Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:53:32

LOGOUT.hu

OLVASD VÉGIG ALAPOSAN MIELŐTT ÚJ HOZZÁSZÓLÁST ÍRNÁL!!!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1) dokar


dokar
addikt

K8L:

hír: [link]

o New instructions LZCNT, POPCNT, EXTRQ/INSERTQ, MOVNTSD/MOVNTSS
o Extension to the AMD64 instruction set during 2007; AMD plans this for Revision H chips.
o New SIMD instruction set and new, wide SIMD units; in a yet unspecified time frame.
o Support for unaligned SSE load-operation instructions (which currently require 16-byte alignment)
o Implementation and possibly adding extensions of SSSE3 (which was called ''SSE4'' prior to its official name announced) and/or SSE4, which AMD codenamed SSE4a, reportedly to have Intel 64 optimized instructions removed in SSSE3 and/or SSE4 and implemented into the new CPUs [24].
o More aggressive prefetching (16 bytes to 32 bytes)
o Out of order loads
o 128 bit wide Floating point units
o Larger Out of Order (OoO) buffers
o Greater number of entries in Branch Target Buffer
o Probable new additions to micro-ops ROM
o Four processor cores (Quad-core)
o independently changeable core voltages
o Split Power Planes, first dubbed Dynamic Independent Core Engagement or D.I.C.E. by AMD and is now known as Enhanced Cool 'n' Quiet, which ''clock-gen'' or PLL (Phase-locked loop) present in each core and the northbridge, allowing the cores and the northbridge to scale up and down power consumptions automatically. [25]
o Large Level-3 non-inclusive cache of at least 2 MiB shared cache between processing cores on a single die (each with 512 KiB of independent second-level cache).
o Z-RAM technology, projected to bring up to 4-5 times the cell density of current SRAM for CPU cache, which may or may not be in time for 2007 implementation.
o 48-bit memory addressing for the address BUS of massive memory subsystems
o Simultaneous DDR2, DDR3 support
o FB-DIMM support in server processors for Opterons after year 2008
o Memory mirroring support and Enhanced RAS
o Possible use of an interim socket dubbed ''Socket AM2+'' which supports HT 3.0 and DDR2.
o Possible use of new socket with DDR3 (Socket AM3), AM3 chips to be backward compatible with Socket AM2 motherboards; but socket AM2 chips will not be compatible with AM3 motherboards. Recent information indicates that Socket AM3 may not be deployed until AMD's 45nm manufacturing process is ready, due to the anticipated slow adoption of DDR3 (despite both bandwidth and energy efficiency over DDR2); [26].
o In recent reports[27], AMD K8L CPUs will adapt two sockets namely ''Socket AM2+'' and ''Socket F+'', which is capable of running HyperTransport 3.0 with the use of DDR2 DIMMs. The ''Socket AM3'' will be postponed until 2008, the two suggested sockets have the same pin definitions as the old Socket AM2 and Socket F with the only difference of the capability of running HyperTransport 3.0 at working frequencies higher than 1.6 GHz.
o Quad-core parts and other Revision H parts are rumored to have two 64-bit independent memory controllers each with its own physical address space thus giving an opportunity to better utilize the available bandwidth in case of random memory accesses occurring in heavily multi-threaded environment. This approach is in a contrary to the previous ''interleaved'' design, where the two 64-bit data channels are bounded to a single common address space. It will be the first single-chip implementation of the non-uniform memory access architecture.
o HyperTransport retry support
o Support for HyperTransport 3.0, with HyperTransport Link unganging which creates 8 point-to-point links per socket.
o Support for HyperTransport 4.0 at an unspecified date; according to techreport.com [28] and some other sources.
o Increased number of HyperTransport links per processor package to 4 (from 3 in current Opterons), and maximum socket count to 32; this will be implemented in Revision H Opterons.
o Official support for coprocessors connected via HyperTransport Expansion Slot (HTX)
o Opening cache coherent HyperTransport (ccHT) standard to third party developments: Torrenza initiative.
o Vector coprocessor support, which will bring 1-2 orders of FP/SIMD performance increase if a specialized processor is attached via coherent HyperTransport link in a specialized socket.
o Possible integration of GPU functionalities onto a CPU die or package codenamed ''fusion'' in 45nm process.

Ha nem záratja be a topikot vmi buzgó mócsing, akkor megcsinálom pofásra az #1 hsz-t.

[ Módosította: Oliverda ]

extra - SEXRay

(#2) DeadMeat


DeadMeat
veterán

kicsit korai meg,de remelem megmarad :) H 1 tisztelt kollega szavaival eljek:Varjuk! :C
Az utolso elotti mondatodra:ha jol ertem akkor 45-mikros gyartasnal lesz lehetoseg a cpu-ba integralni 1 gpu-t?

Kivancsi vagyok mikor jelennek meg azok a hsz-ek,h az intel fele megoldasa igy latatlanban akkor is jobb ;]

Mar a jovo sem a regi; Powered by beer and crisps!

(#3) éN79


éN79
addikt

Bár még elég messze vagyunk attól, hogy fizkailag ismerkedhessünk egy jövendőbelivel, azért kiáncsi lennék mi válik be abból, hogy az AM2-es lapok mondhatni kompatibilesek lesznek ezekkel a procikkal:
''o Possible use of an interim socket dubbed ''Socket AM2+'' which supports HT 3.0 and DDR2.''
Vagy ha ez nem orvosolható BIOS frissítéssel, akkor már megint lapcserére kényszerülünk (ha meg az összes nyalánkságot akarjuk majd, akkor úgysem kerülhetjük el sorsunkat).

apropó: DDR3
Arról még csak nem is nagyon sok info szivárgott ki (vagy csak én vagyok figyelmetlen), egyáltalán mit jósolnak, mikorra várható?

[Szerkesztve]

(#4) DeadMeat


DeadMeat
veterán

[kép]

Mar a jovo sem a regi; Powered by beer and crisps!

(#5) DeadMeat


DeadMeat
veterán

Na meg 1 barcelona :)
[kép]

bocsi dokar,h belepofatlankodok :DDD

[Szerkesztve]

Mar a jovo sem a regi; Powered by beer and crisps!

(#6) éN79 válasza DeadMeat (#4) üzenetére


éN79
addikt

Kupak sehol?
Elképzeltem, ahogy a nagy brutális ráfeszítést igénylő hűtőkkel kicsit megcakkozzák a procit. :U

[Szerkesztve]

(#7) dbius válasza éN79 (#6) üzenetére


dbius
veterán

A retail verziókon biztosan lesz!

(#8) éN79 válasza dbius (#7) üzenetére


éN79
addikt

Mondhatnám, hogy megnyugodtam, de persze nem fenyeget a veszély, hogy veszek (majd) ilyet.
Azért kicsit megrémültem tényleg, ez a Socket A-s időszakot juttatta eszembe.

(#9) dbius válasza éN79 (#8) üzenetére


dbius
veterán

Hát igen... bár ennek is annak is van előnye, mert így legalább nem lehet elb@szni a kupak alatti pasztázást... és nem kell kínlódni a kupak levágásával :D

(#10) DeadMeat válasza éN79 (#6) üzenetére


DeadMeat
veterán

lesz rajta kupak,de ennek szvsz a mag megmutatasa a lenyeg... Nemsokra mennenk a kupakkal :DDD

Mar a jovo sem a regi; Powered by beer and crisps!

(#11) nándika válasza éN79 (#8) üzenetére


nándika
aktív tag

Reméljük mi hamarabb mi is igy foghatjuk!
DDR 3 állitólag 2008 körül várható második félévben.
Ugy tom mogy BIOS frissitéssel menni fogy AM2ben is az új proc :)

A bárányok hallgatnak!

(#12) éN79 válasza DeadMeat (#10) üzenetére


éN79
addikt

Ez már a nativ 4 magos?

(#13) DeadMeat válasza éN79 (#12) üzenetére


DeadMeat
veterán

aham meghozza opteron ha jol emlexem.Brisbane kodnevvel.Amugy a mag meretbol is arra lehet kovetkeztetni szvsz.

Mar a jovo sem a regi; Powered by beer and crisps!

(#14) #65675776 válasza DeadMeat (#13) üzenetére


#65675776
törölt tag

A Brisbane a jelenlegi 65nm-es A64 X2-k neve.

(#15) DeadMeat válasza #65675776 (#14) üzenetére


DeadMeat
veterán

igen en saram :B par sorral foljebb meg jol is irtam volt le:Barcelona.Elnezest!

Mar a jovo sem a regi; Powered by beer and crisps!

(#16) Thrawn


Thrawn
félisten

Ha már K8L és Opteron:

[link]
Akár mehet is az #1-be.

[Szerkesztve]

Different songs for different moods. łłł DIII Thrawn#2856 łłł Look! More hidden footprints! łłł D4BAD łłł WoT: s_thrawn łłł

(#17) Robi BALBOA


Robi BALBOA
őstag

Én személy szerint már nagyon várom :DD
De nem azért mert egyből szaladnák venni,hanem mert akkor az x2-es procik olyan olcsók lesznek hogy hihetetlen.
Az fx62-es procik 30k-ért fognak repkedni ;] ;] ;] ;] ;] ;] ;] ;] ;] ;]

Tuning mindenek felett! Legjobb a Legrosszabb! by Karesz:) , Én: és mivel iszod a Vodkát Karesz? Karesz: Hát,Ö?!?> Haverokkal!:) , Nem az a lényeg honnan jössz, hanem, hogy mit ISZOL!!! by-Bekő Lacika- /Abit és Fatal1ty alaplapokat Keresek!/

(#18) DeadMeat válasza Robi BALBOA (#17) üzenetére


DeadMeat
veterán

azt varhatod :)

Mar a jovo sem a regi; Powered by beer and crisps!

(#19) dokar


dokar
addikt

Jó irányba halad a topik. :R Gyűjtsük csak szépen az információkat, a kóbor screenshot-okat, a lehetséges ES teszteket és a lényegi dolgokat szépen majd betoljuk az #1 hsz-be.

A ''The Inquirer'' is megemlíti a már sokak által ismert K8L gyanús screenshot-ot:
[link]

extra - SEXRay

(#20) dokar válasza Thrawn (#16) üzenetére


dokar
addikt

[link] ezt láttad?

extra - SEXRay

(#21) DeadMeat válasza dokar (#19) üzenetére


DeadMeat
veterán

ez mint kiderult fake... valaki szorakozott kicsit :)

Mar a jovo sem a regi; Powered by beer and crisps!

(#22) dokar válasza DeadMeat (#21) üzenetére


dokar
addikt

hol derült ki?

extra - SEXRay

(#23) DeadMeat válasza dokar (#22) üzenetére


DeadMeat
veterán

xs-en

Mar a jovo sem a regi; Powered by beer and crisps!

(#24) dokar


dokar
addikt

Találtam egy érdekességet:

Estimated Performance Chart for Kuma:

2.0Ghz X2 5100+ PR:10217
ALU:20224MIPS
FPU:21965MFLOPS

2.1Ghz X2 5300+ PR:10905
ALU:20944MIPS
FPU:22638MFLOPS

2.2Ghz X2 5500+ PR:11249
ALU:21617MIPS
FPU:23358MFLOPS

2.3Ghz X2 5700+ PR:11593
ALU:22290MIPS
FPU:24078MFLOPS

2.4Ghz X2 5900+ PR:11937
ALU:22963MIPS
FPU:24798MFLOPS

2.5Ghz X2 6100+ PR:12281
ALU:23636MIPS
FPU:25518MFLOPS

2.6Ghz X2 6300+ PR:12625
ALU:24309MIPS
FPU:26238MFLOPS

2.7Ghz X2 6500+ PR:12969
ALU:24982MIPS
FPU:26958MFLOPS

2.8Ghz X2 6700+ PR:13313
ALU:25655MIPS
FPU:27678MFLOPS

2.9Ghz X2 6900+ PR:13657
ALU:26328MIPS
FPU:28398MFLOPS

extra - SEXRay

(#25) FireGL


FireGL
aktív tag

[kép]


[kép]


[kép]


[kép]


[kép]


[Szerkesztve]

Az embert a gondolkodás tette állattá...

(#26) FireGL


FireGL
aktív tag

[kép]

[kép]

[kép]

[kép]

[kép]

[kép]

Az embert a gondolkodás tette állattá...

(#27) ftc válasza FireGL (#26) üzenetére


ftc
nagyúr

a 2. képet ha jól értelmezem akkor lényegében kilövi a nem használt magot? nem teljessen hanem csak idlebe nyomja....

(#28) Hack3er


Hack3er
őstag

Nem tudom hogy sikerül-e az AMD-nek valami nagyot alkotni ezzel a K8L-l.
Az jó lenne ha a mostani AM2-es lapokba belemennének. Ha jobb lenne mint az intel C2D-jei akkor megondolnám hogy vennék AM2-es lapot és már csak a procit kell megvárnom.

(#29) Mania válasza Hack3er (#28) üzenetére


Mania
senior tag

Az esély megvan rá,a többit majd meglátjuk...

#1-ből: '' Possible use of new socket with DDR3 (Socket AM3), AM3 chips to be backward compatible with Socket AM2 motherboards; but socket AM2 chips will not be compatible with AM3 motherboards. Recent information indicates that Socket AM3 may not be deployed until AMD's 45nm manufacturing process is ready, due to the anticipated slow adoption of DDR3 (despite both bandwidth and energy efficiency over DDR2); [26].''

Vagyis az új procik a mostani állás szerint menni fognak AM2-es lapokban is.

[Szerkesztve]

(#30) DeadMeat


DeadMeat
veterán

[link]
nemtom lattatok-e mar.

Mar a jovo sem a regi; Powered by beer and crisps!

(#31) #65675776 válasza FireGL (#26) üzenetére


#65675776
törölt tag

De miért pont a legmegbízhatatlanabb és leglassabb képfeltöltő oldalra kellett mindezt rakni?

Amennyiben ez egy ppt vagy hasonló lenne, nyugodtan elküldheted az e-mail címemre, így képenként linkelve szenvedés. :U

(#32) FireGL válasza #65675776 (#31) üzenetére


FireGL
aktív tag

Pár napja még gond nélkül ment a képfeltöltés.hu (nálam).

[kép]

[kép]

[kép]

[kép]

[kép]

Az embert a gondolkodás tette állattá...

(#33) dokar


dokar
addikt

The ''L'' suffix in K8L actually meant Low-Power. And, you've guessed it right, this was a description for the Turion 64, which was introduced years ago. Surprised? You should not be, given the fact that K9 was actually a codename for the dual-core family, only introduced after Turion's debut in Las Vegas.

Also, differences between the upcoming K10 marchitecture the original K8 and K9 are far greater than most of the readers can assume, and having talked to a lot of industry analysts and insiders, we can freely say it could be a nice leap ahead to the smarter choice.

érdekes :U forrás: [link]

extra - SEXRay

(#34) dezz


dezz
nagyúr

Azt hiszem, még ma is sokan a K8L-t (illetve mint kiderült, K10-et, mondjuk ez utóbbi kevésbé félrevezető) egy natív 4-magos chippel azonosítják, és semmi mással. Pedig lesz ilyen magon alapuló 2- és 1-magos proci is. [link]

K8L/K10 alapú asztali procik:
4-magos (2MB L3 cache): Agena (AM2+), Agena FX (F+)
2-magos (2MB L3 cache): Kuma (AM2+)
2-magos (no L3 cache): Rana (AM2+)
1-magos (no L3 cache): Spica (AM2+)

Tehát, az egész Athlon64 vonal át fog állni az új architektúrára az év közepétől kezdődően.

(#35) ftc válasza dezz (#34) üzenetére


ftc
nagyúr

érdekes lesz a kétmagos CPU-nál az L3 jelenléte illetve nem léte....

(#36) dokar válasza ftc (#35) üzenetére


dokar
addikt

lehet, hogy csak bolhafingnyit fog számítani :U

extra - SEXRay

(#37) dezz válasza dokar (#36) üzenetére


dezz
nagyúr

Valószínű ott fog számítani, amikor 2 thread sűrűn kommunikál egymással, ilyenkor nem kell a memóriához férniük, hanem a közös L3-on keresztül mehet a dolog. De hogy milyen programokra lesz ez jellemző...?

(#38) dezz


dezz
nagyúr

[kép]

[kép]

[kép]

[link]

Érdekes, hogy a Rana, 2-magos létére simán Athlon64 néven jelenik meg (ha minden igaz).
Arra meg kíváncsi vagyok, a szintén ezekben a procikban debütáló AMD-féle SSE4A vajon az SSSE3 vagy az SSE4 AMD-s megfelelője? Utóbbi eset érdekes lenne, mert akkor sokkal előbb jelenne meg az SSE4 (kiv. Intel spec. utasítások) AMD-nél, mint Intelnél (Penryn).

(#39) dezz válasza dezz (#38) üzenetére


dezz
nagyúr

Az előző képeket egy lelkes amatőr készítette innen-onnan összeszedett infók alapján, kéretik úgy kezelni.

Ami az SSE4A-t illeti, ezt találtam:
Regarding with the 48 SSE4 to be added into Intel’s next-generation 45nm products, AMD has announced last week that Star will have SSE4A, a derivative edition of SSE4 in which those Intel 64 instructions are not available. Instructions include graphic, video encoding, 3D calculation, multimedia related are all compatible in Star. [link]
Ez kicsit azért furán hangzik, hiszen az a bizonyos ''Intel 64'' nem más, mint az AMD64. :U

(#40) Oliverda válasza dezz (#39) üzenetére


Oliverda
félisten

Kevered.:) Az SSE4 (ha jól értem) 64 új utasításból áll, ebből nem lesz benne az összes az AMD-ben, csak a graphic, video encoding, 3D calculation, multimedia related. :) Ezért SSE4A lesz a neve az AMD-ben.

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#41) g4dg3t válasza Oliverda (#40) üzenetére


g4dg3t
senior tag

SSE4 48 uj utasitast fog tartalmazni amik nagyreszt benne lesznek az AMD fele SSE4A kiterjesztesben is, kiveve a specko intel fele 64bites utasitasokat.



dezz:
Ez kicsit azért furán hangzik, hiszen az a bizonyos ''Intel 64'' nem más, mint az AMD64.
Te az Intel EM64T kiterjesztesere gondolsz...itt most UJ 64bites utasitasokrol lenne szo.

(#42) dezz válasza Oliverda (#40) üzenetére


dezz
nagyúr

Hát, elveleg az SSE4 összesen 53 utasításból áll. [link]
Meg aztán ennek a résznek, hogy ''a derivative edition of SSE4 in which those Intel 64 instructions are not available.'' az az értelmes fordítása, hogy ''derivált változata az SSE4-nek, amiben az Intel 64 utasítások nem állnak rendelkezésre''.

g4dg3t: én úgy tudom, az ''Intel 64'' az EM64T új neve (mivel az utóbbi nem fejezte ki a 64 bit lényegét [valószínű nem véletlenül, Intel bácsi próbálta csökkenteni annak jelentőségét kezdetben...], ami nem csak a negnövelt címterület)

[Szerkesztve]

(#43) dezz válasza dezz (#42) üzenetére


dezz
nagyúr

És igen:
x86-64 is a 64-bit microprocessor architecture and corresponding instruction set; it is a superset of the Intel x86 architecture, which it natively supports. It was designed by Advanced Micro Devices (AMD), who have since renamed it AMD64. This architecture has also been adopted by Intel under the name Intel 64 (formerly known as EM64T, IA-32e, Clackamas Technology (CT) in reverse order). [link]

Az EM64T egyébként ennek a rövidítése: Extended Memory 64 Technology... Cseles kis Intel... :P

[Szerkesztve]

(#44) g4dg3t válasza dezz (#42) üzenetére


g4dg3t
senior tag

Igen ujabban Intel 64-nek csufoljak, de az egy kulon kiterjesztes NEM az SSE4 resze...ezert nincs is ertelme itt idekeverni.

(#45) dezz válasza g4dg3t (#44) üzenetére


dezz
nagyúr

Persze, hogy más. De nem én kevertem ide, benne volt a szövegben. Amúgy az 1. hsz-ben lévő felsorolásban úgy szerepel, hogy az SSE4A-ból az Intel 64 optimizált (tehát 64 bites üzemmódhoz való(?)) utasítások hiányoznak (és majd egy későbbi magba kerülnek bele).

Mindenesetre lényeg, hogy úgy néz ki, itt már jóval a Penryn előtt elérhető lesz az SSE4 nagy része...

Ja, amúgy meg miért lenne csúfolás az ''Intel 64'' elnevezés (ami szerintem az Intel saját új elnevezése)? Még mindig jobb, mint az ''EM64T''. AMD64-nek meg gondolom derogált volna nevezniük. :DDD

[Szerkesztve]

(#46) g4dg3t válasza dezz (#45) üzenetére


g4dg3t
senior tag

A HKEPC-s szovegben es a kezdo HSZ-ben levo ''Intel 64'' az SSE4 uj 64bites utasitasaira utal. Ez fuggetlen a mar meglevo Intel 64 (EM64T) keszlettol.


Ez kicsit azért furán hangzik, hiszen az a bizonyos ''Intel 64'' nem más, mint az AMD64.

Tehat ennek igy nincs ertelme, mivel itt nem arrol a bizonyos kiterjesztesrol van szo...erre probaltalak ravezetni... :U

(#47) dezz válasza g4dg3t (#46) üzenetére


dezz
nagyúr

1. A kezdő hsz-ben ''Intel 64 optimized instructions'' szerepelt, ami nem egészen ugyanaz, mint az ''Intel 64 instructions''... Az elsőnél joggal gondolható, hogy olyan (integer) SIMD utasításokról van szó, amik kimondottan a 64 bites módhoz optimizáltak. (Ellentétben a 64 bites floatong-point műveletekkel, amik 32 bites üzemmódban is elérhetőek.) És igen, valószínű pl. erről van szó:

PCMPEQQ, PCMPGTQ --- Quadword (64 bits) compare for equality or greater than

Ez nem az Intel 64 része, ez az SSE4 része, ami jól jön (''optimized for''...) 64 bites módban...

2. Úgy tűnik, nem jött le, mire vonatkozott a megjegyzésem. Arra, hogy a közös néven ''x64''-nek nevezett architektúra alapvetően az AMD szellemi terméke, tehát ''a 64 bites végrehajtási módhoz optimizált''-at esetleg ''AMD64-hez optimizált''-nak lehetett volna írni, és nem ''Intel 64-hez optimizált''-nak...

(#48) g4dg3t válasza dezz (#47) üzenetére


g4dg3t
senior tag

nah igen, e kiegeszites nelkul a #39-es HSZ valoban maskepp jott le, de olvasd csak el kulon :)

(#49) dezz válasza g4dg3t (#48) üzenetére


dezz
nagyúr

Hát igen, félreérthető, de rossz az, aki rosszra gondol. :D

(#50) Mountain


Mountain
tag

vki nem tud vmit, h ez az új architektúra felveheti-e a versenyt legalább a core 2 duokkal?
mert ha nem, az nagy gáz, mert az intelnek is közbe jönnek az újításai és az amd annyira lemaradhat, ami a cég csődjéhez is vezethet. Nem hiszem, h az AMD képes jelenlegi állapotában egy hosszabb időt átvészelni úgy, h nincs ütőképes terméke az Intellel szemben.
Úgyhogy hajrá AMD !!! Ha csak az Intel marad, azt mi fogyasztók éreznénk meg leginkább.

who cares?

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.