még meg a következő helye, amikor felmondott. Amit el lehet róla mondani:

- 4-5 éves munkatapasztalat, de mindenből csak egy kicsi, de nem tartja magát szakinak egyetlen területen sem
- Tipikus "mindenes" volt a munkahelyen: a tonercserétől kezdve a vindózos és linuxos szerverek hegesztésén át a webes tartalomfeltöltésig minden rászakadt
- Erősen introvertált, de technológiák iránt érdeklődő egyén, akar tanulni és fejlődni (ezért is mondott fel, tökéletesen beragadt)
- Október-novemberben csak angoltanfolyamra járt, felhozni magát tárgyalóképes szintre
- Decemberben már elkezdett állások után nézelődni, de tudjuk milyen a helyzet az ünnepek miatt
- Januárban végül állásinterjúk
- Most már dolgozik az új helyen

Kb. 6-7 helyre adta be a jelentkezését, mindig testreszabott CV-vel és kísérőlevéllel (ha kérték). 4 helyre hívták be, végül is az egyiknél megfelelt, aláírt, minden rendben eddig. Jah, budapesti a történet, villamosmérnöki végzettséggel, mégis IT poziban.

Mi a tanulság? Célzott keresés, nem csak a vakvilágba lövöldözés, testreszabott jelentkezések, magabiztosság (mondjuk szvsz ezzel elég rosszul áll...), fejlődni akarás.

Amikor olyanokat olvasok, hogy jajj-jajj 5 éves php-mysql tapasztalattal nem vesznek fel valakit... Hát sorry, a php-mysql kombó már 10 éve is kb. az alját jelentette az iparnak, és eleve csak egy kis részét (webes kódolás) teszi ki az IT-nak. Arról nem is beszélve, hogy még ezen belül is óriási különbségek lehetnek szakember és szakember között.

Szóval aki annyira nem talál állást, az gondolkozzon el rajta, hogy milyen valódi, a munkáltató számára értékes és pénzzé tehető tapasztalata van, illetve mennyit tesz azért, hogy valóban legyen állása. Esetleg csak rácsap az asztalra, hogy "én IT-s vagyok, ide nekem mindent"...?

(#45) Tikakukac válasza DaveJr (#41) üzenetére


Tikakukac
titán

Húha, akkor nagy gondok vannak. 1 fedél alatt vagyok egy MSC-s villanymérnökkel meg rendszergazdival és hát nem nagyon tud sem gépeket szerelni sem hibát detektálni notikban főleg nem javítani egyik sem, mert az rohadtul nem az ő dolguk az az én dolgom. Nekem meg nem kell egyetemi hálózatot tervezni meg robotokat programozni a karosszériagyárban. Akkor vagy ők és a többi kikerült ember hülye vagy az egyenletedben gondok vannak.

A fiatalok 50%-a optimistán tekint a jövőre. A másik felének nincs pénze drogokra.

(#46) Vladi válasza fordfairlane (#43) üzenetére


Vladi
nagyúr

Pedig a konferencia jó. Ha orvosokat is hívtak meg, akkor van szendvics. :DD

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#47) kraftxld válasza bambano (#37) üzenetére


kraftxld
nagyúr

Általános faszverésre elég az egyetem előtti 12 év, nem kell még plusz 5 évig tolni a népnek a bevezetés xy-ba, meg baromságnál baromságabb tárgyakat.

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#48) Qtya123


Qtya123
őstag

Valóban van probléma a munkamorállal is sok esetben, na de azt se felejtsük el, hogy lassan oda jutunk, hogy olyan, mint 8 óra munkaidő, csak az állami szférában marad. Egyre természetesebb és elvártabb, hogy +1-2 órát ráhúzz, vagy egyszerűen csak annyi a munka, hogyha el akarod végezni, akkor önszántadból bent maradsz, esetleg haza viszed, otthonról folytatod. Nem tudom, mennyien tapasztaljátok ezt?

Egy kis túlóra, némi idő az út a munkahelyre és vissza, aztán ott tartunk, hogy reggel 7-kor elindulsz otthonról és este 6-fél7 mikor leghamarabb hazaérsz. De esetleg főzz másnapra, gyerekkel foglalkozz, sportolj. Ez olyan hú de jó élet?
Én ilyen esetben már lehet, hogy megfontolnám, hogy kamionra ülök. Nem tudom milyen, sosem csináltam, mondák, hogy kamionosoknak nincs élete, na de az sem nagy családi élet, ha esténként érsz haza és annyi energiád van, hogy beess az ágyba az asszony mellé és aludj...
Nem kellemes dolgok ezek, bár lehet csak én látom ezt ennyire rossznak...

(#49) Vladi válasza kraftxld (#47) üzenetére


Vladi
nagyúr

Pedig igaza van. Ez gyakorlatilag minden területre igaz, hogy nem tud konkrét specializált tudást adni a felsőoktatást, mert egy nagyobb területen belül, mint mondjuk az informatika, de mondhatnám a vegyészetet vagy néprajzot is nagyon sok kis specializált terület van. Ez van, erre halad a tudomány. Hogy specializálódni tudj, először sokrétű műveltséget kell szerezned a területeden. Majd csak utána - amikor már dolgozol jön a többi.

Egyébként van olyan terület, ahol lediplomázol és kész vagy a tanulmányaiddal? Nincs. Egyse. Olyan van, hogy tanulsz és 55+ évesen azt mondod, hogy jómostmárelégatovábbképzésbőléslevagytokszrva

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#50) Penguin95 válasza bitblueduck (#35) üzenetére


Penguin95
senior tag

Ha jól értem, Te programozó vagy.

Nem az a gond, hogy nem tud mondjuk összerakni egy gépet teljesen önállóan, hanem az, hogy még az alapokkal sincs tisztában. Tehát például azzal, hogy bekapcsolt állapotban nem nyúlkálunk bele, nem esünk neki ész nélkül a hardvereknek, ha szét akarjuk szedni bármi okból kifolyólag, nem bicskás csavarhúzóval állunk neki... Ugyanis az egy dolog, hogy mondjuk tönkre vágja a gépet, de az életével is játszik adott esetben. Hogy komolyabb dolgokat nem tud megcsinálni, az még érthető is lenne, elvégre egy programozónak, vagy egy hálózatépítőnek nem ez a dolga, arra ott a rendszergazda, vagy egy erre szakosodott emberke. A 90% meg ha az én példámból van, akkor sajnos most elkeserítő dolgot fogok mondani: Az osztály fele olyan területre akar menni, ahol ha nem ismeri a gépet ilyen téren, repülni fog.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.