Hirdetés

2024. május 28., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#32) erdoke válasza Cathfaern (#31) üzenetére


erdoke
titán

A köszvényt közvetlenül a húgysav magas szintje, ezáltal kikristályosodása okozza ugyan, de többnyire nem a termelődés nő meg, hanem a vese általi kiválasztás csökken le. Ez a Wiki linken is egyértelműen leírásra került:
"Underexcretion of uric acid by the kidney is the primary cause of hyperuricemia in about 90% of cases, while overproduction is the cause in less than 10%."
Ami igazán érdekes, a köszvényes tünetekkel rendelkezők jelentős javulást szoktak mutatni, ha drasztikusan csökkentik a cukor és liszt fogyasztásukat. Régen a gazdagok betegségének hívták, mi pedig természetesnek vesszük, hogy ez a sok húst jelenti az étrendben. Pedig valamikor a sok cukor igencsak kiváltság volt.

Ezzel összefüggésben nagyon is jó úton indultál el, amikor a húgysavat mint antioxidánst említetted. Sőt, szerintem összefügg a kérdés a C vitaminnal, aminek a vízben oldódó antioxidáns szerepét vette át részben. Tehát aszkorbinsavat nem szintetizálunk (szintén egy inaktív enzim fehérje kódolt), viszont elég jó hatásfokkal vissza tudjuk redukálni [http://bit.ly/1zyu4Cx], a húgysavat pedig magas szinten tartjuk. Egy kecske napi 18 g aszkorbinsavat készít magának nyugis napokon, magas (oxidatív) stressz esetén ennek többszörösét. Ehhez képest a mi igényünk akár 1 mg testsúly kilogrammonként, ami leginkább a vitamin szerep (enzim kofaktor kollagén szintézisnél és hasonlóknál) betöltéséhez szükséges. Persze magas oxidatív stressz esetén a mi antioxidáns igényünk is alaposan megnő...

Jut eszembe, éppen a minap olvastam, hogy az aszkorbát és a glükóz ugyanazt a membrán transzportert (GLUT) használják, tehát a magas vércukor gátolja a C vitamin sejtekbe jutását.

[ Szerkesztve ]

A legjobb aláírás a héten

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.