2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

GIMP perspektíva használat.

Írta: |

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

GIMP perspektíva használat.
Megnyitás után rendezzük a megjelenési oldalakat, ha a „Rétegek, csatornák, útvonalak” nem kellenek, akkor bezárjuk (megnyitás a „Windows” – „Recently Closed Doks” részben) behívjuk a képet. „Fájl” – „Megnyitás” – pl. Munkaasztal és a mappa/kép. Az „Eszköztár”-ban bejelöljük a „Perspektíva „ ikont. Ezután két lehetőség is adódik.

1. Középen a „Normál (előre)” funkciót választjuk. A vágásnál a „Vágás az eredményre”. Alul az előnézetet átállítjuk „Kép” funkcióra, ugyanis ilyenkor a képet tudjuk majd mozgatni a megfelelő helyzetbe. Itt a perspektíva „Rács + Kép” beállítása nem szükséges, mivel csak zavarna a rács, mert a perspektívát állítja és nem láttatja a beállítást. Ezután a kép közepére klikkelünk. Megnyílik egy „Perspectiva” ablak, amit alulra félrehúzunk, az majd később kell. Jobb klikk a képre – „Nézet” – „Rács megjelenítése”. Megjelenik egy szürke rács, amit korábban a „Szerkesztés – „Beállítások” - „Alapértelmezett rács” résznél be kell állítanunk: előtérszín „b6b6b6” szürke, háttérszín fehér „ffffff”, távolság 200x200 képpont. Ezt alkalmanként megváltoztathatjuk, ha szükséges: „Kép” – „Rácsbeállítás” résznél, a főbeállítás megmarad. Lehet ugyan oldalról-felülről vonalzókat behúzni, de a perspektíva beindítása után ezek nem mozgathatók, így jobb a rácsozat, több támpontot ad. Ezután a perspektíva beállításhoz a felső sarkokban lévő kockákkal mozgatjuk a képet úgy, hogy a függőleges részek illeszkedjenek ehhez a szürke rácsozathoz (az alsó kocka mozgatás nem ad természetes méretet, torzít). Ezt mindkét oldalról beállítjuk az ott található szélső függőleges részekhez. Alulról 0.5 rács-résszel (kb. egy beállító kocka nagyság) megemeljük a síkot, mivel egyébként minimálisan magasabb lesz a kép, mint az eredeti, így kicsit korrigálni kell. Ugyanitt – ha szükséges – a vizszintest is be tudjuk állítni, bár az ritkábban kell. A félretett ablakban az „Átalakítás” fülre klikkelünk, a kép átalakúl az általunk beállított képpé, szélein egyenesre vágva. Ez általában nem a kívánt méretű kép. A szürke rácsot bezárjuk. Kiválasztjuk a „Vágóeszköz” – croop – ot, amit felviszünk a képre és az oldalakat beállítjuk a kívánt végső méretre. A képméretet oldalt számokban is kiadja az ablak, ahol ezt finoman is lehet állítni. Gyakorlat: ha számokkal állítottuk be, akkor a másik kis-számablakra klikkelünk, többnyire akkor fogadja el. Klikk a képre és véglegesítődik a méret. (Nem dolgozik precízen, több esetben utána kell vágni, lehet, hogy jobb külső szoftverrel megoldani). Mentés másként.
2. Középen a „Javítás” funkciót választjuk. A vágásnál a „Vágás az eredményre”, alul az előnézetnél „Rács” funkcióra állunk. Ezután a kép közepére klikkelünk. Megnyílik egy rácsozat és egy ablak, amit alulra félrehúzunk, mint az előzőnél. A rácsot a felső sarkokban lévő kockákkal finoman ráállítjuk a kiválasztott függőleges képelemekre (az alsó kocka állítása nem ad természetes képet, csökkenti a magasságot, szélesíti az alaprészt, torzít). Amennyiben szükséges, a rácsot mozgatva alkalmazhatjuk a vizszintes síkra is figyelve a már beállított függőlegesre is. Majd az előzőleg félretett kisablakba az „Átalakítás” fülre klikkelünk. A kép átalakúl az általunk beállított képpé, szélein egyenesre vágva. Ez nem a kívánt méretű kép. Kiválasztjuk a „Vágóeszközt” és az előzőek szerint befejezzük a képet. Mentés másként.

Ha előzőleg nem a „Vágás eredmény” -t választottuk, akkor „Eszköztár” – balra fent klikk a téglalapra. Ráillesztjük a megmaradt, átalakított képre, durván beállítjuk, oldalt a számokkal finoman is a kész méretre, ezután klikk a képre, majd felső sor „Kép” – „Vágás a kijelölésre” és a kép szélei egyenesre lesznek vágva. Mentés másként.
Van, hogy az „Átalakítás” után egy sötét kockás oldal jelenik meg, sajnos ekkor a „Szerkesztés”-nél vissza kell állni az eredeti képre és ujra beállítni. Bármilyen precízen dolgozunk, kétszer ugyanazt a képet nem tudjuk előállítni, nincs számszaki beállítási lehetőség, amit el lehetne menteni és ujra behívni.
Sok sikert.

Hozzászólások

(#1) cinemazealot


cinemazealot
addikt

Szerintem elkelne ide némi képes illusztráció. Például, hogy mi a forrásanyag és mi lenne a cél, néhány képernyőkép az alkalmazott eszközökről, eszköztárakról... :K

(#2) pibácsi válasza cinemazealot (#1) üzenetére


pibácsi
senior tag

Igazad van, de nem akartam ennyire kibővíteni a leírást. Így csak a beállításokra szorítkoztam. Képes leírás létezik a neten az egész GIMP-ről, több helyen is találtam, csak a leírás erről a perspektíva szerkesztésről nem ennyire részletes, azért gondoltam, hogy röviden leírom. Én a 2.6-al dolgoztam ki, de már a 2.8.8 van "divatban". A lényegen nem változtatott.
Köszi a hozzászólást.

Üdv. Pibácsi

(#3) tomio


tomio
tag

Visszatalálós...

Kösz az írást :R

Linux, BSD, ReactOS, MenuetOS, Haiku-OS, Syllable... Van még több is! distrowatch.com/

(#4) pibácsi válasza tomio (#3) üzenetére


pibácsi
senior tag

Nagyon szívesen.

Ü. Pibácsi

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.