2024. szeptember 15., vasárnap

Gyorskeresés

AXAGON EE35-GTR 3.5 külső merevlemez ház bemutatás

Írta: |

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Sziasztok,

Korábbi blogbejegyzésemben bemutatott N100-as minigépemhez kerestem egy külső merevlemez házat, amin keresztül viszonylag nagyobb mennyiségű adatot tudnék vele megosztani. A jelenlegi Chieftec gépházba ugyan szerelhető 2,5"-os SSD vagy HDD is, azonban a hűtőventilátor miatt ezeket már nem tudom beszerelni, így adva volt a lehetőség, hogy egy külső, hordozható eszközről továbbítsak adatot a készülékre.

Nem volt ötletem, hogy milyet vegyek. Első utam az Árukeresőre vezetett, a 3,5"-os külső merevlemez házak oldalára. Olvasgattam a véleményeket, nézegettem, hogy melyik háznak van több 5 csillagos értékelése. Ezt nem gondoltam 100%-ban hatékony megoldásnak, mert a valóban jó dolgokat lehet, hogy a magasabb áruk miatt nem veszik meg a fogyasztók és pont ezért kapnak csak kevés értékelést, tehát az értékelések magas száma és a minőség között nem biztos, hogy van összefüggés. Ez felett még ellátogattam a Tom's Hardware külső ház ajánlójához, valamint az Amazon best seller ajánlatait is átnéztem. Az utóbbival pláne nem jutottam előrébb. Külföldről csak végső esetben rendelek és a legjobban kelő termékek vagy műanyag házzal jöttek, vagy pedig valamilyen számomra ismeretlen távol-keleti hangzású névvel rendelkeztek. Tudom, ma már nem az a meglepő, ha valami kínai, hanem, ha nem az. :) Attól még persze lehet jó, de egy ~1,5 milliárdos lakossággal rendelkező ország gazdasága hatalmas, ha a PC alkatrészek terén megismer az ember egy adott terméktípus kínálatából néhány nagy gyártót, az még nagyon kevés az összeshez képest (utóbbi pedig nyilván lehetetlen).

Utolsó mentsvárként szétnéztem a Külső 3,5'' mobil rack-ek topikjában. Az ottani fórumozók szuper munkát végeznek, meglepetésemre igen részletes és értékes hozzászólásokkal támogatják egymást a megfelelő külső házak kiválasztásában. Mivel már volt itthon egy 2,5"-os Axagon külső házam, amivel elégedett voltam és a topikban is gyakran voltak ajánlva a szóban forgó márka termékei, így úgy gondoltam, hogy rövidre zárom a dolgot és veszek én is egy (újabb) Axagont. Leszűrve a kínálatot nem volt túlzottan vastag a teríték, konkrétan kettő darab készülék közül választhattam. Tetszett a ~2000 forinttal drágább EE35-GTR 3.5 névjelzésű ház bordázott kialakítása, gondoltam a hűtése, ha nem is sokkal, de biztosan jobb lesz neki, így megéri azt a kis plusz költséget. De nézzük is meg, hogy a gyártói honlap szerint milyen fícsöröket adnak ezzel a házzal.

USB 3.2 Gen 1 sebesség, szerintem az nem sokat számít egy HDD-nél, de úgy voltam vele, hogy a több sosem akkora baj, mint a kevesebb. Max. merevlemez kapacitásnál azt írják, hogy "korlátozás nélkül", ami igazán meglepett. Ha nem tévedek most 2024.08.30.-án, akkor ez valahol 22 TB körül lehet, ami igen tekintélyes mennyiség. Mindenféle rendszertámogatást is ígérnek, köztük Linuxot is, ami számomra kifejezetten fontos. A S.M.A.R.T. kiolvasást nem gondoltam túlzottan komoly tulajdonságnak, ezt inkább ma már egy alap szükségletnek mondanám. Összességében jövőt állónak éreztem, még, ha nem is igazán tudok profitálni az USB 3.2-es sebességből, talán a jövő merevlemezei lesznek olyan gyorsak, hogy ezt a szabványt is maximálisan ki tudják használni. Megrendeltem, 2 nap múlva a Fox automatában csücsült. Szállítással együtt került 11.080 forintba, szerintem kibírható.

A külső csomagolás kellemes benyomást kelt. Megfelelő méretű, elég vastag kartonból készült, tehát szerintem nem kell attól tartani, hogy szállítás közben megsérül a termék. A rajta szereplő feliratok igen bőségesek, igyekeznek a vásárlót minden fontos tulajdonságról tájékoztatni.


A dobozt kibontva elénk tárul a lényegi tartalom. A belső csomagolás kettő darab részből áll, felül kap helyet a külső ház, alul pedig a tartozékok, a kettő pedig kartonpapírral van egymástól elválasztva. Minden tartozék külön tasakot kapott, nem keverednek egymással, kifejezetten praktikus megoldás. Kapunk hozzá egy elmaradhatatlan használati útmutatót, egy tápegységet, egy USB C to USB A adatkábelt, 10 darab PH1 vagy PH2-es csavart, egy apró csavarhúzót, valamint két csík gumiszalagot, amit majd a ház aljára kell ragasztani. Ezek valószínűleg a csúszósabb felületen való megtapadást segítik, ahhoz szerintem túl vékonyak, hogy a merevlemez rezgéseit csillapítani tudják.

Elsőnek a használati útmutatót vettem szemügyre. Szerencsére a fontos dolgokat részletesen dokumentálja, köztük a beszerelést is. Az egyik oldalon, a már korábban látott műszaki adatokat is újra leírja. Ismétlés a tudás atyja, inkább többször, mint egyszer se. Az útmutató egyébként online is elérhető ezen a linken.

Következőnek kíváncsiságból lemértem a kábelek hosszát, hogy valóban annyi-e az annyi. A tápegység kábelének hosszára 150 cm-t mértem. Az adatkábel hosszára pedig picivel több, mint 80 cm-t. Szerintem mindkettő jól el lett találva, se nem hosszú, se nem rövid és a gyártó által közzétett paramétereknek is megfelelnek.

A 12V / 2A-es tápegység pontos típusára is kíváncsi voltam. A 24 wattos teljesítmény valószínűleg átlagosnak számít, más termékeknél is ezt a méretet láttam. A gyártó neve számomra nem mond túl sokat, bár korábban említettem, hogy az ismertség nem biztos, hogy számít bármit is, attól még az eszköz lehet jó. A vezeték végén található tápcsatlakozót 5 mm-es átmérőjűnek mértem (ami sokkal valószínűbb, hogy 5,5-ös) és 10 mm hosszúságúnak. Sajnos a tolómérőmben lemerült az elem, így kénytelen voltam mérőszalaggal próbálkozni.

A ház két részből áll, a belső műanyag kerettel és elektronikával van ellátva, míg a külső rész bordázott alumínium. Az egymáshoz való csatlakoztatásuk egyértelműsítve van. A kék színű LED-nek van egy apró hornya a külső házon, így sehogy máshogy nem fogod tudni őket összedugni, csak úgy, hogy a LED beleessen ebbe a pici nyílásba. Az külső test az egyik oldal felé szűkül, így fordítva sem fog menni az összerakás. Ügyes megoldás.

A ház végén található egy felirat a pontos típusszámmal (Rev 1.0), illetve néhány direktíva megfelelőségét bizonyító logó is. Környezettudatos vásárlóknak jó infó lehet, hogy a termék vagy nem, vagy csak igen elenyésző mennyiségben tartalmazhat nehézfémeket ( RoHS ).

Az elektronikáról sokat nem tudok elmondani. A hagyományos méretű és elrendezésű SATA csatlakozók egymás mellett, felettük egy szilárd elektrolit kondenzátor, tőle jobbra a bekapcsoló gomb és a Power LED, tőle balra pedig az USB C csatlakozó és a 12 voltos tápegység csatlakozója. A nyáklap három darab pici, valószínűleg PH1-es vagy PH0-s méretű csavarral van rögzítve a kerethez.

Tesztelésnek egy 1 terás WD Black (WD1003FZEX) merevlemezt választottam. Maga a lemez elég gyors egy merevlemezhez képest és ezzel arányosan a hőtermelése is magasabb. Kíváncsi voltam rá, hogy hogyan boldogul majd az alumínium bordázat vele.

A beszerelés egyszerűen ment. A merevlemezt kicsit meg kell dönteni, hogy a műanyag keretbe beférjen, majd rá kell csúsztatni a SATA portokra. A csatlakozás megfelelő, nem lötyög, nem lifeg, stabilan áll.

Oldalról ránézve a műanyag keret mindkét oldalán 3-3 darab furatot látni, amelyek pontosan egyeznek a merevlemezen található furathelyekkel. Ezek mindegyikébe raktam csavart, gondoltam minél passzosabb a csatlakozás, annál kevésbé fog felesleges rezgéseket produkálni a lemez. Ezzel együtt a 10 darab csavarból "elhasználtam" 6 darabot.

A belső és a külső fél összecsúsztatását követően a hátoldalára fordítva a házat további 6 darab furathelyet lehet látni. Ez jó dolog, ugyanis van olyan merevlemez, amelyik a felső és az alsó párt használja, illetve a képen szereplő WD Black a középsőt és az egyik felső párt. Ebből kiindulva gyanítom, hogy a jelenleg forgalomban lévő merevlemezek legnagyobb részével biztosan kompatibilis lesz a ház. Szintén elmondható, hogy a furathelyek itt is pontosan illeszkednek egymáshoz. A maradék 4 darab csavart ezekbe be is tudtam hajtani így késznek mondható a szerelés. Már csak a tápegység és az adatkábel csatlakoztatása hiányzott, majd következhetett az éles teszt.

A tesztelés nem indult problémák nélkül, de végül kiderült, hogy nem a külső ház volt a probléma okozója, hanem valószínűleg az alaplapom. A megoldásról itt írtam bővebben.

Kezdésnek Fedora 40 Linuxon vettem szemügyre, hogy mit tud a külső ház. A lemezt rögtön felismerte, így ezzel kapcsolatban nem volt probléma. Az alap információkat Gnome Disks (vagy Gnome Disk Utility, magyarítva még Lemezek) alkalmazással tudtam megjeleníteni. A SMART adatokat is hiba nélkül olvasta, a lemez hőmérsékletét is pontosan érzékelte. Lefuttattam egy rövid öntesztet, azt is sikeresen végigvitte. Eddig minden rendben.

Megjegyzem egy kicsit féltem, hogy a ház elektronikája majd egy olyan chipsetet fog használni, ami Linuxon még nem támogatott, ám kellemesen csalódtam. Érdeklődők számára azért megosztom, hogy terminálból "lsusb" paranccsal a lentebb látható kimenetet adta.

Bus 001 Device 009: ID 2109:0715 VIA Labs, Inc. VL817 SATA Adaptor

Szerk. (2024.08.31.): A blogbejegyzés hozzászólásai között King Unique felhívta a figyelmemet rá, hogy a kimeneten látható típusszám minden bizonnyal téves, mert a VL817 egy USB Hub Controller. A pontos típus kiderítéséhez újra szétszereltem a külső házat, majd a nyáklap alsó felén meg is találtam a kérdéses alkatrészt:

A chipen szereplő felirat szerint ez egy Via VL716-Q4 típusú Bridge Controller. Ezen tapasztalatokon okulva érdemes megjegyeznem, hogy, ha kétséget kizáróan tudni szeretnénk a kontroller pontos típusát, akkor mindig alkalmazzunk fizikai szemrevételezést, mert a szoftverek tévedhetnek.

Következhetett a sebességteszt. Ehhez elsőnek a Gnome Disks saját, beépített teljesítménytesztjét alkalmaztam kétféle méretű és mennyiségű mintával. Ennek eredményei a képeken láthatóak.

Ezt követően a KDiskMark nevű, Linuxra megírt CrystalDiskMark "utánzattal" teszteltem. Szerintem elég jó eredményeket hozott:

Természetesen Windowsos képekkel is készültem. A merevlemezt először Linuxon átformáztam EXT4-ről NTFS-re, majd átbootoltam a Windows 10-es SSD-mre. Itt a klasszikusnak mondható HD Sentinellel néztem rá a lemezre. Semmilyen hibát nem jelzett ki, a hőmérsékletet szintén képes volt naplózni.

Következett a sebességteszt, a korábban már megemlített CrystalDiskMark nevű szoftverrel. Itt valamennyivel jobb eredményeket kaptam, mint Linuxon, amit igazából nem tudok hová tenni. Jelenlegi ismereteim szerint az EXT4 fájlrendszer nagyobb sebességre képes, bár itt a teszt eredményét befolyásolhatta maga a szoftver is, illetve a lemez telítettsége. Hozzáértőbb fórumozók majd úgyis megválaszolják, nekem ennél több ötletem nincs.

A külső ház jól kezelte a lemez hőmérsékletváltozásait. Az indulási hőmérséklet 32 celsius fok volt, majd intenzív írás (~500 GB oda-vissza többször), illetve teljesítményteszteket követően sem emelkedett 43-44 celsius fok fölé. Az alaplapom piros USB portjáról egy házilag eszkábált átalakító segítségével megtápláltam egy 120 mm-es, DC-s Arctic P12 ventilátort, amit a ház mögé tettem úgy, hogy a levegő áramolni tudjon a külső ház bordái között hosszirányban. Úgy gondoltam, hogy ez az elrendezés így jobb hűtést eredményezhet. Haszna volt neki, ugyanis a lemez nem melegedett tovább 39 celsius foknál az említett tartós írási folyamatok közben sem. Nyugalmi állapotban visszahűlt 36 celsius fok köré. Közvetlenül a ház tetejére már nem mertem a ventilátort tenni, mert tartottam tőle, hogy további szükségtelen rezgésekkel fogja a lemez mechanikáját terhelni és igazából a hőmérsékletek enélkül is teljesen kielégítőnek bizonyultak.

Mivel a ház leírásában szerepelt a korlátlan tárhelymérettel rendelkező merevlemez beépítésének lehetősége is, így gondoltam teszek egy próbát a 10 terás WD Ultrastarommal is ( HUH721010ALN600 ). Ez jelenlegi ismereteim szerint egy főként adatközpontok számára gyártott, héliummal töltött meghajtó és van egy olyan különlegessége, hogy számítógépbe beépítve csak a tápegység egyik MOLEX csatlakozójáról lehetséges megtáplálni egy SATA átalakító kábellel. Tartottam tőle, hogy majd a ház nem fogja tudni kezelni, így mindenképpen ki akartam próbálni vele.

A Gnome Disks egyből felismerte, majd csatolást követően olvashatóvá is vált a lemez teljes tartalma. Nagy elégedettség töltött el. Rövid tesztelésként végigfuttattam rajta az említett app saját, belsős teljesítménytesztjét, illetve a KDiskMarkot is.

A lemez működése hibátlannak bizonyult, így nem volt más teendőm hátra, mint használatba venni és élvezni az általa nyújtott funkciókat.

Szerk. (2024.08.31.): Felmerült további kérdésként, hogy a külső ház milyen logikai-fizikai szektorméretet alkalmaz. Ennek kiolvasását jelenleg csak Linux alatt tudom bemutatni, de az itt linkelt hozzászólásban egyaránt szerepelnek a Linuxos és a Windowsos megoldások is, így a csak Windowst használó felhasználók sem maradnak válaszok nélkül.

Első lépésként lehívtam "lsblk" paranccsal a gépemben található blokk eszközök listáját. A listában nálam a ház "sda" meghajtóként jelenik meg.

Ezt követően a Smartmontools nevű csomag segítségével lekérdeztem az "sda" lemez alapvető információit. Ehhez a "sudo smartctl -i /dev/sda" parancsot használtam.

Ezek szerint a ház 512 bájt logikai és 4096 bájt fizikai szektorméretet használ.

Zárásként összefoglalnám, hogy mi az ami tetszett és mi az ami nem tetszett a házban:

Tetszett:

- Jó ár-érték arány.
- Szép dizájn.
- Bordázott alumínium test.
- Az alumínium test elég vastag lemezből készült, nem holmi "papíranyag".
- USB 3.2 Gen 1 átviteli sebesség (majd egyszer talán jól jön. :)) )
- Megfelelő hosszúságú vezetékek.
- Használható szerelési útmutató.
- Elégséges mennyiségű és részletes rendelkezésre álló műszaki adat.
- Jó hűtés.
- A népszerűbb oprendszereket támogatja.
- Nagy méretű lemezeket kezel.
- A LED fényerőssége nem zavaró.
- 2 év jótállás.

Nem tetszett:

- A mellékelt csavarhúzó semmire nem jó és nem is megfelelő méretű. Egy mérettel kisebbet adtak a szükségesnél, megfelelő mennyiségű erőt nem lehet vele kifejteni. A szereléshez én PH2-es csavarhúzót használtam.
- A ház nem alkalmas gyakori lemezcserékre, a kialakítása nem teszi erre alkalmassá.
- Lemez cserénél nagyon kevés a hely a belső műanyag keretnél, így néha csak úgy tudom kivenni a lemezt belőle, ha a nyáklapon lévő SATA port enyhén megcsavarodik. Ez hosszú távon biztosan nem fog neki jót tenni.
- Bár jó a hőleadása, még így is meggondolandó hozzá a külső hűtés biztosítása. Asztali ventilátor, számítógép ventilátor, hűtő pad, bármi. 5400 rpm-es lemezekkel biztosan gond nélkül elbánik, ám a gyorsabb és nagyobb teljesítményű lemezek "megizzadhatnak" benne.
- A bekapcsológomb kerülhetett volna a ház kábelekkel ellentétes végére is. Praktikusabbá tenné a használatot.
- Legalább egy pici, műanyag talpat adhattak volna hozzá, amivel a ház vertikálisan is elhelyezhető bárhová.

Semleges:

- VIA chipsetes a kontrollere. Ennek utána kellene néznem, hogy jó-e vagy rossz-e.
- A tápegység gyártója nem túl ismert, rákeresve a neten csak Aliexpresszes és Alibabás hirdetéseket találok tőle. Reméljük később nem fog kigyulladni és/vagy nem tesz kárt a beépített lemez elektronikájában sem.

Összességében merem ajánlani bárkinek, aki egy olyan külső házat keres, aminek jó az ár-érték aránya, megfelelő a hűtése és nem akar benne gyakran merevlemezt cserélni.

Köszönöm, hogy elolvastad! :R

Hozzászólások

(#1) Rowon


Rowon
veterán
LOGOUT blog

A bejegyzésből kimaradt gondolataim ide írnám. Miért 3,5"-os külső házat választottam? Egyfelől 2,5"-os külső házam már van, másfelől pedig 2,5"-os méretben jelenlegi tudásom szerint csak SMR-es merevlemezek vannak, ami a nettó cumi kategória. Az SSD-ket aranyáron mérik, így az sem jöhetett szóba. 3,5"-os merevlemezeim voltak már itthon, ráadásul CMR-esek és nagyobb tárhelyűek.

Ha az ár-érték arány szempont, akkor kizárólag 3,5"-os CMR-es merevlemezt vennék, semmi mást. Sajnos még nem érett meg sem a technika, sem a piac arra, hogy csak SSD-n tároljuk otthon az adatainkat.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#2) Hieronymus válasza Rowon (#1) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

"VIA chipsetes a kontrollere."

Amikor az Intel is kitette a VIA-t az alaplapok csipszet piacáról. A teljes északi hidat betolták a processzorba.
Egyetlen előnye az olcsósága volt a VIA-nak. A sebesség és megbízhatóság kevésbé volt jellemző.

Persze ez már évtizedes történet. Ez a kontroller biztosan jó.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#3) Rowon válasza Hieronymus (#2) üzenetére


Rowon
veterán
LOGOUT blog

Hát, nem tudom... Mintha a JMicronról hallottam volna jobbakat korábban, a Viát nem ismerem. Az Asmediáról hallottam még kevésbé jókat.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#4) DarthSun válasza Rowon (#3) üzenetére


DarthSun
nagyúr
LOGOUT blog (1)

A JMicron nagyon jó, meg a Realtek, mindkettőből kínai van, előbbi USB to SATA kábel, utóbbi pedig USB to M2 tok. A 3.5" HDD és a BD író pedig Delock ASMedia USB to SATA tápos kábelekkel megy, ezeken gyors a csere is, ha éppen mást akarok rádugni. Jó sztem az ASMedia chipset, évek óta üzemel, nincs vele gond.

Amit vettél az is príma sztem, a gyors csere kivételével.

A 3 test probléma nem megoldható.

(#5) Rowon válasza DarthSun (#4) üzenetére


Rowon
veterán
LOGOUT blog

Amit vettél az is príma sztem, a gyors csere kivételével.

Még ezt is nézegettem: [link] Ez gyorsan cserélhető, de ránézésre szerintem műanyag házas lehet. Inkább legyen jobb a hűtés, úgy voltam vele. Tévére kötve, ha filmet nézek vele, akkor legalább nem melegszik túl.

[ Szerkesztve ]

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#6) DarthSun válasza Rowon (#5) üzenetére


DarthSun
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Fémházas tuti előny...

A 3 test probléma nem megoldható.

(#7) Rowon válasza DarthSun (#6) üzenetére


Rowon
veterán
LOGOUT blog

:R

Jól ki lett találva ez a bordázott minta, tetszik.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#8) DarthSun válasza Rowon (#7) üzenetére


DarthSun
nagyúr
LOGOUT blog (1)

A bordázás növeli a felületet, nő a hőátadás, radiátor effektus.

A 3 test probléma nem megoldható.

(#9) King Unique


King Unique
titán

"Tehát VIA chipsetes, mégpedig a VL817-es verzió"

Azért Linuxoknál az lsusb parancs kimenete nem feltétlen mindig a valóságot tükrözi a chip pontos típusának megállapításakor, ezért az igazán biztos módszer a fizikai szemrevételezés.
Na meg ha megnézzük, akkor a VIA vezérlőknél a VL817 egy "Hub Controller", ellenben egy ilyen külső házban az "USB 3.X to SATA 6Gb/s Bridge Controller" a reális, mint pl. a VL711, vagy USB-C alapon a VL713, stb.

Esetleg még a logikai-fizikai szektorméret lehet érdekes infó, de eleve 512e (512/4096) lehet ennél a külső háznál, ha a máshol inicializált és particionált HDD-ket gond nélkül felismerte és kezelre. Ha 4Kn (4096/4096) lenne, akkor eleve ilyen probléma állt volna elő, pláne a 10 TB-os HDD-nél.

Egyébként összeszedett írás, aminél plusz pont, hogy Linuxon és Windowson egyaránt tesztelve lett a külső ház.

Köszönjük a bemutatót, a teszteket!

[ Szerkesztve ]

(#10) Rowon válasza King Unique (#9) üzenetére


Rowon
veterán
LOGOUT blog

Én is köszönöm a segítségedet, mert a Te hozzászólásaid a külső házas topikban is sokat jelentettek a termék kiválasztásában. :R

Ezt a fizikai szemrevételezést mindjárt megejtem kíváncsiságból, illetve a szektorméretet hogyan tudom leellenőrizni?

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.