2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

SR (vitaposzt)

Írta: |

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Egy hónappal ezelőtt viszonylag komoly vita bontakozott ki egy fotós segítségkéréshez kapcsolódóan itten:
https://prohardver.hu/tema/re_tigercat_milyen_fenykepezogepet_vegyek/hsz_1-50.html

Nyilván beindult a Canikon-effektus, azaz mindenki védte a "saját" márka becsületét, én mint Pentaxos némi hátránnyal indultam ;)

Igazándiból nem is ez a lényeg, ezt a posztot egyfajta vitaindítónak generálom, illetve ha akad a környéken olyan illető, aki tökéletes biztonsággal tisztában van a fényképezőgépekbe épített SR (Shake Reduction) funkcióval és annak működésével, akkor hozzászólásokban felhomályosíthat.

Ugyebár a Canon-Nikon páros objektívekbe épített stabilizátort használ, míg a Pentax a szenzorstabilizálásban hisz. Az előző megoldás előnye, hogy valamivel jobb, nagyobb elmozdulást képes kompenzálni és a keresőben látott, ill. a fénymérő és AF rendszer által mért kép is stabilizált marad. A Pentax előnye, hogy bármilyen (akár ezeréves) objektívvel is működni fog.

A vita azon generálódott, hogy - és ezt más fotós fórumon is észrevettem már - egyesek úgy tekintenek az SR rendszerre, mint valami ultimate csodaszerre, míg szerintem csak és kizárólag a reciprok szabály "áthágására" szolgál és nem a kézremegés kompenzálására.
Pl. egy 200mm-es teleobit nézve 1/400 és kisebb záridőnél teljesen mindegy lesz, hogy használunk-e SR-t avagy nem, merthogy ilyen esetben a záridő kicsinysége miatt esély sem lesz bemozdult képet készíteni. Kivéve persze ha szándékoltan "rángatjuk" a gépet. Nyilván a rendszer maga működni fog - bár a Pentax-nál még ebben is kételkedek - csak éppen nem lesz mérhető-látható hatása. Ahol igazán kell, az mondjuk beltéri vaku nélküli fotók, illetve rossz fényviszonyok közti telefotózás (szürkületben), esetleg makrózás, bár oda már állvány kell szerintem. Itt a PH-n kevesen tudják, de többnyire repülőnapokat szoktam fotózni, ahhoz meg kis záridő kell (ált 1/800, 1/1000-et szoktam beállítani), így alapból kikapcsolom az SR-t, ne egye feleslegesen az akksit.

Aki esetleg olvassa, kíváncsi vagyok a véleményére, vajon tényleg "csodaszer"-e az SR, használható-e a szimpla kézremegés kiszűrésére, a fenti példában van-e értelme, létjogosultsága?
Válaszokat, hozzászólásokat előre is köszönöm!

Hozzászólások

(#1) Penty


Penty
tag

Anno én is pentaxos voltam egy K10D-vel, meg egy hozzá való 35-ös, 50-es, 85-ös prime sorral. De jó kis szett volt!

Nem, nem csodaszer, de sok esetben jól tud jönni. Én is készítettem már a fenti géppel olyan képeket, amiket nem bírtam volna stabi nélkül bemozdulás mentesre elkészíteni. Szóval nem csodaszer, de hasznos dolog (ellentétben a sok haszontalan baromsággal, amiket manapság beleraknak egy-egy gépbe).

Szerintem a beltérben készült vaku nélküli képek nagyobb részben gyerekfotózásról szólnak, ott meg nem sok értelme van a stabilizált lassú zársebességnek, mert éles, bemozdulatlan képet nem fog senki lőni egy izgő-mozgó gyerekről 1/4-ed vagy hasonló zársebességgel, bár a kézremegés okozta problémák csökkennek, így mondjuk a háttérben lévő bútorok vagy a gyerek körüli játékok legalább élesek lesznek. :) Persze ha a vázában lévő virágról, vagy a kanapén ülő nagyiról készül a kép, akkor ott ismét jól tud jönni a stabilizátor.

(#2) vaki válasza Penty (#1) üzenetére


vaki
aktív tag

A beltérben vaku nélkül témánál olyanra gondoltam, mint a múzeumok, ahol alapból tiltják a vaku nélküli fotózást, vagy templombelső, ahol meg nem sok értelme van villantani a nagy tér miatt...

A felhasználóbarát felhasználó

(#3) Penty válasza vaki (#2) üzenetére


Penty
tag

"tiltják a vaku nélküli fotózást"

Mármint a vakus fotózást.
Na ja, múzeumban jól tud bizony jönni a stabi, de kell mellé szerintem egy jó fényerős obi, meg kellően magas iso is, hogy értelmes kép jöjjön ki. Templombelsőben még a stabi is kevés tud lenni. A nagy tér miatt rekeszelni kell rendesen, hogy minden éles legyen, így leginkább egy állvány tudna jól jönni, de azt meg nem szokták engedélyezni.

(#4) t72killer


t72killer
titán
LOGOUT blog

Egyik stabi sem csodaszer, valamennyit mindkét módszer ront a képen. A szenzorstabi jó dolog, viszont hosszabb lencsénél egyszerűen nem tud "utánamászni" a képnek, lévén az jobban eltolódik, mint amennyire a szenzor mozoghat.

A modern stabiknál nagyjából hihetünk a CIPA érdéknek, annyi megkötéssel, hogy ~100mm felett már nem elégednék meg szenzorstabival.

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#5) RexMaximus


RexMaximus
aktív tag

Ugy altalanosagban nekem jo szolgalatot tesz. Amikor lecsereltem a regi szettet meglepodtem, hogy mennyit kepes hozza adni. Foleg teleobjektivnel. Ma mar hianyozna. Alacsony zaridonel viszont jo a kerdes, mert ilyen beallitasokkal nem szoktam fotozni.

Egy kis teszt pontott tenne a kerdes vegere.

Viszont ember es ember kozott is van kulonbseg amivel kevesen szamolnak. Van akiknek a finommotoros mozgasuk jobb, elkepzelheto, hogy naluk kevesbe remeg kezben a gep is. Lehet ami neked megy az nekem nem :)

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.