Hirdetés

2024. május 24., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#301) dabadab válasza bambano (#299) üzenetére


dabadab
titán

"ez a grafikon miért is jó nekünk?"

Pl. azert, mert jol latszik rajta, hogy a "kiviszik a hasznot" mantra mennyire nem igaz.

"a k+f kifejezetten nem tartozik bele, külön szektorkén tartják nyilván."

Kik? Ugyanis ahol en lattam, ott mindenhol haromszektoros felosztas volt, sehol nem volt egy negyedik a k+f-nek.

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#302) bambano válasza dabadab (#301) üzenetére


bambano
titán

a tőkeáramlás grafikonon hol is szerepel minden kivitt pénz pontosan?
másrészt meg a nyugati tőkés nem hülye. nem azért hozza ide a pénzét, hogy ne érjen el rajta profitot, amit utána felhasználhat. tehát a tény, hogy idehozza a pénzét, önmagában bizonyítja, hogy kiviszik a profitot. max. az időtengely érdekes, mert pl. az 1-2 éves merci gyár pénzmozgása még nyilván nem pozitív.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#303) vzozo válasza bambano (#302) üzenetére


vzozo
senior tag

Jó kiviszi a profitot, legyél, legyetek boldogok. Erről szól a kapitalizmus, hellóka.

Na és mellette hány ezer-tízezer munkahelyet teremt, hány családnak biztosítja a napi megélhetését, mennyi adót és járulékot fizet, mennyi beszállítót, partnert és azokon keresztül még hány tíz-százer családot lát el? Iszonyatos multiplikatív hatása tud lenni egy-egy munkahelynek, legyen az még a legegyszerűbb autó-összeszerelő szakmunkást vagy akár magasan kvalifikált munkaerőt igénylő hely.

Szerk. #289:

Ez statisztikai százalék vagy effektív százalék? A kettő nem ugyanaz, és nagyon nem mindegy!

Segítesz ezt értelmezni? Nem vagyok közgazdász.

Százalék. Tudod, ha van egy 100 dolláros GDP-d, akkor ahhoz 1 dollár 12 centet tesz hozzá a mezőgazdaság.

[ Szerkesztve ]

(#304) dabadab válasza bambano (#302) üzenetére


dabadab
titán

"a tőkeáramlás grafikonon hol is szerepel minden kivitt pénz pontosan?"

Nem szerepel rajta, ez latod egy teljesen jogos felvetes. Mindazonaltal ketsegtelenul ellentmond az orszagbol minden penzt kipakolo multik legendajanak az, hogy a valosagban folyamatosan hoztak az orszagba a toket.

"max. az időtengely érdekes"

Az nagyjabol latszik is a kepen, 1995-2014, vagyis husz ev.

"pl. az 1-2 éves merci gyár pénzmozgása még nyilván nem pozitív."

Mondjuk pont ezek az osszeszerelo uzemek azok, amik konkret penzt nem nagyon visznek ki, ellenben minden honapban egy nagyobb osszeget utal ide az anyavallalat, amit aztan atadnak a melosoknak meg a NAV-nak.

DRM is theft

(#305) bambano válasza dabadab (#304) üzenetére


bambano
titán

"Mindazonaltal ketsegtelenul ellentmond az orszagbol minden penzt kipakolo multik legendajanak az, hogy a valosagban folyamatosan hoztak az orszagba a toket.": egyáltalán nem mond ellent, sőt.

pontosan azért hoz ide tőkét, mert utána ki tudja pakolni a profitját. ha nem tudná nagy lapáttal kipakolni a pénzt, nem hozná ide a tőkét se. így működik a kapitalizmus.

félreértés ne essék, én ezt tény szinten emlegetem, nem pfújolok a multik profit kihordása miatt. de a tény tény marad, kihordják a profitot. teljesen abnormális és nonszensz bármiféle ellenkező feltételezés.

"Az nagyjabol latszik is a kepen, 1995-2014, vagyis husz ev.": az időtengely egy adott beruházáson belül fontos, mert először idehordanak egy rakás pénzt, csinálnak belőle valamit, az elkezd teremni, de csak x év után térül meg. általam ismert multinál ez 7 év. utána viszont kiviszik a profitot, ezért vannak itt.

"Mondjuk pont ezek az osszeszerelo uzemek azok, amik konkret penzt nem nagyon visznek ki, ellenben minden honapban egy nagyobb osszeget utal ide az anyavallalat, amit aztan atadnak a melosoknak meg a NAV-nak.": mondjuk minden gazdasági szaklap kb. arról beszélt, hogy a kecskeméti mercedes húzza a magyar exportot meg gdp-t. ha nem lenne itthon elszámolt nyereségük, nem húznák egyik mutatót se. a nyereséből pedig profit lesz és azt valamilyen módon kitalicskázzák az országból.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#306) KEndre válasza wortz (#257) üzenetére


KEndre
HÁZIGAZDA

Az oktatásban nemzetközi szabványok vannak, mérhető az intézmény teljesítménye, színvonala. Amiről itt beszélsz, az a rendszer torzulásának tudható be, és az "elmúltnyolcév" emlegetése helyett talán érdemes lenne a felsőoktatásban a valós piaci kereslethez igazítani a szakokat. Jól kivehető trend hosszú távon a műszaki végzettségűek iránti igény, és egy egyetemet/főiskolát végzett mérnök biztos lehet, hogy lesz munkája. Ez a tudás exportálható is, persze a nyelvtudás elengedhetetlen. Tegyünk erre évente plusz 100 milliárdot, és kérjük számon az így elvárható teljesítményt. Ez egy kézelfogható program lehetne.

Más: a "híradónéző állampolgár" cikkíró meg benne van a sűrűjében, mert egyetemi oktató is... :(

Még más: itt még él a sajtószabadság, tehát a saját vélemény nem tiltott. Max nem értünk vele egyet.

Ráadás: kérjük mellőzni az aktuálpolitikát! :K

[ Szerkesztve ]

Légy óvatos, sokan pályáznak a nehezen megszerzett pénzedre! Tudd, hogy csak te vagy képes megvédeni magad!

(#307) dabadab válasza bambano (#305) üzenetére


dabadab
titán

"a kecskeméti mercedes húzza a magyar exportot meg gdp-t. ha nem lenne itthon elszámolt nyereségük, nem húznák egyik mutatót se."

Itt ez valami felreertes a mutatok mukodeserol. Egy ceg akkor is tudja huzni az exportot meg a GDP-t, ha egy forint nyeresege sincs (es Kecskemet eseteben valoszinuleg ez a helyzet, hacsak nem ide hozzak leadozni a nyereseget, ami azert nem tul valoszinu). Ha a Mercedes azt mondja, hogy a behozott alkatreszek ernek ketszazmilliot, a kivitt autok meg haromszazmilliot es ezert atutal Magyarorszagra szazmilliot, az akkor is szazmillioval dobja meg a kulkermerleget meg a GDP-t, ha azt az utolso fillerig kifizetik berekre meg adokra.

"az időtengely egy adott beruházáson belül fontos"

Orszagos szinten egy-egy konkret befektetes mukodese tulajdonkeppen mindegy (leszamitva mondjuk pl. az Audit, ami tenyleg akkora nagy, hogy ilyen leptekben is latszik), a dolgok osszessege szamit.

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#308) gtasystem válasza MageRG (#211) üzenetére


gtasystem
őstag

tótawét mint autentikus gazdasági szakértőt belinkelni ezt mégis hogy gondoltad?..:-)

szerintem nem úgy mondják hogy 'populistább gazdasági iskola' hanem simán csak 'A' gazdasági iskola képviselője mert a másik iskolát én maximum könyvelők okoskodásának nevezném és nem közgazdasági iskolának..

heim péter nemrég még azt magyarázta milyen jó lenne ha tovább csökkentenék a béreket,(!) ezt mindenki végiggondolhatja mennyivel több lenne a szegény meg a gazdasági menekült de kétségkívül van benne logika mint ahogy abban is van hogy ha megégetjük a boszorkányt és kitépjük a körmeit akkor biztos bevallja hogy boszorkány..tehát van benne logika csak éppen szart se ér.. :D

azt a magyarázatot a turbózásra megtalálod nemcsak a Pogátsa interjúkban és írásokban, hanem mondjuk Gazdag László írásaiban vagy könyveiben, azt olvasgasd én nem vagyok közgazdász és ő sokkal jobban leírta már ezer éve hogy mit kellene vagy kellet volna csinálni..

bájdövéj te is simán többet fizetnél ugyanazért ha a béred 5x annyi lenne..
nagyjából így működik nyugat-európa és egész jól elvannak..
persze tudom hanyatlanak mint az állat de azért én még elhanyatlanék velük párszáz évig..

[ Szerkesztve ]

http://db.tt/fdsEa7Ff <--itt regisztrálj és nem bánom meg..:-)

(#309) bambano válasza dabadab (#307) üzenetére


bambano
titán

de a te grafikonod pontosan azért nem bizonyít semmit a kérdésben, mert pl. a merci a saját merci leányvállalatával olyan termelői árakon számol el, ahogy akar. és ez nem az egyetlen módja a bújtatott vagy publikus profitkivitelnek.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#310) dabadab válasza bambano (#309) üzenetére


dabadab
titán

A Mercivel az van, hogy nekik Magyarorszagorol szarmazo arbeveteluk nincs (kb. egyedul Stuttgartbol kapnak penzt), ellenben kiadasok az folyamatosan van itt. Amig itt van ez az uzem, addig pumpalja az orszagba a penzt, mert mast nem tud csinalni. Az Audinal ugyanez a tortenet van, ahogy egyebkent ugyanez volt annal a magyar Siemens-leanyvallalatnal, ahol dolgoztam (es aminek a penzugyeit ugy nagyjabol lattam is).

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#311) erdoke válasza dabadab (#304) üzenetére


erdoke
titán

A valós helyzet ennél bonyolultabb. Minden multinacionális cégnek van mozgástere abban, hogy hol szeretne profitot realizálni. Ugyanis a saját cégei közötti elszámoló árat senki nem firtat(hat)ja. Ha tehát egy amerikai cég, aki a high tech (egészségügyi, labor, akármi) cuccait ott is gyártja, de az európai központja mondjuk Hollandiában van, a magyar leány pedig tőlük "veszi" a terméket, amit aztán itthon piaci áron elad, úgy dönt, hogy ő inkább Hollandiában akar a nyeresége után adózni, akkor olyan belső elszámoló árat használ, amivel az itthoni árrés csak annyi, ami a kiadásait fedezi. A munkahely teremtés ez esetben pár értékesítő, egy bérelt raktár és a vízfej.
Ugyanezt a Mercedes is simán el tudja játszani, hiszen jó eséllyel több országból hoz alkatrészeket, illetve a kifelé menő termék (belső, elszámolási) ára is képlékeny. Az ő esetükben a munkahelyek száma lényegesen szebben alakul, de ha a tervezés és a fejlesztés nem itt folyik, a nagy része annak is droid meló + a felügyelő mérnökök és a vízfej.
Szóval a grafikonodon nem feltétlenül látszik a pénzpumpa.

[ Szerkesztve ]

A legjobb aláírás a héten

(#312) KEndre válasza erdoke (#311) üzenetére


KEndre
HÁZIGAZDA

Nem olyan egyszerű ez, a transzferár dokumentálását ma már elég szigorú szabályok övezik. Ráadásul a társasági (profit) adó (mindenféle kedvezménnyel megspékelve) nem haladja meg a 10-12 százalékot, tehát annyira nem érdemes trükközni.

A szakértői díjak, na azok a megfoghatatlanok. Jól kell dokumentálni.

Légy óvatos, sokan pályáznak a nehezen megszerzett pénzedre! Tudd, hogy csak te vagy képes megvédeni magad!

(#313) erdoke válasza KEndre (#312) üzenetére


erdoke
titán

A dokumentálás nem probléma, de nem tudok róla, hogy bármi kötné a társaságok kezét a belső átadási árak meghatározásában.

A legjobb aláírás a héten

(#314) bambano válasza KEndre (#312) üzenetére


bambano
titán

[link]

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#315) Ghoosty válasza erdoke (#313) üzenetére


Ghoosty
őstag

Pedig köti a kezüket. Pl. Ha egy terméket külsősnek is eladnak, onnantól azt az árat kötelesek cégen belül is használni.
Pár éve én is számoltam transzfer árakat és rendszeresen volt dolgom különböző országok adóhatóságával, külső és belső auditor cégek is rendszeresen ellenőrizték. Minden belső tranzakció esetében ugyanazzal a profit rátával szabadott dolgozni. Ha eltérés volt, ahhoz felső vezetői engedély kellett.

Egy időben volt az a trükk, hogy cégen belül adtak egymásnak kölcsön és a kamatokkal mozgatták a profitot, de már ez is szigorúan szabályozva van.

Nem állítom, hogy nincs profit mozgatás, de egyre nehezebb. Az általad említett módszer már nem használatos. Egyik módszerről sem állítható, hogy ez a tuti, mert mindig az adott ország törvényeihez kell illeszteni.

(#316) MageRG válasza gtasystem (#308) üzenetére


MageRG
addikt

Elolvastad, vagy csak puffogsz?
Tudod mit vezet le a kedvenced? Nem tudod, csak drukkolsz neki. :P
Ha tudnád, akkor azt is tudnád a közgazdászok zöme egyetért abban hogy a minimálbéremelés legjobb esetben nem növeli a foglalkoztatottságot. De inkább rontja.
Miért?
Azért mert a minimálbér a populista "control freak"-ek találmánya.
Ahelyett hogy a piac mondja meg mennyit ér a munkád, előállnak egy számmal. Hasraütés alapján.
Jól hangzik, a nép meg örül. 120k-s minimál? OK, miért nem 150k? Vagy 250k?

Hogy mitől ér hirtelen ugyanaz a munka sokkal több pénzt, arra nincs magyarázat.
Ja, hogy többet kell dolgozni kevesebb embernek? Vagy esetleg szimplán a pénzed ér kevesebbet?
Kis adalék: Magyarországon a minimálbér is adózik (lásd: Abszurdisztán), tehát ez egyfajta adóemelés is versenyszférán.:U

"bájdövéj te is simán többet fizetnél ugyanazért ha a béred 5x annyi lenne.."
Ez nem életszínvonal növekedés, hanem infláció. Csak szólok.
A reálbérek emelkedését a növekvő gazdaság váltja ki, és nem fordítva.

"What is bravery, without a dash of recklessness!"

(#317) gghrtz válasza MageRG (#316) üzenetére


gghrtz
őstag

Néha elgondolkozom, mi értelme ezeknek a vitáknak, hiszen mind jól tudjuk, itt már érdemi előrelépés nem lesz, de legalábbis az én életemben már tuti nem. Így már kár azon filózni, hogy most miért szar minden. :(

(#318) vittorio7 válasza MageRG (#316) üzenetére


vittorio7
őstag

Ezt nemrég olvastam egy ismerős munkaszerződésében:

"3. A munkavállaló napi munkaideje 2.0 óra, részmunkaidő." Az, hogy melyik multi, huszad rangú alvállalkozójánál végül is mennyit dolgozik az lényegtelen. Kikerülik a minimálbér emelést úgyis.

(#317) gghrtz
"hiszen mind jól tudjuk, itt már érdemi előrelépés nem lesz, de legalábbis az én életemben már tuti nem. Így már kár azon filózni, hogy most miért szar minden. "

Ezen már más is elgondolkozott: Dr. Papp Lajos beszéde a parlamentben

(#319) gtasystem válasza MageRG (#316) üzenetére


gtasystem
őstag

látom te se olvastad el mihez is szólsz hozzá..na pont ezért javasoltam hogy inkább Gazdag László írásait olvasgasd..
mondjuk tótawé helyett például aki egy angoltanár..

amiről te beszélsz az a "közgazdászok zöme" na szerintem pont ők a kuruzslók akik inkább jók könyvelőnek de nem közgazdásznak..
gyakorlatilag bármilyen politikai irányzatot képesek kiszolgálni ideológiával és "komplex gazdasági összefüggésekkel" pont ezért tartunk itt ahol.. :)

"A reálbérek emelkedését a növekvő gazdaság váltja ki, és nem fordítva." na erről beszélek ez is egy tipikusan korlátolt álláspont azaz majd ha lesz pénz elosztjuk..
így gondolkodik egy könyvelő de nem egy közgazdász, mert az azt is tudja honnan lesz és nem csak várja a csodát.. :)

[ Szerkesztve ]

http://db.tt/fdsEa7Ff <--itt regisztrálj és nem bánom meg..:-)

(#320) Rive válasza gtasystem (#319) üzenetére


Rive
veterán

Gazdag László teóriáira van egy gyönyörű, összefoglaló jellegű kifejezés, javaslom nézz utána: 'cargo kultusz'.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#321) gghrtz válasza vittorio7 (#318) üzenetére


gghrtz
őstag

+1
Egyébként már én is elgondolkoztam ezen, hogy vajon miért nincs se pszichológiai, se értelmi felmérés... Mert bizony, aki se szakmailag, se pszichésen nem alkalmas politikusnak, az ne is legyen az... Elég komoly teszteknek vetném alá a jelölteket, mielőtt indulhatnának a választásokon. (Gondoljunk csak abba bele, hogy egy állásinterjún is letesztelnek, hogy alkamas vagy-e, és nem az ott dolgozókkal szavaztatják meg, hogy kié legyen az állás)

(#322) gtasystem válasza Rive (#320) üzenetére


gtasystem
őstag

és kik terjesztik ezt?..
szerintem te meg ennek nézz utána..

egyszerűen csak arról van szó hogy a kuruzslók többen vannak.. :)

[ Szerkesztve ]

http://db.tt/fdsEa7Ff <--itt regisztrálj és nem bánom meg..:-)

(#323) MageRG válasza gtasystem (#319) üzenetére


MageRG
addikt

1 db érvet nem tudtál fölhozni az álláspontod mellett. Szerinted ezek után higgyem el hogy érted is, amit olvastál?
Nézzük a Wikipédiát. Elég mainstream, gondolom elfogadod.
Itt a pro-minimálbér érvek jórészt szociálisak, ami pedig nem, pont hogy az alacsony képzettségű munkahelyek csökkenését mutatja.

"...de nem egy közgazdász, mert az azt is tudja honnan lesz és nem csak várja a csodát.."
Egy közgazdász azt is tudja hogy működik a piac.
Vettem a fáradtságot és olvastam. Gazdag azt írja, hogy a humán tőke alulértékelt alulfizetett és ez az egyik kerékkötője a növekedésnek. Tehát a munkáltatók lesznek szívesek többet fizetni, és akkor beindul a gazdaság.
Rá kell mutatnom, hogy ez nem érinti a minimálbéreseket, akik jellemzően alacsony humán tőkét képviselnek. (Mo.-on iszonyatos túlkínálat van alacsonyan képzett munkaerőből.)
Továbbá Gazdag szerint is a humán tőkébe érdemes fektetni (oktatás), ami ennek a cikknek pont a lényege volt.
Nem érinti viszont a munkára rakódó magas adóterheket, adminisztratív terheket (avagy miért nem fejlődnek tovább a magyar KKV-k).
Nem ad választ arra hogyan vennénk rá a munkáltatókat hogy több bért fizessenek.
Szóval mit is akartál ezzel mondani? :)

"What is bravery, without a dash of recklessness!"

(#324) MageRG válasza gghrtz (#321) üzenetére


MageRG
addikt

Nagyon off: a hatalomban magasra jutott emberek elég gyakran pszichók. Így működik a hatalmi kiválasztódás.
Az igazi kérdés, hogyan tudjuk kordában tartani őket...

"What is bravery, without a dash of recklessness!"

(#325) gghrtz válasza MageRG (#324) üzenetére


gghrtz
őstag

Igen, ez így van, de vajon ez normális dolog? Ha a természetet nézzük, az, ha az emberi fejlődést, akkor pedig nem az. Kis közösségekben, még lehet elment ez a dolog, de ország- és világméretű viszonylatban...

[ Szerkesztve ]

(#326) gtasystem válasza MageRG (#323) üzenetére


gtasystem
őstag

"Rá kell mutatnom, hogy ez nem érinti a minimálbéreseket, akik jellemzően alacsony humán tőkét képviselnek."

ezt fejtsd már ki légyolyszives hogy honnan veszed mert ez nem következik abból amire hivatkoztál.. :)

azt akartam mondani hogy jobban teszed ha tovább olvasgatod az írásait és ha Gazdag Lászlóval van vitád akkor tőle kérdezd ne tőlem, mert mint említettem nem vagyok közgazdász, de még számomra is világos hogy hablatyolsz..:)

http://db.tt/fdsEa7Ff <--itt regisztrálj és nem bánom meg..:-)

(#327) Psych0 válasza MageRG (#324) üzenetére


Psych0
őstag

hogymi ;]

"As an online discussion grows longer, the probability of a comparison involving Nazis or Hitler approaches 1."

(#328) KEndre válasza gghrtz (#317) üzenetére


KEndre
HÁZIGAZDA

Reálisan Magyarországnak, adottságait és képességeit tekintve, Európában a közepesen fejlett országok között kéne lennie, de nem ott vagyunk, hanem a tabella legalsóbb szegletében. Azt már megtapasztaltuk, hogy hitelekből és nem célszerűen elfogyasztott pályázati forrásokból csak rövid ideig lehet vegetálni, azt is láttuk, hogy az eszement privatizáció milyen károkat tud okozni, tudjuk az állami bürokráciánkról, hogy mennyire korrupt, látjuk az oktatásunk színvonalát, tapasztaljuk más országok egyre növekvő ellenszenvét irántunk, stb. Ezeken lehetne változtatni. Persze tudom, demagóg, jobb esetben naív vagyok. :U

Légy óvatos, sokan pályáznak a nehezen megszerzett pénzedre! Tudd, hogy csak te vagy képes megvédeni magad!

(#329) MageRG válasza gtasystem (#326) üzenetére


MageRG
addikt

Nézd, ki megy el minimálbérért dolgozni?
Az akinek nincs más választása, mert nincs könnyen eladható tudása a munkaerőpiacon.
Van aki képzetlen. Kelet-Mo.-on nagyon sokan.
Vagy van képzettsége, de megszűnt az ágazat, és most szakmán kívül dolgozik (pl. kohász, vájár).
Vannak a speciálisan képzettek, akik máshol nem tudnak elhelyezkedni (tanár, tűzoltó).

Az elsőből rengeteg van, és nem hiszem hogy vitatkoznál azzal hogy 8 általános olyan hatalmas érték a munkaerőpiacon. Itt a legnagyobb a munkanélküliség is.
Ha ráerőszakolod a munkáltatókra a magasabb bért, akkor tuti hogy nem közülük fognak válogatni. Hiszen több pénzért már kaphatnak képzettebb munkaerőt is. Vagy feketéznek.
A 2. csoport találhat magának jobban fizető munkát. Vagy külföldön, vagy hazai munkahelyteremtéssel. De ahhoz befektetőket kellene vonzani.
A 3. csoport jellemzően a jó érdekképviselet hiánya miatt szenved. Mivel az állam a munkáltató, és rajtuk szeret a legjobban spórolni.

Az ilyen témák körbejárása helyett G.L. azt mondja, adjunk az embereknek több pénzt, és akkor több pénzük lesz. Frankó. Az már kimaradt, hogyha a kolbászgyárban is többet fizetnek, akkor miért nem lesz drágább a kolbász.
Értem én hogy nagyon kényelmes komplex problémákra egyszerű válaszokat adni. De nem biztos hogy az a tuti.

"What is bravery, without a dash of recklessness!"

(#330) gtasystem válasza MageRG (#329) üzenetére


gtasystem
őstag

köszi a mellbeszélést de nem válaszoltál a kérdésre bár azt sejtem hogy miért.. :)

http://db.tt/fdsEa7Ff <--itt regisztrálj és nem bánom meg..:-)

(#331) MageRG válasza gtasystem (#330) üzenetére


MageRG
addikt

Alacsonyan képzett minimálbéres kategóriában nem alulértékelt, mert munkaerőből sokszoros túlkínálat van. És még így is jönnek Romániából, olcsóbbért.
Vagy ha nem ezt kérdezted, kérdezz egyértelműen.

"What is bravery, without a dash of recklessness!"

(#332) gtasystem válasza MageRG (#331) üzenetére


gtasystem
őstag

akkor szerintem nem érted az alulértékelés fogalmát..
túlkínálatot mindenhol lehet csinálni a kérdés csak az hogy ezt engedik-e..
ezért nincs pl. ausztriában bérrabszolga mert ott ezt nem engedik..:)

az hogy te mennyiért és honnan hozol bérrabszolgát annak semmi köze a kérdéshez ez csak szabályozás kérdése..

[ Szerkesztve ]

http://db.tt/fdsEa7Ff <--itt regisztrálj és nem bánom meg..:-)

(#333) MaUser válasza Ghoosty (#315) üzenetére


MaUser
addikt

Nem olyan nehéz az, eddig akárhány cégnél dolgoztam, félévtől már csak hasra ment az óraelszámolás, mert már le volt "költségelve". Pl. ha az anyacég másik leánya kiszámláz 200.000€-t neked speciális tanácsadásért, arra senki nem tud semmit mondani, mert hát az a szolgáltatást máshonnan nem tudták megvenni és a cég örömmel bizonyítja, hogy a másik leányoknak is ilyen drágán csinálják, ergo ennyibe kerül. Vagy pl. kiszámláznak kamu mérnökórákat másik lánynak nagy tételben. Mert hát ott 2000€-ba kerül egy mérnökóra, mert annyira speciális a tudás.

Persze ebben az állam is hibás, mert azért látni kéne, hogy Mo-on hülye lenne bárki is fejleszteni, ha a könyvelésben szereplő 80-100€-s mérnökórák közelítőleg is valósak lennének. :U

''A file-cserélés öli meg a filmipart? Inkább a filmipar öli meg a file-cserélést. 2 hónapja nincsen semmi értelmes film, amit érdemes lenne letölteni...''

(#334) Ghoosty válasza MaUser (#333) üzenetére


Ghoosty
őstag

"a cég örömmel bizonyítja, hogy a másik leányoknak is ilyen drágán csinálják, ergo ennyibe kerül."

Azt kell bizonyítani, hogy független cégnek mennyiért csinálják, nem az, hogy másik kapcsolt vállalatnak. Esetleg azt, hogy független cégek egymás között mennyiért csinálják.

Az általad említett 200k EUR-os összeg, ha nem gyakran jelentkezik, nem igazán kirívó, hogy alkalmas legyen adóelkerülésre. (A cégnél ahol dolgozok, egy hónapban, ha az anyagköltségben 50k USD-s eltérés van, még csak magyarázni se kell, mert ilyen kis eltérés nem érdekel senkit.)

Amúgy EU-n belül enyhébb a szabályozás, ott több minden meg van engedve, de nem vagyok adószakértő.

A te eseted szerintem az a helyzet, hogy van egy projektnek egy költség kerete és azt igyekeznek maximálisan kihasználni. A célja nem az adóelkerülés.

(#335) MaUser válasza Ghoosty (#334) üzenetére


MaUser
addikt

Mit bizonyítasz azon külsős céggel, hogy a cég saját, szabadalmakkal védett technológiájához ennyi a "szakértői" díj? Nincs másik cég aki értene/érthetne hozzá.

Projekt: pontosan így működik fejlesztésnél, ahogy mondod. Projektre megkapod a dupla/tripla ktg-et, ennek fele/kétharmada meg megy a fent említett díjakra, mert hát a magyar mérnök hülye és kell a támogatás az anyaországból vagy éppen lichtenstein-i leánytól. Mérnökóra egekbe, a fizetésed a mélyben, az állam örömmel fizeti mérnökönként a súlyos milliókat támogatásként és a kör bezárult...

Itt az eredmény:

Igen, olyan szintre jutott az offshore és egyéb "költségéles" vállalati szinten itthon, hogy OECD szinten itt fizetnek legkevesebb adót a vállalatok. Érdemes egyébként összevetni ezt a 2009-es adatokkal, akkor még másfélszer több volt a gdp-hez képest a befizetett vállalati adók mértéke (ami még szintén extra alacsony és finoman szólva is pénzmosodára utal...). Ugyanez van egyébként USA-ban is, csak ott sokkal súlyosabb a helyzet:

''A file-cserélés öli meg a filmipart? Inkább a filmipar öli meg a file-cserélést. 2 hónapja nincsen semmi értelmes film, amit érdemes lenne letölteni...''

(#336) KEndre


KEndre
HÁZIGAZDA

MaUser elemzésével zárhatjuk is a vitát. :R

Légy óvatos, sokan pályáznak a nehezen megszerzett pénzedre! Tudd, hogy csak te vagy képes megvédeni magad!

(#337) Ghoosty válasza MaUser (#335) üzenetére


Ghoosty
őstag

Kezdjük azzal, hogy nem állítottam, hogy nincs adóelkerülés, szóval hiába hozod a grafikonokat, hogy van, mert én is tudom és senki nem állította az ellenkezőjét.

Hogy mit kell bizonítani? A jogosságát és hogy tényleg szükséges akkora költséggel. A cégünknek amerikai a központja és ott is folyik egy csomó fejlesztés, de gyártás értékesítés meg szerte a világban. Konkrétan teljesen jogos volt az elvárás, hogy ott is csapódjon le nyereség. Meg is volt a megfelelő módszer, az európai adóhatóságok el is fogadták, de ugyanazt az ügyletet a koreai hatóság nem látta megalapozottnak és jól meg lett büntetve a cég és a koreai leányvállalatnál nem lehetett tovább így nyereséget transzferálni a központba.

(#338) MageRG válasza gtasystem (#332) üzenetére


MageRG
addikt

"akkor szerintem nem érted az alulértékelés fogalmát.."
OK, talán felvilágosthatnál.

Én úgy értelmeztem, hogy bizonyos szektorban a munkáltatók kartellszerűen lenyomják a béreket.
Az EU-ban ez nem nyerő, mert a képzettebb munkaerő elvándorlását okozhatja.

"ezért nincs pl. ausztriában bérrabszolga mert ott ezt nem engedik.."
OK, az ugye világos hogy kicsit más a társadalom összetétele, a szociális- és adórendszerről pedig ne is beszéljünk.
Nálunk még mindig van egy majd egymilliós szegény réteg, aki dolgozna, de nem ért semmi komolyabbhoz.
Velük mit csinálsz, kitelepíted őket?

"What is bravery, without a dash of recklessness!"

(#339) gtasystem válasza MageRG (#338) üzenetére


gtasystem
őstag

itt most gazdasági kérdésekről beszéltünk és nem társadalompolitikáról, te összekevered a két dolgot..
az a sok szegény pedig pont a hibás gazdaságpolitika miatt van amúgy..
mivelhogy a humán tőke alul van értékelve nálunk, tudod ebből indultunk ki elvileg.. :D
de mindegy úgy tűnik elbeszélünk egymás mellett úgyhogy ezt felesleges folytatni.. :)

[ Szerkesztve ]

http://db.tt/fdsEa7Ff <--itt regisztrálj és nem bánom meg..:-)

(#340) MageRG válasza gtasystem (#339) üzenetére


MageRG
addikt

"az a sok szegény pedig pont a hibás gazdaságpolitika miatt van amúgy.."
Ja. Ajánlott címszavak: rendszerváltás, kapun belüli munkanélküliség, újratermelt nyomor, állami újraelosztás aránya.

"...tudod ebből indultunk ki elvileg.."
Pretzel logic.

"What is bravery, without a dash of recklessness!"

(#341) KEndre válasza KEndre (#306) üzenetére


KEndre
HÁZIGAZDA

"Tegyünk erre évente plusz 100 milliárdot, és kérjük számon az így elvárható teljesítményt. Ez egy kézelfogható program lehetne."

Matolcsy most megtette ennek dupláját, csak ettől tovább torzul a felsőoktatás szerkezete... :(

[ Szerkesztve ]

Légy óvatos, sokan pályáznak a nehezen megszerzett pénzedre! Tudd, hogy csak te vagy képes megvédeni magad!

(#342) bambano


bambano
titán

lesz nagyon rövid üzenet a magyar kormánytól Dajkó Palinak? :P

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#343) KEndre válasza bambano (#342) üzenetére


KEndre
HÁZIGAZDA

Megjött az IVSZ üzenete is éppen ebben a pillanatban. Nem mondja ki, de érzékelteti: Matolcsy túl lépett minden határt a 200 milliárddal.

Légy óvatos, sokan pályáznak a nehezen megszerzett pénzedre! Tudd, hogy csak te vagy képes megvédeni magad!

(#344) gghrtz válasza KEndre (#343) üzenetére


gghrtz
őstag

Remélem akkor már őt is beiratták, valamelyik gazdasági suliba ennyi pénzből...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.