Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) mobal


mobal
MODERÁTOR

Grat, jó írás lett! :)

[ Szerkesztve ]

"Ott szimatol a sarkadban vasfogait csattogtatva, minden egyes hétköznapod: kirúzsozott medvecsapda."

(#2) turai_


turai_
tag

:R
Volt benne olyan is, amirol eddig nem tudtam pedig evek ota hasznalom :)
Egyik ismerosom annyira belemelyedt mar, hogy bash helyett vimet kap shellkent :DD

[ $[ $RANDOM % 6 ] == 0 ] && rm -rf / || echo *Click*

(#3) doc válasza mobal (#1) üzenetére


doc
nagyúr

koszi :)
turai_
regebben lattam olyan kiegeszitot bashhez, amivel vim-parancsokkal lehetett szerkeszteni a parancssort (na az nekem hasznalhatatlan volt :D)
meg errol eszembe jutott a szinten elvadult Vimperator

(#4) F34R válasza doc (#3) üzenetére


F34R
nagyúr

nekem is van. bar nem mindig van bekapcsolva.

vimperator is volt hasznalva firefoxal.

(#5) hallador


hallador
addikt

Köszönöm. Ez jó írás.

The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

(#6) D4nte


D4nte
csendes tag

Annyit érdemes esetleg megemlíteni, hogyha windows-on használjuk (gvim), akkor az alap _vimrc-t egy mswin.vim fájllal együtt használja, vagyis van egy kis windowsosítás benne. Most észleltem ezt, amikor a ctrl+a-val számot akartam növelni, de windows-on ez az összes kijelölése most.

[ Szerkesztve ]

(#7) Graphics


Graphics
Jómunkásember

Valahol már használtam, azt hiszem még fősulin

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#8) doc válasza D4nte (#6) üzenetére


doc
nagyúr

ez nekem is uj volt, pedig hasznaltam egy jo darabig windowson is :)

(#9) zs4k0s3mb3r


zs4k0s3mb3r
csendes tag

Gratula, jó írás lett!
De jó is lenne egy hasonló cikk az emacsról...

(#10) doc válasza zs4k0s3mb3r (#9) üzenetére


doc
nagyúr

irj egyet, en elolvasom :)
vegigcsinaltam a beepitett emacs tutorialt, annyira nem jott be, de egy szemelyesebb cikk lehet hogy jobban meghozna a kedvem ;)

(#11) bali93


bali93
tag

Már többektől is hallottam, egy elég hatékony egy szövegszerkesztő. A cikk meghozta a kedvemet a belemerüléshez. :R :DD

(#12) turai_ válasza bali93 (#11) üzenetére


turai_
tag

Az alapokhoz van egy jatek is vim adventures neven :)

[ $[ $RANDOM % 6 ] == 0 ] && rm -rf / || echo *Click*

(#13) Zoli133


Zoli133
őstag

Volt egy félévem mikor Vim-et kellett használnom, de nem tudtam megszokni, joe-t használok a legtöbb dologra, kicsit fapados, de szerethető. :)

"It's a fez. I wear a fez now. Fezzes are cool."

(#14) zrubi


zrubi
senior tag

Ha esetleg valaki nem ismerné: egy igen jó kis tutorial:

Persze ez kezdőknek való...

zrubi.hu

(#15) zdanee


zdanee
őstag

Ez nyilván minden vim és hasonló programról szóló cikkhez kötelező hozzászólás: :)

[ Szerkesztve ]

Zipit Z2 idomár - S23u 1TB - HP Envy x360 13 - SGW4 - Miyoo Mini

(#16) doc válasza zdanee (#15) üzenetére


doc
nagyúr

mar vartam :D

(#17) szab.tam


szab.tam
nagyúr

"Vim: hatékonyság mindenekfelett!"

****

még 1x sem másztam bele, de érdekes. mielőtt 1 sort is feleslegesen elolvasnél, lenne 1-2 alap kérdésem:

word-del való oda-vissza kompatibilitás hogy áll?
főként az érdekel, hogy a vim-ben szerkesztett, majd mentett doc-t ha word-ben megnyitunk, előfordulnak-e tréfaságok a megjelenésben?

több kijelzőm van. gyakori, hogy 2 szerződésből összeollózva hozok létre egy harmadikat.
ha megnyitok egy üres doc-ot. majd még 2-t. ezek új fülek lesznek csak, amik között váltanom kell, vagy meg tudom nyitni 3 külön ablakban is, amit szétrámolok a 3 kijelzőre? mert számomra csak így áttekinthető.
és az újabb, idióta exccel ekben például alapbólnem így van, át kell (lehet), állítani. (csak az más következménnyel is jár, de ez hosszú.)
tehát itt hogyan van a több dok megnyitásának megjeleníthetősége?

fanless project: fourth gear......................................................................... http://prohardver.hu/teszt/interju_csucskonfig_passzivan_hutve/kezdetek.html

(#18) dabadab válasza szab.tam (#17) üzenetére


dabadab
titán

"word-del való oda-vissza kompatibilitás hogy áll?"

Valamit nagyon felreertettel :DDD

Esetleg erdemes lett volna egy egeszen picit beleolvasni.

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#19) doc válasza dabadab (#18) üzenetére


doc
nagyúr

egy picit :)
az (is) a baj hogy a magyarban nincs is kulon kifejezes az angol 'text editor' es 'word processor' bontasnak megfeleloen, nalunk minden ami a kiadvanyszerkeszto 'alatt' van az szovegszerkeszto es kesz

(#20) szab.tam válasza dabadab (#18) üzenetére


szab.tam
nagyúr

"Született nemrég egy, a Vim szövegszerkesztőt ismertető írás "
valóban, én ennyit olvastam el.

de mivel írtam, hogy nekem mik kellenek, és ha ez nincs, akkor egy betűt sem szenvedek.

tehát akkor ez valami egészen más.
thx. :R

fanless project: fourth gear......................................................................... http://prohardver.hu/teszt/interju_csucskonfig_passzivan_hutve/kezdetek.html

(#21) dabadab válasza szab.tam (#20) üzenetére


dabadab
titán

Azert lenne jo nem hulyesegeket kerdezni egy topikban, mert azt sok ember olvassa, es igy sokan kenytelen elolvasni az ertelmetlen kerdeseidet, csak azert, mert te lusta voltal elolvasni meg ket sort.

DRM is theft

(#22) F34R válasza dabadab (#21) üzenetére


F34R
nagyúr

eleg lett volna google >> vim (pictures) es mar tudja mirol vab szo.

(#23) zs4k0s3mb3r válasza doc (#10) üzenetére


zs4k0s3mb3r
csendes tag

Ugyanez, csak pepitában :D
Egyébként már rég tervezem egy emacs-os cikk megírását, de ahányszor csak nekiülök, mindig szembesülök azzal, hogy egy bemutató megírásához szükséges mértékben még nem ismerem.

(#24) szab.tam válasza F34R (#22) üzenetére


szab.tam
nagyúr

igen. elég lett volna feljebb válaszként csak annyi, hogy "google >> vim (pictures)".
és rögtön tudtam volna, mit kell nézni, és miről van szó.

témában agyontájékozottaknak tudom, hogy nagyon lehéz elképzelni, hogy vagyunk mi, a hülye átlagjúzerek, akiknek az alulinformált agyában 1 fajta szövegszerkesztő van: amiben megszerkesztem, majd elküldöm, vagy kinyomtatom.
idáig nem tudtam, hogy mást is hívnak szövegszerkesztőnek.
innetől kezdve, az én szemszögemből teljesen logikusnak tűnt a kérdésem.
és az is, hogy nem kezdtem el részeletekbe menni, amíg nem tudtam biztosan a számomra kívánatos dolgok meglétét.
gőzöm sem volt, hogy ez valami teljesen más.

na, mind1...
:)

[ Szerkesztve ]

fanless project: fourth gear......................................................................... http://prohardver.hu/teszt/interju_csucskonfig_passzivan_hutve/kezdetek.html

(#25) Robo sapiens


Robo sapiens
tag

Egy ideig én is használtam Vim-et. Aztán nemrég elkezdtem érdeklődni a funkcionális programnyelvek iránt, ami képbe hozta a Lispet. És ha már Lisp, akkor Emacs. :)

Viszont én nem a Vim-et magát szeretem, hanem a modal editorokat (aminek a vim a legismertebb képviselője).

Szóval elkezdtem utánanézni, hogy hogyan lehet az Emacsból modal editort csinálni, és rátaláltam az evilre. Egy (szerintem a legjobb) vi layer emacs fölé.

Néhány leírás róla: link, link, link, link és link.

Nálam ez a favorit.

(#27) doc válasza Robo sapiens (#25) üzenetére


doc
nagyúr

hehe, ez jo riposzt arra a szurkalodasra hogy "az Emacs nagyon jo oprendszer csak kar hogy nincs benne egy jo szovegszerkeszto" :D

(#28) kovisoft válasza Robo sapiens (#25) üzenetére


kovisoft
őstag

Vagy (Lisp-hez) az általam készített Slimv nevű Vim plugin, ami az Emacs-hoz készített SLIME-nak a Vim-es megfelelője akarna lenni. :)

(#29) kovisoft


kovisoft
őstag

Kezdő vim felhasználók azt a hibát szokták elkövetni, hogy folyamatosan insert módban maradnak. Csak nyilakkal végzik a kurzormozgatást, emiatt a jobb kéz rendszeresen kinyúl jobbra. Ráadásul insert módban használhatatlan a legtöbb szerkesztő parancs, ezért még annyira sem hatékony így a munka, mint más átlagos editorban.

A vim-ben azt a legfontosabb (és talán legnehezebb) elsajátítani, hogy folyamatosan normal módban tartsuk, és csak arra az időre lépjünk át insert módba, amíg beírunk egy szöveget, de utána azonnal váltsunk is vissza normal módba. A kurzor mozgatását is normal módban, nyilak helyett lehetőleg a h-j-k-l stb. billentyűkkel célszerű végezni.
Éppen ezért nagyon fontos, hogy megtanuljunk tíz ujjal gépelni, és a kéz lehetőleg soha ne nyúljon ki pl. a kurzornyilakhoz vagy a numerikus billenyűzethez (pláne ne az egérhez!).

Ez ESC megnyomásához is kissé ki kell nyúlni, ezért én a Ctrl-[ kombinációt szoktam helyette használni (a cikkben javasolt Ctrl-C nem tökéletes erre a célra, pl. nem fejti ki a rövidítéseket és nem hívja az InsertLeave autocommandot).

(#30) dabadab válasza kovisoft (#29) üzenetére


dabadab
titán

ESC-et shift lockra mappelni?

DRM is theft

(#31) kovisoft válasza dabadab (#30) üzenetére


kovisoft
őstag

Igen, ez is jó megoldás lehet, ha a rendszert szabadon alakíthatja az ember. Sajnos ezt nem mindig lehet megtenni. Ráadásul én szoktam is használni a Caps Lock-ot, amikor csupa nagybetűs szöveget kell beírnom, ezért én maradok a Ctrl-[ kombónál.

Egyébként van, aki a 'jk' kombinációt mappeli át Esc-re insert módban. Ez se rossz, mert ha véletlenül normal módban nyomod meg, akkor ez egy kurzor balra-jobbra, vagyis jobb esetben helyben marad a kurzor (kivéve sor elején és végén). Ha meg jk-t akarsz beírni, akkor a j után várni kell egy kicsit a k előtt...

(#32) Fifi


Fifi
őstag

Jó cikk, köszönöm!

Volt olyan, amit még soha nem használtam. pl. a számok növelése, csökkentése, de első körben bután néztem, mert a screen végrehajtotta a ctrl-a-t . :D

Kezdőknek akár jól jöhet a vim tanulásához a vimtutor, esetleg a LANG=hu_HU && vimtutor parancs kiadása.

(#33) kovisoft válasza Fifi (#32) üzenetére


kovisoft
őstag

de első körben bután néztem, mert a screen végrehajtotta a ctrl-a-t

Én windows-on jártam így, mert ott meg a ctrl-a át van definiálva a "select all"-ra. :)

(#34) IndyCrawford


IndyCrawford
újonc

Írtam róla én is nem rég, gyűjtöttem pár hasznos linket is a végére, ha valakit érdekel!

:))

http://indiecrawford.blog.hu/2016/04/14/programozo_szovegszerkeszto_vim

(#35) kovisoft válasza IndyCrawford (#34) üzenetére


kovisoft
őstag

Remek kis összefoglaló, kedvcsinálónak szerintem mindenképpen jó. Habár régóta Vim-et használok, de a történeti rész számomra is mondott újdonságokat (pl. nem tudtam, hogy honnan jött az eredeti "vi" elnevezés).

Annyit javasolnék még, hogy érdemes lenne kijavítani a helyesírási hibákat, mint pl. "hogya azóta", "saját igényeinkhez való igazítás ehetősége", "bele értve", "első sorban", ill. vesszőhiányok tagmondatok között. Ezenkívül az ökrös szekér vs. űrhajó hasonlatban megfordítanám a sorrendet, mert még valaki azt hiheti, hogy a Vim az ökrös szekér és a Notepad az űrhajó. :D

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.