2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Braindump 1

Írta: |

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Vajon mi kellhet ahhoz, hogy egy gépnek öntudata legyen? Milyen programot kell bele írni, hogy úgy legyen képes gondolkodni, mint mi? Hogy feloldja az önhivatkozás paradoxonát, és öntudattal rendelkező, intelligens, ámde mesteséges entitás lehessen. A tudatunk olyan, mintha nem hivatkozna rá Gödel tétele, látszólag végtelen szintig képes a rekurzív önhivatkozásba belegabalyodni, és emellett is működni. Az ilyen rekurzív önhivatkozás a ma írt programoknál azzal végződik, hogy elfogy a stack... vagyis a mi bináris elven működő programjaink képtelenek a végtelen fogalmának megragadására (mégha ez furcsán hangzik is). Mi kell ahhoz, hogy ezt mégis sikerüljön elérni?
Szerintem először is egy kvantumszámítógép, ami szerintem elméletben képes lehet a végtelen megragadására valamilyen szintig, de ez csak egy gyenge sejtés), ugyanakkor hiszem, hogy nem kell végtelen szintig elmenni, elég csak nagyon mélyre.
Vagyis ha elég alrendszert egyesítünk, amelyek egyenként valamely az öntudat kialakulásában fontos szerepet játszó rendszert modelleznek (amihez nem kell új dolgot kitalálni, csak a meglévőt lemodellezni), akkor ezek különböző absztrakciós szintekbe rendezve, és így együttműködve, talán képesek lehetnek egy öntudat jeleit halványan mutató rendszert működtetni. Egy ilyen kombinált intelligencia idővel talán képes lehet öntudatot fejleszteni, ha elég időt hagyják tanulni (esetleg egy android testében kifejlődni, de ez már nagyon sci-fi :D).
Ehhez persze előbb ki kellene találni egy olyan absztrakciót, amely képes felületet (interfészt) adni bármelyik lemodellezett alrendszerhez, így mindig anélkül lehetne kiterjeszteni az MI-t egy újabb alrendszerrel, hogy bármit is programoznunk kellene (persze csak ha előtte sikerült automatizálnunk az absztrahálás folyamatát (ehhez talán megoldást nyújthat egy olyan program, amely a saját kódját módosítva absztrahálja a következő alrendszert, és új szintként vezeti be az MI "tudatában", ilyen programot talán lehet írni LISP-ben (ehhez viszont ki kellene találni egy olyan algoritmust, ami képes absztrahálni, amire viszont rugalmasan eddig csak az ember volt képes - ezt a munkát végzik a programozók (de talán nem is tudnánk kitalálni egy ilyen algoritmust, Gödel tétele megintcsak adna egy taslit, mert mindig kinyitnánk egy újabb olyan problémát, amik egymásba ágyazódva a végtelenségig folytatódnak, úgy mint ez a sok egymásba nyitott zárójel))))). De ennek is vége lett egyszer.
Azt csak mellékesen jegyzem meg, hogy megifgyelésem szerint a Google pont ilyen alrendszereket fejleszt és tökéletesít, és az sem újkeletű dolog, hogy ezeket összekötik egymással. Nem titkolt céljuk továbbá, hogy MI-t fejlesszenek. Ráadásul emberek milliói látják el analizálható adattal, amiből gépi tanulás útján fejleszthető az MI. Ki tudja, talán náluk teremtik meg az első öntudattal rendelkező "lényt"?
Ha ez sikerül, az rengeteg (vallás)filozófiai kérdést felvethet, amibe viszont most nem megyek bele, talán egy újabb braindump-ban leírom egyszer. Ízelítőnek csak annyit említenék meg, hogy egy MI létezése bizonyíthatja, hogy nem létezik lélek (ugyanakkor arra is rájöhetünk általa, hogy teljesen mindegy, hogy létezik-e lélek, vagy nem (és most nem folytatom a zárójelek egymásba nyitását)).

Hozzászólások

(#1) Gebriel


Gebriel
veterán

Öntudat nincs lélek nélkül.

(#2) tobal válasza Gebriel (#1) üzenetére


tobal
tag

Ez elég erős állítás, alá is tudnád támasztani valamivel? Az is elég, ha definiálod, hogy mi az öntudat, illetve mi a lélek, hogy tudjuk, te mit értesz alattuk.

(#3) Gebriel válasza tobal (#2) üzenetére


Gebriel
veterán

Mivel a lélek tudományosan nem bizonyítható, így alátámasztani persze nem fogom tudni.
Max teóriámat tudom veled megosztani.

Maga a Öntudat, az, hogy én, én vagyok, ÉRZEK, akarok, legegyszerűbb érzetben is benne van a sajátossága,
hogy egy tudat (alany) tud (érez, akar stb.) valamit ami szubjektív.

Ember több, mint egy elme és egy test, és hogy az ember – aki maga a lélek – képes irányítani az elméjét és a testét.
Tehát irányítja vagy éppen nem érzéseit.

És pont fentieknek köszönhetően, az MI megalkotása ezidáig kivitelezhetetlen.

"hogy egy MI létezése bizonyíthatja, hogy nem létezik lélek"
Előző hsz.-em, erre az állításra írtam.
Illetve kíváncsi vagyok, hogy bizonyítaná, hogy nem létezik lélek?

(#4) tobal válasza Gebriel (#3) üzenetére


tobal
tag

Bemásolom ide is, amit ugyanerre a kérdésre adtam válaszként egy másik thread-ben:

Nem állítom, hogy egy MI megteremtése feltétlenül bizonyítja, hogy lélek nem létezik (főleg mivel azt is elég nehéz lenne eldönteni róla, hogy valóban van öntudata, nem csak úgy tesz, mintha lenne...), ezért írtam feltételes módban. Csupán azt állítom, hogy ha sikerül MI-t létrehoznunk, azzal bizonyítottá válhat, hogy nem szükséges a lélek ahhoz, hogy a tudatunk működjön, hiszen akkor tényleg lehetséges, hogy mi csak az agyunk hihetetlenül bonyolult neuronhálójában cikázó elektromos jelek összessége vagyunk. Ez még nem jelenti azt, hogy nincs lélek, csak azt, hogy nincs rá feltétlenül szükség.
De ez tényleg messzire vezet, és most nem érzem magam képesnek teljes mélységében kifejteni, de nagyon érdekes téma. Annyit azért megjegyeznék, hogy én személy szerint hiszek benne, hogy létezik lélek, csak nem lehetek benne teljesen bizonyos.

(#5) zone válasza Gebriel (#3) üzenetére


zone
őstag

A megfogalmazásod és következtetésed rettentően elnagyolt és logikátlan. Azt mondod, ha egy előlénynek vannak érzései és akarata, akkor van öntudata. Nem csak az emberek, az állatok is képesek érezni szeretetet, bűntudatot, boldogságot vagy szomorúságot. Azonban nem szabad összekeverni az érzelmeket az önismerettel (self-awareness) vagy az öntudattal (consciousness).

Mit jelent az, hogy "az ember képes irányítani az elméjét és a testét"? A saját testünk irányításából hogyan származik a következtetésed: "Tehát irányítja vagy éppen nem érzéseit."? Aki teljesen lebénul az talán nem tudja irányítani az érzéseit? Valamint a belső szerveink is a testünk része, mégsem tudjuk tudatosan irányítani.

Ebből pedig hogyan jutsz arra a következtetésre, hogy "az MI megalkotása ezidáig kivitelezhetetlen"?
Már most is léteznek remek mesterséges intelligenciák, amik megválaszolják a kérdéseinket, pl. Google, Wolfram Alpha, Cleverbot. Ezek azonban nem erős mesterséges intelligenciák, mert annak ellenére, hogy helyesen válaszolnak, valójában magát a kérdést nem értik meg, csak algoritmusok alapján működnek.

Mellesleg nincs szükség annak a bizonyítására, hogy valami nem létezik, a tudomány nem így működik. A feltételezést, pozitív állítást kell bizonyítani, nem pedig az ellenkezőjét. Feltételezni bármit lehet és meg lehet próbálni bizonyítani, de miért kellene egy nem bizonyított állítás cáfolatára energiát pazarolni?

YouTube - https://goo.gl/bCKFYP

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.