2024. június 25., kedd

Gyorskeresés

Diszkrét műveleti erősítő (OPA Green)

Írta: |

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Talán nem vagyok szerénytelen, ha azt írom, hogy az elmúlt években elég szép karriert futott be az OPA Green. Többen keresik azóta is, hogy leálltam vele. Így megadom a receptjét, hogy, aki saját vagy barátai szórakoztatására elkészítené (esetleg ellenszolgáltatás fejében), az megtehesse. Ha pedig valaki nagyobb bizniszt csinálna belőle és fontos számára a korrektség, annak elérhető vagyok. :)

Több hifista tapasztalata szerint ez a diszkrét műverősítő több készülékben jobban teljesített az összes kipróbált IC-s társánál.

Megadom a kapcsolást és egy univerzális NYÁK-ra tervezett NYÁK-tervet, furatszerelt alkatrészekkel. Az SMD-t használó tervet viszont nem adnám meg, hogy az utánépítések ne keveredjenek az eredetivel.

Jelforrásokban és fejhallgatóerősítőkben volt használva. Tisztán A-osztályú, együtemű konstrukcióról van szó, amelynek végfoka 10 mA nyugalmi árammal jár, így a kimenőáramnak is ennyi a maximális csúcsértéke. Össz. nyugalmi árama 13 mA csatornánként. Tápfeszültsége +-4,5..+-20 V között lehet, de +-12 V fölött az 51 ohmos ellenállást érdemes 100 ohmosra cserélni, ezzel felére csökkentve a nyugalmi áramot, hogy kíméljük a végtranyókat. Két fajta készült belőle (mindkettő v1.0 verziószám alatt): az egyik egységerősítésre stabil, míg a másik I/V-konverterben sem zajos. Fordítva nem igaz a dolog. Utóbbit hívjuk mostantól MKII-nek! A két fajta csupán egyetlen 120 pF-os kondenzátor (egy Miller-kapacitás) pozíciójában tér el egymástól.

Alkatrészválasztás:
Tranzisztorból ONSemi agy NXP gyártmányt érdemes venni, ellenállásból pedig fémréteg Yageo-t (0,6 W, 1 %)! A 120pF-ok kerámiák (NP0/C0G, más nem is nagyon van). SMD esetén a tarnyók BC547C/BC557C típusok. A kimenetre lehet nagyobb áramú típust is választani, hogy ne menjen tönkre olyan könnyen egy rövidzár esetén, pl. BC337-40 (SMD: BC817-40). Nem tudom, hangban ez milyen változást okoz, csak az OPA Green3-ban használtam őket végtranyóként. Tüskesor: Lomex 43-10-84 (64pin 90° preci 0.6/0.47mm).
A bemeneti tranzisztorpárt válogassuk párba áramerősítésre 2 %-on belül! (Az áramtükörben lévőket pedig U(be)-feszültségre illene, de annyira kicsi a gyártási szórás (1-2 %), hogy ezzel nem kell foglalkozni.)

(/P)
Két fotó az eredetiről(/P)


És egy a prototípusról. Ilyen lesz a lentiek szerint megépítve. Hangra azonosnak hallottam őket anno


Az OPA Green v1.0 kapcsolása


Az OPA Green v1.0 MKII kapcsolása. A nyíl az előzőtől való eltérést jelöli


Nyílthurkú frekvencia- és fázismenet (mindkét fajtáé hasonló)


v1.0 ültetés. A panelek egymást fedve, egy irányba néznek és a kékkel jelölt furatokon vannak egymással összekötve (ld. fent a fotót!)


v1.0 MKII ültetés

bkercso

Ajánlott irodalom

Nelson Pass: DIY Op Amps

Hozzászólások

(#1) ZeUS2140


ZeUS2140
aktív tag

Köszi a publikálást :R
Ha jól gondolom, akkor az MK2 DAC-ba az MK1 meg AMP-ba jó(bb)?

hülye ember nincs, csak keveset kérdez...

(#2) bkercso válasza ZeUS2140 (#1) üzenetére


bkercso
nagyúr

Nem egészen. Az MKI egységerősítésre stabil, az MKII I/V-be való. ;) I/V csak DAC-ban van, ez igaz.

Oh yeah!

(#3) bkercso válasza bkercso (#2) üzenetére


bkercso
nagyúr

Megértettem a kérdésedet: az OPA Green installálása előtt minden esetben látnom kellett a kapcsrajzát a készüléknek, amibe tették, vagyis ez nem olyan univerzális eszköz, mint az IC OPÁ-k.

Oh yeah!

(#4) ZeUS2140 válasza bkercso (#3) üzenetére


ZeUS2140
aktív tag

A CompositeAmp-ba pl melyik Green melyik pozícióba jó? Vagy amiket ajánlottál OPA párosításokat inkább azokat váltak be?

hülye ember nincs, csak keveset kérdez...

(#5) bkercso válasza ZeUS2140 (#4) üzenetére


bkercso
nagyúr

Az OPAteszt-ben rangsoroltam őket, a Green középen szerepel. Kb. 300 Ft-ért kapsz hasonlóakat. Bármelyiket használhatod, de csak OPA-ként, bufferként kevés lehet a kimenőárama.

Oh yeah!

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.