Hirdetés

2024. május 7., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

A Linux Mint bemutatása

A Linux Mint egy modern számítógépes operációs rendszer, ami a legtöbb x86 és x64 architektúrájú rendszeren képes futni és betölteni ugyanazt a szerepet, mint a Windows, Mac OS X. Képes együttműködni más operációs rendszerekkel így alkalmazható „dual-boot” vagy „multi-boot” környezetben.

Alapjaiban az Ubuntu Linux operációs rendszerre épül, annak csomagjaival kompatibilis, de saját fejlesztésű asztali kezelőfelülettel, programokkal és rendszereszközeivel sikerült az egyik legnépszerűbb disztribúcióvá válnia.
Másik ágon fut a Linux Mint Debian, LMDE 4 kiadása, mely Debian alapú, az Ubuntu csomagokkal nem kompatibilis és minimális gyakorlottsági szint szükséges a telepítéséhez ill. a használatához.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#14101) K0zm0 válasza inf3rno (#14100) üzenetére


K0zm0
aktív tag

PinePhone-t anno én is nézegettem, de a SoC-ot gyártó Allwinner cég is kakába került mert backdoor volt a Linux kernelben (Manjaro with Plasma Mobile OS build) ami root hozzáférést biztosított.
Mondjuk ez nem gond, ha nyitott a bootloaderje, akkor fogod és lecseréled egy "biztosabb" forrásból származó OS-re.
Ez mondjuk az én véleményem, de ha nem egy tanyán élsz kint a semmi közepén elektromosság nélkül, akkor sajnos bele kell törődni a telemetriába. Én inkább úgy fogalmaznék, hogy minél kisebb lábnyomot kell hagyni a digitális térben. (Orwell meg forog a sírjában. :P )

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#14102) ubyegon2


ubyegon2
nagyúr

Szerintem is ábránd a mai civilizációs térben a telemetriétlanság! :N Nem is vágyok ennek az eljövetelére mostanában. Mostanában egyre többen húznak el a civilizációból, hogy nomád körülmények között éljenek...de persze ennek haladásáról blogot vezetnek meg online shopban árulják a blogjaikban dícsért túlélő ketyeréiket. :Y

(#14098) tvamos

AWS-ben már ezer éve tudsz online OS-t használni, jó nem ugyanaz, de ha valaki már online van valamilyen szinten, akkor ő már online van... ;)

Ja meg aztán akarhatok én telemetriátlan lenni...pár hete elmentem melózni, a cégnél első dolog volt mindenféle appok felrakatása telóra, Teams, Outlook, Nexon, etc., minden komm ezeken keresztül valósul meg, pedig nem irodai meló és a nap nagyrészében fizikailag is lehetetlen bármiféle eszközt magunknál tartani. Többnyire hajnalban jönnek az online elvégzendő képzések is peoplecloud-ba! De belenyugszom, hogy ne haljatok éhen! :D nem logisztika

Ha most tegyük fel PinePhone-om van, akkor mit csinálnék?

Amúgy meg Boldog Halloween-t belétek! HelloWin helyesebben.... :P

[ Szerkesztve ]

(#14103) ubyegon2 válasza ubyegon2 (#14102) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha valaki alkotni akar magának, itt a Cubic! ;]

How to Create Custom Linux Mint or Ubuntu ISO

GUI-s Ubuntu és Mint iso kreátor! :)

(#14104) inf3rno válasza K0zm0 (#14101) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Pont ez az, hogy nem kell, mert fizikai kapcsoló van rajta a mikrofonra, onnantól meg nem érdekel annyira, hogy mi van rajta. Ha nem akarok telefonálni, akkor lekapcsolom a mikrofont, ha meg nem akarok fényképezni, akkor lekapcsolom a kamerát. Tőlem innentől Android is lehet rajta, az sem zavar, úgyis tudom, hogy amit messengeren írok, azt látja egész Amerika. Nekem nagyjából ennyi kell, hogy én döntsem el melyik beszélgetésemet hallják és melyiket nem.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#14105) K0zm0 válasza inf3rno (#14104) üzenetére


K0zm0
aktív tag

Hú bocs, ez a fícsör valahogy elkerülte a figyelmemet, pedig átolvastam a PinePhone specijét! :R

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#14106) tvamos


tvamos
nagyúr

Sziasztok!
Ezt a sort probaltam beilleszteni az fstabba:
UUID=7efac92c-6425-4c51-80f4-09f7b2f939fd /mnt/Data ext4 defaults 0 0
Nomost oda is kerul, csak igy nem latszik az eszkozok kozott a nemoban, es igy azert nem olyan franko.
Mi erre a megoldas? Marmint, hogy fel legyen mountolva amikor elindul a gep, es meghajtokent is latszodjek a nemoban? Termeszetesen azt szeretnem, ha minden felhasznalonak ott lenne.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#14107) zizidor válasza inf3rno (#14100) üzenetére


zizidor
senior tag

Egy ígéretes változat:
https://www.youtube.com/watch?v=yIZmUINSvQ4

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#14108) ubyegon2 válasza tvamos (#14106) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia! Ezeréve nem variáltam az FSTAB-bal, de két dolog van itt, amit nem látok jónak. Anno így raktam össze:

UUID=6kcc0d47-fa5e-3441-94b6-0c87e15db075 /media/ubyegon/Data ext4 nosuid,nodev,nofail 0 0

Nem kell a default opció, inkább használd a fenti 3 opciót és mutasd meg az FSTAB-nak a felhasználót is! Ha mondjuk van egy joco felhasználóm, akkor berakom azt felhasználónak ubyegon helyett és fel is csatolja a particiót.

Berakhatod a noexec opciót is, ha nem akarod, hogy az a felhasználó bináris fájlokat indítson.

A default-ot azért nem használom, mert nem lehet pontosan tudni, milyen opciókat tartalmaz. Legalábbis anno nem lehetett, max annyit írtak róla, hogy fs függő.

[ Szerkesztve ]

(#14109) tvamos válasza ubyegon2 (#14108) üzenetére


tvamos
nagyúr

Bocs, ezt nem ertem:
"Ha mondjuk van egy joco felhasználóm, akkor berakom azt felhasználónak ubyegon helyett és fel is csatolja a particiót."
Ha 3 felhasznalo van, akkor 3x rakjam be az fstabba?
UUID=6kcc0d47-fa5e-3441-94b6-0c87e15db075 /media/admin/Data ext4 nosuid,nodev,nofail 0 0
UUID=6kcc0d47-fa5e-3441-94b6-0c87e15db075 /media/kukac/Data ext4 nosuid,nodev,nofail,noexec 0 0
UUID=6kcc0d47-fa5e-3441-94b6-0c87e15db075 /media/zorro/Data ext4 nosuid,nodev,nofail,noexec 0 0

Igy kell erteni?

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#14110) ubyegon2 válasza tvamos (#14109) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Aham, így tudod megoldani legegyszerűbben, biztosan van optimálisabb ill modernebb megoldás is, mondjuk a systemd-mount-ban, de 4 éve nem használok desktopot, így nem is mountoltam azóta. Ezt a joco-s csatolást kipróbáltam, működik. :K

(#14111) tvamos válasza ubyegon2 (#14110) üzenetére


tvamos
nagyúr

Koszonom! Ki fogom probalni.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#14112) inf3rno válasza zizidor (#14107) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Köszi!

Buliban hasznos! =]

(#14113) fecus


fecus
őstag

Szeretném frissíteni a Mint Cinnamon 20.3-at 21-re.
Jól gondolom, hogy ha a képen látható (zöld) gyökér partíciót lemezképbe mentem akkor live rendszerről már vissza tudom állítani a mostani működést ha valami félremenne?

[ Szerkesztve ]

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#14114) tvamos válasza ubyegon2 (#14110) üzenetére


tvamos
nagyúr

Sajnos ezt a hibauzit kapom:
Mount is denied because the NTFS volume is already exclusively opened.
The volume may be already mounted, or another software may use it which
could be identified for example by the help of the 'fuser' command.

:(

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#14115) zizidor válasza tvamos (#14114) üzenetére


zizidor
senior tag

Nem próbáltam ki, de nem kell az opciókhoz egy noauto is, hogy ne csatolja automatikusan? Mert azt egyszerre csak 1 helyre lehet, és az a legelső lesz a megadottak közül.
Meg esetleg egy user, hogy ne csak root joggal menjen?

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#14116) growler válasza fecus (#14113) üzenetére


growler
őstag

Telepitsd a "mintupgrade" csomagot.
sudo apt install mintupgrade
Inditasa:
mintupgrade
Ez egy grafikus feluletu foverzio frissitest segito program.
Eloszor is ker egy friss Timeshift rendszer visszaallitasi pont
keszitest - pont abbol a celbol, hogyha felremegy valami, akkor
vissza tudd allitani az elozo (20.3) jol mukodo allapotot.
(Keszulj fel ra hogy tobb dolgot is kerhet a mintupgrade, es
viszonylag eleg sokaig fog tartani a verziofrissites.)

[ Szerkesztve ]

(#14117) ubyegon2 válasza tvamos (#14114) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

NTFS volume is already exclusively opened

Ha NTFS a meghajtó, akkor ez szokott lenni, ha a Windows lezárja a meghajtót/particiót, ill ha valami idegen karakter van a partició sorában, utóbbira itt vannak példák: [link] [link]

Sajna NTFS csatolásban nagyon nem vagyok otthon. :(

(#14118) tvamos válasza ubyegon2 (#14117) üzenetére


tvamos
nagyúr

A ext4-es meghajtot 2x felcsatolja, az ntfs meghajtot csak egyszer. (Szerencsere boot-kor nem latom a hibauzenetet...) Nem tetszik ez a megoldas.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#14119) ubyegon2 válasza tvamos (#14118) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

UUID=6kcc0d47-fa5e-3441-94b6-0c87e15db075 /media/ubyegon/Data ext4 users nosuid,nodev,nofail 0 0

Nálam is csinálta, megnéztem a mount opciók leírását és a fent látható users beszúrásával a másik felhasználónál is felcsatolta automatikusan a particiót! A második joco user sort töröltem!

[ Szerkesztve ]

(#14120) zizidor


zizidor
senior tag

Wine-t használ valaki? Csak tesztelésre használnám, de egyszerűen nem tudom működésre bírni. Feltelepül, de semmi nem működik, még a beállítások sem. Ha terminálból indítom, akkor sem történik semmi, kb. 1 perc után hibaüzenet nélkül leáll, bármit indítok vele.

A Winehq változatot is próbáltam. Meg kellett küzdeni vele, mert a honlapjukon leírt módon nem lehet felvenni a tárolót, de végül sikerült. Csak ugyanúgy nem működik. Ebből már sikerült elcsípni egy Application tried to create a window, but no driver could be loaded üzenetet. Ezzel mit lehetne kezdeni? (Mint 21, friss).

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#14121) cappa72 válasza zizidor (#14120) üzenetére


cappa72
nagyúr

Na erre kiváncsi leszek.
Még ubu20.04 alatt használtam a wine-t, működött rendesen.
De ki kell próbálnom akkor nekem is, mert a Driv3r szépen futott raja (megtaláltam a régi CD-ket; meg van a Driver1 és a 3., mindkettő fut szépen.)

Selenia 5w-40 motorolaj eladó! Na meg 4db Ford Kuga TPMS szenzor, 12k-ért

(#14122) Alcsi69 válasza zizidor (#14120) üzenetére


Alcsi69
senior tag

Nekem muxik pl. Lutrisbol telepitett WoW-val. :)

(#14123) zizidor


zizidor
senior tag

Úgy döntöttem, hogy lementem ami fontos aztán csinálok egy tiszta telepítést.
Meg is történt, kicsit gatyába ráztam a felületet, aztán jött a Wine, és működik rendesen.

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#14124) teleahocipöm


teleahocipöm
senior tag

Sziasztok! Az volna némi rendszer indítási problémám az ubuntu linux topikjában írtam róla,
[link]
nem tudja esetleg valaki, mi lehet megoldás? Ma vagy a 4. rebootom volt, mire bejutottam a gépbe.

[ Szerkesztve ]

(#14125) lev258 válasza teleahocipöm (#14124) üzenetére


lev258
veterán

Peppermint-en mennyi szabad hely van? Mert nagyon sok régi kernelt őrzöl.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#14126) teleahocipöm válasza lev258 (#14125) üzenetére


teleahocipöm
senior tag

119 GB ból 22 szabad.

(#14127) zizidor válasza teleahocipöm (#14124) üzenetére


zizidor
senior tag

Nekem a Mint csinál furcsa dolgokat a legújabb kernellel. Van hogy nem indul el, van amikor bejelentkezés előtt 1 percig nézhetem az üres képernyőt, van amikor csak a hang van teljesen szétesve. Ezt a verziót fekete listára tettem hogy ne frissüljön, így egy ideig nincs gond vele.

Nálad szándékosan a Win indul elsőnek, ha nem azt használod gyakrabban?
Illetve szándékosan van meghagyva ennyi kernel? Én 1-2 régebbi verziót szoktam meghagyni, meg azt amivel eredetileg telepítve lett.

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#14128) K0zm0 válasza zizidor (#14127) üzenetére


K0zm0
aktív tag

Megkérdezhetem, hogy melyik verziószámú kernel csinálta nálad ezeket a dologkat?

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#14129) zizidor válasza K0zm0 (#14128) üzenetére


zizidor
senior tag

Az 5.15.0-52 volt, de frissítettem az nvidia drivert és kipróbáltam így is.
Egyelőre jól viselkedik... :D

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#14130) K0zm0 válasza zizidor (#14129) üzenetére


K0zm0
aktív tag

Jajj, most esik le, hogy ezek a gépen még 19.3-as Mint van fent! :DDD Holnap meglesem a másikon milyen kernel döcög, arra már ráhajigáltam a 21-et.

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#14131) teleahocipöm válasza zizidor (#14127) üzenetére


teleahocipöm
senior tag

Eredetileg a grub indult és onnan a linux, de nemrégiben volt hiba, kikapcsolt magától a noti és bekapcsolás után egy initrams hibát írt ki a sötét képernyőre, és itt vége is volt. SystemRescueCd-vel sikerült működésre bírni, viszont azóta a ha nem figyelek a Win indul. Ezzel még elvolnék, de az, hogy egyre nehezebben indul a linux, ez már kiakaszt, eleinte egy két reboot volt. Van, hogy egy kernelt többször is próbálok indítani és változó mi jelenik meg a képernyőn a lényeg, hogy csak sokadik kísérletre indul rendesen.

Eddig nem foglalkoztam a régebbi kernelek törlésével, mert nem gondoltam, hogy gond lehet, de most, hogy itt felmerült, terminálból kitöröltettem a régieket és 3 maradt fenn, bár attól tartok valami más lesz a hiba forrása.

(#14132) gregory91 válasza teleahocipöm (#14124) üzenetére


gregory91
senior tag

Kezdjük apránként: A BIOS boot sorrendet kellene beállítani(grub-os elsőnek) vagy a grub-os meghajtó kivételével az összes meghajtó bootolhatóságát letiltani.Windows-ban a gyors rendszerindítás kikapcsolása is hasznos tud lenni e-tekintettben.Ha sikerül egyszerűbb lesz a többivel foglalkozni.
UI: Összef**om a bokám ha pont a gyors-índítás kikapcsolása megoldaná a problémát.

[ Szerkesztve ]

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#14133) teleahocipöm válasza gregory91 (#14132) üzenetére


teleahocipöm
senior tag

A nagyobb gond, az hogy a linux kernel (már csak három maradt) csak sokadik bootra indul. A boot sorrendet hiába variáltam, nem változott semmi, marad a letiltás.A " Windows-ban a gyors rendszerindítás kikapcsolása" ezt megnézem, hogy lehet megoldani.

[ Szerkesztve ]

(#14134) gregory91 válasza teleahocipöm (#14133) üzenetére


gregory91
senior tag

Beleértve gyors-rendszerindítást is?

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#14135) teleahocipöm válasza gregory91 (#14134) üzenetére


teleahocipöm
senior tag

A Win gyorsindításra még nem néztem rá, nem merem kikapcsolni a gépet, mert akkor fél óra mire bejutok, legközelebbi bekapcsoláskor megoldom

(#14136) K0zm0 válasza zizidor (#14129) üzenetére


K0zm0
aktív tag

Lecsekkoltam, valószínűleg ott lehet a hiba, mert nálam egy Radeonnal nem produkált semmi ilyesmit.

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#14137) zizidor válasza K0zm0 (#14136) üzenetére


zizidor
senior tag

Azóta nálam is jó, ez azért bíztató.

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#14138) zizidor válasza teleahocipöm (#14133) üzenetére


zizidor
senior tag

Ilyen fura hibákat tud okozni egy RAM hiba is.

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#14139) teleahocipöm válasza gregory91 (#14134) üzenetére


teleahocipöm
senior tag

Kikapcsoltam a gyors rendszerindítást a Win-ben, de semmi változás.

zizidor
A Win problémamentesen működik, de majd tesztelem azt is.

(#14140) teleahocipöm válasza zizidor (#14138) üzenetére


teleahocipöm
senior tag

A RAM teszt eredmény : PASSED, A két SSD közül csak az egyiket tudtam tesztelni az is PASSED lett.

(#14141) gregory91 válasza teleahocipöm (#14139) üzenetére


gregory91
senior tag

Linux indítás recovery módban(lehet hogy szektorhibás a partició)szokatlan leállás esetén előfordulhat(ext2-nél pl nagyon érzékeny az ilyenekre).Ez esetben fsck fog lefutni.Vagy manuálisan kellene egyet indítani:
sudo fsck.filesystem -f /dev/sdX
Ahol:
filesystem = a partíció fájlrendszere
X= Eszköz azonosítója

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#14142) teleahocipöm válasza gregory91 (#14141) üzenetére


teleahocipöm
senior tag

Köszi, legközelebbi gép bekapcsoláskor kipróbálom, most nem akarom, mert vagy a harmincadik rebootra sikerült idáig eljutnom :/
ext4 fájlrendszer van a gépen.

[ Szerkesztve ]

(#14143) teleahocipöm válasza gregory91 (#14141) üzenetére


teleahocipöm
senior tag

Recovery módban indítottam az fsck-t és az eredmény:

(#14144) growler válasza teleahocipöm (#14143) üzenetére


growler
őstag

Indíts egy live rendszeren (telepítőn) lévő Gparted-et.
Jobb katt a telepített rendszered partícióira -> Check
Ez futtat megfelelő kapcsolókkal fsck-t (fájlrendszer ellenőrzést / javítást)

(#14145) teleahocipöm válasza growler (#14144) üzenetére


teleahocipöm
senior tag

Hát csak ez a lehetőség maradt. Van egy "Mint" pendrájvon.

(#14146) gregory91 válasza teleahocipöm (#14143) üzenetére


gregory91
senior tag

-f argumentummal indítottad sudo-val karöltve?

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#14147) teleahocipöm válasza gregory91 (#14146) üzenetére


teleahocipöm
senior tag

A recovery mód ablakából indítottam az fsck-t, nem tudom, hogy lehetne másként.

(#14148) teleahocipöm


teleahocipöm
senior tag

Sajnos a Mint telepítőből nem tudta indítani "Gparted->Check"-et, Live futtatás esetén sem. Ha jól emlékszem korábban linux telepítése előtt lehetett indítani teljes rendszer ellenőrzést, most ezt a lehetőséget sem találtam.

(#14149) KAMI911 válasza teleahocipöm (#14148) üzenetére


KAMI911
aktív tag

telepítsd fel a live-ra a gpartedet

(#14150) teleahocipöm válasza KAMI911 (#14149) üzenetére


teleahocipöm
senior tag

Lehet, egy teljes hardver teszt kellene

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.