Hirdetés

2024. május 17., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:22:06

LOGOUT.hu

Amit a Haswell-ről tudni érdemes!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#19551) SSJPeter válasza laychi (#19547) üzenetére


SSJPeter
őstag

Ez nagyon jó poén, és tényleg oda való, de nekem pl. külön felhívták rá a figyelmem, hogy a garanciális ügyintézésnél kérhetik a gyári coolert is vissza, úgyhogy ezt azért nem javasolnám senkinek, még akkor sem ha jó érzés lenne megjátszani. :D
Inkább rakja a fiók mélyére, nehogy a hiányán múljon valami...

Nekem asszem van vagy 3db. rajtam maradt, fölösleges gyári coolerem 3 különböző proci generációból. :)

[ Szerkesztve ]

Let’s go Brandon!

(#19552) laychi válasza SSJPeter (#19551) üzenetére


laychi
veterán

Nem kell mindent véresen komolyan venni,csak azt akartam demonstrálni,hogy ennyit ér :)
Illetve írtam is,hogy opcionális lehetőség :DDD ;]

(nekem is meg vannak a gyári coolereim)

[ Szerkesztve ]

(#19553) SSJPeter válasza laychi (#19552) üzenetére


SSJPeter
őstag

Oké, oké értem én, igazából én sem vettem komolyan, csak hátha vki nem tudja, hogy kell a gariztatáshoz ezért írtam. :)

Más. Most frissítettem BIOS-t és e mellett még csak most aktiváltam BIOS-ban az XMP profilt...és most az AI Suite azt írja ki, hogy +5%-al túl van hajtva a proci, de én effektív órajel emelkedést nem látok.

Ez ugye csak annyit jelent, hogy nem veszi vissza annyira az órajelet? :F Mert a ramok már eddig is tutira 1866Mhz-n mentek, mert a CPU Z vel megnéztem, akkor ez most mit változtatott?
Egyébként mindent auton hagytam...volt ott egy pre-konfigurált profil...

Nem vágom sajnos ezt az új technikát, meg ez a UEFI BIOS is nagyon szokatlan nekem. :(

Két órát szarakodtam, mire sikerült megint über halkra állítani a ventiket, úgyhogy én többet BIOSt nem frissítek az biztos. :)
Paráztam is rendesen, mert windowsból csináltam, de pofon egyszerűen ment hála az Asus-nak. :R

[ Szerkesztve ]

Let’s go Brandon!

(#19554) laychi válasza SSJPeter (#19553) üzenetére


laychi
veterán

Szerintem aktív a turboboostod és amiatt ír 5% OC-t,
3500MHZ--->3700Mhz
3500x 0,05= 175Mhz --->3675Mhz= 5% boost

(#19555) SSJPeter válasza laychi (#19554) üzenetére


SSJPeter
őstag

Nem hinném, hogy csupán erről van szó, minden esetre, most azt látom, hogy sokkal jobban megfeszeli a procit IBT közben az új BIOS óta, (vagy az XMP beállítás óta?) a hőfokok +5 fokkal nőttek, IBT-nél is mostmár inkább 70 fokosak a magok, de 1.2V-t kapnak.
Rákültdem a legújabb Primeot small fft-n és majdnem 1.3V-t adott neki! :Y :Y :Y
95 fokosak lettek hirtelen a magok, aztamindenit...úgy lőttem le kétségbeesetten, de gondolom, ha nem érte el a 100 fokot ez a pár másodperc még nem árthatott a procinak, ugye?
Nyugtassatok már meg, légyszi.
Na ennyit egyébként a hűtőről, tényleg...nem baj, 4790K alapjáratra jó lesz azért majd.

ÉS most minden a 4 magnál, igen ezt kifejezetten figyeltem felrakta 3900Mhz-re ez biztos!

[ Szerkesztve ]

Let’s go Brandon!

(#19556) laychi válasza SSJPeter (#19555) üzenetére


laychi
veterán

Manuálisan állítsd be a feszt,ne hagyd auto-n
Azért feszel túl,mert auto illetve adaptive módnál az avx illetve fma3 utasításkészletek miatt feszéhesebb lesz a proci.
valamint így tudod ellenőrizni,hogy valóban 3,9Ghz e az órajel vagy csak 3.7Ghz.
Terhelés alatt jobb klikk a cpu-z órajel kijelzésnél.

Szerintem 1,000-1,050V-nak elégnek kell lennie a procidnak

Hőfok miatt ne aggódj,ennyitől nem lesz baja.

"4790K alapjáratra jó lesz["/I] - Erősebb proci(magasabb órajel+HT--> ha ezt nem hűti,akkor azzól mit várnál? :) )

[ Szerkesztve ]

(#19557) SSJPeter válasza laychi (#19556) üzenetére


SSJPeter
őstag

Ok, pár nap múlva lesz ezzel időm foglalkozni, akkor majd visszatérünk a témára ha neked is megfelel, de most már napig egyéb elfoglaltságaim lesznek, de megkereslek majd ez ügyben, ha nem haragszol meg. :R

De ugye azért a proci túlélte? Amúgy egy IBT kör aztóa már lement, úgyhogy csak-csak...

[ Szerkesztve ]

Let’s go Brandon!

(#19558) SSJPeter válasza laychi (#19556) üzenetére


SSJPeter
őstag

Köszi, amint mondtam, kb. egy hét és megkereslek, addig nagyon is köszönöm. :R

Ha nem hűti jól, akkor csere lesz, persze. :K

Amúgy a 4790K 4.0--->4.4GHz Turbo alapon mennyi fesszel működik?
Mert ha jól láttam 1.3V-ot is adott neki ez a baromarcú, csak ezért adta meg magát a hűtő...azért még reménykedem, hogy arra fix fesszel még használható lesz.

[ Szerkesztve ]

Let’s go Brandon!

(#19559) laychi válasza SSJPeter (#19558) üzenetére


laychi
veterán

A legfőbb problémát a processzor fedél alatti silány hővezető paszta okozza,hétköznapi alkalmazások használata során tűrhetők a hőfokok,avx,avx 2.0,fma3 terhelésnél viszont egy épített vízzel is képesek elszállni a hőfokok(nyilván nem ennyire,illetve nem mindegy a fesz se)
Változó,hogy melyik proci melyen fesszel milyen órajelet képes menni.
Ezért van az,hogy minél jobban igyekszünk aláfeszelni a K-s procikat a stabilitás határáig.(kinek hol sikerül elérni ezt,van akinek 4,5Ghz-hez elég 1,15V,van akinek 1,25V sem elég)

Mint láthatod az én 4690K-m 1,24V-tal képes 4,6Gz-et menni,ha egy ugyanilyet kifogsz 4790k-ból az alapból melegebb lesz 10 fokkal a HT miatt+ az sem mindehy,hogy milyen a hűtő teljesítménye,még egy hyper eco kiakad 1000 foknál,addig egy noctua 85 fok alatt megfogja a procit.

[ Szerkesztve ]

(#19560) SSJPeter válasza laychi (#19559) üzenetére


SSJPeter
őstag

Értem, akkor ez alapján mennyire állítsam a fix. core feszt?
Ja és főleg hol? (nyilván BIOS, majd megkeresem)
Na meg csak a core feszt kell, mást nem, na majd jövő héten megnézem...
Nem akarok fagyást, inkább több legyen mint kevesebb.

De ezzel tényleg csak pár nap múlva tudok vacakolni...

[ Szerkesztve ]

Let’s go Brandon!

(#19561) laychi válasza SSJPeter (#19560) üzenetére


laychi
veterán

Core voltage vagy vcore,ilyesmit kell keresni,nem tudom asusnál miként van feltűntetve.
manual vagy override mód
1,05V-ot adj neki,tesztelj
offset,ne legyen,adaptív módot se használj.

Ha stabil,akkor tesztelj 1 V-tal is

kép alapján akkor mégsem 1,3V meg nem is 3,9Ghz

hőfok méréséhez használj coretemp-et vagy hwinfo 64-et és maghőfokot nézz,az asus másképp méri a kupakhőt,lényegesen kevesebb,mint a maghőfok.

[ Szerkesztve ]

(#19562) SSJPeter válasza laychi (#19561) üzenetére


SSJPeter
őstag

Nem, 1.3V az Prime 95 small fft alatt volt, de azt kösz nem indítom újra, mindenesetre kivettem azt az XMP profilet egyelőre, az kavarhatott be...és ott volt a 3900MHz is.

Ok, ki fogom próbálni ígérem, amint lesz időm.

[ Szerkesztve ]

Let’s go Brandon!

(#19563) laychi válasza SSJPeter (#19562) üzenetére


laychi
veterán

memória profil nem hinném,hogy bekavarna
proci beállítás annál inkább

(#19564) korcsi válasza laychi (#19547) üzenetére


korcsi
veterán

Ez annyira korlátolt és primitív mentalitás...
Olvasgatva itt a hozzászólásokat, látom keményen belepisáltam a szembe szélbe... :)

[ Szerkesztve ]

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

(#19565) laychi válasza korcsi (#19564) üzenetére


laychi
veterán

Miért korlátolt és primitív?Mert az a hűtőnek nevezett valami,amit mellékelnek ezekhez a processzorokhoz képtelenek megfelelően ellátni a feladatukat?

Az adatlapodat olvasva te sem ezt használod :B

[ Szerkesztve ]

(#19566) Forestgreen válasza laychi (#19565) üzenetére


Forestgreen
aktív tag

Ha az ember a gyári hűtőnél futtat egy AIDA64-et még a vérnyonmása is felmegy a 75-80 fokok láttán. :)

MSI Z690 Torpedo + Core i5-12600K+Noctua NH-D15S, EVGA RTX 2070 XC Gaming, 1 TB SSD, ADATA 2x 16GB DDR5 Corsair Crystal 680X RGB

(#19567) korcsi válasza laychi (#19565) üzenetére


korcsi
veterán

Egy sima non-K i5-ön valós alkalmazásokban ellátja a feladatát, nem mindenki (sőt jelentős többségről beszélünk) nem tuningol, ez csak egy hobbi, nem ezt kell alapértelmezettnek venni... Azért korlátolt, mert azért be kell látni, hogy ez extrém felhasználás, az Intel piacának igen apró töredéke. Jobb lenne ha K-s processzor mellé nem adnának hűtőt?

Az az alpine se egy komoly dolog, olcsó volt, gondoltam rápróbálok, sokáig ment gyári hűtővel.

[ Szerkesztve ]

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

(#19568) laychi válasza korcsi (#19567) üzenetére


laychi
veterán

csak egy példa,alapon járatott processzor,ami kupakjavítva lett gyári hűtővel:
[link]

Ha nem lett volna kupaktalanítva és clu-ra kicserélve a paszta,akkor igencsak 90-100 fok közt menne,és alapon hajtva ismétlem.

(#19569) HSM válasza korcsi (#19564) üzenetére


HSM
félisten

Nem vagy egyedül, csak nem mindenki veszi a fáradtságot ezt szóvá tenni. Ugye a szembe szél. ;]
Sokan okosabbnak hiszik magukat az Intel mérnökeinél, és úgy gondolják, jobban tudják, milyen hűtés kell neki, mint azok, akik megtervezték. Egyszerre dühítő és szórakoztató az ilyen. :C

Persze, én is lecseréltem, mert nekem halkabb hűtés kellett, de hogy ne tudná ellátni a feladatát.... :U

(#19568) laychi: Nem lett volna sokkal melegebb a gyári kupakkal sem, mivel tuning nélkül nem a paszta a szűk keresztmetszet hőátadásban. Bár egy kiakasztott TDP limites, 44-es szorzóra fixált "alapon járatott" 4790K-val tényleg lehettek gondok, nem véletlen van a turbo és a TDP limit úgy belőve, ahogy.

[ Szerkesztve ]

(#19570) laychi válasza HSM (#19569) üzenetére


laychi
veterán

Szerintem meg lényegesen melegebb lett volna vele,de tökmindegy,

ízlések és pofonok.
kinek a gyári,kinek egy közép kategóriás,kinek egy csúcs léghűtés,kinek kompakt víz,kinek épített víz,kinek delidelt proci,kinek delid nélkül,kinek a pap,kinek a papné,kinek a papék lánya....

Lehet egyetérteni,lehet ellent mondani,más emberek másképp gondolkodnak.ez van...ilyen alapon mindenkinek meg van a maga igaza.

Egyébként "alapon járó procimat"-írta bombi,ami 4 ghz(nem turboboostot írt,és sejtelmeim szerint alulfeszelve.

(#19571) HSM válasza laychi (#19570) üzenetére


HSM
félisten

Nekem csak azzal van gondom, amikor sokan azt állítják, hogy a gyári hűtő nem alkalmas a használatra. Mikor nyilvánvalóan igen. Persze, nekem is szimpatikusabb egy erősebb hűtő, de azért ezeket nem hülyék tervezik....

(#19572) Grave_444 válasza laychi (#19568) üzenetére


Grave_444
nagyúr

Nekem leszabályzott ventivel FD Node 304 házban nem ment soha 65-70 fok fölé a proci egy játékban sem.
Ha 75 fokos lett volna sem érdekel mivel nincs jelentősége, nem arra kell verni milyen jól le van hűtve egy proci. :DDD

K-s procinál már más a helyzet, különben baromság 20ezres hűtőt rátenni egy szorzózáras procira.

(#19573) Joshi válasza Grave_444 (#19572) üzenetére


Joshi
titán

Nagyjából igazad van de egy jobb hűtő mindig előnyt jelent ha nem másért akkor a halkabb működés miatt, sőt szerintem főleg pont ezért érdemes lecserélni a gyári hűtőt ha alapon használt prociról beszélünk. Abban a pillanatban hogy tuningolunk csak egy minimális 100Mhz-et, már nem állja meg a helyét a gyári hűtő.

(#19574) Grave_444 válasza Joshi (#19573) üzenetére


Grave_444
nagyúr

Amíg egy új HDD hangosabb, mint a gyári hűtő teljesen mindegy.

(#19575) Joshi válasza Grave_444 (#19574) üzenetére


Joshi
titán

Egy 4790 procin halkabb a gyári hűtő mint egy HDD? :Y Azért ezt kétlem de ha nem haragszol akkor inkább nem próbálom ki. Maradjunk annyiban hogy hiszek neked. ;]

(#19576) Grave_444 válasza Joshi (#19575) üzenetére


Grave_444
nagyúr

Nem haragszom, de az én gépemben a HDD a leghangosabb. (WD500AAKX)
Ha lekapcsolom és csak az SSD megy halkabb lesz.

[ Szerkesztve ]

(#19577) Joshi válasza Grave_444 (#19576) üzenetére


Joshi
titán

Egy 4790-es procit nem azért vesz az ember hogy fórumozzon v ebook-ot olvasson. Ne az Idle terhelést nézd mert ahhoz még lehet hogy a gyári hűtő is sok.

(#19578) Grave_444 válasza Joshi (#19577) üzenetére


Grave_444
nagyúr

Terhelve is halkabb a hűtő, mint az Asus DCU II hűtés leszabályozva. De tök mindegy szerintem annyira nem érdekel, mindenki azt vesz amit akar. :R

[ Szerkesztve ]

(#19579) bandi0000 válasza Joshi (#19577) üzenetére


bandi0000
nagyúr

max terhelésen se hangos... simán túlkerregi a vinyóm nekem is

Xbox One: bandymnc

(#19580) Joshi válasza Grave_444 (#19578) üzenetére


Joshi
titán

Én nem ismerem az Asus DCU II hűtését de gyanítom hogy te nem vagy tisztában a halk szó fogalmával.

(#19581) Grave_444 válasza Joshi (#19580) üzenetére


Grave_444
nagyúr

Mit nem értesz azon, hogy egy winchester hangosabban búg, mint ahogy forog az a rohadt ventillátor a gyári hűtésen!? :U

HDD-t használsz te is, úgyhogy te nem vagy vele tisztában.

[ Szerkesztve ]

(#19582) Joshi válasza Grave_444 (#19581) üzenetére


Joshi
titán

Használok de nekem az is vizesblokkban van. :D Ok értem én halkabb de akkor miért nem használ mindenki gyári hűtőt? ;]

(#19583) Grave_444 válasza Joshi (#19582) üzenetére


Grave_444
nagyúr

Honnan tudjam más miért vesz rá másik hűtőt.. Ha olyan szar lenne, mint az AMD gyári hűtése nyilván én is kivágtam volna.

(#19584) bandi0000 válasza Joshi (#19582) üzenetére


bandi0000
nagyúr

aki nem tuningol az gyárit használ...

Xbox One: bandymnc

(#19585) HSM válasza Joshi (#19582) üzenetére


HSM
félisten

Full víz mellett elviseled egy HDD hangját? :Y Nekem a full levegős gépemben is toronymagasan az volt a leghangosabb a játékok kivételével... Le is cseréltem a lehető leghamarabb egy SSD-re, az adatwinyó meg ment egy USB-s lekapcsolható külső házba....

[ Szerkesztve ]

(#19586) Joshi válasza Grave_444 (#19583) üzenetére


Joshi
titán

Egy i5-750-en használtam gyári hűtőt de közel se volt halk és tuningról szó sem volt. Ha a Haswell gyárija jobb azt elfogadom ugyanis arról nincs tapasztalatom de azért vannak fenntartásaim.

(#19584) bandi0000 ez sem feltétlenül igaz. :D

(#19585) HSM lehet hogy pont azért van vizesblokkban a két hdd is hogy ne legyen hangos? :B Ja és miért ne lehetne lekapcsolni a gépben lévő vinyókat ha nincsenek használva?

[ Szerkesztve ]

(#19587) bombibmw válasza bandi0000 (#19584) üzenetére


bombibmw
veterán

Áááá. :N
Az használ gyári hűtőt,aki xarik rá,hogy hány fokos a procc.
Én például kivoltam nem kicsit,amikor alapon,gyári hűtővel 70-75 fokos volt a proci játékban.
Ha nincs tuning,én akkor is vennék egy kis tornyot legalább a procira.
Persze,ez csak egy vélemény.

(#19588) bandi0000 válasza bombibmw (#19587) üzenetére


bandi0000
nagyúr

jó persze vannk kivételek :D Én nem tartozok bele, 70 körül van tán az enyém játékba vagy még lehet annyin se, igazából nem idegesít meg nem is károsodik ettől, de tény hogy jó lenne egy jobb :D

Xbox One: bandymnc

(#19589) Grave_444 válasza bombibmw (#19587) üzenetére


Grave_444
nagyúr

Attól hogy téged zavar még teljesen felesleges. ;)

[ Szerkesztve ]

(#19590) HSM válasza Joshi (#19586) üzenetére


HSM
félisten

Nekem a gépes lekapcsolás nem vált be. Ha nagyon rövid időt állítottam be lekapcsolásnak, akkor akkor is lekapcsolta, amikor nem kellett volna, mikor túl hosszúra állítottam, akkor meg sosem kapcsolt le. :D
Őszinte leszek, nem tudom, mennyit csillapít a vízhűtő a HDD-n, nálam a gumibakos rögzítés és a vastag hangszigetelő hab [link] is édeskevésnek bizonyult a HDD-k zaja ellen. :D Pedig nagyon nem akartam SSD-t, idegenkedtem tőle, bár azóta sikerült megbarátkozzak vele. :)

(#19591) Joshi válasza bandi0000 (#19588) üzenetére


Joshi
titán

Kb 70 C° a max hőfok ami még ajánlott huzamosabb ideig, de nekem ne mond hogy 70 C°-on nincs hangja a gyári ventinek mert ezt nem hiszem el. Komolyan mondom fel fogom tenni a gyári hűtőt hogy leteszteljem.

(#19590) HSM nagyon sokat csillapít de az tény hogy hdd-nél nagyon kell figyelni az átvitt rezgésekre is mert főleg azok erősítik fel a hangokat. De neked ezt nem kell magyarázni. :D

[ Szerkesztve ]

(#19592) Grave_444 válasza Joshi (#19591) üzenetére


Grave_444
nagyúr

Ha beállítod, hogy 75 foknál kapcsoljon fel és alatta tartja ugyanolyan fordulaton megy, mint terhelés nélkül.

(#19593) Joshi válasza Grave_444 (#19592) üzenetére


Joshi
titán

Na ne hülyéskedj már, pont a gyári hűtő tud 75°-on tartani egy terhelt procit hangtalanul. Most kezdem azt hinni hogy ugratsz.

(#19594) Grave_444 válasza Joshi (#19593) üzenetére


Grave_444
nagyúr

1500-1600rpnm-re felmegy, de nem hangosabb egy leszabályzott vga-nál ahogy tapasztaltam.
Na én lezártam.

(#19595) HSM válasza Joshi (#19591) üzenetére


HSM
félisten

Persze, képben vagyok. :R A rezgésekkel nálam nem is volt gond, azokat rég elimináltam, de sajnos a motorzajukkal nem tudtam mit csinálni. :( Még a kisebb fordulatú WD Green 2TB-os HDD-mnek is van egy jellegzetes motorhangja, ahogy pörögnek a lemezek benne, ami simán kihallatszik a fémtokból, amibe tettem. Persze, így hangosabb, hogy az orrom előtt van az asztalon, de legalább kényelmesen kikapcsolható. :D

(#19596) Joshi válasza HSM (#19595) üzenetére


Joshi
titán

Egyébként a hdd vizesblokkon belül egy szivacsréteg van ami pont a zaj csökkentésére hivatott.
Szerintem térjünk át gyári hűtőre lehet hogy mi csinálunk valamit nagyon rosszul. ;]

(#19597) bombibmw válasza Grave_444 (#19589) üzenetére


bombibmw
veterán

Attól,mert téged nem zavar,még nem felesleges. :D

(#19598) HSM válasza Joshi (#19596) üzenetére


HSM
félisten

Nekem most gyári hűtő van az i5-ömön, de attól tartok, nem férne be a Lenovo T410-be az Alpenföhn Matterhornom. De legalább ennek full réz a hűtőblokkja. ;]

(#19599) bandi0000


bandi0000
nagyúr

ha már itt járunk, egy hyper TX3 elég lenne hűteni 3800-on a 4670k-t? 80 fokra is felmentek a magok BF4 alatt és ez még lowon volt, így már azért meggondolandó hogy valami kis gagyi hűtést ne rakjak e rá

Xbox One: bandymnc

(#19600) bombibmw válasza bandi0000 (#19599) üzenetére


bombibmw
veterán

Pont ezt írtam.
Nekem ez qrva idegesítő volt.
Vegyél rá egy Deepcool Gammaxx S40-et,azt csá!
Vagy jó lehet a TX3 is alapórajelhez,de az S40 jobb és nem sokkal drágább.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.