Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Dread


Dread
tag

jó cikk bár kicsit rövid, de tényleg foglalkozni kéne komolyabban a problémával

UT2004 és xDk rulz!

(#2) #43960832 válasza Dread (#1) üzenetére


#43960832
törölt tag

Köszi a cikket, már én is gondolkoztam egy hasonló íráson, de inkább nem fogtam neki, mert képtelen lennék indulatok nélkül írni.

Gratula, csak így tovább, várjuk a folytatást!

(#3) Shim


Shim
őstag

''a fehérről pedig tudjuk hogy jól visszaveri a fényt (pontosabban fogalmazva csak a fehér színt nyeli el).''
Ez a megfogalmazás így hibás. Ha valami fehérnek látszik, akkor az összes fényt visszaveri. Mivel a fehér fény a színek összességéből áll, ezért a zárójeles megjegyzésed felesleges, hiszen, ha elnyelné a fehér fényt, az összes színt elnyelné, így a tárgyat feketének látnánk.

Religion – causing genocides over differing imaginary friends

(#4) Vamp válasza Shim (#3) üzenetére


Vamp
senior tag

Teljesen igazad van, nem gondoltam végig mit írok le. Javítom.

(#5) Flashcash


Flashcash
Közösségépítő

Ezzel a témával kapcsoladban készült egy nagyon jó anyag az ''An Inconvenient Truth'' című film vagy inkább előadás amit Al Gore (volt USA elnökjelölt) és Davis Guggenheim készített. [link]
Ajánlom mindenkinek érdemes megnézni. [link]

Van benne szó arról is hogy anno az USA megbízott bizonyos tudósokat azzal hogy a globális felmelegedés hatásait ködösítsék de emelett az egész témát nagyon egyszerűen elmagyarázza beleértve tévhiteket és a tévhitnek vélt dolgokat is.

[Szerkesztve]

(#6) Drótszamár


Drótszamár
őstag

[link]

''A szárazföldi részt összefüggő jégtakaró borítja, amelynek átlagos vastagsága meghaladja a 2000 m-t, s melynek eredményeképpen az Antarktisz Földünk legmagasabb földrésze. Legnagyobb jégvastagsága 4775 m. A szárazföld körüli óceán egy részét is jég, úgynevezett selfjég takarja. A Föld jégkészletének 90%-a az Antarktisz jégtakarójában van, amely az édesvíz 70%-át tárolja.''

Szal ez a jég nem a viszkis pohárban van, hanem melette a vödörben, és ha beleömlik cumi van.

A jég elolvadása, és a fehér eltűnése azért nem ennyire egyértelműen pozitív visszacsatolású folyamat (pontosabban de az, viszont ellene is dolgozik néhány dolog). Ha az olvadással több víz jut a légköbe az növeli a felhőképződést, az visszafogja a földre jutó sugárzás mértékét. A vízszint emelkedéssel nem csak a vízszint emelkedik, hanem a párolgási felület is, ezzel nő a légkörbe jutó víz mennyisége, nő a felhőképződés, csökken a sugárzás.

Sajna nagyon komplex rendszer, nem ismert minden visszacsatolási mechanizmus. Nehéz a végkimenetelt megjósolni.

( 2b || !2b ) az itt a kérdés...

(#7) Vamp válasza Drótszamár (#6) üzenetére


Vamp
senior tag

Növeli a felhőképződést, de nem mindenhol. Viszont. A felhő ugyanúgy nem engedi eltávozni a felszínről visszavert fényt, azaz melegünk lesz. A nagyobb gond az, hogy ha nő a CO2 menyisége a légkörben, akkor a lejutott napfény kevésbé tud kitörni, mintha ugyanannyival nőne a páratartalom. Ezért van a Vénuszon 400 fok a felszínen, a CO2 légkör ugyanis gyakorlatilag semmit nem enged vissza az űrbe.


A jéggel kapcsolatban arra akartam rámutatni, hogy alaposan eltúlozzák az egész vízszint-emelkedést. Az általad vázoltak miatt természetesen lesz növekedés, az átlagember azonban úgy gondolja, a tengerek szintje a jég olvadásával egyenesen arányosan nő majd (holott mivel annak nagy része a tengerek alatt van, talán még kompenzálni is tudja a magasabb részekről olvadó vízmennyiséget. Remélem érted mire gondolok:D).

(#8) Drótszamár válasza Vamp (#7) üzenetére


Drótszamár
őstag

Értem, csak ott az antarktisz, amin a jég nincs a vízben.

Egyébként szerintem nem a vízszint emelkedéstől kell befosni, hanem a szélsőségek növekedésétől. Sokkal nagyobb gáz lesz, ha jön egy szupercella, és ''megöntözi'' a búzát. Lepakol oda 2 havi csapadékmennyiséget, dió nagyság jéggel fűszerezve, vagy felkap egy falut, és 2 megyével odébb letesz :) . (ezek most is vannak, csak nőni fog a gyakoriságuk)

( 2b || !2b ) az itt a kérdés...

(#9) Flashcash válasza Vamp (#7) üzenetére


Flashcash
Közösségépítő

''A nagyobb gond az, hogy ha nő a CO2 menyisége a légkörben,''
Ez már rég nem ha, hanem biztos csak rá kell nézni Kínára, ahol sok helyen most indulnak be igazán a szénkitermelések mert olcsó energia kell nekik, de ugyanígy az ottani emberek igényei autóvásárlások stb. drasztikusan fogják növelni a kibocsátást.

A vízszint emelkedéstől nekünk nem kell tartanunk de lesz és volt eddig is. Erről inkább a Hollandokat kellene megkérdezni. De ismét csak a fenti filmet tudom ajánlani amiben az eddig említett témák mind bennevannak.

[Szerkesztve]

(#10) Vamp válasza Drótszamár (#8) üzenetére


Vamp
senior tag

Kellemes megfogalmazása volt a szupercellának, grat! :D

Láttam valahol egy videót, 100 tonnás megpakolt acélmonstrum vonatot úgy dobált a szél ide-oda, mintha fogpiszkálót toszogatna. Besz*rás...

(#11) Vamp válasza Flashcash (#9) üzenetére


Vamp
senior tag

Csak boltban kapható a fenti film? Mozi nem adta?

(#12) Flashcash válasza Vamp (#11) üzenetére


Flashcash
Közösségépítő

Világszerte játszották a mozikban, de magyarországra nem tudom eljutott-e.
Még itt is lehet próbálkozni vele: [link]
Ez pedig a magyar forgalmazó weblapja: [link]

[Szerkesztve]

(#13) Flashcash


Flashcash
Közösségépítő

Még egy két érdekesség:
Ezek az amerikai szén-dioxid ipari lobbi reklámfilmjei, nem titkoltan az Inconvenient Truth és a globális felmelegedésről szóló figyelmeztetések ellentételezése és az emberek elbizonytalanítása miatt születtek.
[link] [link]

Ez pedig kifejezetten egy Al Gore elleni film ami arra épít hogy minek utazgatott repülővel az előadásával egy csomó helyre, amikor pont így növeli a CO2 kibocsátást: [link]

A wikipedia cikke a témáról: [link]

(#14) Shim válasza Flashcash (#13) üzenetére


Shim
őstag

''Carbon-dioxide – they call it pollution - we call it life''
:W

Religion – causing genocides over differing imaginary friends

(#15) Flashcash


Flashcash
Közösségépítő

Némi kedvcsináló a filmből:
Volt szó a vízszintemelkedésről. A filmben is a jéggel fedett területeket két részre bontják, az első az úszó jég (floating ice) a második a szárazföldi jég.

Szárazföldi jeget jelentős mennyiségben az antarktiszon és grönlandon/kanadában találhatunk. Ahhoz hogy a szárazföldi jég beleolvadhasson az óceánok vizébe és valóban vízszintemelkedést okozzon először az ezeket a területeket körülvevő úszó jégnek kell tartósan megolvadnia: [link] [link] [link] [link] [link]

Szén-dioxid: A filmben bemutatják hogy a szén-dioxid és a föld hömérsékletét vizsgálták visszamenőleg 650-800ezer évre (az utolsó 7 jégkorszak ebben az időtartamban történt) úgy hogy az antarktiszon lefúrtak a jégbe és hasonlóan a fák évgyűrűihez, az egyre mélyebben befagyott jégből mutatták ki a földi éghajlatváltozásokat.
A 650ezer év hőmérsékleti adatait és CO2 szintjét egymás mellé rajzolva látszik hogy az időtartam nagy részében szoros összefüggés van a kettő között. Ha a CO2 szint emelkedik a hőmérséklet is emelkedni fog.

A jelenlegi szén-dioxid szint már most is jóval magasabb mint az elmúlt 650ezer évben bármikor, ha követik a változatlan kibocsátásra vonatkozó kalkulációkat 20-40 éven belül a többszöröse lehet ez az érték mint a mért időszakban bármikor.

Még egy érdekesség a CO2 szinttel kapcsolatban, ha az 1950-es évektől kezdődő folyamatos nem csak évekre bontott méréseket rajzoljuk fel akkor egy folyamatosan emelkedő de hullámzó vonalat kapunk. [link] Ennek az az oka hogy ha képzeletben megfelezzük a földet az északi és a déli féltekére, az északi féltekén jóval több a szárazföld, a növényzet míg a déli félteke jóval nagyobb részét csak víz borítja. Emiatt amikor nálunk nyár van és a nyári növényzetet jóval több napsugárzás éri a CO2 elnyelése/feldolgozása sokkal nagyobb lesz ezért a szint csökken, majd amikor nálunk tél van a növényzet kevesebb CO2-t dolgoz fel és a CO2 szint megugrik. Ez okozza a hullámzást a mérésekben, de természetesen a görbe növekvő jellegét ez nem befolyásolja.

[Szerkesztve]

(#16) Vamp válasza Flashcash (#15) üzenetére


Vamp
senior tag

Továbbra is azon tudok röhögni, hogy egy James Bond film nagyobb médiavisszangot kap, mint az álalad említett.

Érdekes de tényleg nem hallottam róla, pedig évek óta érdekel a téma. Sajnos objektív állásfoglaláshoz nagyon ritkán volt alkalmam.


A mádik hatalmas gond, hogy gyakorlatilag SENKIT nem érdekelnek ezek a kutatások. A kretén TV-k azzal vannak tele, hogy a hippi Greanpeaces gyerekek vonatok elé fekszenek, mert az atomhulladékot szállít (az atomos dologról is tervezek cikket). Sajnálom a Földet, már évek óta. Sajnos amíg az olaj a domináns, szívjuk a fogunkat.

(#17) Flashcash válasza Vamp (#16) üzenetére


Flashcash
Közösségépítő

Bizonyos mértékig ez érthető is hiszen minden embert de akár államot is a jelen az aktuális jólét megteremtése foglalkoztatja. Az hogy most mi elindítunk egy folyamatot aminek a mostaninál komolyabb hatásait majd 30-40 év múlva érzékelhetjük senkit nem érdekel. Valóban ez a probléma nem minket hanem a következő generációt érinti majd nagyobb mértékben.

Ráadásul a globális felmelegedés neve csalóka, nem mindenütt jelenthet ez felmelegedést vagy csak rossz irányban történő éghajlat változást sőt vannak országok akik még érdekeltek is benne.

Azt hogy magyarországot milyen módon érinti majd arra két forgatókönyv van, pont azért mert előre nem lehet tökéletesen modellezni hogy milyen változások lesznek. Itt lehet erről bővebben olvasni: [link]

(#18) qqtska


qqtska
csendes tag

Sziasztok!

A cikk tényleg nagyon jó, és valóban rövid:)
Csak egy kiegészítés. A wihsky-s példa nem egészen pontos, hisz az csak a vízeken lévő jégre igaz, de van elég a szárazföldön is. Csak gondoljunk arra, hogy az Antarktisz egy szárazulat jégsapkával.
Valamennyit biztosan emelkedni fog a tengerszint, de annyira nem lesz vészes. Talán csak a hollandoknak.
Gyors éghajlatváltozás volt több is ( szupervulkánok, meteroit, egyebek), valóban sok faj tünt el vagy csökkent erőteljesen a számuk, de ez is motorja a fajok fejlődésének.
Az biztos hogy az ivóvíz lesz a legnagyobb kincs. Sajna sokan fognak meghalni ezért.
De azért boldog új évet mindenkinek!

(#19) Mackósajt válasza qqtska (#18) üzenetére


Mackósajt
senior tag

A vízszintemelkedéshez: a Föld népességének sokkal nagyobb része él a tengerpartokon, mint a területnagyság alapján gondolnánk. A népesség ott összpontosul. Az USA népességének pl. a fele max. 50 km-re él valamelyik óceántól/tengertől.
Hollandián kívül számos mélyen fekvő, sűrűn lakott terület van pl. Ázsiában. Népességében Hollandia eltörpül pl. Banglades mellett, amelynek egész déli része egy alacsonyan fekvő deltavidék. Az ország területének oroszlánrésze 10 m alatt van, közel 10%-a 1m alatt. Az ország népsűrűsége kb. 1000 fő/km, és a deltavidéken a legnagyobb. Vagyis egy kb. 1-2 m-es tengerszintemelkedés több embert öntene ki, mint Magyarország lakossága (Banglades népessége kb. Oroszországéval mérhető össze), és nekik nincs pénzük szuper gátrendszerre, mint a Hollandoknak.

De Banglades csak egyetlen példa. Rengeteg nagy népességű város van a tengerek partján, alig magasabban, mint a tengerszint. Már pár méter emelkedés is óriási szívás.

(#20) Vamp válasza Mackósajt (#19) üzenetére


Vamp
senior tag

Azért gondolj bele, az az 1-2m nagyon sok... Később talán lesz erőm kiszámolni, az mekkora jégmennyiséget igényel.

Sajátos logika alapján, de kössetek bele nyugodtan:

A sarkok felépítése:
szárazdöld->jég(a tenger szintjéig)->sapka (jég+hó)

Nem vagyok tisztában az arányokkal, de feltételezem a sapkában levő víz mennyisége kisebb, mint a tengerszint és a szárazföld közötti jégrétegvíztartalma. A vízszint emelkedéséhez szükséges, hogy a sapkában levő vízmennyiség viszonylag rövid idő alatt olvadjon el, és a szf és a sapka közti jégtakaró egyben maradjon. Ez persze fizikai képtelenség, a leghidegebb ugyanis a sarkok ''csúcspontján'' van, ahogy a sapka felszíne nagyságrendekkel nagyobb a peremvidékek felszínéhez képest. A kérdés az, hogy amennyiben a teljes jégmennyiség elolvad, a szf és a sapka közti fagyott víz felszabadulása mennyire képes ellensúlyozni a sapka vízszintnövelő hatását. Ugyanis a szf és a felső rétegek közötti jég eltűnése nem hogy növeli, hanem egyenest csökkenti a vízszintet!


Szumma szummárum, feltételezéseim szerint egy ideig emelkedés, később pedig valószínűleg vízszintcsökkenés ill. stagnálás következik be. Hangsúlyozom ez az én logikám.

(#21) Mackósajt válasza Vamp (#20) üzenetére


Mackósajt
senior tag

Kétszer is elolvastam a hozzászólásod, de nem értem. Milyen fagyott víz van a szárazföld és a sapka között? :F

Ha arra célzol, hogy a tengerben lévő jég most vizet szorít ki, és ez emeli a tengerszintet, akkor azt kell mondjam, ez az olvadáshoz képest elenyésző hatás. A jég oroszlánrésze ugyanis a szárazföld fölött van (a ''sapkában'', ahogy te nevezed), a tenger fölött sokkal kevesebb. Az Északi Jeges Tenger jégpáncélja sokkal vékonyabb, mint az Antarktisz vagy akár Grönland jégpáncélja. (Az északi sarkot elérték jégtörő hajóval, és tengeralattjáró is felszínre emelkedett ott. Ehhez képest az Antarktisz hatalmas jégtömegei néhol több kilométer vastagok, nagyrészt a _szárazföld_ fölött.)

+ a tengerszintet nem csak az olvadás, hanem a vízhőmérséklet emelkedése is növeli. A víz 4°C-on alegsűrűbb, e fölött tágul. Ez talán nem elsöprő hatás, de nem is elhanyagolható.

+ Azok szárazföldi területek, amelyeket most több kilométer jég borít, valószínűleg valamelyest megemelkednek, ha eltűnik róluk a jég, ezzel pedig valemelyest tovább emelhetik a tengerszintet. (Hiszen a most tenger alatt lévő parti sávjuk is feljebb jön.)


Történetesen, ha minden jég elolvadna, a szintemelkedés nagyobb lenne 1-2m-nél, de ez a veszély egyelőre nincs az orrunk előtt. Az 1m emelkedés azonban reális veszély nem olyan sok időn belül.

A folyamat már elkezdődött. [link]

szerk: 1m tengerszintemelkedés durva saccal 350 000 köbkilométer jeget igényel. Ha van 350 000 négyzetkilométer kiterjedésű, 1 km vastag szárazföldi jégemzőnk, ez a mennyiség már meg is van. A finomságokat persze elhanyagoltam, de nagyságrendi különbség nem származhat belőlük.

[Szerkesztve]

(#22) Vamp válasza Mackósajt (#21) üzenetére


Vamp
senior tag

Huh, én úgy tudtam, a tenger szintje alatt több km mélységig még jég található, csak azután következik a szárazföld (az egészet 11-es fizikafüzetem alapján írtam, ott volt vmi előadás erről :D). Régi szép idők.

Ez esetben feltételezésem nem helytálló, mondhatni fertelmes baromság.



(#23) Mackósajt válasza Vamp (#22) üzenetére


Mackósajt
senior tag

Az Antarktisz körül tényleg hatalmas jégtömegek vannak a tengerszint alatt is, mivel a tenger a partvidék jelentős részén kb. 200m-es mélységig befagyott körülötte, de még mindig jelentősen kisebbek, mint fölötte. Tehát, amit mondasz igaz, csak a mennyiségi arányok egyértleműen a tengerszint feletti jég javára állnak. Főleg akkor, ha az Antarktisz ki is emelkedik a jég olvadásával.
Ez utóbbihoz egy idézet a Természet Világából :
''Az Antarktisz iszonyatos jégtömege ugyanúgy belepasszírozta a kontinens kérgét a mélybe, mint a pleisztocén idején Skandináviát az ottani jégtakaró. Becslések szerint a keleti rész 1000, a nyugati úgy 500 méterrel emelkedne meg, ha az összes jég elolvadna. E hatalmas jégnyomás másik érdekes következménye, hogy az itteni jégmentes selfek kissé a kontinens belseje felé lejtenek. Normális körülmények között a lejtés iránya a kontinentális lejtő, mely a selfeket elválasztja a mélyóceántól.''

Vagyis: lehet, hogy a kontinens fölötti jégmező alja is tengerszint alatt van most, de ha elolvad, ami fölötte van, már nem lesz így.


A két sarkvidék szerepe nem egyforma. Az Antarktiszon tízszer annyi jég van, mint az Arktiszon.

De: most még nem arról van szó, hogy az Antarktisz teljes felolvadásától tartanak. Ha ez megtörténne, Magyarország legalacsonyabb részei csak 20-25m méterrel maradnának tengerszint fölött... De 1m emelkedéshez korántsem kell ennyi. Egyes számítások szerint ennyi akár a hőtágulásból is összejöhet 50-100 év alatt.

[Szerkesztve]

(#24) lapa


lapa
veterán

uff, most látom hogy már elég rendesen ki is veséztétek a témát, amiről épp most írtam (kényelmetlen igazság). már tavaly ráadásul :U

mindegy, ismétlés a tudás anyja. nem volt szándékos, én csak a filmnek csináltam reklámot. :)

[Szerkesztve]

(#25) Flashcash


Flashcash
Közösségépítő

Akit érdekel az An Inconvenient Truth (Kényelmetlen Igazság) c. film, most fog megjelenni magyarországon: [link]

(#26) ollie válasza Vamp (#22) üzenetére


ollie
MODERÁTOR

Valszeg módosítanod kéne a cikkedet Mackósajt hozzászólásai fényében.

***

(#27) #27070592 válasza Vamp (#22) üzenetére


#27070592
törölt tag

Hello. Hozzászólnék.

Jég. Én úgy tudom, hogy egy liter vízből valamivel több mint egy köbdeciméter jég lesz, és ez vica versa érvényes. Egyes számítások szerint ha az antarktiszi és grönlandi teljes jégtömeg elolvadna, a világtengerek szintje hatvan (!) méterrel emelkedne meg. Ez nem valószínű, hogy bekövetkezik a mi életünkben, inkább pár ezer év kellene hozzá a nagy hőtehetlenség miatt, és lehet hogy addigra megfordul a folyamat. (kihal az emberiség...:) )
De mindenesetre egy 'szolid' 5 méteres vízemelkedés már grandiózus pusztítást okozna.

Szén-dioxid. A Vénusz bolygón szén-dioxid légkör van, a felszíni hőmérséklet 450-600 fok egyensúlyi állapotban, az üvegházhatás miatt... Ennyit arról, hogy a 'független', 'korrekt', 'becsületes' amerikai tudósok szerint a szén-dioxod nem okoz üvegházhatást...

Üdv

(#28) #27070592 válasza #27070592 (#27) üzenetére


#27070592
törölt tag

Kicsit számolgattam. Ha csak az Antarktiszon és Grönlandon, a szárazföldön lévő jég olvadna el, akkor kb. 26.5 méterrel nőne a tengerszint. Nem számoltam bele az északi-sarki és déli sarki tengeri jeget. :)

(#29) degu


degu
senior tag

Akit erdekel,keresse meg!Tavaly nyaron valamelyik National Geografikban jelent meg egy exkluziv cikk,jeles tudosok/?/ tollabol,amibel leirtak,hogy mar nincs mitol felnunk,mert a kedvezotlen folyamatok megfordultak/?!/mar csokken az uveghazhatas/felmelegedes,
csokken,es rovidesen eltunik az ozonlyuk,es egyaltalan...minden a legnagyobb rendben! :F Nem hittem a szememnek,amikor olvastam a cikket,es nezegettem a fotokat,
grafikonokat... :Y :F /Vajjon kik finanszirozhattak ezeket a *kutatasokat*?/

verprofi pesszimista,aki felett nem repult el nyomtalanul az ido vasfoga

(#30) Dare2Live válasza degu (#29) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

ozonlyuk növekedése tényleg megált, sött elindult a csökkenése.

Egyébként mivel egy végtelenül komplett rendszerről van szó bármit belelehet magyarázni: Amik pl legujabban globális lehülést -30Ct magyaráztakk bele egy világvége filmben. hülyeség. lehet cáfolni, hogy nemlesz? nem.

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#31) vtechun


vtechun
veterán

Azt nem értem a SPRAY -kben miért nem lehet sima levegőt használni hajtógázként? vagy esetleg nitrogént? Annyira nem értek hozá, igaz , hogy vegyészmérnöknek tanultam a BME-n, de nem végeztem el :D

(#32) Szevam


Szevam
aktív tag
LOGOUT blog

Sziasztok!

Akit érdekel a téma, és konyít valamicskét angolul (szótárazni csak szavakat ér), annak itt van ez. Rengeteg dolog van benne, ez a legfrissebb. Ezen kijelentések mögött rengeteg munka van, hosszú ideig készítették. Ha bármilyen kérdésetek van a globális felmelegedéssel kapcsolatban, ez biztos forrás (legalább is a "nagy tudású emberek" ezt gyűjtötték össze). Emellett ajánlom az OMSZ oldalát.
Az a probléma, hogy az emberek nem foglalkoznak ilyenekkel, mert megvan a maguk hétköznapi problémája és inkább a média által leadott információkkal dobálóznak. Egy adott problémáról rengeteget kell olvasni, és az embernek nincs sok ideje rá, illetve nem tudja honnan szedje a pontos infót. Remélem ezekkel a linkekkel tudok időt spórolni az érdeklődőknek.

Képeim: https://www.flickr.com/photos/106029883@N02/ A természettől nem félni kell, hanem megismerni azt. A megismerés pedig nem csak arról szól, hogy ránézek valamire és hiszek valamit az által, hanem arról, hogy foglalkozom vele hagyom, hogy megmutassa önmagát.

(#33) Szevam


Szevam
aktív tag
LOGOUT blog

Ez is globális probléma: :((

(Katt a képre többért)

Képeim: https://www.flickr.com/photos/106029883@N02/ A természettől nem félni kell, hanem megismerni azt. A megismerés pedig nem csak arról szól, hogy ránézek valamire és hiszek valamit az által, hanem arról, hogy foglalkozom vele hagyom, hogy megmutassa önmagát.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.