2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

A Dunning-Kruger effektus

Írta: | Kulcsszavak: tudomány

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

… avagy miért nehéz ostoba embereket meggyőzni tévedéseikről.

A kérdés sok közismert alkotót foglalkoztatott, melyet az alábbi idézetek tanúsítanak.
„A modern világban a hülyék holtbiztos ismeretekkel, az intelligens emberek pedig kételyekkel vannak tele.” – írja Bertrand Russel filozófus, irodalmi Nobel-díjas alkotó .

Charles Darwin, az evolúcióelmélet kidolgozója így fogalmazott: „A tudás magabiztossá tesz,
a tudatlanság még inkább.”

Friedrich Nietzsche az Emberi, nagyon is emberi művében a következőt írta: „A féltudás diadalmasabb az egésztudásnál: egyszerűbbnek ismeri meg a dolgokat, mint amilyenek, ezért érthetőbb és meggyőzőbb véleményt alkot róluk.”

Az utolsó idézet arra is rávilágít, hogyan terjednek az ismeretek egy laikus közösségen belül és hogyan alakul ki a tömegek véleménye. Egy keveset értő, de aktív forrás egy könnyen emészthető, de téves állításnak sokkal könnyebben szerez közösségi elismertséget, mint egy szakértő a komplikált igazságnak.

A jelenséget kutató pszichológusokról elnevezett Dunning-Kruger effektus röviden így írható le: olyan kognitív torzítás [1], melynek következtében hozzá nem értő személyek rossz döntéseket hoznak és téves következtetéseket vonnak le, de hozzáértésük hiánya abban is megakadályozza őket, hogy egyáltalán belássák tévedésüket.

Az emberi elme egy jellemző tulajdonságáról van szó. Az ilyen emberek a legőszintébben, teljes magabiztossággal képesek téves állítások mellett kiállni, azok igaza mellett kardoskodni. Ez bárkivel megtörténhet, aki olyan témában nyilatkozik, melyről nem tud eleget. A hülyeségek melletti lándzsatörés tehát nem csak a tanulatlan embereket fenyegeti, bár a tanulással járó hosszas tévedés – felismerés – elsajátítás folyamat híján ők ismerik fel nehezebben hibáikat és rendszerint csak tekintélyelvvel (formális oktatást igazoló oklevelek) lehet hatni rájuk.

Személyes tanulságként: legyünk nyitottak, és ismerjük tudásunk korlátait! Más véleményét kezeljük fenntartásokkal, hacsak független tanúsítványokkal igazolni nem tudja szakértelmét! Szabad hinni másoknak, de ezt a hitet soha ne alapozzuk arra, hogy mennyire meggyőzően érvelnek egy számunkra ismeretlen témában!

Hozzászólások

(#1) Olcsi


Olcsi
senior tag

Hű...bizonyos részeknél magamra ismertem. Nem szokásom olyan dolgokhoz hozzaszólni, amikhez nem értek, nem szoktam okoskodni. A kudarckerülő magatartás, ill. a hibáim nem beismerése, úgymond elfedése vonatkozik rám. Sokszor félrereagálok olyan dolgokat, amiket esetleg tanácsként kellene tekintenem. Ilyenkor elutasító és bántó vagyok a másikkal. Sajnos legtöbb esetben a párommal... :(

(#2) Bada Bing válasza Olcsi (#1) üzenetére


Bada Bing
tag

Bár nem erről szólt a cikk, az általad említett magatartás sajnos velem is előfordul. A legrosszabb a dologban, hogy egy-egy felfortyanásnál az ember a vége felé már bánja a dolgot, már érzi, hogy mekkora tuskó, de ilyenkor már nem lehet visszaszívni :( Igyekszem betartani azt a szabályt, hogy ha eldurran az agyam, akkor elszámolok tízig mielőtt reagálnék, és közben végiggondolom, hogy a másik nem bántani akar. Ez szokott segíteni.

A kudarckerülő magatartás nagyon-nagyon általános manapság. Ez két trenddel van összefüggésben: a mindenki győztes hülye amcsi önámító filozófiával és a tévedhetetlenség fetisizálásával. Manapság közszereplőnek illetlen dolog tévednie, de ami ennél sokkal nagyobb bűn és totális tabu, az a tévedés beismerése. A közösségben ugyanis mindenki kudarckerülő magatartást folytat, mindenki elhárítja a felelősséget, ezért ha valaki beismeri, hogy tévedett, az fekete bárány lesz közöttük, meghurcolják és leprásként tekintenek rá, holott csak őszinte.

Az, hogy tudatos vagy a saját viselkedéseddel kapcsolatban, a legjobb dolog. Mert tévedni, hárítani úgyis fogsz (mindenki szokott), a legtöbb és legjobb amit tehetsz, hogy őszinte vagy ezzel kapcsolatban, nem stresszelsz rajta. Merni kell újítani, merni kell nagy dolgokba belevágni és merni kell tévedni is.

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.