2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Dell UltraSharp U2711 teszt

Az U2410 nagytestvére, avagy a "fenevad"...

[ ÚJ TESZT ]

Vizsgálódás

Megjelenítési precizitás

A monitor az első oldalon ecsetelt képességeit tekintve nem meglepő módon az olyan tesztekben, mint pl. az Eizo Monitortest vagy a Lagom LCD Test, kiválóan teljesített.

Utóbbiban pl. a Black level tesztben a 2-es fokozat, a White saturation tesztben pedig 254-es fokozat is megkülönböztethető volt a háttértől (0, illetve 255). Az Eizo-s tesztprogram 21. lapján található, 256 lépcsőfokos gradiensek minden lépcsőfoka elkülöníthetően és nagyon szép egyenletesen jelent meg, a legkisebb sávosodás és elszíneződések nélkül.

Sőt mi több: mindez mit sem változott, ha a fényerőt a fényviszonyoknak megfelelő legalacsonyabb (sötétben akár 0) vagy legmagasabb beállításra tettem, vagy ha lejjebb vettem a kontrasztot[*] (kivéve persze ha annyira, hogy már a szemem volt a "szűk keresztmetszet"), állítottam némileg a fehéregyensúlyon, illetve aktiváltam vagy kilőttem a kalibrációs profilt...

Az utóbbiak a kontrasztállítástól kezdődően digitális úton valósulnak meg egy LCD monitorban, így elképzelhetetlen a dolog anélkül, hogy a monitor színcsatornánként több ezer világossági fokozatot tudjon kezelni, az alap 256 helyett, mivel azoknál jóval finomabb "beosztásokra" van szükség ahhoz, hogy módosításkor az eredeti fokozatok lépésközének töredékével tudjon változni az egyes (szub)pixelek világossága. (A fényerő más tészta, mert a a megjelenő digitális tartalomtól függetlenül a háttérvilágítást állítja, persze ezt is lehet rosszabbul vagy jobban vezérelni.)

(* A kontraszttal kapcsolatban megjegyezném, hogy az ezen a monitoron alapértelmezett 50-es érték valójában a 100%, ennél nagyobbra normális esetben nem érdemes venni, mert a világossági szint legfeljebb a digitális maximumig emelhető, ami a fehér, így csak egyre több világos árnyalat lesz fehér.)

Minderről nem volt értelme fényképet készíteni, mert nem igazán lehetett volna visszaadni az itt megjelenő finom tónusokat, ráadásul azok megjelenését alapvetően befolyásolta volna a kedves olvasó monitora is.

A Lagom teszt Viewing angle tesztjében is végig a teljes képernyőn teljesen egyformán "jelent meg" a felirat (pontosabban egyformának látszott, mind szemben a monitor közepével, mind attól jócskán elmozdulva).

Fekete

Sötét helyiségben ajánlatos jóval visszább venni a fényerőt. Ez amellett, hogy a világos részek nem lesznek vakítóak, azzal az előnnyel is jár, hogy a háttérvilágítás intenzitásának csökkenésével a feketeszint is csökken. Az U2711-esen a 0-as fényerőbeállításhoz (kalibrációtól függően) 60 cd/m2 körüli fehérszint és 0.06 cd/m2 feketeszint társult. Az első már elég alacsony ahhoz, hogy a kontraszthoz ne is nagyon kelljen már hozzányúlni, a második pedig ahhoz, hogy a fekete mélységével se legyen gondunk. (Sötétben is az igazi feketéhez közelebbinek lássuk, semmint a szürkéhez.) Más szóval, ez a beállítás éjszakai munkához vagy filmezéshez is teljesen jó.

A panel feketéje alapvetően homogén volt, statikus bevilágításoktól mentes. (A kép hosszabb záridővel készült, a valóságban sötétebb.) Emellett persze, itt is észlelhető volt az IPS rendszerű panelek ismert jellegzetessége, a főként sötét környezetben, rézsútos irányokban, lapos szögekből (ha pl. túlságosan is közel hajolunk) a megjelenítendő kép sötét részein jelentkező, bársonyos felfénylés, újkeletű nevén "tejfölösödés". Az U2711-esen, azonos fényerő mellett kb. ugyanolyan mértékben jelentkezik, mint pl. az U2410-en. Azonban, mivel az U2711-esen jóval alacsonyabb lehet a feketeszint (az U2410-esen 0.14 cd/m2 körül van a mininum), az említett felfénylés legfeljebb sötétszürkéig világosodik fel.

(IMG:/dl/upc/2010-03/51876_u2410_vs_u2711_tejfol.jpg)(/IMG)

(Balra: U2410, jobbra: U2711)

Homogenitás

A panel feltűnő egyenetlenségektől mentes volt. Ugyanakkor, középen valamivel világosabb volt, mint a széleken, főleg ami a bal oldalt illeti. Bár ezt is inkább csak egyszínű háttérnél lehetett észrevenni. Jobb-bal oldali elszíneződést nem tapasztaltam.

Reagálási idő

Íme a szokásos képernyőfotók a PixPerAn kiskocsijáról, bal oldalon a legrosszabb, jobb oldalon a legjobb eset. Mint látható, a(z IPS-nél a leglassabb váltásokat jelentő) teljes fekete->fehér, illetve fehér->fekete váltások is lezajlanak egy képfrissítés, azaz ~16,6 ms-en belül. A VA-kra jellemző hosszú "csóvahúzás" nem tapasztalható, csak egy halvány overshoot.

Betekintési szögek

Etekintetben a panel karakterisztikája egy-az-egyben megegyezett az U2410-esével, ezért itt kihagytam a fényképezési procedúrát. Az alábbi montázs tehát az U2410-est ábrázolja (azonos zárídő és blende beállítások mellett).

Klikk!

MonInfo

A MonInfo nevű programmal is ránéztem a monitorra.

3x10 bites kép fogadása DisplayPorton

A beépített (HDMI-s hang által meghajtott) audio codec sem gyenge

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.