2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Mi lesz veled AMD?

Írta: | Kulcsszavak: amd . részvény . tőzsde

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

A BHP Billiton után lássuk az AMD-t. Az AMD már csak azért is aktuális, mert a fórumon már jópárszor felvetődött az ötlet, hogy venni kéne AMD részvényt mert most nagyon olcsó. Nos, ez igaz, az AMD részvényeinek árfolyama histórikus viszonylatban a mélypontok közelében van, azonban máris egy fontos szabállyal kell kezdenem az írást. Inkább vegyél drága részvényt ha van mögötte valódi érték, mint olcsót, ha amögött nincs érték. AMD-vel kapcsolatos "elemzésem" kicsit hosszabb lesz, mint a többi, elvégre egy olyan vállalatról van szó, ami a munkámmal kapcsolatos és nagyjából naprakész infóim vannak vele kapcsolatban.

Mi a helyzet az AMD-vel a fundamentumok szempontjából? Nos, az AMD elég nagy kakiban van. Ha jól emlékszem akkor 7 egymást követő negyedévben voltak veszteségesek, egy ilyen cég papírjai kinek kellenek? A helyzetet súlyosbítja, hogy az AMD sosem fizetett a részvényeseinek osztalékot. Ez meg is látszik az árfolyamon. Az AMD árfolyama a csúcsot utoljára 2006. februárban érte el. Namost ha azt veszem alapul, hogy a részvény árfolyamába mindig a jövő árazódik be, akkor mit is látok? Most így visszanézve a PH CPU-tesztes archívumát az AMD ekkor volt utoljára úgy igazán a csúcson a processzorok világában. Ekkortájt jelent meg az Athlon 64 FX-60, de ez már nem zavart túl sok vizet, mert az Athlon 64-ek erőfölénye már az előző hónapokban/években beárazódott a részvénybe. Ennél sokkal nagyobb jelentőségű, hogy ekkortájt (vagy picit korábban) jelentek meg azok a hírek, melyek szerint az Intel felhagy a Netburst-architektúra erőltetésével (ki is jött az uccsó Netburst kétmagos, a Presler) és a P3-as vonalat folytatja (amiből később lett a Core 2). Hoppá, a részvényesek jövőbelátók lennének? :D Nem, inkább csak mérlegelik a helyzetet (nameg úsznak az árral).

Namost én a K10-es cikkem végén leírtam, hogy az AMD elkövette azt a hibát, hogy ráült a jó eredményekre, talán elkényelmesedett és ez lett a veszte, a Core 2-vel szemben a mai napig nem tudott kiállítani egy komoly ellenfelet. Ez a részvények árában is tükröződik. Bár a Core 2-vel kapcsolatos első hírek után elkezdett esni az AMD részvényeinek ára, ezt megfékezhették volna azzal, ha értelmes ötletekkel és tervekkel állnak elő, de nem ez történt. A kétmagos Athlon 64-ek után nem volt nyomonkövethető ütemtervük, és ami volt azzal is késtek. Az ATI 2006. júli 24-ei felvásárlásáról is megvolt a részvényesek véleménye: 22-ről 17 USD-re (23%) csökkent az árfolyam pár nap alatt. A részvény ára azóta is tart a 0 felé, most éppen 6,5 USD körül van, de volt már a 4 közelében is.

Mi a helyzet a jövővel? Ez talán a legfontosabb kérdés. Nos, egy tutira jó hírem máris van. A veszteséges negyedévek már beárazódtak, szóval ennél lejjebb már csak akkor kerül a részvény, ha az AMD továbbra sem lesz képes profitot termelni. Ami a húzóágazatot, a procikat illeti, semmi jó. A Shanghai aligha készül el idén, és ha el is készül, teljesítményben nem veszi majd fel a versenyt a Nehalem alapú szerverprocikkal. Ugyanez igaz az asztali procikra is, az AMD-nek az jelenthetne némi reményt, hogy a Nehalem újan drága lesz mint a disznó, de az Intel aligha fogja a Penryn gyártását beszüntetni, így az új Phenomoknak az elsődleges feladata a legalább 3 GHz-es órajel elérése kéne hogy legyen, és még ez is csak a Penryn ellen lesz elég (vagyis még az ellen sem). Szóval, a Nehalem bemutatkozása után valszeg csökkenni fog az AMD szerverpiaci részesedése, az asztali részesedés nem hiszem, hogy érdemben változik majd. A videokártyák piacán most nagyon jól áll az AMD, de a videokártyák alig termelnek profitot, ezért ez egy elhanyagolható tényező. Ráadásul a HD 3800/4800-asok már beárazódtak a részvényekbe, szóval ezekkel már nem is lehet számolni.
Hallani lehet olyan pletykákat, miszerint Dirk Meyer el akarja adni a FAB-okat, hogy a rengeteg gyártási költséget megspórólják maguknak, ez jó hír lehetne a részvény szempontjából, de ez egy kétélű fegyver: vajon a külső, szerződéses gyártóval való együttműködés mennyire lesz hatékony? Ha nem lesz elég hatékony, akkor az AMD későbbi CPU-generációi bemutatkozásukkal tovább késnek, ez már nem jó hír. A FAB-ok eladásából származó bevételt kutatás-fejlesztésre költik vagy az adósságállományuk csökkentésére? Ezek még nyitott kérdések. Sajnos nemtom megmondani, hogy a részvénypiac szempontjából melyik lenne a jobb, ebből a szempontból valószínűleg az adósságállomány csökkenésére kéne összpontosítaniuk, hogy többé ne legyen mínuszos a negyedéves jelentésük.

Akkor most lássuk a grafikont.

KATT

Az AMD 2006 közepe óta egy szépen kialakult "csőben", eső trendben halad lefelé. Ez szerintem tök jól látszik. Ha ebből a csökkenő trendből kitörne az árfolyam, amire most elég nagy esélye van, mert a széle közelében tartózkodik, akkor elkezdhetünk reménykedni, "bullish" pozíciót vehetnénk fel, azaz azt mondanám, hogy vegyük az AMD részvényeket.

KATT

Lássuk kicsit közelebbről a dolgokat, az utóbbi 1 év történése. Ezt most nem fogom pontról pontra elmagyarázni, hogy mi miért történt (főleg mert én is csak max sejtem), két fontos látnivaló van.

Az egyik az a többinél kicsit vastagabb eső trendvonal, ami mint látható, háromszor megállította az emelkedést. Ezt kéne az AMD-nek áttörnie, amire jó hírek hiányában alig van esély. A másik az a január és május között kialakuló háromszög alakzat, ez is egy ilyen technikai elemzésekben szereplő alakzat. A háromszög úgy néz ki mint egy háromszög, az árfolyam mozgása egyre jobban beszűkül majd a végén általában ki szokott törni, de hogy felfelé vagy lefelé az elég lutri. A háromszög kitörésének is van egy célára: a felső és az alsó vonal közti árfolyam különbségét kell hozzáadni/kivonni a kitörésnél található árfolyamhoz/ból. Tehát ennél a példánál a 8-ból kivonjuk az 5,5-öt, ami 2,5, és ezt kell hozzáadni a 6-hoz, ami 8,5. Az AMD kitörési kisérlete nem volt teljesen sikeres, mert mint látható, az emelkedés csak 8 USD-ig tartott, ami mint látható, igen komoly ellenállásként fog funkcionálni a jövőben is. Azért 8 USD-nél állt meg a kitörés, mert január végén is ott állt meg: a két időpont között a cég életében nem történt előrelépés, ezért nincs indok a magasabb részvényárfolyamra.

Ez a helyzet egyébként elég érdekes, mert ezzel ha messzebbről nézzük a grafikont, egy úgynevezett duplatető alakzat is kirajzolódott (valójában mindenki előtt az rajzolódik ki, amit belelát a grafikonba). A duplatető alakzat mint neve is mutatja arról szól, hogy az árfolyam emelkedése kétszer is elért egy bizonyos pontot, de mindkétszer megtorpant ott. A duplatető egy trendfordító alakzat, tehát eddig emelkedés volt, akkor most jön a zuhé, és ez is történt, 8-ról 4 USD-ig esett az árfolyam másfél hónap alatt, ami ugye 50%, tehát brutális. Hogy miért pont addig esett? A duplatető alakzatnak is van egy nyakvonala úgy mint a fej-váll alakzatnak, ezt nem rajzoltam be, de kb. 6 USD-nél található, ugye ott kacskaringózott elég sokat az árfolyam január és május között, az volt lényegében az árfolyam támasza. A duplatető alakzat célárának kiszámolása is igen szimpla: a nyakvonalból ki kell vonni a tető és a nyakvonal közti különbséget. Esetünkben 6-(8-6)=4.

Ha az utolsó 6 hónapot nézzük, akkor így néz ki a helyzet.

KATT

A nagy, 4 USD-ig való esést követően emelkedésbe fogott az árfolyam. A képen nem látszik, de az a nagy 3 éves eső csatornának is kb. 4 USD körül érte el az árfolyamot, ennek a két ténynek köszönhetően pattant vissza. De hogy ezután miért emelkedett eddig azt nemtom. :D Ismét elővesszük a Fibo-szinteket, és egy lokális mélypont illetve csúcspont közé berajzoljuk. Egész jól látszik, hogy az árfolyam szépen emelkedett, és volt egy időszak (augusztus közepe), amikor az árfolyam tesztelte a 38,2-es szintet (addig viszonylag könnyen eljutott). A tesztelte azt jelenti, hogy a vevők és az eladók küzdöttek azért, hogy megmaradjon/elessen. Ezt főként a daytraderek végzik, akik napon belül kereskednek: ha a daytraderek közül többen gondolják úgy, hogy ez a 38,2-es szint nem eshet el, mint azok, akik szerint el kéne esnie, akkor nem fog elesni, ennyi a lényeg. Az árfolyam emelkedett tovább, túlment az 50-es szinten is, de aztán a 61,8-asnál elakadt. Ráadásul pont itt található az az eső trendvonal is, a vevőknek nem volt sok esélyük, ezért esni kezdett az árfolyam. Még mindig nincs olyan hír az AMD-ről, ami hosszú távon bizakodásra adna okot. Namost amit még látni, hogy az utolsó pár napban elkezdett kialakulni egy újabb, kicsike háromszög, az árfolyam mozgása elkezdett beszűkülni. Az a kérdés, hogy merre fog kitörni. Ha pár napon belül nem történik vmi nagy bejelentés, akkor sztem lefelé, és elég gyors lesz az esés, de a grafikonon most látható dolgokból nemtom megmondani, hogy meddig tart majd. Ha a 38,2-es Fibo-szint elesik (5,5 USD), akkor az árfolyam valszeg újra leteszteli majd a 4 USD-t, de az is lehet, hogy az 50SMA (rózsaszín vonal) megállítja. Sok minden lehet, elképzelhető, hogy oldalazó mozgásba kezd.

Ami a kereskedést illeti: ebben a pillanatban nem szállnék be az AMD-be sem vételre, sem eladásra. Ha az árfolyam felfelé törne ki, akkor megvárnám, hogy a trendvonalból is kitörjön, és hogy mindezt nagy forgalom mellett tegye meg. Ha ez megtörténne, akkor 8 USD-ig tartanám a részvényt. Pontosabban 7,8 körül eladnám. Utána ha tovább emelkedne, akkor 8 felett megint vennék belőle, de ez még nagyon messzi van. :D
Ha az árfolyam elkezdene esni, akkor az 5 USD elestével shortolnám (az esésből profitálnék) 4 USD-ig.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.