2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Alakzatok, duplatetők és ami mögöttük van

Írta: | Kulcsszavak: részvény . tőzsde . technikai . elemzés . dollár

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Az elmúlt napokban elég érdekesen alakult a piac, nagy esés után emelkedés, aztán megint esés. Látva a blogokat mindenki a mini-bull végét vizionálja és a következő medve beköszöntét "ünnepli" (akik az egész felfelémenetet végigshortolták, azok mindenképpen).

Szerintem korai lenne még erről beszélni, mert a fő indexeken (SP500, DJIA, Nasdaq)
1. az 50SMA felfelé trendel
2. a 200SMA igencsak messzi van és az is felfelé trendel
3. továbbra is megvannak a magasabb mélypontok és magasabb csúcspontok, egyedül a Nasdaq esett le az előző magasabb mélypontjáig, de még ez sem "lower low".

Amiért ezt a bejegyzést írom az a Dow Jones Transportation Average és a Russell-2000 indexek, ezeket ugyanis sokan előrébbhelyezik a fő indexeknél, "vezető indexeknek" tekintik őket, és ezeken duplatető rajzolódott ki. A DJTA-val fogok foglalkozni, mert az a fő-fő vezető index, de egyébként a Russell-2000 nagyon hasonlít rá, szal nincs értelme mindkettőt kielemezni.

A technikai elemzést a múltkori fej-vállas bejegyzésemben taglaltakhoz hasonlóan ezúttal is a traderek agyában lejátszódó folyamatok :D figyelembevételével próbálom vegyíteni, ez nem egy jóslásszerű dolog akar lenni, csak a lehetőségeket vázolom fel, amiből bármi lehet ugyebár, a piac vagy felfelé, vagy lefelé vagy oldalazva mozog, és ez a bejegyzés sem fogja megmutatni az irányt.

Ha van valami amit megtanultam a kereskedésből az az, hogy egy támasz eleste, vagy egy ellenállás áttörése egyáltalán nem jelenti azt, hogy onnantól kezdve csak lefelé vagy felfelé mehet a részvény. Korábban kereskedtem már kitörésen alapuló technikával (most is vmi ilyesmit teszek csak kicsit másképpen) és rengetegszer megszívtam. Ami azt illeti a traderek túlnyomó többsége ugyanezt teszi, egy alakzat áttörését lekereskedi, és aztán vagy bejön, vagy nem, optimistán 50-50%-os esélyt adok neki, de a való életben ennél sokkal rosszabb az arány. A kitörésen/letörésen alapuló kereskedés sosem alapul magas valószínűséggel bekövetkező setupon, ugyanis amikor a kitörés/letörés megtörténik, addigra a részvény általában már vagy túlvett, vagy túladott. Mégis, az emberek többsége ezt teszi, szal érdemes ezalapján rátekinteni a DJTA-ra.

Ami azt illeti szerintem most pengeélen táncol a piac, és a következő napokban kiderül, hogy merre tovább.

Itt a DJTA. Jól látszik a szép kis duplatető, a traderek többsége ezt biztosan látja (aki nem, az inkább ne is kereskedjen :D), és a következőre gondol amikor longolja a piacot: OK emberek, ha az index beesik az 1-es pont alá (az utolsó swing mélypont), akkor kilépek minden long pozíciómból, mert azalatt már nem él az emelkedő trend. A shortosok a következőképpen gondolkodnak: ha az index beesik az 1-es pont alá, akkor megshortolom, mert ez egy duplatető, és ebből számítva a célár ~3270 pont, épp ott találjuk a 200SMA-t is, szóval tökéletesen passzol a kettő.

De, mennyi az esélye annak, hogy ez bekövetkezik? Ugye általánosan "bizonyított" tény, hogy az átlagtraderek magasan vesznek, és alacsonyabban adnak el (tehát buknak), illetve alacsonyan shortolnak és magasan zárják a pozit (tehát buknak). A profik ezzel ellentétesen gondolkodnak.

A piac beesett az 1-es pont alá, tehát a piacot longolók kistoppolódtak, és az amatőr shortosok bizonyosan megshortolták a piacot, mert a duplatető nyakvonala elesett. Az indikátorokon jól látszik, hogy ez egy alacsony valószínűséggel nyereséges trade, tehát biztosan az amatőrök shortolnak itt, a profik 4000 környékén felvették a shortokat amikor még túlvett volt a piac, ők most két hét leforgása alatt 10%-os nyerőben vannak. Mint látható további támasszintek vannak az index árfolyama alatt, ott a 2-es pont, és ott a 3400-3500-as sáv, ami korábban erős ellenállás volt.

A kérdés szerintem most az, hogy a profik miként látják ezt az egészet és milyen füleseket kaptak a gazdaság jövőjét illetően (vagy mondjuk a jövő heti FED ülésen esedékes kamatdöntést illetően). Ők most szép kis profittal kiszállhatnak a buliból, és olcsón bevásárolhatnak, de ha úgy látják, hogy innen már csak lefelé vezet az út, akkor nem fogják zárni a shortokat, ami nem fog vételi erőt jelenteni, és tovább fog esni a piac. Ha viszont zárnák a pozikat az tökéletes felállás lenne egy következő igen erős emelkedéshez: a shortosok felfelémenet felismernék, hogy tévedtek, zárnák a shortokat ami további vételi erőt jelentene, és talán még a korábbi longosok is újra beszállnának a játszmába.

Én már elég régen várok egy nagyobb korrekciót (talán augusztus óta :D) és most úgy tűnik, hogy ez az, már csak az a kérdés, hogy itt van-e a vége. Az MACD alacsonyabban jár, mint a júliusi korrekció idején, de ez egy bikapiacon csak arra ürügy, hogy bevásároljunk. Az indikátorok túladottak, még ha az RSI-t és az STS-s az általános 14-es és 14/3-as beállítással nézem, akkor is, az RSI 30 környékén van, amire utoljára a márciusi mélypont közelében volt példa, előtte az egész medvepiacban csak a tavaly októberi pánik idején, és mint tudjuk, az ilyenekből jönnek össze a legerősebb felpattanások.

Ez persze nem jelenti azt, hogy itt tutira vége lesz az esésnek, ugyanis megfigyeltem, hogy a nagyobb trendfordulók mindig akkor következnek be, amikor az indikátorok hosszabb időn át túlvettet vagy túladottat jeleznek, ezért is fontos a következő pár nap.

Adalékként itt az USD index, ami jószerivel teljesen ellentétesen mozog a részvénypiaccal, ha a részvények emelkednek, az USD esik és fordítva. A dollár is fontos ellenállásokhoz érkezett, ha itt áttör, akkor további esés jön a részvénypiacon. Nem lesz könnyű dolga, mert a 77-es szintig négy ellenállása van (két trendvonal, 50SMA és az előző csúcs október elejéről), és már most túlvett, viszont tény, hogy pozitív divergenciát lehet felfedezni az MACD-n és az STS-en, azonban ez alapján még sosem sikerült nyereségesre egy tradem sem, ugyanis a divergencia sokkal tovább képes megmaradni, mint azt gondolnánk, ezesetben ez csak annyit jelent, hogy lassul az esés, az eső trend. Az alacsonyabb mélypontok és csúcspontok továbbra is élnek, a mozgóátlagok is lefelé trendelnek, szóval korai lenne a feltámadásról beszélni.

Én vmi ilyesmit várok a piactól:

Hozzászólások

(#1) Hedgehanter


Hedgehanter
őstag

Az mar szerintem gaz ha csak 1-es pontnal zarjak a longot......

(#2) fLeSs válasza Hedgehanter (#1) üzenetére


fLeSs
nagyúr

nem gáz ha hosszabb távon gondolkodik vki, és addig tartja a részvényt amíg emelkedik a trend, ennek ugye egyik alapfeltétele a higher lows és higher highs. amikor a részvény a második tetőnél nem tud túlmenni a csúcson nem tudhatod még, hogy akkor most vissza fog esni a nyakvonalig vagy majd mondjuk félúton lefelé tovább emelkedik.

szerk: egyébként az EURUSD is az emelkedő trendvonalon táncol, ez most valszeg meg fog törni. ettől még nem hiszem, hogy összedől a világ, van még egy nagy csomó támasza alatta.

[ Szerkesztve ]

"I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

(#3) Hedgehanter


Hedgehanter
őstag

Amugy az "A" pontnal bevasaroltal?

(#4) fLeSs válasza Hedgehanter (#3) üzenetére


fLeSs
nagyúr

vettem pár dolgot.

"I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.