Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#14) Isual


Isual
veterán

Egy hosszabb elgondolás a teljesség igénye nélkül: (ahogy én gondolom)

Először is egy ajánlott olvasmány, hogy nagyjából értsék, miért ajánlott nem TN-t venni, ha van mód rá!

Az U2311H kitűnő ár/érték aránya miatt a monitorajánlást, ahogy eddig is 3 részre kellene bontani. U2311H-ért kért összeg alatti és feletti monitorok. Az U2311H miértjét már az eddigi tervezet is nagyjából jól definiálja. Szóval mi lenne ajánlatos ez alatt, illetve e felett?

35k minusz kategória:

Szerintem ebben a kategóriában 20-22"-es 16:9-es 16:10-es 1680/1600-as, FullHD-s monitorok közül millió és egy féle-fajta van. Mivel ennyi pénzért 25-30k nem várhat/kaphat az ember csodát ezért az igényeknek is reálisoknak kell, hogy legyenek. Ebben a kategóriában nem kéne, hogy olyan oltári nagy különbségek legyenek az egyes típusok között, nagyjából az összes hoz egy középszerű sztenderdet, és annyi. Szerintem fontos lenne az, hogy Csak d-sub bemenettel rendelkező monitort már nagyon itt se vegyenek, minimum DVI. Ezen kívül azért jó lenne a klasszikus nagy gyártók közül választani és egy bizonyos szint alá még itt sem adni, gondolok itt pl HKC monitor-ra meg ilyenek. BenQ, Samsung, LG...stb
Egy-két (mások által) ajánlott monitor:
Samsung E2220 ~32k
Benq G2220HD ~32k/Benq G2222HDL~32k
LG Electronics E2246T-BF ~32k
De lényegében nagy különbségek nem kéne hogy legyenek, a legtanácsosabb az lenne, ha pár típust meg tudna a vásárló nézni és szubjektíve a szebb képűt/olcsóbbat vegye magának. (pl.: ShellKretor már párszor kifejtette, hogy neki az LG-k túl színesek voltak, és a mostani Samsung E2220-ával elégedett, valósághűbbnek érzi, kevésbé színesnek, TN-hez képest elfogadhatónak)

35-45k-s kategória:

Itt legtöbbször 23-24"-es túlárazott TN-es LED-es monitorféleségek vannak. Nagyon itt nem lehet mit tenni, gyűjteni kéne még egy picit és már minőségi monitort is vehet az ember az U2311H "személyében"

Van-e élet (kereslet) az U2311H felett:

Azért persze van, de én úgy gondolom, hogy ha valaki már kiadna legalább 50-et egy monitorért, akkor innentől illene IPS-t venni.
Itt 4 buktató van:
1.Tuneres monitort akar valaki (U2311H+külső tuner? Ehhez nem értek)
2. csipkebokor vessző
3.24"+ TN-es monitort akar venni (pl.: 27"-es gémercucc)
4.Kifejezetten túlárazott 2ms-os gémer monitort akar (~BenQ XL2410T)
1-es kérdésben nem vagyok otthon.
3-as esetében szerintem pont ez az a méret, aminél már semmiképp sem éri meg TN-est venni, mert már szemben ülve is színtorzulások vannak. Viszont ilyen méretben prémiumpaneles monitort sokkal drágábban van csak. Szóval nekik valahogy be kéne érni egy hasonló áru, kisebb, de minőségi (IPS) monitorral.
4-es keményebb dió, mert az igazán jó minőségű 23-24"-es 2-3ms-os (esetleg 120Hz-es) monitoroknak nincs prémiumpaneles alternatívája. Igazából itt sem vagyok jártas, de a tftcentralos cikkenél referenciának használ 3ms-os 22"-es Samsun 2233RZ teljesítményéhez jelenleg egyetlen prémiumpaneles monitor sem ér fel.
Szóval nekik, ha ténylegesen ennyire érzékenyek valami jó minőségű 2-3ms-os TN-kell, de aki csak szlogenből venne 2ms-os-at (és legyen persze LED-es és HDMI-s :D), akkor az nem éri meg mert elég sok silány van (pl BenQ XL2410T), aminél jobb, de nem rosszabb az U2311H!
Ha ezen fenti speciális igények közül egyik sincs valakinél kőbe vésve, akkor itt már rengetek jobb-rosszabb ár/érték arányú, de minőségi, ajánlott monitort lehet kapni, akár játékra is.
Példák:
Dell 2209WA: 22", 16:10 1680-as felbontás, 6ms-os válaszidő, alacsony input lag
ASUS PA238Q: 23", FullHD, LED, ár meg túl sok infó még nincs, bár kétlem, hogy olcsóbb lenne majd az U2311H-nál, tudásban meg nagyon hasonló (1-2 plusz bemenet...)
NEC EA232WMi: 23", FullHD, W-LED, 14ms, nem a legjobb ár-érték arányú monitor, NEC-fanoknak 100k alatt csak ez van, egyébként annyira nem ajánlott
EIZO FORIS FS2331: 23", FullHD, C-PVA, szintén Eizo-fanoknak 100k alatt, bár a PVA-panelnek megvannak az előnyei, hátrányai.
LG IPS23xy: 23", FullHD, LED, én személy szerint nem szeretem az LG-t, összeszerelési minőségben, elektronikában nem a legjobb, plusz pár darab az állíthatóságban sem jeleskedik, helyette szvsz inkább U2311H
HP ZR24W: 24", WUXGA, most csökkent az ára így jó vétel a 24"-es sRGB-s kategóriában. (Esetleg majd a jövőben vetélytársa lehet az új U2412M.)
Dell U2410: 24", WUXGA, wide gamutos, nagyon jó ár-érték arányú, Game módban játékra is alkalmas.
ASUS PA246Q: 24", WUXGA, wide gamutos, kifejezetten munkára éri meg a plusz pénzt az U2410-hez képest, mert van 1-2 spéci tulajdonsága, de nagyjából ugyanazt tudja, mint az U2410 egyelőre drágábban.
Dell U2711: 27", WQHD, wide gamutos, nagyon jó ár-érték arányú, 6ms válaszidő, átlagos input lagja miatt hardcore gémereknek nem igazán ajánlott, de azért bőven lehet rajta játszani is!
Dell U3011: 30", 2560x1600, wide gamutos, jó ár érték-arányú, jó minőségű, belépő 30"-es monitor, ajánlott
Nagyjából az U2711-től(~150ezertől) már elszalad a ló és innentől már csak profi grafikusok, fotósok vesznek monitort(kivéve talán az U3011-et). Kezdve az NEC PA231W-től az EIZO COLOREDGE CG303W-ig és tovább.
Persze itt is van jópár típus, NEC PA2x1W-k, Eizo CG/SX széria...stb. Ezeket most nem részletezném, elég ritkán van erre igény, és, akinek van az már kellőképpen tájékozott, esetleg már márkaspecifikus és nekik könnyebben lehet esetleg monitort ajánlani, ha maguktól nem sikerül.

Végezetül két fontos dolog:
Az egyik a 4:3-as, 5:4-es monitort akaró vásárlók kérdése. Ebben a kategóriában normális monitort, újonnan, normális áron nem lehet kapni. Sajnos, nem sajnos a gyártok a szélesvásznú monitorokat nyomják (16:10, 16:9), ezt el kéne fogadni és olyat venni, vagy venni használtan valami jobb minőségűt (PVA, S-IPS), ha minden kötél szakad. Vagy marad a CRT. És ez is lenne a másik kardinális kérdés. Páran nagyon nehezen válnak meg a (jó minőségű) CRT monitoruktól és nem nagyon látnak a mai piacban alternatívát.
Én úgy gondolom, hogy ha mindenben nem is, de a képminőségben csak az IPS lenne nekik a megfelelő irány, de csodát ne várjanak a "prémium CRT-k által elkényesztetett "vásárlók, mert annál jobb LCD-ben még nem nagyon van. (Majd az AMOLED)
Ezzel a CRT-s témával és az IPS-monitorok határaival kapcsolatos véleményemet Itt fejtettem ki bővebben, ezt most nem írnám le még egyszer, nagyjából ugyan az ide is beillene.
A lényeg az, hogy az igényeseknek CRT után nem szabad túl sokat várni az IPS-től, annak ellenére, hogy CRT után szvsz csak az IPS a járható út és sok "kevésbé igényes"
ex-CRT-s számára meg szinte hozza bizonyos tekintetben a CRT-s szintet, sőt még pár előnye is van (méret, fogyasztás, hő...stb).
Egyelőre ennyit gondoltam valamilyen mértékű átfogó kép adása gyanánt, aztán, ha eszembe jut még pár fontos dolog azt leírom.
Remélhetőleg hasznavehető volt! :R

[ Szerkesztve ]

Egy a lényeg, hogy egészség legyen… meg beteg

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.