Hirdetés

2024. június 2., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Hűtés, házak, tápok, modding  »  Autós hőmérő a gépbe (téma lezárva)

Hozzászólások

(#1) chery


chery
csendes tag

Nem tudom csinált-e már valaki ilyet de szerintem könnyedén és olcsón meg lehet oldani.
Már vettem is egy hőmérőt amin 2 senzor van, és van háttérvilágítása is. Az egyik szenzor a nyákon most egyenlőre ott is marad ami a ház belső hőmérsékletét méri, a másik egy kábelen megy a CPU hűtőbordájához.

Lenne 1 kérdésem : az egész 1,5V-os elemről müxik :DD
Na tehát hogy vegyem le az 5V-ot 1,5-re ?

A szó elszáll a replay megmarad.

(#2) tomcs válasza chery (#1) üzenetére


tomcs
őstag

latom meregettel. merd meg mennyi aramot vesz fel a cucc abbol ki tudod szamolni az ellenallasat onnan meg mar gyorsan megvan hogy mennyivel kosd sorba

(#3) chery


chery
csendes tag

Gondolom 1,5voltot zabál, csak hogy számoljam ki, hogy mekkora ellenállás kell sorosan kötni, hogy 5v-ról menjen ?

A szó elszáll a replay megmarad.

(#4) tomcs válasza chery (#3) üzenetére


tomcs
őstag

mondom ARAMOT.. nem feszultseget... azt tudod. ha megsem akkor keress alt.isk fizikatankonyvet :)

(#5) dr. rozmark


dr. rozmark
tag

Ohm törvény!!!

http://www.szentagothailab.sote.hu

(#6) joghurt válasza chery (#3) üzenetére


joghurt
addikt

Ha kultúrált a belseje, akkor semekkora ellenállás sem kell, mert kibírja az 5 V-ot. Ha nem kultúrált, akkor persze kell.

Durva fejszámolás alapján olyan 1-2 mA-t ehet maximum a hőmérőd, azaz kb. 1 kOhm terhelést jelent. Attól függően, hogy mennyire pontos feszültséget szeretnél, egy ilyen ellenállásosztót javasolnék (az 1 kOhm-ot is beleszámolva):

+1,5 V
+5 V o--###--o--###--o föld
2*100 100

Ettől meghalnia nem lenne szabad.

A tej élet, erő, egészség.

(#7) Dr.Burn


Dr.Burn
őstag

R=A/V
Ellenállás egyenlő áramerősség osztva feszültségel!

"Later Nerd!"

(#8) chery


chery
csendes tag

Thx Joghurt!
így gondoltad:

(12v) +-----------[2x100 O]-----------+(5v)-----------[100 O]----------+ (föld)

Azt hogy lehet lemérni hogy menyi ampert fogyaszt ? Már rég volt az ált.isk. :)

A szó elszáll a replay megmarad.

(#9) chery


chery
csendes tag

Jaj a 5V helyett 12-t és a 1,5 helyett 5V írtam :O

A szó elszáll a replay megmarad.

(#10) Il Padrone válasza Dr.Burn (#7) üzenetére


Il Padrone
senior tag

ez most komoly?

Terheletlen feszultseg osztoval, vagy terhelttel kiszamithatod.
Ohm torvenye helyesen

R= U [V] / I [A]

Terheletlen:

5V bementi fesz, 1V kimenti fesz,

Au= Uki /Ube = 1/5

ket ell sorban a masodikrol veszed le a feszt (Uki)

Au= R2/ R1+ R2

legyen R1=100 Ohm

1/5 =R2 / 100+R2

R2 = 25 Ohm

Ha erdekelt a terhelt szolj.

Il Padrone

(#11) joghurt válasza Il Padrone (#10) üzenetére


joghurt
addikt

Én épp ezt számoltam ki neki, csak ép 1,5 V kimeneti feszültség kell (ennyi jön ki egy elemből, de legalább 1,2 V), és én már az R2-vel párhuzamos terhelést is beleszámoltam. :)

Cherry! Ha gondolod, a 2*100 + 100 Ohm helyett berakhatsz 100 + 47 Ohmot is, úgy talán egyszerűbb. Ja, és én legalább 1/6-od W-os ellenállásokat kérnék a boltban.

A tej élet, erő, egészség.

(#12) joghurt válasza chery (#8) üzenetére


joghurt
addikt

Hogy hogyan lehet az áramfeltételt mérni? A táp egyik pólusát megszakítod, és a hőmérővel sorba bekötöd az árammérőt.

A tej élet, erő, egészség.

(#13) joghurt válasza chery (#1) üzenetére


joghurt
addikt

Tényleg, hol lehet most a legolcsóbban ilyen autós hőmérőt kapni? Tesco gazdaságos? Auchan? Praktiker? Blaha aluljáró? :D

A tej élet, erő, egészség.

(#14) chery


chery
csendes tag

A Tesco-ban lehet kapni pár fajtát:
az egyiknek nincs háttérvilágítása a másiknak meg van :) ) és olyat ami 99°C-if mér (1890 huf volt :DD )

A szó elszáll a replay megmarad.

(#15) Mc Elec


Mc Elec
csendes tag

Szia!
Mielőtt ráereszted az ötvoltot a kütyüdre kössél vele párhuzamossan egy ledet!
A leden működés közben kb 1.5-2 volt esik.
A soros ellenálás 250 ohm körüli.
A kütyüt a világitó diódával kell párhuzamossan kötnöd és igy nem lehet nagyobb fesz rajta mint amit a led lekorlátuz!
Ha nem érted akkor először kösd sorba a ledet és az ellenállást mérd meg a feszt és megérted!
Sok sikert.

Mit ér a mai világban egy kétéves proci ( vagy akármi)?

(#16) chery


chery
csendes tag

Hi all!

Már aznap összeraktam és megy is, de még kis finom hangolás kell neki, mert most néha villogva indul (jelezve hogy merülne az elem), de persze már elem nincs benne :DD
Ha 5V-ra tettem akkor meg kicsit erős volt a háttérvilágítás, és féltem hogy kiég, meg a kijelzőn azok a részek is fél erővel világítottak aminek nem kellene.
Most egy 100-as sorosan és egy 49Ohm-os ellenállás párhuzamosanl van rajta. És kb 10-ből 2-3 szor villog. De még nem próbálgattam eggyiket sem kicserélni kissebre.

A szó elszáll a replay megmarad.

(#17) tildy válasza chery (#8) üzenetére


tildy
nagyúr

Uristen , te nem tudsz aramerossegbol es ellenallasbol feszultseget szamolni???
HAny eves vagy vazze???
EZt meg kozepsuliban is tanitjak.Ilyennek meg a kozelebe sem valo szamitogep.
Fogsz egy multimetert azt lemered.Kesz, pazony...

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#18) joghurt válasza chery (#16) üzenetére


joghurt
addikt

Ha a 49 Ohmos (nem tudom, ilyet hol tudtál venni...) ellenálláson túl kicsi a feszültség, akkor nagyobb ellenállást kell oda rakni. Ugyebár. Khmm. Mondjuk első körben 56 Ohm, második körben 68 Ohm stb. Ha lenne feszültségmérőd, akkor persze a legegyszerűbb lenne venni egy 220 Ohmos trimmer potmétert, azon beállítani kb. a feszültséget, rákötni a hőmérőt, és utánaállítani.

A tej élet, erő, egészség.

(#19) rog válasza tildy (#17) üzenetére


rog
addikt

:))
azt tudod, hogy elvileg az ilyet tegnaptol moderalni kene..
''- Tilos a személyeskedés. Minden olyan üzenetet, ami személyeskedést tartalmaz, moderálni fogunk (amennyiben egyéb hasznos részei is vannak a hozzászólásnak, úgy azt megtartjuk).''
[L]http://prohardver.hu/rios2_uzenetek.php?from=12294&start=30&what=&how=&fid=45[/L]

(#20) tildy válasza rog (#19) üzenetére


tildy
nagyúr

off
EZ nem szemelyeskedes.Ez szornyulkodes.:((
(a reg volt mar az altalanos iskola szovegre irtam)
on
Segito szandekkal egy multimetert felajanlhatok.

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#21) shtml válasza Mc Elec (#15) üzenetére


shtml
őstag

A LED színétől függően lehet az akár 2.7 V is.

De hát vazze, nem értem, hogy az elektronikai alkatrészek közül miért mindenki csak az ellenállást vagy a potmétert ismeri (McElek kivétel). Sima diódáról vagy zénerről még senki nem hallott? Ezek is az általános iskolai (vagy talán már az óvodai) tananyag részei, akárcsak az Ohm-törvény.

A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

(#22) rog válasza tildy (#20) üzenetére


rog
addikt

''Ilyennek meg a kozelebe sem valo szamitogep.''
ha neked irnak, mit szolnal?

(#23) Dr.Momo válasza chery (#1) üzenetére


Dr.Momo
tag

Ehhez neked egy fesz stabilizátor kell. Megoldható egy db ellenállásból, meg egy 1.5V zener diódából.
R= 700 Ohm (kb)
O-----///------------O
| | |
|Ube=5V ---- | Uki=1.5V
| zener / |
/ | /
O-----------------------O

Ez a kapcsolás elbír kb. 50-100mA terhelést. Ha nagyobb áram kell akkor már tranyós változat kell. De szerintem arra a kütyüre ennyi is elég!
ÜDV!

(#24) tildy válasza shtml (#21) üzenetére


tildy
nagyúr

Jahm , zener.De az mar kozepiskola:)
Egyebkent ellenallassal kicsit konnyebb szamolni:)

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#25) Dr.Momo


Dr.Momo
tag

Dejó, elrontotta a rajzom :(

(#26) joghurt válasza shtml (#21) üzenetére


joghurt
addikt

Ismerjük a Z-diódát(*) is, de meg akartuk kímélni a kölköt ilyen bonyolult dolgoktól. A diódákat már kétféleképpen is be lehet kötni, és biztosan sikerülne pont fordítva.

Az 1,5 V-ot én sem ledről szedném le, mert az korántsem 1,5 V. Ld. egy másik témában ([L]http://prohardver.index.hu/rios2_uzenetek.php?from=11644[/L])
a #22-es hozzászólásom!

*: Merthogy Zener személyes kérésére hívják így ezeket az alkatrészeket ''Zéner-dióda'' helyett. 6 V-os küszöb az a határ, ami elválasztja a Zéner-effektuson illetve a lavina-effektuson alapuló alkatrészeket. A kétfajta működés miatt valóban pongyolaság lenne Zénernek hívni mindkettőt.

Ma nagyon tudományos kedvemben vagyok. :))

A tej élet, erő, egészség.

(#27) joghurt válasza Dr.Momo (#23) üzenetére


joghurt
addikt

Azért elárulhatnád, hol kapni 1,5 V-os Z-diódát. :DDD Előttem egy katalógus, és 1 V-os és 2,4 V-os között nem árulnak. Ennél már a led is jobb. :t

A tej élet, erő, egészség.

(#28) shtml


shtml
őstag

tildy #24:
Az ellenállással nem könnyebb számolni, főleg akkor nem, ha a srác meg sem tudja mérni a kütyün átfolyó áramot vagy az ellenálláson eső feszt. Arról nem beszélve, hogy működés közben változhat is a felvett áram. Megteheti persze, hogy a kütyüvel párhuzamosan is köt egy ellenállást, de annak kb. egy nagyságrenddel kisebbnek kellene lennie a kütyü belső ellenállásánál, amit szintén nem ismer.

Diódánál vagy zénernél csak azt kell kiszámolnia, mennyit kell kivonni az 5-ből ahhoz, hogy az eredmény kb. 1.5 legyen. Ennél mi lehet még könnyebb?

joghurt #26:
A katódot jelző csíkot biztos megtalálná a srác, főleg ha vki megmondja neki, hogy keresse.

joghurt #27:
A zénert (na jó, Z-diódát) a kütyüvel sorba kell kötni, az előfeszítő ellenállást pedig a kütyüvel párhuzamosan. 3.6 V-os Z-dióda pedig tudtommal létezik.

A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

(#29) Mc Elec


Mc Elec
csendes tag

Sziasztok!
Azért ajánlottam a ledet, mert az világít!
Ha fordítva van akkor pedig nem.
Egyébként egy másfél voltos kütyünek 2 voltról simán kell menie.
Ha nem megy akkor túl kényes és nem érdemli meg a törődést.
Csaó.

Mit ér a mai világban egy kétéves proci ( vagy akármi)?

Útvonal

Fórumok  »  Hűtés, házak, tápok, modding  »  Autós hőmérő a gépbe (téma lezárva)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.