2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hogyan találjunk rá a megfelelő részvényre?

Írta: | Kulcsszavak: tőzsde . részvény . cf . fcx

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Múltkori írásaimban kifejtettem, hogy milyen részvényeket érdemes venni SZERINTEM.
Ezúttal arról írok, hogy SZERINTEM miként találjunk rá a megfelelő részvényre. Annyit azért elöljáróban leírok, hogy nem én találtam fel a spanyolviaszt, én a Stan Weinstein könyvet tartom mérvadónak, így akinek nincs ideje elolvasni, vagy nem tudja beszerezni, annak az írásaim némi támpontot adnak arra vonatkozólag, hogy mi van a könyvben.

Szóval. Hogyan találjunk rá a megfelelő részvényre? Melyik részvényt vegyük meg vagy melyiket shortoljuk? Ez itt a kérdés.

Ez egy elég jó kérdés, és sztem elég sokan rossz úton járnak a választ illetően.
Olvasok különböző trader blogokat, és a következőt látom:
1. véletlenszerűen választanak ki részvényeket, amiknek "jól néz ki" a grafikonja
2. a grafikonrajzoló program az egyes részvények különböző indikátorainak adott tartományban való tartózkodása esetén vételi/eladási jelzést ad
3. érték alapján válogatnak a részvények közül, tehát ha xyz-nek a P/E mutatója már 0,5, akkor az tuti emelkedni fog
4. beleszeretnek a részvénybe, mert előtte éveken át jól kerestek rajta tehát ez később sem lehet másként
5. más is veszi, szóval ők is vesznek, szájról-szájra terjed
6. olyan divatrészvényeket vesznek, amikről sok szó esik a médiában (CNN, CNBC, stb.)
7. stb. elég sokat lehetne írni

Azt különösen érdekesnek tartom, amikor az esésben az emberek állandóan a mélypontot várják és belevesznek az esésbe. Vagy fordítva, a "túl drága" részvényeket shortolják. Hát erről az előző írásaim alapján már tudni lehet, hogy nem túl jó ötlet, de ez nem baj, mert a traderek 90%-a így gondolkodik, és a maradék 10% rajtuk gazdagodik meg. Ha 50-50% lenne ez az arány, az nem lenne jó, mert akkor nem történne semmi a tőzsdéken. Persze szerencsével ki lehet fogni a mélypontot, de az már nem tőzsdézés, hanem hazárdjáték.

Szóval akkor most következzenek a szabályok, amik hihetetlenül egyszerűek és mégis, sokan nem gondolnak rá.

Először is megnézem, hogy a tőzsde milyen irányba tart, bull vagy bear piac van. A különböző fázisokat könnyű beazonosítani, tehát nem tart semeddig sem ezt eldönteni. A világ tőzsdéi most keményen esnek (a vízcsapból is ez folyik), szóval bear piac van.

A tőzsde irányának megállapítása azért fontos, mert nem érdemes széllel szemben pisilni, árral szemben úszni, stb.

Mivel jelenleg bear piac van, felejtsük el, hogy longra menjünk a részvényekkel, shortolni kell, az USA-ban van napon túli shortolás, a BÉT-tel nemtom mi a helyzet. Egy bika piacon nyilván ennek a fordítottját kell tenni, tehát longolásra alkalmas részvényeket kell keresni.

Ha megvan a tőzsde iránya, akkor szemezgessünk a szektorok közül. Szektorok alatt ilyeneket értek, hogy légitársaságok, bányászcégek, autógyártók, olajkitermelők, biotechnológia, IT, félvezetőgyártók, stb, van egy csomó.
Bika piacon azokat a szektorokat kell kiszemelni, melyek relatíve erősek, azaz a fő indexeknél gyorsabban emelkednek. Medve piacon pont fordítva, azokat a szektorokat kell kiszemelni, amik a fő indexeknél is gyorsabban esnek, sőt, lehetőleg a legesleggyengébbeket kell kiszemelnünk.
Oldalazó piacon nyilván ugyanez a helyzet.

Az egyes szektorok relatív ereje elég könnyen leolvasható a grafikonokról, pl. abban a programban amit én használok van egy szimpla index/instrumentum ratio indikátor, amivel ez könnyen kianalizálható, de pl. a finance.yahoo.com-on és a finance.google.com-on is lehet összehasonlítást végezni.

Ha megvannak a kiválasztott szektorok, akkor szemezgessünk a szektoron belül. Bika piacon a legerősebb szektor(ok) legerősebb részvényeit kell kiszemelni, melyek a piachoz viszonyítva a leggyorsabban emelkednek. Medve piacon pont fordítva, a leggyengébben teljesítő szektorban a leggyengébben teljesítő részvényeket kell kiszemelnünk. Itt azért van pár kivétel, ugyanis nem tanácsos olyan részvényeket shortolni, amiknek nagy a hátszelük mondjuk a médiában, vagy a kormány támogatja, széleskörben ismertek, nem mehet csődbe, ilyesmi.

Ha ez megvan, akkor következhet a részvény grafikonjának kielemzése, meg kell határozni, hogy melyik fázisban jár, és ennek megfelelően cselekedni.

A tradereknek bull piacon a legerősebb szektor legerősebb részvényei esetében akkor kéne long pozit felvenni, amikor a részvény áttör egy ellenállást.

Ugyanez fordítva: a tradereknek bear piacon a leggyengébb szektor leggyengébb részvényei esetében akkor kéne short pozit felvenni, amikor a részvény támasza elesik.

Stop-loss-limit, ami kell.

Stan Weinstein az investoroknak azt ajánlja, hogy a stoploss szintet az utolsó korrekció alatti/fölötti 150SMA alá/fölé (long/short) tegyük, ha ez kerek szám, akkor kicsit lejjebb/följebb a pszichológia miatt.
A tradereknek nincs konkrét ajánlata, nyilván agresszívebben kell stoplossozni, mondjuk az utolsó korrekció alatti/fölötti 50SMA alatt/fölött (long/short) jónak tűnik.

Az SMA azért fontos, mert abból megállapítható a trend. Amíg az SMA emelkedik, addig emelkedő trend van, amíg esik, addig eső trend van, tehát ha a stoploss hozzáigazítjuk az SMA-hoz, akkor nem veszthetünk (sokat :D).

Az USA piacokon én már jóideje figyelem a szektorokat, és jelenleg egyértelműen a bányász/nyersanyagkitermelőcégek a leggyengébbek (illetve az utóbbi 2-3 hónapba az olajmágnások is), és ide lehet még sorolni az agrárbizniszben tevékenykedőket is. Ez valószínűleg nem véletlen, ugyanis ezek a szektorok az elmúlt években brutálisat rallyztak, egyesek többszáz %-ot emelkedtek, szóval van miből leadni. A pénzügyi szektor már nem olyan gyenge, mint a nyár előtt volt, ezt most nem shortolnám, kijön vmi bankmegmentős hír és akkor kész vége. Az autógyártók is relatív gyengék, de a GM-nek, a Ford-nak és a Chryslernek elég nagy a hátszele. Hogy mondjak egy relatív erőset is, ilyen a biotech szektor, ezt nem kéne shortolni. A házépítők/tervezők októberig egész jól tartották magukat, de mostmár ők is alulteljesítők lettek, beomlottak. Meg lehetne nézni még a légitársaságokat (ilyen-olyan Airlines), a fogyasztási javakat (Coca-Cola, Pepsi, McDonalds, stb), szóval rengeteg lehetőség adódik.

Mostmár tudom, hogy mely szektorok a legsérülékenyebbek, nézzünk körül a nyersanyagszektorban és az agrárbizniszben. A BHP Billiton és a POT már szerepelt a blogomban, szal most lássunk 1-2 közeli ismerőst, mondjuk a Freeport-McMoRan Copper & Gold Inc-t és a CF Industriest, ezeket az utóbbi időben szépen legyakták (de megnézhetnénk a Rio Tintót, az Arcellor Mittalt, Barrick Goldcorp, Mosaic, Monsanto, Agrium, stb, elég hasonló a grafikonjuk).

Először az FCX:
1. május-júniusban kialakult egy duplatető (hármas szakasz)
2. a duplatető nyakvonala elesett júli elején
3. pár nappal később az árfolyam alulról tesztelte a nyakvonalat és felülről a 200SMA-t (ami szintén elesett)
4. ami ekkor már kiegyenesedett, aztán elkezdett lefelé trendelni -> eső trend (négyes szakasz)
5. egyre lejjebb kerültek a támaszszintek, és még mindig esik

Másodszor a CF. A CF kicsit becsapósabb volt, bár a gondok itt is egyértelműen látszottak. Becsapós volt, mert júliusban kétszer is elment 165 USD-ig az árfolyam, de egyszer sem ment át rajta, majd a nyakvonal is elesett, ami duplatetőt jelent, de utána még rallyzott egyet 150 USD-ig, itt azonban az 50SMA megállította az emelkedést, ami már vészjósló, sőt, ha jobban megnézzük, akkor egy fej-vállak rajzolódott ki 5 hónapos időtávon, ami elég erős eladási jelzés. Mindenesetre
1. a 200SMA már elkezdett kisimulni (még hármas szakasz)
2. szeptember elején a ~122 USD körüli nyakvonal a 200 SMA-val együtt elesett (ez a legerősebb jelzés az eladásra), és a részvény belépett a négyes szakaszba
3. egyre alacsonyabb támaszok

By the way ha vkinek nem fűlik a foga a shortoláshoz, annak még mindig ott vannak (az USA piacon) az inverz ETF-ek, amik vmelyik szektor vagy ország indexének az inverzét adják (végülis shortolják).
Pl. létezik inverz Hang Seng China Enterprises index ETF (UltraShort FTSE/Xinhua China 25 Proshare (FXP)). Gondoljunk bele, az index idén január 14-én kicsorgott a csökkenő háromszögből, és ezzel kezdetét vette a hong-kongi medve piac. Ha vki ezen a napon vett FXP-t 75 USD-ért, annak mára a befektetése majdnem a dupláját éri.

Vissza a témához a lényeg tehát, hogy ne akarjunk az árral szemben úszni. Aki az árral úszik, az jár jól.

Hozzászólások

(#1) Mice_007


Mice_007
tag

Nagyon tetszenek az írásaid, tőzsde mindig is érdekelt. Alapokat mondjuk át kéne néznem, pl fogalmam sincs manapság mi a menet ha az ember részvényeket akar adni-venni, és nem csak hazaiakat

AIDA64.com

(#2) fLeSs válasza Mice_007 (#1) üzenetére


fLeSs
nagyúr

majd lehet, hogy írok erről is.

"I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

(#3) Gh0sT válasza fLeSs (#2) üzenetére


Gh0sT
addikt

Mennyit foglalkozol naponta kereskedéssel, a piacok figyelésével, gazdasági témák olvasásával? Hobbi szinten nyomod, vagy mindent feltettél erre a lapra?

Soha nem késő, hogy azzá válj, aki lehettél volna.

(#4) fLeSs válasza Gh0sT (#3) üzenetére


fLeSs
nagyúr

ez csak hobby.
a híreket csak annyira figyelem, mint bárki más.
nem jó állandóan a híreket figyelni, mert azok befolyásolnak a kereskedésben.

"I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

(#5) Lespaulka001 válasza fLeSs (#2) üzenetére


Lespaulka001
csendes tag

Én is örülnék egy kezdőkhöz szóló írásodnak. Már ebben a cikkben is annyi szakkifejezés van, ami magyarázatra szorulna.
üdv!

(#6) tkazmer


tkazmer
addikt

Vissza a témához a lényeg tehát, hogy ne akarjunk az árral szemben úszni. Aki az árral úszik, az jár jól.

elmondása szerint warren buffet éppen ennek az ellenkezőjéből lett gazdag. :U "Legyél óvatos, amikor mindenki más mohó és legyén mohó, amikor mindenki más óvatos".

úgy tervezték, hogy kibirjon egy atomtámadást is. De nekünk komolyabb fegyvereink vannak, mint pl Béla bá, a földmunkagépkezelő

(#7) fLeSs válasza Lespaulka001 (#5) üzenetére


fLeSs
nagyúr

a külföldi brókercéges szerződés kitöltésére gondoltam, a szakkifejezésekről nem fogok írni, a neten van 1000 ilyen témájú cikk.

pl: [link]

[ Szerkesztve ]

"I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

(#8) fLeSs válasza tkazmer (#6) üzenetére


fLeSs
nagyúr

de ő hosszútávra fektet be, 10-20-30 éves időtávban gondolkodik.
én meg nem.

"I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.