2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Bojler vízkőtlenítés

Írta: |

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Januárban arra jöttünk vissza a lakásba, hogy csöpög a bojler. Hívtunk szakit, aki vízkőtlenítette ill. cserélte benne, amit kellett. Utoljára 5 éve volt, szóval már rá is fért. Mindenhol azt olvastam, hogy mennyire csökken a fogyasztás ezután, így kíváncsian vártam az alacsonyabb villanyszámlát.

Hát én nem tudom honnan szedte mindenki ezt a csökkenést, de nálunk semmi ilyesmi nem történt. Konkrétan az elmúlt 5 hónap éjjeli villany fogyasztás átlaga szinte teljesen megegyezik az előző 5 év átlagával, és az 5 éves fogyasztásban sem volt semmilyen növekvő trend.

Részemről:

Hozzászólások

(#1) Jack Hunter


Jack Hunter
csendes tag
LOGOUT blog

első hsz, jeee...

Látatlanban nehéz megmondani, hogy milyen munkát végzett a szaki. Ha cserélt anódot is,(kellene) akkor valamennyivel kevesebbet kellene fogyasztania, mert akkor kevésbé hajlamos az újbóli vízkövesedésre, és a megtisztított fűtőszál könnyebben, hamarabb melegíti a vizet. Persze az anód idővel elfogy amitől újból lerakódik, és megint lehet pucolni, de az időbe telik. Fogyasztáscsökkentésnek jó az is, ha nincs teljesen feltekerve a szabályzó, hisz minek olyan forró víz, amit úgyis felhigítunk hideg vízzel?

(#2) weiss válasza Jack Hunter (#1) üzenetére


weiss
addikt

Persze, cserélt fűtőszálat és anódot is. A tekerővel nem nagyon szoktunk játszani, 1x be lett állítva valahova érzésre, aztán kész. Lehet rosszul fogalmaztam, de igazából nem érdekel különösebben mennyit fogyaszt a bojler, csak vártam hogy lesz valamennyi csökkenés, mert hát mindenhol azt írták.

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#3) forumpista válasza weiss (#2) üzenetére


forumpista
tag

En nem ertek hozza, de az hogy nem csokkent a fogyasztas teljesen logikusnak tunik (a fogyasztas csokkenese lenne a furi).

Ugyanis hiaba vizkoves a futoszal, a ho masfele nem tud tavozni mint a bojler fele, csak kicsit lassabban indul meg a folyamat (amig atmelegiti a vizkovet).

(#4) weiss válasza forumpista (#3) üzenetére


weiss
addikt

Igen, igazából én is ezzel magyarázom.

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#5) ncc1701 válasza forumpista (#3) üzenetére


ncc1701
veterán

Dettó ugyanígy gondolom.

(#6) nemlehet válasza forumpista (#3) üzenetére


nemlehet
őstag

Nem maga a fűtőszál vízkövessége a lényeg, hanem a felhalmozódó vízkő a bojler aljában. Nálunk nagyon kemény a víz, évente kijön egy fél vödör a bojlerekből.
Nálunk teljesen egyértelműen látszik ahogy mászik fel a fogyasztás, a 80 literes bojlerünk kb 50 KWh-t fogyaszt ha tiszta, tisztítás előtt inkább ilyen 70-80-at.

Nekem az az elméletem, hogy a felhalmozódó vízkő átveri a hőmérőt a bojlerben, sokkal hamarabb lekapcsol mert úgy érzékeli, hogy már meleg a víz, míg valójában csak a vízköves szutyok meleg a szenzor környékén és nem is tud rendesen áramlani a melegvíz. Így vagy feljebb tekeri az ember a bojlert vagy több vizet folyat ki mind a kettő érezhetően növeli a fogyasztást.

Nyilván ez sok mindentől függ, használati szokástól, kívánt vízhőtől, bojler kialakítástól, vízkeménységtől, szenzor helyétől stb stb. A modern bojlerek erre már kevésbé hajlamosak, főleg ami 2 tartályos.

Nokia 3310->3410->3100->6500 Slide(RiP Nokia)->Acer Liquid Metal ->Xiaomi Hongmi-> Xiaomi Redmi Note 3

(#7) Hieronymus válasza weiss (#2) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

"A tekerővel nem nagyon szoktunk játszani, 1x be lett állítva valahova érzésre, aztán kész."

Ha pár fokkal melegebbre állítod a meleg víz hőmérsékletét, kompenzálod a fogyasztás csökkenést. A régi. rossz hőszigetelésű bojler gyorsabban hűti vissza a meleg vizet. Ezeknél hallani is lehet, ha vízkövesedés állapotát. Az a trutyi ami fűtőszál körül megkeményedik, megemeli a fűtés hőmérsékletét. A vízmelegítés átmegy gőzképzésbe. Ez a folyamat hőenergiát von el a víz melegítésétől. A hidegebb felületeken kicsapódva adja le az halmazállapot változásba betolt energiát.

Némi barkács gyakorlattal 1-2 évente el lehet távolítani a vízkövet, ha szükséges. A fűtőszálról tömény ecettel lehet a vízkövet eltávolítani. Az anódot időben érdemes cserélni.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#8) Jack Hunter


Jack Hunter
csendes tag
LOGOUT blog

Azt elfelejtettem, hogy nem mindegy, hogy milyen a bojler tápellátása.Ha vezérelt áramról megy, akkor sokkal érzékenyebb a vízkövesedésre. Ha állandóra van bedugva, bekötve, alapból többet fogyaszt, mert csak a termosztát szabályoz, és nagyjából egyforma hőfokon tartja a vizet. Ellenben a vezérelt, avagy éjjeli áram ugye szakaszosan tápolja a bojlert, és ha a fűtőszál egy ötkilós tömör gümecset fűt(úgy néz ki mint a jégkrém meg a pálcikája) akkor csóri fűtőszál ezerrel dolgozik, de a burok épp csak átlangyosodik. Extrém esetben nem is lesz elég melegvíz, és a víz sem lesz elég meleg. :D A vége az, hogy állandóan fűt a bojler, zabálja az áramot, a felhasználó meg csak tekeri egyre feljebb a szabályzót, aztán hó elején meg lesz a 90kW ból 150, de melegvíz alig.

(#9) ivana válasza weiss (#2) üzenetére


ivana
Ármester

Ha időben meg van csinálva akkor a fűtőszálat kb. soha nem kell cserélni. Ha fűtés közben zúg akkor már bajok vannak. Anód és ttömítés kell bele, nem egy nagy kunszt. Aki amúgy villanyhoz hozzá mer nyúlni annak simán ajánlott DIY módon.

(#10) nemlehet válasza ivana (#9) üzenetére


nemlehet
őstag

Tud morajlani akkor is ha egyébként nincs vészes állapotban. Alapvetően ez nem gond szerintem, de amúgy igen, az hülyeség, hogy fűtőszálat is cserélgetni kell. Ezt a "kedves" szerelők szokták mondogatni és szépen ráírják a számlára 17990-ért amikor 2-7k között van típustól függően.

Nokia 3310->3410->3100->6500 Slide(RiP Nokia)->Acer Liquid Metal ->Xiaomi Hongmi-> Xiaomi Redmi Note 3

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.