Hirdetés

2024. június 3., hétfő

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Klaus Duran


Klaus Duran
senior tag

Mihez kell, mire használható?

A Doctor nem hal meg, csak átalakul. https://www.youtube.com/watch?v=0C3zgYW_FAM

(#2) InterFox válasza Klaus Duran (#1) üzenetére


InterFox
senior tag

A játékok CPU igényét elnézve, mai játékok futtatására!:D
Witcher 3-nál Athlon-ig kellet lemenni, hogy mérhető FPS csökkenést érezzenek.

PSN ID: interfoxthedead

(#3) eldiablo válasza Klaus Duran (#1) üzenetére


eldiablo
addikt
LOGOUT blog

(#4) lezso6


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

1.6mW @ 1MHz. Nem rossz. Egy MSP430 0.23mW @ 1MHz, de az meg elég buta, 16 bites RISC cucc. Viszont az ARM Cortex M4F, ami ténylegesen vetélytárs az 0.09mW @ 1MHz, így meg már mégse olyan jó az a Quark...

[ Szerkesztve ]

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#5) MiklosSaS válasza Klaus Duran (#1) üzenetére


MiklosSaS
nagyúr

Okos ora, okos szemuveg....stb.

~~~~~~ Privatban NINCS szakmai tanacs! ~~~~~~

(#6) jedis válasza Klaus Duran (#1) üzenetére


jedis
senior tag

Lehessen okosórákon "Amigaemut" futtatni :D

Ha az autópályán haladván, egyszer csak vészjósló mennydörgést hallasz magad mögött, és hátratekintvén egy nagy feketeség közelít feléd ezerrel, ne hidd azt hogy egy viharfelhő vett üldözőbe !

(#7) zka67


zka67
őstag

Végülis csak egy évtizedet késett vele...

(#8) TomMusic


TomMusic
őstag

Hát tuti nem ezzel fog betörni az mcu piacra. :)
Bár az Edison cuccok mintha egész pofásak lennének..
Mondjuk az ARM már ott van minden házban, szóval ők abszolút elsők. Na de nem is az a lényeg, nem hinném, hogy az Intel meg akarja előzni őket, csak piacra dobnak ők is valamit, mert hogy nézne mán' ki, hogy pont az Intelnek nincsenek ilyen cuccai... :U

Állítólag az egyetemen töltött évek a legszebbek. Ezért a képzési időt próbálom a lehető leghosszabbra nyújtani.

(#9) lezso6 válasza TomMusic (#8) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Ja az a fura, hogy x86-tal akarnak tarolni, ami csak kb a megszokás miatt létezik még, amúgy egy elég béna ISA. Persze szép teljesítmény, hogy ezt elérték, de értelme nem igazán van, hisz ott az ARM.

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#10) Alchemist válasza lezso6 (#4) üzenetére


Alchemist
addikt

Arról nem is szólva, hogy a felsorolt perifériákhoz képest (bár nem láttam még a teljes adatlapot) gazdagabban felszerelt ARM Cortex megoldások léteznek...

Éppen olvasok egy érdekes könyvet az antigravitációról... képtelen vagyok lerakni.

(#11) lezso6 válasza Alchemist (#10) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Meg kérdéses a perifériák tudása, fogyasztása. :)

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#12) Kristof93


Kristof93
senior tag

Talan itt is es mobilban is lehetne elso az intel ha hajlando lenne uj architekturat tervezni vagy armot licenszelni. Gyartastechnologiaban messze a tobbiek elott van.

(#13) lezso6 válasza Kristof93 (#12) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Az Itaniummal meg az IGP-ivel az Intel bebizonyította, hogy új architektúra tervezéshez nem igazán ért. Csak az x86 mikroarchitektúra tervezéshez, de az utóbbi években az se megy már neki, fizikai korlátok miatt.

[ Szerkesztve ]

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#14) schawo


schawo
titán

PC-nél mindenki megszokta az x86-ot, oké. De mcu-ban az arm helyzeti előnye hatalmas, ki akar csökött x86-tal erőlködni, mikor se gyakorlata benne, és még csak extrát sem tud felmutatni?

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#15) Kristof93 válasza lezso6 (#13) üzenetére


Kristof93
senior tag

Akkor lehet mastol licenszelni. Mondjuk szerintem ujat is tudnanak csinalni; igp-ben le vannak maradva, de egyre jobbak, x86-ban messze az amd elott vannak - a szerver itanium kudarca talan nem annyira mervado, mas teruletre volt tervezve.

(#16) nyunyu válasza lezso6 (#13) üzenetére


nyunyu
félisten

Azert azt ne felejtsd, hogy az Itanium joval bonyolultabb dizajn volt, mint az akkori x86-osok, es nem birtak az akkori gyartastechnologiaval legyartani+epkezlab orajelen meghajtani.
Ugyanebbe futottak bele 1-2 evvel kesobb a P4-ekkel is, tulzott melegedes limitalta az elerheto orajelet.

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#17) Blindmouse válasza schawo (#14) üzenetére


Blindmouse
senior tag

Lehet hogy rendkívül sikeres lesz. Szerintem tartogat még valami meglepetést, pl kiderül hogy van benne Wifi vagy Zigbee vagy fut 5V-ról vagy a beépített flash/sram mérete nagy.
Amúgy simán lehet hogy jön egy arduino kompatibilis verzió, amit kipostáznak ingyen mindenkinek aki regisztrál, kész is lenne a siker.
Úgy néz ki végre hallgatnak a tervezőkre, és nem DDR3-mal meg BGA-val akarnak okos LED-es lámpát csinálni. Kiváncsian várom a többi infót.

3440x1400@120Hz #ultrawidemasterrace #gloriouspcgamingrace

(#18) Bundyta válasza Klaus Duran (#1) üzenetére


Bundyta
tag

C-64, Spectrum, Enterprise, TVC, Primo, HT gépek emulációjára lehet alternatíva.

A pénz nem boldogít. Pláne, ha nincs.

(#19) Kékes525 válasza zka67 (#7) üzenetére


Kékes525
félisten

Hát, legalább annyit...

Minden számítógép füsttel működik, ha kimegy belőle, akkor nem működik.

(#21) Alchemist válasza Blindmouse (#17) üzenetére


Alchemist
addikt

Wifi vagy Zigbee vagy fut 5V-ról

Mindez nem túl valószínű, ráadásul 5 V-nál már agyon is csapták az alacsony fogyasztást.

Éppen olvasok egy érdekes könyvet az antigravitációról... képtelen vagyok lerakni.

(#22) Alchemist válasza #32839680 (#20) üzenetére


Alchemist
addikt

Az X1000 ezt tudja, a D1000 ennek valószínűleg kiherélt változata.

Éppen olvasok egy érdekes könyvet az antigravitációról... képtelen vagyok lerakni.

(#23) zka67 válasza Bundyta (#18) üzenetére


zka67
őstag

A 33MHz kevés ehhez. A Z80 alapú emulációhoz nekem 100MHz-es ARM proci kellett, a C64-hez pedig 120MHz-es.

(#24) Klaus Duran


Klaus Duran
senior tag

Megint egy fölösleges vacak. Ez is csak a többi proc árát emeli. :W

A Doctor nem hal meg, csak átalakul. https://www.youtube.com/watch?v=0C3zgYW_FAM

(#25) Sanya válasza lezso6 (#4) üzenetére


Sanya
nagyúr

de tudjuk, hogy nem a megaHz számít :)

A bortól bolondokat gondol az ember, DE A PÁLINKÁTÓL MEG IS CSINÁLJA!!!

(#26) Reggie0 válasza Blindmouse (#17) üzenetére


Reggie0
félisten

5V-rol mi a gyiknak futna, hogy jobban disszipaljon? Ma mar a 3.3V a standard es mozdulunk 1.8V fele, azaz kb. ugy allunk mint 10 evvel ezelott az 5V es 3.3V-al.

(#27) TomMusic válasza Reggie0 (#26) üzenetére


TomMusic
őstag

Azért az elektronikában még elég nagy területen vannak 5V-os IC-k. :)

Állítólag az egyetemen töltött évek a legszebbek. Ezért a képzési időt próbálom a lehető leghosszabbra nyújtani.

(#28) Reggie0 válasza TomMusic (#27) üzenetére


Reggie0
félisten

Persze, kihalo felben.

(#29) fpeter84


fpeter84
senior tag

lehet az 5V-ot úgy értette, hogy természetesen a mag kevesebbről fut, de van benne fesszszabályzó management és közvetlenül képes li-ion / li-po akkuról és 5V töltő forrásról is futni - így már hirtelen értelmet kaphat a dolog

[ Szerkesztve ]

(#30) gabor.79 válasza lezso6 (#4) üzenetére


gabor.79
aktív tag

A MIPS még ennél is jobb, 0,07mW/MHz-es értéket is elérnek az 1,2 GHz-es lapkájukon. De a megahertz önmagában nem jelent semmit, a valós teljesítmény architektúránként változik. Van például egy ARM Cortex A7 (Cubieboard 2, 1,0 GHz) és egy MIPS fejlesztőeszközöm (MIPS Creator CI20, 1,2 GHz), mindkettő kétmagos, de a Cubieboard 50-100%-kal gyorsabb.

(#31) TomMusic válasza Reggie0 (#28) üzenetére


TomMusic
őstag

Na mondjuk azt elfelejtettem írni, hogy nem a mobileszközökben vannak elsődlegesen..
De naponta pár millió IC kijön még azért a gyárakból, ami 5V-os.
Azt például tudod, hogy az iparban a 12V, 24V, sőt sokszor a 48VDC olyan, mint a mobil eszközökben a 3V?
Az egy dolog, hogy a vezérlő elketyeg 3V-ról, de a külvilágnak sokszor kell a feszkó meg az áram, úgyhogy édeskevés a 3V. És főleg az iparra igaz ez, ahol rengeteg a zavar, és mostoha körülmények uralkodnak. Egy analizátorral ha rámennél egy bármilyen kábelra (főleg a tápkábelek) igen furcsa dolgokat látnál rajta. Főleg ahol sok induktív terhelés van.
Na ezzel most termináltam a még el nem kezdődött vitát. ;)

[ Szerkesztve ]

Állítólag az egyetemen töltött évek a legszebbek. Ezért a képzési időt próbálom a lehető leghosszabbra nyújtani.

(#32) Blindmouse válasza Reggie0 (#28) üzenetére


Blindmouse
senior tag

Nekem nem úgy tűnik. Kb az összes háztartási gép, 5V-os elektronikával van ellátva, ráadásul TH, hogy olcsóbb legyen a NYÁK. Mint más is írta, ha elmegy 5V-ról akkor rákötöd az akármilyen elemre, nem kell táp IC, ami sokszor többet eszik mint a mikrovezerlő maga. Nézz meg egy 1117-et, az önmagában megeszik 5mA-t, szóval többet mint a MCU sokszor.
Nem fikázni kellene amúgy ha olyan dolgokról beszélünk amiről nincs tapasztalatod. Egyébként már kiírták a táblázatba hogy 3,6V a max.
Az intel meg képes nagyságrendekkel mellélőni, kiváncsi vagyok most sikerült-e nekik.

[ Szerkesztve ]

3440x1400@120Hz #ultrawidemasterrace #gloriouspcgamingrace

(#33) Reggie0 válasza TomMusic (#31) üzenetére


Reggie0
félisten

Nem mondod:) Amugy a 48VDC inkabb -48VDC amit meg a telko hoskorabol orokolt meg. (Ha erdekel azt is el tudom meselni miert -48V es nem +48V). De elarulom a bazisallomasokban uzemelo -48V-os cuccok mikrovezerloi is 3.3V-rol mennek. Sot kapaszkodj meg meg az RS485-on is megszokott mar a 3.3V, (annak ellenere, hogy az 5V szinte kizarolagos volt sokaig), mert szimmetrikus vonalakon mar nem annyira kell a feszultseg a zavarvedelem miatt. CAN is van 3.3V, pedig azok sem kis buszok, jarmuvekben tobb szaz meteres a halozat es megis megvannak. Szoval az 5V kezd kihalni. Ahol nagyobb interfesz feszultseg kell, oda illesztest alkalmaznak es a uC/uP/FPGA alacsonyabb feszultsegrol jar.

[ Szerkesztve ]

(#34) TomMusic válasza Reggie0 (#33) üzenetére


TomMusic
őstag

Akkor se hal ki az 5V, kész vége, nem tudsz meggyőzni! :DD
Szerk.: viszont tetszik az aláírásod, abban egyetértünk. ;)

[ Szerkesztve ]

Állítólag az egyetemen töltött évek a legszebbek. Ezért a képzési időt próbálom a lehető leghosszabbra nyújtani.

(#35) Alchemist válasza gabor.79 (#30) üzenetére


Alchemist
addikt

De megy a MIPS 1-2 MHz-en, arányos fogyasztással? A GHz a uC-k világában eléggé overkill.

Éppen olvasok egy érdekes könyvet az antigravitációról... képtelen vagyok lerakni.

(#36) Alchemist válasza Blindmouse (#32) üzenetére


Alchemist
addikt

Nem az a kérdés, hogy a uC bír-e 5 V-ról működni, hanem hogy ezen a feszkón a 3,6 V-hoz képest akár duplázódhat a fogyasztás, ami egy telepes megoldásnál nemkivánatos (hálózatról menő háztartási gépnél persze mindegy).

Éppen olvasok egy érdekes könyvet az antigravitációról... képtelen vagyok lerakni.

(#37) Reggie0 válasza Blindmouse (#32) üzenetére


Reggie0
félisten

Nem fikazom, hanem pont a tapasztalataimat irom le. Valoszinuleg tobb van, mint neked. Raadasul 5V elem nincs is, csak szolok, legkozelebb a 3x1.5V van, ami 4.5V, de az meg mindig rosszabb szituacio, mint 3V-rol jaratni a 3.3V-os uC-t, mert az csak 2x1.5V es a fogyasztas is alacsonyabb ugyan akkora teljesitmeny mellett.
Valamint nezzed meg mondjuk az LP2980AIM-3.3 LDO-t, hogy mennyit fogyaszt. Meg egy LDO+3.3V uC is kevesebbet fogyaszt, mint egy 5V uC.

[ Szerkesztve ]

(#38) schawo válasza Reggie0 (#37) üzenetére


schawo
titán

4x1,2V :)

Ettől még az 5V fasság.

[ Szerkesztve ]

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#39) zka67


zka67
őstag

Szerintem azért ragaszkodik az 5V-hoz, mert a fiókjában csak 7805-ös IC-k vannak...

(#40) Reggie0 válasza schawo (#38) üzenetére


Reggie0
félisten

Ja, de az nem elem, hanem akku, aka. szekunder arramforras:)

(#41) TomMusic


TomMusic
őstag

Hát ez van, sok lúd disznót győz, én feladtam. :DDD

Állítólag az egyetemen töltött évek a legszebbek. Ezért a képzési időt próbálom a lehető leghosszabbra nyújtani.

(#42) Blindmouse válasza Reggie0 (#37) üzenetére


Blindmouse
senior tag

Aham, akkor köss rá egy 3,3V-os MCU-t egy lítium akksira, és köss rá egy olyat ami elmegy 1,65V-tól 5V-ig bármekkora feszültségen. És az Atmel (több mint hétmilliárd darab eladott MCU) azért adta ki a Cortex M0+-os SAM C20-at idén, ami 5V-ról megy, mert nem kell több 5V-os MCU.
Rengeteg vezérlőben beépített feszültségregulátor van, arról fut a mag, ugyanannyi áramot eszik, attól függetlenül hogy mennyi a feszültség.
A csodás LP2980-ed 95uA eszik meg ha nincs rajta fogyasztás, míg egy sima Atmega328P 100nA-t alvó módban. Ami azt jelenti hogy egy esetek többségében alvó (teszem azt zigbee hőmérő), modern lítium akksiról működő cuccnál 1000x többet fogyaszt a 3,3V-os mikrovezérlő.

3440x1400@120Hz #ultrawidemasterrace #gloriouspcgamingrace

(#43) Reggie0 válasza Blindmouse (#42) üzenetére


Reggie0
félisten

Siman. Pl. MCP1710+AT32UC3L016 sleepben 29nA osszesen, es 1.65V+LDOdrop-ig le tud menni,tehat boven eleg. A max. sebessege is nagyobb, de ugyan olyan orajelen kevesebbet fogyaszt, mint a 8 bites, es a MIPS/uA hatekonytaga is nagyobb.

A regi mikrovezerlok folott mar lejart az ido. A regulatorral 5V-ra kepeseket meg kar idekeverni, mert az olyan, mint a kulso regulatoros alacsonyabb feszultsegu, ne tevesszen meg, hogy beleintegraltak az i/o szintillesztovel(azok se fogyasztanak sokat).

Ha meg ultraalacsony fogyasztasra akarsz menni, akkor ne az LP2980-at nezd, lehet az alkalmazashoz megfelelot is valasztani, mint ahogy en is tettem a fenti peldamban.

Tehat megallapithatjuk, hogy lithiumos alkalmazasban is jobb az alacsonyfeszltsegu uC...

(#44) gabor.79 válasza Alchemist (#35) üzenetére


gabor.79
aktív tag

Ez a processzor konkrétan nem, de a MIPS mikrokontrollerek igen, az oldal szerint akár 0,04mW/MHz fogyasztással.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.