Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Ringman


Ringman
nagyúr

nyilván ehhez az is kellene, hogy az oktatók megértsék és át tudják adni miről szólnak a könyvek.

(#2) Dluinet


Dluinet
nagyúr

Ken Follett: A katedrális

"Mindig is első szerettem volna lenni!" - II. János Pál pápa

(#3) Dany007


Dany007
veterán

Ha már itt járunk én is írok egyet: Carl Sagan - Milliárdok és milliárdok
Csak, hogy legyen egy kis értelmes, logikus életszerű világszemlélete az embernek. Mert a Kőszívű ember fiai ugyan szép irodalmi mű, de onnan ezt nem kapja meg az ember.

(#4) zoo8800


zoo8800
veterán

Rejtő Jenőtől, hmmm nem is tudom mi, rengeteg brutálisan jó regénye van.

rip and tear, until it is done

(#5) Egorov


Egorov
aktív tag

A felsorolásodból az első kettőt nem ismerem, de ha olyan, mint az Állatfarm és az 1984, akkor mindenképpen elolvasom őket.
Amit én hiányolok az William Golding - A legyek ura című alkotása valamint Kurt Vonnegut - Éj anyánk című alkotása

[ Szerkesztve ]

Ihn nikho! Mahna nikho mha nahna e rei!__....Ͼʘ.ʘϿ....__Mha nahno mha nah rikho! Ihni Kohei!

(#6) Ringman


Ringman
nagyúr

linkesítettem a fenti könyveket

(#2) Dluinet
ezt még nem olvastam, csak a filmesített változatát láttam. - mondjuk nem tudom, mennyi való életben hasznosítható tanulságot lehet levonni a könyvből - mert próbáltam olyanokat írni, de ez meg (ha esetleg így lenne) nem von le semmit az értékéből. :)

(#3) Dany007
ezt sem, de felírom

(#4) zoo8800
szerintem Rejtőt maguktól is olvasnak a gyereket (remélem) uh nem kell kötelezővé tenni :)

(#5) Egorov
még ezeket sem olvastam, mennyi elmaradásom van :B
egy csomó könyv is itt áll olvasatlanul a polcon, pl Huxley - Szép új világ, lehet azt is beleírhattam volna a posztba.

(#7) Kassadin


Kassadin
addikt

Bizonyos kor alatt fölösleges komoly könyveket olvasni, ahogy komoly filmeket is nézni. Sok könyvet elolvastam már rövid pályafutásom alatt, de hogy kötelező olvasmány mi lehetne közülük, azt nem tudom. Mert ugye ha már kötelező olvasmány, akkor adnia kellene valamit az olvasónak, valami értéket kellene képviselnie.

(#8) Dluinet válasza Ringman (#6) üzenetére


Dluinet
nagyúr

Történelmi, korhű, a középkor mindennapjait mutatja be részletesen.
Mondjuk minimum 14+-os a könyv.
Szerintem a filmváltozat nagyon rossz volt, pont a lényeget nem tudta visszaadni.

"Mindig is első szerettem volna lenni!" - II. János Pál pápa

(#9) Csemike


Csemike
csendes tag

Vonnegutot támogatom én is. Amúgy a Kőszívű ember fiai is tud még értéket közvetíteni, szerintem. :)
Szabó Magda: Régimódi történet
Truman Capote: Hidegvérrel
Ezek persze inkább negyedikes gimiseknek.

(#10) Huma


Huma
addikt

Harry Potter.

Először szerettessük meg az olvasást a fiatalsággal. Utána jöhetnek a komolyabb művek.

Izospórás harasztok: Sporofitonjuk sporangiumaiban haploid meiospórák keletkeznek.

(#11) Thrawn válasza Huma (#10) üzenetére


Thrawn
félisten

[link]

Different songs for different moods. łłł DIII Thrawn#2856 łłł Look! More hidden footprints! łłł D4BAD łłł WoT: s_thrawn łłł

(#12) Ringman válasza Huma (#10) üzenetére


Ringman
nagyúr

furcsa ez, egyébként (sajnos valóban szükség van rá:(, hogy az iskolában kell a könyvolvasásra szoktatni a gyererekeket), de szerintem ez a család dolga kellene, hogy legyen

Harry Pottert sem olvastam, mondjuk nem is vonz a dolog, hamarabb kezdtem fantasyt olvasni, ez nekem kimaradt és ki is fog maradni.

(#13) Huma válasza Thrawn (#11) üzenetére


Huma
addikt

Helyes. A kis herceg még amúgy sem való egy átlagos hatodikosnak.

(#12) Ringman: Én sem olvastam, csak a hetedik részt. Mivel a felét láttam moziban, gondoltam elolvasom a fennmaradó részt.
Amúgy a mai korban már nagyon kevesen olvasnak. Már én se nagyon olvasok pedig régen faltam a könyveket. Heti minimum 2 könyv mindig megvolt. Manapság meg jó ha kéthavonta elolvasok egy könyvet.

[ Szerkesztve ]

Izospórás harasztok: Sporofitonjuk sporangiumaiban haploid meiospórák keletkeznek.

(#14) Dluinet válasza Thrawn (#11) üzenetére


Dluinet
nagyúr

Paulo Coelho, Az alkimista nem nagyon kötött le, nem éreztem olyan hű de nagy könyvnek.

"Mindig is első szerettem volna lenni!" - II. János Pál pápa

(#15) Csemike válasza Thrawn (#11) üzenetére


Csemike
csendes tag

Na szép, Koelhó Pál, mint kötelező... :N

(#16) Ringman válasza Csemike (#15) üzenetére


Ringman
nagyúr

instantCoelho :))

hogy a direktlink is meglegyen

A kisherceg meg tényleg nem jó korban tananyag.

[ Szerkesztve ]

(#17) Kassadin válasza Ringman (#12) üzenetére


Kassadin
addikt

Családom maximum diák korában olvasott, manapság meg semmit... Velem ellentétben. Az az igazán érdekes, hogy én első osztály végén tanultam meg olvasni, addig nem is tudtam (gondolhatod, mennyire imádtam az olvasást). Azóta meg falom a könyveket, amennyire csak lehetőségeim engedik.

A gyerekeknek fel kell kelteni az érdeklődésüket a könyvek iránt, de erőltetni nem szabad semmit sem. Nem mindenki olvasós típus, ezt el kell tudni fogadni. Manapság már az internet hódított teret magának, ez van.

Thrawn: FB-s idézetek, amit az nem is ért, aki kirakja? :D

[ Szerkesztve ]

(#18) Thrawn válasza Huma (#13) üzenetére


Thrawn
félisten

Nem is tudom, nálam a Kis herceg vs. Harry Potter meccset az előbbi hozza, utóbbi maradjon meg szabadidős tevékenységnek, nem pedig kötelezőnek. Mondjuk egy hatodikos inkább megnézi mint elolvasná. Esetleg megissza...

ps.: de az ugye tiszta, hogy ez nem nálunk történik?

Dluinet: Nem olvastam, de mást sem tőle. Kivéve az idézeteit amikbe lépten-nyomon belebotlok a neten...

Vladi: 21:56:05 :D

[ Szerkesztve ]

Different songs for different moods. łłł DIII Thrawn#2856 łłł Look! More hidden footprints! łłł D4BAD łłł WoT: s_thrawn łłł

(#19) Vladi


Vladi
nagyúr

Érdekes, nekünk anno Orwell kötelezően választható volt. :F

(#13) Huma:

Miért nem? 4.-ben olvastam (tuk többen is) és jó volt. Értettük a szintünkön.

(#18) Thrawn:

Mert atom órád van, azért.

[ Szerkesztve ]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#20) Huma válasza Thrawn (#18) üzenetére


Huma
addikt

Ja. Tiszta.

A kötelező olvasmányoknál lényeges azért a célcsoportokat is figyelembe venni. Mi értelme olyan könyvet olvastatni velük amit unalmasnak találnak és a lényegét fel sem fogják?
Egy hatodikosnak bőven jó a Harry Potter. Nem unalmas és könnyen érthető. Nem veszik el vele a gyerekek kedvét az olvasástól.
A Kis herceg és társait meg meg kell hagyni középsuliba.

(#19) Vladi:
Lehet, hogy értetted a szinteden, de hacsak nem voltál valami gyerekzseni akkor szinte 100%, hogy nem érezted át az egész művet. Egyrészt ugye mert még szellemileg nem voltál elég fejlett. Másrészt mivel mindenféle olyan készség is kell a teljes megértéséhez ami a gyerekekben még erősen korlátozott és aminek a jórészét éppen az élettapasztalattal szerezhetik meg ami ugyebár nekik nem sok van.

[ Szerkesztve ]

Izospórás harasztok: Sporofitonjuk sporangiumaiban haploid meiospórák keletkeznek.

(#21) Crystalheart


Crystalheart
senior tag

Szigorúan nagyoknak: Émile Zola - Összeomlás

A világirodalom egyik legjobb háborús drámája. Kritikus, realista, brutális, és a végletekig drámai. Bár lehet, hogy még egy 12-esnek is unalmasnak tűnne.

Magyar, talán fiatalabbaknak is, elvégre ifjúsági regény, még ha ömlik is benne a vér, belsőség, meg pestis:
Gárdonyi Géza: A láthatatlan ember

Akár általánosban is, de később is alkalmas:
Móra Ferenc: Dióbél királyfi

Egyébként a kötelezőket szinte mindig érdemes felnőtt fejjel újraolvasni. Akkor rájön az ember, hogy a gyerekeknek ajánlott művekben is mennyi minden van, amit csak egy felnőtt tud átérezni.

(#22) Ringman válasza Crystalheart (#21) üzenetére


Ringman
nagyúr

A láthatatlan ember valóban jó.

További könyv, ami szerintem jó - ponyva - Hunyady József: A király árnyéka (bocs, de felugró ablakot tartalmaz a link, de itt írnak a legtöbb infót róla

(#23) Dany007 válasza Ringman (#6) üzenetére


Dany007
veterán

Ezt én is inkább "idősebb" korban ajánlanám. Olyan 16+. V.színűleg a fiatalokat nem tudná lekötni. Na de végülis ezért "kötelező". :)
Egyfajta gondolkodásmódot tanít az embernek. Mindezt valós és érdekes történeteken keresztül. Miközben tanul is az ember valamit, rájön milyen szemmel kell nézni a világra és leginkább arra, hogy miért úgy, ahogy.

Erre pedig manapság igen nagy szüksége van a fiataloknak. Hiszen sokuknak igencsak elborult látásmódja van. :)

(#24) Ringman válasza Dany007 (#23) üzenetére


Ringman
nagyúr

szerintem az a baj, hogy nem tanítják meg a gyerekeket a kritikus gondolkozásra, nincs vita, eszmecsere, kreatív feladatok, csak darálás és kinyilatkoztatás. :(

droidképzés.

elborult gondolkozásmód - ez nem magától alakul ki, nincs felnyitva a gyerekek szeme :(
na meg a mihez képest elborult? régebben kisebb volt a gererációk közötti különbség, de a lehetőségek, körülmények sem változtak ilyen sebesen
---

nem akarok egyébként hogyanneveljükagyereket irányba elterelni a beszélgetést.

---
közben meg gólt lőtt a Chelsea :)) :C

[ Szerkesztve ]

(#25) Vladi válasza Huma (#20) üzenetére


Vladi
nagyúr

"hogy nem érezted át"
"szellemileg nem voltál elég fejlett"
most akkor átérezni kell, vagy értelmileg felfogni? Nem mindegy.
Ne becsüld le a gyerekeket, sokkal tisztább és nyitottabb szellemek.

Nagyon jó, hogy ilyet elolvastatnak egy gyerekkel. Majd később egész más, meg felnőtt korban is. De a gyermeki szellemmel feldolgozva, ha az kimarad, akkor sokat veszítenek.

De pl ott a Micimackó. Az is egész más gyerekként és felnőttként. De azért nem hagyható ki mint gyermekolvasmány.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#26) Dany007 válasza Ringman (#24) üzenetére


Dany007
veterán

Nem hát nem tanítják semmire. Kijön a gyerek a suliból, tud mindent persze, de egy interjún köpni-nyelni nem tud. Nem ismeri a logikát az érvelést, a vitát, csak az aktuális divatot és trendeket.

Nem magától alakul ki, de épp az ilyen könyvek - amiket itt felsoroltatok (bár csak egy kis részét ismerem) segítenek abban amire már a szülő nem képes vagy nem akarja. De lehet a szülő nincs is olyan képességekkel megáldva, ezért nem tudja olyan jól előadni / elmondani, mint a könyv hiába is akarja.

Én se akarom elterelni a beszélgetést. :) És nem nézem a focit. :)

szerk.: őszintén szólva én nem sok könyvet olvastam gyerekként. Egyszerűen nem érdekelt. Pár kötelezőt olvastam csak el, de már alig emlékszem valamire. Hiába olvastam annyira hidegen hagyott - pl az Egri csillagok - , sokszor közvetlenül olvasás után se tudtam már miről olvastam, mert az agyam teljesen máshol járt.

Ellenben 14 évesen Szalay Béla - Fizika c. könyvében olvastam a maghasadásról. Igaz akkor azt se értettem, de mégis olvastam! Többször is, hogy kicsit legalább megértsem! :) Saját pénzen vett Technika krónikája c. könyvet többször is kiolvastam. Valamint kicsit később kezdtem tudományos-ismeretterjesztő könyveket olvasni.
Szóval ilyenkor megkérdőjeleződik bennem, hogy mit is kéne erőltetni és mit nem? Fogalmam sincs.

[ Szerkesztve ]

(#27) Ringman válasza Dany007 (#26) üzenetére


Ringman
nagyúr

mondjuk az én családom szeret olvasni, ez rámragadt. 18 éves koromig elég sokat (de főleg ponyvát) olvastam.

Nem hát nem tanítják semmire. Kijön a gyerek a suliból, tud mindent persze, de egy interjún köpni-nyelni nem tud. Nem ismeri a logikát az érvelést, a vitát, csak az aktuális divatot és trendeket.

remélhetőleg az oktatás is átalakul, követi a világ változásait.
ma a legtöbb információ instant elérhető. control+F, keresőmotor, stb. teljesen más hozzáállást igényel.

(#28) Crystalheart válasza Dany007 (#26) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Lehet, meglepődsz, de fiatalon én sem olvastam sokkal többet, mint a kötelezőek. És sok kötelezőt ki is hagytam, pl. emlékszem, Az arany ember unalmas szappanoperának tűnt hetedikben, és csak 30 oldalra futotta belőle.

Ringman: Én mindenek előtt a retorikát hoznám vissza külön tantárgyként. Meg középiskolában a nyelvtanból különvenném a fogalmazást, mert ezek a fórumhozzászólások már diplomás szintnek számítanak ahhoz képest, amivel a többség az érettségit leteszi.

[ Szerkesztve ]

(#29) Kassadin válasza Ringman (#27) üzenetére


Kassadin
addikt

Átalakul, csak nem úgy, ahogy kellene.

[ Szerkesztve ]

(#30) Ringman válasza Crystalheart (#28) üzenetére


Ringman
nagyúr

retorika az tényleg fontos lenne. de amíg egy egyetemi oktató nem tud előadni...

egyébként jó lenne történelmi személyek előadásmódját is elemezni (főleg, amiről audió/audiovizuális felvételek vannak)

(#29) Kassadin

Ha mindent leírnék a magyar oktatásról (az utolsó 10 évről meg főleg), akkor abból ban lenne

[ Szerkesztve ]

(#31) Kassadin válasza Ringman (#30) üzenetére


Kassadin
addikt

Tudom, tudom. Tiltott.

(#32) Huma válasza Vladi (#25) üzenetére


Huma
addikt

Na látod. Ha még azt sem értetted amit írtam akkor hogy várod el egy gyerektől, hogy megértse a Kis herceget? Nem volt ott semmilyen vagy.

Felesleges ilyet olvastatni a gyerekkel mivel lehet valaki tiszta és nyitott, ha a felfogóképességét meghaladja a dolog.
A gyerekeknek olyan tanulságos történeteket kell olvasniuk ami számukra is érthető és pozitív üzenetet hordoz.

Izospórás harasztok: Sporofitonjuk sporangiumaiban haploid meiospórák keletkeznek.

(#33) Dluinet válasza Thrawn (#18) üzenetére


Dluinet
nagyúr

Én soha nem találkoztam az idézeteivel, utólag tudtam meg, hogy az FB használják.
Én 2006-ban Lévay Balázs Bestseller című műsorában láttam az írót és ott beszéltek a könyvéről.

"Mindig is első szerettem volna lenni!" - II. János Pál pápa

(#34) Vladi válasza Huma (#32) üzenetére


Vladi
nagyúr

Már mit nem értettem? Azt, hogy kevered a szezont a fazonnal? Az értelem és az érzelem 2 különböző dimenzió. Csak ennyire világítottam rá, mivel számodra ugyan az.

De olvastassanak.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#35) Huma válasza Vladi (#34) üzenetére


Huma
addikt

Még mindig nem dekódoltad amit írtam. Nem kevertem semmit semmivel. Hogy várod el egy kisgyerektől, hogy megértsen egy olyan könyvet ami jóval összetettebb mint az én kérdéses hozzászólásom, ha neked mint felnőtt gondot okoz az én hozzászólásom?
Bár gondolom ezt is a magad szintjén érted mint anno a Kis herceget. :)

A kérdéses, általad odaképzelt vagy-ot cseréld le és-re oszt megoldódik minden probléma.

Nem elég fejlettek emocionálisan és értelmileg sem a mű megértéséhez és a hozzá szükséges élethelyzetekkel sem valószínű, hogy gyakran találkoztak ill, ha találkoztak is akkor sem valószínű, hogy teljes egészében fel tudták dolgozni.
Egy hatodikosnak a Kis herceg csak egy bizarr, unalmas mese a kalapról (óriáskígyó+elefánt), a rókáról, rózsákról és a többi, számára érdektelen dologról.

Izospórás harasztok: Sporofitonjuk sporangiumaiban haploid meiospórák keletkeznek.

(#36) Vladi válasza Huma (#35) üzenetére


Vladi
nagyúr

Jó, nem értjük egymást, szerintem hanyagoljuk is.

A többit hanyagold.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#37) Huma válasza Vladi (#36) üzenetére


Huma
addikt

Csak a magad nevében beszélj. Én értelek téged.

Kötelező olvasmány: Zabhegyező.
De ez sem gyerekeknek való.

Izospórás harasztok: Sporofitonjuk sporangiumaiban haploid meiospórák keletkeznek.

(#38) Crystalheart


Crystalheart
senior tag

Eszembe jutott még egy Mórától: Rab ember fiai.

Nemrég olvastam csak el, és épp az forgott a fejemben, hogy ezt szinte bármilyen kisiskolásnak is fel lehetne adni - érdekes, néhol szomorú, de leginkább humoros. Igazi ifjúsági kisregény.

(#40) Ringman válasza Kalandor (#39) üzenetére


Ringman
nagyúr

para vagy nem para, de elég sok párhuzam van a jelenlegi világgal (hogy mögélássanak), gondolatébresztőnek szerintem jó.

nyilván nem 14 éves kor alatt kell olvasni, de szerintem hasznos lehet.

egyébként a magyar népmesékben vagy a Grimm-mesékben is vannak para részek, ha úgy vesszük. pl piroska és a farkas

szerk:
nem kell félrevezetni, beszélgetni kell ezekről.
pl Machiavelli által leírt elvek fellelhetősége a modern államok döntéseiben, stb

(#38) Crystalheart

fontos az is, hogy a kezdekekben minél egyszerűbb nyelvezetű könyvek kerüljenek terítékre.

[ Szerkesztve ]

(#41) Dluinet válasza Ringman (#40) üzenetére


Dluinet
nagyúr

14 éves kor alatt csak egyszerű gyerekkönyveket adnék kötelezőnek. Nem hiszem, hogy egy 12 évest a világ problémai izgatják, sokkal inkább az olvasásra rászoktató könyveket ajánlanék.

"Mindig is első szerettem volna lenni!" - II. János Pál pápa

(#42) Dluinet válasza Crystalheart (#38) üzenetére


Dluinet
nagyúr

Neked vámpíros volt az avatrod régen?

"Mindig is első szerettem volna lenni!" - II. János Pál pápa

(#44) Ringman válasza Kalandor (#43) üzenetére


Ringman
nagyúr

szerintem én is ezt írtam a #40-ben, hogy +14 (inkább 17-18) éves korban kellene. :)

amúgy is Orwell újságíró és haditudósító is volt, szóval a törivel

lehet a gyerek = max 18 éves korú megfogalmazásom volt félreérthető.

(#45) Fred23


Fred23
nagyúr

Én annak örültem volna, ha hamarabb olvastam volna el az Üvöltő szelek című regényt Emily Brontétól. A baj csak az, hogy fiatalon nem gondolja át a legtöbb ember, mit is olvas, miről is szól -legalább a számára- X mű, mit hasznosíthat belőle, egyáltalán mik benne az alapvető konfliktusok, problémák, stb. Szóval szerintem kár fiatalon kötelezőket olvastatni a diákokkal. Olvasni megtanulhat az internetet böngészve is. Meg szerintem jobban is jár, ha olvasás helyett mást csinál, mondjuk sportol. ( Ezt úgy mondom, hogy nem vagyok műveletlen. ) Akkor is jobban jár, ha a Deus Ex első részét viszi végig mindent elolvasva. De ahhoz sem árt, ha már elmúlt 14.

(#46) Crystalheart válasza Ringman (#40) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Szerintem ez a fenti pont egy egyszerű, mondhatni mesélő nyelvezetű kisregény.

Dluinet: Ja.

[ Szerkesztve ]

(#47) adalbert1


adalbert1
veterán

Köszönöm az ajánlásokat, egy részét már régóta el akarom olvasni (pl. az 1984-et barátnőm és lassan anyám is olvasta már, én meg évek óta csak kerülgetem).
Nekem most ez van a listám tetején:
Szun-Ce : A hadviselés törvényei

(#48) moonlight115


moonlight115
tag

A legtöbb itt felsorolt könyvet olvastam, Orwell, Capote, Golding nekem is kedvencem, és szerintem is a Potter könyvekkel lehet igazán megszerettetni az olvasást ált.iskolában. Teljesen más, mint filmen. A filmekből "csak" a könyvek "lelke" maradt ki.

Annyit tennék hozzá, hogy szerintem Merle Francia história c. regényfolyamát ( 13 kötet ) se lenne haszontalan elolvastatni a középiskolásokkal. 16-17. sz.-i történelem, kalandos, izgalmas és főleg tanulságos, közérthető. A történelmet szerintem így (is) kéne tanítani, az adott kor hétköznapi embereinek és uralkodóinak a mindennapi életét bemutatva. Nem pedig a mostani- ez a csata ekkor volt, ez és ez ekkor uralkodott, stb. , csupa adathalmaz, évszám...- módszerrel.

"Holdfényszonátának összedőlt a könyvespolca, mert bétóven sors szimfóniát rakott rá..." /by old rocker/

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.