Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#151) cizoe válasza KMT (#150) üzenetére


cizoe
őstag

Tilos visszaköltözni Pripjatyba, ezt ők full illegálba csinálják.

(#152) g@bo válasza erdey_a (#1) üzenetére


g@bo
nagyúr

(#153) KMT válasza cizoe (#151) üzenetére


KMT
addikt

Nem csak nem ajánlott? Nem hiszem, hogy bárki is kiköltöztetné őket.

Másik: Asszem ennek a topiknak az elején írta valaki, hogy a paksi üzemzavar azért történt, mert túl sok kazettát pakoltak az átmosó tartályba. Nem ez volt az oka, hanem az, hogy szarul volt megtervezve a tartály (kb egy gépészeti hulladék) és a víz meg tudta kerülni a fűtőelem pálcákat, nem hűtötte azokat rendesen, és a remanens hőtől szépen felmelegedtek, majd elforralták a vizet bent. Amikor meg levették a fedelét, a medencében lévő hideg víz ráömlött a felhevült kazettákra, amik a hősokktól szépen megadták magukat, és nem igazán maradtak épek és hermetikusak. Hivatalosan a kazetták 2/3-a ép maradt...

(#154) feka007 válasza KMT (#150) üzenetére


feka007
nagyúr

Igen, de azért aki kint napozott egész nap a kék ég alatt, azt szerintem több sugárzás érhette, mert ugye azért nem gyalogol az ember egész nap. :) Bár pont május 1-jén volt a legmagasabb a sugárzás nálunk, akkor nagyon sok embert kitettek a veszélynek, dehát titkolni kellett, hogy ilyesmi megtörténhet a szovjet birodalomban...
A tőle 20-30 km-re lévő városban (a neve nem jut eszembe) meg pezseg az élet.
Csernobil. :) Igen, ott teljesen normális a sugárzási szint, járt ott magyar kutatócsport, ő könyvükből olvastam. Viszont az erőműtől északra fekvő helyek - amerre a szél fújt - még sokáig lakhatatlanok maradnak hosszútávon. Sokan próbáltak már visszaköltözni, de még Fehéroroszországban is van egy csomó hely, ahonnan megint kitelepítették az embereket.

(#155) feka007 válasza KMT (#153) üzenetére


feka007
nagyúr

És még a Paksi reaktorokat tartják a világon az egyik legbiztonságosabbnak...? :F Ez kicsit meglepett, hogy ilyen történt ott

(#156) KMT válasza feka007 (#154) üzenetére


KMT
addikt

Szlavoticsra gondoltam.

(#155):
Ez az üzemzavar nem a reaktorban, hanem a külön erre a célra (a Siemens-Framatome által) épített tartályban történt. A röhely az, hogy a tartály átment a hatósági ellenőrzésen is, holott ha egy józan paraszti ésszel megáldott gépész látta volna, nem engedte volna használni. Nem volt benne se nyomás, se hőmérséklet mérő, a ki- és belépő csonkok egy szinten voltak, nem figyeltek arra, hogy a kazetták oldalán lyukak vannak, ami miatt megkerülheti a víz a pálcákat, egy kerti búvárszivattyú nyomta a vizet, stb... Hihetetlen, hogy ezt merték használni.

A reaktor maga biztonságos, nem is üzem közben történt a baj. Az új, harmadik generációs reaktorokhoz képest viszont már nem olyan megbízható. Persze minden relatív. VVER-re (Paks) a zónaolvadás esélye E-5/év (magyarul százezer évente történik zónaolvadás), míg a modernebb reaktorokra ez már E-6, E-7. Szóval nem a legbiztonságosabba világon, de nem kell félni sem. Bőven túl van méretezve, az oroszok nem spórólták ki az anyagot sehol. (Emiatt is lehetett teljesítményt növelni és élettartamot hosszabítani.)

(#157) feka007 válasza KMT (#156) üzenetére


feka007
nagyúr

Én meg azt hittem Csernobilt mondod, mert pont az is 30 km-re van az erőműtől, csak délre.
Hát elszomorító, hogy ilyen felelőtlenek dolgoznak ott. Bár gondolom azóta változott a helyzet.
Vmikor hallottam, hogy 8-10 év múlva készülnek leállítani a reaktorokat. Azt a kieső 40%-os energiát, amit Paks termel, mi fogja pótolni?

(#158) KMT válasza feka007 (#157) üzenetére


KMT
addikt

A gazdasági érdekek/emberek ott is a műszaki érdekek előtt állnak sajnos... De nyílván tanultak a hibájukból.

Eredetileg 30 évre van engedélyük, tehát 2012 és 2017 kellene leállítaniuk a blokkokat, azonban az üzemidő hosszabbítás folyamatban van (még 20 évet működnének és simán bírnák a blokkok). Szerintem elég sanszos, hogy megkapják a tanácstul az engedélyt. :) Szerencsére jó az atomenergia elfogadottsága Magyarországon. Bár minden ezen az idióta kormányon múlik sajnos. :(

Pakson van hely új blokkoknak is, elég valószínű, hogy épülni fog 1-2 új blokk a telephelyen (nem Duna-hűtéssel, mert már így is pengeélen táncolnak a hőmérséklet korláttal nyáron). Erről még nincs semmi konkrétum, egy ott dolgozó mondta, hogy szerinte a legvalószínűbb két db 1000 MW-os blokk építése. Mindenesetre nem ártana belehúzni, mert 8-10 év kell az engedélyeztetéshez, építéshez, üzembe helyezéshez és már most szükségünk lenne alaperőművekre, és nincs jobb alternatíva...

[ Szerkesztve ]

(#159) cotag


cotag
senior tag

Ti dolgoznátok Pakson?Mennyire tartjátok biztonságos helynek?(nem csak technologiára gondolok)

(#160) Rive válasza cotag (#159) üzenetére


Rive
veterán

A szakemberek totál biztonságos helynek tartják.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#161) Rive válasza KMT (#158) üzenetére


Rive
veterán

Szerencsére jó az atomenergia elfogadottsága Magyarországon.
... bár most a grínypísz nagyon nyomul, itt pesten is minden csomópontban akad néhány aktivista - tojáshéjseggű fiatal csókák...

Bár minden ezen az idióta kormányon múlik sajnos.
Speciel most a kormány az, aki most jobban pártolja a dolgot, de mindegy. Bonyodalmas egy ügylet.

...elég valószínű, hogy épülni fog 1-2 új blokk a telephelyen...
Sajna nem biztos... Elég sokan lobbiznak ellene, komoly (fosszilis üzletágban érdekelt) gazdasági szereplőket érintene hátrányosan egy új erőmű építése.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#162) dabadab válasza Rive (#161) üzenetére


dabadab
titán

Illes Zoltanra gondolsz? (Bar mondjuk tole nemreg meg a Fidesz is elhatarolodott, amikor a bataapati atomtemetot kritizalta, de ki tudja, hogy ez jelent-e barmit is a jovore nezve.)

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#163) KMT válasza Rive (#161) üzenetére


KMT
addikt

Na igen, ismét a gazdasági/pénzügyi érdekek... Szépen elszállna az áram ára, ha Paks helyett is fosszilis erőművek termelnék az áramot. Meg ha jól sejtem a gáz árára is hatással lenne. Majd meglátjuk mit hoz a jövő, én azért bizakodom.

(#164) Rive válasza dabadab (#162) üzenetére


Rive
veterán

Illés egy tök. Hülyeségeivel tápot ad néhány agyament sötétzöldnek, de tényleges befolyása mostanra szerencsére egyre kevesebb.

A politikai részt hagyjuk, a többivel meg klf. gáz- és másfajta erőművekben erősen érdekelt gazdasági érdekcsoportokra gondolok, akiknek erősen betenne egy hosszú távon működő alaperőmű.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#165) cotag válasza Rive (#160) üzenetére


cotag
senior tag

Azt tudom mit mondanak a "szakemberek" és az igazat is tudom , de mit gondol az átlag Magyar? Minden szép , minden jó?

(#166) dabadab válasza cotag (#165) üzenetére


dabadab
titán

Nyilvan nem vagyok "atlag" magyar (figyelem, ez nem tulajdonnev, hanem fonevesult melleknev, igy kis kezdobetuvel irando), de inkabb laknek Pakson, mint barmelyik szeneromu mellett.

DRM is theft

(#167) KMT válasza cotag (#165) üzenetére


KMT
addikt

Az átlag magyar igen változatos lény. Valamelyik szerint nem működik atomerőmű hazánkban, mások azt mondják, hogy jelentős CO2 kibocsátással működnek. :))

[link]

(#168) cotag válasza dabadab (#166) üzenetére


cotag
senior tag

Nekem a Magyar az Magyar.(de igazad van)

(#169) feka007 válasza cotag (#159) üzenetére


feka007
nagyúr

Nem tudom mennyi ott a fizu, de engem érdekelne egy operátori poszt. :)

(#170) feka007 válasza KMT (#163) üzenetére


feka007
nagyúr

Szvsz a jelenlegi gazdasági helyzetben nem engedhetjük meg magunknak, hogy az energia másik felét is sokkal drágább fosszilis erőművekkel állíttassuk elő, úgyhogy valószínűleg meghosszabbítják a reaktorok működését Pakson, vagy addig működnek, amíg nem húznak fel két újat. Ha rajtam múlna, én építenék mégegy atomerőművet, és akkor szinte az összes fosszilis erőművet kilehetne vonni az országban, annyival kevesebb lenne a környezetszennyezés.

(#171) KMT válasza feka007 (#169) üzenetére


KMT
addikt

Anyagilag biztos jó, de azért akik ott ülnek, nagyon sokat tettek érte. Rengeteget kell tanulni, vizsgázni, és a felelősség sem kicsi.
Amúgy bárki aki az üzemvitelhez kerül, először úgy kezdi, hogy gépész lesz, pár év után betanulhat operátornak, 4-5 év múlva eljuthat odáig, hogy operátor, aztán onnan mehet főgépésznek, majd blokkügyeletesnek, osztályvezetőnek... ha jól tévedek.

(#170):
Mi nem engedhetjük meg, de aki(k)nek az az érdeke, hogy földgáz/szén tüzelésű erőmű épüljön, és elég befolyásos esetleg... Szóval annak mindegy lesz, hogy mennyivel nő a kWh ára.
Mit is várjunk egy olyan országban, ahol az atomerőművet terhelik vissza, ha a megújulók termelnek?! :/

[ Szerkesztve ]

(#172) feka007 válasza KMT (#171) üzenetére


feka007
nagyúr

Tudom, csak spekuláltam. :) Azért nem lehet rossz munka.

Mod: Remélem hamar kifogynak a földgázból azok, akiknek érdekük ez...

[ Szerkesztve ]

(#173) Rive válasza feka007 (#170) üzenetére


Rive
veterán

Ha rajtam múlna, én építenék mégegy atomerőművet, és akkor szinte az összes fosszilis erőművet kilehetne vonni az országban...
Sajna: ez nem ilyen egyszerű. A magyar villamosenergia-rendszer a mai viszonyaink között körülbelül egy paksnyi kaliberű folyamatos termelést képes biztonsággal elnyelni. Akár csak még egy blokk esetén már vagy vissza kéne fogni a reaktort esténként, vagy dömpingáron exportálni valahova. Egyik sem túl előnyös ügylet.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#174) feka007 válasza Rive (#173) üzenetére


feka007
nagyúr

Lévén nem vagyok szakember, ilyenre nem gondoltam, de igazad van. Azért remélem, hogy nem fogják 5-10 éven belül leállítani az egyetlen atomerőművet... :F

(#175) Tüzi válasza Zoli bácsi (#42) üzenetére

Éljen a kommunizmus :W
Nyugatra meg a svédek fújták meg a kürtöt...
De persze Moszkva tagadott. Mint mindig. Aztán elismerték. Sose értettem, hogy milyen logika alapján működnek az ilyen gondolkodású emberek :F

どんな時代だろうが、機械は決断しない、 戦闘は人間がやるんだ。

(#176) Tüzi válasza Rive (#160) üzenetére

Amíg hozzáértő volt a fejes, addig a világ 3 legbiztonságosabb erőműve között tartották számon Paksot.

Aztán jött a politika, közgazdász diplomával ellátott embereket kezdtek ültetni a vezérigazgatói székbe. Ezek meg azt sem tudták mi a különbség proton és neutron között. Mondá vala a politika: "olcsón kell az áram", és el is kezdett köhögni az erőmű. Kazettarepedés, néha-néha megemelkedő msv értékek, meg amit nem hoznak nyilvánosságra. Hehehe...

どんな時代だろうが、機械は決断しない、 戦闘は人間がやるんだ。

(#177) Rive válasza Tüzi (#176) üzenetére


Rive
veterán

Összeesküvéselméletek rulz.

Speciel pont ezek a féligazságok és rémhírek - leginkább ezek a politika termékei.

néha-néha megemelkedő msv értékek
Az ügyeletes elfingotta magát, azér'.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#178) feka007 válasza Tüzi (#175) üzenetére


feka007
nagyúr

Ja, Svédeknek tűnt fel először, hogy vmi nagy gond van. Mivel észrevették, hogy a Szovjetúnió felől jön az áldás (biztos nem lepődtek meg...), először azt hitték, hogy titkos atomkísérletet csináltak az oroszok...

(#179) Tüzi válasza Rive (#177) üzenetére

Sajnos nevekre nem emlékszem már :(
No mindegy. Nem hinném, hogy konspiráció lenne... Végsősoron a politika okozta Csernobilt is. Nálunk meg ugyanaz a rendszer van, mint ott. Szerinted?

どんな時代だろうが、機械は決断しない、 戦闘は人間がやるんだ。

(#180) feka007 válasza Tüzi (#179) üzenetére


feka007
nagyúr

Én teljesen eltudom képzelni. :(

(#181) Rive válasza Tüzi (#179) üzenetére


Rive
veterán

Khm.

A mi mostani politikai rendszerünket összehasonlítani a volt szovjet picsogással enyhén szólva is nevetséges. Akkoriban ugye rémhírterjesztésért, pláne ilyen kaliberűért - még ha igaz is volt a rémhír - kiment szépen a fekete autó, aztán vagy előkerültél, vagy se. Most itt a legnagyobb baromságokat is szabadon lehet szajkózni, és legföljebb a TV megy ki hozzád.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#182) feka007 válasza Rive (#181) üzenetére


feka007
nagyúr

Azért 80-as években már nem volt annyira jellemző ez, inkább 40-es, 50-es években. Legalábbis a történelemkönyv szerint.

(#183) Rive válasza feka007 (#182) üzenetére


Rive
veterán

Nyugi, ezért a kaliberért még a nyolcvanasokban is elkussoltattak volna.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#184) feka007 válasza Rive (#183) üzenetére


feka007
nagyúr

Ma is előfordulnak érdekes eltűnések... Bár nem pont ilyen esetekben, de pl a vízzel működő autó fetalálója is hirtelen eltűnt, meg még tudnék pár ilyet mondani...

(#185) dabadab válasza feka007 (#184) üzenetére


dabadab
titán

"pl a vízzel működő autó fetalálója is hirtelen eltűnt"

:))

DRM is theft

(#186) Rive válasza feka007 (#184) üzenetére


Rive
veterán

Ha én találnék fel valami effélét, én is eltűnnék. Rögtön a kölcsönök felvétele után, a hitelezők támadása előtt.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#187) feka007 válasza Rive (#186) üzenetére


feka007
nagyúr

Nem hiszem, hogy aki kifejlesztette a vizeskocsit, az ezmiatt tűnt volna el... :) Én inkább az olajistenekre gyanakszom. :)

(#188) KMT válasza feka007 (#187) üzenetére


KMT
addikt

Az olajistenek pont lesz@rják az ilyen reménytelen próbálkozásokat. Vízzel nem fog kocsi menni soha. :(

(#189) feka007 válasza KMT (#188) üzenetére


feka007
nagyúr

Ha valaki kitalálná, biztos nem várnák meg, míg csődbeviszi őket vki a találmányával...

[ Szerkesztve ]

(#190) KMT válasza feka007 (#189) üzenetére


KMT
addikt

Ugyanez vonatkozik az örökmozgóra is. :D
Nem lehetséges --> senki sem fogja kitalálni.

(#191) cotag válasza feka007 (#189) üzenetére


cotag
senior tag

"Boldogok a vakok , mert nemlátnak de hisznek" Na lépek mielőtt elvisz az ávh , mer izgatok

(#192) tts válasza KMT (#188) üzenetére


tts
addikt

a "soha" egy nagyon érdekes kifejezés - talán jobb a "szerinted soha" - nem is olyan túl régen tudományosan levezették, hogy géppel repülni lehetetlen... ;)

a témához: volt szerencsém 1983 nyarán több hónapot a címbeli erőműben nyári gyakorlat címén eltölteni - igazán izgalmas volt, sőt néha hihetetlen, no legkevésbbé sem az atomos része miatt, az egész egy komédiába illő keresztmetszet volt a szovjet valóságról :DDD

[ Szerkesztve ]

(#193) feka007 válasza tts (#192) üzenetére


feka007
nagyúr

:K Csak azt hisszük el, amit látunk. Kivéve azokat, akik miatt fejlődik a világ.

(#194) korcsi válasza SDB (#61) üzenetére


korcsi
veterán

Én atomerőműben dolgozok, de ha az életem során bekapnék 33mSv-et sírva fakadnék...
Nem 33 uSv volt az véletlenül?
Napi limit 1mSv, éves 50...

[ Szerkesztve ]

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

(#195) Rive


Rive
veterán

Az energiával kapcsolatos topikoknak mér' törvényszerű végpontja az összeesküvéselmélet, az örökmozgó és az olajlobbi :F

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#196) feka007 válasza Rive (#195) üzenetére


feka007
nagyúr

Szerintem itt senki nem gyárt összeesküvés-elméleteket.

(#197) Tibiajax válasza feka007 (#92) üzenetére


Tibiajax
nagyúr

Miért, szerinted kikre kellett volna bízni?.. Csak azt ne mondd, hogy az amerikaiakra, légyszives..
---
Egyébként meg, hadd kérdezzem már meg, mi a fsznak akartok odamenni?? De most úgy öszintén. Ha megválaszoljátok nekem, értelmes indokokkal alátámasztva, fejet hajtok és én is elmegyek, megígérem.. De addig, csak erőltetve mosolygok azon, aki ilyet irogat be, hogy szívesen kimennék én is megnézni..

(#198) dabadab válasza feka007 (#196) üzenetére


dabadab
titán

Oke, nem gyartasz, mert minden bizonnyal keszen kaptad az olajlobbi altal eltuntetett feltalalokrol.

DRM is theft

(#199) feka007 válasza Tibiajax (#197) üzenetére


feka007
nagyúr

Tudod te mi miatt történt a baj, mert szerintem nagyon nem vágod a témát, hogy ilyeneket írogatsz... Emberi mulasztás miatt történt a baj, bár volt nagyon sok konstrukciós hiba is, de ha normális vezetésre bízták volna az ermőművet, akkor nem lett volna baj! Amerikaiaknál érdekes, nem történt még ilyen. Ott is volt súlyos reaktorbaleset, de nem mulasztottak ekkorát, és nem történt ekkora baj.
--
Nem mindegy neked, hogy miért akarunk kimenni? Azért, amiért te elakarsz menni hávájra...

Ez most nem tudom minek kellett, és hogy mi értelme volt...

[ Szerkesztve ]

(#200) KMT válasza tts (#192) üzenetére


KMT
addikt

Azért nem ugyanaz a kettő. Az örökmozgó eléggé ellentétes a hőtan főtételeivel, a repülés nem igazán. A semmiből nem fog energia keletkezni, és a víz elektrolízise majd a hidrogén újra égetése sem épp energiatermelő körfolyamat....

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.