Hirdetés

2024. május 28., kedd

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2021-12-30 20:26:58

LOGOUT.hu

A Chakra OS megszűnt, tegnap jött a hivatalos hír. Hogy a jövőben látjuk-e még, azt nem tudni. Szép volt, de nincs tovább. Most a hozzá legközelebbi disztró az a Manjaro KDE...

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------v

ChakraOS - korábban Chakra Project - asztali Linux disztribúcióval kapcsolatos alapvető információk:

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#2601) csixy


csixy
addikt

Asus T101HA transformer bookra (a 4Gigabájt RAM-osra) eddig csak a manjaro linuxot sikerült felvarázsolnom a win10-en kívül. UEFI biosa van. Szépen működött. Az eredeti EFI partíció telepítéskot /boot/efi volt csatolva boot és esp flaggel és a telepítő valamit felpakolt telepítéskor a telepítő médiára az sda-ra. Párszor sikerült elindítani a rendszert a grubmenű második menüpontjából ,de mindig elb@xodik a linux bootolása pár alkalom után . A sudo update-grub meg végleg kiakasztja.

Szóval más linuxot még nem sikerült felrakni rá , de gondolom , hogy ez az új chakra fog működni (ez is arch alapú mint a manjaro). Megpróbálnám tehát a chakrát . Mit csináljak majd az EFI-vel, boot-tal?

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#2602) CPT.Pirk válasza csixy (#2601) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Jó kérdés. Nincs uefi-s hardverem, ezzel nincs tapasztalatom. Ha megy az angol, akkor kérdezz rá a Chakra fórumában.

Amúgy csak Arch leszármazott, saját csomagjaik vannak.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#2603) csixy válasza CPT.Pirk (#2602) üzenetére


csixy
addikt

Köszi. Nem baj! Csakazért is mekkkpptróbálom. Aztán majd jövök, ha van valami siker vele.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#2604) csixy


csixy
addikt

Végül is a manjarót sikrült EFI dualbootban rágyűrni nagy kalandok és szenvedések árán az asus transformerbookra. Nagyon örülök neki!
De már fenn van a HP250G1-en MBR-en ez a legújabb Chakra quinquebootban mint az egyik linux a négy közül (mert az ötödik a win10) és éppen frissíti a pacman a 655 megabájtját. Remélem jó lesz! Egykoron egyszer már chakráztam. Úgy látom , hogy a böngésző a firefoxról át fog szoktatni a Chrome-szerű böngészőkre.Üdv ... CsI !

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#2605) CPT.Pirk válasza csixy (#2604) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az utolsó mondatot az mire érted?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#2606) csixy válasza CPT.Pirk (#2605) üzenetére


csixy
addikt

Ez a qupzilla nem olyan mint a chrome?

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#2607) ubyegon2 válasza csixy (#2606) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Rakd fel a Firefoxot, az a qupzilla nem az igazi. Nem olyan, mint a Chrome szerintem. A Vivaldit is kipróbálhatod, az nagyon super!

A végére nagyon belejössz, lassan már a Win helyére is Linuxot telepítesz! ;]

[ Szerkesztve ]

(#2608) csixy válasza ubyegon2 (#2607) üzenetére


csixy
addikt

Kössz! :)
Oksi!

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#2609) Rimuru válasza csixy (#2606) üzenetére


Rimuru
veterán

Mondjuk azt hogy hasonlo, kozos gyokerekbol szarmaznak, de nem is olyan kozeli rokonok.

Vigyázat, csalok!

(#2610) csixy


csixy
addikt

Ez az új chakra villámgyorsan indu legacyban is! :) l

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#2611) CPT.Pirk válasza csixy (#2610) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Milyen legacy? :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#2612) Rimuru válasza CPT.Pirk (#2611) üzenetére


Rimuru
veterán

bios

Vigyázat, csalok!

(#2613) CPT.Pirk válasza Rimuru (#2612) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Gondoltam, de az mit befolyásol? Megcsinálja a bios amit kell, onnantól meg az oprendszeren a sor. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#2614) csixy válasza CPT.Pirk (#2613) üzenetére


csixy
addikt

Épp azt írtam , hogy ez a chakra a hagyományos bios mellett is jó gyorsan bootol.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#2615) _Dumber_


_Dumber_
őstag

Sziasztok!
Igaz nem Chakra distro ami fut a gépemen, de azért ide fordulok, mert tisztán KDE-hez talán jobban értetek, mint máshol. Rá tudnátok nézni?
Előre is köszi.
[link]

[ Szerkesztve ]

(#2616) CPT.Pirk válasza _Dumber_ (#2615) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Jó kérdés. Én spec nem tudom megmondani a rendszernek, hogyha lecsukom a laptop fedelét, akkor ne menjen el sleepbe, csak kapcsolja ki a kijelzőt. Másnál is van ez a gond, még nem tudjuk az okát. Annyit látok, hogy az energiakezelő a config fájlt helyesen hozza létre, csak valami nem veszi figyelembe azt a részét.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#2617) ubyegon2 válasza _Dumber_ (#2615) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szerintem ez akár az openbox maradék config fájlok miatt is lehet, a helyedben kipróbálnám a TLP-t, ha van kedved annak a configját belőni, de lehet, hogy alapból is jó lesz.

...................................................................................................................

Nekem meg olyan jelenség jött elő, hogy a Franz auto indulással bejön és a képe befagy arra a képre, amit alatta lát, mintha lefotózta volna és csak kilőni lehet. Eddig jó volt, talán valami frissités adott a pofájának.

Manjaron a Caprine-t raktam fel desktop-messenger helyett, lehet, hogy Chakra-n is ezt kéne használnom.

[ Szerkesztve ]

(#2618) _Dumber_ válasza ubyegon2 (#2617) üzenetére


_Dumber_
őstag

Én is erre gondoltam, vagy hogy nincs fent valami a KDE-vel.
.. miután egyesével átnéztem a feltett progikat, arcwikit és beállításokat.. tegnap már bealudtam a billentyűzetbe.. ezért inkább kikapcsoltam a francba a sötétítést.

Passzolom. betudom bugnak, mint CPT.Pirk :)

(#2619) Pista0001 válasza CPT.Pirk (#2616) üzenetére


Pista0001
addikt

Plussz külső kijelzővel tuti működött, csak arra nem emlékszek, hogy alapértelmezett funkció-e, vagy én állítottam-e be :)

(#2620) Flowtation


Flowtation
őstag

Sziasztok!
Felraktam a legújabb telepítőből a chakrát, mivel KDE barát vagyok, nagyon szépen fut, minden ment elsőre.

Lenne is egy kérdésem:

A nagy kezdő linuxos topicban volt szó, hogy a friss mesa driverhez kell egy tárolót hozzáadni(paulo-miguel féle), jól sejtem, hogy ezt itt chakrán nem tudom megejteni? Mi kell ahhoz, hogy tudjak frissíteni? Vagy lehet,hogy az elérhető legfrisebb van fent?

Graphics: Card: Advanced Micro Devices [AMD/ATI] Trinity [Radeon HD 7560D]
Display Server: X.Org 1.17.4 drivers: modesetting (unloaded: vesa) Resolution: 1440x900@59.89hz
GLX Renderer: Gallium 0.4 on AMD ARUBA (DRM 2.46.0 / 4.8.6-1-CHAKRA, LLVM 3.9.1)
GLX Version: 3.0 Mesa 13.0.2

Köszi!

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#2621) azozo válasza Flowtation (#2620) üzenetére


azozo
senior tag

A test repot engedélyezd a Tárolóknál a beállításoknál.Utána updateld :)

[ Szerkesztve ]

(#2622) Rimuru válasza azozo (#2621) üzenetére


Rimuru
veterán

Utana meg csodalkozik hogy nem indul a rendszer. ;]

Vigyázat, csalok!

(#2623) Flowtation válasza Rimuru (#2622) üzenetére


Flowtation
őstag

Namostakkor? :DDD

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#2624) Rimuru válasza Flowtation (#2623) üzenetére


Rimuru
veterán

Testingben nincs is benne mesa, majd a kovetkezo kiadasnal mar benne lesz a stabilban. Kapitany talan tud nyilatkozni hogy az mikor varhato. :)

Vigyázat, csalok!

(#2625) azozo válasza Rimuru (#2624) üzenetére


azozo
senior tag

MOst rc3 fázis van ,megvárják még hogy a stabil kijöjjön....

(#2626) Flowtation válasza Rimuru (#2624) üzenetére


Flowtation
őstag

oké, köszi. Kérdezhetek még? :) Ha már a Kapitány nincs a hídon...
Abban az esetben mi a teendő ha telepítés után fekete a képernyő, csak egérkurzor van, viszont működik az os, a jelszavamat be tudom írni, látszólag betöltődik minden (változik a kurzor), de csak feketeség van. ctrl-alt-f2-re kapok console-t, de a frissítés nem fut le, valszeg nincs net sem. :F

Goedel a már ismert laptopommal, lenonvo g585, amd hd7310. A telepítést a zárt driveres módban csináltam, ott ment.

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#2627) CPT.Pirk válasza Flowtation (#2626) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A kapitány a hídon, csak szerencsétlen csóringernek dolgoznia is kell... :K

*mesa:
Valóban van friss mesa a [testing] tárolóban, de az tesztelők számára lett létrehozva és bár általában működik, most a friss mesa-t azzal együtt hozták be, hogy meglépték a glvnd-s mesára váltást. Ez azt jelenti, hogy ez után nem kell külön hardver specifikus -libgl csomagokat feltenni, mennek egyszerre és a mesa használja azt, ami kell neki.
A probléma az, hogy az időközben megszűnt AMD Catalyst driver támogatása miatt a [stabil] és a [testing] repókban is 1.17-es, bazi régi Xorg van (hogy menjen velük a Catalyst, amíg ki nem jön az új AMD driver), amivel úgy a gépek harmadánál gond van a glvnd miatt. Per pillanat a [testing] felett lévő [staging] repóban van friss Xorg és az azzal rendbe is jönnek a gondok, de az a repó már abszolút nem arra való, hogy azzal használja valaki a disztrót, oda kerülnek be az új csomagok első feltöltései.

Most arra várunk, hogy a [staging] repóból átkerüljenek a Xorg dolgai a [testing] repóba, valószínűleg vele együtt a legújabb mesa is jön majd, onnan meg már hamar el fog jutni a [stabil] ágra. Szerintem ez még a héten meglesz, szóval maradj még a stabil repóknál, ha amúgy tudsz játszani.

*fekete képernyő
úgy érted, hogy bebootoltál a zárt driveres módban, ott volt kép, majd pedig onnan telepítetted és aztán nem volt kép?
Ha igen, akkor javaslom frissen tedd újra a free driverekkel, mert a fentiek miatt ahogy eljut az új mesa / xorg a stabil ágra, azzal együtt dobják is a régi Catalyst drivert örökre. - egyébként ezzel még valószínűleg jobban is jársz.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#2628) Flowtation válasza CPT.Pirk (#2627) üzenetére


Flowtation
őstag

Erőt egészséget, Kapitány!
A hozzászólásod első felére mondjuk azt, hogy megértettem :) A másodikra pedig:
Elindult a penről a telepítő, alapból a zárt driveressel indítottam, le is ment a telepítés rendben, aztán bejött a gurbja, ott mindhárom lehetőséget próbáltam, de csak a fenti esemény van. Megpróbálom akkor a nyilttal telepíteni is.

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#2629) Pista0001


Pista0001
addikt

Srácok, fura dolgot produkált imént a chakra. Alvásból ébresztve "rángatózott" kicsit, majd az összes megjelenítési beállítás elszállt a tálcán rögzített alkalmazásokkal együtt. Minden visszaállt alapértelmezettre. Ez most így mi?

(#2630) CPT.Pirk válasza Pista0001 (#2629) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Reboot után jó lett? Időnként használom a sleepet, de eddig nem volt vele gondom.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#2631) Pista0001 válasza CPT.Pirk (#2630) üzenetére


Pista0001
addikt

Nem, ugyanolyan maradt. Egész pontosan az asztali elemek tűntek el, a tálca beállítási álltak vissza alapértelmezettre és a háttérkép. Az ablakok beállításai maradtak.

(#2632) CPT.Pirk válasza Pista0001 (#2631) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nincs rá tippem. :( Rá kellene kérdezned a fórumukban szerintem.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#2633) Pista0001


Pista0001
addikt

Sajnos nem annyira penge az angolom :(

Újabb bugra leltem viszont. 2 SSD van most a laposhoz, át szeretnék végleg állni a nagyobbra, de szerencsére megtartottam a kisebben a rendszert. Utóbbin még 53-as firefox van, nincs is vele gond, a másikon viszont már 54-es, róla már nem mondható el ugyanez. Új üres lap megnyitására összeomlik, ha linket nyitok meg új lapon, akkor nincs vele gond.

(#2634) CPT.Pirk válasza Pista0001 (#2633) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Volt egy Firefox vagy csomag hiba most, de javították gyorsan. Tolj rá egy frissítést, valszeg még nincs fent nálad.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#2635) azozo


azozo
senior tag

Sajnos nekem meg a bejelentkezésnél az avatar nem jelenik meg :(

(#2636) Pista0001 válasza CPT.Pirk (#2634) üzenetére


Pista0001
addikt

az 54.0-3-as már javított lehet? Az van benne az aktuális frissítésben. Még nem tettem vissza a másik SSD-t, nem tudom, hogy azon hányas van most.

Eszembe jutott még valami. HP 650-es laptopom van, a soha nem volt gondom a hangerő és fényerő gombokkal a kis SSD-n levő rendszeren. A másik fura, a fényerő működik, a hangerő nem. A billentyűzet beállítás okozhat ilyen jelenséget? A kicsin sima generic 101 gombos van beállítva, a speciális fülön a billentyűopciók beállítása nincs bepipálva.

(#2637) CPT.Pirk válasza Pista0001 (#2636) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Igen, az a csomag az. A többit nem tudom, esetleg nézd meg mit lehet még választani a kiosztásoknál.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#2638) Pista0001 válasza CPT.Pirk (#2637) üzenetére


Pista0001
addikt

54.0-2 van a nagyobbikon, de nem akarja 54.0-3-ra frissíteni. sudo pacman -S firefox-kde paranccsal próbáltam.

A hangerő állítás viszont megjavult. :)

(#2639) CPT.Pirk válasza Pista0001 (#2638) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Miért nem? De a -Syu -val kellene szerintem.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#2640) Rimuru válasza Pista0001 (#2638) üzenetére


Rimuru
veterán

Ha nem frissited a pacman adatbazisat akkor nem is fogja felajanlani. Amigy kapitany irt parancs abban a -Sy a lenyeg (ez frissiti az adatbazis), a plusz u parameter pedig az osszes csomagot frissiti.

Vigyázat, csalok!

(#2641) Pista0001 válasza CPT.Pirk (#2639) üzenetére


Pista0001
addikt

Úgy meg is tette, ez volt nekem is a következő ötletem. Most ez is jól működik.

colomb2: Jogos az észrevétel :) Nem tűnik teljesen logikusnak, hogy egy esetileg szinkronizált offline adatbázisból ellenőrzi, hogy naprakészek-e a csomagok, de próbálom észben tartani :)

Köszi srácok! :R

[ Szerkesztve ]

(#2642) mmdms


mmdms
addikt

Sziasztok!
Egy toshiba nb100-as netbook vajon megbirkózik ezzel az OS-el? Érdemes megpróbálni?

ElGuRuLt a GyoGySzErEm...VaGy CsAk FoRDíTvA VeTtEm Be?

(#2643) CPT.Pirk válasza mmdms (#2642) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Szia!

Nem, 2GB ram alatt nem érdemes KDE-s disztrót nézni. Meg az Atom proci se igazán combos.

Ilyen kategóriájú gépre az Unicorn-puppy -t tudom javasolni: http://skamilinux.hu/unicorn6-puppynopae-v-2-angolmagyar-2017-jun/, azzal száguldani fog és abban egy csomó minden megvan alapból, így kezdőknek is jó.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#2644) mmdms válasza CPT.Pirk (#2643) üzenetére


mmdms
addikt

Fuu ne is mondd, az idegeimet megeszi, pedig a masinába már 2 giga ram van. Ezért is keresek egy oprendszert ami talán jó lehet. Kipróbálom ezt, ha tetszik akkor vásárolok egy billentyűzetet hozzá, sajnos elázott és 800 MHz-en ragadt a proci. :(((
Köszi!

ElGuRuLt a GyoGySzErEm...VaGy CsAk FoRDíTvA VeTtEm Be?

(#2645) _Dumber_


_Dumber_
őstag

Sziasztok!

Ha a system tray hálózati iconon van egy narancs felkiáltójel, azt az álmoskönyv szerint mit jelent?

(#2646) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

A Gödel aktuális telepítőjének első béta isoja kipróbálható itt: [link]

Ez már tartalmazza a kernel, xorg, glvnd stb. újdonságokat, amik jelenleg a testing tárolóban vannak.

_Dumber_: tapasztalatom szerint semmi különöset. Most nálam kint van a wifi mellett, de minden fasza.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#2647) azozo válasza CPT.Pirk (#2646) üzenetére


azozo
senior tag

Várok egy RC -ig vele ;) Pár hét gondolom ....

(#2648) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Karbantartás van a napokban, ezért nem érhető el a CCR.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#2649) Damateo


Damateo
aktív tag

Mi újság mostanság Chakra fronton?
Régen láttam cikket róla.

(#2650) CPT.Pirk válasza Damateo (#2649) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Én meg új iso-t. Majd ha lesz új, akkor cikk is. :)

Sok-minden változott, szervereket variálnak, új weboldaluk/fórumuk van, közben zajlik mindenféle a háttérben.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.