Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) hodostamas


hodostamas
addikt

Ilyen hosszra jó megoldás még a LED csík is :) Az egyenletesebb elosztást ad.

Amúgy jó lett :)

(#2) sutszi


sutszi
veterán

Érdekes próbálkozás....gondolatébresztő...

Mondja, Mr. Babbage, ha rossz adatokat ad meg a gépnek, akkor is jó válasz fog kijönni belőle?" Képtelen vagyok felfogni azt az értelmi zavart, ami valakit egy ilyen kérdés feltevésére késztethet. - by Charles Babbage

(#3) aram01


aram01
nagyúr

az a kapcsoló gyilkos :D
amúgy meg gratulálok,ügyes vagy

Isten jól sikerült alkotása vagyok, elvégre rögtön bőrkötésben adott ki...

(#4) Bari


Bari
Modder

Igazi házibarkács megoldás
A műanyag kábelcsatorna felhasználása ötletes. Gratulálok :C

Üdv: Bari

(#5) Kolondrum


Kolondrum
félisten

Kisebb teljesítményű ledekkel is megoldható. [link]

(#6) kromatika


kromatika
veterán

Gratula.

(#7) macilaci78


macilaci78
nagyúr

Én egy 4 méter belmagassághoz a mennyezetre rakott függönytartó 4,5 méteres hosszának belső oldalára gondolok színes, programozható világítást ledcsíkkal. ;]

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#8) joecontra


joecontra
addikt

Ötletes és jó is. :K

Üdv,
J

(#9) Knight666


Knight666
aktív tag

Ötletesen egyszerű kivitelezés. Gratulálok! Valóban még jobb lett volna az adapter előtt szakítani az áramkört, de így is megteszi.
Én is szeretnék több helyre is a lakásban LED világítást, de még nem jutottam el odáig, hogy komolyan nekiálljak a tervezésnek. Ez a cikk viszont megint meghozta a kedvem a dologhoz.

(#10) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

Zsíros! ÉS ez a kb. mindenki megépítheti kategória :)
Gondolkodom én is, hogy kellene koreából LED-eket rendelni, áramgenerátort meg én is tudok építeni.

Mutogatni való hater díszpinty

(#11) lapa


lapa
veterán

ebayen fillérekért van led + driver kombó, jellemzően 10-30 v tápról. ezekről a sorba kötős dolgokról nem sok jót írnak az álmoskönyvek, legalábbis nekem azt mondták.

meg a 3 x 1w is elég karcsú azért egy munkalap fölé. azokkal a méretes bordákkal (ha van szabad légáramlat) el tudsz hajtani 3-5w-ot is.

itt vannak ilyen készre szereltek is, ezek ~10w hagyományosnak megfelelő fényt adnak. nagyságrendileg 2w körül lehet darabja, 12v 1a táp elvisz 3-4-et simán.

szalag valamivel drágább szokott lenni.

amúgy meg hajrá és barkácsledet mindenkinek. fontos, hogy az ember kitörjön a régi alkalmatlan foglalatok rendszeréből, máshogy nemigen megy. kukorica ledet se lehet mindenhova rakni.

szokás szerint bill gates-t idézném: "12v-nak elégnek kell lennie"

(#12) lapa válasza aram01 (#3) üzenetére


lapa
veterán

erről annyit, hogy nekem rendre olvadtak el 220v-os vezetékre szerelős lámpakapcsolók névleges áram alatt is. csak ilyen normális fém kapcsolót érdemes venni.

(#13) Kolondrum


Kolondrum
félisten

Alapjaiban ez is jó, csak másképp van összerakva, kivitelezve mint másé. Nálunk már 5 helyen van led fényforrás. Elszívó, konyhapult, lenti konyha gáztűzhelye felett, mosógép felett és a pincében a teljes polcrendszeren. Az alsó szinten így nem a 4X36W-os fénycsöveket villogtatjuk azért hanem ezeket. Persze ha olyan a téma akkor azok mennek.

(#14) Jokes67


Jokes67
tag

Rendelek a neten kettőt... :DDD

(#15) hcl válasza lapa (#11) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Ahogy elnézem, ha van az embernek otthon alkatrésze, akkor megéri építeni, máshogy nem nagyon... Akkor már tényleg inkább veszel készre szerelve Kínából, árban ugyanaz, mínusz macera.

Mutogatni való hater díszpinty

(#16) Knight666


Knight666
aktív tag

Én a szobában akadtam el a tervezéssel kicsit. Fényerőszabályzósat szeretnék, de az a gond, hogy már le van festve a szoba és nem tudok kábelt húzni. A kapcsoló szerelvénydobozába csak a fázis van bevezetve (azt lehet szakítani). Kapcsolót még nem vettem, de nem tudok olyanról, ami így is meg tudná oldani a szabályozást. Most ott tartok, hogy berakok egy sima egysarkút, a fényerő változtatását pedig rádiós távirányítóval oldom meg (lehet készen is kapni). Az áramot egy elfekvő ATX táp adná kisebb átalakítás után (elfér az álmennyezet felett). Amúgy meg szalaggal világítanék.

(#17) lapa válasza Knight666 (#16) üzenetére


lapa
veterán

a két külön világítás (teljes fényű + másik, hangulatvilágítás) nem lenne jobb? a hangulatvilágításnak az egyik jó tulajdonsága, hogy máshonnan világít, egészen más hangulatot is ad a szobának. meg azt mozgathatod, míg kitalálod honnan hová a jó.

(#18) aram01 válasza lapa (#12) üzenetére


aram01
nagyúr

oké,csak el kell dugni valahova

Isten jól sikerült alkotása vagyok, elvégre rögtön bőrkötésben adott ki...

(#19) joecontra válasza Knight666 (#16) üzenetére


joecontra
addikt

Gondolom valami többállású kapcsoló kellene. Valahol biztosan lehet kapni, de most hirtelen nekem se jut eszembe, hogy láttam volna valahol.

Üdv,
J

(#20) domperke


domperke
HARDVERAPRÓD

Gratulálok szép munka.A kapcsoló brutál :R

http://phmegbizhatosag.atw.hu/phtabla.php?nev=domperke

(#21) hcl válasza Knight666 (#16) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Nézz körül rádiós távirányítók között, vagy vegyél változtatható színű izzót, abból át lehet esetleg alakítani valamit... Mondjuk változtatható színű LED-es izzó, amiben van 3 LED, akkor a 3 LED helyére 3 relé... ;) És akkor ez még egy paraszt megoldás :D

Mutogatni való hater díszpinty

(#22) lapa válasza aram01 (#18) üzenetére


lapa
veterán

még ezt sem mondanám. nagyon jó érzés használni őket, és fém állólámpán pl nem is látszik. de volt, ahol csináltam neki savállóból egy szimpla ovális panelt, annyira nem ronda vele. ha berakod a konyhapult fölé jó eséllyel van kis kötény (szegélyléc). akkor elég csak a végét kilógatni lefelé, sokkal gyorsabb, mint matatni a rejtett kapcsolót. most hadd ne fotózzam, de tényleg nem téma. még gazdasszony se tette szóvá, és ez azért sokat elmond.

(#23) GIJoe válasza Knight666 (#9) üzenetére


GIJoe
addikt

ö én is inkább 5050 SMD LED sorral csináltam volna meg, a power led hőmérséklete is magasabb,
magasabb hő, több gond, rövidebb élettartam....

De piros pont mert vette a szerző a fáradtságot publikálni!

Kicsit másabb (katt) 5050el, bár én lehet meleg fehéret vettem volna...

[ Szerkesztve ]

(#24) aram01 válasza lapa (#22) üzenetére


aram01
nagyúr

ha nem szembetűnő helyen van akkor oké

Isten jól sikerült alkotása vagyok, elvégre rögtön bőrkötésben adott ki...

(#25) sing1ep1ayer


sing1ep1ayer
őstag

Arra mindenképpen jó volt az írásod, hogy megpiszkálja a fantáziámat, de tök laikusként biztosan nem tudnék ez alapján semmi hasonlót összerakni. Az sem látszik például sehol, hogy azt a bazi bordát végülis hová raktad, mit hűt? Gőzöm sincs mi az az áramgenerátor és mire kell? A konnektor nem "generál" elég áramot? :DDD A végeredmény sem tetszik, marha sötétnek néz ki az a konyha. SymbianOS megoldása viszont nagyon jónak tűnik - na egy hasonló teljesítményűt én is szívesen készítenék, ha lenne valahol részletes leírás jó minőségű képekkel.

Azért köszönöm hogy felhívtad a figyelmem erre a dologra a bejegyzéseddel, de sajnos mint mondtam; totál laikusként ez alapján a világon semmire nem jutnék. :R Ne haragudj, ez az én személyes véleményem. Hozzáértőbb emberkék azért (mint látom) jobban értékelik a fáradozásod.

(#26) Kolondrum válasza sing1ep1ayer (#25) üzenetére


Kolondrum
félisten

Ma már nem így csinálnám és nem minden úgy van ahogy akkor gondoltam, de működik és nem eszik sokat. [link] - hozzátenném ma is van ezekből a ledekből csak senkinek nem kell.

(#27) hcl válasza Kolondrum (#26) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Pedig jó ez.

Mutogatni való hater díszpinty

(#28) Kolondrum válasza hcl (#27) üzenetére


Kolondrum
félisten

Változik az ember, ma már kicsit más lenne.

(#29) mr_ricsi válasza Knight666 (#9) üzenetére


mr_ricsi
veterán

"Én is szeretnék több helyre is a lakásban LED világítást, de még nem jutottam el odáig, hogy komolyan nekiálljak a tervezésnek. Ez a cikk viszont megint meghozta a kedvem a dologhoz."
4-5 évig még ne foglalkozz a dologgal, mert néhány különleges igényt kivéve gazdaságtalan a LED világítás, ezért soha nem fog megtérülni a beruházásod.

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#30) duracell75 válasza Kolondrum (#26) üzenetére


duracell75
csendes tag

grat...csak most olvastam, szép munka...

:R

(#31) hcl válasza mr_ricsi (#29) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Ha boltban vesz készen izzókat, akkor lehet... de ha alkatrészként megveszi, és felépíti, akkor nem kerül 2000Ft-ba egy olyan fényforrás, ami mellett látni is.

Mutogatni való hater díszpinty

(#32) GIJoe válasza mr_ricsi (#29) üzenetére


GIJoe
addikt

gazdaságtalan a LED világítás :U Miért lenne az? Nem az itthoni azonnal meggazdagodni vágyó kereskedőktől kell venni, és kész. Nekem legalább 3 éve mennek gond nélkül, azért 2600 Ft nál több számlát ritkán fizetek az EONnak...

(#33) mr_ricsi


mr_ricsi
veterán

MLIstvan:
"Tápegységnek egy régi, elfekvőben lévő, univerzális, 12 V-ig állítható 500 mA-es adaptert használtam."
Ha ez egy trafós táp, aminek 3-4W a vesztesége, akkor ebben a megvalósításban legfeljebb a halogénes izzólámpák hatásfokát éred el. Vagyis egy 20W/230W-os izzó kétszer ennyi fényt adna kétszer akkora fogyasztás mellett, de csupán 350Ft-ba kerül. Még ha csak 2000 óra is az élettartama, de a LED-es rendszer árából rengetegszer ki lehet cserélni.

Viszont a képből úgy látom, hogy nem a tápegységet kapcsolgatod le a 230V-ról, hanem a kisfeszültségű, szekunder oldalát szakítod meg. Így a trafó veszteségi teljesítménye a nap 24 órájában tekeri a villanyórát, és az eredő hatásfok még egy hagyományos villanykörtéét sem éri el.

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#34) GIJoe válasza mr_ricsi (#33) üzenetére


GIJoe
addikt

aha, erre a megvalósításra, értem sorry...

(#35) mr_ricsi válasza GIJoe (#32) üzenetére


mr_ricsi
veterán

"gazdaságtalan a LED világítás Miért lenne az?"

Azért, mert hazudnak a hatásfokukról és az élettartamukról.
A hiteles mérések szerint az elektronikus gyújtású egyenes fénycsövek több fényt állítanak elő egységnyi villanyáramból, mint a LED-es berendezések.
És a LED-eknél a 20-30ezer órányi becsült élettartam is leginkább a mesék világába sorolható, mert ehhez olyan hőmérsékleten kellene tartani, ami a legtöbb esetben nem valósítható meg.

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#36) hcl válasza mr_ricsi (#35) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Fogj egy fogyasztásmérőt, és egy fénymérőt. lehet menni mérni, és Logout cikket írni belőle.
Általánosságban meg nem lehet ezekről beszélni, mert minden termék különböző.
Illetve, a LED hatásfoka tök jó, a meghajtó elektronikára kell figyelni, ez így van.

De mondjuk akkor áruld már el : a LED világítású TN+film panel miért fogyaszt kevesebbet, mint a fénycsöves? :)

Ledre amúgy én eddig 10 ezer órát hallottam.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#37) Knight666 válasza mr_ricsi (#29) üzenetére


Knight666
aktív tag

Ebben nem vagyok biztos. Nem akarok mélyrehatóan foglalkozni a megtérüléssel, de itt van egy leegyszerűsített modell ezzel kapcsolatban: Egy mostani árak mellett vásárolt LED fényforrás többletárát nagyjából fedezi a hosszabb élettartam. Innentől pedig marad a hatásfok, ami pedig sokkal jobb egy izzónál vagy akár egy halogén lámpánál. Egyébként nekem most a design is számít. Az elgondolásomat nem nagyon lehet LED szalagon kívül mással egyszerűen kivitelezni.

(#38) GIJoe válasza Knight666 (#37) üzenetére


GIJoe
addikt

Vegyünk példának egy 44 LED es "izzót" ami 1300 Ft körül van. (Egy márkás fénycsöves is 1000 felett van.) Egy 5050 SMD LED kb 14 lument produkál, azaz olyan 615 a vége kb.(45-50W) Kétféle fogyasztásmérővel mértem le, (többször) mindkettő 5W stabil fogyasztást jelzett.
A hőmérséklete 35-40 fok között van, szerintem tűrhető, akkor én számolnék el valamit? Otthon szüleimnél gond nélkül futnak 1,5 éve...

[ Szerkesztve ]

(#39) Kolondrum válasza mr_ricsi (#33) üzenetére


Kolondrum
félisten

öreg hiba. 2,3w-ot kér az a táp üresbe mit én használtam. Egyszerűbb a secunder kapcsolását kivitelezni, de gazdaságtalan.

duracell75! Thx!

[ Szerkesztve ]

(#40) GeoPhoto válasza GIJoe (#38) üzenetére


GeoPhoto
tag

Sziasztok!

Nekem már a fél lakás át van állítva kínai ledekre, csak a fürdőbe nem tudok semmit berakni, mivel limitált a lámpatestek száma, és egyelőre egy olcsóbb leddel max egy 10W-os fénycsövet lehet kiváltani.

Ami eddig bejött és nem égett még ki :)
3528-as ledből a 60db-osok nagyon tartósnak tűnnek 2-3 éves futásidő után is (a 93 ledesnek kb ugyanakkora a fénye)
5050-es 20 és 24 Ledes szépen megy
44 meg azt hiszem 60 ledes 5050-es e27-esek a közlekedőben (szinük elég pocsék, de nem is arra van, hogy festegessen alatta az ember)
Hangulatlámpákba 7 v 12 ledes műanyagbúrás 5050-esek, kellemes fényük van

A legfrissebb az pont a konyhában egy kínai ledsor a pult fölött (5m-es 120led/m, 3528-as, vízálló műgyantás kivitel alu sínben - boltban kapható itthon a sín). Volt előtte egy 30led/m-es az felment hangulatvilágításnak a szekrény tetejére) Meghajtva a kb 7 méter egy 72W-os 12V-os táppal 28W fogyasztás összesen.

Ami nagyon nem jött be (értsd kipurcant, de szerintem a kínai vezérlés nem bírta)
Megj: Bármi, ami még a hagyományos - nem SMD - led szerintem alapból nem jó semminek a kiváltására...
4W-osnak nevezett 4 db powerlednek hivott valamivel gu10-es spot (2db kuka)
6W-osnak nevezett 3db ledes (1db kuka)
5630-as 16 ledes cucc, gu10 spot (2 kuka)

Ui: van 5 méter színes led szalag (3 színű külön ledekkel) plusz hozzá távirányítós vezérlés, csak a 12V kell hozzá, nem érdekel vkit? :)) Berendeltem magamnak, de aztán meggondoltam magam és itt pihen a fiókban...

(#41) mr_ricsi válasza hcl (#36) üzenetére


mr_ricsi
veterán

"Fogj egy fogyasztásmérőt, és egy fénymérőt. lehet menni mérni, és Logout cikket írni belőle."
Olvastam egy mérési jegyzőkönyvet, amit egy irodaházfelújítás kapcsán készítettek. A megrendelőt ott is felizgatták a LED-es világítással. Az egyik irodában felszereltek 5-féle világítást, és független szakértő több ponton fénymérést végzett egy negyed autó árába kerülő fénymérővel, és mérték az áramfogyasztást is.
Nem a LED-et választották. (Illetve a szabadtéri parkolóba a LED-et, mert a kiégett egységek cseréjéhez daruskocsi kellene, aminek a bérlése már költséges lenne, ezért a hosszú élettartam a legfontosabb tényező.)
És a mérés legfontosabb megállapítása az volt, hogy a LED-nél a valódi fényerő a közelében sincs a gyártó által ígértnek.

Általánosságban meg nem lehet ezekről beszélni, mert minden termék különböző.
Aminek jó az fényhasznosítása és az élettartama, az sosem olcsó. Ami meg olcsó, az vagy nem ad elég fényt, vagy hamar tönkremegy.

Illetve, a LED hatásfoka tök jó, a meghajtó elektronikára kell figyelni, ez így van.
Az egyenes fénycsövek fényhasznosítása 90lm/W körüli, a nátrium lámpáké 130lm/W. A legkorszerűbb, kereskedelemben kapható LEDek a két érték között vannak jelenleg, de míg az előző kettőnek a hatásfokát kiegészítő elektronikával együtt nézik, a LED-ekét csak magukban.

"De mondjuk akkor áruld már el : a LED világítású TN+film panel miért fogyaszt kevesebbet, mint a fénycsöves?"
Mert az CCFL cső körben sugározza a fényt, nem csak az LCD panel irányába, ezért a nagyobb része kárba vész.

Ledre amúgy én eddig 10 ezer órát hallottam.
Én meg 100ezret. Ezt tekintik alaplnak, ha a kristály hőmérséklete szobahőmérsékleten marad. Csak éppen a gyakorlatban nem marad, és minél jobban melegszik a LED, drasztikusan csökken az élettartama.

Knight666
"Egy mostani árak mellett vásárolt LED fényforrás többletárát nagyjából fedezi a hosszabb élettartam."
Már amennyiben az teljesül. Nem akarok a villámcsapással példálózni, mert az ritkán történik. Csak éppen a LEDek élettartamát szobahőmérsékletre szokták megadni, nyáron pedig lehet akár 40-50°C is a lakásban. És ne tegyük zárt búrába, vagy olyan csillárba, ami akadályozza a levegőmozgást. Vagy a szalagod hiába bír ki 30ezer órát, ha a tápelektronikája rendszeresen bedöglik, és cserélni kell. (A kompaktfénycsöveimből csak egyet sikerült összetörnöm, a többinek kizárólag az elektronikája ment tönkre.

A 100W-os izzó 1200lm-t bocsát ki. A Philiph 18W-os 3000h-s kompaktjaim is annyit. [Ez] a LEDes csak 850lm-t. A LED-es 10x annyiba kerül és elvileg 10x tovább is bírja. Illetve azonos fényre úgy 5W-tal fogyaszt kevesebbet.
Ha 30ezer helyett csak a felét bírja, már nem gazdaságos a kompakttal szemben. És azon el lehet gondolkodni, hogy miért csak 1 év a gari, amikor a 30ezer óra úgy 3,5 év folyamatos működést jelent. Illetve hogy ebben is csak azok az ócska kínai elektronikus alkatrészek vannak, mint a fél-egy évet kibíró kínai kompaktokban.

[ Szerkesztve ]

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#42) lapa válasza mr_ricsi (#41) üzenetére


lapa
veterán

jó-jó, de mégis ki akar a szutyok kompakt fénycsővel világítani?

persze a tieid márkásak, azokban "csak az elektronika hullik". amiből nyilván messzemenő következtetést lehet levonni egy led elektronikájára is, merthisz mindkettő nyákon van. pláne ha dc. az tény, hogy a ledekhez eleve dc rendszer való, ezek az adapterezős vacakolások annyira nem hatékonyak.

most hirtelen egyet túrtam ki neked a "szobahőmérsékleten megadott élettartam" kapcsán: cree, 2. oldal alja és továbbiak.

jóféle lakásod lehet, ahol 40-50 fok van nyáron.

abban amúgy egyetértünk, hogy ettől nem lesz hirtelen minden féláron a kompakthoz képest. de normálisan megválasztva simán versenyképes lehet a kompakttal.

az összehasonlításhoz itt van 1200lm. 4100 huf, 10% árrés + 27% áfával.

[ Szerkesztve ]

(#43) lapa válasza lapa (#42) üzenetére


lapa
veterán

meg ha jól látom a philips eleve hidegfehér, ami kell a kutyának. én legalábbis most hirtelen nem találtam ilyen 18w melegfehéret. viszont a te linkelt leded az majdnem az, az általam linkelt meg egészen az.

(#44) Godefroy válasza lapa (#42) üzenetére


Godefroy
senior tag

A LED világítás most a trend.
Régebben volt a halogén aztán jött a kompakt fénycső most a LED.

Ezek közül maximum a halogénnek van emberközeli fénye.
Szeretem a LED-et de messze nem azt nyújtja mait ígérnek élettartamban.
Eddig már több LED es fényforrás "égett ki" azaz adta meg magát a vállat x-tízezer óra előtt.
Persze garanciát senki sem vállal rá hogy annyi ideig menjen ami rá van írva.

Az emberekről jó nagy pénzeket lehet "energiatakarékosság" címszó alatt lehúzni ez az egyik módja, bár ha megnézed a világítás a legkisebb tétel energia felhasználásban egy háztartásban.

Arra sosem emlékezünk ami nem jut eszünkbe...

(#45) Viktoár válasza mr_ricsi (#41) üzenetére


Viktoár
addikt

Nálad 50°C van nyáron a lakásban? :Y Szerintem sűrgősen csináltass tetőt a házra mert nem elég hogy ennyire betűz a nap,de télen még a hó is be fog esni. :U

Üdv:Viktor

(#46) hcl válasza mr_ricsi (#41) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

"Olvastam egy mérési jegyzőkönyvet, amit egy irodaházfelújítás kapcsán készítettek."
Adatokat, léccci. Lehet, hogy gagyi cuccot vettek, illetve olyan árban volt, hogy nem érte meg. Esetleg mondjuk alultervezték a világítást. A daruskocsi meg nem releváns ebből a szempontból.

"És a mérés legfontosabb megállapítása az volt, hogy a LED-nél a valódi fényerő a közelében sincs a gyártó által ígértnek."
Ledje válogatja. Dolgoztam olyan helyen, ahol Philips LED lámpákat gyártottak - 15 ropi körül volt darabja a boltban, de a szemedet kivitte. GU10 foglalatos, és pár W fogyasztott...

"Aminek jó az fényhasznosítása és az élettartama, az sosem olcsó."
Hosszú távon lehet még így is megéri. És persze ki kell fogni.
Én is vettem már 1200Ft-ért Tuskóban olyan gagyi kínai LED lámpát, ami 120lm és 3W. Asztali lámpába tökéletes. 1500-ért kapsz márkásabb 3W 50lm-est, az tényleg vicc. Az 1200Ft is drága volt, az tuti. De ha nekilátsz magadnak összerakni, akkor sokkal olcsóbban is kijöhet. Illetve a meghajtó áramkört is úgy rakod össze, ahogy szeretnéd. Tartósra, és gazdaságosra.
Illetve a meghajtó elektronika ára semmi a LED-éhez képest.

"Mert az CCFL cső körben sugározza a fényt, nem csak az LCD panel irányába, ezért a nagyobb része kárba vész."
Mondjuk ez nem vigasztal, mivel attól függetlenül ugyanahhoz a hatáshoz kevesebb energia kell. Ugyanez igaz a LED világításokra. Ha nekem megfelelő fényt ad, akkor azt fogom választani, amelyik kevesebbet fogyaszt. És ha az a LED, akkor azt.

"Én meg 100ezret. Ezt tekintik alaplnak, ha a kristály hőmérséklete szobahőmérsékleten marad."
Hűtés?

Mutogatni való hater díszpinty

(#47) lapa válasza Godefroy (#44) üzenetére


lapa
veterán

neked lehet, hogy kicsi a világítás aránya, nekem a nagyjából 15% (~10.000-ből ~1.500 huf) megvolt a halogénekkel.

meg én tényleg nem vagyok szakértő, de a manapság kapható smd ledek szerintem semmivel sem csinálnak rosszabb fényt a halogénnél. ezt egyrészt az eloszlási grafikonokon is látni, másrészt úgy is, hogy én is halogénről váltottam és ezt tapasztalom.

az élettartam nyilván kínai. amúgy ha van konkrét fajta / típus, amivel rossz tapasztalatok vannak, azt megoszthatnád.

a led azért "trendi", mert 2-3 éven belül már tömegtermék lesz a 150-200lm/w, ami a kompakt fénycső hatásfokának 2-3-szorosa. azokkal azért nagyon nagyot lehet spórolni világszinten. pláne, hogy ahogy te is írod (meg nálunk is volt) biztosan sokan tartják még a halogént, mert a kompakt egy vicc.

(#48) GIJoe válasza mr_ricsi (#41) üzenetére


GIJoe
addikt

Annyit tennék hozzá hogy ami nem Kínában készül az hamisítvány :)

Viccet félretéve less rá erre: Bridgelux LED Array BXRA-50C1100, weiß, 123 lm/W
vagy
Nichia SMD LED weiß 9lm NHSW157BT 131 lm/W

(#49) hcl válasza GIJoe (#48) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Mondjuk a 16 EUR kicsit nekem sok egy LED array-ért, de lesz az még ennyi sem.

Mutogatni való hater díszpinty

(#50) Godefroy válasza lapa (#47) üzenetére


Godefroy
senior tag

Na most a 15% ot próbálod lejjebb venni de a maradék 85%?
Azt kellene lejjebb tornázni. pl a fűtés keringetőjét nekem sikerült egy kb 15W/h fogyasztásura cserélnem 75rol. Az tényleg látható változást hozott, mivel télen több mint 12 órát megy naponta.
Nálam a különböző eszközök így fogyasztanak:
Villanysütő: 3000 W/h,
Mosógép 2000
Mosogatógép: 2000
Olajradiátor 1800 (átmeneti időszakban olcsóbb, mint gázzal fűteni)
Számítógép 160-250,
TV 160,
Laptop 45.
Egyebek (modem, router, switch, stand by fogyasztások): 50 W/h

Ha az összes lámpa ég 340 W/h órát fogyasztanak (ez természetesen sosincs így, hiszen nem kell az összes helységben egyszerre világítani)
Azt nem tudom, mennyi lenne halogénekkel a dolog több mint 15 éve kompakt fénycsőveket használok. Így sikerült az villamos energia számlákat mindig a folyamatos áremelkedések ellenére kb ugyanazon a szinten tartani. 14-16 000 Ft/hó.
Így kb 3-5% lehet az energiafogyasztásunkban a világítás.
LED-es lámpa tapasztalatok természetesen kínai cuccokkal vannak, vagy Te talán veszel egy Philips Led-es izzót 15 000 forintért? Abból kellene a lakásba kb.10.

Arra sosem emlékezünk ami nem jut eszünkbe...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.