Hirdetés

2024. május 30., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) ollie


ollie
MODERÁTOR

Nem, azért olcsóbb az 1.5-ös tej (emlékeim szerint mindig is az volt), mert a belőle kivont zsírból vajat és egyebeket gyártanak, tehát nagyobb rajta a haszon.
Az extrém alacsony zsírtartalmú tej (0,1% és hasonlók) drága, mert ott már drágább eljárás kell a zsír kivonásához.
És szerintem gyerekkoromban is volt 1,5%-os tej (tehát 20-25 éve).

***

(#2) Csapi007


Csapi007
veterán

Hello
Szerintem meg a 1.5%-os a jobb, finomabb.

"Csak úgy mondom"

(#3) crab


crab
senior tag

házitejből nem lehet pudingot főzni. nekem legalábbis nem sikerült.:)

[Szerkesztve]

(#4) #53246592


#53246592
törölt tag

Mar latom, ebböl is bazi nagy hitvita fog kerekedni :D

(#5) parandroid


parandroid
nagyúr
LOGOUT blog

Értelme ugyan nincs sok, de még egy szavazat a másfelesre. :)

p

I talked to that computer at great length and explained my view of the Universe to it and then... it commited suicide.

(#6) D4rkm4n


D4rkm4n
őstag

Ízlések és pofonok.

A legtutibb a házitej. Nagyon sokáig háztól hoztuk a tejet, amit először ugye forralni kellett, utána kerülhetett csak be a hűtőbe.

Kakaót (Nesqvick) remeket lehetett belőle csinálni, de tavasszal már érződött nagyon rajta a ''fűíz''. ;) De legalább valódi volt. :U

"If you only do what you can do, you will never be more than you are now."

(#7) Blaise


Blaise
veterán

2.8 abszolút. :D

mod: Elég jó dolga van a kutyának, ha tejjel és kenőmájassal etetitek :U

[Szerkesztve]

(#8) D4rkm4n válasza Blaise (#7) üzenetére


D4rkm4n
őstag

Minél zsírosabb annál jobb! Egyetértek! :)

Nem update-elni kell, hanem mozogni. ;)

"If you only do what you can do, you will never be more than you are now."

(#9) EQMontoya válasza Blaise (#7) üzenetére


EQMontoya
veterán

legfőképp maradékkal etetjük. (édesanyám gyakran főz, és a megmaradt csont, stb.)

Same rules apply!

(#10) Jégkokó


Jégkokó
veterán

Én se szeretem a 1.5 tejet, olyan mintha vizet innék egy kis tejjel,vagyis vmi hasonló íze van.Amugy a mi kutyánk kefírt eszik, már egészen kiskorától :DDD

A főnök tekintete mindig nyílt és őszinte. Vagyis egyik szeméből a nyilt gonoszság a másikból az őszinte rosszindulat sugárzik.

(#11) EQMontoya válasza Jégkokó (#10) üzenetére


EQMontoya
veterán

amúgy még kakaóban is érezni h melyik van 1.5ösből. :(

Same rules apply!

(#12) Jégkokó


Jégkokó
veterán

Nem tudom ki hogy van vele, de én leginkább a dobozos tejet szeretem, ami pár napig jó csak.A agyon tartósíott tejnek iszonyat rossz íze van, a zacskós se jobb, csak abba meg úszkálnak a zsírdarabkák.

A főnök tekintete mindig nyílt és őszinte. Vagyis egyik szeméből a nyilt gonoszság a másikból az őszinte rosszindulat sugárzik.

(#13) Csapi007 válasza Jégkokó (#12) üzenetére


Csapi007
veterán

Dobozos?
Az UHT dobozora gondolsz? :F

"Csak úgy mondom"

(#14) venember83


venember83
nagyúr

+1 hazitejnek, az a legjobb :DDD Ha jo helyrol veszed, akkor meg tejfolt is szedhetsz a tetejerol ami csak ugy bonusz :)) Felforralni meg nem szoktam csak 1 nap utan, sokkal jobb az ize nem-felforrtan, szerintem...

(#15) Jégkokó válasza Csapi007 (#13) üzenetére


Jégkokó
veterán

Azt nem tudom, hogy melyik fajtájú de ennek vékony papír doboza van csak.És nincsen agyon pasztörizálva.

A főnök tekintete mindig nyílt és őszinte. Vagyis egyik szeméből a nyilt gonoszság a másikból az őszinte rosszindulat sugárzik.

(#16) EQMontoya válasza venember83 (#14) üzenetére


EQMontoya
veterán

nah igen, pl Budán a fény utcai piacon lehet kapni fincsi házitejet, az azért 1 klasszissal jobb, de sajna nem Pesten lakom.

Same rules apply!

(#17) süti5


süti5
őstag

Házitej a legjobb, utána a boltban kapható 3,6-os tej:)

(#18) VladimirR válasza crab (#3) üzenetére


VladimirR
nagyúr

pedig lehet
sot, turot is

egyebkent hazi kecsketej rulzz, utana a hazi tehentej, vegul a bolti vackok

[Szerkesztve]

(#19) #65675776 válasza EQMontoya (#11) üzenetére


#65675776
törölt tag

Azért nézd meg az összetételt is! A kakaós tej (ami ortodox kakaó, azaz tej, kakaó és kristálycukor van benne mindössze) és a kakaóital (ami 38-40%-ban víz, van benne emiatt emulgeátor meg egyéb okosságok is, és izocukor) nem ugyanaz. És nem is ugyanolyan tejből készül. Emlékezetem szerint a kakaóital készül a zsírosabb tejből. Egyébként a kakaóital (aka féltartós kakaó) gyakorlatilag egy moslék, mindent bele lehet keverni, ami nem változtatja meg a színét, állagát (zsír- és szárazanyagtartalom) és pH-ját. Viszont a beleidet is tisztíccsa.

Tartósítószert a tejtermékek esetén Mo-on nem szokás használni, a tartósságot a pasztőrözés módja (sima pasztőrözés 70-90°C-on vs ultrapasztőrözés 135-145°C-on) és a csomagolóanyag és utóbbival összefüggésben a csomagolástechnológia határozza meg.

Pl zacskóból is van legalább kétféle, a sima PE-fólia és a többrétegű fólia (ennek szokott fekete lenni a belseje, ami a fényvédelmet szolgálja. Ahogy sokan sörből is csak a barna üvegeset (Miskolci Egyetemes terminológiával fahéjas) hajlandó meginni a zöld üvegeset (mentolos) nem).

Papírdobozból is van a sima többrétegű PE bevonatú (ebben bírja kevesebb ideig a gané) és a mégtöbb (7-9) rétegű, amiben már van egy alufólia réteg is. Ez utóbbiak azok, amelyekben akár 1 évig is eltartható a tejtermék, megfelelő csomagolástechnológia esetén.

A tej zsírtartalma pedig alapvetően csak a fölözés idejétől függ.

[Szerkesztve]

(#20) EQMontoya válasza #65675776 (#19) üzenetére


EQMontoya
veterán

nem igy értettem, hanem úgy, h ha főzöl otthon kakaót, ahoz nyilván kell tej, és azon is bőven megérezni, h milyen tejből van.

Same rules apply!

(#21) Csapi007 válasza EQMontoya (#16) üzenetére


Csapi007
veterán

És a piacon mennyiért árulják?

daa-raa: Honnan vágod te ezeket ennyire?

[Szerkesztve]

"Csak úgy mondom"

(#22) eddie17 válasza VladimirR (#18) üzenetére


eddie17
addikt

Igen a kecske tej az nagyon finom, sokáig hoztuk egy ismerőstől, de aztán elhunytak a kecskék.
Bolti tej sehol sincs ahhoz képest. De hát rá van kényszerítve az ember...

(#23) Jégkokó válasza #65675776 (#19) üzenetére


Jégkokó
veterán

A többrétegű agyon tartósított tejnek teljesen más íze van, mint a sima normál dobozosnak.

A főnök tekintete mindig nyílt és őszinte. Vagyis egyik szeméből a nyilt gonoszság a másikból az őszinte rosszindulat sugárzik.

(#24) EQMontoya válasza Csapi007 (#21) üzenetére


EQMontoya
veterán

tavaly augusztusban, amikor utóljára arra a piacra vetett a sors, 150 körül volt litejre, szal még nem is volt vmi rettenet drága, annyi, h Neked kellett vinni hozzá flakont. Megjegyzem, erre a célra a 2 literes kólás tökéletes.

Same rules apply!

(#25) Csapi007 válasza EQMontoya (#24) üzenetére


Csapi007
veterán

A flakon nem probléma, de azóta nyilván drágább lett. :(

"Csak úgy mondom"

(#26) #65675776 válasza EQMontoya (#20) üzenetére


#65675776
törölt tag

Ja, így egyből más. Persze kakaó és kakaó közt is van különbség. A legjobb mindenképpen a Dél-Amerikában kapható kakaótábla, ami kb úgy néz ki, mint egy tábla csoki.



Csapi007: Dolgoztam egy keveset tejiparban. Félreértés ne essen, nem akarom futtatni a tejipari cégeket, nem érdemlik meg.


Jégkokó: De ha egyszer nincs tartósítószer benne... Attól tartós, ahogy pasztőrözik és csomagolják. (Persze Tetra csomagolóanyagból is van többféle, sima és aszeptikus is..)

[Szerkesztve]

(#27) EQMontoya válasza Csapi007 (#25) üzenetére


EQMontoya
veterán

sztem 1x megéri elmenni. Én ha több napot töltök Pesten (tehát ottalszom), szoktam venni.

Same rules apply!

(#28) Akheron


Akheron
senior tag

Lehet kapni palackos tejet is. Én amíg Budapesten laktam, valamiféle Bergbauernből származó palackos tejet vásároltam, jobb híján. :) Sokkal teltebb, lágyabb, ízesebb volt, mint a megszokott dobozos, zacskós tejek, és a biotejekhez képest az ára is kedvező. Mikor ez a tej megromlott, rendesen besűrűsödött és megsavanyodott, nem pedig megrohadt, mint ahogy az a tartós tejeknél tapasztalható.

A címke zöld színű, ilyen: [link]

(Van dobozos változatban is, de a palackos visszaváltható. Házihoz sajnos még nem volt szerencsém, azóta meg le is szoktam már a tejről.)

"It’s not the noise disturbing your meditation, it’s you who is disturbing the noise." – Ajahn Chah

(#29) Csapi007 válasza EQMontoya (#27) üzenetére


Csapi007
veterán

Hát ha arra laknánk, főleg ha olcsóbb lenne (de még ha 40-50 Ft-al drágább) akkor megérne azt venni.

"Csak úgy mondom"

(#30) VladimirR válasza eddie17 (#22) üzenetére


VladimirR
nagyúr

nekunk anno volt kecskent, reggelente magam fejtem :-)

(#31) zfarkas


zfarkas
senior tag

Nekem végül is szinte mindegy, hogy 1,5 vagy 2,8%, de többnyire zsírszegény tejet iszunk feleségemmel.
Viszont mikor Svájcban voltunk, le nem kattantunk volna a 3,6-os (vagy 3,8-as?) tejről :) Gondolom betudható volt a különbség annak, hogy ott a tehenek kb. olyan szinten éltek a Jura oldalában, mint a kiskirályok :D

Raw Dark Pure

(#32) #53246592 válasza VladimirR (#30) üzenetére


#53246592
törölt tag

nekunk tehenunk volt, de en nem szerettem a hazitejet, nagyon (surprise-surprise) ''tehenszaga'' volt.

tenyleg hogy van az hogy pestre kell jarni hazitejet venni? azt hittem a tehenek falun legelesznek.

(#33) D4rkm4n válasza #53246592 (#32) üzenetére


D4rkm4n
őstag

Mi se Pestre játrunk a házi tejért. :-]

Asszem halálra röhögném magam, ha az Andrássy úton sétálna egy boci. :))

"If you only do what you can do, you will never be more than you are now."

(#34) spirit007


spirit007
senior tag

EQMontoya!
Az olvasottak alapján -különös tekintettel a #31-es post-ra- arra a megállapításra jutottam , hogy a kutyátok sveci :D

(#35) EQMontoya válasza #53246592 (#32) üzenetére


EQMontoya
veterán

gyanitom, itt Miskolcon is lehet kapni, csak nem tom hol. Falvakban is lehet szerezni, csak ott meg nyilván feketén árulják.

Amúgy a post első fele k nagy :D :R

spirit007: ne vegyél lottót :D a kutyánk magyar fajta... mondjuk meg is látszik rajta, de az 1 másik irás topicja.

#36 Racecam: igen, ez tévhit, annyiban viszont nem, h az emberek úgy azt hiszik, h a tartósitástó szertől más az ize, ellenben csak szimplán a tartósitástól más. Meg kell kóstolni a házi tejet, a bolti (UHT) tejet, meg pl a forralt tejet, és rájön az ember, h mennyit változtat a pasztörözés.

[Szerkesztve]

Same rules apply!

(#36) Racecam válasza #65675776 (#26) üzenetére


Racecam
MODERÁTOR

Ezt az életben nem magyarázod meg, az UHT-s tej az emberek többsége szerint tartósítószerrel készített tej. Gondolom a tartós tej elnevezés zavarja meg őket. :U

Com'è diverso il mondo visto da qui

(#37) #53246592 válasza EQMontoya (#35) üzenetére


#53246592
törölt tag

tipp: a vasarcsarnokban, vagy mi a neve. a buza teren az az epulet ahol savanyukaposzta hegyeket arulnak.
igen, anyukam szokott venni hazitejet (mar nincs otthon tehen), es nem tartom valoszinunek hogy teljesen szabalyok szerint törtenik az ertekesites. de legalabb hatarozottan olcsobb mint a boltban es aki szereti annak jo.

(#38) Csapi007 válasza EQMontoya (#35) üzenetére


Csapi007
veterán

És a piacon hogy árulják legálisna?
Adóznak utána vagy mi?

"Csak úgy mondom"

(#39) VladimirR válasza EQMontoya (#35) üzenetére


VladimirR
nagyúr

''Falvakban is lehet szerezni, csak ott meg nyilván feketén árulják.''

nem feltetlenul
nalunk pl besenyoben van egy piroska tejbolt, ahol hazitejet arulnak (alsoban van par tehenuk)

(#40) EQMontoya válasza Csapi007 (#38) üzenetére


EQMontoya
veterán

ha ad blokkot, gyanitom :U

VladimirR: az ott van, ahol el kell kanyarodni Miskolc felől jövet Sajóvámos felé, nem?

[Szerkesztve]

Same rules apply!

(#41) #65675776 válasza Racecam (#36) üzenetére


#65675776
törölt tag

Azok után, amit egy volt (tejipari) munkatársam mondott már nem lepődök meg semmin. Járt ugyanis egy reformtáplálkozási előadáson, ahol az előadó azt találta mondani, hogy a pasztőrözéskor eltűnt kálciumot mésszel pótolják a tejben. Láthatóan fogalma sem volt a technológiáról. Másik munkatársunk csak annyit mondott erre, hogy ''Pedig Én mindig elrejtettem a szívlapátot...'' :P

A tartósítószeres tejjel egyenrangú a rozsdamentes acél elnevezés, ugynis ilyen szintén nincs. Csak korrózióálló. Aki látott már koracélt, amire hosszú ideig csepegett a gőzkondenz, az tudja, hogy bizony azon is fog a rozsda.

(#42) Yutani válasza EQMontoya (#35) üzenetére


Yutani
nagyúr

Mi itthon (Pomáz) rendszeresen házi tejet iszunk, hetente 2x1,5 litert kapunk. Fel kell forralni, egyrészt mert tovább eláll a hűtőben (4-5 nap), valamint szerintem a legfinomabb íze a forralt házitejnek van. Hihetetlenül jó, a bolti tejek meg sem közelítik. Azokból meg az 1-2 napig fogyasztható, hosszú hasáb alakú dobozba csomagolt nem tartós tejek a jók.

Emellett szoktam időnként venni tartós tejet is, de azt kizárólag kávéba rakom, esetleg kakaót (nyuszis) készítek belőle, de simán nem iszom.

#tarcsad

(#43) eddie17 válasza VladimirR (#30) üzenetére


eddie17
addikt

Az jó lehetett:) Nekem hiányzik a házi tej, kisebb koromban, megkért nagymamám hogy hozzam el a tejet, aztán vittem a kannát, és hoztam a fincsi kecske tejet, hmm, de jó is volt.

(#44) tkazmer


tkazmer
addikt

Mi veszünk 3.6-os dobozos, és ilyen házi tejet is, mivel a család egyik része ezt, a másika azt szereti. Én mondjuk a 3.6-os dobozos mellett vagyok, a házi tejnek nem bírom a szagát, nekem túl zsíros.

úgy tervezték, hogy kibirjon egy atomtámadást is. De nekünk komolyabb fegyvereink vannak, mint pl Béla bá, a földmunkagépkezelő

(#45) VladimirR válasza EQMontoya (#40) üzenetére


VladimirR
nagyúr

egen

(#46) ollie válasza Jégkokó (#23) üzenetére


ollie
MODERÁTOR

Mert megváltozik a tej íze, ha felforralod. Próbáld ki otthon a ''sima'' dobozosat felforralni. Utána olyan íze lesz, mint za UHT tejnek.
Az ''agyonpasztörizálás'' meg csak forralást (arra a bizonyos 135 fokra) és hirtelen lehűtést jelent.

***

(#47) crab válasza #65675776 (#41) üzenetére


crab
senior tag

ez a tipusó korrózió csak polírozott felületen jelenik meg és csak desztvíz(gőz) okozhatja. :)

[Szerkesztve]

(#48) ollie válasza #65675776 (#41) üzenetére


ollie
MODERÁTOR

De a rozsdamentes acélnak is több fokozata van. Egyik jobban, másik kevésbé áll ellen a korróziónak.

***

(#49) kamikaze boci


kamikaze boci
őstag

Egy adalék, ha a 2,8-as tej tiszta zsírját eléd raknák, hogy idd meg, valószínüleg kitennéd a taccsot.;) Általában én vásárolok be anyámnak is (tes&o, messze van, kartonnal), nem vagyok hajlandó 2,8-as tejet venni, csak 1,5-öst, azt is csak azért, mert a 0,1-est nem issza meg.

Semmi más, mint megszokás kérdése. A tartós tej is teljesen más ízű, mint a régi zacsis (haj de rég volt:) ), amikor bejött a ''dobozos'', ugyanúgy leszólták, ma a többség mégis UHT-t iszik.

Talán a svédeknél (de lehet, hogy a dánoknál) az állam nagyon sok pénzt költött arra, hogy megértesse az emberekkel, miért nem jó zsírt (zsíros tejet) inni. Nálunk nem fognak rá költeni, inkább a sok elhízott ember kezelésének költségeit fizetik, mert az régóta benne van a költségvetésben.;)

egyéb állatfajták

(#50) EQMontoya válasza kamikaze boci (#49) üzenetére


EQMontoya
veterán

Amerikában 20%-os tejet isznak? :U

Same rules apply!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.