Hirdetés

2024. május 27., hétfő

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Kultúra, művészet, média  »  Gitáros topic (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 06:43:03

LOGOUT.hu

Gitáros topic ♪♫ eddig összegyűjtött tapasztalataink itt.
(gitár-, erősítő-, effekt- és húrválasztásról, hangkártyákról)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#13959) Szten Márs válasza nesa (#13957) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Három. Egy dreadnaught fémhúros (a Cort Earth 70), meg két nylonos: egy Valencia meg egy Francisco Bros. Még két darab hiányzik a gyűjteményhez, egy 12 húros és egy parlor. Nem olcsó egyik sem, egy parlor 100-120 körül indul, az olcsóbb kategóriában ilyet nem találni - meg ha már ilyet vesz az ember, akkor nem is akarna.
De egy kicsit lehet pihentetve lesz ez a vonal, mert nagyon rá vagyok állva egy digitális zongorára. Elképesztően szeretem a zongorazenét. Viszont egy digitális zongora, ami tényleg időtálló és megéri rá befektetni, az bőven 300 felett van, szóval egy darabig le fogja foglalni a költőpénzem. :)

Eastman: meglesz! :K

[ Szerkesztve ]

(#14751) madmike válasza izomhod (#14750) üzenetére


madmike
őstag

Igen, akkusztikust. De arról, hogy fém, vagy nylon húrost, arról lövésem sincs.

"Az igaz, hogy a kemény munka még senkit sem ölt meg, de minek kockáztasson az ember?" - Ronald Reagan

(#14764) Szten Márs válasza madmike (#14758) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Most pedig, ahogy ígértem, a gitárokról:

Ha akusztikust szeretnél, akkor két lehetőséged van. Fémhúros, vagy nylonos, más néven klasszikus. (Bár nylonos a flamenco is, ami némileg különbözik a klasszikustól, de ebbe most felesleges belemenni, az általad keresett árkategóriában flamencot amúgy is aligha találsz.)

Én a magam részéről úgy érzem, hogy két teljesen különböző hangszer, teljesen különböző világ. Alegjobb, ha bemész egy hangszerboltba és megpengettetsz az eladóval pár nylonost és pár fémhúrost, és rá fogsz jönni, hogy neked melyik hangzásvilága tetszik jobban. Ezt csak te tudod eldönteni. Amennyit hozzá lehet ehhez tenni: a nylonosnak puhábbak a húrjai, kevésbé vágják az ember ujjbegyét. Ez gyakori érv amellett, hogy a kezdő kezdjen nylonossal, ugyanakkor tíz év körüli kislányok tanulnak meg fémhúros gitárokon játszani, zokszó nélkül, szóval aligha hiszem, hogy ez egy felnőtt férfinak valód érv lenne, és komolyan emiatt kéne nylonost választania. A nylonhúrok az elején gyorsbban elhangolódnak, a húrozás utáni első egy-két napban sokat kell utánahangolni - meg lehet szokni, ez sem egy hatalmas dolog. A nylonhúros gitároknak szélesebb a fogólapja, mint a fémhúrosnak, és tökegyenes, míg a fémhúrosé keskeny és görbült. A keskenyebb fogólapon - tehát fémhúrosnál - ezért közelebb vannak egymáshoz a húrok. Egyén- és technikafüggő, hogy melyik a jobb. Van akinek kényelmesebb a nagyobb húrtávolság, van akinek a kisebb húrtávolság fekszik jobban, mindenesetre igen-igen más érzetre a kettő.
Nagyjából most ennyi jut eszembe. A legfontosabb az, hogy melyik hangzásvilága jön be, a többihez hozzászokik az ember, úgy gondolom.

Ja igen, egy tanács: a Staggokat kerüld. ÉS 10 ezerért aligha kapsz akárcsak használtan is olyan gitárt, ami megéri az árát. Nem teljesen kizárt, de nagyon nem bíznék benne, hogy sikerül.... Ha van pár kinézett gitár, nyugodtan linkeld be és véleményezzük. :K

(#14779) Szten Márs válasza madmike (#14777) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Nekem nem világos, hogy egyben ennyi-e, vagy külön külön. Az a Fender az nem Fender, az egy Squier. És most lehet nem leszek népszerű, de az a helyzet, hogy a Squier gitárok azok, amiket a Fender a saját nevével már nem szeretne eladni... Igen, valóban a Fenderhez tartozik, de a kínálat alja, a gyengébb fizetőképességű piacokra tervezve, illetve az erősebb fizetőképességű piacokon azoknak, akik nem nagyon szeretnének költeni gitárra. Ennek ellenére vannak klasz Squier elektromos gitárok, amik maximálisan megérik az árukat. De itt a dolog kulcsa, hogy elektromosban... a Fendert eleve nem érdekli az akusztikus gitárok világa, kiadott pár modellt, csak, hogy az is legyen alapon, de egyébként amilyen nagy név elektromos gitárok terén, olyan jelentéktelen az akusztikus kínálata. A nagy riválisnál, a Gibsonnál ott van az akusztikus kínálat legalja, ahol a Fendernél a csúcsa...

Én Fenderből a CD60-at ismerem, ezt fogtam, próbáltam már, a lehető legalapabb gitár, full rétegelt lemezből, annál alább már nem tudom hova lehet menni, hol lehet még spórolni de ezzel a Squierrel mégis össze tudták hozni... na mindegy. Nem volt még a kezemben, de kicsit félnék tőle.

A Julia okés gitárokat gyárt nagyon olcsón - legalábbis ami a fémhúrosaikat illeti. Ez a nylonos nem tudom milyen lehet, nem próbáltam. Valószínűleg mindkét gitár hársfa fedlapos (ami nem éppenséggel egy hangszerfa), aminek következtében kellően fedett, buta hangjuk lesz, ami egy dolog, ezzel lehet élni... ami fontosabb, hogy nem tudom mennyire lehetnek az égben a húrok, a nylonosnál a D húr mennyire rezeg-berreg (szokásos dolog), a fémesnél meg mennyire vágná kettébe az ember ujját... lehet semennyire, lehet nagyon, fene tudja.

Ne kapkodd el a gitár vásárlását. Tényleg menj el egy hangszerboltba, pengess meg fémeseket és nylonost is, és nézelődj, hogy melyik hogy is néz ki, hogy kéne muzsikálnia - szó szerint.
Ha nylonost néznél, akkor ezt ajánlanám, fémhúrosban most nem találtam ajánlhatót.

Milyen műfajban szeretnél gitározni? Erről nem láttam, hogy írtál volna - ha csak nem vettem észre, akkor sorry.

[ Szerkesztve ]

(#14794) madmike válasza Szten Márs (#14779) üzenetére


madmike
őstag

Egyben 20 (írtam neki) és ez a hirdetés szerint alkuképes, szóval egy 15k-s ajánlattal szerintem 17,5-ért elhozható.

Ez a Cort még akár bele is férne a keretbe, de Gyulán van, én pedig Bp-n... Most úgy érzem nylonost fogok venni, a lágyabb hangzás közelebb áll hozzám,

Stílus? Nem is tudom. Elsősorban könnyű rock.

[ Szerkesztve ]

"Az igaz, hogy a kemény munka még senkit sem ölt meg, de minek kockáztasson az ember?" - Ronald Reagan

(#14803) BluEyes válasza madmike (#14794) üzenetére


BluEyes
őstag

úgy érzem nylonost fogok venni, a lágyabb hangzás közelebb áll hozzám

[link]

Őrületes gitározás, nagy tisztelet érte Birta Mikinek!
De amiért linkeltem, az a remek megfejtés, fémhúros gitár nejlon húrokkal. Igazi klasszikus gitárt csak akkor vegyél, ha klasszikus darabokat akarsz tanulgatni. Tábortűz-stílushoz a videon látható felállás sokkal értelmesebb választás.

Azért jó a tengerparton, mert ott csak 3 oldalról vesznek körbe hülyék.

(#14903) Bobrooney válasza GoTReX (#14902) üzenetére


Bobrooney
senior tag

Szerintem próbálj ki 1-2-t nem gond ha semmit nem tudsz rajta, ha normális az eladó tud segíteni rendesen. Nekem pl a nylon húrok nem tettszenek. Szeretem ha cseng a húr :)
Meg youtuben találsz róluk videókat. Cort AD 810 és ez magyar :))

(#14908) sza.sa válasza GoTReX (#14900) üzenetére


sza.sa
tag

Amúgy én nylon húrossal kezdtem, de kicsi volt hozzá a kezem, és átnyergeltem elektromosra... :)
Van hogy éjszaka még ez is hangos, pedig még be se dugom az erősítőbe...

Cortot tuti találsz sok helyen :)

[ Szerkesztve ]

sza.sa

(#14910) M3aN válasza GoTReX (#14900) üzenetére


M3aN
senior tag

SZVSZ:
Én is nylon húrossal, tehát klasszikussal kezdtem, és még a mai napig játszok rajta. Vannak zenék amik ezen szólnak szépen a hangzása miatt, valamint a nylon kedvező tulajdonsága hogy kevésbé fáj tőle az ujjad.
Míg az ujjperceid végei nem fognak "megkeményedni", nem fogsz tudni szépen lefogni egy akkordot hosszabb ideig, illetve sokat fog fájni.

(#14927) Szten Márs válasza alienpapa (#14904) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Pont pár hozzászólással ezelőtt mondtam el mindent, ami most is feljött, ugyanazokat tudnám mondani.
A nylon vs fémhúr témát is érintettük (amúgy a klasszikus gitár talán nem akusztikus? :) ), meg a honnan szedjhetük össze ami kell az alapoktól témát is.

Persze, ha van bármi további kérdés, szívesen válaszolok. :K

[ Szerkesztve ]

(#15765) izomhod válasza Hegasus (#15764) üzenetére


izomhod
senior tag

szia!

ismét egy újabb ember, ennek örülünk;)
a 20e ft már nem gagyi kategória, ott lehet normális gitárokat kifogni.

cort ad810 vagy fender cd60-as szokott kijönni a végén, ezek fémhúrosak, és 20 fölött van az áruk újonnan
azt hogy fém- vagy nylonhúr hangzásvilága tetszik-e jobban, azt neked kell eldönteni

a fémhúros kicsit jobban igénybe veszi az ember ujjbegyeit az elején, de ha 9-10es vastagságú húrokat választasz, akkor sima ügy.
ilyenkor meg szokott fordulni itt egy mondat, valami ilyesmi, hogy "5-7 éves kislányok tanulnak fémhúroson, szóval ez ne tartson vissza."
de ha a klasszukus gitár hangja tetszik jobban, akkor nylonhúros a te gitárod;)

kérdés, hogy új, vagy jöhet használt is?

10 és 30e ft közötti használt akusztikusokat találsz pl itt

üdv

[ Szerkesztve ]

(#15766) Bencsizy válasza Hegasus (#15764) üzenetére


Bencsizy
csendes tag

Hallgass meg egy nylon meg egy fémhúrost is, és döntsd el, hogy melyik hangja tetszik jobban. A fémhúrosnak csilingelőbb, fényesebb hangja van.
20000 Ft-ért nem érdemes sztem venni, mert annyiért igazából olyat nem kapsz, amivel normálisan tudsz tanulni. Értsd: vmi nem stimmel a gitárral, pl nem jó az oktáv, akkor hiába csűröd-csavarod, mindig is hamisan fog szólni. Esetleg magas húrmagasság és szintén csak szenvedést okoz.

25-30 körül nézegess (már ha újat szeretnél),
Szerintem ez pl nem rossz egy kezdőnek:
[link]

De várd meg a többiek véleményét is, minél többet tudsz, annál jobb, valszeg ők is tudnak olyan gitárt mondani, amiről én ne tudok és meg is éri. :)

(#15767) BluEyes válasza Hegasus (#15764) üzenetére


BluEyes
őstag

A fém-nylon kérdést máshogyan közelítsük meg, mert alapesetben itt nem csak a húr anyaga, hanem a hozzá tartozó gitár konstrukciója is különbözik.
Nylon húr - klasszikus gitár - széles, vaskos nyak
Fém húr - western gitár - karcsú, kényelmes nyak

A képen jól látszik a különbség. Általánosságban el lehet mondani, hogy ha valaki "gitározni" akar, akkor a western típusú fémhúrosra gondol, még ha pontosan nem is tudja ezt. :)
A klasszikus gitárt akkor lehet ajánlani vételre, ha konkrétan klasszikus darabokat kívánunk tanulgatni, tábortűz-gitározáshoz a western típusok a megfelelőbbek.
A húrok anyaga amúgy tipikusan a kezdők problémázása, 1-2 hét után elfelejtődik a dolog, és mindenki rájön, hogy a fém húrral sincs semmi probléma.
A fémhúros (western) gitárokra nyugodtan lehet ám nylon készletet is felrakni, teljesen rendben van az úgy. Fordítva - klasszikusra fémet - nem szerencsés. Szóval egy kényelmes fémhúrost válasszál, aztán olyan húrt raksz rá, amihez éppen kedved támad.

Íme a nylon húros fémhúros

Azért jó a tengerparton, mert ott csak 3 oldalról vesznek körbe hülyék.

(#15768) Hegasus


Hegasus
senior tag

izomhod, Bencsizy, BluEyes köszönöm a válaszokat! közel minden kérdésemre kaptam választ! :R

még azt is megkérdezném, hogy melyik tartósabb a fém vagy a nylon? nem feltétlenül a nyúzásra gondolok, hogy minél jobban feszítem, és melyik szakad el előbb, hanem hogy idővel, melyik kezd megereszkedni, aztán egyre többször kell hangolni. (persze ez nem probléma, ha hangolgatni kell)
meg esetleg tudtok valami jó androidos alkalmazást gitár tanulásra és hangolásra? :DDD
van egy ilyen könyvem régről, ez is megfelel a célnak?
ez meg ez tetszik is, valamelyik lesz ezek közül, és akkor ezekre lehet nylon-t is tenni.

Work it harder, Make it better, Do it faster, Makes us stronger.

(#15945) nap válasza GoTReX (#15944) üzenetére


nap
addikt

Ha ilyen feje van a gitárnak, akkor az alapból fémhúros gitár.
Ha viszont ilyen feje van, akkor azt csak nylon húrral használhatod.

[ Szerkesztve ]

browser.tabs.insertRelatedAfterCurrent;false | wing32.dll -> Windows\SysWOW64 | január, február, itt a nyár...

(#16229) Bobrooney


Bobrooney
senior tag

Nylonos húrozás
"Csend legyen mint má említettem" :DDD

[ Szerkesztve ]

(#16617) Optimusx


Optimusx
tag

Sziasztok!
Szerintetek milyen húrt vegyek Corct CEC 5 NAT gitáromhoz? Olyan 5 ezer forint gondolkodok, akár kínából is megrendelném, most olcsó 500Ft körüli Nylon húr van rajta.
Köszi a választ!:)

(#16907) Neuler


Neuler
csendes tag

Sziasztok!

Egy kis segítséget szeretnék kérni tőletek. Karácsonyra kaptam egy Stagg C546TCE elektro klasszikus gitárt. Nemsokára viszem majd szervizbe mert gondok vannak vele, ezek a következőek:
-Bundzörgések.
-Erősítve zaj van akkordok játszása mellett, olyasmi mint amikor valaki mikrofonba fúj.
-Sokszor berezeg valami a gitár testén belül, és ez is eléggé hallható és zavaró.
-A híd alá egy hosszabb szakaszon befér a körmöm, talán ez az egyik legnagyobb baj. Itthon rendben van a páratartalom, már 7-8 (vagy több) éve van egy Hora Laura Nylon klassz. gitárom annak semmi baja a hídjával. A kettő egymás mellett áll.....
Maga a hangszer tetszik, kényelmes a nyaka, csak a megszokottnál több hibával került a kezeim közé, "vásárlás előtti kipróbálásra" nem volt lehetőségem mert ajándékba kaptam, így most utólag kellene utánamenni és szenvedgetni vele egy kicsit hogy tudjam használni majd próbákon/fellépéseken.

A kérdésem pedig: Szerintetek mik a hibák okai és javíthatóak-e, vagy inkább cseréltetni kéne (amitől félek mert megint jöhet tökéletlen és újra hibakeresés....)

Felkészülten akarok a szervizbe menni mert az elektromos gitárommal már szívtam így egy nagyot és itthon kellett a használható kategóriába tolni az állítgatással (egyébként az egész tűrhető lett.)

Szóval előre is köszönöm a segítséget, tippeket.

(#17669) nap válasza SirRasor (#17668) üzenetére


nap
addikt

Akkordbontást pengető nélkül, sikát meg pengetővel.
Nylonhúroson elfogadottabb az újjal pengetés, fémhúroson meg inkább régivel pengetővel.
Én szinte mindig pengetővel nyomtam, igaz, nekem főleg fémhúros került a kezeim közé.

browser.tabs.insertRelatedAfterCurrent;false | wing32.dll -> Windows\SysWOW64 | január, február, itt a nyár...

(#17950) Nunder válasza AkosAkos (#17949) üzenetére


Nunder
őstag

Most lehet, hogy a többiek leszólnak, de én kezdésnek nem vennék elektromos gitárt. Nylon- vagy fémhúros akusztikus gitárral kellene kezdened, hogy az alap akkordokat, skálákat, sikálást stb. megtanuld.

Nyilván lehet egyből elektromos gitárral is kezdeni, de én arról nem tudok nyilatkozni :)

Erősítő kezdésnek valami kisebb Roland Cube vagy hasonló, 10-15W-os, de van egy csomó más alternatíva, ha csak otthoni gyakorlásra kell, és nem egyből csörömpölni a garázsban a haverokkal.

Javaslom, hogy a "kezdő" és hasonló szavak segítségével keresgélj a fórum keresőjében, elég sok hasznos dolgot össze lehet szedni. Sok hasonló kérdés jött már, biztos találsz magadra illőt.

Amint kigondolsz valamit, oszd meg, hogy a többiekkel együtt tudjuk alakítani az esetleges elképzelést.

“It's the job that's never started as takes longest to finish.” // blackbird3dworks.hu

(#18880) North15


North15
csendes tag

Sziasztok!

Régóta gondolkozom azon, milyen jó lenne megtanulni gitározni, de most erősödött meg bennem igazán. A tettekhez viszont kellene egy gitár is. Ezzel kapcsolatban kérném véleményeteket. Full kezdő vagyok, sose játszottam hangszeren, csupán hobbyszinten akarom űzni: magamnak, "tábortűz", ilyesmi. Csak akusztikus jöhet szóba, és szigorúan új. Nézegetve a palettát, itt a régi hozzászólásokat, és egyéb szempontjaimat a keret olyan 30000 körül lenne magára a gitárra, kéretik szűken kezelni.

Még egyáltalán nem döntöttem el, hogy nylon vagy fém húrosat akarok. Egyelőre a hangzás, hangerő, tanulhatóság a főbb szempontjaim. Na de a kérdéseim:

1. Fémhúrosok közül látatlanban a Cort AD-810-et néztem ki magamnak. A kategória ezen szintjén itt és máshol is gyakran ajánlották, és igazából más versenyzőt nem is tudok mondani. Viszont itt felmerül bennem a húrokkal kapcsolatos témakör. A különböző oldalakon nem igazán látom feltüntetve, hogy milyen húrral is árulják az adott gitárokat. A Muszty-Dobay féle könyv kifejezetten írja, hogy a gyári húrok felejtősek. Ez igaz? Érdemes azonnal beruházni egy másik húrkészletbe? Ha igen, kezdőként milyen húrmárka vagy milyen árkategória az amit érdemes megvenni, mert előrelépés vagy mert esetleg könnyebb lesz? Meg tudok csinálni egy húrcserét?:)

2. Nylonhúros ajánlásokat a kategória ezen szintjén szinte egyáltalán nem láttam. Itt az eddigi jelöltjeim abc-sorrendben: a Cort AC-100, a Fender ESC-105 és egy Yamaha C30M is beleférhet. Melyik lehet a nyerő vagy milyen különbségek lehetnek ezen gitárok között? Gondolok itt pl. minőség, vagy nyakméret, ami befolyásolhat (vékony hosszú ujjaim vannak) stb., vagy van egyéb jelölt, ami érdemes lehet?

Egy boltban persze majd megvizsgálgatom őket, és úgy döntök, de szeretnék minél több infóval felvértezve odamenni. Előre is köszi a segítséget.

(#19095) Neuler válasza HUTCHDB (#19094) üzenetére


Neuler
csendes tag

Kezdetnek én inkább visszakérdeznék ,hogy milyen zenéket hallgat?
Ez azért lehet fontos, mert kamasz.. :) Emlékszem én is félreraktam mindig a klasszikus gitáromat, mert nem olyan zenéket hallgattam amivel összeegyeztethető lett volna a hangzása, viszont már örülök annak a pár évnek amit azon gyakoroltam (zenesuli 1-2 év + magántanár kb. 1,5 év).

Klasszikus gitár: Nylon húrok, illetve a mélyebb húrokat fémspirál burkol. ez nem bántja annyira az ujjakat, de inkább klasszikus jellegű zenéhez ajánlott, akkordokat szerintem kicsit nehezebb lefogni a széles nyak miatt.

Akusztikus ("western gitár"): Fém húrok, keskenyebb nyak, ércesebb hang. Sok rockzenekar használja akusztikus feldolgozásaikban, szerintem szinten mindenhol jelen van. A hangok lefogása véleményem szerint ezen a legfájdalmasabb :) mert jó vastag fémhúrok vannak rajta.

Elektromos gitár: Ez erősítő nélkül nem szólal meg... (illetve jó esetben kicsit igen, és azt relative tisztán teszi, de akkor is nagyon halk). Fém húrokkal rendelkezik, de általában vékonyabbak mint az akusztikus gitáron. Nem árt hozzá egy elfogadható effektpedál, amivel a hangzást be lehet állítani.

Ez nem segítség tudom, legfeljebb annyiban ,hogy segít a típust leszűkíteni (ez egy nagyon felületes összefoglaló.. :) )

Egy rossz hangszer viszont elveheti a kedvét. Ránéztem a kínálatra, akad használt gitár 10-15000 között is ,de nem tudom mennyire érdemes ilyennel foglalkozni. Az én kezdőgitárom egy klasszikus Hora Laura Nylon volt (még mindig megvan).

Egyébként majd megszokja az ujja az akusztikus (western gitárt), de én lehet azt a kategóriát választanám, az ott leírtak miatt. (+ ott nem kell erősítő stb.)

(#19104) Neuler válasza HUTCHDB (#19103) üzenetére


Neuler
csendes tag

Toledo-nál úgy láttam mind nylon húros, vagyis klasszikus gitár. Ha zeneiskolába fog járni akkor klassz. gitár kell, ha nem akkor inkább fémhúros kéne mert ennek a hangját ahogy írtam nem találja majd meg abban amit hallgat. És boltban is van 12 000-é de nincs tok hozzá.
De ha ezeket megmutatod neki lehet lesz hozzá kedve, de ide eljutni nagyon sok munka és kitartás kell:
LINK
LINK2
LINK3 ---> ez az egyik kedvencem

(Ez mind klasszikus gitár, azért fáradoztam a linkelgetéssel.)

(#19128) brickm válasza HUTCHDB (#19127) üzenetére


brickm
őstag

Ízlés kérdése, de én nem vennék nylon húros gitárt.
De amúgy ilyen árkategóriában kb minden akusztikus gitár egyforma.
A húrláb szokott felválni, extrém esetekben a nyak illesztése elválni.
De faragasztóval javítható, ha nem zavar, hogy ennyire fapados.

(#19129) HUTCHDB válasza brickm (#19128) üzenetére


HUTCHDB
nagyúr

Köszönöm a tanácsot.
Kicsit meg vagyok kavarodva, mivel mások meg kezdőnek nylon húros szerkezetet javasoltak.
No mindegy, meghallgatok minden tanácsot! :K

" Ha húsz évesen nem vagy liberális, akkor nincs szíved, ha nem vagy konzervatív negyven évesen, akkor nincs eszed." - Winston Churchill -

(#19131) Neuler válasza HUTCHDB (#19127) üzenetére


Neuler
csendes tag

Akusztikus és klasszikus gitárok közötti különbségek kis részét bemutató videó: LINK

LINK2 ---> itt jól kijön ,hogy akkordozásra nem annyira alkalmas, illetve csak egészen "más" stylusban a kalssz. gitár (és ezt én mondom aki sokáig ezen kísért énekkart, majd elektromoson, majd most már elektroakusztikuson.. xD)

Ez is nylon húros gitár, de nem akarlak lebeszélni róla. A márkáról még soha nem hallottam, de ez nem jelent semmit. => Nem tudok rá mondani semmit.

Nekem Hora Laurám van mint klasszikus gitár. A nyerget le kellett csiszolnom mert magasak voltak a húrok (most tettem csak meg.. 6-7-8..N év elteltével) és teljesen vállalható, relative szép hangja van. Látva az árát szerintem egy jó hangszer (legalábbis az a konkrét példány ami nekem van).

ITT EGY ELADÓ

Update: amióta megvan a ragasztással gond sehol nem volt rajta. Hangolókulcsok is jól tartanak rajta (de nylon húrt kell "csak" ellentartani.. :) )

+Nekem is olyan az egyik tokom amit adnak hozzá, és az is jó. Nem a magától összecsukló puhatok, annál merevebb, szóval nem rossz az sem.

Ez mind mind nylon húros gitár, arra még egyszer felhívnám a figyelmet.
Szerintem várj meg itt még pár tippet/javaslatot másoktól.

[ Szerkesztve ]

(#19133) brickm válasza HUTCHDB (#19129) üzenetére


brickm
őstag

Szerintem akkora baromság nylon húros gitárt ajánlani kezdőnek, mint kezdőt lebeszélni egy elektromos gitárról..
Mivel rosszabb egy fémhúros akusztikus gitár, mint ez a nylon?...persze a kérdés költői, tudom a választ.
Semmivel, teljesen más stílusokra van mindkét gitár.

Nyilván, aki klasszikusokat akar játszani, meg csak a kottákat elpötyögni, annak jó a nylon húros.
Aki meg valami populárisabb zenei irányzatot akar képviselni, annak nyilván jobb egy fémhúros, mert hülyén szól dévid gvetta, meg a rózsaszínpitbul, meg akármi más is a nylonhúroson a tábortűznél. \befejeztem a kirohanást.

de amúgymeg

[ Szerkesztve ]

(#19138) atidzsiforc


atidzsiforc
őstag

Nylon is ki tudja kezdeni istenesen az ember kezet, foleg ha gagyi a beallitas es magasan vannak a hurok. Femhur nekem soha nem vagott at a boron, az is csak kikezdte.

r_picmip 16-al a koromporkolt is letisztultabb elmenyt nyujt

(#19269) Neuler válasza eszement24 (#19268) üzenetére


Neuler
csendes tag

Amit linkeltél az akusztikus gitár húr, ami neked kell az klasszikus gitár húr.
Vagyis a 3 magas hangú (alsó) hór az nylon, a 3 felső húr szintén nylon/selyem csak körbe van tekerve egy fémszállal.

Szóval ha minden igaz neked innen kellene: http://www.muziker.hu/gitarok/gitarhurok/klasszikus-nylon-hurok#p_main=onstock

(Én asszem D'addario EJ27N-t használok.)

[ Szerkesztve ]

(#19392) Chesterfield válasza BluEyes (#19391) üzenetére


Chesterfield
senior tag

Aha, köszi.
Meg voltam győződve, hogy ez nylon húros(videóban annak tűnt), de ez mégiscsak fémhúros.

szép hangja van

[ Szerkesztve ]

(#19408) brickm válasza Enton (#19407) üzenetére


brickm
őstag

Semmivel sem kézkímélőbb a nylon húr...

(#19415) brickm válasza Chesterfield (#19411) üzenetére


brickm
őstag

Pengetővel lehet pengetni a nylon húrosat is,illetve pengető nélkül pengetheted az ujjaddal(körmöddel) a fém húrokat us..szaru pengető:D jut eszembe,próbált már innen valaki csont pengetőt?jó?

(#19447) atidzsiforc válasza brickm (#19446) üzenetére


atidzsiforc
őstag

Pl.: annak aki szereti :)

Am egyik volt munkahelyemen jazz fesztival alkalmabol fellepett egy tag a freestage-n, jo masfel negyzetmeteres pedalboarddal meg egy godin piezos nylonhuros bigyoval. Olyanokat tolt h b3sz@£%tam. Kulonbozo soundokat retegelt ossze looperrel egymasra. Nevere kar h nem emlekszem :(

r_picmip 16-al a koromporkolt is letisztultabb elmenyt nyujt

(#19913) SunMount3r válasza Eastman (#19912) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

Az electro-akusztikus nylon húrosok között sok a cutaway amiket a webshop-okban látok, akkor az már crossover? :F

Amúgy a szélesebb fogólap (nekem) mindenhol jól jönne, nem csak a klasszikusoknál. :K (Elég nagy mancsom van...)

(#19949) SunMount3r válasza Plazmacucci (#19947) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

Vegyél super stratot vagy bariton gitárt. Ha nem opció, gyakorolj tovább

Most minden bizonnyal elektromos szólógitárra gondolsz, de itt kifejezetten akusztikusról van szó. :N Elektromoson minden könnyebb egy picit, tudom. A gitárom "action"-jén is van mit állítani, szerintem túl magasan vannak a húrok, de ez majd a hangszerésznél kiderül/megoldódik. De nekem ez a probléma nem gyakorlásfüggőnek tűnik, pozicionálhatom én az ujjamat fél óráig is ugyan azon az akkordon, ha egyszer mindig hozzáér az új begyem valamelyik alsóbb húrhoz...

Kíváncsi lennék ezekre a crossover classzikus gitárokra, elvileg szélesebb a fogólapjuk és így talán nagyobb a húrtávolság is. Meg egyébként is van egy olyan érzésem, hogy még egy sima nylon húroson is jobban menne ez mint a fémhúroson. Igazán csinálhatnának crossover western gitárokat is, vagy hogy legalább lenne olyan modell/opció, hogy a nem átlagos kezűeknek is kényelmes/játszható lenne, pár gityó szélesebb fogólappal pl.. Vagy marad a jelenleg elérhetetlen opció: a custom gitár csináltatás, erre jelenleg messze nincs keret. :N

Csak érdekelne, hogy vékonyabb/átlagosabb ujjúak is belefutnak e ebbe a problémába?

(#20165) Eastman válasza Retekegér (#20164) üzenetére


Eastman
őstag

A húrláb avagy híd a fedlapra van ragasztva. Csekkold, hogy el akar-e válni tőle! Lehet hajszálnyi rés ott. Nézd meg alaposan! Ha kezd feljönni és a körmöd alá fér, akkor a gitár hamarosan hangszerésznél fog kikötni.

Klasszikus (nylonos) vagy western (fémhúros) gitár?

Pár gondolat a problémáról.

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#20205) Eastman válasza kriszneuer (#20202) üzenetére


Eastman
őstag

Nagyon leegyszerűsítve, ha az átlagnál (de utálom ezt a szót) rövidebbek az ujjaid a rövid menzúra inkább kényelmesebb, ha hosszúak, a hosszabb is jó. De ez tényleg csak elnagyolva, ez mind mind kényelmi kérdés. (Nekem pl. rövidek és a Strattal nem boldogulok.)

Nyakprofilok: [1] [2] Abszolút kényelmi kérdés.

Én a mai eszemmel egy nylonhúros (elektro-)akusztikussal kezdenék, és ha már tudom, hogy pontosan mit akarok egy gitártól*, akkor váltanék elektromosra. Magyarul, mikor már magabiztosan megy az a 4-5 (7) akkord (váltása is), akkor járnám a hangszerboltokat egy kényelmes villanygitárért. Szín, gyártó, stílus mindegy. Az történjen a nyakon ami a zenei elképzelésed*.

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#21213) tzsolesz


tzsolesz
nagyúr

Sziasztok. Van nekem egy Toledo CG100 WA típusú klasszikus gitárom. Nem vagyok nagy gitáros, csak hobbiból zenélgetek néha haveri körben, amolyan tábortűz körüli hangulat (zaj) keltés fokú a tudásom is.

Na már most elszakadt rajta az E1, és a H2 húr is. Eredetileg Nylon húrok vannak rajta. Szeretném újra húrozni új húrokkal az egészet. Nem tudom, hogy milyen húrt vegyek rá.
Megfordult a fejemben az is hogy fémhúrokat veszek rá, de a húrláb kialakítása miatt ezt az ötletet kukáztam. Nem tudom kibírná-e szegényke a nagy megfeszítést, amit a fémhúrok adnának neki.

Két kérdésem lenne:
1. Valóban felejtős fémhúrokat venni rá, vagy van olyan típus amit bátran rá lehet rakni?
2. Nylon húrok közül melyik az a típus ami ajánlott itthoni hobbi célokra, nem drága, és fényesen, hangosan szól?

Köszi szépen előre is. :R

[ Szerkesztve ]

(#21216) tzsolesz


tzsolesz
nagyúr

Köszönöm mindkettőtöknek. :R
Mindenképpen nylon húrkészletet veszek rá akkor.

Real Ghoost Ez megfelelő lenne?

Eastman Vidéki vagyok, nem tudom hol található ez a hangszerbolt, de gondolom nem érné meg felutazni ezért. :) Egyébként szívesen járok hangszerboltokba.

[ Szerkesztve ]

(#21221) brickm válasza Ragnar_ (#21219) üzenetére


brickm
őstag

A nylon húros gitárok illesztése, ragasztása, anyaga nem alkalmas arra, hogy a fémhúrok által keltett jóval nagyobb feszítő erőt megbírja. Ekkor szokott a húrláb és a nyak elválni a testtől. Javítható, de kellemetlen.
Vannak gitárok amik megbírják ennek ellenére a fém húrt, de nem feltétlen érdemes kísérletezni, mert egy 30ezres gitár törött nyakát sokba kerül javíttatni.

[ Szerkesztve ]

(#21355) tzsolesz


tzsolesz
nagyúr

Hellósztok.
Újrahúroztam a gitáromat nylon húrokkal.

Behangoltam, és arra lettem figyelmes, hogy az A húr zörög, rezonál.
Néztem, nem ér hozzá semmihez. Csak úgy. Levettem, hátrébb raktam 3cm-t (a húrláb felé toltam el az újrafűzést) de így is ugyan úgy zörög. A húrláb vékony fehér betétjét is próbáltam megfordítani, hátha a régi húrok által bevágott kis mélyedések okozzák, de így is rezonál. Nagyon kihallani, zavaró.
Tanács, ötlet esetleg? A többi húr jól szól.

(#21361) tzsolesz válasza atidzsiforc (#21360) üzenetére


tzsolesz
nagyúr

De ez egy klasszikus nylon gitár.
Van amúgy nekem elektromos gitárom.
Majd később teszek fel róla képeket is. Egy Jolana utánzat.

(#22013) Saccco


Saccco
nagyúr

Keresgéltem a fórumban, de nem találtam választ.

Vettem egy Soundstation Yellowstone akusztikus westerngitárt (tudom gagyi :DDD ), viszont teljesen amatőr vagyok, most ismerkedek a dolgokkal... Nos ez a gitár fém húros, ennek megfelelően elég szépen vágja az ember ujját, konkrétan a pici fiam egyik ujját el is vágta, véres is lett a gitár. :( :DDD
Így kitaláltam, hogy húrt cserélek, mégpedig nylon húrra, a következő kérdések merültek fel:
- kárt teszek-e ezzel a gitárban?
- fog-e szólni? (Mondjuk, úgy mint egy sima alapból nylon húros akusztikus gitár vagy a más konstrukció miatt ne is gondoljak erre?)

Csak a tanulás idejére gondolom a cserét, utána visszahúroznám, persze nem mostanában. :DDD


Bal alsó

█ 3D nyomtatás és tervezés █ Tiny Whoop - Eszik-e vagy isszák?! https://goo.gl/9BEyy7 █ Teszteljünk egereket együtt, van 5 perced erre? http://goo.gl/ulKVSn █ - Üzenet vége - █

(#22014) ataman válasza Saccco (#22013) üzenetére


ataman
aktív tag

Szerintem a nylon húrt nem tudod a fémhúros gitár húrlábához rögzíteni. Esetleg használj vastagabb húrkészletet. Mondjuk 12-est.

Samsung Omnia > Motorola Defy > Sony Xperia L > Huawei P8 > P10 > iPhone 12 mini

(#22015) Saccco válasza ataman (#22014) üzenetére


Saccco
nagyúr

Diós a nylon húr is.

Ilyen van azon is:

[ Szerkesztve ]

█ 3D nyomtatás és tervezés █ Tiny Whoop - Eszik-e vagy isszák?! https://goo.gl/9BEyy7 █ Teszteljünk egereket együtt, van 5 perced erre? http://goo.gl/ulKVSn █ - Üzenet vége - █

(#22020) Eastman válasza Saccco (#22013) üzenetére


Eastman
őstag

Kicsit fordított a sorrend; kár, hogy nem a vásárlás előtt jöttél, mert mindenkinek szívesen segítünk.

Sokan szeretnének - kihasználatlanság miatt - "megszabadulni" nylonos (akár 1/2 méretű, vagy 3/4-es) akusztikustól. Korrekt ár is kifogható.

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#22021) Saccco válasza BluEyes (#22018) üzenetére


Saccco
nagyúr

Köszi! :R :DDD

(#22020) Eastman:
Az eladó is mondta, hogy igazából a nylon húrost szokták kezdéshez ajánlani, bár ő is fémhúroson tanult meg.
Egyébként csak egy hely jöhetett szóba vásárlásnál, speciális ok miatt. Árban ez fért bele, tokkal, grátisz kaptam egy pengetőt.
A boltban mutatott a srác egy nylon húrost is, de az külsőre és hangra sem annyira tetszett. Tudom, hogy a húrcserével olyanná/hasonlóvá fog válni ez is (feltéve, hogy cserélem :DDD ).
Hangolásra megfelelő lehet egy androidos alkalmazás és telefon is? (Bár kértem kölcsön egy hangolót is.)

█ 3D nyomtatás és tervezés █ Tiny Whoop - Eszik-e vagy isszák?! https://goo.gl/9BEyy7 █ Teszteljünk egereket együtt, van 5 perced erre? http://goo.gl/ulKVSn █ - Üzenet vége - █

(#22025) brickm válasza Saccco (#22021) üzenetére


brickm
őstag

"igazából a nylon húrost szokták kezdéshez ajánlani"
Mai napig nem értem, miért...
Vezetni is polski fiaton kéne tanulni. vagy mopeden.

(#22026) Saccco válasza csadi0011 (#22022) üzenetére


Saccco
nagyúr

&& (#22024) Moleman:
Guitar Tuner Free-vel pillanatok alatt behangoltam, vitathatatlanul szebben szól. :K

(#22025) brickm:
Az ok egyszerű, rohadt nehéz lefogni a fém húrokat (vágnak is). Gondolom már nem emlékszel a kezdő brickm-re. :DDD

Köszi a segítségeket. :)

szerk.:
Ilyen húrt kaptam hozzá:

D'Addario EJ32 Folk Nylon, Ball End, Silver Wound/Black Nylon Trebles

[ Szerkesztve ]

█ 3D nyomtatás és tervezés █ Tiny Whoop - Eszik-e vagy isszák?! https://goo.gl/9BEyy7 █ Teszteljünk egereket együtt, van 5 perced erre? http://goo.gl/ulKVSn █ - Üzenet vége - █

(#22028) cucka válasza Saccco (#22026) üzenetére


cucka
addikt

Igen, a fémhúr vágja az ujjat az elején és nehéz lefogni, de majd megszokja. Csak az első pár hétben nehéz, utána ez a legkissebb probléma. Szerintem ezért kár nylon húrokkal vacakolni.
Ez ilyen, ha trombitálni tanulna, akkor alig bírná megfújni a hangszert, hogy szóljon, ha meg hegedülni, akkor az első évben az is kihívás, hogy megtalálja a hangokat. Ez egy ilyen műfaj szerintem.

Szerintem olyan hangszeren kell kedeni, ami ahhoz a zenéhez illik, amit játszani szeretne. Ez a "jobb nylon húroson kezdeni" dolog fasság. Ha sosem akart klasszikus darabokat vagy flamencot játszani, akkor semmi értelme.

Útvonal

Fórumok  »  Kultúra, művészet, média  »  Gitáros topic (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.