Hirdetés

2024. május 21., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) djculture


djculture
félisten

Bírom hogy mostanában a fordulatszámot is vagy marketing dumával adják elő hogy ne tudja senki vagy egyszerűen oda se írják. Pedig éppenséggel az fájlok elérési idejében nagyon nem mindegy.

(#2) .mf válasza djculture (#1) üzenetére


.mf
veterán

Mostanában? A WD mindvégig "titkolta", sosem írta le a Greeneknél, hogy valójában 5400. Emiatt még manapság is hallani fél(re)tájékozottaktól olyat, hogy a WD Green azért jó bármilyen gépbe, mert az intellipower majd eldönti, hogy 5400 vagy 7200-on forogjon... ja, meg az intelligens mosópor, csak az intelligens felhasználó sajnos hiányzik...

---

"NAS-okra specializált SATA csatolófelületű merevlemez"

Sírok. Kovács Pistike, te nehogy a "Fekete Jancsi edisön" merevlemezt vedd, neked a "Kovács Pistike edisön" való másfélszeres felárral. Mindezt egy olyan mesterséges korlátozás miatt (TLER kivétele), amit a HDD-gyártók saját maguk tettek meg... Hol van ilyenkor a Zuniós versenybiztos?

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#3) King Unique válasza djculture (#1) üzenetére


King Unique
titán

Hát ja, osztom... :U
De ez vsz 5400, v 5900 rpm-es lehet, utóbbi jellemző volt pár Seagate energiatakarék modellnél. Bár javarészt adattárnak lesz, v célirányosan NAS-be ott meg nem feltétlenül olyan mérvadó.

[ Szerkesztve ]

(#4) kromatika válasza djculture (#1) üzenetére


kromatika
veterán

Igen nagyon fonos info lenne.Na mind 1,majd a tesztekből kiderül remélhetőleg.

(#5) Rypejakten válasza .mf (#2) üzenetére


Rypejakten
addikt

erdekes, lehet hogy en vagyok advanced user, de sosem okozott nagy fejtorest kideriteni, hogy a Greenek fix 5400rpm-en forognak..

(#6) Patice


Patice
nagyúr

Remélem emiatt lesz egy kis árcsökkenés a RED-eknél is. :D

Most megnéztem a táblázatot:

"Reliability:

Load/Unlouad:600.000
Power On Hours: 8760" (Ezt elosztva 24-gyel pont 365 jön ki.... :)) )

Az első miatt eszembe jutott a WD-knél is problémás fejparkolgatás. Én erről arra következtetek, hogy ezek is parkoltatják a fejet ("Green") és ennyi ilyen ciklusra van hitelesítve.

A második érték viszont kicsit :Y 1 év gari?

[ Szerkesztve ]

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#7) .mf válasza Rypejakten (#5) üzenetére


.mf
veterán

Ennek örülök, de hidd el, még pár hónapja is valakinek perceket kellett a fentit magyaráznom, pedig még számtechhez is konyított valamit. A WD egyszerűen sehova sem írta, hogy 5400 RPM, mindenütt csak "Intellidrive" szerepel az oldalán. Ugyanez itt a fórumokban is előjött már többször.

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#8) #16939776 válasza djculture (#1) üzenetére


#16939776
törölt tag

Amíg az illető "okos NAS"-ba keres "okos HDD"-ket, addig szerintem megteszi.

(#6) Patice:

Ez átlag 2-3 év-nyi használatra elegendő egy vállalatnál, otthon 4-et is kibírhat.
Ha addig nem parkolja magát halálra ;]

[ Szerkesztve ]

(#10) radi8tor


radi8tor
MODERÁTOR

Elmondhatná már valaki, hogy mitől másabb egy NAS-ra optimalizált HDD, mint egy sima desktop HDD (azon kívül, hogy ritkábban kapcsolják ki/be).

⭐ Stella

(#11) szeksziboj válasza radi8tor (#10) üzenetére


szeksziboj
tag

attól, hogy másfélszer-kétszer többe kerül :P

(#12) radi8tor válasza szeksziboj (#11) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Ezt a részét nem így láttam. Kapni 25-27e-ért WD Red-et sok garanciával.

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#13) Male válasza .mf (#7) üzenetére


Male
nagyúr

Így van. Rengetegen hangoztatják, hogy "de az IntelliPower-es az változó fordulatszámot használ", és meggyőzhetetlenek arról, hogy kevéssé valószínű egy dinamikus fordulatszám szabályozás. Ők szépen bekajálták a marketinget.

Ez már nem neked:
Kár, hogy a 3TB-os az nem 3 lemezes... nekem ideális lenne.

A cikkben pedig ezzel kicsit kötözködnék azért: "tehát 1 TB-os nincs, ám kérdés, hogy ennek hiánya mennyire veszi el azon vásárlók kedvét (és fordítja a WD Red felé), akik a kisebb tárterületű, ezáltal költséghatékonyabb megoldást keresik."
Általában a legnagyobb, vagy a második legnagyobb a leginkább költséghatékony a vinyóknál... a kisebbek legfeljebb olcsóbbak, de Ft/GB-ra mindig sokkal rosszabbak szoktak lenni, márpedig ez utóbbi a költséghatékonyság.

Az adatlapon az a 8760 óra elég fura... félreértelmezem, vagy komolyan ennyit bír? (NAS-ba szánják, az meg jóeséllyel 24/7-ben megy, így mindössze egy év az élettartam...)

[ Szerkesztve ]

(#14) jerry311 válasza radi8tor (#10) üzenetére


jerry311
nagyúr

Benne van a hirben... :U

(#16) jerry311 válasza Balu12 (#15) üzenetére


jerry311
nagyúr

Nem egeszen, az az eves max. power on time. Eleg idiota tablazat, de a user manual (20. oldal) leirja reszletesebben.

2.12 Reliability - Mean Time Between Failure
The product will achieve a Mean Time Between Failure Rate (MTBF) of 1,000,000 hours when operated in an
environment of ambient air temperatures of 25°C. Operation at temperatures outside the specifications shown in
Section
2.9
may increase the product MTBF. MTBF is a population statistic that is not relevant to individual units.
• MTBF specifications are based on the following assumptions for NAS environments:
• 8760 power-on hours per year
• 10,000 average motor start/stop cycles per year
• Operations at nominal voltages
• Temperatures outside the specifications in
Section 2.9
may reduce the product reliability.
Operation at excessive I/O duty cycle may degrade product reliability. The NAS environment of power-on hours,
temperature, and I/O duty cycle affect the product MTBF. The MTBF will be degraded if used in an enterprise
application.

(#18) radi8tor válasza jerry311 (#14) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Nem a marketing maszlagra vagyok kíváncsi, hanem a valódi előnyökre.

⭐ Stella

(#19) jerry311 válasza radi8tor (#18) üzenetére


jerry311
nagyúr

Szamomra a legnagyobb elonyuk az extra vibracio tures.
Mert a vibracio ellenseg. :DDD

(#20) killerjohn válasza jerry311 (#16) üzenetére


killerjohn
addikt

hát rohadtul nem mindegy hogy 8760 órát bír, vagy 8760 órát bír PER ÉV :N

(#21) radi8tor válasza jerry311 (#19) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Jah, tehát akkor csak a hosszabb garancia miatt érdemes ilyet otthonra venni.
4-5 lemezes gépben nem hiszem hogy gond lenne.

Vagány videó.

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#22) djculture válasza radi8tor (#18) üzenetére


djculture
félisten

Valódi előny hogy ugyanolyan mint bármelyik másik vinyó a többi szöveg, egy komolyabb mechanikával rendelkező vinyóra eleve 5 év garit adnak. Lásd pl seagate Constellation.2...

(#23) bteebi válasza djculture (#1) üzenetére


bteebi
veterán

Szerintem a fordulatszám nem is annyira érdekes. Ezek (otthoni) adattárolásra valók. Egy HD filmnek, egy mp3-nak vagy egy képnek nagyjából mindegy, hogy 12 vagy 18 ms az átlagos elérési idő... Oprendszernek, programoknak biza célszerű SSD-t venni, ma már csak fajlagosan drágák :DDD.

Az 1 éves megbízhatóság (garancia?) viszont kifejezetten felháborító még akkor is, ha ez mostanában már jól bevett szokás. Nekem volt már winchesterem, ami ment 13-15000 órát, pedig nem volt annyira sokat/nagyon strapálva az se (nagyrészt idle volt). Ez napi átlag 8 óra használattal (ami simán összejöhet) elvileg 3 évig megbízható. Mondjuk ezt a reliability-t nem nagyon értem, mert az MTBF meg 1 millió óra, ami rendben van. Sőt, a 600k-s load/unload is - a WD-k korábban hivatalosan 150 vagy 300k-t bírtak.

#16: Hát tényleg nagyon hülyén fogalmazták meg. Ez meg eleve értelmetlen: "Operation at temperatures outside the specifications shown in Section 2.9 may increase the product MTBF." - tehát ha a specifikáción kívül üzemelteti az ember, akkor jó eséllyel az MTBF :Y. Azért inkább nem próbálom ki :U.

#24: Köszi, közben észrevettem én is :).

[ Szerkesztve ]

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#24) jerry311 válasza radi8tor (#21) üzenetére


jerry311
nagyúr

Hat amikor a WD kihozta a RAID Edition HDD-ket, akkor azt mondta szamit.
Mellesleg egy otthoni NAS-ban nem feltetlen van annyi vibracio szures (gumi labak, alatetek, stb) mint pl egy ipari termekben. Ha csak a Chieftec hazam nezem, abban aztan semmi ilyesmi nincs, de az ujabb kommersz hazakban sem feltetlen jellemzo.

bteebi
Lasd #16!

[ Szerkesztve ]

(#25) Male válasza jerry311 (#16) üzenetére


Male
nagyúr

Eh, idióta táblázat... jól megvezetett itt minket.... írták volna oda, hogy /év. (vagy értelmesen: folyamatos üzemre, mert hiszen ez pont azt jelenti, hogy folyamatosan mehet)

(#26) bteebi válasza Male (#25) üzenetére


bteebi
veterán

Na ja. Még jó, hogy nem másodpercre adták meg...

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#27) dchard


dchard
veterán

Nálam 2db 7200-as Samu és 2db 7200-as első generációs WD balck 1TB-os meghajtó pörög RAID5-ben NAS-ban, most néztem a smartot: mindegyik jóval túl van a 30.000 órán :) Egyetlen probléma volt a működésük során, az egyik WD-n lett 2 újraallokált szektor de ez is bő egy éve volt és azóta is hibátlanul futnak. A többi lemez teljesen hibamentes, kb. 30-35 fokon mennek. Természetesen semmilyen energiagazdálkodás, lemezleállítgatás és hasonló dolog nincs, mennek 24x7-ben, szünetmnetes előtte. Ja igen, a power cycle count mind a négy lemezen 10 alatt van :DDD és soha nem voltak szabálytalanul leállítva a szünetmnetes miatt.

Ha valamelyik bekotlik, nem tudom mit fogok venni helyettük...

Dchard

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#28) djculture válasza dchard (#27) üzenetére


djculture
félisten

Semmi jót, vagy veszel használtan régit típust vagy cserélgetheted 2 évente, vagy drágán megveszed a szerverekbe gyártott vinyót. Amit régen minden vinyó tudott élettartamban azt most csak a szerver vinyó két háromszoros áron árult piacán lehet megtalálni. Elég szétszedni egy 2010 körüli wd blue-t meg egy mostanit, fejtartó rész a réginek olyan anyagból volt hogy kihajlítani bikából alig lehetett, mostaninál hajlik mint franc. Azzal szoktuk ugratni egymást hogy mikor lesz már műanyagból/üvegtányérral az egész vinyó fóliával bélelve:D

[ Szerkesztve ]

(#29) KTTech válasza radi8tor (#10) üzenetére


KTTech
veterán

Pl. a TLER-ben különböznek, más a mechanikájuk a nagyobb rezgés miatt. Ez a kettő bőven nagy különbség (nem mindegy, hogy kib*sza-e a RAID vezérlő a HDD-t a hosszú recovery idő miatt a tömbből vagy sem).

www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

(#30) KTTech válasza dchard (#27) üzenetére


KTTech
veterán

Nálam 2 szerverben van 1-1 db 4x2TB-os HDD-ből felépített ZFS tömb. Az egyikben 2 db HDD ment már tönkre (asztaliak voltak, RED-re cseréltem a meghibásodottakat), a másikban RE4-ek vannak, azok köszönik jól vannak. Folyamatosan áram alatt vannak a NAS-ok, de a ZFS tömbök csak akkor mennek, ha aktív művelet van rajtuk.

www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

(#31) bteebi válasza dchard (#27) üzenetére


bteebi
veterán

Power cycle 10 alatt? OMFG, becsületes :Y :)). Pedig az uptime projectnek már rég vége van ;] ;).

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#32) Lipton válasza bteebi (#31) üzenetére


Lipton
őstag

Nekem 2db 1,5 tb samu van 20e oraval es 20 koruli inditassal. 20 is csak azert, mert egyszer volt cserelve a gep alatta es volt egy win install.

(#33) bteebi válasza Lipton (#32) üzenetére


bteebi
veterán

Nálam csak akkor ment nagyon sokáig megállás nélkül a gép, amikor még kollégistaként lelkes tagja voltam az uptime projectnek :DDD. Akkor nagyjából 1 hónapig jutottam, mert azért sajnos néha voltak fagyások. Azóta - a winchesterek élettartamára és a fogyasztás korlátozására is gondolván - már igyekszem éjszakára kikapcsolni a gépet, leginkább csak hétvégén szokott folyamatosan menni (bár alapvetően akkor is feleslegesen). Emiatt sajnos elég sokszor ki-bekapcsolom, a napi 1 átlagban tutira megvan. Egy átlagos munkamenet így nálunk csak 6-8 óra, ami 8000 órás üzemidőre már sajnos több, mint 1000 indítási ciklus.

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#34) Lipton válasza bteebi (#33) üzenetére


Lipton
őstag

Nekem nas-ban megy 7/24 5db hdd. Reboot nagyon ritka, sok honapot elmegy siman (w7ultimate). Elettartam miatt talan meg jobb is ha folyamatosan megy lekapcsolas nelkul. A teljes rendszer olyan 80-90Wkorul csipeget (nas, modem, router, switch, poe kamera).

(#35) rsf válasza dchard (#27) üzenetére


rsf
senior tag

És mi a helyzet a Load_Cycle_Count -al?
Mert nekem egy 2TB-os WD Green van a nasomban 1éve és a Load_Cycle_Count 351437.
Ugy tudom a winyók 300000-ig vannak méretezve. Kezdjek aggódni?
A többi értékkel nincs baj. A power_on_hours:5390 és a start_stop_count:293
Köszi.

“Az a baj a világgal, hogy a buták mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.“

(#36) Mexildos válasza rsf (#35) üzenetére


Mexildos
aktív tag

Nekem az egyik WD Green vinyómban ami 2 TB-os bőven 1 millió felett van. Még 100%-os a kondíció! Persze ez semmit nem jelent.

Egyébként jót tesz a vinyóknak, hogy egész évben mennek még akkor is ha nagyon néha kérnek csak le róla adatokat? Pl. a RED ezt bírja? A normál PC-be kerülnek akkor sincs velük baj?

Dchard: Mi minősül szerver vinyónak? A WD black? Melyikre gondolsz?

[ Szerkesztve ]

(#37) rsf válasza Mexildos (#36) üzenetére


rsf
senior tag

Az a baj, hogy a kondicióját a winyónak nem tudom, mert a NAS-ban van és EXT3-as.
Üdv.

“Az a baj a világgal, hogy a buták mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.“

(#39) jerry311 válasza rsf (#37) üzenetére


jerry311
nagyúr

A kondíció alatt a SMART-ból kiolvasható adatokat értjük. Teljesen mindegy, hogy miben van a vinyó, az meg még inkább lényegtelen, hogy milyen fájlrendszer van rajta. Az a vinyónak úgyis csak egyes meg nulla.

Mexildos
Az a szerver vinyó ami 10-15k RPM-en pörög és SAS (esetleg SCSI, mondjuk a SAS is SCSI de értsd jól) csatlakozója van. ;]

(#40) Jim Tonic válasza radi8tor (#10) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

Valószínűleg a motorjaik alacsonyabb fordulatszámra lettek tervezve. Jobban bírják a spin-up jelentette megterhelést. Nem a sebesség, hanem a fogyasztás és a terhelhetőség a lényeg. Nagyon hasonlít a green szériához, csak ahhoz képest mondjuk jobb benne a motor.

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#41) radi8tor válasza Jim Tonic (#40) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Spin-up gondolom csak akkor van jelen, ha a NAS altatja a vinyókat. Ugye erre gondolsz?
Nálam nincsenek altatva a vinyók NexentaStor-ban. Elég csendes a gép 5db Hitachival is.

⭐ Stella

(#42) Jim Tonic válasza radi8tor (#41) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

Nálad valószínűleg akkor nem érdemes megfizetni a green-red különbözetet. Én nem szeretem, ha folyton pörögnek (egyszerűen nem fér bele az elveimbe a felesleges energiafogyasztás), emiatt nekem egyértelműen a red széria a nyerő.

[ Szerkesztve ]

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#43) rsf válasza jerry311 (#39) üzenetére


rsf
senior tag

Ok, persze tudom. Csak kíváncsi lennék mit mondana a HDD sentinel arra a vinyóra. Mert ott van olyan %-os kondició kijelzés.
Üdv.

“Az a baj a világgal, hogy a buták mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.“

(#44) bteebi válasza rsf (#43) üzenetére


bteebi
veterán

Az a kondíciójelzés nem sokat ér, pontosabban elég félrevezető tud lenni. Hallottam már olyat, hogy valakinek 2%-os kondícióval ment a winchestere hosszú ideig (talán fél éve ment úgy, amikor ezt írta), hiba nélkül. Emellett viszont simán létrejöhet az is, hogy a hibátlan winchesteredre hirtelen rengeteg bad sector kerül, esetleg egy az egyben elszáll az egész, minden előjel nélkül.

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.