Hirdetés

2024. június 2., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen routert? (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-05-05 18:35:36

LOGOUT.hu

Milyen routert vegyek? Összefoglaló
(A további hasznos tudnivalókért és az ajánlott modellek listájáért kattints az Összefoglaló kinyitása feliratra!)
Utolsó frissítés: 2024. április

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#83051) vadcoca


vadcoca
tag

Sziasztok!
Irodai használatra keresek 4G-t is tudó routert, mert eléggé tré a vezetékes netünk. Kb. 20 eszköz lenne rajta wifi-n, és még kb ennyi kábelen pár switch-en át. Ez lenne a fő routerünk a mostani (TP-Link Archer C9) helyett, és van még kb. ennyi kliens (amik egy másik routerre kapcsolódnak, nagyrészt wifi-n).

Az ASUS 4G-AC68U a kiszemelt egyelőre, visszanézve a topicot ezt javasoltátok is már.
A doksija alapján ez tud automatikusan váltani oda-vissza a vezetékes/mobil-net között, ezért is vennénk ezt.
Vagy érdemes ilyen célra jóval feljebb nézelődni (ezt mondjuk nehéz lesz "eladni" a főnökségnek)

Kérdésem, hogy létezik-e olyan router, ami a mobilnetre váltás után képes az alap QoS/Parental control beállítások helyett egy másik "profilt" használni? Amit beállítanék, hogy pl. youtube vagy egyéb nagy forgalmú felhasználás tiltva legyen mobilnet-en, hogy kíméljem az adatforgalmat illetve a sávszélesség ne erre menjen el.
Tudom kissé s..rrágóan hangzik, de hát ez az adott feladat...

6x9 = 42

(#83052) aneda válasza vadcoca (#83051) üzenetére


aneda
aktív tag

Ha ilyen fos a vezetékes net, miért nem engeditek el?
Érdemes lenne egy próbát tenni a helyszínen egy mobilnettel.

Az oroszok már a spájzban vannak!

(#83053) kutga


kutga
nagyúr

Hölgyek /urak!

Nem tudom jó helyen járok e de ha egy pct szeretnék wifi képessé tenni ahhoz mi kell? Pci wifi kártyára gondoltam.

Van itthon usb stick, de megbízhatatlan, van még egy régi router openwrt-vel kliens módban, de már az sem az igazi.

Let the Zone take me if I am.

(#83054) MaCS_70 válasza kutga (#83053) üzenetére


MaCS_70
félisten

Első sorban arra ügyelj, hogy az antennák nem legyenek a gépház takarásában. Ez egyes USB-s eszközök nagy előnye, hogy az antennák szabadon mozgathatók, de maga a géphez vezető kábel digitális adatkábel.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#83055) kutga válasza MaCS_70 (#83054) üzenetére


kutga
nagyúr

Az enyémen nincs antenna. :(

Elképzelhető, hogy ha kimozgatom a routert a fal takarásából jobb lesz a vétel?

[ Szerkesztve ]

Let the Zone take me if I am.

(#83056) MaCS_70 válasza kutga (#83055) üzenetére


MaCS_70
félisten

Ha nem látsz antennát, akkor egy piszlicsáré sokszor felezett méretű antennapótlékod van. Pont olyan, amit nagyon jó kerülni. Ezek ugyanis csak nagyon jó vételi viszonyok között működnek.

Egy rendes wifiantenna kb. arasznyi. (A pontos méretet sajnos nem tudom fejből, de a hullámhosszból egy osztással kiszámítható.)

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#83057) viktorhu válasza vadcoca (#83051) üzenetére


viktorhu
veterán

Sok jóra ne számíts azért, ha ennyi eszközt mobilnetről akarsz ellátni :(

(#83058) Gubek-Einste válasza vadcoca (#83051) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Az igényeidhez már nem ilyen kategóriás eszköz való, egy normális hálózatot kellene kiépíteni:
1; Egy vezetékes router amit rendesen be lehet állítani (QoS profilozás, dual WAN, stb) amit meg kell/szeretnél csinálni.
2; Egy 4G modem-router eszköz ami elvégzi a 4G-s kapcsolat felépítését és bridge módban tovább adja a vezetékes router-nek. Előny a kültérre helyezése vagy az antennájának kivezetése a jobb vétel okán.
3; Menedzselt switch ami elosztja a vezetéken a vezetékes router-ből jövő netet a kliensek felé. További switch-ek amik az esetleges helyi elosztást végzik.
4; Dedikált AP eszközök a wifi biztosítására, nem(!!!) sima wifi router-ek AP módban.
Nem olcsó, helyszíntől függően (mennyi AP és switch kell), 150-200k alap áron ez a rendszer de egy céges környezet megkívánja ezt a szintet.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#83059) Gubek-Einste válasza kutga (#83053) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Milyen környezetben (falak száma/anyaga, távolságok, szomszédok) van használva az eszközök?
Ezek közül kellene az egyikkel csinálni egy mérést a helyi viszonyokról és képernyőmentés berakni a 2,4/5 GHz-s csatorna képről.
Milyen router-rel lenne használva?

Az USB-s előnye, hogy könnyen elmozdítható így mindig optimális helyre lehet rakni, laptopban is használható, igény szerint csatlakoztatható le-fel. Hátránya, hogy beépített vagy kicsi külső antennával rendelkezik általában.
A PCI-E-s előnye, hogy általában nagyobb antennával rendelkezik. Hátránya, hogy a gépház erősen árnyékolni tudja a jelet, már rendszer indításkor eldől, hogy lehet-e használni, csak asztali gépben használható. A gépház árnyékolást kivezetett antennával lehet megszüntetni.

Ajánlottak:
USB-sekből Asus USB-AC53/AC54/AC55/AC56/AC68, TP-Link Archer T4U/T4UH/T4UHP/T9UH
PCI-E csatlakozóval pedig Asus PCE-AC55BT/AC56U/AC66/AC68/AC88, TP-Link Archer T6E/T8E/T9E
A dual band adapterekhez sajnos nem tudsz olyan könnyen hosszabbító kábelt kapni így meg kell barátkozni a gyári kiszereléssel.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#83060) viktorhu válasza Gubek-Einste (#83058) üzenetére


viktorhu
veterán

Ez akkor is szerencsejáték lesz 40 eszközzel. Előbb egyszerű eszközökkel tesztelni kellene, hogy tud-e annyit a mobilhálózat a környéken, melyik szolgáltatóval működőképes a dolog, és akkor sincs arra garancia, hogy ha ma működik, holnap is fog. Szóval ez csak akkor ajánlható, ha tényleg nincs más megoldás, pl. bérelt vonal, több vezetékes szolgáltató párhuzamos bekötése stb.

(#83061) Gubek-Einste válasza viktorhu (#83060) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Az alap hálózatot mindenképpen ilyenre kellene kiépíteni, függetlenül a netkapcsolattól.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#83062) Soma01 válasza vadcoca (#83051) üzenetére


Soma01
veterán

Komolyan, egy darab mobilnet előfizetésre szeretnél 80 db felhasználót rátenni?? Ez a technológia nem lesz megbízható. Ja, és YouTube-ozás is menne... Felejtős ennyi felhasználónak.
Keressetek megbízható kábeles vagy profi VLAN szolgáltatót.
Az a routet se nagyon örülne annyi kapcsolatnak. Az csak egy jobb, erősebb soho router. Nem bírná jól az ilyen nagy terhelést.
Ahogy fentebb is írták, oda kell 2db AP, a mostani switchek maradhatnak, de kell majd egy jobb, vállalati router, plusz valamilyen (szolgáltatói modem). A 2 AP már ~50.000 Ft, a router se lehet egy alap.

(#83063) Soma01


Soma01
veterán

Szerintem egy RB3011 elég lenne. Ez kb. 60.000 Ft. Plusz a modem(ek). Amit vagy a szolgáltató ad majd, vagy ha 4G is lesz akkor, nektek kell majd megvenni, ha lehet több darabot is.

(#83064) Dragon3000 válasza Soma01 (#83062) üzenetére


Dragon3000
veterán

Vésztartaléknak kellene nekik a mobilnet, 20+20 nálam csak 40 és írta, hogy amikor átvált mobilnetre, akkor tiltani szeretné a youtube elérést...

(#83065) Soma01 válasza Dragon3000 (#83064) üzenetére


Soma01
veterán

"20 eszköz lenne rajta wifi-n, és még kb ennyi kábelen" - eddig 40
"és van még kb. ennyi kliens" - tehát újabb 20 vagy 40
Így már 80 (vagy 60). Ez szerinten sok lesz a mobilnetnek YouTube nélkül is. Úgy értem, sok a kapcsolati szál. Nem tudom, hogy ott milyen a mobilnet, de a sávszélesség simán lehet 200 Mbps. Szóval netezni elég az annyi emberek. De a sok aktív kapcsolatot nem fogja szeretni. El fogja dobni, fel se épül. Tehát egyeseknek néha nem lesz kapcsolata, mert nem jut neki szál. A sávszélesség korlátozás segíthet valamit ezen.
Kellene még egy szolgáltató ami vezetékes vagy minőségi VLAN.

(#83066) viktorhu válasza Soma01 (#83065) üzenetére


viktorhu
veterán

Most nálam a Telenor 138/45-öt tud, a voda 51/20-at. És bőven csúcsidőn kívül vagyunk.

Ha erre ráeresztenének egyetlen sim kártyával 80 eszközt, az egész szegmensen használhatatlanná válna a mobilnet, szóval valószínűleg elég határozottan hátra lennének sorolva a hálózat védelme érdekében. Ha egy vidéki B20-as szegmensről beszélünk, akkor akár több falu számára is kb. meghalna a mobilnet egy ilyen beavatkozástól.

(#83067) Dragon3000 válasza Soma01 (#83065) üzenetére


Dragon3000
veterán

Igazad van a kábelest nem olvastam. Gondolom ha lenne normális vezetékes net alternatíva, akkor fel sem merülne a mobilnetes vészmegoldás netkimaradás esetére.

(#83068) Soma01 válasza Dragon3000 (#83067) üzenetére


Soma01
veterán

Mondjuk lehet nem a szolgáltató a hibás most sem. A jelenlegi Tp-link C9 se nagyon örülhet az említett terhelésnek. Szóval a jelenlegi szolgáltatót is ki kellene próbálni egy olyan routerrel, ami elbír ennyi klienssel. Mondjuk nem írta, hogy mi a gond konkrétan. De ez is lehet a baj.
Amit eddig írtam, hogy VLAN szolgáltató, az WLAN akart volna lenni. Bocs.

(#83069) kutga válasza Gubek-Einste (#83059) üzenetére


kutga
nagyúr

Szia!

58 m2-es tégla lakás nagy szobájában vannak az eszközök. Hat lakásos a társasház, mi az elsőn vagyunk a szélén, mellettünk és alattunk van 1-1 lakás.

A szolgáltató wifis eszköze és a számítógép között 4 méter van kb légvonalban.

Jelenleg a szolgáltató eszköze működik routerként. A pc-hez egy régi TL-WR841ND routert használok openwrt kliens módban, az Inssider nem is indul ezen.

Let the Zone take me if I am.

(#83070) Gubek-Einste válasza kutga (#83069) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

A pc-hez egy régi TL-WR841ND routert használok openwrt kliens módban, az Inssider nem is indul ezen.
Olyan eszközön kell futtatni amelyben van wifi adapter, pl mobil.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#83071) kutga válasza Gubek-Einste (#83070) üzenetére


kutga
nagyúr

Oké. akkor mindjárt felcsapom a laptopot.

Let the Zone take me if I am.

(#83072) vadcoca válasza kutga (#83069) üzenetére


vadcoca
tag

Köszönöm a sok segítő választ!

Dragon3000 mondja jól, csak vészmegoldásnak lenne, ahogy írtam is, a nagyobb forgalmat generáló kapcsolatokat ilyenkor tiltani szeretném, így nem pusztulna le a "falu" :) mobilnetje.

Sőt, ez lenne most a fő feladat: olyan router ami mobilnetre váltás esetén automatikusan olyan profilra vált, ahol tiltva van minden "lényegtelen" forgalom (ha van egyáltalán ilyen router).

Egyébként Bp. X. kerület, és itt csak Telekom van, nyilván ezért is tojja le a szolgáltatás minőségét a "kedves" szolgáltató. Digit próbáltuk még megkeresni, hátha, de nem bíztattak semmi jóval a közeljövőre nézve.

Igazából vezetékes kieséskor a licenc szerverek elérése lenne a fontos, minden más mehetne a levesbe. Ez nem generál akkora forgalmat.
A lassú a böngészés az nem fogja meghatni a főnököt, ezzel nem tudok betolni egy komolyabb megoldást.
Erre céloztam a végén, hogy "ez a feladat". Nem lesz adva pénz semmire, amíg nem rohad le 5 percenként :(. Szóval bérelt vonal, több párhuzamos vezetékes bekötés biztos esélytelen.

Gubek-Einste,
Az AP-któl eltekintve a javasolt hálózat megvan. AP-ket már néztem is, (csak nem írtam mert így is marha hosszú lett az első kommentem is), mert páran már szóltak, hogy néha szakad a wifi, de amíg ez nem válik sokkal "tűrhetetlenebbé", addig ezzel sem lehet semmit kezdeni. Vagy csak én nem tudom eléggé határozottan előadni... De akárhogy is, rövid távon a helyzet adott.

Soma01,
Amikor baj van, akkor egyértelműen a szolgáltatói router nem tud kapcsolódni sem.

Szóval egyelőre egy komolyabb "fő" router irányába tudnánk lépni.
Ez egyelőre a fent írt példány, de akkor elkezdek nézelődni a komolyabb "vállalati" router irányba. Ha van konkrét javaslat, szívesen fogadom.

Még egyszer köszönöm mindenkinek!

[ Szerkesztve ]

6x9 = 42

(#83073) Soma01 válasza vadcoca (#83072) üzenetére


Soma01
veterán

Így már minden világos.
Az ASUS 4G-AC68U, egy kb. 100.000 forintos router. Tehát feltételezem, hogy ennyi keret van rá. Szerintem ebből kijön egy jó vezetékes router és egy külső LTE egység. Jó ott, nálatok a mobilnet (4G) térerő?

(#83074) rekop válasza vadcoca (#83072) üzenetére


rekop
senior tag

"Sőt, ez lenne most a fő feladat: olyan router ami mobilnetre váltás esetén automatikusan olyan profilra vált, ahol tiltva van minden "lényegtelen" forgalom (ha van egyáltalán ilyen router)."
EdgeRouterek tudnak dual wan-t különböző opciókkal(failover, custom routing table...). Van bennük úgynevezett Deep Packet Inspection Engine aminek segítségével elég jól szűrhetőek a különböző forgalmak mint például steraming media, social media, p2p, adult, stb.
Tűzfallal viszonylag egyszerűen beállítható ezeknek a forgalmaknak a tiltása az adott wan interfészen. Ezekben a routerekben nincsen wifi, tehát AP mindenképp kell hozzá.
Illetve kell egy 4G mondem is, abból én a Mikrotik házatáján nézelődnék(pl wAP LTE kit).
Egyébként én azt javasonám, ha "vállalati" eszközök irányba nézelődnél, bízz meg egy szakembert aki ezt összerakja neked. Nyilván plusz költséget jelent, de legalább úgy fog működni ahogyan szeretnétek.

Eladó dolgaim: https://tinyurl.com/5n7jmuvj

(#83075) vadcoca válasza Soma01 (#83073) üzenetére


vadcoca
tag

Szerintem "el tudnám adni" hogy többe kerül, ha tudnám a vezetékes és mobilnetet különbözően priorizálni.

Különálló USB-s modemben eddig nem gondolkoztam, mert egy önmagában 4G-s router biztosan működik, míg egy USB-s modemet nem biztos hogy felismer egy valamilyen router.
Esetleg ha van ilyen (router - USB 4G modem) páros, ami biztosan együttműködik, akkor ez is szóba jöhet.
Ha van ilyen páros ami valakinél működik, kérlek írjátok meg.

6x9 = 42

(#83076) vadcoca válasza rekop (#83074) üzenetére


vadcoca
tag

Köszönöm, utánanézek ezeknek amit írtál.

6x9 = 42

(#83077) kutga válasza Gubek-Einste (#83070) üzenetére


kutga
nagyúr

Megcsináltam, a -pcap fájlt küldjem?

Let the Zone take me if I am.

(#83078) Soma01 válasza vadcoca (#83075) üzenetére


Soma01
veterán

Hagyd az USB-s megoldást. Ilyen környezetbe dedikált eszköz kell.
Valamelyik Ubiquiti Edge router jó lesz majd nektek. Kérdezz rá a saját fórum témájában, hogy melyiket ajánlják.
A 4G-t a Mikrotik eszközével oldd majd meg. De ne a legolcsóbbal.
Ha majd később AP-kat is szeretnél venni az Ubiquiti irányba menj majd, ha a router is az lesz.
El lehet gondolkodni azon is, hogy minden egy márka legyen. A Mikrotik vonallal olcsóbban jössz ki, de jobban kell hozzá érteni. Lehet hogy szakebert kell mjad hívni a beállításhoz.
Az Ubiquiti drágább lesz összességében, de valószínűleg te magad is be fogod tudni állítani.
Kérdezz rá az itteni Mikrotik fórumban a kültéri 4G modem+router+AP megoldásra az igényeket felvázolva. Biztos ajánlanak majd eszközöket.
Ugyan így a Ubiquiti fórum témába is írj. De ott már csak router+AP-ket kérdezz.
Aztán meglátod, az árakat.
Ettől vannak drágább, profibb eszközök is, de szerimtem ezek meg fognak felelni nektek.

(#83079) Soma01 válasza Soma01 (#83078) üzenetére


Soma01
veterán

Ja! Cat 6-os LTE modem azért legyen meg. Az alá ne add. Pl. SXT LTE6 kit.

(#83080) vadcoca válasza Soma01 (#83078) üzenetére


vadcoca
tag

OK, köszönöm!

6x9 = 42

(#83081) Robertoq válasza Robertoq (#82821) üzenetére


Robertoq
őstag

Átnéztem a mesh-es hozzászólásokat és az jött át, hogy ha nem lát rá rendesen egymásra akkor ott is lehet gond. Megnéztem inkább hol tudnám lecsempészni a LAN kábelt, ha jól számolok akkor az emeleti szobában - ahol bejön a DIGI - a laminát szegő mögött lefúrva a garázsban a landolna a vége (piros nyílnál) ami a lenti élettér mellett van :)
Jelenleg LAN kábellel egy TP-Link Archer C1200 AC1200 van rákötve, hogy a kertben is legyen jel. Ez szeretném leváltani mesh-re. Egyet a DIGI modemre kötnék a Szoba #3ban, ez a többi helyiségtől 10cm válaszfallal van elválasztva, tehát elég erős maradhatna (DIGI modemmel sincs gond). A másik meg a földszintet látná el. Itt az a kérdés hogy a garázsnál 30cm tégla válaszfal, ott át kell vinni vagy ha ott marad elég lehet? A fenti szint 90m2, a lenti 60m2 (garázs miatt), tehát ennyi kellene lefedni + ami a kert ami szintén fontos :)

Ezek fényében mit ajánlanátok? Semmi extra szoftveres megoldás nem kell pl szülői, csak stabil wifi legyen mindenhol. :) TP-Link Deco M4 (2pack) jó lehet?

(#83082) humigabi válasza Robertoq (#83081) üzenetére


humigabi
aktív tag

Mennyit szánsz rá?
Van rá megoldás, lehet kábel nélkül is menne, de kábellel biztosan. Nálunk egy éve működik, 3 szintes házban, 3 db AP és egy vezérlő hozzájuk, mesh vezetékes backhaul-al. Hibátlanul működik.

humigabi

(#83083) Soma01 válasza Robertoq (#83081) üzenetére


Soma01
veterán

Jó lesz az az M4. Tud Ethernet Backhaul-t. Azt a falat pedig jobb lesz átfúrni a Digi modemtöl a kert felé, mert úgy nagyobb eséllyel jut ki a jel a kertbe is. A #3-ba úgyis simán átjut a jel a közlekedőből. Szóval tedd oda a közlekedőbe az egyik egységet. A lenti se a garázsban legyen, hanem a fal másik oldalán a nappaliban.

(#83084) humigabi válasza Robertoq (#83081) üzenetére


humigabi
aktív tag

A Deco M4-t felejtsd el. Egy fórumtárs szintén próbálkozott vele, semmire sem ment.
Viszont amit ajánlottam neki is, azóta is max. megelégedéssel használja.

humigabi

(#83085) Soma01 válasza humigabi (#83084) üzenetére


Soma01
veterán

Akkor sztornó. Nem tudtam, hogy zűrös az a típus.

(#83086) Soma01 válasza humigabi (#83084) üzenetére


Soma01
veterán

Mi volt a gond vele? Mind hibás lenne? Csak nem... A katalógus adatok alapján megfelelő az említett célra.

(#83087) humigabi válasza Soma01 (#83086) üzenetére


humigabi
aktív tag

Nem, dehogy hibás. Csak nagy valószínűséggel ekkora területre plusz még a kertre kevés lesz. Ez volt a fórumtársnál is. Szóval nyugodtan lehet ajánlani, csak nem mindenhova jó.

humigabi

(#83088) Soma01 válasza humigabi (#83087) üzenetére


Soma01
veterán

Szóval "csak" annyi vele a bibi, hogy nem ad nagy lefedettséget?

(#83089) M3nt0R


M3nt0R
tag

Sziasztok,

Vettünk egy családi házat ahol megkezdjük a felújítást (tehát lehet kábelezni) és szeretném, ha beköltözés után mind a LAN, mind a wifi hálózat fasza lenne. Tehát a kérdésem kicsit komplexebb, nem csak egy "milyen routert" jellegű. Ha nem ez a jó topik, megköszönöm azt is ha átirányítotok :)

Tehát, a felállás:
- 208nm-es családi ház, két szint
- 38 vagy 44 es tégla főfalak, 10-es tégla belső falak, a födém nem tudom pontosan
- Digi 1000-es net jön optikán a tetőn be (ha megrendelem :) )

Feladat:
- legyen wifi az emeleten és a földszinten legalább olyan erős, hogy minden eszközről HD videókat lehessen streamelni (youtube, netflix menjen mindenről kényelmesen).
- legyen wifi faszán a kertben
- minden komolyabb eszköz (NAS, PS4, Gamer PC, dolgozós laptopok, fő TV netflixhez) kábellel LAN on csatlakozzon
- ezen túl mobilok, tabletek, néha laptopok és egy vagy két "mellékes" TV Chromecast-ja használná a Wifit
+1 extra: IP kamera rendszer is lesz mondjuk 6 kamerával, ennek lesz saját switch-e de ez is jön majd be a főhálózaba hogy netet kapjon (kábel)

Megvalósításhoz ami ötletem már van:
- a rendszer központja a dolgozó szobában lesz az emeleten
- kell egy fő switch amibe minden kábelezés belemegy (legalább 12-es de lehet nagyobb)
- az emeletet és a földszintet egy "gerincen" mindenképpen kábel köti össze, szerencsére a nappali "főfala" ahol a TV és a többi fontosabb eszköz lesz pont alatta van
- lent a wifi-t kábelre kötött AP-val gondolom megoldani (akár PoE)
- fent szintén lehet egy külön AP, de ahol a rendszer közepe van, ha onnan megy ki a wifi az távolságra elér valszeg mindent az emeleten, szal amiatt nem feltétlen kell (2 10-es téglafalat vinne max át és max 10 m-t)
- illetve lehet hogy kitennék a tető alá egy kültéri AP-t is hogy a kertet "beszórjam" wifivel.

Fő kérdéseim:
- milyen router legyen a rendszer "közepe"? Wifi (és az szórja az emeletet) vagy wired és két AP csináljon wifit fent és lent külön?
- elég ha egy kábellel lemegyek a nappaliba és lent pluszban ráteszek egy 8-as switchet a rendszerre és abba megy bele minden eszköz (TV, PS4, Hifi erősítő, AppleTV, fiszemfaszom), vagy menjek le annyi kábellel ahány eszközt akarok lent rá (szal vagy 5-6-al) és legyen annyi fali csatim?
- milyen access point-ot vegyek?

A megvalósításra annyi pénzt szánnék amennyit kell. Viszont annál meg nem többet. Értem hogy ha félmillióért megveszem a legjobb wifi eszközöket az biztos jó lesz, de nem ez a cél :) azt szeretném, hogy stabil legyen a rendszer jó minőségű eszközökkel, de ne legyen "overkill".

[ Szerkesztve ]

(#83090) lowzor válasza humigabi (#83084) üzenetére


lowzor
veterán

Én a 2db-os Deco M5-ön gondolkozom egy nagyobb kétszintes házba, papíron 120 megás nethez. Az egyik router-ként üzemelne, a másik pedig AP-ként. Kábellel lennének összekötve.
Megérheti az árkülönbséget az M5 az M4-hez képest?

(#83091) Soma01 válasza humigabi (#83084) üzenetére


Soma01
veterán

Az M5 vajon jó? Arról van már tapasztalatod, vagy hallottál róla valamit?

"Viszont amit ajánlottam neki is, azóta is max. megelégedéssel használja."
Mit ajánlottál? Ubiquiti-t?

lowzor
:)
Most nézegettem a honlapot, az árakat és a szűrtem a találatokat és az M4 után az M5-öt találtam még jónak papíron.

[ Szerkesztve ]

(#83092) Beri válasza M3nt0R (#83089) üzenetére


Beri
addikt

Kezdetnek vegyél valami routert, aminek olyan wifije van, amit a legjobb helyen szeretnél. Rakd le arra a helyre (az üveg is oda jöjjön be, ha a szolgáltató kimegy kötni), aztán nézd meg, meddig ér el. Onnantól sokkal könnyebb lesz betippelni, hova, milyen és hány ap-val érdemes próbálkozni. Egy random unmanaged switch is elég lesz ezen felül.

eladó Aromamizer RDTA V1

(#83093) lowzor válasza Soma01 (#83091) üzenetére


lowzor
veterán

Kérdés, hogy megér-e 18 rugóval többet az M5 az M4-hez képest. :)

(#83094) Soma01 válasza lowzor (#83093) üzenetére


Soma01
veterán

Ezt volna jó megtudni! De az M4 az eddigi tapasztalatok szerint elég gyenge. Ha az M5 jól teljesít, már megéri.

(#83095) Soma01 válasza M3nt0R (#83089) üzenetére


Soma01
veterán

Ahogy Beri is írta, a fő routert már meg is veheted és kipróbálhatod, hogy mekkora területet fed le. Lehet, hogy elég lesz csak annak a WLAN rész fentre és nem kell fentre AP. Így kábelezni se kell majd az AP-nek fent. A Digihez ajánlott AX-es routerek jók lesznek. Ha jól tudom AX58U és AX92U szokott az ajánlott lenni.

Fent illetve lent milyen eszközök lesznek kábelen? Már csak azért, hogy eldőljön, hogy hány kábel menjen le a földszintre. Persze a több mindig jobb.

(#83096) lowzor válasza Soma01 (#83094) üzenetére


lowzor
veterán

Ezeket a különbségeket találtam:

M4:

- QCA9563 SoC
- 128MB RAM
- 2db beépített antenna
- 300Mbps 2.4GHz-en

M5:

- IPQ4019 SoC
- 512MB RAM
- 4db beépített antenna
- 400Mbps 2.4GHz-en

Hogy gyakorlatban mennyivel jobb az M5, az rejtély.

(#83097) Soma01 válasza lowzor (#83096) üzenetére


Soma01
veterán

A proci és a ram biztosan elég a megfelelő működéshez, ha nem route-ol. Az M5 által biztosítot lefedettség a kérdés illetve az antennák kialakítása, mérete...

(#83098) lowzor válasza Soma01 (#83097) üzenetére


lowzor
veterán

Az M5-nél már route-oláshoz is elég a proci, nem?
Itt egy szétszedett kép róla, ezen látszanak az antennái: [kép]

(#83099) Soma01 válasza lowzor (#83098) üzenetére


Soma01
veterán

Ahogy láttam, kb. 700 Mbps-ot tud route-olni, ha más dolga nincs. Egy nem gigabites nethez jó lesz. Pl. Voda 500-hoz éppen jó még.

(#83100) lowzor válasza Soma01 (#83099) üzenetére


lowzor
veterán

Falusi 120-as kábelnethez kéne, szerintem még overkill is lenne hozzá. :D

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  Milyen routert? (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.