Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Cathfaern


Cathfaern
nagyúr

Ha csak 6,5 év a keringési ideje az üstökösnek, akkor miért nem hagynak mindent ahogy van, és 6,5 év múlva megpróbálni újra feléleszteni őket?

(#2) #65675776 válasza Cathfaern (#1) üzenetére


#65675776
törölt tag

Mert addigra lehet már lesz annyi gané a napelemeken, hogy kb semmit sem érnek majd.

(#3) FLATRONW válasza Cathfaern (#1) üzenetére


FLATRONW
őstag

Azt én sem értem, hogy miért kell elpusztítani. Hogyha nem működne a jövőben, akkor sem árt senkinek.

(#4) nextman


nextman
aktív tag

Igy van, 500 ev mulva lehet orulne neki, aki megtalalja.

(#5) Zola007 válasza FLATRONW (#3) üzenetére


Zola007
veterán

nem baj, ezért is kap pénzt valaki

Mʏ ᴘʜɪʟᴏsᴏᴘʜʏ ɪs: Iᴛ’s ɴᴏɴᴇ ᴏғ ᴍʏ ʙᴜsɪɴᴇss ᴡʜᴀᴛ ᴘᴇᴏᴘʟᴇ sᴀʏ ᴏғ ᴍᴇ ᴀɴᴅ ᴛʜɪɴᴋ ᴏғ ᴍᴇ. I ᴀᴍ ᴡʜᴀᴛ I ᴀᴍ ᴀɴᴅ I ᴅᴏ ᴡʜᴀᴛ I ᴅᴏ. I ᴇxᴘᴇᴄᴛ ɴᴏᴛʜɪɴɢ ᴀɴᴅ ᴀᴄᴄᴇᴘᴛ ᴇᴠᴇʀʏᴛʜɪɴɢ. Aɴᴅ ɪᴛ ᴍᴀᴋᴇs ʟɪғᴇ sᴏ ᴍᴜᴄʜ ᴇᴀsɪᴇʀ. - Sɪʀ Aɴᴛʜᴏɴʏ Hᴏᴘᴋɪɴs

(#6) Cathfaern válasza FLATRONW (#3) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Amennyiben igaza van Daa-raa-nak (és belegondolva logikus amit ír), akkor van értelme belevezetni az üstökösbe, mert addig is tud mérési adatokat küldeni közelről + pár fotót csinálni. Annak több értelme van, mint simán csak veszni hagyni.

(#7) FLATRONW válasza Cathfaern (#6) üzenetére


FLATRONW
őstag

Így tényleg van értelme. Akármit terveznek is vele, gondolom lesz róla hír és kiderül, hogy volt e értelme elpusztítani.

(#8) DithenS


DithenS
senior tag

Nem a napelem a baj,hanem az akkumulátor.Alig van benne így is szufla,még hat évet nem bírna ki.Az elektronikának meg kell az áram,hiberbált állapotban is.Fűteni kell az akkumulátort meg az elekttonikát is! Szóval csak ez a választás van,így lesz pár jó kép.Amúgy a Hubble is például lezuhan egyszer,pedig értèkesebb mint ez.Voyanger űrszonda is majd egyszet nekiütközik valaminek.A lényeg hogy sok hasznos űrszonda elpusztul.

(#9) malnabokor


malnabokor
senior tag

(#3) FLATRONW Azért, mert az üstökös felszínéhez közeledve kisebb távolságból sokkal jobb és pontosabb méréseket tud végezni a szonda. Ezen felül ezt nem úgy kell elképzelni, hogy maxra tolják a gázkart, hanem a lehető leglassabban szinte megpróbálnak leszállni a felszínen.

[ Szerkesztve ]

köztudott hogy az elektromos dolgok füsttel működnek, azaz ha egyszer kijön a füst nem működnek többet.

(#10) asvald


asvald
senior tag

Isten nyugosztalja! :N

A rossz szándékkal mondott igazság, többet árt, mint bármely hazugság!

(#11) Jester01


Jester01
veterán

Plusz így is rengeteg már az űrszemét, nem kell még egy irányíthatatlan ócskavas ami később esetleg kontrollálatlanul beleütközik valamibe.

Jester

(#12) FLATRONW válasza Jester01 (#11) üzenetére


FLATRONW
őstag

Ez nem szált le az üstökösre?
Mert ha igen, akkor az csakis azzal együtt ütközik neki bárminek.:)

(#13) Jester01 válasza FLATRONW (#12) üzenetére


Jester01
veterán

A leszállóegység szállt le, a nagyobbik fele még kering.

Jester

(#14) FLATRONW válasza Jester01 (#13) üzenetére


FLATRONW
őstag

Gondolom az is ott van valahol az üstökös vonzásterében, így nem kéne problémát okoznia, mint űrszemét.

(#15) ledgeri válasza FLATRONW (#14) üzenetére


ledgeri
nagyúr

Soktest-gravitációban nem lehet csak úgy otthagyni, bár én is hagynám ha tudnám....

// #ublockO-HardMode // anti-blockadblock-er // PH! új arculat: 1/ 500 // szeksziboj -nálam van egy pirospontod! // Találtam sárga fényű lézert! (kézit, ceruzaelemest) https://youtu.be/XQnmMjYHgcM //

(#16) Terentius válasza ledgeri (#15) üzenetére


Terentius
őstag

Miért mi történik?

Poco F5 12/256 Gb

(#17) Geffry válasza DithenS (#8) üzenetére


Geffry
aktív tag

A Voyager elég valószínűtlen hogy nekiütközne bárminek is, jelenlegi számítások szerint jó ha 1,6 fényévnyire közelít majd meg egy csillagot úgy 40k év múlva. Az űr nem véletlenül kapta a nevét az ürességről...

Amúgy a lényeget már a fentebbi hozzászólók részletekben elmondták. A napelem nem valószínű hogy elkoszolódna, ha eddig nem tette meg akkor most a csökkent aktivitás miatt már nem is valószínű hogy különösen koszos lesz, de az akksi, az elektronika és persze a nem túl stabil pálya a borzasztó gyenge gravitációs mezőben mind olyan tényezők ami miatt kár otthagyni emlékműnek, arra ott van Philae.

Nameg stílusos befejezés, ahogy az amerikaiak szokták mondani "going out with a bang"

A PH-n mindenki mindig jobban tudja. Fél óra Google keresés után...

(#18) Geffry válasza Geffry (#17) üzenetére


Geffry
aktív tag

Kicsúsztam a szerkesztési időből, kis helyesbítés: a Voyager 1

[ Szerkesztve ]

A PH-n mindenki mindig jobban tudja. Fél óra Google keresés után...

(#19) #06658560 válasza Jester01 (#11) üzenetére


#06658560
törölt tag

Azért lenne riadalom, ha űrszemétként okozna gondot. Ugyanis akkor az üstökös is súrolná a Földet.

(#20) Jester01 válasza #06658560 (#19) üzenetére


Jester01
veterán

Mivel nagyon gyenge az üstökös gravitációja, így folyamatos pályakorrekciók nélkül simán elszakadhat és ki tudja hol áll meg ;)

Jester

(#21) pomorski válasza Geffry (#17) üzenetére


pomorski
őstag

"going out with a bang"

Mire mondják ezt az Amerikaiak? (Nem kötekedés miatt kérdem, nyugi, csak tudatlan vagyok.)

(#22) kymera


kymera
senior tag

DithenS
Geffry

Uraim , miért is kellene fűteni az elektronikát ?
Az abszolút nulla fok közeli hőmérséklet szupravezetővé teszi ezeket az alkatrészeket így sokkal kevesebbet fogyasztanak.

1151,AM4,1366,2011, - Lapok,procik,vinyók,tápok,vga-k -akciósan. - 70-2340239

(#23) Jester01 válasza kymera (#22) üzenetére


Jester01
veterán

Ez remélem csak vicc volt.

Nem mindig jó ám a szupravezetés (és persze nem is lesz minden szupravezető, pláne nem egyszerre).
Ellenállásokat rengeteget használunk az elektronikában, ha mind hirtelen 0 lenne abból nem sok jó sülne (haha) ki. Egyszerű példa a feszültségosztó, ami két 0 ohmos ellenállással egyfelől nem működne, másfelől klasszul rövidrezárná az áramforrást.

A bonyolultabb áramköri elemek szintúgy nem szeretik a túlzott hőingást, akár lefelé akár felfelé.

Jester

(#24) ledgeri válasza Terentius (#16) üzenetére


ledgeri
nagyúr

Korrekció nélkül káosz- fizikai értelemben (nem találtam ennél jobb vidit). egy üstökösről szépen hullanak le dolgok, tömeggel, meg tömegével (hehe), meg az üstökös és száguldozik tömegek között... ha 3 testnél a videón látszó alakul ki, akkor képzelheted, hogy mi folyik odakint...

(#22) kymeraLehet absolut 0 fok, ha nincs részecske/közeg, aminek átadva az energiát hülne az alkatrész, így a túlhevülés valós probléma a 0 kelvines űrben (bár nem is 0..)

// #ublockO-HardMode // anti-blockadblock-er // PH! új arculat: 1/ 500 // szeksziboj -nálam van egy pirospontod! // Találtam sárga fényű lézert! (kézit, ceruzaelemest) https://youtu.be/XQnmMjYHgcM //

(#25) #06658560 válasza kymera (#22) üzenetére


#06658560
törölt tag

Többek között azért, mert az akkumulátorok kapacitásra csökken a hőmérséklettel, s a forrasztások, egyéb illesztések sem nulla kelvinig méretezettek.

(#26) Geffry válasza pomorski (#21) üzenetére


Geffry
aktív tag

Ez olyasmi mint a csúcson kell abbahagyni... de talán mégsem. Inkább az hogy ha már vége van, akkor legalább szóljon nagyot a dolog. Még érthetőbb példa: egy régi együttes befejezi a pályafutását és emiatt minden eddiginél nagyobb és látványosabb koncerttel búcsúzik.

Persze a linkelt együttes nem amerikai de a magyarázat céljából megfelel.

kymera

A nálam okosabbak megelőztek megint, egyrészt az űrben nincs abszolút 0 hőmérséklet, ha jól rémlik 3 kelvinnel van az abszolút nulla felett a kozmikus háttérsugárzás miatt, (valami van a termodinamika tételei közt hogy talán el sem lehet érni? majd gúglizok...) illetve a hővezető médium nélkül igazából egy test elég vegyes hőmérsékletekkel tud rendelkezni odakint. Más a nap felől, más az árnyékos oldal és más a kettő közt... ez mind nem oké az elektronikának. Legalábbis amennyire én tudom.

[ Szerkesztve ]

A PH-n mindenki mindig jobban tudja. Fél óra Google keresés után...

(#27) Sinesol


Sinesol
veterán

Felmerül a kérdés, hogy mindezen dolgok tudatában miért nem olyan anyagokat, eszközöket használtak, amik kibírják a 6 év hibernációt? :U

Ha jól emlékszem vannak régebben fellőtt szondák, amelyek még vidáman működnek jelenleg is, pedig akkor még a technika is gyengébb volt. Pl. a Voyager még mindig működik, pedig elég régi az a 77-es technika.

[ Szerkesztve ]

(#28) Geffry válasza Sinesol (#27) üzenetére


Geffry
aktív tag

A Voyager szondák nukleáris elemeket használnak, (radioizotopós termoelektromos generátor, RTG) A Rosetta napelemeket.
Az egyik soká tart és független a naptól, de idővel esik ennek is a teljesítménye, bár ez viszonylag pontosan kiszámolható, a másik a nap közelében mondjuk úgy hogy majdnem örök (tegyük félre azt hogy a napelemek is vesztenek a teljesítményükből ahogy öregszenek) viszont ahogy távolabb kerül a naptól úgy esik a teljesítménye. Ez történik most.

Viszont: Előbbinél drága és nehézkes a plutónium előállítása amit mellesleg csak nemrég kezdtek el újra, tehát pl a Curiosity és a New Horizons is már eleve sokéves elemekkel indult el. (de lehet hogy rosszul emlékszek) viszont a napelemek ehhez képest, főleg az utóbbi évtized foylamán, töredék áron állíthatóak elő még akkoris ha azoknak olyan nagynak kell lenniük mint egy kosárlabda pálya. Lásd: Juno.

Ezenfelül a Rosetta már kétszer 6 évet bírt ki eddigis. Nincs gond a technikával csak az a baj hogy nagyon messze van a legközelebbi boxutca. Most így hirtelen nem fogom visszaolvasni de ha jól rémlik talán még nem volt megemlítve hogy az áramellátás mellett az üzemanyag is problémássá vállik idővel. Ahhoz hogy az üstökös körül maradhasson folyamatosan igazgatnia kellett magát apró kis lökésekkel és még ha lenne is egy konnektor a 67P-n, akkoris előbb utóbb az lenne a gond hogy nem tudják már irányítani a szondát.

[ Szerkesztve ]

A PH-n mindenki mindig jobban tudja. Fél óra Google keresés után...

(#29) pomorski válasza Geffry (#26) üzenetére


pomorski
őstag

Érdekes volt a magyarázatod, köszi!

(#30) Sinesol válasza Geffry (#28) üzenetére


Sinesol
veterán

Köszönöm a magyarázatot én is :R

(#32) Venyera7 válasza Geffry (#26) üzenetére


Venyera7
senior tag

Wiki

[ Szerkesztve ]

(#33) radi8tor válasza Sinesol (#27) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Azért, mert a 6 év hibernáció során rengeteg veszély leselkedik rá. Nem egy védett helyen van a szonda, hanem az üstökös körül kering az űrben...
Így is sikeres volt a küldetés, bele volt ez a megoldás már szerintem kalkulálva az elején is.

⭐ Stella

(#34) Petyyyyy válasza FLATRONW (#3) üzenetére


Petyyyyy
addikt

Mer' ha fennmarad, űrszemét lesz belőle.

Szemed az úton, pedál a padlón || Whatever, Im the star

(#35) FLATRONW válasza Petyyyyy (#34) üzenetére


FLATRONW
őstag

Az üstökösről leváló rengeteg törmelék között egy lesz a sok közül, ami több száz millió kilométere van a Földtől. Nem igazán tekinthető űrszemétnek. Persze ahogyan mások is írták, a feláldozása egy végső adatgyűjtésre még megfelel.

(#36) Jester01 válasza FLATRONW (#35) üzenetére


Jester01
veterán

Az üstökösről jóval kisebb darabok válnak le.
A Föld körül is azért van annyi szemét mert azt hitték sose lesz belőle probléma, aztán meg de. A szemetelést az elején kell abbahagyni ;)

[ Szerkesztve ]

Jester

(#37) UnA válasza Geffry (#26) üzenetére


UnA
Korrektor

Ez olyasmi mint a csúcson kell abbahagyni... de talán mégsem. Inkább az hogy ha már vége van, akkor legalább szóljon nagyot a dolog.

Az a baj, hogy ez az üstökös-kaland abszolút nem volt egy sikersztori, kimondhatjuk: leginkább bukás volt. De legalább lesz tűzijáték a végére... :)

(#38) Cathfaern válasza UnA (#37) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Iszonyat mennyiségű adatot gyűjtött be, csomó képet készített... mi lenne ezen a bukás? A leszállóegység csak egy része volt a teljes projektnek, és az a rész se volt teljes bukás, így is sok adatot be tudtak gyűjteni a leszállás közben és után is (csak lehetett volna többet is). Ez nagyon-nagyon messze van a bukástól.

(#39) UnA válasza Cathfaern (#38) üzenetére


UnA
Korrektor

Ez amolyan utólagos okoskodás, mert a legfontosabb része a küldetésnek a leszállás és a felszíni adatgyűjtés lett volna. De hibás modellre építettek, talán majd legközelebb jobban sikerül.

(#40) Cathfaern válasza UnA (#39) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

A leszállás legfeljebb a "nép" számára a legérdekesebb része volt a küldetésnek. De tudományos szempontból semmiképp sem a legfontosabb. Plusz leszállt és történt felszíni adatgyűjtés.

(#41) UnA válasza Cathfaern (#40) üzenetére


UnA
Korrektor

Ha ez amolyan bónusz esemény lett volna, akkor talán nem kellett volna rá egy leszálló egység... de nem az volt.

Szerintem nagy hiba lenne agyonhallgatni a dolgot, csak azért mert nem jött össze, ahogy tervezték. Ezt mostanában gyakran látom tudományos vonalon is, hogy próbálják azt a béna céges logikát belevinni a kommunikációba, hogy csak a sikeres projecteket mutatjuk be, a többiről meg úgy nyilatkozunk, mint ha talán meg sem történt volna. Nem szeretem.

(#42) Geffry válasza UnA (#41) üzenetére


Geffry
aktív tag

Szó sincs itt arról hogy nem nyilatkoznak róla. Már 2004-ben nyilatkoztak arról hogy lényegében fogalmuk sincs arról hogy milyenek a felszini viszonyok egy üstökösön és ők erre próbáltak felkészülni.

A kommunikációs dologról meg annyit hogy vegyünk ide pl egy egyszerűbb esetet. A SpaceX egyik rakétája indítás után felrobban. Ez egy bukta. Mit kell ezenkívül lekommunikálni? A közvélemény számára ebből épp annyi a hír mint ami egy sikeres robotikus küldetésnél szokott lenni. A képek.
Az más dolog hogy a Space X az utolsó csavart is fel fogja boncolni hogy rájöjjön mit csöcstek el, de ez csak nekik lesz informatív. Félretéve a céges titkot, ebben a nagyközönség számára semmi további hír nincs minthogy felrobbant a rakéta.
Egy sikeres küldetés ellenben számos szép fotót tud visszajuttatni amihez későbbi elemzések folyamán hozzá is lehet fűzni dolgokat, ami tovább emeli a siker értékét.

Persze ezek csak az én gondolataim...

A PH-n mindenki mindig jobban tudja. Fél óra Google keresés után...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.