Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) jeni


jeni
félisten

Ennek ellenére mégis az 5G-s telefonokat vásárolják az emberek. Amik 50ezer Ft alatt kaphatóak azokba nem tesznek 5G-s modemeket. Így kihasználatlanok szerte EU-ban és hazánkban az 5G-s szolgáltatások. Lefedettségben is rosszul állunk Budapesten ,vidéken még inkább rosszabb a helyzet.

(#2) Chiller


Chiller
őstag

A probléma elég sokrétű. Még 2600>6000 Mhz közötti sávok is alig vannak pár helyen, max a nagyobb városokban vagy főútvonalak mellett. Koreában, Kínában, USA-ban is, az egész világon. Mire az erdőben, tanyán, stb. elterjed az talán tíz év is lesz (de ár/teljesítményt nézve, az is lehet, hogy soha nem fog).

De ez mind sub6GHz, én eleve nem nevezném 5G-nek.

Mire EU-ban (vagy a világon elterjedve) lesz rendes mmwave.... akár csak a városokban is...

És akkor még erre jön az, hogy hiába a legalább sub6ghz network vagy akár az mmwave antennaerdő, mert ha az MSC meg a backbone még 10 éves eszközökön van, akkor úgysem ér semmit, mert nem bírja kiszolgálni.

EU-ban nincs mmwave, sőt a világon is csak alig pár helyen. Ezekben az országokban van egyáltalán eladott spektrum:
Australia, Denmark, Germany, Greece, Japan, Hong Kong, Finland, Sweden, South Korea, China, U.K. Aztán ezek közül ahol tényleg van már pár torony is, és elindult, az tudtommal DKorea, Japán (privát hálózat), Ausztrália nyugati part és USA. És nyilván itt csak a sűrűbben lakott helyeken, foltokban.

Az EU-ban még az eladott telefonok se tudják a mmwavet:
https://www.apple.com/iphone/cellular/#iphone-15-pro-max

Hát na, innen szép nyerni, gondolom. :)

[ Szerkesztve ]

(#3) stellaz


stellaz
addikt

Az 5g-re külön elő kell fizetni? Nekem nem írja ki, hogy milyen hálózatra csatlakozik.

Hifiman fejhallgatóhoz keresek ballanced kábelt

(#4) Chiller válasza stellaz (#3) üzenetére


Chiller
őstag

Magyarországon tudtommal csak a Yettel ad ingyen 5G-t. A többinél fizetős.

Természetesen olyan helyen is kell lenni, ahol van 5G (pontosabban NR78 vagy C-Band) képes torony, illetve a telefonon is be kell kapcsolni.

[ Szerkesztve ]

(#5) kchris78 válasza Chiller (#2) üzenetére


kchris78
veterán

szerintem az mmWave nagy mennyiségben a soha kategória, annyira szarul terjed. Max nagy tereken, focipálya/stb.. Szerintem 5G-ben nagy mennyiségben a 3.5GHz lesz a kompromisszum. 700+800+900+1800+2100+3500MHz elég kell legyen lefedettséghez. 3500MHz is határeset terjedésben, de azzal szerintem lehet még valamit kezdeni... Tavaly voltunk strand fesztiválon, 3500MHzen a sok ember ellenére bárhol volt >100Mbit akár 4Gn akár 5Gn.. Pedig mindenkinek ott volt a kezében a telefon szerintem használták is. Valami átütő dolognak kell jönnie hogy az megvalósuljon..

[ Szerkesztve ]

(#6) stellaz válasza Chiller (#4) üzenetére


stellaz
addikt

hmm nem tudom kinek éri meg ezért külön fizetni egy-két ipari felhasználón kívül

Hifiman fejhallgatóhoz keresek ballanced kábelt

(#7) cskamacska válasza stellaz (#3) üzenetére


cskamacska
addikt

Tekintve hogy a telkók az első pillanattól külön kiemelt szolgáltatásként reklámozták az 5G meglétét, így ha nem tudsz róla, akkor nincs 5G elérés a csomagodban. :P

Nyilván forgalom korlát nélküli korlátlan adathasználatú csomagban van értelme egyáltalán ennek, azaz szigorúan csak a 12000 forint feletti csomagokat érinti. Khm, pontosabban 12000-15000 + 15% emelés márciustól.. ;]

"Para mis amigos todo, para mis enemigos la ley"

(#8) cskamacska válasza Chiller (#4) üzenetére


cskamacska
addikt

Igazad van, ezt benéztem. :R

De igazi urak ezek a Telenernél, hogy az 5GB adatkeret mellé "100 Mbit/s le-/feltöltési sebesség"-et biztosítanak. :DDD

[ Szerkesztve ]

"Para mis amigos todo, para mis enemigos la ley"

(#9) stellaz válasza cskamacska (#7) üzenetére


stellaz
addikt

nekem ilyen hírolvasáshoz, podcast hallgatáshoz, meg a térkép, stb alkalmazásokhoz aztán teljesen mindegy, hogy 5g vagy sem, otthon sem veszem észre, hogy az 5Ghz-es wifiről gyorsabb lenne a böngészés

Hifiman fejhallgatóhoz keresek ballanced kábelt

(#10) jeni válasza stellaz (#3) üzenetére


jeni
félisten

Ha jól tudom ez előfizetői csomagfüggő ez a szolgáltatás.

(#11) cskamacska válasza stellaz (#9) üzenetére


cskamacska
addikt

Igen, én egy stabil, és az egész országban elérhető 10Mbit/s korlátos sebességgel is kiegyeznék, ha ez valami pofátlan olcsó csomagban elérhető lenne. :K

Ezt többé-kevésbé a Digi tudta eddig, mert saját egyre bővülő hálózatán azért ha egyáltalán volt jel, az legalább stabil 1-2 Mbit volt, árban nyilván messssze a konkurencia alatt.
Mészáros&Vodkafon váltás óta a max sebesség nőtt 10 Mbit-re, de az ember úgy érzi hogy a Vodka üres kapacitását kapják meg a Digisek, mert igen könnyen timeoutolnak az oldalak csúcsidőben. :( Ez ugye az elégtelen szolgáltatás mérföldköve, mikor már a ISDN sebesség határát súrolják, a modern weboldalak meg töltenék be egyszerre az 5-20 megát.

[ Szerkesztve ]

"Para mis amigos todo, para mis enemigos la ley"

(#12) Chiller válasza stellaz (#9) üzenetére


Chiller
őstag

Majd ez megint 8-10 év múlva lesz érdekes, ahogy elkezdik kivezetni a régi alap LTE sávokat, és mindenkit szépen lassan átterelnek az NR sávokra. Persze addigra szinte mindenkinek lesz már NR képes telefonja, hacsak nem szándékosan technika ellenes.

#8
"De igazi urak ezek a Telenernél, hogy az 5GB adatkeret mellé "100 Mbit/s le-/feltöltési sebesség"-et biztosítanak."
Valóban nem sok, de a semminél mindenképpen több. És főleg akkor igazán "sok" ez a 100Mbit, ha a többi 4G sávok már túl vannak terhelve teljesen, és csak 1-2Mbit csordogálna ott... :K

[ Szerkesztve ]

(#13) K82 válasza kchris78 (#5) üzenetére


K82
őstag

Amcsiknál egészen váratlan helyeken is volt ill. van 5G. Las Vegas-tól az I40-esen Grand Canyon Village-ig szinte végig 5G-t mutatott a telefon, és a durva h a kanyon pereménél is ilyen adatkapcsolat volt. A frekvenciát nem néztem, de a távolságokból kiindulva a 7-8-900 MHz környéki sávoknak kellett lennie.
Egy helyen tapasztaltam előnyét az 5G-nek: a repülőtereken. 4G-n annyira leterhelt volt a hálózat h lehetetlen volt netezni, az ingyen wifi olyan amilyen, 5G-n viszont parádés volt.

Pixel / OnePlus Pad

(#14) Chiller válasza K82 (#13) üzenetére


Chiller
őstag

Na pont erre gondoltam, ezeket nem kéne 5G-nek nevezni.
Azért mert más az adatfolyam és tud duplex módot, nem lesz sokkal gyorsabb. A fizika az fizika.

A user látja az 5G feliratot, és elvárja a gigabitet, meg a 1ms pinget... Aztán közbe csak valami sub6 frekin van (700->2600MHz), pld NR900 (azaz 900Mhz-en) és lehet csak 10-20Mbitet kap 40-es pinggel :C

(#15) pietrrr válasza cskamacska (#7) üzenetére


pietrrr
aktív tag

Szerencsére flottákban is elérhető, ennél lényegesen olcsóbban.

(#16) K0vasz válasza jeni (#1) üzenetére


K0vasz
aktív tag

pár éve még újdonság volt az 5G, ma már abszolút nem az, és talán csak az alsópolcos telefonok nem tudnak 5G-t

viszont az meglepett, hogy az 5G-re külön elő kell fizetni, nekem is csak akkor tűnt fel, amikor tavaly volt valami akció, aminek keretében 2 hónapig ingyen adta a T az 5G-t... mondom wtf, annyira nem izgat, hogy ezért pluszba fizessek. biztos vannak olyan speciális esetek/helyek/stb., ahol szabad szemmel is látható különbség van a két hálózat között, de nekem abszolút fel se tűnt a difi, akkor meg minek fizessek ezért akár csak 5 forinttal többet

(#17) sh4d0w


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Nagy meglepetes, hogy az EU regio megint lemarad vmi technikai fejlesztesben/terjesztesben... Oh, wait.

https://www.coreinfinity.tech

(#18) vence válasza cskamacska (#7) üzenetére


vence
junior tag

Azért ez nem teljesen így van.

Ez a kamu 5G nem feltétlen a sebességekről (és így a korlátlan adatcsomagok szükségességéről) szól, hanem a jobb lefedettségről és a használhatóságról.

Jobb helyeken ezért adják is, már az olcsóbb előfizukhoz is, amelyek havidíja az itteni 5G -s felár kétszeresétől nem több.

@ K0vasz

A Tré csak a nagyon drága "okos" csomagokban adja.
Egyébként 1600 ft/hó a felára.

A tulajdonos D Telekom-nál bezzeg már a 10 Eurós prepaid-ben is benne van!!
(És mintha a szomszédban is így lenne a Magenta-nál.)

[ Szerkesztve ]

(#19) kilua válasza K0vasz (#16) üzenetére


kilua
senior tag

Én csak ilyen stadia geforce now szintű szolgáltatás használata esetén érzek különbséget, aki nem használ olyant annak tényleg felesleges az 5Gért fizetni.

Esetleg még az lehet hogy ez már tényleg kiválthatja a vezetékes netet.

[ Szerkesztve ]

(#20) AnonyX


AnonyX
tag

mmwave ide vagy oda, nálunk Szerbiában bakker még az 5G frekvenciákat sem pályáztatták ki. 3 szolgáltató fog várhatóan pályázni, Telekom Serbia, A1 és Yettel. De mondjuk 4G+ ami lazán meg 800MHz-es frekvencián 120-150 Mbps sebességgel az a kis falvakban is van a Yettel hálózatán. Az mmwave meg valóban sok sok évig nem téma. Hamarabb fognak mobil szolgáltatók szerintem WiFi6 és WiFi7 pontokat telepíteni rendezvény helyszíneken stb mint hogy mmwave legyen kiépítve bárhol is.

(#21) Chiller válasza AnonyX (#20) üzenetére


Chiller
őstag

Az nem L8 lesz, ha 120-150Mbit. Valószínűleg L18 vagy L21.

Tapasztalataim szerint L8-on 10-15 Mbit már istenes. ~45MBit az elméleti maximum minden szabad Hz-en (tehát ha egy szolgáltatóé lenne az egész sáv), és csont egy telefonnal a tornyon lógva.

Ettől függetlenül ja, hát ott szépen le van maradva :(

[ Szerkesztve ]

(#22) kazsmerlaca válasza Chiller (#4) üzenetére


kazsmerlaca
senior tag

dehogy...

Saját gyártású zenéim: https://www.jamendo.com/album/73598/music-in-the-fire

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.