2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Retro 3D print vol. #1 A mindent tartó-tartó

Írta: |

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Miként lehetne stabil, 40 fokban megdöntött állványt faragni a lehető legtöbb bővítőkártyának.
Ez volna az alap ötlet, a többit már csak ki kellene találni.

A kártyák adottak, az ősi ISA busos Tseng-től, a HD3870-ig bezárólag.
Az alapötletet papíron skiccelve elindult a tervezés.

tartó v1:
Az első prototípusnak szántam a méretek és a nyomtatás merevségének ellenőrzését, majd kapásból tovább lett gondolva. A HD3870 súlyának hála hamar kiderül, hogy a kártya túlnyúlása miatt a backpanel oldali része elemelkedik az asztaltól, szélesíteni kell a lábait. Első körben csak az egyik oldalt csináltam meg, hogy legyen összehasonlítási alap a következő verzióval.
A kártyát fogadó slot méretét igazítani kell, lehet akár 5 tizeddel szűkebb. Ránehezedve, komolyabb erővel nyomva sem töri el a VGA a foglalatot, elsőre ez jó jel.

Ami szemet szúr, hogy nem a PCI-E foglalat érintkező felületén fekszik fel, ezt javítani kell. A nyákot nem szívesen terhelném ezzel, főképp egy olyan kártyán, ahol a foglalathoz közel SMD ellenállások lakoznak. Az érintkező tüskesor viszont bírja a strapát, ez kell legyen az elsődleges módosítás.

univerzális 40°slot v1:
22,64g
7,59m filament
1 óra 9 perc nyomtatási idő 0,3 draft quality módban

tartó v2:
A második verzió elkészítését a fent taglalt slot méret csökkentéssel (0,4mm-el szükebb lett), és a kártyát tartó felület módosításával kezdtem. Az alap dizájn megtalálása után tovább finomítottam súly csökkentés érdekében. A kártya tartó slotok közt, egy átkötőnek köszönhetően lényegesen javult az első verzióhoz képest a merevsége. Az érintkezők átvették a szerepet a kártya tartásában, a nyák kímélése így megoldva.

A tartó elején látható két kicsi 10x10mm-es kinyúlás hamarosan szerephez fog jutni. Ezt szeretném felhasználni amolyan névtábla tartónak, a kártya nevét, memória méretét, kiadásának dátumát, vagy bármi egyéb hasznos infót tartalmazhat. Ennek a nyomtatása külön megér egy misét, így most csak felületesen említem meg.

A harmadik verzió elkészítését mindenképp a lábak szimmetrikussá tételével érdemes kezdeni, leginkább esztétikai szempontból, a v2 már elég merev volt az elsőhöz képest, hogy kényelmesen megtartsa a HD3870-et. A kártya dőlésszöge minimálisan változott a szűkebbre vett befogadó slot miatt.

univerzális 40°slot v2:
22,33g
7,49m filament
1 óra 9 perc nyomtatási idő 0,3 draft quality módban

univerzális névtábla v1:
A kártya tartók első verziója már fel volt készítve, majd a v2-vel párhuzamosan elkezdtem rajzolni a névtáblát. Amit tudnia kellett, az a megfelelő méret, hogy bőven férjen rá információ, egy olyan dizájn, ahol a feliratos fele a first layer a beden, tudja lekövetni a kártya tartó vonalait, rögzüljön könnyen, gyorsan, és egyszerűen. A házilégy reppenése ne tudja feldönteni, legyen elég merev és nézzen azért ki valahogy.

A foglalatot mindennemű fennakadás nélkül sikerült szerencsére elsőre eltalálni. Szépen paszolt a tartóra, így további merevítésre nincs szüksége, az alapmodell ellátja célját. Lássuk a nyomtatás nehézségeit.

A fenti képen egy időigényes, folyamat végeredménye látható. A névtábla ugyan ezt a technikát fogja használni, így demonstrálni tökéletes a Formfutura felirat is.
A multimaterial egy jó ideje részét képezi a 3D nyomtatásnak, rétegenként változó színnel akár kompozit anyagokat létrehozva. Az itt felhasznált technika egy rétegen belül használ különböző színeket. Ezzel az első réteget fel lehet használni színes minták, logók, dizájnelemek nyomtatására, akár egyetlen rétegvastagságnyi (ebben az esetben 0,15mm) nyomatokhoz.
Előnye, hogy porszórt bed-en elég homogén felületet képez, egyáltalán nem érződik "nyomtatottnak". Hátránya a sebessége, főleg egyetlen extruderrel rendelkező gépek esetén, az állandó nyomtatószál csere miatt.
Áldozzuk fel az időt a dizájn oltárán, hogy szép végeredményt kapjunk.

Az első tesztpéldány elkészítésénél nem a szépséget vettem előre, hanem a funkciót, képes-e a gép a bed felett ennyi apró mozgást végezni, anélkül, hogy a filament feljönne, vonszolná magával a nozzle, vagy tekeregne maga után a felfűtött asztalon. Okozhat ez problémát, ha sokáig egy azon pont felett jár ide-oda az extruder, mivel a first layer nincs hűtve, sokkal jobban ki van téve a magas hőmérsékletnek.
Szerencsére gond nélkül vette az akadályt, így elkészülhetett az első feliratos, csúnyácska tábla.

Fent látható, hogy a slicerben, miképp nézett ki ez a modell, majd alul ugyan ez, már finomított beállításokkal. A default állapot a bedre rajzolgatni nagyon kevés, így érdemes belenyúlni a beállításokba. Prusa Slicer és MK3S+ esetén:
Print settings >> Extrusion Width >> First Layer 0,42 default értékét kell át írni 0,21-re, vagy százalék arányosan 200%-ról 100%-ra levenni a méretet. Jól látható a különbség már a szoftverben is.

A fekete alapon military zöld betúkkel még a legelső próba, a first layer beállítás előtt. Majd alatta a fekete betűkkel a beállított verzió. A különbség elég jól látszik.
A névtábla szépen kialakult, megáll a saját lábán, így akár VGA tartó nélkül is ellátja feladatát, ezt a modellt befejezettnek tekintem.

tartó v3:

A lábak szimmetrikussá téve, majd jöhetett a névtábla tartó felfogatása, két kicsi pecekkel.
A tábla szépen fekszik rajta.

Próbálva lett ISA, PCI, AGP és PCI Express kártyákkal. Érdekes módon, nem a nehezebb kártyákkal van probléma, hanem a túl könnyűekkel. Kicsi hálókártyák, és PCI-os rövid kártyák backpanelje olyan nehéz, hogy egyszerűen fejre állnak a tartóban. Ezt a slot újabb szűkítésével sikerült orvosolni. Így, ha szörszálat szeretnék hasogatni a v3 valójában már a 3.1-es verzió.

univerzális 40°slot v3.1:
22,30g
7,48m filament
1 óra 14 perc nyomtatási idő 0,3 draft quality módban

A hirdetésben szereplő társai közé egyelőre nem rakom fel, ott még rendet kell rakni ünnepek közt, mivel sok minden változott. A január első hete, míg vissza szerzem a lendületet jó alkalom lesz rá.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.