Hirdetés

2024. május 6., hétfő

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#44) thyeby válasza Crystalheart (#38) üzenetére


thyeby
őstag

Azt hiszem, így közelebb kerültem a gondolathoz, amit kerestem.
Tulajdonképpen ilyen aspektusból még sosem vizsgálódtam - talán épp ezért tudtam jobban leragadni a témánál.
Ébresztett bennem a gondolatmeneted, és az előzőek egy kérdést:
Vajon mennyire befolyásolja magát a művészetet, amikor az eszközeit nem úgy, és nem arra használják, amire való? Degradálja vajon valamelyest?
Most nem arra gondoltam, hogy üljek le egy fotelba, és nézzem meg a Coppola Keresztapáját, s meglátom, hogy semennyire. Hanem ahogyan el van árasztva a média a reklámfilmek makulátlan kompozícióival, társítva a fájdalomig bugyuta tartalommal. Ettől az embernek bizonyos dózis után komoly csömöre keletkezik, és ez a csömör talán tudattalanul, de társul ahhoz a hibátlan képanyaghoz.
Most arra gondolok, hogy bemégy egy étterembe, mert éhes vagy. Adnak is ott jó kaját, de rendszeresen nagyon el van hanyagolva az abrosz. Szúrja a csuklódat a tegnapi vendég rajta maradt rántottája, máskor bor szagú az egyébként igényes asztalterítő, ezért te lassacskán elmaradsz innen. Tehetnek tőled már bármit, bárhogy bármilyen asztalra itt - az ambivalencia beléd vésődött. A hibátlan látványa kapcsolódik benned a tartalom zsiványságával, és szebbnek fogod látni a közeli étterem viaszosvásznú terítékét, mert ott tiszta körülmények között tudtál enni jókat.
Mindez csak egy feltevés persze. Talán azért merült fel bennem ez a kérdés, mert tömegek fordulnak el a tévétől, a művészetektől. Vajon mennyi köze van ehhez annak, hogy sok szemét között kell turkálni, míg az ember talál valami értéket?

Szóváltásunk során több dologra is választ találtam - noha sosem kerestem.
Kevés szóval beláttattad velem, hogy a művészet tanítható, az alkotás tanítható. Saját ellentmondásom tükre vezetett rá.
Azért ahhoz a hsz-hez, amivel indítottam, egy gondolatot hozzáfűznék.
Caramel egy riportban egyszer ezt mondta:
- Jó dolog az éneklés. Javaslom mindenkinek, hogy énekeljen.
Nos, ha engem meghallana énekelni, többé nem mondana ilyet. Közben viszont tudom, hogy ezt sok hozzám mérhető "tehetség" bátorításnak veszi.

Több fa van, mint asztalos!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.