Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Kassadin


Kassadin
addikt

Nyitó hozzászólás.

(#2) danih


danih
addikt

Commence trolling in
3
2
1

Költözznyugatraottjobb
Külföldönhazátlanleszel
LeírtadmagadmenjiselGyurcsányismegmondta

Zárható.
Elnézést :)

[ Szerkesztve ]

(#3) GabN73


GabN73
addikt

2:50nél like this. Szerintem rokonok.

(#4) kmisi99


kmisi99
addikt

1:07 nél az a gyerek hátul :C

(#5) Kassadin válasza danih (#2) üzenetére


Kassadin
addikt

Zárható maximum akkor lesz, ha politikai irányba terelik a dolgot. Ahogy te is tetted. :U Igaz, nem aktuálpolitika, de attól még az.

Költözznyugatraottjobb-> ez sok mindentől függ.
Külföldönhazátlanleszel-> erről azért lehetne egy kicsit bővebben is beszélni, habár nem hiszem, hogy aki kimegy, az azért teszi, mert hazát szeretne váltani.
LeírtadmagadmenjiselGyurcsányismegmondta-> ez meg nc.

[ Szerkesztve ]

(#6) Csemike válasza Kassadin (#5) üzenetére


Csemike
csendes tag

Szerintem, csak úgy értette, hogy ez már lefutott kör itt a blogouton. :)

(#7) Jhonny06


Jhonny06
veterán

dabadab már korábban megfogalmazta a lényeget, miszerint aki kint el tud érni valamit, az itthon is (nem szó szerint ez volt). Ezek után mindenki döntse el, hogy mit akar.

Egyébként én pont tanulni nem mennék ki, azt lehet itthon is.

(#8) Kassadin válasza Csemike (#6) üzenetére


Kassadin
addikt

Erről lemaradtam, elnézést. :R Holnap átolvasom az egészet.

Jhonny06: Hm, ebben van valami. Elsődlegesen én azért fogok kimenni külföldre vagy hajóra, hogy kicsengessem az adósságainkat. Mert ez itthoni fizetésemből nem lesz megoldható. Lehet engem emiatt utálni, csak az a baj, hogy a legtöbb ember nagyon könnyen tör pálcát a másik felett, anélkül, hogy tisztában lenne a körülményekkel...

[ Szerkesztve ]

(#9) tildy válasza Jhonny06 (#7) üzenetére


tildy
nagyúr

Lehet otthon is , de a szelesebb latokor, mas kulturak megtapasztalasa nem feltetlen hatrany.

Amugy total megertem oket.

[ Szerkesztve ]

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#10) Jhonny06 válasza tildy (#9) üzenetére


Jhonny06
veterán

Olyannyira nem, hogy engem leginkább ez hajt, nem a pénz.

(#11) Lauda


Lauda
félisten

Te mit gondolsz?

(#12) kmisi99


kmisi99
addikt

Nekem is minden vágyam hogy elhagyjam az országot akár hamarosan érettségi után is mint a vidiben szereplők. Nem is feltétlenül a pénzért hanem mert összességébe rosszul vagyok attól ami itthon van és ami itthon megy.

[ Szerkesztve ]

(#13) Tüzi válasza danih (#2) üzenetére

butus hsz.
keletre kell menni.
asszem ezzel meg is válaszoltam sok kérdést.

(#7) Jhonny06
nem lehet mindenki rendszergizda, bankos, ügyvéd, meg polgármester, vagy valami fingfűrészelő politikus.
van akinek dolgoznia kell. és pont a fent említett réteget tartaná el ez a réteg, amit ellehetetlenítettek (szép szó :) ) az elmúlt 2-3 évtizedben.

[ Szerkesztve ]

どんな時代だろうが、機械は決断しない、 戦闘は人間がやるんだ。

(#14) hoffman_


hoffman_
nagyúr

Menjetek.

"The time you enjoy wasting is not wasted time."

(#15) Jhonny06 válasza Tüzi (#13) üzenetére


Jhonny06
veterán

"rendszergizda, bankos, ügyvéd"

"van akinek dolgoznia kell"

Szóval szerinted ezek nem dolgoznak keményen? (A másik kettővel egyetértek valamelyest.)

(#16) hoffman_ válasza Jhonny06 (#15) üzenetére


hoffman_
nagyúr

De. Dolgozhatnak kőkeményen. Csak egyik se "rak" tetőt a fejed fölé, és nem ad kaját.

[ Szerkesztve ]

"The time you enjoy wasting is not wasted time."

(#17) Dany007


Dany007
veterán

Nekem is feltűnt. Sőt szerintem elmentem az elmentett cikkek bejegyzésembe későbbre. Jó lesz ez még hivatkozni rá későbbi vita során.

Amúgy teljesen megtudom érteni őket. Igaz itthon is sokmindent el lehet érni, de kevesebb rá az esély, illetve rosszabbak az itthoni kilátások.
Nem hinném, hogy az itthoni átlag életszínvonal és úgy egészében a gazdaság belátható időn belül megtudná közelíteni a németet, franciát vagy az angolt. Ebben biztos vagyok. Sőt, már az is nagy dolog lenne ha a régiót beérnénk, mint a Szlovákokat, Szlovéneket, Lengyeleket.

Nem kell túlreagálni a dolgot. Az tény, hogy egyre több fiatal akar külföldre menni élni / dolgozni / tanulni. Az is tény, hogy jó részüknek nem sikerül. De ha már csak 1/3-ának igen és kint maradnak, kint alapítanak családot, kint adóznak, kint fogyasztanak, már az elég sötét jövőt jósol az mi országunknak.

(#18) Kassadin válasza Lauda (#11) üzenetére


Kassadin
addikt

A videóban szereplő némelyik "tini" (mert felnőttnek nem nevezném a gondolkodásuk alapján) egy olyan álomvilágban él, ami itthon sosem fog megvalósulni. Ez "de én történész akarok lenni, ne az állam mondja meg" például tipikus példája ennek. Jó, fiatal még, 18 évesen én se tudtam, mihez kezdjek magammal. Meg apu azt tartja fontosnak, hogy legyen diplomám. Én is azt tartanám fontosnak a lányomnak, csak mondjuk egy vegyészmérnökit(itthonra nézve). Annyira bele van nevelve a társadalmunkba hogy kell a diploma, hogy képzik őket a vak világba, csak fölöslegesen. Nem vagyok én az egyetem ellen, sőt, jó dolognak tartom, ha nem csak arról szól, hogy bejársz valahova melegedni... Erről mindig eszembe jut, hogy amikor voltam a munkaügyi központban, kerestek gépészmérnököt bruttó 300-400 ezres fizetéssel, gondolom én, ez évek múlva csak növekedhet. Tehát van létjogosultsága természetesen az egyetemeknek is. De rohad hosszú lett, remélem nem fárasztalak.

Hogy magához a témához is hozzászóljak... Ebből semmi jó nem fog kisülni. Mármint ha tényleg minden olyan fiatal, aki kimegy kapcsolatok/jó szakma és nyelvtudás miatt külföldre és kint is marad, megtapasztalja azt, hogy lehet "másképp" is élni, nem tudom, hogy szívesen visszaköltöznének-e ide. Itthon a dolgozó aktív réteg lassan kiöregszik, nem lesz már akkora teherbírásuk, mint fiatalkorukban. És jön a képbe az, hogy a fiataloknak kellene átvenni a stafétát, de munkahelyek meg nincsenek. Mármint nem annyi, amennyi szükséges lenne. Nekik kellene kitermelni azt az összeget, hogy talpon maradjon mindenki. Akárhogy is nézzük, csűrjük-csavarjuk, gazdaságilag ez így nem tartható fent hosszú távon.

Jhonny06: Szerintem ő sem úgy gondolta. De én annyiszor leírtam (tényleg sokszor), hogy nem dolgozhat mindenki az IT/pénzügyi szektorban...

[ Szerkesztve ]

(#19) hoffman_ válasza Kassadin (#18) üzenetére


hoffman_
nagyúr

Te, én most nem váglak téged :D Eddig mintha pártoltad volna a kimenetelt, még ha nem is kardoskodtál mellette, de nem volt vele problémád(én sem ítéltem el soha, csak nem fogadom el általában). Viszont ebben a hsz-ben meg pont k*rvára jól leírtad, hogy ez hol jelent nekünk hatalmas hátrányt - amit megjegyzem én szoktam néha lepötyögni. Na, hogyé van ez? :D

[ Szerkesztve ]

"The time you enjoy wasting is not wasted time."

(#20) Dany007 válasza hoffman_ (#19) üzenetére


Dany007
veterán

Szerintem teljesen reálisan látja a szituációt. Sok fiatal tapasztalatlan tele álmokkal és vágyakkal. Én nem olvastam, hogy a kimenetel ellen lett volna. Csak annyit, hogy ez rossz lesz nekünk. Mármint itthon maradóknak és az országnak.
Hisze, mint írtam ha ennek a sok álmodozónak csak egy részének is sikerül kint megtelepednie már akkor gondban leszünk itthon.

(#21) hoffman_ válasza Dany007 (#20) üzenetére


hoffman_
nagyúr

Jól látja, ezt írtam én is :) Igazad van, tényleg nem sejlik ki belőle, hogy a kimenetel ellen lenne, de ha ilyen tényszerűen leírta, hogy ez bizony öngól az országnak, akkor a logikus konklúzió az, hogy a kimenetel nem jó. Persze ez szerintem sem tökéletesen fekete vagy fehér. A naivságot pár delikvensen most nem keverném ide, majd rájönnek, az álomlufi hamar kidurran. Szerintem az 1/3-ad egyébként túl nagy szám, de ez igazából csak megérzés, lehet, hogy koppannék, ha néznék majd egy 2010-2025 statisztikát.

[ Szerkesztve ]

"The time you enjoy wasting is not wasted time."

(#22) Dany007 válasza hoffman_ (#21) üzenetére


Dany007
veterán

"bizony öngól az országnak, akkor a logikus konklúzió az, hogy a kimenetel nem jó. "

Persze. Az országnak nem jó. Világos. De az illetőnek aki kimegy és megállja a helyét annak bizony jó! :)

"Szerintem az 1/3-ad egyébként túl nagy szám, de ez igazából csak megérzés, lehet, hogy koppannék, ha néznék majd egy 2010-2025 statisztikát."

Természetesen csak hasra ütöttem. De nem hinném, hogy találsz olyan statisztikát ami azt vizsgálja hányan próbáltak meg kimenni és megélni és abból hánynak sikerült és hány maradt kint véglegesen.
Én csak azt tudom, hogy az iwiwes 2-300 ismerősöm közül (még amikor volt iwiw profilom) majdnem a fele már kint dolgozik és él külföldön. Eszükbe nem jut hazajönni. De persze ez csak az én ismerősi köröm, nem reprezentatív, de azért eléggé sokféle. :) Átlagosnak mondható.

(#23) Kassadin válasza hoffman_ (#19) üzenetére


Kassadin
addikt

Igen, megtudom lepni az embereket, ez a speciális képességem. :D

A világ így működik. Ami nekünk hátrány, az neki előrelépés, ha kint megtud kapaszkodni. Legalábbis az itthonihoz képest biztosan. Én mondjuk elképedve néztem ezt a videót, mert ez azért nem egészen így működik, ahogy ők gondolják. Anglia így, Anglia úgy, szavakkal nagyon könnyű dobálózni. Azt hiszik, hogy a két szép szemükért meg a büfészakos végzettségükért (tisztelet a kivételeknek) mindenki majd leborul előttük kint (is). Elég régóta olvasok egy külföldi kitelepüléssel kapcsolatos weboldalt, a világ minden tájáról szoktak írni "cikket" kint élő magyarok. És azért elég rendesen árnyalják a dolgokat, főleg Anglia, Írország, Skócia esetében, de előfordul természetesen más ország is. Manapság már jó szakma és nyelvtudás nélkül nagyon nehéz "jó" munkát találni (mondjuk ez itthon is így van), maximum kuli munka van, de ott meg versenyzel az eszméletlen sok bevándorlóval (Anglia).

Tehát az biztos, hogy én kimegyek pénz gyűjteni vagy országba vagy hajóra, mert szülőknek van egy elég nagy adósságuk sajnos. Meg jó lenne nekik venni egy saját lakást/házat, ha már ők hiába dolgozzák az életüket végig a "semmiért". Legalább öreg korukban legyenek boldogok meg stresszmentesek. :) Saját célok között meg saját étterem szerepel. Az meg megint egy másik történet. Zserbó lesz a neve. :D

[ Szerkesztve ]

(#24) hoffman_ válasza Kassadin (#23) üzenetére


hoffman_
nagyúr

A-tól Z-ig :R

Én direktbe profit-éhesen választottam egyetemet, ezért leszek villanymérnök, ha elvégzem. Szenvedek mint a kutya, mert nincs hozzá adottságom, humán agyam van, de ezt kell szeretni, kész. Ezzel itthon is könnyebb elhelyezkedni. Azon még nem gondolkodtam el, hogy mi lesz, ha ez nem jön be, de erre nem igen gondolok egyelőre, ennél jobbak az esélyeim, ha majd odajutok.

[ Szerkesztve ]

"The time you enjoy wasting is not wasted time."

(#25) Kassadin válasza hoffman_ (#24) üzenetére


Kassadin
addikt

Egy új barátság kezdete. :B ;] :DDD

Dany007: Persze, hogy tapasztalatlan meg álomvilágban él. Melózni nem megy el egyik sem (ismét tisztelet a kivételeknek), aztán nem tudják megbecsülni a pénzt, nem szednek fel élettapasztalatot a munkájuk során.

[ Szerkesztve ]

(#26) Kassadin válasza Csemike (#6) üzenetére


Kassadin
addikt

És én is írtam bele. Ez saját magamnak egy facepalm. :C :W

[ Szerkesztve ]

(#27) Dany007 válasza Kassadin (#25) üzenetére


Dany007
veterán

Ja mondjuk az a történésznek készülő csaj elég gáz volt... Bár ez is egy érdekes megközelítés. De nyilván ha már most tudja, hogy nincs megfelelő állás számára, akkor mért azt a pályát választja. A dolog fordítva is igaz, mért indítanak olyan képzést akkora létszámmal, amire már tudni, hogy nem lesz kereslet itthon.

Amúgy az a vörös hosszú hajú csaj egész értelmesnek tűnt. A többit inkább hagyjuk. :)

De nem kell, hogy mindegyiknek sikerüljön. A probléma már ott kezdődik, hogy ennyi embernek ez megfordul a fejében. Nem is csak megfordul, hanem egészen a tettekig eljut.
Én pont 10 éve érettségiztem... ( :O ) Eszünkbe nem jutott külföld, de külföldi iskola, se munka se semmi hasonló. Mégis a régi ismerősök majd fele már kint él.

Szal ha nekik is csak egy töredéküknek is sikerül kint élni már cudar világ lesz itthon. És ez évről évre, ahogy romlik az ország helyzete csak növekedni fog.
Márpedig ez nem jó nekünk. Hiszen, itt többen mondták már milyen nehéz kint is az élet, szal akiknek ez sikerül, nyilván ők a jobbak, elszántabbak közül kerülnek ki. Akiket az ország elveszít. Kik maradnak? Akik nem mernek vagy nem tudnak belevágni, plusz azok akik kint elbuktak. Nem túl jó kilátások.

Röhej, hogy már apám is ezen gondolkodik. Mondjuk ő azon buzdult föl nagyon, hogy ~ 1 éve pár kollégája kiment az németbe dolgozni és élni. Volt köztük egy 60+ éves asztalos is! És azóta is kint vannak. Megy az öregnek. Bírja a melót, tanulja a németet és jobban élnek - a fiával - ,mint korábban valaha. Na erre az én apám is beindult és tervezget... : )
Mondjuk az tényleg meglepő, hogy egy 60+-os asztalos kimegy, helytáll és ottmarad! Engem is meglepett.

(#28) hoffman_ válasza Kassadin (#25) üzenetére


hoffman_
nagyúr

Asszed mi? ;] :D

"The time you enjoy wasting is not wasted time."

(#29) Csemike válasza Kassadin (#26) üzenetére


Csemike
csendes tag

Hát, az nem baj, időről-időre jó, ha az ember átgondolja a világról, a dolgokról vallott nézeteit, vélekedését. :)

Hogy hozzászóljak a témához is: én nem gondolnám, hogy kint kéne élnem külföldön, de ez nem azt jelenti, hogy elképzelhetetlennek tartom. Lehet, hogy úgy hozza majd az élet, hogy elmegyek innen, bár lassan "kiöregszem" ebből a külföldi álmokat dédelgetős korból.
Aki annyira nagyon külföldre akar menni, az elmegy, de szerintem ezeknek a fiataloknak legalább a fele elég hamar vissza is fog jönni.
A XX. század elején százezrek hagyták el Magyarországot, ("...s kitántorgott Amerikába másfélmillió emberünk." József Attila: Hazám) és ők nem is jöttek vissza, mert akkor egy gyéren lakott óriási kontinenst mentek benépesíteni. Anglia esetében viszont nem erről van szó, nem eszik olyan forrón a kását.

(#30) tildy válasza Kassadin (#18) üzenetére


tildy
nagyúr

Nem feltetlen tartom alomvilagnak a tortenesz csaj mondandojat. Sot. Egy elhivatott ember, tudja mit akar csinalni. Ha nem tanulhattam volna otthon a szakmamat, valoszinuleg en is pont ugyanigy lennek vele.

En azt latom, hogy egyre tobb anno gimis osztalytarsam indult el. PEdig anno mi meg mas kornyezetben nottunk fel. Az utobbi idoben pedig megindult az agyelszivas is, egyre tobb, igen kvalifikalt ismeros dont ugy, hiaba ert el otthon valamit, elege lett.

Az orszagnak persze ez nem jo, de ahhoz , hogy valtozzon, nagyon sok mindennek kene otthon valtoznia. En , mikor hazamegyek, tobbnyire szomoru es (meg)faradt embereket latok. Sajnos.

dany: most lebuktal :U :D Abszolut nem csak Anglia van, rengetegen mennek Spanyolorszagba, Nemetorszagba, a skandinavokhoz, es meg lehetne sorolni. Es nem is lenne baj, ha visszaternenek, mert tenyleg sok tapasztalatot lehet gyujteni. Viszont az orszag inkabb eluldozi a honpolgarait, lasd rendszamos mizeria, ahhoz , hogy ne buntessenek meg kulfoldi rendszamu autoval, kvazi a vegleges kulfoldon letelepedest kell bejelentened... Nonszensz

[ Szerkesztve ]

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#31) Dany007 válasza Csemike (#29) üzenetére


Dany007
veterán

Nem. De nem csak Anglia van. Ma már egyre többen gondolkoznak Ausztrálián, Kanadában is igen sok magyar él, aztán ott vannak az északi államok, Finnország, Svédország.
Sőt, öreganyám albérlője Kínába ment. :) Szóval a lehetőség már tényleg csak az egyéntől függ. (ha mindenki olyan törtető "cafka" (alias Dr. House) lenne, mint Tildy, biztos lehetsz benne, hogy senki se jönne vissza! :D ) szerk.: na bazz jókor írom :D (jó értelemben tessék érteni :) )

[ Szerkesztve ]

(#32) Csemike válasza Dany007 (#31) üzenetére


Csemike
csendes tag

Anglia, Kanada, Finnország, Svédország egykutya. 30 évvel ezelőtt Amerika volt a nagy álom, most meg Nyugat-Európa, én meg nem tudom, hogy mekkora ezeknek az országoknak a befogadóképessége. :) Anno Németország úgy akarta kezelni a "török kérdést", hogy fizettek a hazájukba hazatérő törököknek, de persze aztán ez nem működött. Viszont a háború utáni első munkanélküli-hullámmal szembesülő német állam valahogy szerette volna kezelni a helyzetet.
Most sem állunk valami fényesen gazdaságilag, ki tudja, mennyivel lesz majd ezeknek a fiataloknak jobb kint, mint itthon.
De azért bátorság, mindenki tegye, amit a szíve diktál!

(#33) Dany007 válasza Csemike (#32) üzenetére


Dany007
veterán

Lehet, hogy egykutya de sok kicsi sokra megy :) Arra próbáltam célozni, hogy lehet, hogy Angliában már bevándorlótúltengés van, de mondjuk Ausztráliában, Svédországban talán meg mér pár helyen talán még nem.

(#34) Kassadin válasza Dany007 (#27) üzenetére


Kassadin
addikt

Nem fog sikerülni mindegyiküknek (főleg annak nem, aki ennyire naiv), de ahogy te is írod, ha tíz emberből ötnek összejön, az gázos lesz minden itthon élőnek.

Csemike: A szakképzett munkaerőre mindig is szükség lesz. Mindenhol. Anglián kívül meg még van pár másik ország, ami angol nyelvterületű.

[ Szerkesztve ]

(#35) Tüzi válasza Jhonny06 (#15) üzenetére

Tezsvérem. A New Deal (gondolom rémlik) keretein belül a politikusok pofázása, a nem létező rendszergizda tevékenysége, az ügyvéd talpraesettsége, a bankos pénzszámolása, vagy a plebs vasút építése, autópálya építése, lakóépület építése, azaz gyűjtőfogalommal élve _termelése_, kézzel fogható vagyon készítése rángatta ki a jenkiket a kakiból?
Mert ha a plebs nem csinálta volna amit csinált, a politikus nyugodtan pöffeszkedhetett volna, a bankos nyugodtan számolgathatott volna, az ügyvéd nyugodtan szívhatta volna ezek vérét, nem történt volna semmi. Plebs oldalról nézve ők viszont jól meglettek volna politikus, bankos, ügyvéd nélkül is, ebben egészen biztos vagyok.
Egy mérnök, és pár szakmunkás 1 év alatt többet termel, mint akármennyi politikus, bankár, ügyvéd, humánerőforrás-manager, polgármester 10 év alatt. Kedvenceim idehaza a "tanácsadók". Ezek a fingfűrészelők elit csoportja. Olyan nagyon értik a dolgukat, hogy meg lehet nézni hol van az ország most, és hova tart... sok-sok milliós fizetésért.
Akkor még nem beszéltünk azokról, akik a kenyeret a fingfűrészelők szájába adják... szó szerint... élelmiszert termelnek. Ismét a termelésen van a hangsúly.

Infósra a mai világban szükség van, de nem lehet mindenki infós. Ellenben az nagyon jól látszik, hogy (szinte) mindenki öltönyös akar lenni.

Tetszik kapisgálni mit akarok mondani?

どんな時代だろうが、機械は決断しない、 戦闘は人間がやるんだ。

(#36) hoffman_ válasza Tüzi (#35) üzenetére


hoffman_
nagyúr

True story.

"The time you enjoy wasting is not wasted time."

(#37) Dany007 válasza Tüzi (#35) üzenetére


Dany007
veterán

Ez tetszik! :) Folytathatnád a gondolatmenetet! :R

(#38) emvy


emvy
nagyúr

Nem mintha en/mi masok lettunk volna 18 evesen, de elegge el vannak szallva, elukon az 'allamnemondjameg' tortenesz-csajjal es a 'devizaparokkal kereskedem' eletmuvesszel :)

while (!sleep) sheep++;

(#39) Crystalheart


Crystalheart
senior tag

Egyébként fura ez a hozzáállás, hogy sokak szerint a keretszámok csökkentésével lehetetlenítenek el mindenkit, aki arra a szakra akar menni. Pedig csak jelentősen megnehezítik a bejutást. Ami engem illet, a reál szakok keretét is csökkentettem volna és visszaállítottam volna a felvételit, mert több száz ember fölöslegesen lézeng a BSc-n évekig.

A nagyobb gáz, hogy ez az egész csökkentősdi nem működik a szakképzések korszerűsítése nélkül, márpedig az OKJ manapság kb. semmit sem ér, semmit sem ad, csak plusz egy-két év családi pótlékot.

(#40) Jim-Y válasza hoffman_ (#24) üzenetére


Jim-Y
veterán

Szerintem nem olyan rossz a helyzeted, ugyanis én pont ugyanígy voltam, csak az informatikával, most írom a szakdolgozatomat, egy éve vállalok diákmunkát, két helyre adtam be, mindkettőre elsőre felvettek, mindkettőnél 850-es órabérben voltam, nem sok, de jobb mint a semmi. Ha elvégzem az egyetemet, most úgy gondolom, hogy van keresnivalóm. Attól nem félek, hogy nem kapok majd munkát, inkább attól, hogy milyet. Én csakis amiatt mennék ki szívesen külföldre, hogy kipróbáljak egy másik életstílust, mert érdekel. Elég énközpontú vagyok amúgy ebben a kérdésben, marhára nem érdekel az ország sorsa amíg nekem szarabb lesz...

megj: ezt azért írtam le, mert én is szenvedtem az egyetemmel, nekem sincs érzékem hozzá, mégis, mivel ha elvégzem, lesz keresnivalóm a szakmában:)

[ Szerkesztve ]

(#41) hoffman_ válasza Crystalheart (#39) üzenetére


hoffman_
nagyúr

Hogy egy jóbarátomat idézzem. "A felsőoktatás szolgáltatás. A taxi se visz el ingyen sehová." Ő kicsit radikálisabban áll hozzá a kérdéshez, mint én, de alapvetően igaza van. Az állam kineveli a tudást, az meg itt hagyja. Így jutunk csak egyről a kettőre, persze. Ha meg büféseket nevel, akkor pláne jól kitol magával. Elhiszem, hogy az egyéni preferencia miatt keserű a szájíz, de nem véletlen, hogy a mérnöki képzésen, ha nem megyek el Bp-ről, akkor is, csak a BME-n és a Kandón ugyanúgy megmaradt a kb. 600-600 felvételi hely, aminek az állami támogatása nem csökkent, tehát ennek több mint a fele államin tanulhat.

Jim-Y:

Ha elvégzem, akkor tiszta sor, csak akkor kapok itt diplomát, ha van miért odaadják :D Csak nehéz lesz a vége :) Én is szeretnék külföldre menni, de nem menekülni, hanem tapasztalatot gyűjteni. Engem nem vonz a kinti letelepedés, és hogy beszippantson egy másik kultúra.

[ Szerkesztve ]

"The time you enjoy wasting is not wasted time."

(#42) Dany007 válasza emvy (#38) üzenetére


Dany007
veterán

Szerintem te sem vagy olyan fiatal, de mi nem voltunk elszállva. Ennyire biztosan nem.
Mondjuk 10 éve még nem volt olyan nagy divat a "külföld" de akkor még nem is voltunk EU.

Az egészből (videóból) számomra az érződik át, hogy szerencsétlenek nem tudják mit is akarnak vagy mit is csináljanak. Azt látom, hogy mindegyik próbálkozik a saját néha gyerekes elképzelései mentén előrébb jutni. De mért? Azért mert amit itt adnak nekik az nem elég. Vagy elmennek fizetős képzésre, de azt meg ki kell fizetni. Ha kitudják, rendben. Ha nem akkor meglehet próbálni egy támogatott képzési formát, de abban az esetben meg ott a hallgatói szerződés, ami ideköti őket az országba. Eddig nem is lenne gond, ha ezáltal lenne biztosított munkahelyük miután elvégezték a sulit. De nincsen és ez eleve abszurd is lenne. Sőt a jelenlegi kilátások csak rosszabbak.
Szóval valahol nem csodálom, hogy ekkora káosz van a fejekben. 10+ éve még nem volt ilyen. Hogy lesz-e munkám? Külföld vagy itthon? "Itthonmaradási" szerződés? Stb...

(#43) Crystalheart válasza Dany007 (#17) üzenetére


Crystalheart
senior tag

"Nem hinném, hogy az itthoni átlag életszínvonal és úgy egészében a gazdaság belátható időn belül megtudná közelíteni a németet, franciát vagy az angolt. Ebben biztos vagyok. Sőt, már az is nagy dolog lenne ha a régiót beérnénk, mint a Szlovákokat, Szlovéneket, Lengyeleket." - A dualizmusban 30-40 év alatt beérte, pedig akkor bizonyos tekintetben évszázadokkal voltunk lemaradva, sosem lehetetlen. :) Más kérdés, hogy a legtöbben nem akarnak 30 évet várni a megváltásra, vagy ki tudja mennyit, mert egyelőre még nem látni, hogy legalább elkezdődött volna egy ilyen folyamat..

(#44) emvy válasza Crystalheart (#43) üzenetére


emvy
nagyúr

30 ev az egy elet. Sajnos.

while (!sleep) sheep++;

(#45) Crystalheart válasza emvy (#44) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Manapság gyorsabb az élet és a gazdaság változása, mint száz éve, talán gyorsabban is lehetne. Gondoljunk csak bele, mennyire retro ma már a 90-es évek. :) De ezt csak akkor fogjuk megtudni, ha végre bekövetkezik. Azonban ha ezen az úton haladunk tovább, nem lesz egyszerű elindítani. A munkanélküliség és kilátástalanság öngerjesztő folyamat, a fizetésképtelen tömegek nem termelnek és nem jelentenek vásárlóerőt sem.

(#46) Lauda válasza Kassadin (#18) üzenetére


Lauda
félisten

:R

Engem megmondom oszinten kicsit zavar ez a minel gyorsabban el innen duma, amit a videoban mond pl a csaj. Eddig gyakorlatilag az orszagon, a szuleiken eloskodtek, meg sem tapasztaltak milyen itthon elni, tenni is azert, hogy neki jo legyen es mar menni is akar. Trendi lett nagyon ez a huzzunk el innen, mas kerdes, hogy az esetek nagy reszeben ez csak szoveg marad, mert a tettekig nem jutnak el. En is azt mondom, hogy akinek van batorsaga, tokeje, nyelvtudasa, az probalja meg, csak a gondolkodasan nem artana valtoztatni, no es elsosorban menjen fizetos egyetemre, kozepiskolaba, aztan akkor mondhatja, hogy utana huzok is el innen, mert ez igy nem fer, hogy kitanittatja magat allami loven, aztan meg odakakkant. ;)

[ Szerkesztve ]

(#47) Dany007 válasza Crystalheart (#43) üzenetére


Dany007
veterán

Egyetértek az előttem szólóval. 30-40 év egy fél élet. Remélhetőleg ennyi idő múlva már az unokáim is iskolába fognak járni... :U Én már meg már közelebb leszek a nyugdíjhoz, mint az érettségihez :D Szerintem teljesen érthető ha az ember ennél hamarabb szeretne magának jobb életszínvonalat elérni.
Erre meg még csak rátesz egy lapáttal, hogy Eu-ban vagyunk, szabad a munkaerő áramlás. Rengeteg lehetőség van, aminek voltaképp csak az egyén elszántsága és képességei szabnak határt. És tegyük fel adott egyénnek összejön egy jobb élet külföldön akkor ki és milyen jogon tiltaná meg ezt neki, amikor minden törvényes keretet betart?

@Lauda:

"no es elsosorban menjen fizetos egyetemre, kozepiskolaba, aztan akkor mondhatja, hogy utana huzok is el innen, mert ez igy nem fer, hogy kitanittatja magat allami loven, aztan meg odakakkant. "

Jó, ez részben igaz. De azért azt se felejtsük el, hogy az a bizonyos "állami lóvé" részben az adott egyén szüleinek / nagyszüleinek az adója. Tehát még így se teljesen ingyenes a dolog. Én is vagy 10-15 évet fogok adózni, mire a fiam általános iskolába eljut. És még vagy 12-t mire az egyetemig eljut. Folyamatosan adózok. Fizetem be a lóvét. Akkor is ugyanannyit, ha netán költségtérítéses szakra fog jelentkezni és az egész taníttatását zsebből kell fizetnem. Akkor se fogok kevesebbet adózni, mint az aki államilag támogatott szakra jár.

[ Szerkesztve ]

(#48) Lauda válasza Dany007 (#47) üzenetére


Lauda
félisten

Igy is nezhetjuk, meg ugy is, hogy xy csak kivett az allamkasszabol, de bele mar nem fog tenni semmit. :) Mindket nezopont elgondolkodtato. ;)

(#49) amanoba


amanoba
őstag

Vegyesek az érzéseim a témával kapcsolatban.

Égyrészt valahol azt mondom, ha az ország eddig jó volt, a szarban is illő lenne kitartani, kicsit olyan ez mint a házasság, holtomiglan-holtodiglan. ( és milyen érdekes, hasonló tendencia megy végbe a házasságoknál, meg úgy általában az életben is, ha valami nem működik, újat kell venni/szerezni )

Másrészt, ha nem nyújt alternatívát az ország a megélhetésre, akkor jogosan lehet felháborodva az egyszeri ember, hogy ha nincs rá szükség, akkor lelép, mert hát ugye a megbecsülés és a megbecsültség érzés nagyon fontos. (nekem legalábbis)

Off: És most egy kicsit "büfézésről"...komolyan elegem van már ebből a dologból, és ennek csak egy része, hogy én is érintett vagyok a dologban.
Ha végig nézek a saját kortársaimon, és a tőlem fiatalabbakon, szörnyű, ahogy egy-két ember beszél, ír, fogalmaz, egyszerűen az alapvető ragozási formák nem mennek, hétköznapi szavak jelentését nem ismerik stb...és akkor a nagy többség lenézi a bölcsészeket, meg nem kell őket képezni. Érdekes jövőképet fest szerintem.

Nem véletlen, hogy a középkori egyetemeken minden szak pár éves bölcsészettel kezdődött, aztán arra lehetett építkezni.

[ Szerkesztve ]

Zene nélkül az élet tévedés volna - Friedrich Nietzsche

(#50) Tüzi válasza amanoba (#49) üzenetére

"Égyrészt valahol azt mondom, ha az ország eddig jó volt, a szarban is illő lenne kitartani, kicsit olyan ez mint a házasság, holtomiglan-holtodiglan."

Pár hete beszéltem egy bácsival, aki a másod-melóhelyem mellett lakik. 74 éves, nagyon bírom az öreget.
"Tudjátok én már amióta az eszemet tudom, mindig azt hallom, hogy jövőre jobb lesz. Eddig nem jött be".
Persze, pár évig ki lehet tartani, de amikor 20-30-40 éve csak azt hallod, hogy "majd jövőre", akkor egy idő után megunod...

どんな時代だろうが、機械は決断しない、 戦闘は人間がやるんだ。

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.