- sziku69: Szólánc.
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- D1Rect: Nagy "hülyétkapokazapróktól" topik
- Szoszo94: Xiaomi Mi Router 3G - Padavanra fel!
- eBay-es kütyük kis pénzért
- f(x)=exp(x): A laposföld elmebaj: Vissza a jövőbe!
- gerner1
- gban: Ingyen kellene, de tegnapra
- sh4d0w: Árnyékos sarok
Új hozzászólás Aktív témák
-
vida14
csendes tag
OFF: [link]
ma találtam. -
Köszi az egy éves figyelmet mindenkinek, örülök, hogy sikere volt a blognak, és kicsit azért sajnálom, hogy vége.
Egyelőre úgy néz ki ennyi volt a történet, tervben van még egy epilógus, amint lesz rá időm megírom azt is. Érdekes volt visszatérni a valóságba, és még érdekesebb innen visszatekinteni erre az egy évre."Japán nőkkel mi a helyzet? Semmi?"
Japán nők nem olyan nagyon szépek, vagy úgy 5-10% aki gyönyörű, a többi mondjuk átlagos, de a magyar nőkhöz képest sehol sincsenek. Iszonyat félénkek, és mivel nem beszéltem japánul el is vágtam magam náluk. Persze, vannak csajok akik kifejezetten a külföldiekre buknak, de azok nem az olyan kaliberű tagokkal állnak szóba, mint én, és főleg Shinjuku, vagy Roppongi negyedekben kell őket keresni. -
Troy.
addikt
Végére értem (Kellett két hónap.)
Tetszettek az írások. Japán nincs az első országok között ahova elmennék, de kipróbálnám, hogy miképp reagálok a hatalmas nagy tömegre.
Japán nőkkel mi a helyzet? Semmi? -
Sir Pocok
őstag
Nagyon köszönöm a lelkiismeretes blog vezetésedet, nagyon élveztem!
-
És végre kikerült a következő bejegyzés, ha még valakit érdekel.
-
vida14
csendes tag
Helo! Öm.. tudom, 13. hét van, de várható a héten frissítés?
-
Sziasztok!
moonlight115: igen, sajnos a fotók nem adják vissza teljesen a dolgot, meg az érzést. Élőben még szebb volt, főleg a hegy, az valami fantasztikus.
"Az a 3 millió jenes szuvenír, az micsoda?"
Az valami különleges lakkozási eljárással kezelt fémdoboz, legalábbis állítóag. Az eredetije ki volt állítva a múzeumban, de az valahogy komolyabban nézett ki. Ez is szép, meg minden, de ahogy láttam egy sima sajtolt pléh cucc szépen lefestve.
Ez a cache nem maradna a helyén túl sokáig.Troy.:
hopsz, köszi. Ez a hiba jó sokáig elbújt... -
Troy.
addikt
[Ennek] a címe el van rontva.
-
moonlight115
őstag
Márc. 25-31
Gyönyörűek a zúzmarás fák, a shrine-ok, minden!
Az a 3 millió jenes szuvenír, az micsoda? Egy ládikó? Geocaching... -
Sziasztok!
A következő bejegyzésre várni kell hétfőig, ugyanis itthon, Győrben nem tudom a képeket feltölteni a lassú net miatt. Anélkül meg nem az igazi a dolog. Bocs.
moonlight115:
"Fogadok, nem halat ettél először! "Nem, rántott húst ettem először, aztán meg pörköltet. Ha se lenne rossz, nem mondanám, hogy különsen ráuntam volna.
e=mc²:
Rengeteg olyan hely maradt, amire nem jutott idő. Sajnos kimaradt a Skytree (bár ez részben saját hülyeségből), nem jutottam el Kyotoba, vagy mondjuk Hiroshimába, Narába, Okinavára, vagy akár Sapporóba, a hófesztiválra. Ezek csak azok, amik úgy hirtelen eszembe jutnak, és mi minden van még, amiről még nem is hallottam..."Egy ev tavlatabol visszamennel mondjuk ugy 5 ev mulva ismet hosszabb időre?"
Nem. Dolgozni nem, turistának igen, de az meg az árak miatt nem hiszem, hogy esélyes. Máshova szívesen elnéznék távolabbra is, mint mondjuk USA, Kanada, akár Új-Zéland, de Japánba nem mennék vissza dolgozni. -
Jadro
veterán
Üdv újra itthon! Várjuk a beszámolót, elvonási tüneteink vannak. Légyszíves tégy úgy, mintha haza sem jöttél volna és fiktív történetekkel szórakoztass minket!
-
És ismét Magyarországon, két napos út után. Részletek hamarosan.
Troy.
Tom a bal oldalamon álló alacsony srác. -
Troy.
addikt
cikkekből egy online konvertálóval epub-ot csinálok, azokat összefűzöm egybe, majd abból *.mobi fájlt.
Eddig én sem gondoltam hogy lehet ilyesmire használni. Nem mondom, hogy tökéletes könyvet készít, van hogy egy oldalon egy kép van, de ez engem annyira nem érdekel (nem zavar), másik hogy minden fekete-fehér fotókkal együtt.Más: Melyik Tom?
-
Sziasztok!
Most van egy kis időm írni. Elég sok minden történt az elmúlt egy hétben, pozitív, és negatív dolgok egyaránt. Írni most sajnos nincs időm, és azt hiszem, hogy amíg itt vagyok már nem is lesz, de gyűlnek a témák, és a képanyag (bőven ezer fölötti fotó egy hét alatt). Gyönyörű helyeken jártunk, és még gondolom fogunk is, csak az időjárás baromi szar egyelőre.
titi83:
"Azért a hideghez is hozzá lehet szokni. Kíváncsi lennék ha Mave visszatér az országba a 20-22 fokos lakásába, akkor hogy fogja magát érezni..."
Ez így van, valamennyire hozzá lehet szokni. Teljesen nem, de könnyebb elviselni egy idő után. Volt már 20-22 fok a szobában egy-két hete, és jelentem, jól viseltem.Egyébként otthon sem szokott 18-20 foknál melegebb lenni télen a lakásban, mert nem szeretem a meleget, de azért ez a tél egy kicsit túlzás volt.
Troy.:
Jó szórakozást!
"Falom az írásokat. Körülbelül havi lebontásban csinálok a cikkekből egy könyvet, amit kindle-n olvasok."
Ez valami új technika, még nem találkoztam ilyennel. Letöltöd a logoutról a bejegyzéseket, és átkonvertálod könyvvé a kindle számára? -
Troy.
addikt
Szia!
Tetszik a blogod, egy-két hete kezdtem el olvasni. Falom az írásokat. Körülbelül havi lebontásban csinálok a cikkekből egy könyvet, amit kindle-n olvasok.
-
titi83
csendes tag
Azért a hideghez is hozzá lehet szokni. Kíváncsi lennék ha Mave visszatér az országba a 20-22 fokos lakásába, akkor hogy fogja magát érezni...
Én egyszer laktam pár hónapig egy kb. 12-16 fokos lakásban és mikor hazamentem a 20 fokba, egyszerűen lecsavartam a fűtést mert zavart a "meleg".
Persze az extrém esetek lehet már nem ennyire szokhatóak...
Amúgy azért a dunyhát itthon nem véletlenül találták ki
-
"Hááát, izé...öö..annyira nem is... "
Crystalheart:
"Én is éltem néhány évig télen 7-9 fokos lakásban, és az ablak alatt aludtam, a mínusz fokos cúggal a nyakamban."
Minden elismerésem! Nekem azt hiszem elég volt egyszer kipróbálni.Egyébként, pont a következő mondatod a lényeg. Itt nem kell hozzá fűteni. Télen a leghidegebb, amit a szobában mértem (gép bekapcsolásakor a HDsentinel mutatott), az hét fok volt. Valószínű, hogy éjjel volt ennél kicsit hidegebb is néha, de sokkal nem. Otthon nem lehetne ezt fűtés nélkül összehozni, szigetelés nélkül meg pláne nem. Viszont, hogy vidéken, esetleg a völgyekben található kis falvakban mit csinálnak, azt nem tudom. Mert kéményt az ottani házakon sem láttam.
"Ott inkább a költséghatékonyság lehet a fő szempont, hiszen drágák az ingatlanok és az építkezés is, magyar szemmel nézve brutálisan drága, de még japán fizetésekhez mérve is kemény."
De kemény ám! Épp Hiro mondta a minap, amikor Shinjukuban jártunk, hogy ott egy 5-10 négyzetméteres lakás is 100M jen körül van. A külterületeken pedig inkább a telek nagyon drága. Jellemzően itt nincs hely, épp ezért aranyáron mérik."Valamit tudhattak a régi ácsok."
Igen, valóban vannak tartósan megépített darabok, amiknek nem ártott sem a földrengés, se a tűzvész, se a világháború.
Mondjuk a mostani épületek puhafából készülnek, legalábbis a vázuk az sugi, ebben majdnem biztos vagyok. -
Crystalheart
őstag
Én is éltem néhány évig télen 7-9 fokos lakásban, és az ablak alatt aludtam, a mínusz fokos cúggal a nyakamban. Na de fűteni még ehhez is kellett, 25 ezres gázszámlánk volt akkor is, és ha dupla thermo üveg helyett papírból lettek volna az ajtók, akkor valószínűleg mínusz lett volna bent, nem "kellemes" 8 fok.
"Azért mondjuk nem szeretnék benne lenni, amikor épp összedől a faház. Hiába nem nehéz, amikor a földszinten két emelt a nyakadba esik, vagy a tetőtérrel együtt zuhansz pár emeletet annyira nem lehet frankó érzés." - Bár én az alap egyszintes, tradicionális japán házra gondoltam, de hát a városban nyilván nem azok vannak többségben.
Ott inkább a költséghatékonyság lehet a fő szempont, hiszen drágák az ingatlanok és az építkezés is, magyar szemmel nézve brutálisan drága, de még japán fizetésekhez mérve is kemény.
Azt is érdemes megfigyelni, hogy a világ legidősebb faépületei közül több Japánban található (akár sokszintesek is), hiába rengésveszélyes az egész ország. Valamit tudhattak a régi ácsok. Mondjuk a fa, ha nem fenyő, sokat kibír, amíg el nem rágja valami. Van ami (ha jól emlékszem) a Heian-korból maradt meg újszerű állapotban, az kb. nálunk az államalapítás időszaka.
-
Sziasztok!
"Érdekes, azt hittem, Japánban földrengésbiztos házakat építenek, minimum csúcstechnológiával."
Van olyan is, azok a felhőkarcolók, toronyházak. Azok kibírnak nyolcas rengést is, ha arról van szó. De a régi épületek, meg az egyszerűbb lakóházak már nem. Illetve, biztos van azok között is olyan, ami de, főleg pár családi háznak van néha atombunkert megszégyenítő talapzata, de ez nem jellemző."...mert ha összedől, egyrészt nem feltétlen halálos, jó eséllyel még az íróasztal is megtartja a ráboruló falat, másrészt olcsó visszaépíteni"
Azért mondjuk nem szeretnék benne lenni, amikor épp összedől a faház. Hiába nem nehéz, amikor a földszinten két emelt a nyakadba esik, vagy a tetőtérrel együtt zuhansz pár emeletet annyira nem lehet frankó érzés."De az nem fér még ma sem a fejembe, hogy a papírajtók hogyan (voltak) elegendőek télen a tradicionális házaknál."
Ez egy jó kérdés. Még valamikor régen mondtad, hogy olvastad Hidasi Judit beszámolóit Japánról. Abban van erről szó. Fagyási sérüléses gyerekekről az iskolában, az asztal alatti gödörbe pakolt parázsról, fűtés gyanánt, stb. Meg arról, hogy a japánok általában nem a helyiséget fűtik, hanem magukat, és a telet elviselik, mert muszáj. Tehát, a nyolc fokos szoba nem zavarja őket, mert bemásznak a kotatsu alá, aztán annyi. Úgy, hogy van egy kicsi ágymelegítő takaróm aludni határozottan kellemes volt. Csak kotatsum nem volt, meg semmi ami fűtené a zuhanyzót, fürdőt, ilyesmi.
Egyébként, szerintem a helyiek bár nem szeretik a hideget, rohadtul bírják."Meg hát, amúgy is furák. Sertés petefészek-vezetéket esznek, csak gondolj bele!"
Azt én is ettem... Én is fura lennék?? -
moonlight115
őstag
válasz
Crystalheart #514 üzenetére
Igen, ezt írta mave is a legutóbbi bejegyzésében. Logikus persze, csak én pont az ellenkezőjére tippeltem volna. Tehát a földrengésbiztos építkezésre.
"hogy a papírajtók hogyan (voltak) elegendőek télen a tradicionális házaknál."
Ezek a japók bírják a hideget. Szerintem ez lehet a magyarázat. Meg hát, amúgy is furák. Sertés petefészek-vezetéket esznek, csak gondolj bele! A papírajtón már meg se lepődök! -
Crystalheart
őstag
válasz
moonlight115 #513 üzenetére
Pont azért ez a hagyomány Japánban, azaz a könnyűszerkezetes ház, mert ha összedől, egyrészt nem feltétlen halálos, jó eséllyel még az íróasztal is megtartja a ráboruló falat, másrészt olcsó visszaépíteni
De az nem fér még ma sem a fejembe, hogy a papírajtók hogyan (voltak) elegendőek télen a tradicionális házaknál.
-
válasz
moonlight115 #511 üzenetére
Eléggé. Még szerencse, hogy nem a cseresznyefa pollenjére allergiásak. Tuti kihalna az ország.
Kikerült egy kis extra. Nem címlapos, ahhoz nagyon kevés, de ha már egyszer úgy, ahogy megírtam...
-
válasz
moonlight115 #509 üzenetére
Eddig én se. Ehhez képest a parlagfű kispályás amatőr a pollenmennyiséget tekintve...
-
válasz
moonlight115 #507 üzenetére
"Nem is tudtam, hogy a jen ennyire vízálló."
Én sem, de örülök neki. Nagyon boldog lettem volna, ha szétmállik a zsebemben egy heti megélhetésem..."Tényleg szép az a hegy, gondolom, nyáron, mikor minden zöld, még mesésebb. A fotókat elnézve, most kissé kopár."
Igen, tényleg nyáron az igazi, de azt már nem én fogom leközölni.Egyszer végre szeretnék olyan időt kifogni, amikor nem párás a levegő, és tényleg messzire el lehet látni. Úgy tűnik ez engem üldöz.
-
moonlight115
őstag
(B)Március 4-10(/B)
A túra leírása nagyon tetszett. Amit a "szakavatott, jól felkészült" japcsi sátorozóról írtál, különösen érzékletes volt!
Tényleg szép az a hegy, gondolom, nyáron, mikor minden zöld, még mesésebb. A fotókat elnézve, most kissé kopár.
Nem is tudtam, hogy a jen ennyire vízálló. Ez (is) érdekes volt.Meg a libamájkonzerv is! -
válasz
moonlight115 #505 üzenetére
Az az MG valóban nagyon szép.
San Marino jó hely lehet. Majd ha megint lesz Formula-1 futam Imolában, akkor talán...
-
Pontosan ma (màrcius 11.), 14.46-kor volt két ève a nagy földrengès Sendaiban.
-
Sziasztok!
A mai bejegyzés egy kicsit későbbre tolódik, nem készültem még el vele. Sok mindenről szeretnék írni benne, de a hét egy kissé kaotikusra sikeredett, így nem foglalkoztam vele annyit, amennyit kellett volna. Talán holnap...
-
Mister_X
nagyúr
válasz
BomiBoogie #499 üzenetére
Nem, csak leírtam a különbségeket
-
BomiBoogie
MODERÁTOR
válasz
freeknight #495 üzenetére
Jogászként van esélyed, de csak a tudományos területen, PhD. Barátnőm is így van kint jelenleg az USA-ban. mave13-mal épp erről beszéltünk nemrég.
(#498) Mister_X
Miért, annyira szeretnél bannolni?Nem olyan vidám a moderátori élet ám. Én nem vagyok az, de van ismeretem róla.
-
Mister_X
nagyúr
Kösz!
Afféle megcsonkított házigazda vagyok (nem nyúlhatok bele más cikkébe, nem látom a még készülőket, nem bannolhatok, stb) és a Gamepodra írok híreket, teszteket.
Petrik Lajos Vegyipari és Informatikai Szakközépiskola, általános vegyész szak (B osztály). Bár nem hinném, hogy a jövőben bármi kapcsolatom lesz a vegyiparral. Érdekes terveim vannak a jövőre, de nem hinném, hogy ételösszetételt fogok elemezni vagy gyógyszert/mosóport gyártani.
-
Üdv!
freeknight: jó olvasgatást! Van pár oldal, meg lassan lassan bővül is.
Jogászként nem tudom mennyire vannak lehetőségek, körül kell nézni. Ja, meg megtanulni japánul."Egy dolgot szeretnék kérdezni. Biztos említetted már, de én nem nagyon találtam rá. Mit dolgozol/tanulsz, hogy ki tudtál jutni?"
Az első bejegyzésben van némi háttérinfó, de egyik privát hsz-ből ideollózom a lényeget:
A pécsi orvosi Anatómiai Intézetében vagyok/voltam/leszek (?) PhD hallgató, tanársegéd. A kutatócsoportom szoros kapcsolatot ápol a tokiói Showa Medical University 1st Anatomy Dept. részlegével (közös téma, közös cikkek, főnökök közös kutatása Amerikában, meg ilyesmi). Nem tudom én se biztosan, de valószínű, hogy a japánok nyertek valami pályázatot, aminek a feltétele / lehetőséget ad külföldi kutató foglalkoztatására. 2010/2011-ben már egyik barátom itt töltött egy évet, és most 2012/2013-ban én voltam az a mázlista, aki jöhetett. Mondhatni, jókor sétáltam szembe a folyosón a témavezetőmmel, aki spontán megkérdezte, nincs-e kedvem egy évre Japánba menni. Hát, valami rejtélyes oknál fogva, volt, úgy döntöttem egy évet simán megér a dolog. Mivel, itt a tanév áprilisban kezdődik, az egy éves kiküldetésem is 2012 április 1-től indult, és még pár hétig tart.Mister_X:
Jó az avatarod. A Gamepodder rang mit takar? Cikkíró vagy?
Melyik suli, melyik szakra jársz, ha nem titok? -
freeknight
őstag
Szia! Most találtam rá a blogodra és őszintén szólva, nagyon tetszik! Japán mindig is az egyik kedvenc országom volt és jónak tartom, hogy a mindennapi életről mesélsz. Bár még csak a legújabb bejegyzést olvastam el, de szerintem holnap nekiállok, és az elejétől fogva elolvasom az egészet
.
Egy dolgot szeretnék kérdezni. Biztos említetted már, de én nem nagyon találtam rá. Mit dolgozol/tanulsz, hogy ki tudtál jutni? Egyszer én is szeretnék valami egyetemi kapcsolattal kint tölteni huzamosabb időt, bár erre jogászként nem sok esélyt látokÜdv
freeknight -
Sziasztok!
Bocs, hogy csak most válaszolok, egy kissé húzós hetem van. Na nem a labormunka, hanem egyéb munkák miatt.
vida14: köszi. ezt javítani fogom.
moonlight115:
Hát igen. A disznónak vannak olyan részei, amiket annyira nem szeretnék megenni. Még szerencse, hogy pl. szem, meg egyéb ilyen egzotikumok nem voltak.Crystalheart:
"Egy ilyen kutya ára alsó hangon a 100-at verdeste már akkor, tíz éve. "
Épp a múlt hétvégén láttam valami kicsi fehér izét, ami akár ez a fajta is lehetett, egy kisállat kereskedésben. Egészen pontosan 1M jen volt az ára. Azt hittem rosszul látok..."De addig is majdnem felépítettünk belőlük egy családi házat, míg jól ment az üzlet."
Az szép. Nem gondoltam volna, hogy a kutyatenyésztésben ekkora üzlet van.Jadro:
" Előre félek, hogy elérek a végig és nem tudom majd a saját tempómban követni az eseményeket."
Pedig ez erősen valószínű, mert később heti egyre ritkulnak a bejegyzések."Nem voltam túl tájékozott a szokásaikat illetőn, de így olvasva a tapasztalataidat, azért nem oylan pozitív már az összképem."
Nekem sem olyan nagyon pozitív, de igazából nem is rossz. Olyan átlagos, csodát várni nem kell, de azért élhetőbb hely, mint Magyarország. Valószínű, hogy ha beszélnék japánul az kissé fokozná az élményt, na meg, ha nem Tokió belvárosában lenne az egyetem.Mister_X: ahogy mondod. Nagyon leegyszerűsítve ez egy olyan molekula, amit nagyon sok sejt termel, és még több sejten találhatóak meg a receptorai. Általános sejtvédő hatása van, tehát képes gátolni egy sejt pusztulását károsító hatás esetén.
-
Mister_X
nagyúr
válasz
Crystalheart #490 üzenetére
-
Jadro
veterán
Okt. 29-Nov.4 résznél tartok. Előre félek, hogy elérek a végig és nem tudom majd a saját tempómban követni az eseményeket.
Baromi érdekes ez a világ. Nem voltam túl tájékozott a szokásaikat illetőn, de így olvasva a tapasztalataidat, azért nem oylan pozitív már az összképem. Ami miatt most írok az a következő mondat:
" Egyre inkább az a gyanúm, hogy a munkatársaim zöme nem él, hanem csak működik…"
Ez annyira visszaadja az eddig elolvasottakat...
Na olvasok tovább.
-
Crystalheart
őstag
Tudom, az egyik tőlünk eredő kennel vérfrissítő fedező kanja (amivel néhány alkalommal mi is fedeztettünk) épp japán volt, és arrafelé nagyon profi módon és fanatikusan űzik a dolgot, a kiskutyák fotózását meg a kiállításos projekteket is... Egy ilyen kutya ára alsó hangon a 100-at verdeste már akkor, tíz éve. De itthon telítődött a piac, aki magyarként hajlandó volt ennyit kiadni értük, az már szerzett, elkezdtek noname emberkék 20-30 ezerért potyakölyköket szórni, most meg már rengeteg van. Szóval már nem tenyésztjük, mióta komplett almokat kellett ismerősöknek szétosztogatni, mert az oltások árát sem hozták volna már vissza, hiába volt mienk a legszebb kölyköket hozó tenyészet az országban. De addig is majdnem felépítettünk belőlük egy családi házat, míg jól ment az üzlet.
(Mi is az a PACAP?
)
-
moonlight115
őstag
Február 18-24 A disznópetevezetékért nem irigyellek, a múzeum viszont csodás! A képek is jók, mint mindig.
-
vida14
csendes tag
Február 18-24.: 180/52.-as kép -> ez egy giroszkóp. Részben 4 ilyennel pozícionálják a Nemzetközi Űrállomást (+ a fúvókák, ha kell), hogy megfelelően érje napsütés a napelemeket.
-
válasz
Crystalheart #485 üzenetére
"Ezek után, gondolom én, csak idő kérdése kellene, hogy legyen egy kutatásra alkalmas, de biztonsággal szaporítható egér kitenyésztése, és az egerek a kecskéknél azért gyorsabban szaporodnak, nem telne háromszáz évbe, mint a kecskéknél."
Van ilyen, a CD1-es törzs teljesen jól szaporodik, és nem is vadabb az átlagos egérnél. Az egyetlen probléma vele, hogy nem létezik belőle PACAP KO (PACAP-ért felelős gén kiütve) változat, ezért aki PACAP-ot vizsgál ezt a törzset nem tudja használni. Nekünk csak a C57BL jöhet szóba. Egyébként, az még mindig egész tisztességesen szaporodik, az ebből létrehozott genetikai mutánsok általában sokkal rosszabbak."Hogy áttérjetek másra, ahhoz gondolom minden addigi releváns mérést el kellene végezni az új fajtán, ami idő és sok pénz."
Ha versenyben akarunk maradni, nem térhetünk el, mert kb. aki PACAP + egér témában nyomul ezt a törzset használja."Na várjál, azért tenyésztettünk mi máltai selyempincsiket is, tudom ám, mi az a belterjesség."
Az igen. Hogy sikerült ráakadni? Nem igazán őshonos errefelé.Ezzel egyébként betörhetnél a japán piacra is. Imádják az ilyen kutyautánzatokat.
BoGyesz_24: Látom, épülnek a nemzetközi kapcsolatok.
Új bejegyzés kint, bocs a múzeumi fotók minőségéért, nem igazán volt fény. Elég sok kép készült ISO400 1/5-1/10-es záridő környékén, úgyhogy feszegettem a technika határait.
-
Crystalheart
őstag
Értem, én csak kecskékből indultam ki, ahol pl. a szánentáli kecskefajta egyedei külső és minden egyéb mérhető tulajdonságaikban, tejhozamban, tőgyformában, méretben, növekedésben, húskihozatalban, de még viselkedésükben is nagyon egységesek. Ezek után, gondolom én, csak idő kérdése kellene, hogy legyen egy kutatásra alkalmas, de biztonsággal szaporítható egér kitenyésztése, és az egerek a kecskéknél azért gyorsabban szaporodnak, nem telne háromszáz évbe, mint a kecskéknél. Persze a szánentáli is kényes és óvni kell a széltől is. (Szó szerint.) Vagy lehet, hogy kutatásra még ez is túl kevés azonosság volna?
Na várjál, azért tenyésztettünk mi máltai selyempincsiket is, tudom ám, mi az a belterjesség. Olyan kevés kiállítás-nyertes egyeddel lehetett a tenyésztést végezni, hogy jóformán az országban három-négy kennel kereszteződött, ahol volt mondjuk egyenként 6-10 szuka, kanból pedig a töredéke. Tele volt selejttel a "kihozatal", de nagy nehezen sikerült elérni, hogy a mi almunk nagyon egységes, és a legszebb legyen.
Az persze megint más tészta, hogy ha éppen ebben a projektben, vagy ezen a területen minden addigi mérést ezzel a fajtával csináltak, és rá vagytok szorítva egy úgymond elavultabbra vagy kevésbé jóra. Hogy áttérjetek másra, ahhoz gondolom minden addigi releváns mérést el kellene végezni az új fajtán, ami idő és sok pénz.
-
Sziasztok!
moonlight115:
Hát, külön írást nem tervezek erről, mert piszkosul nem értek hozzá én se, csaklelkesamatőr vagyok. Másrészt, ez a kutatós játék nem igazán a szívem csücske, azt hiszem nem egészen ideális a hozzáállásom a témához. Pozitívat írni annyira nem tudnék, nagyon fikázni a témát meg nem egészséges.Ha valami érdekel, kérdezz, megpróbálok válaszolni.
Crystalheart:
"Szerintem inkább üzleti szempontok lesznek azok, mert különben valamelyik másik fajtát használhatnátok."
Naná, hogy üzleti szempontok, de még mennyire. Egyébként, másik fajtát akkor sem tudnánk használni, mert zömmel ezekre a törzsekre vannak genetikai módosítások, az olyan kutatásokhoz pedig genetikailag egyező negatív kontroll kell."Mert azt nem hiszem el, hogy az egereket nem lehet úgy szelektálni, hogy egységes genetikájúak legyenek, de közben életképesek is."
Nem elsősorban ez a gond, hanem a genetikai sokszínűség hiánya. Mert, akármennyire is ugyan úgy néznek ki mondjuk a házi egerek, rengeteg olyan tulajdonságuk van, amiben eltérnek egymástól, csak éppen ez semmilyen külső jegyben nem nyilvánul meg. De, attól még eltérés, és befolyásoló tényező lehet.
Ez jelen esetben nincs, ami kutatás szempontjából előny, a faj szempontjából viszont hátrány, mert egyszerűen a genetikai polymorphizmus nélkül a faj egyszerűen kihal.
Erre példa mondjuk a veszélyeztetett állatok esete. Ha az egyedszám egy bizonyos érték alá csökken, akkor egyszerűen kihalásra van ítélve az adott fajta, mert nincs meg a szükséges genetikai változatosság. Hogy emberibb példát mondjak, mondjuk a történelmi uralkodó családok jutnának eszembe. Egymás között házasodtak, gyakran közeli rokonok is, és emiatt lett köztük jó pár genetikai hulladék (vérzékeny, elmeroggyant, stb...). Ha ezt egerekre vetíted, ahol jóval jóval rövidebb a szaporodási ciklus, 10-20 generáció után komoly problémák jönnek elő. Pl. a patkányaink zöme, amit használunk süket, vagy csökkent a látása, hiába 'egészséges' a génkészlete kezdetben.
Tehát, 'természetes' fajtát nem használhatsz, mert túl változatos a génkészlete, a mesterséges törzsek meg rohadt kényesek, és mellesleg drágák.kraftxld:
"Érdekes a hozzáállásuk, szerintem totál nem éri meg az élőmunkát ennyire pocsékolni pár egér miatt."
Én se repesek az örömtől, hogy őszinte legyek... Elvileg azért jöttem ki, hogy egy éven keresztül látástól vakulásig dolgozzak, hogy meglegyen az a rohadt PhD-m. Erre itt malmozok, és olyan abszolút sokad rangú dolgokon kell pörögnöm, mint a kísérleti állatok hiánya. Persze, a 25-30k jenes antitesteket szó nélkül megrendelték, amikor kellett. Nem értem a hozzáállásukat egyébként, mert nekik is jól jönnének az eredmények, nem csak nekem. De, ha nem, akkor nem."Jaja, majd valamikor átugrunk, idén Bagkok, Toronto meg LA van terítéken, jövőre valahová Ausztráliába kéne átmenni egy kicsit, aztán meg mondjuk Japán. Bár addigra a rosseb se tudja, hogy itt maradunk-e"
Nem rossz terv. Mondjuk, az adatlapodra rápillantva, és a logout oldaladat megnézve már érthető a dolog.Valahogy Magyarországról nem szoktam ilyen terveket hallani.
Egyébként, Japánt előrevenném abban a listában. Ki tudja, meddig lehet még Fujit mászni...
Meg amúgy is, fantasztikus hely, persze gondolom a többi is. Szívesen ellátogatnék egyszer felétek, Gyűrűk Ura mozi alapján gyönyörű ország lehet.
Egyébként, írj többet! Tetszett, amit olvastam. Jó lenne olvasni az ottani életről. -
kraftxld
félisten
Érdekes a hozzáállásuk, szerintem totál nem éri meg az élőmunkát ennyire pocsékolni pár egér miatt.
Jaja, majd valamikor átugrunk, idén Bagkok, Toronto meg LA van terítéken, jövőre valahová Ausztráliába kéne átmenni egy kicsit, aztán meg mondjuk Japán. Bár addigra a rosseb se tudja, hogy itt maradunk-e -
Crystalheart
őstag
Szerintem inkább üzleti szempontok lesznek azok, mert különben valamelyik másik fajtát használhatnátok. Ha nekem nem jó ezen a magyar klímán anglo-núbiai kecskét tartani, mert beteges lesz és rosszul tűri a szélsőséges időjárást, akkor helyette inkább alpesi kecskét tartok, ami jól alkalmazkodik. (Mellesleg olyanok, mint a klónok.) Mert azt nem hiszem el, hogy az egereket nem lehet úgy szelektálni, hogy egységes genetikájúak legyenek, de közben életképesek is. De így gondolom tényleg jobb üzlet, ha minden labor magának tenyésztgetne, nem volna benne buli. Olyan, mint a hibrid vetőmagok.
-
Sziasztok!
Crystalheart:
Ezek eléggé spéci darabok. Tökéletesen ismert a génállományuk, és nem mutat túl nagy variabilitást.
A sima házi egér mondjuk, szürke, ezek meg feketék.A lényegi különbség a sejtekben van, amíg a sima házi egér génkészletében vannak kisebb eltérések, addig ezek mesterségesen kitenyésztett dögök. Tehát, amíg a házi egérre az atombombám meg a kumarinba áztatott búzán kívül más annyira nem hat (esetleg egy jó macska), addig ezek a laboregerek rohadt kényesek. Ja, és viselkedésük is eltér a házi egértől, de még a különböző genetikai variánsok is eltérnek. Vannak egész szelídek, és van olyan is, hogy tőből akarja leharapni a karod, ha meg akarod fogni.
Hogy ezek miért jók?
- Kísérleti modell miatt. Elvileg, ha azonos törzset használnak a vizsgálatokhoz, mondjuk jelen esetben a C57BL/6J kódjelűt, akkor azok a kísérletek egymással összevethetők. Ha mondjuk én csinálok valami mérést C57BL/6J egéren, valaki más megcsinálja ugyan azt CD1-en, akkor a két kísérlet adatai nem lesznek egymással összevethetőek.
- Nagyon pontosan ismert ezeknek az egereknek az összes tulajdonsága. Meddig élnek, milyen betegségekre hajlamosak, mik a jellemzőik stb. Egész konkrétan azt is tudják, hogy mondjuk a 14. hétre 4500-8000 um2 nagyságú atherosclerotikus plakkok jelennek meg az aorta falán, stb...
- Ezekből hozzák létre a genetikai mutánsokat, és az azokkal végzett kísérletekhez ezek szolgálnak negatív kontrollként, ezek eredményeihez lehet hasonlítani. Így biztos, hogy a mért különbségeket nem befolyásolta esetleg más allél.e=mc²: jó irányba tapogatózol, a betegségek is nagyon lényegesek, az alap törzsek, meg a génmódosított állatok totál steril környezetben vannak tartva. Ha meg is harap egy egér, nem nagyon kell fertőzéstől tartani, ha jól működik a rendszer. Persze, azért nem szoktam ezzel próbálkozni.
"tervezett szaporulat az, ami inkabb megdragithatja, abbol is a tervezett jelzo a mervado..."
Minden drága, amiben szerepel a kísérlet szó, vagy bármi köze van ahhoz. Nekem éppenséggel sima házi egerek is megfelelnének, de abban az esetben azt se tudnám leközölni, ha világmegváltó eredményeket kapnék, mert nem fogadnák el. Ki van ez találva rendesen, persze trükközni azért lehet.Crystalheart:
"És mennyibe kerülne természetesebb körülményeket kialakítani nekik?"
Nem lehet természetesebb körülményeket kialakítani nekik, ez is standardizálva van. Standard ketrecméretek, standard kaja, alom stb... Szintén azért, hogy a kísérleteket ez se befolyásolja. Ja, meg persze bele lehet gondolni, hogy mekkora üzlet van ebben."Szerintem ezeknek bármi "természetes", ahol nem látni őket folyton és nincs mindig jövés-menés."
Egyébként, pontosan így vannak tartva, de ezek a fekete dögök annyira vadak, hogy csak magukban is képesek megenni az utódaikat. Jobb szeretek a CD1 törzzsel dolgozni, azok szelídebbek, és barátságosabbak. Vagy patkányokkal, azok még inkább szelídek, és sokkal okosabbak, mint az egerek. Japán előtt viselkedéskutatással foglalkoztam, kis patkányokat teszteltem születésüktől fogva naponta. Megismerték a hangomat, szelídek voltak, eszükbe se jutott volna megharapni, még a kísérlet után több hónappal se. Az egerek viszont hülyék.Jadro:
Jó szórakozást! Már van egy pár oldalnyi gépelt szöveg, meg pár ezer kép hozzá. -
Jadro
veterán
Tegnap rátaláltam a Japan Railways-es cikkre és megláttam, hogy milyen sok bejegyzés van még. Elkezdtem az elejéről olvasni és most tartok ott (ápr14-15), ahol a hozzászólásokban ráakadtam erre a topikra is. Ment kedvencekbe, nagyon szeretem az ilyen idegen világ megismerős blogokat.
-
e=mc²
őstag
válasz
Crystalheart #476 üzenetére
Gondolom az, hogy azok "termeszetes" vagy legalabbis jobban termeszetkozeibb korulmenyek kozott elnek, hordozhatnak betegsegeket, egyeb korokozokat. Amiket pedig kutatasi teruleten hasznalnak "tisztabbak", vagy ugy is lehet fogalmazni, hogy akar meg genkezeltek is lehetnek.
Vagy nagy hulyeseget irtam?
Szerk: tervezett szaporulat az, ami inkabb megdragithatja, abbol is a tervezett jelzo a mervado...
-
Sziasztok!
lordjancso: Köszi, örülök, hogy tetszik.
kraftxld:
"Ha majd egyszer átugrunk pár hétre / hónapra Japánba jól fog jönni pár tipp, de tényleg nagyon furcsa, hogy ennyire nem vágják az angolt, bár a kollegák már mesélték."
Pár hétre/hónapra? Az igen, annyira már megéri eljönni körülnézni. Igaz, az egy kisebb vagyon."Egy laikus szakmai kérdéssel indítanék, ha ennyi ideig tart ez a sejttenyésztés és ha kukázni kell 5 havi munkát, akkor miért nem csinálsz mondjuk egyszerre 2-3 ugyanolyan kísérletet egymással párhuzamosan vagy 1-2 hét eltéréssel?"
Igen, ez valóban így lenne ideális. Részemről kiegyeznék a két hetente egy új sorozat sebességgel, akkor mindig lenne mit csinálnom. Csak, ez nem olyan egyszerű, mert ha nincs egér, akkor nincs mit tenni. Márpedig, ez a gyenge pontja a történetnek. Egy egér 5 kölyökkel 20000 jenbe kerül. Egy Sorozathoz kell ebből kettő. Amikor megemlítettem igényeimet volt egy kis szájhúzogatás, meg nem annyira őszinte mosoly. Abban maradtunk, hogy tenyésztek magamnak. De, ha az egerek nem akarnak szaporodni, akkor nem lehet mit tenni. Jó, mondjuk, ha nem 4-5 hetes állatokat kaptam volna (egérék otthon kb. 8-10 hetes korukra lettek ivarérettek), akkor némileg javultak volna az esélyek, de Tom szerint 5-6 hetes koruktól az itteniek már szaporodnak. Úgy tűnik, nekik erről nem szóltak. Illetve, ez a C57BL törzs egy kissé vad, néha az anya megeszi a kicsiket.
Konkrétan december első hetében kaptam az állatokat, január közepéig egy alom született, amit az anya sikerrel megevett. Január eleje óta kértem legalább nyolc hetes állatokat, amikkel esetleg lehetne dolgozni, három héten keresztül csak zavart mosoly, és ködösítés volt a válasz, mondván, hogy nincs. Aztán február elején Tom valamilyen indíttatásból rendelt nekem 10 darab nyolc hetes nőstényt, és öt hímet, amiket most pároztatok. Remek időzítés volt egyébként, egérnél a vemhesség 20 nap, tehát, ha most sikerül is a szaporítás, én ezeket a kölyköket már nem fogom tudni használni, most lényegében az asszisztens csajnak dolgozok, aki majd folytatja a munkát. Egyébként, ezek az egerek sem fognak szaporodni, mert erősen hullik a szőrük, ami náluk a stressz jele (vagy a cég, ahonnan jönnek nem szeretne szaporulatot, és elintézték a dolgot, ugyanis csak a nőstények kopaszodnak, a hímek nem), meglepne, ha emellett, bármi eredmény lenne...
Szóval, bonyolult a történet. Az, hogy hónapokkal korábban kiderülhetett volna, hogy rossz a modell már csak hab a tortán. Ehhez mindösszesen a rossz esetben is egy hét alatt elvégezhető PCR-nak nem kellett volna több, mint két hónapig tartania, és az sem lett volna rossz, ha Tom nem ül még két hétig az eredményeken, amikből biztosan látszott, hogy gubanc van. Jelenleg jan. 11-én kértem egy új PCR vizsgálatot, hogy igazolni tudjam, hogy a mostani modell legalább ilyen szempontból rendben van. Azóta is várok az eredményre (és halkan megjegyzem, hogy ez a modell sem működik). Lehet, hogy szívatnak?"Meg nem igazán derült ki, hogy mi is a végleges cél ezzel az egérretina témával."
A célja, hogy megvizsgáljuk, hogy a retinában található Müller-sejtek, amik rengeteg, a retina szempontjából nélkülözhetetlen funkcióval bírnak, érzékenyek-e az úgy nevezett PACAP-ra. Ez egy peptid molekula, amiről ismert, hogy számos sejt/szövet esetében védő funkciója van káros hatásokkal szemben. Azt is tudjuk, hogy a retina esetében is segít kivédeni egy csomó károsító hatást, csak az nem ismert, pontosan hogyan. Erre keresnénk a választ egy Müller-sejt tenyészettel. A projekt egyébként az első érdemi lépésnél akadt el, eddig azt sem tudtam bizonyítani egyértelműen, hogy a PACAP hat-e a sejtekre. A bonyolultabb része majd ez után jönne, de már nélkülem, ez biztos. -
kraftxld
félisten
Én is elolvastam mindegyik bejegyzést, jó nagyon
Ha majd egyszer átugrunk pár hétre / hónapra Japánba jól fog jönni pár tipp, de tényleg nagyon furcsa, hogy ennyire nem vágják az angolt, bár a kollegák már mesélték.
Egy laikus szakmai kérdéssel indítanék, ha ennyi ideig tart ez a sejttenyésztés és ha kukázni kell 5 havi munkát, akkor miért nem csinálsz mondjuk egyszerre 2-3 ugyanolyan kísérletet egymással párhuzamosan vagy 1-2 hét eltéréssel?
Meg nem igazán derült ki, hogy mi is a végleges cél ezzel az egérretina témával. -
lordjancso
senior tag
Szia!
Tök jó a blogod. Pár napja találtam rá és nagyon tetszik! -
moonlight115
őstag
Február 4-10
"Minden esetre, aki Európából 27000 jenért rendel kuktafazekat, és közli, hogy tök jó üzletet csinált, mert most akciós volt, az sejtem mennyit költhet ruhákra"
Amit a jenről írtál, az is érdekes.
-
old rocker
veterán
Grt.
-
Üdv!
Bocs, kicsit elhanyagoltam a héten a topikot, de két bejegyzést szerkeszteni már kissé problémás.
Viszont, ahogy ígértem, kikerült a címlapos írás is, lehet keresgélni a főoldalon! -
Paarthurnax
senior tag
Sydney belvarosaban nincsenek kukak a nagy forgalmu aluljarokban, metroallomasokon es buszmegallokban, hanem azoktol 50-100 meterre vannak elhelyezve. Ennek ellenere nem szemetelnek az emberek, kibirjak azt a kis setat a kovetkezo utcai szemetesig, de nyilvan ebben szerepe van a magas birsagnak is, ami szemetelesert jar es a rendor azonnal buntet. Cigaretta csikk, kupak es hasonlo apro szemet eldobasaert $60, minden ennel nagyobbert $200 es ebbe beletartozik az autobol valo szemeteles is. 2001 ota tilos a szorolapokat a parkolo autokra rakni.
-
szucsi84
csendes tag
Hali,
Jól emlékszel, meséltem hogy Drezdában sincs sok utcai kuka.
Ez engem nagyon meglepett. Az itthoni viszonyokhoz szokva, hogy minden sarkon, buszmegállóba, aluljáróban van kuka, elég ritkás. Egyedül a vasútállomáson, meg a plázában a mosdó környékén volt szemetes.
És ennek ellenére az utcán egy eldobott cigicsikket, vagy papírfecnit alig lehetett látni... Más a szemlélet, és a viselkedés -
válasz
Mister_X #465 üzenetére
Pedig, nyomják rendesen. Igaz, a cigin kívül más nagyon nincs. Vízipipa elvétve kapható, és horror áron fut. Akartam venni sima, hagyományos pipát, de a 20-30k egy, nem is túl extrának kinéző darabért kissé hmm... Vigyáznak az egészségemre.
Szemetesek utcán egyáltalán nincsenek, parkokban itt-ott egypár, ami körül van valami porta, beléptetőrendszer, ilyesmi. Majdnem minden convenience store előtt van viszont szelektív gyűjtő. Hogy ennek mi az oka? A hivatalos verzió szerint a környezettudatos viselkedésre nevelés, egyébként, pedig nincs lehetőség vicces dolgokat a kukába rejteni (bomba, ilyesmi). Talán még halványan rémlik valakinek a tokiói metróban elkövetett gáztámadás. Na, azóta nincs szemetes olyan helyeken, amiket nem lehet szemmel tartani.
De, ez nem egyedi eset, Szücsi, ha jól emlékszem említetted, hogy Drezdában sincs túl sok kuka az utcán. Vagy tévedek? -
Mister_X
nagyúr
Hm, meglepő, nekem nem nagyon jutott eszembe, hogy arrafelé is ennyire nyomják az ipart. Azért az utcai szemeteseket hiányolnám, parkokban, állatkertben, vidámparkban sincs?
-
válasz
Mister_X #463 üzenetére
Nagyjából itt is hasonló a helyzet, mint otthon. Cigarettát ugyanúgy lehet beszerezni, plusz itt még vannak automaták is. Mondjuk, ott a korhatárt nem tudom, hogyan oldják meg, közelről még egyet sem vettem szemügyre. Vannak saját márkák, de a legnépszerűbb a Marlboro, Philip Morris, Pall Mall, Lucky strike ilyesmi. Állítólag, nem olyan erősek, mint otthon, de a fene tudja. A szaguk az ugyan olyan. Sok az ízesített verzió, mentás, meg egyéb.
Rengetegen szívják, nagyjából olyan az arány, mint otthon, viszont a gyerekek látványosan nem dohányoznak. Itt még nem láttam bagózó gyereket, úgy tűnik, ezt a szabályt betartják.
Az egyetemen van egy dohányzásra kijelölt hely, ott általában elég tömeg van, meg a kórházból is ide kell átjönnie annak, aki épp érzi a motivációt. Az éttermekben, kocsmákban korlátozás általában nincs, kivéve a népszerű, belvárosi helyeket. Az utcán általában szabad dohányozni, de elég sok helyen van tiltás kitéve, amit viszont annyira nem vesznek komolyan.
Eldobált csikkek vannak, de nem annyira feltűnő a dolog, a sok eső gyorsan eltakarítja őket. Mivel, itt nincsenek az utcán szemetesek, ezért a csikket vagy elhajítják (igényesebbek legalább közvetlenül a csatornába), vagy elteszik, vannak erre a célra zsebre rakható bőrtárcák. -
válasz
moonlight115 #461 üzenetére
"Nem is tudtam, hogy Japánban nincs tiltva a dohányzás az éttermekben, ez meglepett."
Először engem is. Marha jó úgy ebédelni, hogy körülötted 10 ember szívja azt a szart. A plázákban, 'modernebb' helyeken tilos a dohányzás, meg az utcán is elég sok helyen, de a hagyományos vendéglátóhelyeken, éttermekben sajna nem. -
moonlight115
őstag
Január 21-27
Nem is tudtam, hogy Japánban nincs tiltva a dohányzás az éttermekben, ez meglepett.
Egyetértek veled, az jó dolog, hogy itthon bevezették. Be nem mennék egy füstös helyre!
Szépek az alkonyati fotók. -
Mister_X
nagyúr
Hú, én is elolvastam a legutóbbi bejegyzést, kér, hogy nekem nagy valószínűséggel nem lesz ilyenben részem
-
Sziasztok!
vida14: nem, még nagyon nem vagyok otthon. És, úgy tűnik, intéződik a repjegyem, meg ugye Bese is érkezik utolsó hétre, tehát, innen csak akkor mehetek haza korábban, ha kirúgnak. Erre meg aránylag kevés az esély.
moonlight115: mondjuk, vannak benne érdekes részek. De, nekem alapvetően nem tetszett. A kommentek meg... azok nem leptek meg.
"Hóban biciklizni...OMG! "
Az nagyon is jó móka, én is szoktam ilyet játszani. Csak, megfelelő bringával, általában este, kihalt utakon. És, ha elesek max. röhögök. Meg, általában egyedül szoktam lenni a hülyeségemmel... Az a ciki csak, amikor a gumi felkapja a nem letaposott, vizes havat, és megtömi a sárhányó alatti részt, meg a fékeket, és beáll a kerék. Tipikusan a hátsó, mert úgy az igazi, és ha nem számítasz rá, már kinn is van alólad a vas.
De ezek 28 colos vékony kerekű, dobfékes, sárhányós Csepel stílusú gépekkel próbálkoztak emberek és autók között. És csoportosan nyomták."Rendben, akkor úgy is felfoghatjuk, hogy most tanulják. Próbálkoznak."
Csoportosan elkövetett potenciális öngyilkosság...Crystalheart:
"Ha nálam lett volna valami lapát, akkor nekiálltam volna példát mutatni, és ellapátolni annak rendje és módja szerint."
Segítettem kocsit tolni, ennyi elég volt. De, többször is hiába próbálkoztam, mert elhajtottak. Odaálltam a megfelelő helyre, mutogattam, hogy megtolom, vagy irányítom, a sofőr meg elkezdett kikiabálni, hogy "No help, It is OK!"... Ilyenkor elnézést kértem, és hagytam szenvedni, végül is, nem kényszer.
Hú, micsoda megalázó jelent lett volna a tulajnak, ha egy gajdzsin elkezdi letakarítani a járdát a háza előtt... Ott helyben szörnyethalt volna. Vagy én."De azért egyes japán vidékeken sosem élnék, pusztán a hó miatt."
Én de... Niigata, Nagano, Osaka, és ami fölötte van. Gyönyörű helyek ilyenkor. Ott tényleg több méteres hó van. Meg, fűtött, szigetelt lakások... -
Crystalheart
őstag
válasz
moonlight115 #452 üzenetére
Én mindig bicikliztem hóban. Egy kis gyakorlással úrrá lehet lenni a jégpályává taposott úton is.
Egy-két taknyolás benne van. Persze a frissen esett 10 centis hóban egészen más a helyzet, ha nem viszi a kerék.
mave13: Ha nálam lett volna valami lapát, akkor nekiálltam volna példát mutatni, és ellapátolni annak rendje és módja szerint.
De azért egyes japán vidékeken sosem élnék, pusztán a hó miatt. Ahol azok a 10 méteres hóhegyek vannak, amit csak nagy teljesítményű hómaró monstrumokkal lehet eltakarítani, na az nem az én világom.
-
Mister_X
nagyúr
válasz
moonlight115 #452 üzenetére
Miért, tök buli, csak egy normális gumi kell és kész.
-
vida14
csendes tag
válasz
moonlight115 #452 üzenetére
Szerintem itt nem a hóban való biciklizéssel van a gond, hanem azzal, hogy nem tudnak. Nem "tanulták", nincs elég gyakorlatuk benne.
-
moonlight115
őstag
Január 14-20
Ez jó kis vizes túra volt! Sikerült azóta megszáradnod?
Hóban biciklizni...OMG! Ezek a japcsik tényleg elképesztőek! -
moonlight115
őstag
Elolvastam. Érdekes a pszichológiai felmérés.
A hozzászólások meg...Megszólaltak a fotelhősök. Szerintem, ha a mérnök nem tehetett semmit, miért ne mehetett volna haza a családjáról gondoskodni? Az viszont érdekes, hogy ha előbb segítséget kérnek, megelőzhették volna a katasztrófát. (Ezt az egyik hsz.-ben olvastam, amúgy nem vagyok képben.) -
Sir Pocok
őstag
Nagyon jó előadás ajánlom figyelmetekbe:
http://www.youtube.com/watch?v=WjP9w-NoSHI&hd=1
-
Sziasztok!
vida14:
"megjött a posta."
Láttam, örülök. Győrbe kicsit több jutott.BoGyesz_24:
Nem tudom, hogy a shinkansen terén mi a helyzet, még nem volt hozzá szerencsém. Az biztos, hogy Tokióban a free WiFi, mint olyan kb. ismeretlen fogalom. Pár külföldi kávézót leszámítva, egyszerűen nem létezik. WiFi hot spot, meg magánhálózat van annyi, mint az állat, de mindegyik zárt. Nem merek olyat játszani, hogy ezekhez csatlakozzak, ki tudja mennyire veszik komolyan az ilyet errefelé, de esélyes, hogy nem dicsérnének meg érte.
Szóval, hiába van WiFi képes telefonom, esélyem sincs használni, és amíg meg nem lett a GPS-em, ez okozott némi problémát. Mielőtt megérkeztem, azt hittem, hogy itt a fém csaptelep is vezeték nélküli netet sugároz, de ez nagyon nincs így, talán egyszer ha sikerült olyan jelet találnom, amihez tudtam csatlakozni, és még valami korlátozott netelérést sikerült is összebarkácsolni.
Ennek ellenére, mindenki a hálón lóg gyakorlatilag 24/7, mert van 3G, LTE, vagy WiMAX előfizetése. Szóval, megint csak ott tart a dolog, hogy a WiFi szép, meg jó, magánhálózatként ismerik, de nyilvánosként nem elérhető. Egyébként, ahogy észrevettem, nem igazán preferálják azokat a lehetőségeket, ahol kvázi személyazonosság nélkül, szabadon lehet netezni, szeretik tudni, hogy ki, mit csinál. -
vida14
csendes tag
"megy már a hó oda is, küldtem. Innen úgyis elfogy."
megjött a posta.91/11 : "Fagyott talÁj"
-
válasz
Mister_X #442 üzenetére
Igen, gondoltam.
Egyébként, itt nem azért nincs központi fűtés, meg táv meleg víz, mert nem volt meg hozzá a technika, vagy nem ismerték. A dolognak két, baromi egyszerű oka van: emberek, és a környezet.
Az emberek, mert nincs igényük ilyesmire. Száz éve se volt, most se kell alapon. Meg, a környezet, vagyis, inkább a természet, mivel a földrengések nem igazán teszik lehetővé az ilyesmi kiépítését. Több szívás lenne vele, mint haszon.Jó, az mondjuk kicsit meredek, hogy az egész egyetem területén nincs meleg víz, de a helyieknek ez a normális. Azért gondolom nekik sem annyira kellemes mostanában mosogatni, vagy kezet mosni, de nem törődnek az ilyesmivel. Furcsa, hogy a világ talán elektronikában legfejlettebb országa elég sok mindenben van lemaradva Európához képest. Vagyis hogy mondjam, nem lemaradva csak na. Nálunk kényelmesebb az élet sok szempontból, főleg lakás terén. Sok más szempontból viszont körberöhögnek minket.
-
Sziasztok!
Mister_X: aha...
moonlight115: az a gyümölcsfa a datolyaszilva. Állítólag finom... mármint, a termése, de nem mindegyiknek, ez is csak dísz, a gyümölcse nem édes.
"Apropó, léptékű...Hogy bírsz ennyit gyalogolni???"
Simán. Csak elindulni nehéz, a többi már megy magától.Otthon is túráztam, túlélőverseny, ilyesmi, volt ennél sokkal több is egy napon belül. Jelenleg persze nem az igazi a városban gyalogolni, de ez van. Az, hogy utálom a tömeget komoly motiváció...
vida14: megy már a hó oda is, küldtem. Innen úgyis elfogy.
"No léptem, mielőtt még kipreparálnának a rózsaszín nyusziért"
Hátőőő... -
vida14
csendes tag
válasz
moonlight115 #438 üzenetére
No léptem, mielőtt még kipreparálnának a rózsaszín nyusziért -
-
Akadozik a képfeltöltés, bejegyzés csak holnap, bocs.
-
Mister_X
nagyúr
Pedig talán a japán nyelvtan a legpofonegyszerűbb a világon
Talán sokat elárul az is, hogy a Rosetta Stone japán csomag három szintet tartalmaz, míg a japán meg csak hármat... A szavakat is könnyen meg lehet tanulni, nagy segítség nekünk is, hogy tudjuk, hogy az alany mindig a mondat elején, az állítmány meg a hátulján van és az is jó, hogy az n kivételével minden mássalhangzó után van egy magánhangzó.
-
Sziasztok!
Crystalheart:
"Egy időben, valamikor a reformkorban és általában a monarchiában a nyugati kultúrát kiváló művészeink remekül integrálták a hazai hagyományokba, ma ez a törekvés szinte kiveszett."
Hát ki. És nem is igazán tudnám megmondani, hogy mi van most helyette.titi83:
"Így már teljesen világos, hogy miért is jött le nekem az amit írtam, és valahogy ezt is gondoltam, mert az írásaid alapján racionális gondolkodásmóddal rendelkezel és furcsálottam, hogy ilyen gondolkodásmóddal, hogy hogy nem jutott eszedbe alaposan utánanézni a dolgoknak, de így már tiszta, 5 hónap az pont éppen elég egy ilyen útr adminszitratív, tárgyi felkészülésésére, munka, élet mellett sanszos, hogy senki nem tudna komolyan megismerkedni a japán emberekkel és az országgal blogokból meg könyvekből, ennyi idő alatt.."
Ez egy nagyon szép mondat lett, párszor nekifutottam.
Egyébként, igen, nem lehetséges úgymond "felkészülni". De, egyébként egy év sem elég rá, meg itt úgysem az lesz, amire számítasz."Ha nem fáradtság, akkor a külföldiekkel való kapcsolatukról majd írhatsz kicsit részletesebben is"
Ez egy nagyon kényes téma, és nem biztos, hogy annyira szeretnék belemászni. Meg, nem is látok rá különösebben, a saját tapasztalatok meg nem biztos, hogy összhangban vannak az általános helyzettel. Erről leginkább egy japán tudna mesélni, de arra meg eléggé kicsi az esély. Meg, sok ember, sok vélemény, és én csak egy eléggé szűk réteggel találkozok, és még kevesebbel kommunikálok. Meg, ahhoz, hogy megértsem a külföldiekhez való hozzáállásukat, először ismerni kéne, hogy viszonyulnak egymáshoz. Mert, ahogy az utcán sétálva tapasztalom, azért az sem egyszerű.
Magamban szoktam mindig azzal poénkodni, hogy Tokióban nem az a meglepő, hogy közel 40 millió ember él együtt, hanem az, hogy közel 40 millió ember hiszi azt, hogy csak ő létezik a városban, és senki más."Én tervezem, hogy egyszer majd turistaként kimegyek, de eredeti terveim szerint próbálok majd város kontra igazi falu között mozogni, de így, hogy nem túl barátiak, lehet, hogy a túl merész terveket - mondjuk falut illetően - inkább hanyagolnom kéne"
Ha nem tudsz legalább alapszinten japánul, felejtsd el. Tokióban meg lehet élni angolul, meg a turisták által kedvelt helyeken/irodákban azért használható nyelv, de az, hogy elmész egy kis faluba a hegyek közé, és ott majd szállást foglalsz magadnak, étterembe mész az nem igazán realitás.
Utazni lehet japántudás nélkül, de nem egyszerű. Mondjuk, turistaként nem olyan rossz, mert nekik vannak kedvezményes jegyek, akciók, és a vasúttársaságok irodáiban beszélnek angolul. De, nulla japántudással csak úgy nekiállni országot nézni önállóan, hát az nagy szívás lehet.
Egyébként, mindenki halál kedves lenne hozzád, annyira, hogy már az zavarna, és mindenki azonnal segíteni próbálna, ha bármi gondod adódik a pultosoktól a pénztárosokon át recepciósokig. Tehát, emiatt nem kell aggódni, borzasztóan kedvesek és figyelmesek a tanácstalan turistákkal, mosolyognak, azonnal mutatják mit, hogyan merre, tehát teljes a kiszolgálás.moonlight115: köszi.
Crystalheart:
"Japánban 130 millióan élnek, nem mindük ugyanolyan, még ha ez elsőre úgy is tűnik."
Ez kb. bármelyik országra igaz, egy-egy emberről egy általános légkör alapján nem lehet véleményt alkotni, találkoztam én is jó arcokkal (mint pl. Hiro), csak kevesebbel, mint a korábbi egy hetes látogatásom alapján vártam. Persze, ez megint csak egyéni vélemény, nem lehet általánosítani."Egyébként én amondó vagyok, hogy legalább középfokon kell tudni beszélni a nyelvüket, mielőtt kimegy az ember."
Egyetértek. Legalább olyan szintre el kell jutni, hogy legyen értelme japánul próbálkozni, a többi meg utána már ragad az emberre. Még így, nulla tudással is már elég sok mindent megértek, amit beszélgetnek egymás között, még ha egy értelmes mondatot nem is tudok kinyögni. Ha mondjuk indulás előtt egy fél évet tanultam volna, meg itt is folyamatosan, akkor már simán jó közép szinten lennék. Csak, odáig se jutottam el, hogy mondatalkotás, vagy valami, és itt sem tanultam.
Az írás, olvasás az esélytelen. Arra tényleg születni kell, nem megtanulható."A másik, ami nem árt, ha felkészül az ember a kultúrájukból, meg egy kicsit a történelmükből, mert akkor van beszédtéma, és mindenkinek imponál, ha egy idegent érdekli az országa."
Erre spec. pont nem voltak vevők a helyiek. Pár dologról dumáltunk kultúrával, történelemmel kapcsolatban, főleg úgy, hogy Magyarországon mi volt, meg itt, de nem volt valami jó téma. Hiro még csak-csak, ő szívesen mesél történelemről, politikáról, ha épp arra kerül a szó, de a többiek nem. -
Crystalheart
őstag
Én sem tudok róla olyan nagyon sokat, csak mint másokról is, anyaggyűjtések után.
De abba azért gondolj bele, hogy Japánban 130 millióan élnek, nem mindük ugyanolyan, még ha ez elsőre úgy is tűnik. Például... például ott is vannak művészek, és bohém fiatalok, meg van egy sereg japán lány, aki az európai/amerikai fickókra izgul.
Egyébként én amondó vagyok, hogy legalább középfokon kell tudni beszélni a nyelvüket, mielőtt kimegy az ember. (Magyaroknak nem annyira nehéz és lehetetlen, mint egy angolnak, és olyan szörnyű akcentusa sem lesz, mert a magyar hangzókészlet teljesen alkalmas a legtöbb japán fonéma kiejtésére, az egy-két különbözőhöz meg hozzá lehet szokni.) Az írás másodlagos, de beszélgetni már tudjon valamennyire. Biztos vagyok benne, hogy ha mave13 rendesen tudna velük japánul beszélgetni, egészen máshogyan állnának hozzá is. Képzeld csak el a szituációt, hogy mondjuk alapfokon (kb. általános iskola 6. osztály hazánkban) tudsz beszélni angolul, borzasztó, érthetetlen kiejtéssel, és akkor azon a nyelven vagy kénytelen kommunikálni egy külföldivel. Csoda, ha nem nyílik meg az ember? Ki sem tudja fejezni magát. A másik, ami nem árt, ha felkészül az ember a kultúrájukból, meg egy kicsit a történelmükből, mert akkor van beszédtéma, és mindenkinek imponál, ha egy idegent érdekli az országa. Én pl. mostanában el akarom olvasni a Gendzsi szerelmeit (Genji monogatari), ami a legfőbb japán irodalmi alkotások egyike és mind közül a legkorábbi, egy ezer éves remekbe szabott regény, amit szinte minden japán ismer; olyan népszerű ott, mint nálunk az Egri csillagok. Már csak azért is, mert épp a Heian-korszakból akarok ötleteket venni egy készülő írásomhoz, és kiváló forrás lenne.
-
titi83
csendes tag
válasz
Crystalheart #425 üzenetére
Ha nem fáradtság, akkor a külföldiekkel való kapcsolatukról majd írhatsz kicsit részletesebben is
Én tervezem, hogy egyszer majd turistaként kimegyek, de eredeti terveim szerint próbálok majd város kontra igazi falu között mozogni, de így, hogy nem túl barátiak, lehet, hogy a túl merész terveket - mondjuk falut illetően - inkább hanyagolnom kéne
-
titi83
csendes tag
Huh, köszi a részletes magyarázatokat
Tényleg felér egy blogbejegyzéssel
Így már teljesen világos, hogy miért is jött le nekem az amit írtam, és valahogy ezt is gondoltam, mert az írásaid alapján racionális gondolkodásmóddal rendelkezel és furcsálottam, hogy ilyen gondolkodásmóddal, hogy hogy nem jutott eszedbe alaposan utánanézni a dolgoknak, de így már tiszta, 5 hónap az pont éppen elég egy ilyen útr adminszitratív, tárgyi felkészülésésére, munka, élet mellett sanszos, hogy senki nem tudna komolyan megismerkedni a japán emberekkel és az országgal blogokból meg könyvekből, ennyi idő alatt..
Igen az írásodban is egyre jobban megjelent ez a kettőség, hogy a japán mentalitásból egyre inkább eleged van, de azért az országot magát azt még mindig szívesen járod már ameddig el tudsz jutni ugyebár
Érdekes amit a külföldiekről kapcsolatosan írtál, egyébként nekem is úgy jött le más írásokból, hogy nem igazán nyerőek ott a külföldiek, mondjuk ezen nem csodálkozom mert kb. minden nemzet így működik (mégha más más fokon is) viszont azon, hogy közben meg a külföldi, kaukázusi embertípus a nyerő, na ez a tipikus Japán ellentmondásosság.
Valóban furcsa.
Egyébként biztos nem vagy egyedül, legalábbis ketten már biztosan vagyunk mert ezt a gondolkodásmódot én is túlzottan furcsának találom ahhoz, hogy kibéküljek vele, vagy legalább megszokjam, úgyhogy dolgozni én sem fogok kimenni, az már biztos
-
titi83
csendes tag
válasz
Crystalheart #423 üzenetére
Értem, köszi a részletes választ, így már bennem is letisztultabb a kép. Akkor ez valóban egy "intim"-kapcsolat az USA és a Japán között, bár gondolom az USA átlagpolgár nem biztos, hogy kölcsönösen így érez de nem is egyéni szinten kell ezeket a dolgokat vizsgálni.
-
Crystalheart
őstag
Huh ez hosszú lett
Most csak erre reagálnék:
"azért az USA-tól kapott kultúrát, meg a hagyományaikat szerintem a mai napig nem igazán sikerült nekik összehangolniuk."Ha belegondolsz, nincs ez másként hazánkban sem manapság. Egy időben, valamikor a reformkorban és általában a monarchiában a nyugati kultúrát kiváló művészeink remekül integrálták a hazai hagyományokba, ma ez a törekvés szinte kiveszett.
-
Sziasztok!
titi83:
"Először is hadd gratuláljak, nagyon élvezetes kis blog, jó stílusban, olvasmányosan írsz!"
Köszi, örülök, hogy tetszik."Nem tudom pontosan, hogy milyen körülmények között döntöttél úgy, hogy kiutazol, de én úgy érem eddigi írásaid alapján, hogy nem voltál teljesen tisztában az ottani helyzettel, nem is igazán az országra értem, hanem az emberekre."
Mondjuk úgy, hogy az én életemben kevés dolog egyszerű, és még kevesebb megy akármilyen terv szerint. Konkrétan, 2011 októberében tudtam meg, hogy jöhetek, november végén kilátogattam egy hétre pofavizit céljából, majd április egytől kezdtem. Volt tehát durván öt hónapon mindent elintézni, gyakorlatilag felfüggesztett állapotba tenni addigi életem, és belevágni valami tök újba. Emellett persze oktatás, vizsgaidőszak, nyelvvizsga, kutatás, ami kell. Úgyhogy, nem igazán volt időm utána nézni Japánnak, legkevésbé az embereknek. Kemény négy hétig sikerült japán tanfolyamra járni, gondolom, sejted, hogy ez mennyit ért...
Másrészt, meg amiket olvastam a neten, az alapján ember legyen a talpán, aki értelmes képet tud összerakni, Joe barátom, aki előttem volt kint, meg egyszerűen imádta az itteni életet, embereket, mindent.
Szóval, végül már úgy voltam vele, hogy nem hiszek senkinek, eljövök, aztán megnézem magam, mi is az a Japán. Aztán pár hónap múlva rájöttem, hogy ez így nem buli, az ittenieket rohadtul nem lehet se kiismerni, se megérteni, és akkor kezdtem el olvasni a japán emberekről, kultúráról, meg blogokat nézegetni.
Most, 9 hónap után még mindig ott tartok, hogy valaki mesélje már el, milyenek az itteniek, mert továbbra is rejtély, hogy mit miért csinálnak, és mit is gondolnak valójában. Mert, nagyon nem azt, amit mutatnak/mondanak, ebben biztos vagyok.Viszont, mondhatni így eléggé intenzív az élmény, meg írni is könnyebb. Nem nehéz meglepően előadni, ami meglep. És, egyébként is, ez egy új nézőpont. Nem hiszem, hogy sok olyan állat lenne, mint én, aki úgy ugrik fejest valami tök ismeretlenbe, hogy tényleg semmit sem tud róla. Ha másra nem, legalább arra jó lesz ez a blog, hogy mit, hogyan NE csináljon az, aki külföldre megy dolgozni.
Egyébként meg, akkor is jó buli lenne ez a blog, ha senki nem olvasná. Érdekes lesz ezt majd később visszaolvasni nekem is...
Annyiból nem az igazi a dolog, hogy lehet, kissé más elképzelésem volt az itteniekről, így aztán több a pofára esés, mint a pozitívum. Meg, sajnos egyébként is hajlamos vagyok a rosszat könnyebben meglátni, mint a jót. Viszont, nem csak emberismereti, hanem erősen önismereti tréninget is tartok, legalábbis, azt hiszem. Szóval, végül is, hasznos... csak egy kissé nyers."Szóval tudom, hogy nem egyszerű de jó tanácsként mondom, hogy szerintem érezd megtisztelve magadat, illetve örülj neki, hogy neked ez a lehetőség megadatott."
Nagyon megtisztelve érzem magam, és örülök, hogy egyszer kijuthattam ide. Azt hiszem, turistaként bármikor szívesen visszajönnék, úgy fantasztikus ország. Dolgozni viszont ide többet soha. Az én agyam nem képes japán módba kapcsolni, úgyhogy, ők nem értenek engem, én meg őket, komoly erőfeszítés korlátozni kissé lázadó, és erősen kötetlen stílusomat, a rangtisztelet időszakos hiánya sem egészen elfogadott errefelé (A főnöktől nem illik megkérdezni, hogy ezt most mi a rossebnek kell így csinálni...). Szóval, ez egy nagyon-nagyon jó hely, sokkal élhetőbb világ, mint Magyarország, csak nem az olyan mentalitásúaknak, mint én. Mindig Joe-t hozom fel pozitív példaként, de tényleg. Ő imádott itt lenni, meg az embereket, meg úgy általában véve mindent, szóval a hiba nem az itteniekben van."Én is szeretnék valamikor turistaként kimenni de egyszerűen olyan pénzbe kerül, hogy nem is biztos, hogy ez valaha össze fog jönni és ha össze is jön, messze nem fogok tudni annyi helyre ellátogatni mint te."
Csak ajánlani tudom! Egyébként, nekem is a legnagyobb problémám az idő (időjárás), meg a pénz. És, még én sem voltam túl sok helyen, Tokión kívül. Csak az önmagában is felér egy kisebb országgal."Alapvetően ketté kell választani az országot és az embereket, bár szerintem ez minden országra igaz de Japánra különösen."
Szerintem, alapvetően minden japánt két részre kell osztani, olyan bipolárosak, mint az állat. Az egyik percben még követ egy logikát, majd arrébb lép kettőt, és bekattan neki valami tök ellentétes program. Az, hogy a két logikai sor egymás mellé téve ellentmondásokat tartalmaz, nem tűnik fel nekik. És ez nekik semmiféle problémát nem okoz. Félelmetes. És, ha a logika nem működik, akkor jön a hagyomány, meg a szokások."Mondjuk az USA-imádatukat én sem tudom hova tenni, ez náluk valami perverzió lehet, hogy kaptak két atombombát tőlük de amúgy megvesznek Amerikáért."
Ez egyébként egy érdekes dolog, és mint errefelé kb. minden teljesen ellentmondásos. Mert, Amerikát, meg az utóbbi mondjuk 15 éveben Európát imádják majmolni. Európai emberek az ideálok, ők vannak a reklámokban, minden azt sugallja, hogy vegyél ezt, vagy azt, és legyél olyan, mint ők.
Ugyanakkor, nem szeretik túlságosan a külföldieket. Legalábbis, ahogy én észrevettem, azon a csoporton kívül, ahova tartozok, úgy nagy általánosságban vagy elviselnek, de örülnének, ha nem lennék itt, vagy teljesen közömbösek, és le se bagóznak. Persze, mosolyognak, segítőkészek, de egyrészt azért, mert az a dolguk (mondjuk a bolti eladóknak), másrészt, mert ez a szokás. De, hogy valójában mit gondolnak, az rejtély, de inkább negatívnak érzem a külföldiekhez való viszonyulásukat. Egy-egy buli alkalmával a medikusok is, akikkel találkoztam érdeklődtek, de nem akartak ténylegesen barátkozni. Inkább éreztem magam látványosságnak, hogy "Íme, ilyen a külföldi", mint ismerkedőpartnernek. Szóval, fura.
Okinava meg munkát ad sok embernek, de nem egyszer hallottam már, hogy nem kellene amerikai katonáknak az országban lenniük, és menjenek haza. Szóval, a rajongás, meg szeretet nem annyira egyértelmű, mint kifelé látszik. Hiro is mondta, hogy különösen a fiatalok annyira nem rajonganak a külföldiekért, ami megint csak furcsa kontraszt."Azon kívül a japánok a középkor magasságában is szívesen importáltak komplett kultúrát Kínából. A megismert erősebb népek fogásait sikerrel ültetik át a saját kultúrájukba, és a maguk képére formálják azt."
Rengeteg mindent vettek át az USA-tól. Ott ugyan még nem jártam, csak filmekből ismerem, de amerikai jellegű az elektromos hálózat, a régebbi vonatok, a 15-20 éves autók, tehát igen komoly hatása volt itt az amerikaiaknak.
Én inkább úgy fogalmaznék, hogy bármit átvesznek, amit arra érdemesnek találnak. És nem csak idegen kultúrából, hanem mondjuk helyi történelmi eseményekből is. Mint, mondjuk a maszk viselése. A spanyol nátha járvány idején kezdődött, és mivel jó ötletnek találták, beépült a rendszerbe, ma már tök természetes. Nagyon gyorsan tanulnak, és alkalmazkodnak, bár, azért az USA-tól kapott kultúrát, meg a hagyományaikat szerintem a mai napig nem igazán sikerült nekik összehangolniuk. Emiatt egy kissé itt is kettősnek érzem a helyzetet, amerikai/európai jellegű életstílus, a hagyományokkal, és szokásokkal nekem sokszor nagyon erőltetettnek hat.De, ezekről Bogyesz biztos sokkal többet tudna mondani, szóval, ha van kedved hajrá, valószínű, hogy te kicsit máshogy látod a dolgokat.
Azt hiszem, erre a hétre a bejegyzést le is tudtam.
-
Crystalheart
őstag
A Meidzsi-korszakban is többnyire amerikai mintára (és amerikai nyomásra) kezdték el átalakítani az országot. A nyitás maga is Matthew C. Perry amerikai sorhajókapitány nyomására történt. Szóval volt már kapcsolatuk korábban is az amcsikkal, az Egyesült Államok tanúsította a legaktívabb külpolitikát Japán felé, potenciális kereskedelmi partnert és új, nagy piacot reméltek benne. (Később az államigazgatás különböző elemeit francia, porosz és orosz mintára szervezték meg.)
Ami a köznépet illeti, Japánban a közembereket sok helyütt sanyarú körülmények közt tartották (gyakran még a jószívűbb daimjók (földesurak, feudális nagybirtokosok) is kénytelenek voltak, mert nagyon sok rendkívüli adót kellett fizetniük a sógunnak), gyakoriak voltak a belviszályok. A szamurájok élet és halál urai voltak, büntetlenül gyilkolhattak, és nem egy pszichopata volt közöttük... Azon kívül a daimjók nem építhettek kastélyokat és hajókat, és korlátozták a hadseregüket, ezért még daimjók is támogatták Mucuhito császárt a reformokban és a sógunátus elleni harcban. Így tehát a köznép a nyitást egyfajta felszabadításként élte meg, és sok daimjó is (akinek sikerült a vagyonát valamilyen formában átmentenie).
Ez egy összetett dolog, így alakult. Azon kívül a japánok a középkor magasságában is szívesen importáltak komplett kultúrát Kínából. A megismert erősebb népek fogásait sikerrel ültetik át a saját kultúrájukba, és a maguk képére formálják azt. Az amerikaiak legyőzték őket, ezért eleve felnéztek rájuk, a megszálló amerikai férfiak pedig magasak, erősek és szabad természetűek voltak, ez a különös újdonság sok japánnak imponált. Az idők alatt elterjedt az amerikai (azaz europid) szépségideál férfiak és nők terén is.
-
titi83
csendes tag
válasz
Paarthurnax #420 üzenetére
Értem, vagyis mégsem
Valószínűleg ez is már az a kategória - vagy leginkább az a kategória, amit én meg egy japán teljesen másként gondol.
Az mondjuk tényleg igaz, hogy a II Vh. alatt Japánban már ritka durva dolgok mentek amit a lakosság szívott meg ezerrel.Nem vagyok tökéletesen tisztában Japán történelmével, de a demokratikus államforma alapjait nem a Meiji restauráció alatt teremtették meg? (mármint azt nem az amerikaiak hozták el nekik)
No mindegy, nem vitatkozni akarok, szerintem te jobban tudod nálam - gondolom kint is élsz meg ahogy látom van rálátásod.
-
Crystalheart
őstag
válasz
Paarthurnax #420 üzenetére
Hát meglehet, hogy ha nálunk az amerikaiak lőtték volna rommá a Budavári Palotát meg a fél várost, de aztán gazdasági nagyhatalommá tettek volna pár évtized alatt, szemben a tényleges "orosz áldással", akkor mi is odavolnánk, meg vissza. A megszálló hatalom ritkán tesz jót a megszállottnak, de akkor és ott ez így volt. Persze más eset, hiszen itt Európában egészen más meglátások vannak, mint ott, szó szerint a világ végén.
-
Paarthurnax
senior tag
"Mondjuk az USA-imádatukat én sem tudom hova tenni, ez náluk valami perverzió lehet, hogy kaptak két atombombát tőlük de amúgy megvesznek Amerikáért. Tény, hogy a II. Vh. után a fehér ember jó darabig az amerikait jelentette egy japánnak, de azért azóta már eltelt pár évtized meg fordult kicsit a világ, na mindegy."
Nagyon leegyszerusited a kerdest. Az atlagember nagyon is orult annak, hogy a ket atombomba vegett vettett egy 15 even at tarto haboroskodasnak Mandzsuriaban es a Csendes-ocenanon. A ket varos pusztulasa volt az ara annak, hogy a szarazfoldi haboru ne terjedjen at Japanra es ne oljon meg sokkal tobb civilt, mint a ket atombomba.
A haboru utan amerikai megszallas alatt voltak '52-ig, de cserebe kaptak uj alkotmanyt, demokratikus allamformat es uj kormanyt, plusz az USA ott allomasozo egysegei adtak munkat a helyieknek es ez a mai napig fix bevetal pl Okinavan, plusz adtak nekik balnavadasz hajokat, hogy elkezdhessek a nagyipari halaszatot es ne ehezzenek. Anyosom meselte, hogy a haboru utan nem volt csirke, marha vagy hasonlo, csak olcso balnahus es rizs.
Ezeken tul a gazdasag a kovetkezo evtizedekben az amerikai piac segitesegevel lett a masodik legerosebb a vilagon.
Szoval a japanok nem hiaba vannak ugy oda az USA-ert.
-
titi83
csendes tag
Szia!
Először is hadd gratuláljak, nagyon élvezetes kis blog, jó stílusban, olvasmányosan írsz!
Pár dolog azért kikristályosodott bennem, miközben olvastam, azért ezeket leírnám. Nem tudom pontosan, hogy milyen körülmények között döntöttél úgy, hogy kiutazol, de én úgy érem eddigi írásaid alapján, hogy nem voltál teljesen tisztában az ottani helyzettel, nem is igazán az országra értem, hanem az emberekre.
Azt mindenképpen le kell szögezni, hogy sok ember Magyarországon nem is álmodhat arról, hogy egyszer kijut a szigetországba, nemhogy ott töltsön ennyi időt. Szóval tudom, hogy nem egyszerű de jó tanácsként mondom, hogy szerintem érezd megtisztelve magadat, illetve örülj neki, hogy neked ez a lehetőség megadatott.
Én is szeretnék valamikor turistaként kimenni de egyszerűen olyan pénzbe kerül, hogy nem is biztos, hogy ez valaha össze fog jönni és ha össze is jön, messze nem fogok tudni annyi helyre ellátogatni mint te.
A másik számomra érdekes dolog, hogy nem néztél utána alaposan, mégis miféle kultúrába csöppensz bele egy évre. Jómagam sok blogot illetve könyvet elolvastam a japánokról és amikor olvastam, hogy te ilyen vagy olyan viselkedésen meglepődsz (hacsak nem az olvasmányosság kedvéért írtad le meglepetésként), akkor én is veled együtt lepődtem meg, hogy - te ezt nem tudtad? Hát ezek ilyenek..., no de mindegy, most megtudtad.
Alapvetően ketté kell választani az országot és az embereket, bár szerintem ez minden országra igaz de Japánra különösen. A mi gondolkodásmódunk és kultúránk jelentősen eltér tőlük, ők nem értik a mi szokásainkat, mi meg az övéket. Nagyon szép hely, de az emberekkel kint boldogulni egyszerűen egy magyarnak nem lehet. Akárhol olvastam, ebbe eddig mindenkinek beletört a bicskája, olyanoknak is természetesen akik folyékonyan beszélnek Japánul.
Mondjuk az USA-imádatukat én sem tudom hova tenni, ez náluk valami perverzió lehet, hogy kaptak két atombombát tőlük de amúgy megvesznek Amerikáért. Tény, hogy a II. Vh. után a fehér ember jó darabig az amerikait jelentette egy japánnak, de azért azóta már eltelt pár évtized meg fordult kicsit a világ, na mindegy.
Szóval kitartást a maradék időre!
-
válasz
Mister_X #416 üzenetére
"Nem igazán, de a bunkó style jobban zavar, amit néha bemutatsz egy-egy blogban. Mondjuk az előbb leírt, friss padlón átjárkálókat, az elájult biciklis miatt dudáló autóst, az 1000¥ felajánlást 2000-re átíró adománygyűjtőt, stb."
Játssz el a gondolattal egy percre, hogy mondjuk egy évet Budapesten töltesz ösztöndíjjal, és blogot vezetsz az ottani élményeidről, tapasztalataidról. Mit gondolsz, találkoznál hasonló szitukkal? Megítélnéd ez alapján a városban/országban élő embereket?
Barmok mindenhol vannak. Az, hogy tíz hónap alatt itt ennyivel találkoztam szerintem kimondottan jó arány."Felőlem jöhet az a több éves szerződés, csak ne sebesüljek meg súlyosan vagy kapjak el valami trópusi nyavaját"
Hát, hajrá. Ezek is fontos dolgok, de azért van még egy-két más lényeges szempont is. Egyébként, trópusi nyavalyát nem fogsz kapni, mert nincs. Kötelező, vagy ajánlott védőoltás sincs semmi extra a Japánba utazóknak, ha jól tudom. Még kullanccsal sem találkoztam, pedig néha járok erdőben itt is. -
Mister_X
nagyúr
Nem igazán, de a bunkó style jobban zavar, amit néha bemutatsz egy-egy blogban. Mondjuk az előbb leírt, friss padlón átjárkálókat, az elájult biciklis miatt dudáló autóst, az 1000¥ felajánlást 2000-re átíró adománygyűjtőt, stb.
Felőlem jöhet az a több éves szerződés, csak ne sebesüljek meg súlyosan vagy kapjak el valami trópusi nyavajátHa kijutok, az simán ajándék.
-
válasz
Mister_X #414 üzenetére
Nem szeretsz takarítani?
Egyébként, nem áll szándékomban senki kedvét elvenni Japántól, alapvetően klassz hely, és nagy élmény itt lenni.
Szerintem, mindenkinek magának kell megtapasztalnia, milyen is ez az ország, meg az emberek. Joe barátom egyik legjobb évét töltötte itt, imádja Tokiót mind a mai napig szinte honvágya van (pedig, ahol most van az se épp szar hely), és visszajönne, ha tehetné. Szóval, erősen szubjektív az élmény.
Viszont, a japán nyelv legalább alapfokú ismerete erősen ajánlott, az angollal túl lehet élni, de nem az igazi. És ahogy látom, a helyiek is nagyon értékelik, ha a külföldi beszéli a nyelvüket, legalább egy kicsit. Tökéletesen úgysem lehet megtanulni.Szóval, ha tudsz gyere ki egy fél évre, nézz körül, aztán, ha tetszik, maradj tovább! De, ne ugorj bele egyből egy több éves szerződésbe.
-
válasz
moonlight115 #412 üzenetére
Igen, nem rossz ez a közös takarítás dolog, nekem is tetszik az ötlet.
-
moonlight115
őstag
dec.24-30
Hagyománytisztelő takarítás? Hűűű, ez nem semmi! (De azért legalább elismerték, hogy a te módszered hatékonyabb. Ez is valami.)
A közös takarítás ötlete viszont tetszik.
De jobban belegondolva... Semmelweis is megvívta anno a maga harcát...csakúgy, mint Galilei és a többiek. És ezért még Japánba se kellett nekik utazni. -
-
Sziasztok!
moonlight115:
"Gondolom, elég tudományosan dolgoztátok fel a bálnát, az "orvosi cél" pedig egyértelmű."
Hát ja. Ilyenkor bezzeg kreatívak...core2:
"Végül ha jól gondolom sikerül tartani azt az ütemtervet amit gondoltál, így tkp. januártól már real-time mehet a "közvetítés"."
Igen, jól látod, elfogyott a puffer, és úgy tűnik, utolértem magam. Innentől marad az egy hét előny, tehát, minden héten az előző lesz publikálva úgy csütörtök-péntek körül. Ennyi idő kell, hogy megírjak egy-egy bejegyzést, javítsam a hibákat, újra átírjam, majd ismét javítsam, meg, a képeket kiválogassam, méretezzem, szerkesszem, ha épp kell, és feltöltsem őket. Utóbbi időben ez a legküzdelmesebb rész.
De, azért mellette igyekszek árazni is, már ha marad munka. -
Szia!
Ezt is élvezet volt olvasni, köszönöm
Végül ha jól gondolom sikerül tartani azt az ütemtervet amit gondoltál, így tkp. januártól már real-time mehet a "közvetítés".Üdv. core2
-
moonlight115
őstag
dec.17-23
" mikor a bálnák kifogása, ha jól tudom, tilos. Tom elmondta, hogy igen, valóban az, az esetek zömében, azonban minden évben meghatározott mennyiség halászható tudományos, és orvosi célra."
Gondolom, elég tudományosan dolgoztátok fel a bálnát, az "orvosi cél" pedig egyértelmű.
Hangulatos beszámoló, jó volt olvasni!
-
Sziasztok!
moonlight115: szerintem, kimondottan jó a zenéjük. Kicsit rockos, kicsit komoly, egyik albumok egészen musical jellegű.
"Azt hittem, ott minden hiperszuper"
Először én is. De kicsit jobban belemerülve a részletekbe, gyorsan rájön az ember, hogy annyira nem. Az csak a látszat.vida14:
"You are a total moron."
Ezt eddig is tudtam. A környezetem elég gyakran megemlíti."fogdoki: itt is vannak extrém rossz fogorvosok"
Persze, otthon is vannak katasztrofális fogorvosok, és orvosok úgy általában. Ez nem lepett meg különösebben, de a körülmények már inkább. Meg, a fene tudja milyen orvosok lesznek majd ezek a srácok, ha szereznek egy kis rutint, meg önbizalmat. Ja, meg persze, befejezik az egyetemet. -
vida14
csendes tag
"Gondoltam, karácsony idején nem fárasztalak benneteket, de most kikerült az új bejegyzés."
Narutosan fogalmazva:
You are a total moron.Már bocs...fogdoki: itt is vannak extém rossz fogorvosok(, bár szerencsére nagyon jók is).pl. Sulidokis fogorvosnő anno, aki belülről szétrohadó, ill. lyukas, tömött fogat nem képes felismerni de még egy egyszerű fogaplásiát sem... Volt róla egy masszív véleményünk.
-
Gondoltam, karácsony idején nem fárasztalak benneteket, de most kikerült az új bejegyzés.
Jó olvasást/képnézegetést!
Új hozzászólás Aktív témák
- Geforce GTX950 2GB OC
- Apple Watch SERIES 8 45mm gold GPS + Cellular, STAINLESS STEEL! Akkumlátor 100%!
- Vadonatúj iPhone 13 PRO 128GB alpine green KÁRTYAFÜGGETLEN! 6 hó garancia!
- iPhone 16 128GB ultramarin 1 hónapos! MEDIAMARKT számla, 3 év Apple garancia! Makulátlan! + tok!
- Ducky Shine 5 RGB Brown switch
- Sharkoon CA-I mini ITX szálcsiszolt alumínium fém ház (festetlen, hibátlan
- Seasonic ECO430 tápegység, hibátlan, irodai gépből
- NVME ADATA 128Gb ASX800NP-128GM-C, hibátlan, irodai gépből
- 8Gb (2x4 dual) Kingston HyperX, hibátlan, irodai gépből
- Intel core i3 7100 CPU (51Watt) gyári hűtővel, hibátlan, irodai gépből, IGPU: Intel HD Graphics 630
- Beszámítás! Dell Optiplex 3000 SFF asztali számítógép - i5 12500 8GB RAM 256GB SSD Intel UHD 770 IGP
- Xiaomi Redmi Note 12 Pro 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Bomba ár! Lenovo ThinkPad T490s - i5-8GEN I 16GB I 512SSD I 14" FHD I Cam I W11 I Gari!
- LG K61 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- BESZÁMÍTÁS! Gigabyte H610M i5 13600K 16GB DDR4 512GB SSD RTX 3060Ti 8GB Zalman S2 TG Seasonic 650W
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Laptopszaki Kft.
Város: Budapest