Hirdetés

2024. június 3., hétfő

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:16:35

LOGOUT.hu

AMD Ryzen 9 / 7 / 5 / 3 3***(X) "Zen 2" (AM4) topik összefoglaló

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#20851) gaben88 válasza DonDennis (#20838) üzenetére


gaben88
őstag

Szerintem(!):
Legyen fent a legújabb BIOS, majd hagyj mindent auto-n/defaulton. PBO-t tedd enable-re és a XMP profilt lődd be (vagy DRAM calculátorral az eredményeket állítsd be manuálisan, bár szerintem a (leg)újabb BIOS-al megy az XMP is, csak DRAM calc.-al többet ki lehet hozni a RAM-okból). Ja és a ventiket, ha zavar, hogy felpörögnek, akkor pl 60 fokig menjenek 40%-on és utána kezdjen el szépen emelkedni mondjuk 80-85 fokig. Ezzel nem hibázhatsz és játékok alá több, mint elég. A fesz soknak tűnik, de amúgy nem az. Mert rövid ideig, kis terhelésnél, add csak annyit, ami nem baj. Amikor all core terhel és monitorozod, akkor láthatod, hogy sokkal inkább 1.2V körül ad neki. Tehát jóvan az úgy! :DDD És így szépen minden bench is le fog futni, nem fog elhasalni, mint pl egy allcore 4.3/4.4-es manual setup, pl 1.3V mellett, mert ha kell szépen vissza fog venni.
Legyen fent a legújabb chipset driver az AMD oldaláról és használd a Ryzen Balanced sémát. Ha tovább is akarod hangolni, akkor még ezeket beállíthatod (bár tapasztalatom szerint az auto értékek is ezt eredményezik):
Global C-state Control = Enabled
Power Supply Idle Control = Low Current Idle
CPPC = Enabled
CPPC Preferred Cores = Enabled
AMD Cool'n'Quiet = Enabled
PPC Adjustment = PState 0

Monitorozásra új HWiNFO vagy AMD Ryzen Master (OC-ra is jó, pl a peak core(s) voltage funkciója miatt amúgy tök jó).

iPhone 13 Mini, PS5, PC, iPad Pro 10.5, Switch OLED, Steam Deck, Quest 2

(#20852) Timer válasza DonDennis (#20849) üzenetére


Timer
veterán

Bakker, elírtam, a 3666-os verzióra próbálj rá.

(#20853) jokeph válasza hackeeeee (#20846) üzenetére


jokeph
nagyúr

Gyere, tolunk egy COOP-ot, Dead Of Night mapon, Stukov+bármelyik Commanderrel. :D

RyZsa konfig: R5 5600X, Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 Wifi, LF III 360 Dark AIO, 4*8 GB Patriot Viper Steel 4400 CL19 KIT, TT TGS 650W RGB, Netac 930E 250 GB, Sapphire Nitro RX 480 8 GB, DELL P2417H *2, Thermaltake Core X31 Riing

(#20854) Qtya123


Qtya123
őstag

Üdv!

Megérkeztek az új Crucial Ballistx ramok és kezd szétkapni az ideg.

Az alzáról rendeltem 2x8 GB-os kitben ezt: [link]

Ott van, hogy a típus BL2K8G32C16U4B

A dobozon is pontosan ugyanez van. Erre a csomagolásban a ramok típusa BL8G32C16U4B.

A Taiphoon burner szerint is:

A legjobb az egészben, hogy erre azt írja az AIDA, hogy nincs benne hőszenzor... Mi a tök van :F

(#20855) rumkola válasza Qtya123 (#20854) üzenetére


rumkola
veterán

tudtommal a K csak annyit jelent, hogy KIT
kettő sima van a dobozban, így az egy kit lesz, K-val :)

(#20856) Qtya123 válasza rumkola (#20855) üzenetére


Qtya123
őstag

Na ebben valószínűleg igazad van. Viszont miért nincs benne hőszenzor?

(#20857) RECSKA válasza Qtya123 (#20856) üzenetére


RECSKA
veterán

progija mit mond?

[link]

Nézd meg a hirdetéseim. Finomságok!!!

(#20858) DonDennis válasza Timer (#20852) üzenetére


DonDennis
senior tag

És akkor csak annyi, hogy DOCP és utána alatta a Memory Frequency átálítom 3666-ra? Semmi mást nem állítottál?

gaben88: Köszi szépen, ha nem megy Timer féle akkor próbálkozok a te módszereddel.

"Why would I sit down? I'm always on my feet." - Dominick Cruz / "I can't read, can't write, can't do math... but I can compete" - Julian Edelman

(#20859) rumkola válasza Qtya123 (#20856) üzenetére


rumkola
veterán

nem vagyok memória guru, de az oldalukat elnézve csak a ballistic MAX-ban van thermal sensor
[link]

(#20860) hackeeeee válasza rumkola (#20859) üzenetére


hackeeeee
Jómunkásember

Korábban valaki itt beszélt érről ha jól tévedek, hogy melyikben van, és melyikben nincs, de nem emlékszem már kicsoda, és nem is találom a csevejt. :)

Véleményem szubjektív...

(#20861) Qtya123 válasza RECSKA (#20857) üzenetére


Qtya123
őstag

Feltelepítettem, az is azt írja, hogy nincs szenzor. :W

Én is úgy emlékeztem, hogy az újak szenzorosak és visszakeresve fudi2002 fórumtárs ezen hozzászólását találtam: [link]

Azt hiszem van egy utam az alzába.... Még jó, hogy közel van.

[ Szerkesztve ]

(#20862) fudi2002 válasza Qtya123 (#20861) üzenetére


fudi2002
veterán

Saját programját telepítsd, asszem az írja mennyi.

Szakmai kérdésre privátban nem reagálok.

(#20863) rumkola


rumkola
veterán

Ott van az oldalukon:

(#20864) Timer válasza DonDennis (#20858) üzenetére


Timer
veterán

Igen, mert bármi máshoz nyúltam, nem is bootolt. Gear downt például ki ne kapcsold, alig bírtam életre kelteni utána. Csak a frekvenciát egy lépéssel magasabbra, és nézd meg úgy elindul-e.

Tehát, kiválasztod a DOCP profilt, a frekvenciát magasabbra állítod egy lépéssel, save & reboot.

[ Szerkesztve ]

(#20865) DonDennis


DonDennis
senior tag

Lehet hülye kérdés de ha a DRAM Calc. ba futtatok egy SAFE változatot és azt beállítom a BIOS-ban az kb. ilyen atom biztos vagy azért nem ilyen egyszerű és még SAFE állásnál is lehet, hogy kell kis finomhangolás?

"Why would I sit down? I'm always on my feet." - Dominick Cruz / "I can't read, can't write, can't do math... but I can compete" - Julian Edelman

(#20866) hackeeeee válasza DonDennis (#20865) üzenetére


hackeeeee
Jómunkásember

Lehet persze, azon is lehet még finomítani. :)

Véleményem szubjektív...

(#20867) Timer válasza DonDennis (#20865) üzenetére


Timer
veterán

Ne csináld. Először próbáld meg, amit én írtam. Nekem például az a RAM kit SAFE beállítások mellett sem bootolt ASUS deszkában.

(#20868) DonDennis válasza Timer (#20867) üzenetére


DonDennis
senior tag

Oké akkor kipróbálom a DOCP-t és alatta a frekit átrakom 3666 ra és csurizok :D

"Why would I sit down? I'm always on my feet." - Dominick Cruz / "I can't read, can't write, can't do math... but I can compete" - Julian Edelman

(#20869) DonDennis válasza Timer (#20867) üzenetére


DonDennis
senior tag

KIRÁLY VAGY! Már itt is vagyok és megy szépen 3666MHz-en, elsőre bootolt! Fura ez...

"Why would I sit down? I'm always on my feet." - Dominick Cruz / "I can't read, can't write, can't do math... but I can compete" - Julian Edelman

(#20870) Timer válasza DonDennis (#20869) üzenetére


Timer
veterán

Köszi-köszi, jöhet a sör az öltözőmbe! ;) Az a helyzet, hogy én is véletlenül jöttem rá. 2133-on ment, 3600-on is indult, de ilyen 15 másodperces POST mellett, meg néha sehogy. A kettő között sehol sem, magasabb fesszel, DRAM Calculatorral, sehogy sem. Egyszer mérgemben feljebb raktam, mert valahol olvastam, hogy beválhat, és csatt, ment rendesen. Egyel feljebb már nem működik nálam, sajnos... Majd figyeld azért, mert volt, hogy valami stabilnak tűnt, de 1 napot pihenve már nem indult. Reméljük, ez a freki Nálad is oké lesz hosszabb távon.

Azt még nézd meg valami programmal, hogy az FCLK "AUTO" beállítása lekövette-e a változást, hogy megmaradjon az 1:1 IF arány. AIDA / HW infó kiolvassa, de nálam nem volt ezzel gond, vette a lapot. Memóriabusz órajele, vagy hasonló néven látod, és 1833 Mhz környékét kell mutatnia.

[ Szerkesztve ]

(#20871) Qtya123 válasza fudi2002 (#20862) üzenetére


Qtya123
őstag

Nem mutatja, az is azt írja, hogy nincs benne szenzor, ha a hőmérséklet menüre megyek benne.

Úgy látszik ez az RGB-s MAX-nak a kiváltsága.

[ Szerkesztve ]

(#20872) DonDennis válasza Timer (#20870) üzenetére


DonDennis
senior tag

De fura, hogy ráírják hogy ilyen olyan ready meg Ryzen meg stb. aztán ennyit kell szívni egy G.Skill rammal...

Így 1,5 nap AMD után azt mondom, ha jó idegállapotban van az ember van ideje akkor nem rossz cucc árérték arányban, de azért egy intel 20x kiforrottabb. Viszont ami érdekes, hogy pl. PUBG és Warzone-ban kb. ilyen max 10-12 fps lemaradásom van a mostani 3700x+5700XT párossal a régi gépemhez képest 9900K+2080, ami azért viszont durva teljesítmény az amd részéről!!!

"Why would I sit down? I'm always on my feet." - Dominick Cruz / "I can't read, can't write, can't do math... but I can compete" - Julian Edelman

(#20873) hackeeeee válasza DonDennis (#20872) üzenetére


hackeeeee
Jómunkásember

Korábban említettem, nekem 1 hét szívás volt a 32GB neo kit, hogy stabilan meglegyen a 3600, utána még egy hét kellett a 3800-hoz, de most már stabil. :)

Véleményem szubjektív...

(#20874) Jacek válasza DonDennis (#20872) üzenetére


Jacek
veterán

Warzonban nagyon jól megy az 5700XT, 2080S-ről váltottam lefele nem bántam meg.

(#20875) jokeph válasza DonDennis (#20872) üzenetére


jokeph
nagyúr

"Viszont ami érdekes, hogy pl. PUBG és Warzone-ban kb. ilyen max 10-12 fps lemaradásom van a mostani 3700x+5700XT párossal a régi gépemhez képest 9900K+2080, ami azért viszont durva teljesítmény az amd részéről!!!"
No igen, és durván olcsóbban megvan. :D

[ Szerkesztve ]

RyZsa konfig: R5 5600X, Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 Wifi, LF III 360 Dark AIO, 4*8 GB Patriot Viper Steel 4400 CL19 KIT, TT TGS 650W RGB, Netac 930E 250 GB, Sapphire Nitro RX 480 8 GB, DELL P2417H *2, Thermaltake Core X31 Riing

(#20876) Timer válasza DonDennis (#20872) üzenetére


Timer
veterán

Igen, ez a KIT szerintem hatalmas csalódás. Nem hiába ajánlgatják itt a Crucial-t a kollégák, fele annyiért, kis túlzással. Én is éppen azért vettem, mert azt vártam, hogy majd a DOCP ready miatt biztosan jó lesz az ASUS deszkában is. Hát nem. A poén, hogy a régi, itt nagyon nem ajánlott Corsair LPX DDR4 3000 CL15-ből 4*8-as pakk is ment XMP-vel! ;-D Semmit nem kellet állítanom, beraktam és ment. Kicsit lassú volt a POST, de ment. Ami még különösebb, és erre már tényleg nincs magyarázat, hogy ugyanebben a lapban ugyanez a G.Skill szett simán ment XMP-vel, bárminemű mókolás nélkül, DE egy R5 3600 mellett! :DD Procit cseréltem, és akkor kezdett szenvedni a lassú POST (15 mp, ameddig bejött a gyártói logó, ilyesmi...), ez a beállítás viszont redukálta ezt 5 mp-re. Hihetetlen és egyben érthetetlen is.

Ennek ellenére továbbra is keresek belőle 2*16 GB-os szettet megvételre, mert már van egy ilyen szettem, nem cserélném másikra, a memória mennyiséget viszont jó lenne 64 GB környékére tornászni.

[ Szerkesztve ]

(#20877) rumkola válasza Timer (#20870) üzenetére


rumkola
veterán

"1:1 IF arány. AIDA / HW infó kiolvassa"
Mi ez az If aárny,és hol mutatja az aida pontosan?

(#20878) Timer válasza rumkola (#20877) üzenetére


Timer
veterán

Nem mennék bele részletesen, olvass utána az Infinity fabric kifejezésnek. A lényeg, hogy a processzorba épített memóriavezérlő 1800 MHz környékén fut optimálisan, és jó esetben ez szinkronban van a memória órajelével (ami tekintve, hogy DDR-ről beszélünk, a névleges órajel felét jelenti a gyakorlatban. Tehát, ha 3600-as RAM-od van, ahhoz 1800 MHz-es memória vezérlő sebesség dukál. Mivel a Kollégának emelnie kellett, célszerű ezt is hozzáigazítani, mert ha nem 1:1 az arány, az rontja a memóriakezelés sebességét. Röviden ennyi, de ne vegyétek készpénznek, amit írtam, nem vagyok HC user memória tuning terén (sem).

AIDA a Túlhajtás / Memória részen mutatja emlékeim szerint, de ha nem találod, megnézem pontosan.

[ Szerkesztve ]

(#20879) DonDennis válasza Timer (#20876) üzenetére


DonDennis
senior tag

Viszont tény, hogy piszok szép :D egy ram!

"Why would I sit down? I'm always on my feet." - Dominick Cruz / "I can't read, can't write, can't do math... but I can compete" - Julian Edelman

(#20880) rumkola válasza Timer (#20878) üzenetére


rumkola
veterán

áhhh kösz, ez szerintem K7 óta így van AMD-nél, csak nem tudtam hogy ez a neve mostanában. :D

(#20881) Albigator válasza Erdei88 (#20835) üzenetére


Albigator
őstag

Itt a topikban sokszor beszéltük mi számít stabilnak...
Nálam ez a Small FFT. :K

(#20841) Malibutomi

Én is csak "hallok" ezekről de nem nagyon látok ilyeneket se mióta itt vagyok. :N (Az nálam nem számít 4.3-4.5 GHz-es setupnak ha lefut a CB R15 / CB R20, aztán jólvan akkor. ;] )
Ha Prime 95 Small FFT alatt stabil azt mondom oké..

[ Szerkesztve ]

(#20882) gaben88 válasza DonDennis (#20872) üzenetére


gaben88
őstag

Azért szerencsére vagyunk itt egy páran, akiknek pöc-röf ment minden. Nekem is G.Skill ramom van és Giga X570-ben és MSI X570-es lapban sem volt gond az XMP-vel, bár én tovább matattam DRAM calc-ban végül és 3733CL16-on használom a Trident Z Neo-t. Asus-sal nincs tapasztalatom, de amúgy friss BIOS van fent?

iPhone 13 Mini, PS5, PC, iPad Pro 10.5, Switch OLED, Steam Deck, Quest 2

(#20883) DonDennis válasza gaben88 (#20882) üzenetére


DonDennis
senior tag

Szia, Version 1407 2020/04/07, ezzel jött gyárilag, ez volt a legfrissebb BIOS, hétfőn váltotta az új Version 2203 2020/06/22, de azt nem raktam fel még.

"Why would I sit down? I'm always on my feet." - Dominick Cruz / "I can't read, can't write, can't do math... but I can compete" - Julian Edelman

(#20884) Albigator válasza Qtya123 (#20871) üzenetére


Albigator
őstag

Látod nem hallgattál rám, pedig én mondtam ne vegyél másikat. ;]
Szívás, hogy ebben sincs hőszenzor...

(#20885) Erdei88 válasza Albigator (#20881) üzenetére


Erdei88
veterán

Kezdetnek?

(#20886) Qtya123 válasza Albigator (#20884) üzenetére


Qtya123
őstag

Kellett nekem variálni. :DDD
Közben már vissza is vittem, maradt a jó öreg Ballistx Sport LT.

Neked megérkezett már a rendelés?

(#20887) speedernet válasza subaruwrc (#20847) üzenetére


speedernet
aktív tag

Az jó hír
Igazábol B550 et akartam venni de őszintén lenne bái előnyöm a B450 hez képest?
RX5500XT kártyám van, ahhoz jó lenne a PCIe 4.0, tudom hogy kb semmivel nem lenne gyorsabb de mégis az passzolna hozzá :DD

(#20888) -FreaK- válasza hackeeeee (#20873) üzenetére


-FreaK-
veterán

Mivel játszottál, hogy stabil legyen a 3800? Én próbáltam sok mindent, de a zistennek nem megy 3733, vagy afölött, de ez nálam egyértelműen a memóriavezérlő miatt van, a ram még bírná. Ebből a CPU-ból 3600-at tudtam csak kihozni.

[ Szerkesztve ]

(#20889) Albigator válasza Erdei88 (#20885) üzenetére


Albigator
őstag

Kezdetben én már ebből is látom, hogy ez a 3600 is jobb kocka mint az én 3600X-em. :C
Nem tudom mikori darab az enyém. A dobozon lévő kódszámokból vajon lehet következtetni rá, mikor gyártották?

Most gondolkodok, hogy ÁK legolcsóbb botlban elég jó áron van a 3600 (52.5e). Lehet ki kéne próbálni ennyiért? ;]

[ Szerkesztve ]

(#20890) subaruwrc válasza speedernet (#20887) üzenetére


subaruwrc
félisten

nem sok előnyöd van belőle
pcie gen 4 ssdvel érzékelhető bármi előny

(#20891) Albigator válasza Qtya123 (#20886) üzenetére


Albigator
őstag

Szerencse, hogy még nem adtad el a Sport LT-t. :C

Dehogy, nem jött még meg. "Feldolgozás alatt" csak a rendelésem állapota...

(#20892) Timer válasza gaben88 (#20882) üzenetére


Timer
veterán

Ezt a generációt elkottázta az ASUS. B350-en MSI-m volt, szoptam vele, ASUS hibátlanul ment. Na, mondom akkor B450-ből ASUS lesz. Hát, most meg az MSI a probléma mentes, és az ASUS a szívatós, pláne RAM kezelés tekintetében. B550-ből nem veszek semmit, de ha vennék, Gigabyte lenne. Nem azért, mert jó, hanem azért, mert nem sz@r... :)

[ Szerkesztve ]

(#20893) Albigator válasza Albigator (#20889) üzenetére


Albigator
őstag

Korrigálom magamat:
Az egy hűtő nélküli (tálcás) változat: 100-000000031, amivel még nem is lenne baj de csak 2 év a jótállás...
Így már szerintem nem éri meg. :(

[ Szerkesztve ]

(#20894) fudi2002 válasza Qtya123 (#20886) üzenetére


fudi2002
veterán

Remek. Pedig pont egy tesztben írták... Bár a saját oldalára ez van írva akkor...

Szakmai kérdésre privátban nem reagálok.

(#20895) DonDennis


DonDennis
senior tag

Elég magas az ideal hőfokom de néztem neten ez ha nem állít be semmit az ember elég gyakori:
link
Itt azt írták érdemes kikapcsolni a Core Performance Boost (CPB), ez megoldott a problémát. Ez tényleg jó út lehet? Kikapcsolom a CPB-t és bekapcsolom a PBO-t? Vagy van valami jó beállítás, mert nekem is olyan mint amit a kommentelők írtak redditen, hogy kb. ilyen 50-58 fok az ideal ami ne márrrr :D

"Why would I sit down? I'm always on my feet." - Dominick Cruz / "I can't read, can't write, can't do math... but I can compete" - Julian Edelman

(#20896) Brekkk válasza speedernet (#20887) üzenetére


Brekkk
senior tag

Akkor van belőle előny ha 4 Gb-os az RX5500XT és túlnyúlsz a VGA memórián. (Sok textúra)
Gyorsabban tudja a VGA felszívni az adatokat a RAM-ból

(#20897) R3laX válasza Timer (#20892) üzenetére


R3laX
addikt

B450-F nem volt olyan jó választás, sajnos már a kezdetekkor is szívtak vele memória inkompatibilitással. Gskill neo 2x16 3600 elsőre hibátlanul ment tesómnál X570-F-ben, már több mint 1 hónapja.

(#20883) DonDennis :
Azt nem próbáltad, hogy az FCLK-t DOCP beálltással rögtön belövöd mellé manual 1800-ra?

(#20898) Bib válasza DonDennis (#20895) üzenetére


Bib
őstag

Jó az ,majd megszokod, egyébként totál idle azért 40 alatt van, max lehetnek tüskék.

(#20899) Compika


Compika
aktív tag

Sziasztok a Ryzen DRAM Calculator által megadott értékeket ugyan úgy kell a biosba beírni, az advanced lapon lévő értékeket is bele értve? :R

Compika felhasználónak 10 pozitív és 0 negativ értékelése van a fórumon!

(#20900) rumkola válasza DonDennis (#20895) üzenetére


rumkola
veterán

ez iylen, amúgy meg pont a PBO-t kell kikapcsolni, mert az ad nagyobb feszeket...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.