Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) FRENK1988


FRENK1988
veterán

Mielőtt kérdeznél, légyszíves olvasd ezt el, így jó eséllyel választ kapsz!

Mi ez az egész parkolósdi a gyakorlatban?

Energiatakarékossági szempontból került bevezetésre, ugyanis ilyenkor a lemezek leállítása nélkül a fejszerelvény a parkolóvillára kerül. (Narancssárga.)
Ez jó, mert így nem fogyaszt energiát a fejmotor, hiszen nem kell pozícióban tartani, állandó gerjesztett mágneses térrel.

Mi akkor a baj?

Az, hogy például asztali gépben használt lemezeknél nem túl fontos az a pár tized Watt.
Viszont a fej állandó csapkodása feltételezhetően nem tesz jót az élettartamnak. A gyártó által garantált 300 ezres ciklust egyáltalán nem lehetetlen elérni akár fél év alatt.

Hogy miért? Mert egyrészt nagyon hamar parkoló állásba kerül a fej (0 – 8 másodperc nem ritka érték), másrészt amint oda kerül, egyből vissza is rántja a lemez fölé a fejet. Abban az esetben is, ha nincs adatforgalom.
Tehát 4 másodperces értéknél, 1 óra üresjárat alatt összeszedhet 900 darabot. Ez nem jó.

Plusz probléma, hogy ilyenkor a rendszer hajlamos megfagyni pár pillanatig.

Melyik lemez csinálja? Az enyém nincs is a listában!

Nem tudjuk. Jó eséllyel a 3.5"-os példányokból csak a Western Digital által gyártottakból némelyik, főként a Green széria.

2.5"-nál (az túlnyomórészt notebookos felhasználás miatt) viszont minden gyártónál elterjedt. Változtatni egyedül a Western Digital lemezeinél van lehetőség.

Ami pluszban bonyolítja a dolgot, hogy egy típuson belül nem csak a gyárilag megadott parkolási érték, hanem a módosítás eredménye sem egyezik. Következésképp próbálkozni kell.

Hogyan tudom megnézni, hol tart a parkolásaim száma?

Töltsük le a HD Sentinel nevű segédprogramot, célunknak az ingyenes verzió is megfelelő.

Telepíts és elindítás után válasszuk ki a kérdéses lemezt a listából!
Utána kattintsunk a S.M.A.R.T. fülre, majd az ablak egy üres részén
jobb gombos menü > Decimális adatmező.
Ekkor megkeressük a Load/Unload Cycle Count sort, és megnézzük az Adat oszlopot.

Ha ez az érték mondjuk fél év után sok ezren áll, akkor a parkolásig eltelő időtartam alacsony, ajánlatos módosítani.

Hogyan tudom változtatni a parkolásig eltelt időt?

Készítünk egy bootolható DVD-t vagy pendriveot. Utóbbit megtehetjük akár a HP USB Disk Storage Format Tool nevű programmal is.

Végül pedig magát a wdidle3 segédprogramot kell a pendrive gyökérkönyvtárába másolni. Csak a kitömörített wdidle3.exe fájlt.
A legújabbat érdemes használni, innét tudjuk letölteni.

Ezután csak egy olyan lemez legyen az alaplapra csatlakoztatva (USB-n nem működik), amit módosítani szeretnénk.

Gép újraindít, pendrive csatlakoztatva, USB boot engedélyezve a BIOS-ban.
BIOS-ban a SATA vezérlőt kapcsoljuk IDE módba!

Ha rendben indult a DOS operációs rendszerünk, a következőket írjuk be:

wdidle3 /R
Kiíratjuk az aktuálisan beállított időt.

wdidle /S300
Beállítjuk 300 másodpercre.
Lehet kisebb értéket is, de úgy tűnik, 30 mp alá felesleges menni, ami ezzel nem működik, mással sem fog.
Innentől 30 másodperces ugrásokban lehet megadni az értéket: 30, 60, 90, .. 270, és 300 a maximum.

wdidle /D
Elméletileg kikapcsolja a funkciót, valójában 3720 másodpercet állít be. A korábbi verziójú segédprogramok még így írták ki, az újabbak már Disabled üzenetet adnak.
A gyakorlatban mindkét esetben 3720 másodperc íródik a firmwareba.

Ezután gép kikapcsol, BIOS visszaállít, ha szükséges, pendrive eltávolít.

Vannak-e buktatók?

Igen, vannak. Egyrészről itt a firmwaret piszkáljuk, ez veszélyes, saját felelősségre!

Másrészt lehet, a megadott értékkel vagy nem működik, vagy egyéb gondok jönnek elő. Hiába írta a segédprogram DOS alatt, hogy sikerült a módosítás.

Ezért ha a művelettel megvagyunk, ellenőrizni kell!
Egyik hiba, hogy ezután pár másodpercenként magát a tányér forgását kezdi el leállítani. Figyeljünk oda, hallani. De HD Sentinelből is figyelemmel kísérhetjük a S.M.A.R.T. fülön, a Start/Stop Count sorban.

Másik, gyakoribb hiba, hogy a fejet továbbra is gyakran csapkodja. Ezt is a már említett Load/Unloud Cycle Count számlálóból olvashatjuk ki. De sok esetben hallani is.

Ezekben az esetekben állítsuk vissza 4 - vagy 8 másodpercre!

Mit tegyek hát?

Hogyha a módosítás mellett dönt valaki, ki kell kísérletezni, az adott lemez hol működik a vártaknak megfelelően. Általános, de még típusfüggő módszer sincs.
Jó esetben 60 – 300 másodpercre be lehet állítani, és a végén marad is a fej a parkolóvillán, míg nincs újabb adatforgalom.
Egyes esetekben pedig megfelelően működik a disabled parancs, ez lenne a legjobb.

Még valami?

Egy konkrét példa, egy problémásabb lemezzel.

Ha pedig sehogy nem sikerül, vagy nem szimpatikus a módszer, léteznek segédprogramok, amik az operációs rendszer betöltődése után kapcsolják ki ezt az energiagazdálkodási sémát, de ezt minden alkalommal kézzel kell beállítani.
A HD Sentinel is ki tudja kapcsolni egy újraindítás erejéig, de ezt is mindig el kell végezni, ráadásul nem is minden lemeznél működik. Azonban nem Western Digital gyártmányú lemezeknél egy efféle megoldások léteznek.

Hogyha wdidle3 hibát ír ki, és mindent a leírtaknak megfelelően csináltunk, másik alaplappal érdemes próbálkozni.

Eredeti hozzászólás:
Nekem is olyanom míg el nem adtam és lenyulták a postán :W wd7500aads

[ Módosította: mobal ]

Nem a lóerő öl, hanem a NYOMATÉK! :)

(#2) Plazmacucci


Plazmacucci
félisten

Hát ez szép. És csak WD meg Seagate maradt :DDD

Vissza kell vinnem pár kazettát.

(#3) McClane


McClane
aktív tag

Ez érinti azokat is akiknek WD MyBook külső tárolójuk van?

(#4) Komcsi


Komcsi
tag

Ennek nem örülök.. Nekem WD20EARS van.. Ha besz****k, akkor biztos meghülyülök.. 2Tb adat csak úgy a semmibe menne :)
Asszem kell venni még egyett, azt RAID-ba kötni.. :U

C:\Privátot előbb észreveszem!...

(#5) madgie válasza Komcsi (#4) üzenetére


madgie
titán

Két WD10EARS makkant már meg nálam rövid időn belül, lehet ezé'?

(#6) Black Dragon


Black Dragon
addikt

ciki...

(#7) vince válasza Komcsi (#4) üzenetére


vince
őstag

Olcsóbb lesz meghekkelni parancsorból :D

"Ha eredményesen akarunk valakit megcáfolni, bebizonyítva, hogy téved, előbb vizsgáljuk meg, melyik oldaláról szemléli a dolgot, mert arról az oldalról tekintve rendszerint igaza is van." - Blaise Pascal

(#8) vinibali válasza Komcsi (#4) üzenetére


vinibali
őstag

ha elvolastad rendesen a cikket, senki sem beszélt adatvesztésről...

BIOS/UEFI írás, helyreállítás, törlés, mentés! https://www.bvinarz.org/bios-iras/

(#9) Komcsi válasza madgie (#5) üzenetére


Komcsi
tag

Nálam egy WD15EADS vacakolt kb fél éve, de annak tudom az okát.. A partíciós tábla ugrott szét, de elég volt az is.. :)
Akkor kb 1TB adatot veszítettem.. :P Előfordul....

vinibali: Elolvastam rendesen.. Abból következtettem, hogy kevesebb az élettartam e hibából adódóan,akkor bármikor behalhat a HDD.. És veszik minden nem? :U

[ Szerkesztve ]

C:\Privátot előbb észreveszem!...

(#10) Gusztáv


Gusztáv
addikt

Arról van valami lista, hogy melyik oprendszereket érinti? Mert a cikkben szép homályosan van megfogalmazva. Van 2 db 1 TB lemezem, jó lenne ha nem hullanának el.

Laci

(#11) Motion_Blur


Motion_Blur
félisten

Ilyen nincs...most akartam 2TB-s vinyót venni, tegnap lehozzák hogy a Samu kiszáll/beolvad, most meg ez... köszi :W

Stavelot 2, easily full throttle into another twenty second top gear flatout section

(#12) v3g374


v3g374
tag

Jó a cikk, csak azt nem írja, hogy pontosan milyen operációs rendszer alatt merül fel a probléma. Két 1TB greenem is van, eddig nem volt velük gond. De akkor most csak unix, linux-ok alatt van gond?
Jó lenne, ha valaki tisztázná ezt. Még a WD cikke is elég homályos... amúgy a tökömnek van kedve vele vacakolni, ha nem is merül fel a probléma xp 32-bit alatt. Arról nem is beszélve, hogy nem alaplapi vezérlőn használom, hanem sata kártyán. (Az alaplapon nincs sata vezérlő.)

(#13) Jim Tonic válasza Motion_Blur (#11) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

Most játszod az eszed, vagy mi a baj? :U

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#14) DBob


DBob
őstag

Ezt a fej parkolós dolgot szerintem eddig is tudtuk, sokakat zavart is a "miért kattog a hdd???!!!".

Én úgy oldottam, és jelenleg is úgy oldom meg a külső hdd-nél, hogy folyamatosan van adatmozgás. Ha más nem, torrent seed.

(#15) lujó55


lujó55
őstag

Nem is gondoltam, hogy a "green" erre a megoldásra alapozta az energiahatékonyságot. Azt hittem arany vezetékek vannak az elektronikán, hogy kisebb legyen az ellenállásuk. Az ára is arany volt mikor vettem...
Nem örülnék ha meghalna.

(#16) Angel1981


Angel1981
veterán

Vajon tetszőleges időtartamot is meg lehet adni?
Ha pl. "s600"-at írunk be, 10 perc után parkol le?

Egyébként ezt a 8 mp-et hogy gondolták eleve komolyan? :F
Józan ésszel belegondolva is többet veszthetünk, mint nyerhetünk - olyan ez, mint aki minden piros lámpánál leállítja a motort; lehet, hogy spórol vele éves szinten pár ezer forintnyi üzemanyagot, de az önindító, és a motor is hamarabb fog meghibásodni, ami végső soron sokkal többe fog kerülni... :U

[ Szerkesztve ]

(#17) djculture


djculture
félisten

Legközelebb véletlenül bennemarad egy hiba hogy a disc 10mp en belül megsemmisiti önmagát:)

(#18) DBob válasza Angel1981 (#16) üzenetére


DBob
őstag

A stop-and-go rendszerek nem használják az önindítót.

A motor meg legalább 5-10 nagyságrenddel többet kopik attól hogy használod, mint hogy leállítod és elindítod, még így is.

[ Szerkesztve ]

(#19) Lars


Lars
őstag

Abu, ennek légyszi járj utánna, hogy melyik oprendszerek alatt érinti a winyókat, elég fontos információ.
Ha nem csak linuxot, akkor kénytelen leszek én is bűvészkedni. Nem örülnék, ha buknám a cuccot rajta, főleg hogy egy 1 TB-s samu halála után költözött a gépembe, amiről szintén buktam az összes cuccot :)
Mondjuk azóta van RAID 1-ben NAS, és azon tárolom a fontos cuccokat. Viszont gariztatni sincs kedv :)

(#20) Alchemist


Alchemist
addikt

Hasonló probléma a WD6400BEVT (Scorpio Blue) notimban lévő merevlemezzel is fennált.

Éppen olvasok egy érdekes könyvet az antigravitációról... képtelen vagyok lerakni.

(#21) Oliverda válasza Motion_Blur (#11) üzenetére


Oliverda
félisten

Vegyél Seagate Green-t. Most az a legjobb. :K

Amúgy minden márkából van és lesz is hibás széria...sajnos. Egy WD10EARS nekem is megadta magát kb. egy év után. Szerencsére az adatokat le tudtam menteni.

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#22) szakalistvan válasza Alchemist (#20) üzenetére


szakalistvan
senior tag

Mármint milyen hiba?
Nekem is van 500as green,nem szeretném ha gallyra menne...

(#23) Motion_Blur válasza Oliverda (#21) üzenetére


Motion_Blur
félisten

Köszönöm, ez hasznos hsz. volt :R

Stavelot 2, easily full throttle into another twenty second top gear flatout section

(#24) Angel1981 válasza DBob (#18) üzenetére


Angel1981
veterán

Nem a stop and go-t említettem, hanem ha valaki manuálisan ki-be kapcsolja a motort.
És jobb ha tudod, a motornak sokkal károsabb a ki be kapcsolgatás, mint a folyamatos járás - és ez sok más mechanikus gépre igaz.
Találó az 5-10 nagyságrend, csak épp abba az irányba, amit én mondok. Ha 1 órán át ki-bekapcsolgatsz egy motort, az legalább olyan káros, mintha 10 órán át folyamatosan menne.

[ Szerkesztve ]

(#25) Cyberpunk


Cyberpunk
félisten

Nekem is van egy 1TB-os Caviar Green, de azon nincs rendszer csak adattárolásra használom :U Kell félnem?

"You said you'd always be there for me.... but you're not..."

(#26) Roxbury válasza DBob (#18) üzenetére


Roxbury
őstag

Mint gépészmérnök, ki kell, hogy javítsalak. :B

A belső égésű motor kopásának 90, ismétlem 90%-a indításnál és leállításnál keletlezik, mivel ilyenkor még nem tökéletes a fémes alkatrészek közötti olajfilm, így sok mikro részecske érintkezik és olvad össze, szakad le.

Ha pizzafutár vagy és napi 50 km-et mész csak, de 50 címre, az rosszabb sokkal-sokkal, mintha napi 1000 km-et mennél egyhuzamban. Amikor már jár a motor, gyakorlatilag elhanyagolható a kopás, mivel a hajtókar csapágyak, a vez tengely, és a dugattyú egy olajfilmen fut, így nincs fémes érintkezés (normális olajat használva és rendszeresen cserélve, szűrővel együtt).

Csak egy tipp: kerüljétek a folyamatos indítást és leállítást, meg a gyakori hideg üzemet. Az nyírja ki a motorokat. Opel ECOTEC blokk például a sok "türelmetlen" ember miatt van úgy méretezve, hogy a felső dugattyú gyűrű sokkal puhább más blokkokhoz viszonyítva még házon belül is, hogy hidegen hajtva ne eresszen el annyi olajat a gyűrű mentén, és ne legyen akkora kopás, de sajnos emiatt meg eléggé szeretik enni az olajat.

De ez iszonyat nagy OFF, ahogy nézem. :D

A vinyóra visszatérve, ahogy látom Linuxos rendszereknél van ilyen probléma.

[ Szerkesztve ]

| Galaxy S23 | Watch5 Pro |

(#27) Kendek


Kendek
MODERÁTOR

Hasonló problémán szokott segíteni a
hdparm -B 255 /dev/sdX
parancs, persze IntelliParknál nem biztos, hogy működik.
Rákeresve egyébként az derül ki, hogy ezzel már évekkel ezelőtt is voltak problémák, konkrétan 2008-as téma is van róla. Így nem is nagyon értem, hogy miért éppen most lett belőle "ügy".

<-ƘƘ->

(#28) .mf


.mf
veterán

Meglepődtem, hogy hírként írta Abu, és azon még jobban, hogy a kommentelőknek is új :Y Ez már egy nagyon rég ismert hiba, kb az első WD GP-széria után egy évvel fény derült rá. Na jó, azt tudom felhozni mentségetekre, hogy ez főleg linux alatt jelentkezik, windows alatt kevésbé (de ott is). S nem csak ezeknél, hanem más winyóknál is: első generációs WD GP-nél (van egy WD500AACS-em, ott vettem először észre, miután kvázi-NAS szerep után fájl-szerver winyója lett, csak néztem, hogy már ~165k+ Load/Unload Cycle Countnál tart ~12k óra után, vagy akörül... WDxxEARS-nál úgy emlékszem pont ezért le is tiltották az agresszív parkoltatást; igaz a WD15EARS lemezem is 10-es LCC/óra arány körül van. De ami még rosszabb állapotban van, az egy régi kiszuperált WD600BEVS notiwinyó, ami a fájlszerver rendszerlemeze, na az 25-30-as LCC/óra aránnyal "büszkélkedhet". Szerencsére egy már bad sectoros, kiszuperált lemez, amin főleg csak a rendszer van, nincs rajta nem-duplikált adat -- de ez nem GP, csak sima notiwinyó.

Szerk: látom Kendek közben beelőzött, míg ezt írtam :))

[ Szerkesztve ]

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#29) Dzsekó


Dzsekó
addikt

LOL :)

Ezt én már 2 éve tudom, és ezzel a wdidle3-mal szépen be is állítottam a WD-imet.
Még az EACS szériánál kezdtem állítgatni, amiket még rendesen kezelt a wdidle3 és ki lehetett kapcsolni ezt a funkciót: "wdidle3 /D" ahol a D a Disable.
EADS és EARS-nél is működik a D, de azt csinálja, hogy baromi nagyra (max.-ra) veszi ezt az időt, valami 56 perc körülire. Itt már nagyon ritkán rakja ki a fejet park állásba a vinyó, az 5 perc még kevés azért. A "wdidle3 /R" meg nem menti a beállításokat, hanem Riportol, listázza a jelenlegi beállításokat.

Egyébként a 2,5"-os WD Blue-k is kattognak, de azoknál nem jó ez a progi, csak elrontja a vinyót és össze-vissza fog kattogni.

(#30) DBob válasza Angel1981 (#24) üzenetére


DBob
őstag

Sokkal károsabb, ezért is írtam hogy 5-10 nagyságrenddel nagyobb a kopás a motor használatából kifolyólag.

Ha nem lenne károsabb, gyakorlatilag végtelen lenne az okozott kopások aránya.

(#31) _Volkovy_


_Volkovy_
nagyúr

Az normális, hogy a 150 gigás Raptorok kattognak, ha masszívabban olvasnak/írnak?

(#32) Angel1981 válasza Roxbury (#26) üzenetére


Angel1981
veterán

Ott a pont! :K
Köszönöm kolléga! ;)

#30 DBob: bocs, nem értem, most miről beszélsz. Mondom; inkább menjen egy motor 10 órán át folyamatosan, minthogy 1 órán át egyfolytában ki-be kapcsolgassuk.

[ Szerkesztve ]

(#33) Roxbury válasza Angel1981 (#32) üzenetére


Roxbury
őstag

;)

+1

[ Szerkesztve ]

| Galaxy S23 | Watch5 Pro |

(#34) djculture


djculture
félisten

Én a win7 be az energiagazdáslkodási sémáknál első dolgom eleve a vinyó kikapcsolást is "soha" ra tenni.Utálom ha kattan a vinyó mikor elindul.

[ Szerkesztve ]

(#35) bbandi


bbandi
tag

Pont ezt a javítást csináltam meg pár napja (valaki írta korábban a hdparm-ot, az hibát ad vissza), bár nem állítottam át IDE módra a vinyót, anélkül is ment.
A probléma gyakorlatilag csak rendszerlemezeknél jön elő: 8 mp után parkol a fej, rá pár mp-re valami logol. Windows nem tudom miért kevésbé érzékeny erre, talán kevesebb a log?
Mindazonáltal szerintem elég hülyeség egy asztali vinyót 8mp idle után parkoltatni.

@djculture: ez nem kikapcsolás, csak a fejet veszi ki a lemezek mellé, a lemezek attól pörögnek.

[ Szerkesztve ]

(#36) Sz.Miki


Sz.Miki
őstag

Ez a jelenség gondolom awindows 7 használókra nem vonatkozik, mi a helyzet az XP-t használókkal?
Eddig csak Linuxot hallottam mindenhol, jó lenne ezt konkretizálni.

(#37) lapa


lapa
veterán

nekem x típusú 2 tb-os (összesen 1 x 1 tera írt) lemezt nem mountolt tegnapelőtt, ami kb a szívinfarktust hozta rám, mert egy truecrypt partíció van rajta. aztán kiderült, hogy a truecrypt tud mountolás nélkül kapcsolódni a lemezhez, és akkor egy fsck pár óra alatt meggyógyította. előtte csak olvasva volt, egy darab 50kb-os feliratfájl lett ráírva, majd szabályszerűen unmountolva és kikapcsolva.

ha ez a baja, akkor ilyen szarakodósat nem is tudok csinálni, mert noti külső vinyója.

(#38) DBob válasza djculture (#34) üzenetére


DBob
őstag

Te másról beszélsz.

Nem áll le a motor, hanem csak kihelyezi a fejet. Ez történik túl gyakran bizonyos esetekben, és ez S.M.A.R.T.-on is követhető. Ahogy már páran mondták, ebből régóta van issue, nem tudom én se miért épp most borult ki a bili.

A megoldás egyszerű. Vagy külön toolal átállítani ezt a paramétert, vagy nem hagyni 8mp "szünetet" a hdd-nek. Egy rendesen kihasznált NAS esetében utóbbi amúgy se gyakori véleményem szerint.

Nekem 4.650 óra üzemidő van a hdd-ben, és 9.514 alkalommal tette ki a fejet parkolásba.
Ez elég messze van a 8mp-enkénti parkolástól szerencsére :))

(#39) Devid_81


Devid_81
nagyúr

Megcsinálhatták volna kicsit automatikusabbra azt a frissítést.

...

(#40) grex4


grex4
aktív tag

pont ez a problémám egy WDC WD5000BEVT notivinyóval Windows 7 alatt, 579óra (24nap) üzem alatt 67416 parkolás rendszerlemezként, ez a wdidle meg nem akart működni, bár achi-ide mód állitgatás sincs a lapos bioszában, igy nemtudtam vele mit tenni csak hallgatni a click-click dolgot.... ma tettem át külső rack-be és változatlan...

anno minden agyas itt a ph-n azt mondta hogy normális... meg szar a szigetelés... meg a fülem...

Nah kérdésem viszont lenne, ez a wdidle a vinyóban állit át valamit? mert akkor megpróbálnám másik alaplapban! valaki?

üdv

(#41) Pistiboy88


Pistiboy88
aktív tag

Hát én is megszívtam egy vinyóval, igaz Samsung, noti vinyó. HM320II

Hát sajnos ennek is annyi. Ahonnan van, az a bolt meg már csődbe ment ... :((

(#42) _Volkovy_


_Volkovy_
nagyúr

Erre valaki valamit?
Mielőtt még kiderül valami csúnyaság ezekről is..

(#43) kenwood3 válasza Pistiboy88 (#41) üzenetére


kenwood3
őstag

És ez , hogy jön a WD hibájához? :U
(#42) _Volkovy_ Sentinel mit dob rá?

[ Szerkesztve ]

Mi az az ekezet dragasag??

(#44) _Volkovy_ válasza kenwood3 (#43) üzenetére


_Volkovy_
nagyúr

Tökéletesek.
Egyikben valami 100-valahány nap van, a másikban 56.
Egyébként rohadtgyorsak és hibátlanul mennek, de ez a hang egy kicsit zavar. Bár még nem hallottam másikat, lehet, hogy minden Raptor ezt csinálja..

(#45) #31757056


#31757056
törölt tag

Atom boldog vagyok, pont most akartam beruhazni egy Scorpio Blue noti vinyora :)

Csak azt nem ertem, hogy mielott alkalmaztak ezt a technologiat, a WD laborjaiban a tesztidoszak alatt ez a problema senkinek sem tunt fel vajon? Foleg, ha valami ujitast bevezetnek, azt meginkabb tesztelni kellene elesben, a forgalomba hozatal elott. Vagy jozan paraszti esszel rosszul gondolom?

(#46) kenwood3 válasza _Volkovy_ (#44) üzenetére


kenwood3
őstag

Hát akkor nem tudom de ha jól értelmezem kettő van neked belőle és mind a kettő ezt csinálja ?!...Akkor szerintem ha elejétől fogva ilyenek akkor ez elvileg"normális" lehet náluk :U
De ha tévednék majd kijavítanak :K

[ Szerkesztve ]

Mi az az ekezet dragasag??

(#47) Male válasza Oliverda (#21) üzenetére


Male
nagyúr

Mondjuk Samsungból betehették volna az F4 EcoGreent az F3 EG helyett... cseppet gyorsabb, és nem éppen tegnap jelent meg :U , így lett volna korrekt.

(#48) Lacix29


Lacix29
őstag

Nekem ez oldotta meg WD 5000BEVT 500 Gigás notebook vinyónál a problémát Windows 7-en. (Játékok folyamatosan akadtak, szabályos időközönként mp-ekre lefagytak) hdparm-os megoldás.
Német link: [link]

(#49) Male válasza Pistiboy88 (#41) üzenetére


Male
nagyúr

Ahogy más is mondta, ez nem tartozik ide... viszont: elvileg kapnod kellett egy bolt által lepecsételt Samsung garipapírt a vinyóhoz. Azzal a rossz vinyót beviheted a Samsung szervizbe, nem kell hozzá a bolt. Egyébként pedig ha becsődölnek is, a garit intézniük kell(ene).

Hogy a témához is hozzászóljak: Nekem ez a kattogás Linux alatt Samsung notivinyóval (HM160HC) is volt. A SMART-ban is emelkedett folyton az érték, akár hányszor Linuxot használtam pár órán át. Win alatt nem jelentkezett.

[ Szerkesztve ]

(#50) DBob válasza #31757056 (#45) üzenetére


DBob
őstag

Én továbbra is azt látom, hogy minden működik remekül, a specifikációk szerint, és nincs gond a technológiával, sem a WD laborjával, se a tesztidőszak alatt a józan parasztok eszével. Annyi gond van, hogy újításnak nem nevezendő, minden WD Green használja ezt, évek óta.

Energiatakarékos hdd, energiatakarékos módba kapcsolja magát 8mp múlva. Ha usernek nem tetszik, átállítja, vagy nem vesz többé energiatakarékos hdd-t. A tool meg régóta elérhető. :U

Felmerült bennem az is, nincs-e itt némi pánikkeltés a háttérben valamilyen okból. Minap Seagate megveszi Samsungot, ma hirtelen "hibás" lesz minden, a WD legjobban menő szériájában futó hdd...
Világ egyik fele Samsungot siratja, másik tépi a haját a WD-je miatt, Seagate meg dörzsöli a markát ;)

(#51) _Volkovy_ válasza DBob (#50) üzenetére


_Volkovy_
nagyúr

..vagy rendeli bőszen az SSD-t

(#52) _Volkovy_ válasza kenwood3 (#46) üzenetére


_Volkovy_
nagyúr

Használtan vettem mindkettőt, de ugyanazt a hangot csinálják, már amennyire hallom.

(#53) Male válasza #31757056 (#45) üzenetére


Male
nagyúr

Vagy feltűnt.... csak épp kiszámolták, hogy a gariidő végéig így is bírja... aztán rájöttek, hogy elmérték/elszámolták, így jön a javtás ;]
/Mielőtt nekemesnek a WD-hívők, a smiley nem véletlen..../

[ Szerkesztve ]

(#54) TESCO-Zsömle válasza _Volkovy_ (#42) üzenetére


TESCO-Zsömle
félisten

Nálunk a családban 4 raptor döglött meg, ebből 3 érkezés után egy héten belül.

Felpörögtek, aztán klatty...klatty...klatty...klatty...

Sub-Dungeoneer lvl -57

(#55) Zoli133 válasza _Volkovy_ (#52) üzenetére


Zoli133
őstag

Hátha megnyugtat nekem van egy 160-as raptor a gépemben ami már több mint 364 napot üzemelt és hibátlan a hang meg rezonancia én is halottam eg yideig aztán házat váltottam hd sentinel alapján még hibátlana dolog.

"It's a fez. I wear a fez now. Fezzes are cool."

(#56) _Volkovy_ válasza Zoli133 (#55) üzenetére


_Volkovy_
nagyúr

Nem házfüggő, asztalra kirakva is csinálja azt a jellegzetes kattanást.
De mivel mindkettő ugyanúgy nem lehet hibás, ezért..

Köszönöm a kedves szavakat Zsömle, ezek használtak, már mentek 56 illetve 100-akárhány napot, egy héten belül megdögleni már nem fognak. :D

[ Szerkesztve ]

(#57) bbandi válasza grex4 (#40) üzenetére


bbandi
tag

Nekem nagyon úgy tűnt, hogy a firmware-be piszkál bele (progi is kiírta, hogy ha most elmegy az áram akkor megszívtad)

(#58) Dyrg


Dyrg
aktív tag

Sziasztok, végigolvastam a hozzászólásokat, de nagyon nem derült ki, hogy csak linux alatt lenne probléma... nekem xp-m van eddig más baja volt a WD10EADS -emnek, de lehet közre játszik. A HD tune-nal való tesztelés alatt megesik egy párszor hogy lemegy 2 mb ra aztán visszamegy... az elején sajnos mindig csinálja, lehet, hogy ott hibás? :F

És azt tudja valaki, hogy most akkor 5400 -on vagy 7200-on pörög? Mert a honlapon ez van
5400-7200 a fordulatszámot is állítaná? :Y

Megvenni és megszerelni...

(#59) robyeger válasza v3g374 (#12) üzenetére


robyeger
addikt

minden féle windowsban beállíthatod, hogy mennyi idő múlva vagy soha ne kapcsolja le (energiagazdálkodásnál) a winyókat, ezért emlegetik a Linux-ot. Mivel csak a green családot írják a hírben, tuti hogy van összegüggés azzal, hogy a green WD-k menet közben több fokozatban is változtatják a fordulatszámukat, érdekes, kíváncsi lennék a hiba pontos részleteire.
Azt nem tudja valaki, hogy a nagy okos? Win7, ha egyetlen egy byte-ot nem írok a merevlemezre, op.rendszer leállításnál (restart & shutdown); mi a fészkes fenének ébreszt fel minden winyót, hogy egy pindurkát írjon rá vagy olvasson róla???

Keresem a 9th Company: Roots Of Terror játék magyar feliratos változatát,mindenféle megoldás érdekel; Intel Pentium-D940/''C1''stepping/ (1.3V-200x16) @ (1.43V-333x12) 4Ghz

(#60) GIJoe


GIJoe
addikt

Aztaaa, eddig WD greent ajánlottam mindenkinek.. :B

(#61) Male válasza Dyrg (#58) üzenetére


Male
nagyúr

Teszt közben biztos nem idle a vinyó 8 másodpercig, szóval mástól lehet. Inkább valami más is használja közben.

Nem állít, fix fordulatszámú mind. ( ez pont olyan, mint a Quantum amit csinált az LCT valamelyik sorozatánál... odaírta, hogy a fordulatszám "Sub 7200".... aztán ki tudja mennyin ment valójában, de aki csak a 7200-ra figyelt, azthitte gyors vinyót vesz )

(#62) Sz.Miki válasza Dyrg (#58) üzenetére


Sz.Miki
őstag

Rendszer hdd-nek használod? Mert álltalában ilyen betörés akkor szokott lenni, amikor az os valamiért hozzányúl a hdd-hez teszt közben.
Én úgy tudom, hogy dinamikusan szabályozza a pörgetési sebességet, valamelyik küllföldi teszben ezt ki is fejtik van valami neve is wd nyelven.

Ha jól emlékszem itt olvastam róla

[ Szerkesztve ]

(#63) Oliverda válasza Dyrg (#58) üzenetére


Oliverda
félisten

5400 RPM. A többi marketing bullshit.

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#64) grex4 válasza bbandi (#57) üzenetére


grex4
aktív tag

köcce a választ, akkor megpróbálom újra. (bár emlékeim szerint anno csak a /Disable parancsot emlegették megoldásként, ez az /s300 tuti jo lesz.)

kerítek akkor vhonnan egy lemezt :)

Bár az is érdekes hogy a Hp mint laptopgyártó nem tud ilyesmiről, 2 hónapja teszteltették a vinyómat bioszból és lefutott szal nem lett volna kötelező gariztatni, bár felajánlották ha úgy gondolom kicserélik...

üdv

(#65) Solicidium


Solicidium
aktív tag

Adott az 1 terás wd greenem, listában benne van a típusszáma, op.rendszer win7. Energiagazdálkodási funkciók nem játszanak, mindent megpróbáltam már. "Hibajelenség" (ha ez hibának nevezhető): 1. zenét hallgatok: flac: semmi gond, mp3-ak egy része: megy a zene, elindul az új szám, majd néhány másodperc múlva megakad a szám lejátszása, kemény kerregés rövid ideig, aztán megy gond nélkül. És végig utána az albumról az összes tracknél. 2. (ez szerintem az 1.-es pont derivátuma) Counter-strike 1.6: custom hangok, valaki fejlövést kap, adott szerver custom hang lejátszana, erre óriáslagg, vinyókerregés, majd hang szaggatva lejátszik.... Régebbi Hitáimnál nem volt ilyen. Rendszer ssd-n. Örülnék, ha valaki tudna erre érdemben mondani valamit. Ugye ez nem fícsör? Mert akkor jön a Hitachi "green"-je a gépembe, ha kapható lesz.

(#66) Angelo69


Angelo69
senior tag

A link mindenkinek jol mukodik?
Mert nekem csak bedob egy oldalt de ott sehol nem talalom az iso-t... :(
Help please. :R

"Én ilyen egyszerű gyerek vagyok, oxigént alakítok széndioxiddá... semmi váratlan fordulat."

(#67) sz0k3e_


sz0k3e_
aktív tag

hmm
714óra power-on time, 21000 load/unload cycle :U

#66: előbb nekem se ment, de most már rányomsz és egyből dobja az iso-t

[ Szerkesztve ]

"What next in the parade of constant obstacles?"

(#68) Zoli133 válasza _Volkovy_ (#56) üzenetére


Zoli133
őstag

Akkor passz lehet én vagyok süket de nálam már elég sokat mentek tehát nem hiszem hogy szériahibájuk lenne a raptoroknak (ugye 2 az már széria) tehát csak nem lesz vele problémád.

"It's a fez. I wear a fez now. Fezzes are cool."

(#69) Male válasza Solicidium (#65) üzenetére


Male
nagyúr

Nem terheli közben semmi se a vinyót, se az SSD-t? Ha terheléssel függ össze, akkor SATA drivert nézd meg...

(#70) _Volkovy_ válasza Zoli133 (#68) üzenetére


_Volkovy_
nagyúr

Szerintem se, csak ha már WD para van, akkor gondoltam megkérdezem.

(#71) Amartus


Amartus
senior tag

Jól számolom?
51 nap 11 óra = 4446000 sec.
load/unload cycle = 16105 (ápr. 20)

4446000/16105 = 276 sec => 5 min

hdd: WD15EARS

Ha nem jó, vagy máshogy kell számolni, akkor javítson valaki, ne hagyja, hogy marhaságot írjak!

Istenem, tele van csillagokkal...

(#72) ZeUS2140 válasza _Volkovy_ (#44) üzenetére


ZeUS2140
aktív tag

Szia. Nekem 74gb-s ropim van már jó pár éve.
Én is hallom az első perctől kezdve. A gép 24h-ban megy és 10 órát előtte ülök.
Néha kattan (főleg folyamatos adatmozgás közben). De már így megy évek óta és smart szerint minden tökéletes. Szerintem "ez ilyen kattogós vinyó" :)
Egy smart leírást tudna valaki linkelni lehetőleg magyarul?
Ilyen load/unload-ot nekem a speedfun pl nem ír. LCC van, de ott meg 200/200/0 van. Nem tudom, hogy melyik szám milyen értéket takar. Hogy az most db, vagy x10, x100 érték.
Előre is köszi.
3 wd20ears-om van. Kettő 50.0AB50, az utoljára vásárolt 51.0AB51-es FW-vel jött.
De szinte mindnek ugyan azok az értékei vannak smart szerint.

hülye ember nincs, csak keveset kérdez...

(#73) Zotya84 válasza Oliverda (#21) üzenetére


Zotya84
őstag

Én is az alapján vettem meg a egy olyat... Jól szuperál. (Barracuda Green)

Mi ez a hülyeség? Nokiánál ütésállóságot nem fejszével kellene tesztelni, hanem elkezded ütni egy 3310-zel... - L3zl13

(#74) ZeUS2140 válasza ZeUS2140 (#72) üzenetére


ZeUS2140
aktív tag

[link] smart magyarázat részt megtaláltam. sry.
Csak google minden áron eset smart-ot akart rámtukmálni :)

hülye ember nincs, csak keveset kérdez...

(#75) sz0k3e_ válasza ZeUS2140 (#72) üzenetére


sz0k3e_
aktív tag

speedfan-nál a RAW data oszlopot kell nézni

"What next in the parade of constant obstacles?"

(#76) Komcsi válasza DBob (#50) üzenetére


Komcsi
tag

:R

C:\Privátot előbb észreveszem!...

(#77) TESCO-Zsömle válasza _Volkovy_ (#56) üzenetére


TESCO-Zsömle
félisten

A negyedik vinyó másfél év használat után döglött meg ugyanígy, ráadásul menet közben.

Épp filmet néztünk, mikor kép megszakadt, hang fennakadt és csak klatty...klatty...klatty...

Sub-Dungeoneer lvl -57

(#78) sz0k3e_ válasza Angel1981 (#16) üzenetére


sz0k3e_
aktív tag

Most néztem meg, 8 - 300sec között lehet neki megadni csak, 8-12,7másodpercig tizedmásodpercenkénti felbontással, felette 30sec-es felbontással. Szal 12.8sec az már 30 :)

"What next in the parade of constant obstacles?"

(#79) devast válasza Pistiboy88 (#41) üzenetére


devast
addikt

Az szívás. Csak hogy boldogabb legyél, ittvan az enyém:
ID# ATTRIBUTE_NAME FLAG VALUE WORST THRESH TYPE UPDATED WHEN_FAILED RAW_VALUE
1 Raw_Read_Error_Rate 0x002f 100 100 051 Pre-fail Always - 0
2 Throughput_Performance 0x0026 252 252 000 Old_age Always - 0
3 Spin_Up_Time 0x0023 090 090 025 Pre-fail Always - 3060
4 Start_Stop_Count 0x0032 100 100 000 Old_age Always - 83
5 Reallocated_Sector_Ct 0x0033 252 252 010 Pre-fail Always - 0
7 Seek_Error_Rate 0x002e 252 252 051 Old_age Always - 0
8 Seek_Time_Performance 0x0024 252 252 015 Old_age Offline - 0
9 Power_On_Hours 0x0032 100 100 000 Old_age Always - 6065
10 Spin_Retry_Count 0x0032 252 252 051 Old_age Always - 0
11 Calibration_Retry_Count 0x0032 100 100 000 Old_age Always - 10
12 Power_Cycle_Count 0x0032 100 100 000 Old_age Always - 77
191 G-Sense_Error_Rate 0x0022 100 100 000 Old_age Always - 2
192 Power-Off_Retract_Count 0x0022 252 252 000 Old_age Always - 0
194 Temperature_Celsius 0x0002 064 062 000 Old_age Always - 34 (Lifetime Min/Max 21/38)
195 Hardware_ECC_Recovered 0x003a 100 100 000 Old_age Always - 0
196 Reallocated_Event_Count 0x0032 252 252 000 Old_age Always - 0
197 Current_Pending_Sector 0x0032 252 252 000 Old_age Always - 0
198 Offline_Uncorrectable 0x0030 252 252 000 Old_age Offline - 0
199 UDMA_CRC_Error_Count 0x0036 200 200 000 Old_age Always - 0
200 Multi_Zone_Error_Rate 0x002a 100 100 000 Old_age Always - 8
223 Load_Retry_Count 0x0032 100 100 000 Old_age Always - 10
225 Load_Cycle_Count 0x0032 100 100 000 Old_age Always - 1095

2db g-error szerintem azért van, mert néha bezörgeti a 6 vinyó a gépházat, és olyankor belerúgok :DDD Ez még csak 6ezer óránál tart... még egy év sincs :)

A hírhez:
Van pofája ezt most bejelenteni, mikor évek óta ezzel szív gyakorlatilag minden linuxos ember... Ez a szemét 3-6 hónap alatt simán kinyír egy vinyót ha 0-24 megy...

(#80) shteer válasza GIJoe (#60) üzenetére


shteer
titán

én fogok is :)

WD10EARS és érkezőben a WD15EARS

..szerintem jónak tűnik

(#81) molnarpeter válasza Angelo69 (#66) üzenetére


molnarpeter
nagyúr

Nekem sem megy... Nem mintha sok üres CD-m lenne itthon :DDD Amúgy WD10EARS

mp

[ Szerkesztve ]

(#82) dabadab válasza robyeger (#59) üzenetére


dabadab
titán

"minden féle windowsban beállíthatod, hogy mennyi idő múlva vagy soha ne kapcsolja le (energiagazdálkodásnál) a winyókat"

Linuxban is, ez nem erről szól, a WD olyankor is leparkolja a fejet, amikor nem megy el még aludni és ezt nem lehet a szokásos SATA parancsokkal állítgatni.

DRM is theft

(#83) maross


maross
veterán

meg jo hogy 4darab caviar green van a gepemben, ossz 6.5 giga :D

eladó 100+ új/használt társasjátékom: https://tinyurl.com/tarsasjatekok

(#84) ZeUS2140


ZeUS2140
aktív tag

Valaki segítsen már egy picit :)
Belevesztem a számokba és bizonytalan vagyok, hogy jót nézek/látok-e :)
120 napot ment a winyó
Load/unload cycle count: 1D0E
Start/stop count: 148

Ha jól számolok:
120x24x60x60=10.368.000sec
LCC: 7438
az 10368000/7438=23min
Akkor most a vinyó átlag 23 percenként "parkol"? Ez normális, vagy wdidle-zzek?
Ráparáztam kicsit és ezt tetézi, hogy nem sokat aludtam a héten :)

hülye ember nincs, csak keveset kérdez...

(#85) maross válasza ZeUS2140 (#84) üzenetére


maross
veterán

ezt melyik progival lehet megnezni?

eladó 100+ új/használt társasjátékom: https://tinyurl.com/tarsasjatekok

(#86) Lacix29 válasza maross (#85) üzenetére


Lacix29
őstag

Én pl ezzel nézem:
WD Data Lifeguard Diagnostic
[link]

(#87) ZeUS2140 válasza maross (#85) üzenetére


ZeUS2140
aktív tag

HDSentinel, speedfun, vagy bármivel, ami ki tudja olvasni a s.m.a.r.t.-ot.

hülye ember nincs, csak keveset kérdez...

(#88) TESCO-Zsömle


TESCO-Zsömle
félisten

Amúgy nekem is van egy 2TB-os Green WD-m, de még sose volt ilyen gondom.

Lehet azért, mert a torrent lévén sosincs idle állapotban?

sz: Bár néha jönnek hülye hangok, de fene tudja melyik vinyó az...

[ Szerkesztve ]

Sub-Dungeoneer lvl -57

(#89) Amartus válasza Amartus (#71) üzenetére


Amartus
senior tag

Valaki?

Istenem, tele van csillagokkal...

(#90) ^Clown


^Clown
veterán
LOGOUT blog

Ciki, de baromira nem vészes hiba. Nekem abszolút nem rendült meg a bizalmam a WD-ben :)

[ Szerkesztve ]

(#91) maross válasza Lacix29 (#86) üzenetére


maross
veterán

Koszi, kozben everesttel kibongesztem..

3332 ora - 1022 start/stop, 1022 load/unload (rendszervinyo)
1875 ora - 585 start/stop, 9904 load/unload
1043 ora - 294 start/stop, 3952 load/unload
158 ora - 78 start/stop, 2003 load/unload

hat erdekes...nem tudom mire velni az aranyokat...elsonel 1:1, utolsonal meg vagy 1:25...mindegyik vinyo eads vagy ears.

eladó 100+ új/használt társasjátékom: https://tinyurl.com/tarsasjatekok

(#92) Male válasza Amartus (#89) üzenetére


Male
nagyúr

Úgy kell számolni, ahogy csináltad... ha jól osztottál, akkor annyi az eredmény.

(#93) dni


dni
őstag

Nekem 4db wd20ears van egy Synology NAS-ban, most akkor egyenként szedjem ki és csináljam meg ezt az okosítást? :F

[ Szerkesztve ]

(#94) Doink válasza Alchemist (#20) üzenetére


Doink
aktív tag

WDC WD6400BPVT
Hasonló hiba ennél is

(#95) Loha


Loha
veterán

Röviden annyi a történet, hogy a WD Green vinyói 8 másodperc tétlenség után kiparkolják az olvasófejet, bizonyos esetekben, viszont az oprendszer képes pont kicsit több mint 8 másodpercenként írogatni a vinyóra, és ilyenkor a vinyó folyamatosan ki/be fogja rakosgatni az olvasófejet, ami idő elötti elhalálozáshoz vezethet. SMART-ban így szerepel ez az érték: Load/Unload Cycle Count
WD úgy tervezte ezeket a vinyókat, hogy ~300000 ilyen fej ki/be pakolást bírjanak ki, tehát amelyik megközelíti vagy túllépi ezt az értéket, annál leragadhat az olvasófej, vagy vmi egyéb bosszantó dolog történhez... ;] Nálam ~500 napos működési idő után (kb. 3 éves) ~50000-nél (kb. napi 100) jár ez az érték, tehát még kb. 6 szor ennyit kibírhat a vinyó, de nem is rendszervinyónak használom a WD Greent :U

[ Szerkesztve ]

(#96) devast válasza Loha (#95) üzenetére


devast
addikt

Használd linux alatt rendszervinyónak. Garantálom, hogy 3-6 hónap és kuka :DDD És tudtommal nem lehet kikapcsolni sem. (apm-et és aam-et is állíthatod úgy ahogy akarod...)

(#97) shteer válasza devast (#96) üzenetére


shteer
titán

gondolom már most telepíti a linukszot..

..szerintem jónak tűnik

(#98) yakuza.tora


yakuza.tora
addikt

Remek! Mostanában készültem venni egy 2TB-s EARS-t... :Y

Alléz Olympique de Marseille!

(#99) ktamask


ktamask
tag

Nekem nem adja be az iso-t.

Ez az oldal jön be,ha rákattintok arra a linkre.
http://www.ngohq.com/home.php?page=Files&go=cat&dwn_cat_id=45

ha esetleg valakinek sikerült lementenie az iso-t, feltehetné valahova.

2db WD10EARS-om van. kb 1 hetet mentek, fél év alatt. Csak adattárolásra használom, nagyritkán előveszem,ha kell. Akkor is csak másolok rá vagy olvasok róla folyamatosan, nincs ideje parkolóállásba tenni a fejet:-) de majd megnézem hdd sentinellel!

Most Samsung vinyók mennek aktívan a gépembe, hibátlanul.
Lehet,h visszatérek ismét a samsungokra:-). Azért vicc,h még csak most jöttek rá a WD-nél, pedig mióta árulják már a Greeneket...

(#100) ktamask


ktamask
tag

Most néztem meg a Load/Unload Cycle Count értéket HDD sentinelben.

Ha rákattintok, alul 519-et ír ki,tehát túlságosan nem kell aggódnom akkor:-).

[ Szerkesztve ]

(#101) ktamask


ktamask
tag

Akinek problémája van az iso letöltésével. Kattintson erre a linkre:

http://www.ngohq.com/news/19805-critical-design-flaw-found-in-wd-caviar-green-hdds.html

Kicsit lentebb található a "WDIDLE3 ISO image" szöveg, ott tölthető le az iso.

[ Szerkesztve ]

(#102) szki válasza Dzsekó (#29) üzenetére


szki
őstag

Hello!
Nekem is 1 TB-os WD Green van már 2 éve, mely most is 100%-os. De ez WD10EACS, mely nem szerepel a problémás listában. Tárnak van használva, és megy folyamatosan az írás/olvasás róla Win7 alatt. :U
Úgy látszik nincs is vele probléma, mert a ki-be töltések száma csak 1208 db, pedig már 11000 munkaórát ment. Én nem is nyúlok semmi fw. frissítéshez, mert tavaly 1 TB-os SG-em szállt el a gyári fw. frissítése miatt. CDI-ben így néz ki:

[ Szerkesztve ]

(#103) Sondi1986


Sondi1986
addikt

Nekem már 1éven belűl 2db WD800GB green winyó ment tönkre és a haramadiknál azt montam a boltnak hogy ráfizetek egy SSD-re de több WD green nem kell! :B

(#104) DBob válasza devast (#96) üzenetére


DBob
őstag

Rendszerhddnek is használtam linux alól. Természetesen gond nélkül...

SSD-re a hdd hangja és mérete miatt váltottam (miniitx házba nem fér 3.5"-os), nem mert bármi gond lett volna egyébként, vagy smart alapján.

(#105) scope2007 válasza yakuza.tora (#98) üzenetére


scope2007
addikt

szerintem vehetsz.. nekem már 1éve megy napi 7órát egy ilyen HDD.. hibátlan minden tekintetben...

CUBE AIM SLX 29" + SEAT LEON 1P 2.0 PD-TDiiiiiiiiiiiiiiiiii

(#106) eladohardver


eladohardver
őstag

Nem tudom ti hogy értelmezitek... de nekem az jön le a cikkből, hogy ha rendszernek használom az adott típust akkor lassulhat a rendszer illetve okozhat gebaszt a túl gyors idle módba léptetésével... nálam hibátlan már majd 1 éve 1tb os green... persze nem rendszer van csak adat rajta.

¯¯̿̿¯̿̿'̿̿̿̿̿̿̿'̿̿'̿̿̿̿̿'̿̿̿)͇̿̿)̿̿̿̿ '̿̿̿̿̿̿\̵͇̿̿\=(•̪̀●́)=o/̵͇̿̿/'̿̿ ̿ ̿̿ Battlelog: Rohambili ¤

(#107) LeslieG Jr.


LeslieG Jr.
őstag

Tudom nem ide tartozik konkrétan. :B

Érdekes. Nekem meg úgy néz ki hogy a frissen vásárol új Samsung HD502HJ vinyóm csinálja ugyan ezeket. Néha le is fagyassza a rendszer random módon. Néha két napig is megy, néha meg csak fél napig megy szegényke. Ilyenkor folyamatosan világít a HDD led és csontra fagy a rendszer. És természetesen a SMART-ban is nővekszik az értéke az erre vonatkozó bejegyzésnek.

Véletlenűl nincs ilyen progi Samsung vinyó hoz is amivel tudnék állítani ezeken a paramétereken? :F

CM Centurion|Corsair VX550 550W|Asrock Z170 Pro4+Intel i5-6600K+CM Hyper 212 EVO|Kingston 2x8GB 2400MHz DDR4|Kingston HyperX 240GB SSD|Samsung 840 EVO 250GB SSD|WD 500GB 16MB SATA III|WD 1.5TB 64MB SATA II|WD 2TB RED 64MB SATAIII|ASUS R9 270 DirectCU 2GB|LG DVD-RW|Logitech MX510|

(#108) XIII Ramses válasza LeslieG Jr. (#107) üzenetére


XIII Ramses
aktív tag

p67-es rendszered van? Egyébként nem tudom ki volt az az okos mérnök, aki a 8 mp-et kitalálta??

(#109) karky


karky
csendes tag

Nekem eredetileg Samsung volt, de gyakran és nagyon hangosan kattogott, ezért azon nyomban lecseréltem wd greenre.
A WD hangja nem zavart, pedig igényes vagyok ilyen szempontból.
Viszont a load/unload adat miatt bepróbálom ezt az iso-t. 50 000 felett van fél év után.

Vélemény? Köszi!

[ Szerkesztve ]

(#110) LeslieG Jr. válasza XIII Ramses (#108) üzenetére


LeslieG Jr.
őstag

Szia.

Nem p67-es rendszrem van. Tudom hogy kell azokhoz valami firmware update hogy normálisan kezelje. Nekem egy Gigabyte GA-790GP-DS4Hlapom van.

CM Centurion|Corsair VX550 550W|Asrock Z170 Pro4+Intel i5-6600K+CM Hyper 212 EVO|Kingston 2x8GB 2400MHz DDR4|Kingston HyperX 240GB SSD|Samsung 840 EVO 250GB SSD|WD 500GB 16MB SATA III|WD 1.5TB 64MB SATA II|WD 2TB RED 64MB SATAIII|ASUS R9 270 DirectCU 2GB|LG DVD-RW|Logitech MX510|

(#111) Gyula84 válasza Cyberpunk (#25) üzenetére


Gyula84
veterán

Erre én is kíváncsi lennék valaki? :U

Nem rossz, de nem is jó, de legalább nem rossz.

(#112) karky


karky
csendes tag


Bocsesz, itt a kép az előző post-omhoz

[ Szerkesztve ]

(#113) bteebi válasza Angel1981 (#16) üzenetére


bteebi
veterán

Nem az a lényeg, hogy ez nekünk jó-e vagy sem, hanem az, hogy így rá lehet mondani a winchesterekre, hogy milyen keveset fogyasztanak... :U

Nesze neked WD. 3 winchesteremet is érinti ez a hiba... :( És mindig mindenki a Samukat szidja. De mint ahogy írta más is, ezután már majd csak WD meg Seagate lesz. Biztos jót fog tenni az áraknak... Én az egyik cég helyében amúgy felvásárolnám a másikat (ha már lúd...), és akkor szabadon garázdálkodhat az árakkal, még csak kartelleznie sem kell. Új, legfőképp versenyképes vetélytársa meg úgyse lenne.

Amúgy nem teljesen értem a dolgot. Miért fogyaszt attól kevesebbet a winchester, ha parkolópályán van a fej? Attól még a lemez ugyanúgy pörög, és én azt hittem, hogy a fej idle-ben nem mozog ide-oda, vagyis ugyanúgy áll, mintha parkolópályán lenne. Akkor meg mi a különbség?

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#114) bteebi válasza karky (#109) üzenetére


bteebi
veterán

Basszus, én is most néztem meg a SMART-ot, és az egyik WD-mnél 33500, a másik kettőnél pedig 13 és 12 ezer, pedig nem régiek. Ez nagyon gáz! :((( :W :W

Ha meg emiatt elvesztenék néhány TB adatot, akkor pedig egyszerűen "ez van srácok"... :(((

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#115) robyeger válasza dabadab (#82) üzenetére


robyeger
addikt

akkor csak arra tudok gondolni, régebben Win7 alatt nekem is volt, hogy az új WD15EARS winyót egymás után furcsán kattogtatta, főleg a motor felpörgésénél és leállításánál, aztán AHCI drivert frissítettem(nem az alaplap gyártói weboldaláról) és megszünt a probléma. Talán ezt nem mindegyik Linux verziónál követték meg, ezért reagál a WD firmware frissítéssel :F

Keresem a 9th Company: Roots Of Terror játék magyar feliratos változatát,mindenféle megoldás érdekel; Intel Pentium-D940/''C1''stepping/ (1.3V-200x16) @ (1.43V-333x12) 4Ghz

(#116) szki válasza karky (#112) üzenetére


szki
őstag

Vélemény, hogy eszközöld a cikkben leírt módosítást, mert 50000 ki-be töltés rendeteg fél év alatt. Ez biztos nem egészséges, bár a gyártó által megadott 300000-es megengedett értéktől még messze van.
Nekem 1200 volt 2 év alatt.

(#117) shteer válasza yakuza.tora (#98) üzenetére


shteer
titán

és mi tart vissza? :P

..szerintem jónak tűnik

(#118) XIII Ramses válasza LeslieG Jr. (#110) üzenetére


XIII Ramses
aktív tag

Amd sb850-hez is kell, de látom a tiéd sb750-es. Attól függetlenül nem árthat.
Boot pendrive-ot kell készíteni, és rárakni az F3.EXE-t, és elindítani.
Az állományban nem okoz problémát.

(#119) XIII Ramses válasza bteebi (#113) üzenetére


XIII Ramses
aktív tag

És akkor mennyibe kerülne egy vinyó, versenytárs nélkül?

(#120) bteebi válasza XIII Ramses (#119) üzenetére


bteebi
veterán

Sokba. Majdhogynem annyiba, amennyit csak van pofójuk elkérni.

Én egyébként azt írtam, hogy a WD vagy a Seagate helyében mit csinálnék, nem azt, hogy amúgy mit szeretnék. Szerintem hogyha hitelből meg tudnák oldani a fúziót, akkor az megérhetné, mert akkor abszolút monopol helyzetben lennének. A tárhely iránti igény pedig szerintem egyre gyorsabban nő, és ez valószínűleg nem is fog változni, legfeljebb kényszerből (pl. ha egy monopol helyzetben lévő gyártó megduplázza vagy megtriplázza az árakat).

És nem lesz igazi (otthoni) alternatíva. Az SSD-k pl. tárhelyként (árban) szerintem sohase lesznek versenyképesek. Ha már csak vagy 10-szer lesz fajlagosan drágább a winchestereknél, annak már majd örülhetünk. De most még saccra 40-60-szor drágábbak, az meg brutálisan nagy különbség. Az meg szerintem szintén nevetséges - bár személy szerint nagyon örülök neki -, hogy 2 TB-os winchestereket 17-18k-ért lehet venni. Annyiért legfeljebb 30-40 gigás SSD-t lehet venni, ami oprendszernek már elég, de backupnak... nem teljesen :).

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#121) Kiki18


Kiki18
őstag

Bíztató :D
Tanárom gépébe vettem 1tb WD vinyót.A felsorolt listában szerepel.Akkor ez gáz,ugye? :F

(#122) flexxx2


flexxx2
őstag

Nekem is 1.5tb ears van, 1 év 3 hónapja megy, de nem rendszerwinyónak használom, és nem is fogom ezek után.

(#123) zsigus


zsigus
őstag

Előre is elnézést kérek, mert nem teljesen ide tartozik, de elég furcsa dolgot tapasztaltam nemrég.

A gépemben volt egy 500GB-os Hitachi P7K500 (HDP725050GLA360 [2 éves]) és mellette egy szintén 500GB-os WD Green (5000AACS [~1 éves]). Amikor meglett a WD gondoltam kipróbálom a RAID-et, és RAID 0-ban volt a két 500-as vinyó + mellette a PS3-ból csere miatt kiszedett 40GB-os Seagate.

Pénteken megjött az 1TB-os WD10EARS, a 40GB-os Seagate-et kivettem (nem volt több SATA kábelem) és betettem a helyére az 1TB-os WD-t (felbontottam a RAID tömböt).
Ekkor kezdődtek a furcsaságok, ugyais a windows 7 telepítő nem ismerte fel a Hitachit, pedig arra szerettem volna telepíteni a Win-t (elvégre az 7200rpm-es a többi pedig csak 5400rpm-es), de egyszerűen nem látszott.
Kihúztam a lapból az összes vinyót kivéve a Hitachit de így sem látszott, üres volt a meghajtó lista. Csináltam BIOS resetet, kiszedegettem az összes alkatrészt sorjában, hátha más okozza a hibát, de semmi. Ugy hogy feltettem a Win-t az 500-as WD-re, és érdekes módon a Win-ben már látszott a Hita, megformáztam, és betettem ismét a telepítő DVD-t de így sem látja.

Mi lehet a baj szerintetek?
Köszönöm a segítséget.

[ Szerkesztve ]

(#124) yakuza.tora válasza shteer (#117) üzenetére


yakuza.tora
addikt

Most éppen ez a hír... :DDD

scope2007 (105) :R

[ Szerkesztve ]

Alléz Olympique de Marseille!

(#125) Gyula84


Gyula84
veterán

Én átállítottam wdidel3 /d :D vagyis off :D az 62 percet takar, de akkor ezeknél mi az off ? :U

Nem rossz, de nem is jó, de legalább nem rossz.

(#126) Zolee11


Zolee11
senior tag

A cikk tévesen fogalmazta meg a wdidle3 /R utasítás jelentését. A wdidle3 /R paranccsal kell elfogadni a változtatást.
A "wdidle3 /S300" parancsot nem kell megerősíteni, az egy egysoros utasítás, azaz végrehajtásra is kerül.
In DOS prompt, type: "wdidle3 /R" to verify the results.
Azaz ezzel az utasítással mi kapunk megerősítést arról, hogy megtörtént-e az "átállítás", mert a parancs listázza az eredményeket (részleteket, paramétereket).

Nekem két ilyen vinyóm is van, ma ellenőrzöm is a számlálót, és ha kell akkor paraméterezünk... Ismét a tejfölösszájú akciómérnökök... :((

[ Szerkesztve ]

no brain, no problem

(#127) Fr3eWar


Fr3eWar
őstag

Hát nekem most is van a gépben 3WD green 2db 500-as (2-3éves) meg egy 1,5TB-s. Nem hallottam soha kattogni, a kondíció és teljesítmény 100%/100% minden meghajtónál (kivéve az SSD-t de az más)

Az 500-asokat úgyis cserélem 2TB-re az a 1,5-meg még kibír majd 2évet valahogy :D

(#128) shteer válasza yakuza.tora (#124) üzenetére


shteer
titán

nyeeeeehhh :DDD
én is váltok most WD Green > WD Green :D

úgyse arról nyomatod az OS-t, ne foglalkozz vele - max megcsinálod a WD utasítását

de vehetsz helyette sámsungot is ;]

..szerintem jónak tűnik

(#129) yakuza.tora válasza shteer (#128) üzenetére


yakuza.tora
addikt

"úgyse arról nyomatod az OS-t" - Na, ez igaz!

"de vehetsz helyette sámsungot is" - Jobbnál jobb! :DDD

Alléz Olympique de Marseille!

(#130) Angel1981 válasza GIJoe (#60) üzenetére


Angel1981
veterán

Én is - mondjuk szerintem azért ez nem a "kritikus hiba" kategória.
Meg egyébként is, kicsit belegondolva szerintem ott van inkább veszély, ahol rendszervinyónak van használva, mert ott rengetegszer kerülhet rövid időre parkoló üzemmódba, majd vissza.
Aki pl. csak filmeket tárol rajta - mint a családom több tagja - ott csak akkor dolgozik, amikor ténylegesen filmet nézel, ami általában kb. 2 óra folyamatos használatot jelent, majd megint hosszú hosszú időre, akár napokra is pihen.
Szerintem nem véletlen, hogy csak most derült erre fény - a WD20EADS már 2 éve piacon van, ergo nem lehet olyan súlyos probléma.

(#131) thesound


thesound
őstag

Tavaly októberben írtam a wd-nek ezzel kapcsolatban, hogy ez normális-e (1 hónapos vinyónál). Visszaírták, hogy ne gondoljam már, hogy ez nem normális, nézzem meg a vinyó specifikációját, hogy bírja a vinyó a sok parkoltatást, azaz 600.000-ig. (az ő szoftverük diag file-jait is mellékeltem nekik). Az nem érdekelte őket, hogy gyakorlatilag így 1 év alatt szinte tuti sanyi a vinyónak.

A gépet, ahol vettem, ott szó nélkül fogták, ki*aszták a wd vinyót belőle és kaptam egy másik márkát, hogy nem normális ez a wd.

f*ck wd support :((

Vannak a léleknek régiói, melyekbe csak a zene világít be. - Kodály Zoltán

(#132) EkSYS


EkSYS
senior tag

megcsináltam a javítást.
Nem nagy kunszt, de az sokkal inkább hogy valami idióta a wd-nél azt gondolta hogy a 3 sec-es parkolással valami hasznosat is elfognak érni. Milyen piskóta ember csinál ilyet?
Egyébként nekem durván kicsit több mint 6 hónap alatt majdnem 11000 parkolást csinált, ez rendszeres használat mellett, de csak mint backup !!!
Úgy már igenis is sok!
L.f.x a s.ggükbe!
Nem marad más hátra meg kell venni a 960Gb-s ssd-t 1.2Milkáért :)

Eki - az eredeti

(#133) Zolee11


Zolee11
senior tag

Utánaolvasgattam a dolgoknak, nos maga a parkolás nem probléma, a probléma akkor kezdődik, ha egy program, vagy operációs rendszer nem támogatja ezt az üzemmódot.

The Load/Unload counter for S.M.A.R.T Attribute 193 continues to increase under some distributions of the Linux Operating system and some Windows applications.

Tehát főként Linux alatt jelentkezik de ott sem az összesnél, és a Windowsnál nincs ismert probléma, csak pár programmal lehet affér. A probléma nem a 8 sec-el van, hanem azzal hogy elkezdi ki-be kapcsolgatni a fejet és a vezérlőjét a "buta" alkalmazás és oprendszer.
Mivel erre csak most derült fény, nem hiszem, hogy elterjedt programoknál előfordulna.
Néhányan kicsit túlpörögnek a dolgon, nekem 1,5 éve van a gépemben egy egyterrás változat és semmi probléma nem volt vele, ma megnézem hol áll a számláló, de nem hiszem, hogy problémát okozna a normál működés.
És eddig is kifejezetten nem ajánlott kategóriában volt mint rendszerlemez! Nem hinném, hogy bárki is annak használja, így a 8sec-es leállás nem okoz(na) gondolt.
Senki nem gondolhatja, hogy a wd azt állítja, hogy ez nem gond és közben megdöglik az összes hdd, majd cserélheti ki őket. Saját maguk ellen sosem dolgoznak!
A másik, hogy akárhová lehet állítani az időtartamot, ha mégis leállna, és olyan programot használunk ami nem támogatja, az ki be fogja kapcsolgatni, ami a tönkremenetelhez vezet.

no brain, no problem

(#134) Coccer


Coccer
tag

"Örömmel" olvasom eme hírt.... Bár még túlzottan nem tudom, hogy ez rám nézve milyen hatással van/volt eddig, WD20EARS, kb fél éves.

Nem rendszernek használom, viszont a minap King's Bounty közben érdekes jelenséget vettem észre: gyönyörűen fut a játék, de olykor-olykor egy másodpercre (vagy még kevesebb ideig) megakad, majd folyamatosan megy tovább.

Elkezdtem keresni a jelenség okát, megrángattam kicsit jobban a rendszert, de a jelenség maradt. (azt hittem a rendszer sebessége lehet kevés olykor, vagy defrag, akármi)

Más játéknál, ha tapasztaltam ilyen jelenséget, betudtam a vga-limithez közeli beállításoknak, mondván, valszeg kevés már az 512-es 4850. (pld. shift, shift 2)

Ha lesz időm a hétvégén vagy ma, kimonitorozom, hogy a játék közben hányszor parkol. Ha erre utaló számok lesznek, megnézem a módosítás után is az eredményeket. Veszteni való nincs... legrosszabb esetben, ha semmi változás... visszaállítom! :)

Egyébként ettől függetlenül szemre, fülre, érzésre semmi baja a 2TB -nak, sőt, azt tapasztaltam, hogy gyorsabb a green, mint a rendszernek használt Samu 500-asa, ami 7200-es. (Olvasás tesztben is ~10K-val többet tudott). HDSentinel szerint is 100-as! :)

Mindenesetre ez a 8mp számomra új infó volt... Kiderül, ha beborul, mi is az igazság nálam... Eddig elégedetten használom, csendben teszi a dolgát.

Szerk: a hír olvasása közben azon kezdtem el gondolkozni, hogy mire tegyem az adataimat ezen túl, ha ez valami óriási probléma lesz mire végig olvasom... Hirtelen a lemez jutott már csak eszembe, most, hogy a WD-"szaaar", a Samu eltűnik, az SSD drága nekem, DVD-t írni sosem szerettem, Seagate-et pedig haverom véres-kardnak nevezett szörnyedvénye óta nem veszek (valami régi 90-es évek közepéből származó és akkor nevet kapó pár száz megás vinyó volt emlékeim szerint). Ejj, amikor még doboz számra hordtuk a lemezeket haverok között... :))

[ Szerkesztve ]

(#135) frenetik


frenetik
tag

asszem, sokat érek a hibajavítással, mert nekem nas-ban van két 20EARS. :D
igaz, a gépben is van egy, de szerintem nekem nincs ilyen hibajelenség.

(#136) kenwood3 válasza ktamask (#99) üzenetére


kenwood3
őstag

"Lehet,h visszatérek ismét a samsungokra:-)"
akkor addig csináld amíg még van samsung , mert at már nem sokáig lesz :DDD

Mi az az ekezet dragasag??

(#137) Horbal


Horbal
őstag

Jó volna ha egyértelmű lenne, hogy milyen kombó (OS-HDD, rendszer/tároló) esetén áll fent ez a jelenség, mert nálam a WDC WD15EARS-32MVWB0 (WD-WCAZA2355790) vinyó mindössze 930 on áll az EVEREST és a HD Sentinel szerint is kb 6 hónapos lehet nemtom pontosan, a másik vinyóm Hitachi HDP725050GLA360 (GEC534RF2RK5TE) 2300 körül, ez meg kb 2 éves.

Mindenük 100%-os Win7 84 bit angol OS, a rendszer meg SSD-n van...

Energia gazdálkodás meg 60 percenként kapcsolja le elvileg a merevlemezeket

Balett cipőm nincsen nekem, de ha lesz én fő nem veszem!

(#138) Duree


Duree
veterán

Hát már megint egy olyan hiba amit nem vettek észre csak miután már forgalomba került a winyó.Elszomorító a dolog.

duree54

(#139) devast válasza Zolee11 (#133) üzenetére


devast
addikt

Ha utánnaolvastál, akkor tudod, az apm állítgatása pont erre való. 254/255-ös értéken teljesen ki kéne kapcsolnia minden power management funkciót. A hiba a wd-nél az, hogy bele van égetve a 8 másodperc, hiába állítod 254/255-re az apm-et, teljesen figyelmen kívül hagyja a hdd. Ps: a 3-6 hónap halált 0-24 üzembe linux rendszervinyóra értettem. Nyilván, ha egy hónapban megy 20 órát, akkor sokáig fog élni.

(#140) forgonati válasza bteebi (#113) üzenetére


forgonati
őstag

"Amúgy nem teljesen értem a dolgot. Miért fogyaszt attól kevesebbet a winchester, ha parkolópályán van a fej? Attól még a lemez ugyanúgy pörög, és én azt hittem, hogy a fej idle-ben nem mozog ide-oda, vagyis ugyanúgy áll, mintha parkolópályán lenne. Akkor meg mi a különbség?"

Ezt én sem értem. Valaki esetleg tudja???

Keelah Se'lai!

(#141) Silverss


Silverss
aktív tag

Vegyetek Caviar Blue-t ennyi.
Egyébként minden vinyóról tudnak valami rosszat mondani.

SSD4Ever!

(#142) Zolee11 válasza devast (#139) üzenetére


Zolee11
senior tag

Igen, tudom, de nekem elsőre egyértelmű volt, hogy ez a funkció nem tartozik ebbe a "hatáskörbe" (sajnos).
Azt még nem tudom eldönteni, hogy hasznos vagy káros a dolog, más területen is van hasonló eljárás, ahol ki-be kapcs van, sőt órajel változtatás is, itt valószínűleg, nem sima az áram/feszültség rákapcsolása, hanem van csúcs is, ami károsítja az elektronikát... ez már tervezési hiányosság.

Miért fogyaszt attól kevesebbet a winchester, ha parkolópályán van a fej?
Minden elektronika ami áram alatt van, fogyaszt áramot, így a fejvezérlés is, igaz nem akkorát mint amikor seek-el, de fogyaszt. A 0-ás fogyasztáshoz, le kell kapcsolni az áramot róla, de lehet ez esetben csak magáról a fejmozgató tekercsről kapcsolják le, mert az álláshoz is (rögzítve van, elektromágnese térben) áram kell. Ahhoz hogy üres állásban (elektromágneses rögzítés nélkül) ne vágódjon egyik végpontba se, rögzíteni kell. Azaz le kell parkolni. Én így tudom. :)

no brain, no problem

(#143) tsi


tsi
tag

Nekem összesen 6 ilyen (1T-s WD10EARS) vinyóm van, egyik sem fixen a gépben, csak adattárolásra használom, és az igazán fontos cuccaim (2 vinyónyi) tükörben vannak. Nem olyan horror az ára hogy ne lehetne duplázni. Egyszer elbuktam 160 gigányi adatot, akkor megtanultam a leckét, azóta minden ami fontos legalább 2 példányban van meg.

(#144) atus72 válasza DBob (#50) üzenetére


atus72
senior tag

A jó k***a anyját a WD-nek, mit szoptam ezzel az Intelllipark csodával.
Kell a rossebnek a 0,5W megtakarítás amikor használhatatan a cucc.
Az milyen hogy veszel egy usb-s külső hdd-t, amiben otthon derül ki hogy milyen vinyóval szállítják (jelen esetben WD green Intellipark), használhatatlan, file böngészőben várni kell míg ujra indul...

Ugye van wd tool hozzá amivel ELVILEG lehetne ezen az elbaszott technológián finomítani de kikapcsolni nem, amit csak úgy tudsz használni hogy a SATA portra rá kell dugni közvetlenül a hdd-t, ezt viszont nem teheted meg anélkül hogy a gari ugrana mert matricázva van...
Ezt a mókát sikerült 2db 2TB-os NAS-ba való hdd-vel is megtapasztalni, el is adtam a picsába mert bár ott kevésbé zavart mint a külső usb-nél de elegem lett a GREEN technológiából.

Felfoghatatlan hogy erre miért nem reagált azonnal a WD és miért nem adott ki olyan tool-t amivel ezt a fost ki lehetne kapcsolni....

(#145) atus72 válasza atus72 (#144) üzenetére


atus72
senior tag

Én windows alatt használom a külső USB-s hdd-t és kb 1 éve megcsináltam a wdidle-s kavarást felraktam a maximumra 5prec de ugyanolyan szar mint volt, a másiknál WD20EARS működött... TC alatt másolok általában file-okat ha ez esetleg támpont valakinek, XP, WIN= ugyanaz a jelenség, ha nem böngészel folyamatosan és újra megnyitnál egy foldert akkor bizony várni kell 1-2 másodpercet amig újra életképes lesz a hdd..
kruva idegesítő-....
Szerintetek nehéz lenne implementálni a teljes DISABLE funkciót a firmware-be?
WD GREEN is SUXXX%!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

(#146) #31757056 válasza Lacix29 (#48) üzenetére


#31757056
törölt tag

Na en pont ezt a tipust keszultem megvenni a win7-es notimba, annyi hogy 7500BEVT a neve. De akkor eme hozzsaszolas utan el is tekintek a vasarlastol :)

(#147) Zolee11 válasza atus72 (#145) üzenetére


Zolee11
senior tag

Szerintem nálad másról van szó!
Ennyi időt akkor kell várni ha maga a hdd is leáll, azaz újra fel kell pörgetni. Tehát az általad tapasztalt bosszantó dolgot a win-ben kell kikapcsolni az energiagazdálkodásnál. Külső hdd esetében, lehet a külső ház elektronikában is ilyen beállítás, mert amikor lehúzom, az usb-ről, de nem kapcsolom ki, akkor idővel, vagy azonnal leáll a hdd benne, típustól függően. (Nem wd vinyó van bennük.)

Azért ne keverjük a szezont a fazonnal! ;)

no brain, no problem

(#148) #31757056 válasza DBob (#50) üzenetére


#31757056
törölt tag

Hogy oszinte legyek ez bennem is felmerult, de azok a forumozok akik leirtak a negativ tapasztalataikat nem hiszem, hogy a Seagate altal penzelt emberek lennenek, ugyhogy csak van a dolognak valosagalapja :U

(#149) tibz03


tibz03
őstag

"Csak" 16 kiadott típus utána jöttek rá a WD-nél az Intellipark technológia problémáira?! :F Mekkora fail, nevetséges...

(#150) EyEsOnU


EyEsOnU
tag

Ez mind remek, és aki egy unix alapú médialejátszóban használja a szerencsétlen wd20ears-t az mégis mit csináljon? írjak a supportnak, érdemes szerintetek?

(#151) HerrKiss válasza Pistiboy88 (#41) üzenetére


HerrKiss
tag

Ez milyen program, ami ilyen részletes info-t ad a winchester állapotáról?

Jöttem, láttam, és most nem győzök bocsánatot kérni.

(#152) nfsu17 válasza HerrKiss (#151) üzenetére


nfsu17
veterán

[link]

A 320GB-os, 2,5"-os LG-m (aminek a HDSentinel szerint WD a belseje) akkor nem ezért cecereg néha a PVR-es BOX-on? Mert ezt nem láttam a listán.

[ Szerkesztve ]

(#153) PhoenixK válasza HerrKiss (#151) üzenetére


PhoenixK
őstag

A képen a HDSentinel van.
Saját topic-ja is van itt PH!-n: [link]

"Önérzetem van, de hülye azért nem vagyok!"

(#154) Yen


Yen
csendes tag

Nekem is jelentkezett ez a fejpakolási jelenség a WD notebook HDD-m nél.
Az, hogy előbb-utóbb tönkremegy az annyira nem zavart (elég sok garancia van a cuccra), 00de az idegesítő klattyogás az őrületbe kergetett.
Ja és nálam csak Windows alól jelentkezett, Linux alól nem. :-)
Aztán több napi kutakodás után rátaláltam erre a programra: quietHDD
(Kizárólag erre a problémára írta egy felhasználó.)
Ez megoldja a problémát.
De egy nagy LÓF*SZ a WD seg**ébe, hogy több mint 1 évig tartott amire kihoztak egy hivatalos megoldást.

(#155) Laybee válasza ktamask (#101) üzenetére


Laybee
őstag

Most én vagyok a béna vagy tényleg nem lehet letölteni az iso-t? Vagy regisztrálni kell? Máshonnan le lehet tölteni?

(#156) Sanya


Sanya
nagyúr

ÚRISTEN!

8 másodperc?

mondjuk a böngészők kb másodpercenként kiírják magukat vinyóra, mert ha összefossák magukat, vissza tudják állítani magukat, szóval....

erre kellene megoldást találni, vagy vmi ramdrive, ahova pakolhatja a cache-ét a böngészde, vagy egyéb megoldás

A bortól bolondokat gondol az ember, DE A PÁLINKÁTÓL MEG IS CSINÁLJA!!!

(#157) PhoenixK válasza Yen (#154) üzenetére


PhoenixK
őstag

Ez már egy elég régi megoldás, a program is elérhető régóta... Az viszont már érdekesebb, hogy miért lett ebből most hír?

"Önérzetem van, de hülye azért nem vagyok!"

(#158) dabadab válasza EyEsOnU (#150) üzenetére


dabadab
titán

"aki egy unix alapú médialejátszóban használja a szerencsétlen wd20ears-t az mégis mit csináljon?"

Szedje ki, rakja át egy PC-be, állítsa át az átállítandót, rakja vissza.

DRM is theft

(#159) madgie válasza dabadab (#158) üzenetére


madgie
titán

Megbontja az egyik polcot, kiberheli a vinyót, megbont egy másik polcot, ahol a HTPC van, kölcsönkér közben egy optikai meghajtót (egy ideje nincs), szétkapja a PC-t, összerakja, visszadugja a helyére, mert csak addig ér el a 230, megcsinálja, majd ugyanez visszafelé. Kösz, WD, nálam csak ennyire macerás az ügy :D

(#160) azbest


azbest
félisten

na a csúcs nálunk 824 óra alatt 49 569 a load cycle count

(#161) iscsu


iscsu
tag

Egy WD5000AADS SuSE alatt:
183 üzemóra után a load cycle count 21986 (smartctl kimenete)
Az APM-et a hdparm-al elvileg kikapcsoltam, de tovább növekszik...

Rendszervinyó, és a csere sajna nem tartozik a megoldások közé.
Valaki tudna nekem valami ötletet adni? Előre is köszi!

(#162) PhoenixK válasza madgie (#159) üzenetére


PhoenixK
őstag

Ez, amit leírtál az abszurdizmus csúcsa!
Mellesleg most néztem rá a meghajtóimra (3 érintett) de anno kettőn belőttem rendesen a dolgot amikor vettem (fél és másfél éve), a harmadikon most csináltam meg. CD-t nem is használtam, USB boot és kész! Éljen a XXI. század!

Nekem a rekorder (ezen nem volt beállítva mostanáig):

[ Szerkesztve ]

"Önérzetem van, de hülye azért nem vagyok!"

(#163) Geönczy válasza _Volkovy_ (#70) üzenetére


Geönczy
aktív tag

Na _Volkovy_ semmi para.

A WD Raptoroknak alapból van egy ilyen hangjuk.
Hasonlít egy kicsit a P3-s procik nyöszörgésére. :DDD

Nekem pedig szerver Raptor van, ami ugye egy picit még jobban énekel.

Az lenne a baj ha csendben lenne! ;]

(#164) LW


LW
őstag

Kész szerencse, hogy a felsoroltak közül 4-5 darabot használok. :DDD
Köszönik szépen jól vannak nagyon régóta win7 társaságában.

(#165) PCrevRM


PCrevRM
tag

Nem lep meg. Már az 500-asok tesztjében említettek furcsaságokat. Ezzel is jó lesz vigyázni, nálunk Hatvanban 9 ezerért dobálják, (más 500-asok 11 körül) sztem nem véletlenül.

[ Szerkesztve ]

We are Outcast Consensus 1

(#166) shteer válasza PCrevRM (#165) üzenetére


shteer
titán

óóó, bp-en meg 8600huf, akkor biztos szar
így beleugatni a nagyvilágba, hogy jó vigyázzunk valamivel amiről fogggggalmad sincs... hát nagy "felelőtlenség"

..szerintem jónak tűnik

(#167) szponzor


szponzor
senior tag

Októberben vettem meg a gépem, január vagy február körül szart be a WD15EARS, amit főleg Linux alatt használtam. Lehet, hogy pont emiatt a hiba miatt?
A vinyót kicserélték egy ugyanolyanra, ami kb. március eleje óta van meg, de igyekszem minél előbb megcsinálni én is a parkolási idő növelését.

(#168) szponzor válasza ktamask (#101) üzenetére


szponzor
senior tag

Rákattintok és betölti ugyanúgy az oldalt. Valaki fel tudja tölteni elérhető helyre?

(#169) PhoenixK válasza szponzor (#168) üzenetére


PhoenixK
őstag

A WD oldaláról is leszedhető a WDIdle3 - bár ez csak a program, nem boot-olható image: wdidle3

[ Szerkesztve ]

"Önérzetem van, de hülye azért nem vagyok!"

(#170) Silverss válasza _Volkovy_ (#44) üzenetére


Silverss
aktív tag

Mindenkinek kattog akit én ismerek.
+Videó:

[link]

(#171) Silverss


Silverss
aktív tag

Totál felesleges ezeket a zöld dolgokat keresni, semmi értelme.
Nem lesz sokkal kisebb a fogyasztás, csak sz@rabb a teljesítmény.

Ami zöld az nem hatékony!

UPDATE!

Legalábbis nem a PC-ben!

[ Szerkesztve ]

(#172) PhoenixK válasza Silverss (#171) üzenetére


PhoenixK
őstag

Viszont van, amikor a hatékonyság nem minden. WD green inkább egyen (nem sokkal, de) kevesebbet, a teljesítmény nem számít, arra ott van egy RAID0...

"Önérzetem van, de hülye azért nem vagyok!"

(#173) azbest válasza azbest (#160) üzenetére


azbest
félisten

WD10EARS winyóval a disable opció éppen ellentétesen működik, folyamatosan parkolni akar, lassú lesz, pörög a számláló a smart-ban... szóval csak az s300 paraméteres 5 perces beállítás enyhíteni a hülyeséget.

Az iso változat egyébként csak paraméter nélkül (kiírja az állapotát) vagy /s300 (vagy kisebb) értékkel működik, egyébként abor/retry/fail lemezolvasási hibát mutqat sok perc várakozás után.

[ Szerkesztve ]

(#174) _Volkovy_ válasza Silverss (#170) üzenetére


_Volkovy_
nagyúr

Valami ilyesmi, igen.
Köszi szépen :)

(#175) Zolee11 válasza Silverss (#171) üzenetére


Zolee11
senior tag

Ha egy két darabról lenne szó a világban, akkor igen, fölösleges lenne a zöld dolgokat vásárolni, de több milliónál, már 1W eltérés is jelentőssé válik.
Lehet téged nem érdekel a környezet és semmi, csak az hogy Te jól érezd magad, de vannak akiket igen, és legalább ennyit tesznek érte.
Amire kitalálták arra teljesen tökéletes, ezt a bakit eltekintve, eddig nekem konkrétan semmi galibát nem okozott, nem klattyog, nem seekel, nem zörög...
Rendszernek ott van a Black meg a Blue...
És ha ma kellene vásárolnom egyet adattárolásra, megtenném.

[ Módosította: Ndruu ]

no brain, no problem

(#176) Laybee


Laybee
őstag

Én ezzel oldottam meg. Annyit még, hogy IDE mód kell, a többi a leírásban.

(#177) Ł-IceRocK-Ł


Ł-IceRocK-Ł
addikt

Nesze neked WD... ;]

"lol, rock, te egy kib*szott médium vagy. mit médium, HARD " by FireKeeper

(#178) DBob válasza atus72 (#144) üzenetére


DBob
őstag

Bocs, de ez nem "jó k*** anyját a WD-nek", hanem pebkac + epic fail kombó.
Pebkac mert neked van rosszul beállítva az energiamenedzsment, és epic fail mert ezért még másokat szidsz :))

(#179) Sz.Miki válasza PhoenixK (#169) üzenetére


Sz.Miki
őstag

Erre szükség van Win 7 alatt is vagy ott működik rendesen a wd-ben ez a dolog???

(#180) azbest válasza Sz.Miki (#179) üzenetére


azbest
félisten

ott is pörög a számláló és romlik a winyó, tehát igen

(#181) Lewzke válasza Dyrg (#58) üzenetére


Lewzke
őstag

Vírusirtó, háttérben futó alkalmazások kikapcsolása után elvileg nem lennének "visszaesések". Ha accurate-re állítod a HDTune-t még pontosabbá teheted.

(#182) dabadab válasza DBob (#178) üzenetére


dabadab
titán

"Pebkac mert neked van rosszul beállítva az energiamenedzsment"

Az Intellipark gyakorisága elvileg user által nem bizergálható paraméter, a wdidle3 hivatalosan a legtöbb érintett modell esetében nem is használható - ez erősen odébb van a pebkactól, a WD szúrta el a dolgokat.

(#171) Silverss: "Nem lesz sokkal kisebb a fogyasztás, csak sz@rabb a teljesítmény."

Felhasználása válogatja. Ha az ember egy ilyen szép nagy raidtömbön tárolja a médiakönyvtárát, akkor teljesítményromlásról nem lehet beszélni, ellenben a kisebb fogyasztás (és az ebből következő kisebb melegedés) meg az alacsonyabb zajszint sokat számít.

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#183) Sz.Miki


Sz.Miki
őstag

Ez a WDIDLE3 szoftwer csak a green vinyókra használahtó? csak mert nekem van két Black hdd-m is és remélem ez a szoftver nem fog beleszólni azokba is, vagy le kell őket húzni addig amíg kikapcsolom a funkciót?

(#184) dabadab válasza madgie (#159) üzenetére


dabadab
titán

Nálam se lenne egyszerű csinálni valamit, így aztán azt a Pató Pál-megoldást választottam: van rá 3 év garancia, amúgy meg a három HDD-s RAID5 tömbben csak az egyik WD Green (direkt három különböző gyártótól vettem mindegyiket), szóval tényleg ráérek majd akkor aggódni, ha feldobja a talpát.

DRM is theft

(#185) nfsu17


nfsu17
veterán

Tényleg durva ez a dolog.

A rendszervinyóm pont a listán szerepel.
HDSentinel szerint 192 nap működési idő után a Load Cycle Count 100.858.

Van egy másik vinyóm, az nincs a listán, ott 352 nap működési idő után 1536!!!! a szám. :Y

Kell vennem egy új vinyót 1 év után...köszönöm WD. :R

(#186) PhoenixK válasza Sz.Miki (#183) üzenetére


PhoenixK
őstag

Nem csak a green-hez van, nekem a WD5001AALS Black-nek is beszólt. Szerintem húzd le a black-et előtte, csak a green maradjon a gépen.

"Önérzetem van, de hülye azért nem vagyok!"

(#187) Sz.Miki válasza PhoenixK (#186) üzenetére


Sz.Miki
őstag

Nah túl is vagyok rajta, elején csináltam egy Reportot és a WD5001AALS és WD5002AALX meghajtóknál ki volt kapcsolva alapértelmezetten ez a funkció. majd nyomtam egy /d kapcsolót és már a WD10EARS-nál is disable lett az állás a 8 sec helyett :)

(#188) PhoenixK válasza Sz.Miki (#187) üzenetére


PhoenixK
őstag

Azért teszteld egy picit, mert a disable itt már okozott gondot azbest-nek #173

Nekem a 300sec vált be.

"Önérzetem van, de hülye azért nem vagyok!"

(#189) benedekco válasza Silverss (#171) üzenetére


benedekco
addikt

A Hita is gyárt(ott) "zöld" megoldást HDD ügyben. Baromi gyors az energia éhségéhez képest! Szerintem helyt áll! Annak ellenére, hogy 7,2-es még halk és hűs is.
Illetve lehet érdemes lenne elgondolkodni arról, hogy 1+1=2
De ezekből a wincsikből nem egy-két darab készül, hanem több százezres nagyságrendeket kell elképzelni, akár milliósakat a többi "zöld" megoldásaival összesítve. Ezzel a gondolkodásmóddal már lehet, hogy érdemes takarékoskodni. Tartalék vagy tároló winyónak, videolejátszóba, laptop mellé usb-s eszközökbe bőven elég az 5400-es is, de meg kockáztatom, hogy néha akár kevesebbel is beérnék a felhasználók.
Laptopoknál meg szintén, de az teljesen más kérdéskör.

Nekem is egy WD green-em van(10EACS, eddig megelégedve használtam. Remélem ezután is bír még legalább 5-6 évet. Mai állapot: 317nap 10 óra menet idő mellett Load/Unload Cycle Count: 1564, ez az érték az eddigiek alapján teljesen rendben van. Win mellett használva. Igaz ez a széria nem volt a most felsoroltak között, de másik is írták, hogy ezzel is lehetnek hasonló problémák.

[ Szerkesztve ]

Mos mé, hánem? De! Vagy nem...

(#190) DBob válasza dabadab (#182) üzenetére


DBob
őstag

""Pebkac mert neked van rosszul beállítva az energiamenedzsment"

Az Intellipark gyakorisága elvileg user által nem bizergálható paraméter"

Nem ártott volna ha azt is elolvasod, mire válaszoltam. Kedves postoló kollégánk arra panaszkodott, hogy gyakorta leáll a hdd mert nem volt adatforgalom x (a user által beállított) percig, és hát milyen sokáig kell várni ilyenkor...

Szóval ennek örömére te a "write only user" flaget is beállíthatod magadnál :U

(#191) Sz.Miki válasza PhoenixK (#188) üzenetére


Sz.Miki
őstag

Ijjj Nagyon szépen köszönöm a segítséget!

WD10EARS-nál tényleg nem tanácsos kikapcsolni a funkciót, nálam is folyamatosan nőtt a számláló kikapcsolt állapotban.
Most már megállapodott!

Még egyszer köszönöm!

(#192) demagóg válasza forgonati (#140) üzenetére


demagóg
aktív tag

Ezek már nem parkoló pályásak, hanem parkoló villára emelik ki a fejeket. De nem is ez a lényeg. A fej tekercse (voice coil) kiemelt (vagy parkoló) állapotban egyáltalán nem kap vezérlést, nem folyik rajta áram, nem disszipál (akár mintha ki lenne kapcsolva az egész eszköz). Ellenben az adatterület felett a fejmozgató tekercs mindig kap vezérlést, sőt a folyamatos szervózás miatt az egész pozicionáló rendszer aktív állapotban van.

-De ez hogy lehet? ... Tegnap még működött! ...

(#193) molnarpeter


molnarpeter
nagyúr

Ha valakinek sikerült leszednie, és megvan még neki a fájl, ha lehet töltse fel egy jobb tárhelyre :R Nekem nem sikerül... Szerintetek jó így a vinyóm ezek alapján: kb. 4 hónapos, rendszer alatt van, a load/unload érték 4075 jelenleg. WD10EARS-ról lenne szó, Win7.

mp

[ Szerkesztve ]

(#194) PhoenixK válasza molnarpeter (#193) üzenetére


PhoenixK
őstag

[link] Már kértem, hogy kerüljön bele a cikkbe is!

"Önérzetem van, de hülye azért nem vagyok!"

(#195) molnarpeter válasza PhoenixK (#194) üzenetére


molnarpeter
nagyúr

Köszi :R Hogyan lehetne bootolhatóvá tenni? :F (csak pen áll rendelkezésemre)

mp

(#196) dabadab válasza DBob (#190) üzenetére


dabadab
titán

"Nem ártott volna ha azt is elolvasod, mire válaszoltam."

Azt elolvastam. Azt mondjuk tényleg nem olvastam el, amire nem válaszoltál. :U

DRM is theft

(#197) Anubis_9


Anubis_9
őstag

Nekem 2 vinyóm is érintett az ügyben. :((( WD10EADS és WD20EARS. Még hezitálok, megcsináljam-e...

"Bocs, hogy késtem, nem volt kedvem jönni!"

(#198) PhoenixK válasza molnarpeter (#195) üzenetére


PhoenixK
őstag

Bootolható Pendrive készítése BIOS flashez - Ennél különösen figyelj a meghajtó betüjel átírásra!

Ha esetleg használsz Hiren's Boot CD-t: [link]

@Anubis_9 (#197): Nézd meg pl. HDSentinel-lel, ha a számláló irreális értéket mutat, akkor hajrá! Csak nyerhetsz...

[ Szerkesztve ]

"Önérzetem van, de hülye azért nem vagyok!"

(#199) arty válasza Silverss (#171) üzenetére


arty
veterán

akkor vegyél nasba, htpcbe 15k-s diszket :C

jaaajjjjjj :W

"ugyanitt hazájából elüldözött nigériai herceg aranybányájának tulajdonjogát megtestesítő NFT jegyezhető."

(#200) Oliverda


Oliverda
félisten

Meghibásodási arány az elmúlt 1 évből:

- WD: 1.5%
- Samsung: 1.8%
- Seagate: 2.0%
- Hitachi: 3.1%

1TB drives:

- 1.2%: WD Caviar Green (WD10EARS)
- 1.3%: WD Caviar Blue (WD10EALS)
- 1.3%: WD Caviar Black (WD1001FALS)
- 1.4% Samsung SpinPoint F3
- 1.5%: WD Caviar Black (WD1002FAEX)
- 2.2%: Seagate Barracuda 7200.12
- 2.9%: WD Caviar RE3 (WD1002FBYS)
- 4.1% Seagate Barracuda LP
- 4.4% Hitachi Deskstar 7K1000.C
- 4.8%: WD Caviar Green (WD10EADS)
- 5.2%: Samsung SpinPoint F1

2 TB:

- 1.4% Samsung EcoGreen F3
- 1.6%: WD Caviar GP-AR4 (WD2002FYPS)
- 2.6%: WD Caviar Green (WD20EARS)
- 3.0%: WD Caviar Black (WD2001FALS)
- 3.7% Seagate Barracuda LP
- 3.7%: WD Caviar Green (WD20EADS)
- 5.7% Hitachi Deskstar 7K2000

[link]

[ Szerkesztve ]

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.