Hirdetés

2024. június 6., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#101) Xezs válasza emvy (#95) üzenetére


Xezs
tag

Szépen megfogalmaztad. Pont ezért nem értem, hogy miért tekintenek sokan a blockchainre úgy, mint a nagybetűs csodára. Engem pl. taszít benne az, hogy mindenki lát mindent. Az én számlámat csak ne nézegesse olyan, akinek semmi köze hozzá.

(#102) Chaser válasza Xezs (#100) üzenetére


Chaser
titán

oké, bármilyen valós fedezet
gyakorlatilag az arany az, ami eléggé értékálló
ingatlan is jó, de az nagyon tud ingadozni
mindenesetre nem úgy működik, h nyomjuk kifele a lóvét és nincs fedezet, azt már tapasztaltuk párszor mit okoz
ennyi erővel bárki nyomhatná otthon, de az már pénzhamisítás:)

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#103) dabadab válasza Chaser (#98) üzenetére


dabadab
titán

"az arany konkrétan egy valós dolog, ami minden országban ér "valamit""

A papírpénzek is érnek valamit. Ennyi. Az aranyfétisnek különösebb jelentős alapja nincs, igazából az arany értékét nyugodtan lehet baromi nagy lufinak tekinteni.
Egyébként itt a "nem ingadozó" arany árfolyama (reálértéken, 2011-es dollárra átszámolva):

"adott usa bankok, tolják ki a papírt, semmi fedezet nincs mögötte - lehet akár ingatlan -, senkinek nem tűnik fel"

És ennek mi köze a pénzhez?...

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#104) dabadab válasza Chaser (#102) üzenetére


dabadab
titán

"oké, bármilyen valós fedezet"

Némileg leegyszerűsítve a valuták mögött az adott ország GDP-je áll, ennél valósabbat nem nagyon lehet kitalálni.

"mindenesetre nem úgy működik, h nyomjuk kifele a lóvét és nincs fedezet"

Valóban nem így működik, nem is így csinálják. A pénzkibocsátás nem valami random dolog, az a monetáris politika része és azzal lehet hatni pl. az inflációra. Erről hallottál már?...

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#105) Chaser válasza dabadab (#104) üzenetére


Chaser
titán

igen, hallottam
valószínűleg azok is, akik hatalmasat kaszáltak a "válságon" ;]

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#106) dabadab válasza Chaser (#105) üzenetére


dabadab
titán

Te egyébként az ilyen idézőjelezéssel meg a pénz és a származtatott pénzügyi eszközök összekeverésével arra hajtasz, hogy messziről látszódjon rólad, hogy fogalmad sincs a témáról?...

DRM is theft

(#107) Chaser válasza dabadab (#106) üzenetére


Chaser
titán

most egészen komolyan
el tudod képzelni hogy usa-ban a pénzügyi elemzők és a bankfelügyelet nem látta mi fog történni? kivéve akkor, ha finoman szóltak nekik hogy máshova nézzenek
még egy magánszemélyt is darabokra szednek ha 100$-ral nem tud elszámolni

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#108) YM


YM
senior tag

emvyAz algoritmus azt fogja csinalni, amit az emberek, akik kitalaltak, gondoltak. Nem fuggetlen az emberektol.
Gépi tanulással keletkezhetnek nem várt eredmények. Már csak azért is, mert egy gép (program) sokkal nagyobb adatbázisokat át tud látni, mint egy ember.

Chaser arany fedezetnek kell(ene) mögötte lennie
Abba már belegondoltál, hogy a '70-es évekig (amíg létezett az aranyfedezet) mennyi áru volt, amit az "arannyal" ki kellett fizetni, illetve most mennyi van? :F Meg ugye ha nem lenne a könnyű hitelezés, akkor beruházásokra se lenne annyi pénz, ergo lassabban fejlődne a világ.

az arany konkrétan egy valós dolog, ami minden országban ér "valamit":) több okból is mint tudjuk
Először is nem "valamit" ér, hanem pontos piaci ára van, ami megegyezik mindenhol a világban :DDD Azért ennyi az ára, mert ennyiért veszik meg. Ez a fő indok.

gyakorlatilag az arany az, ami eléggé értékálló
Látszik, hogy 2011-ben elkerült az arany-befektetési láz :DDD Milyen gold-bug vagy te?! ;]

dabadab Egyébként itt a "nem ingadozó" arany árfolyama Jó lett volna 2016-ig kirajzolni, mert volt ez sokáig 1535-1800 között, aztány zutty le 1100 alá és most megint elkezdték xenvedni felfelé, mert úgy tűnik mégis lehet talán lesz infláció (de nem biztos) meg ugye ez nagyban függenek az olaj árától is, az meg attól, hogy Irán hogyan köp bele Saud Arabia és az OPEC levesébe, szóval a lényeg, hogy semmi nem biztos! :D

Miért, az arany az mit ér? Semmit.
Szivességből átvenném az összes értéktelen aranyadat! :R

(#109) Béééla válasza emvy (#93) üzenetére


Béééla
őstag

Kerlek definiald a 'valos ertek'-et.
Nagyon szívesen. Aminek a tárgya az érték, és nem egy ráírt szám, meg mindenféle olyan hogy "bizalom". (ezért is értek egyet dabdab-bal azzal, hogy az arany erősen túlértékelt, az érintkezők aranyozásán kívül kb. semmire sem jó)
Ez a szám számítható lenne a befektetett erőfeszítésben, hogy megelőzzek egy újabb kérdést :) (és ez nem egyenlő az árral)

A pénz arra jó, hogy ne kelljen barterelni, csak a mindenféle monetáris politika és egyéb nagy játékosok szórakozása miatt nagyon nem ül meg a seggén ez az érték (innentől kezdve ha nem felhalmozási eszközként, hanem csak közvetítőként tekintünk rá, rögtön elég lenne AKÁR a BTC is, de tudjuk hogy ennél sokkal több ma már a mani)

@Xezs
De miért akarsz te 1,4 billióból azonnal kifizetni 17-19-et? Nem érted, hogy ezt nem azonnal kell kifizetni?
Nem érted, hogy 9X-nyi hitel van kinn papíron de csak X mennyiségű pénz, ami meglehetősen fura? (a valós arányok ettől eltérhetnek és el is térnek) Másoknak is furcsa volt a koncepció. :)

Bélabá

(#110) dabadab válasza Chaser (#107) üzenetére


dabadab
titán

"el tudod képzelni hogy usa-ban a pénzügyi elemzők és a bankfelügyelet nem látta mi fog történni? "

1. Továbbra sem értem, hogy ennek mi köze a pénzhez.
2. Igen.

"még egy magánszemélyt is darabokra szednek ha 100$-ral nem tud elszámolni"

Elszámolási probléma nem volt.

DRM is theft

(#111) YM válasza Chaser (#107) üzenetére


YM
senior tag

Az indiánokat meg az aranyuk miatt írtották ki.... hamarosan meg Trump lesz az elnök, készülhetünk az apokalipszisre! ;]

Béééla Ez a szám számítható lenne a befektetett erőfeszítésben,
Az arany kitermelésének is van önköltségi ára, de ennek csak hosszútávon van köze az árfolyamhoz. Szemléletesebb példával élve: senkit nem érdekel, hogy a mostani nyomotott olajárak mellett egy csomó olajcég becsődölt. Az árra majd akkor lesz ennek hatása, ha kifogytak a sílók és a kereslet nem találkozik elegendő kínálattal.

[ Szerkesztve ]

(#112) dabadab válasza Béééla (#109) üzenetére


dabadab
titán

"Ez a szám számítható lenne a befektetett erőfeszítésben"

Tehát ha én nagy nehezen összetákolok egy asztalt, akkor annak nagyobb értéke van, mint amit egy bútorasztalos negyed akkor erőfeszítssel és lényegesen korrektebbül összerak?

DRM is theft

(#113) Penge_4 válasza emvy (#95) üzenetére


Penge_4
veterán

De a nyílt forráskód gondoskodik arról, hogy minden (hozzáértő) ember láthassa, hogy a létrehozók mit gondoltak, tettek-e bele backdoort, stb.

(#101) Xezs: "Engem pl. taszít benne az, hogy mindenki lát mindent. Az én számlámat csak ne nézegesse olyan, akinek semmi köze hozzá."

1. Ha nem így lenne, az lenne a baj, hogy még többen vásárolnak rajta drogot meg fegyvereket (mintha fiat valutával nem így lenne)...
2. Amíg te prosztatakenőcsöt meg guminőt veszel, senkit nem érdekel, ha nagyon ügyelsz a diszkréciódra, átutalod egyik számládról a másikra vagy a harmadikra és azon keresztül veszed meg.
3. A pénztáros lány nem csak a névvel ellátott bankkártyád adatait látja, hanem téged is teljes életnagyságban, amint megveszed (a mögötted álló 6-8-10 ember társaságában) az extra kis méretű óvszert vagy a fent említett "kínos" dolgok valamelyikét. Sőt, a bankod a költési szokásaid alapján még azt is látja, hogy a feleséged meg extra nagy méretű óvszert rendelt a netről, így már kapod is a célzott hirdetéseket a város legjobb válóperes ügyvédeiről.

Viszont (és itt a lényeg) ha te Thaiföldről rendelsz 8 éves prostituáltakat vagy kamionnyi drogot Kolumbiából, akkor már simán visszavezetik az útvonalat (sokkal hatékonyabban, mintha készpénzzel tetted volna mindezt, ahol a leggyengébb láncszem a megszorongatott összekötő, aki átveszi (mivel azt meg teleportálni nem tudod egyenesen a forráshoz)).

(#104) dabadab: "Némileg leegyszerűsítve a valuták mögött az adott ország GDP-je áll, ennél valósabbat nem nagyon lehet kitalálni."

Bármi mögött állhat egy adott ország GDP-je (ami szintén egy hasraütésszerű érték), de egy független dolgot nem tudnak elinflálni tetszőlegesen, egy papírfecni felett pedig teljes hatalommal bírhatnak. Egy-két törvényt, alkotmányt itt-ott átírnak és ennyi. Súlyosabb esetben (bár ez leginkább afrikai országokra jellemző) egyetlen tollvonással elértéktelenítenek minden eddigi papírfecnit és újat nyomtatnak.

"A pénzkibocsátás nem valami random dolog, az a monetáris politika része"

Amit tetszőlegesen módosíthatnak és ha megteszik akkor maximum egy maréknyi történész-bölcsész fog menni tüntetni. Ahhoz, hogy a sokszázezer átlagember is kivonuljon minimum egy internetadó tervezetre van szükség. De ez már a demokrácia működésképtelensége.

(#109) Béééla: "Másoknak is furcsa volt a koncepció. :)"

A végén még kiderül, hogy nem is olyan rossz ez a sharia. ;] (tudom, tudom, most kerültem fel az FBI, CIA és Interpol listájára és ma este még rám rúgja az ajtót a TEK).

(#114) YM válasza dabadab (#112) üzenetére


YM
senior tag

A legnagyobb egyenlőtlenséget pont az okozza a világban, hogy magának a munkának az ára sem egyenlő.
Kínában akkor is olcsó lesz a munka ha kutya kutyát eszik :U
Illetve magasabb bérekkel már Magyarország sem lenne versenyképes, mert nincs elegendő tőkefelhalmozás, hogy hatékonyak legyünk ...

[ Szerkesztve ]

(#115) emvy válasza YM (#108) üzenetére


emvy
nagyúr

>Gépi tanulással keletkezhetnek nem várt eredmények.

Persze, de az ML-nek semmi koze van a BTC-hez. ML eseten pedig altalaban meghatarozunk valamilyen kimenetet, ami szerintunk pozitiv.

while (!sleep) sheep++;

(#116) YM válasza emvy (#115) üzenetére


YM
senior tag

Nem is mondtam hogy van köze :DDD Amennyire én tudom a big data elemézésnek pont ez a lényege, hogy kiadod a feladatot: "találj egy összefüggést, amit mi nem látunk". Meg aztán kérdés a gépi tanulás milyen szintre tud elfejlődni. My point is: ne jelentsük ki, hogy a gépi "inteligencia" csak gyengébb lehet az emberinél, mert mi terveztük. Sakkban is meg kvízjátékban is el lettünk már verve...

Friss és érdekes cikk az arany áráról: David Einhorn on the Value of Gold (GLD)

(#117) Xezs


Xezs
tag

Itt sokótoknak azt kellene elfogadnia, hogy minden gazdasági csereeszköz értéke a bizalmon alapszik. Azért voltak hajlandóak régen sóért cserélni termékeket, mert bíztak abban, hogy a sóért cserébe ők is megkapják azt, amit szeretnének. Ugyanezért cseréltek aranyat. Ugyanezért veszünk USD-t vagy EUR-t, mert bízunk benne, hogy kapunk értük valamit. Ez esetben a kibocsátó állam(ok)ban is bízunk, hiszen azok állnak a deviza mögött. És pont ezért nem veszünk lepusztult afrikai országból devizát, mert nem bízunk a mögötte álló államban. És ezért fog esni az EUR árfolyama egy brexit esetében, mert meginog a bizalom.

Ha ezt a bizalom dolgot elfogadjátok, már sokkal közelebb vagytok az egész megértéséhez.

[ Szerkesztve ]

(#118) Xezs válasza Penge_4 (#113) üzenetére


Xezs
tag

A pénztáros lánynak van köze azon adataimhoz, melyek a tranzakció során relevánsak (a számlám egyenlegéhez pl. nem, és azt nem is látja), hiszen ő az üzlet alkalmazottja, amivel én szerződést kötök a vásárlás során. A bankomnak van köze az adataimhoz, hiszen én szerződést kötöttem vele arra, hogy az vezesse a számláimat. Ellenben más banknak semmi köze ahhoz, hogy az én számlámon mennyi pénz van, mivel velük semmiféle szerződésem nincs, és nem is kívánok létesíteni. Viszont egy blockchain-ben minden résztvevő bank lát minden számlát, az egyenlegekkel és pénzmozgásokkal együtt. Na ez nem tetszik nekem. Akivel nem kívánok semmiféle jogviszonyt ápolni, az ne nézegesse az adataimat.

[ Szerkesztve ]

(#119) Penge_4 válasza Xezs (#118) üzenetére


Penge_4
veterán

"Ha ezt a bizalom dolgot elfogadjátok, már sokkal közelebb vagytok az egész megértéséhez."

És miben bízol jobban? Ami a színtiszta matematikán alapszik, vagy amit megváltoztatható jogszabályok mentén alkotnak?

"A pénztáros lánynak van köze azon adataimhoz, melyek a tranzakció során relevánsak (a számlám egyenlegéhez pl. nem, és azt nem is látja)"

A tranzakció során nem releváns sem a te személyed, sem a kártyádon szereplő, látható adatok, a mögötted állókkal pedig szerződést sem kötöttél.

"A bankomnak van köze az adataimhoz, hiszen én szerződést kötöttem vele arra, hogy az vezesse a számláimat."

A bankod pontosan meddig terjed? Mert ha ott is a banki ügyintéző lányig, akkor emlékeztetnélek, hogy még mindig az emberi tényező a legnagyobb biztonsági rés. Cseszd meg a jogot, amikor Facebookozik, bekap egy vírust, vagy csak simán pletyizik, esetleg social engineering áldozata lesz.

"Viszont egy blockchain-ben minden résztvevő bank lát minden számlát, az egyenlegekkel és pénzmozgásokkal együtt."

A blockchainben csak azt látja, hogy x számlán milyen pénzmozgás történt, de hogy az kinek a tulajdona, azt nem, amíg te ki nem adod. De ha kiadod is csak azt tudja, hogy az a számla a te tulajdonod (volt x ideig, azóta el is "lophatták" illetve más is ismerheti a privát kulcsot, pl közös családi számla) és esetleg ha más publikus számlákra utaltál vele, akkor azt is látják. De 1-1 cím kb. annyira személyes mint egy IP cím. Semennyire, maximum azt határozzák meg belőle, hogy egy adott időpillanatban az adott gépnél ülő személy használhatta.

Még ha az állam előírna 1-1, személyhez kötött, kötelező bitcoin címet, amire mindenki kapná a (legális) fizetését, akkor sem lehetne jobban beszabályozni, mint a készpénzt és az már tényleg Orwell-szintű diktatúra lenne.

Egy bankszámla esetében meg csak össze kell ismerkednem egy fiókvezetővel és az bármikor bárkinek a számlatörténetét meg tudja nekem szerezni és mindez esetenként egy üveg jobb whiskybe kerül. De ha a rendszer szar (és sok helyen az), akkor lehet, hogy elég az átlag ügyintéző is. Bár annak lehet, hogy nem elég a név, lakcím meg hozzávetőleges születési dátum, hanem csak célzottan pl. kártyaszám, illetve számlaszám alapján tud hozzáférni.

Szóval, hol vagy nagyobb biztonságban privacy terén? Szerintem gondold át még egyszer...
Ha meg nagyon egybites átlaguser vagy, akkor maximum igénybe veszel egy mixer szolgáltatást némi jutalékért cserébe és a visszakapott BTC-idet már bátran költheted állatos pornóra is, senki nem fogja összekötni, hogy az éppen xy egyházi személy, celeb, politikus "ismert" bitcoin címéről vándorolt 2-3 másikon keresztül a animalporncorporation szintén "ismert" bitcoin címére.

(#120) YM válasza Penge_4 (#119) üzenetére


YM
senior tag

Melyik a kedvenc állatod? ;]

(#121) Chaser válasza dabadab (#110) üzenetére


Chaser
titán

ha elhiszed nem az én bajom....:)
pont az usaban nem ellenőrzik rendszeresen a bankokat? hihető :K jah nem az
itt azon kell elgondolkozni ki járt jól ezzel a manőverrel

aranyban igazad van, nem stabil az árfolyama, nem követtem
de azt bárhol bárki elfogadja kb most is ha nagy pénzről van szó

Penge_4 azért remélhetőleg a rendszergazdik tiltanak mindent ilyen téren:) csúnya lenne ha nem

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#122) dabadab válasza Chaser (#121) üzenetére


dabadab
titán

"pont az usaban nem ellenőrzik rendszeresen a bankokat?"

A 2007-es hitelválságban nagyon nagy szerepe volt a bankrendszeren kívüli pénzintézeteknek. Ha ennyire nem vagy tisztára a tényekkel (az eddigi hozzászólásaidból sorra az derült ki, hogy igazából fogalmad sincs arról, hogy mi történt, hogy hogyan működik a bankrendszer, hogy egyáltalán mi a különbség a pénz meg a származtatott pénzügyi eszközök közötti különbség, hogy hogyan működik a monetáris politika stb), akkor érdemes elgondolkodni azon, hogy a sebtében összetákolt összeesküvés-elméleteidnek vajon mennyire stabil alapja lehet.

DRM is theft

(#123) Penge_4 válasza YM (#120) üzenetére


Penge_4
veterán

"Melyik a kedvenc állatod?"

A delfin, mert intelligensebb az embernél, mégsem cseszi szét a saját környezetét és halmoz fel mérhetetlen vagyonokat.

De (mivel tudom mire céloztál) a cápaszex (+18) sem rossz.

(#121) Chaser: Munkaeszközt hogyan tiltanak? Maximum naplózzák, de kétlem, hogy napi több száz ügyfélnél majd ellenőrizgetnek, maximum ha panasz érkezik (általában nem véletlenül szoktak ilyen adatokat kikérni) akkor kirúgják az illető alkalmazottat. De ha nem, akkor kb. csak az gátolja meg, hogy random nézegesse emberek számlatörténetét unalmában, hogy a telemarketingesek esetleg felhívják az automata algoritmus alapján a szabványos "A múlt héten járt valamelyik bankfiókunkban." kezdetű szöveggel és a sokadik embernél már szopacs van.

Meglepődnél mennyire nem védik ezeket az adatokat.

(#124) fordfairlane


fordfairlane
veterán

Olyan szörnyű ez a topik, hogy még széttrollkodni sincs kedvem.

x gon' give it to ya

(#125) emvy válasza fordfairlane (#124) üzenetére


emvy
nagyúr

Pedig az neked jol megy :D

while (!sleep) sheep++;

(#126) Xezs válasza Penge_4 (#119) üzenetére


Xezs
tag

A színtiszta matematika itt azért nem releváns, mert egy algoritmusról beszélünk, amit ember alkotott. Épp ezért sebezhető. Lehet hogy még nem tudjuk, hogy hogyan, de egyszer majd jön valaki, aki rájön. Az ember nagyon találékony, ezt ne feledd.

A sorban mögöttem állók irrelevánsak, ők nem látják a kártyám adatait, pláne nem a beírt PIN kódomat. Hagyjuk is ezt. Pláne azért hagyjuk, mert a kártyás fizetés (vagy annak származéka) nem fog eltűnni még akkor sem, ha a mögötte levő technológia változik.

A banki ügyintéző lány pedig a céges gépen nem fog Facebookozni. Egy rendes bankban meg van oldva, hogy ne tehesse meg. Megjegyzem a vírus ugyanúgy veszélyforrás egy blockchain esetében is, hiszen a számlákhoz tartozó jelszavakat valahol tárolni kell, amit viszont egy malware ki tud nyerni. A blockchain nem egy szuperfegyver, ami minden problémát megold. A social engineeringet meg kár idekeverned, mert az blockchain esetében is problémát jelenthet. Nincs olyan, hogy problémamentes megoldás. Mindig lesz probléma. Ha most nincs, majd valaki csinál. Mert az ember okos.

Ugyanezt tudom mondani a blockchain számlákra is: az ember okos, és a nyilvános adatokból nagyon sok dolgot ki tud logikázni. Elegendő idővel rá lehet jönni, hogy melyik számla azé a személyé, aki után épp nyomoz az okos személy. És ne feledd, hogy egy banknál nem csak személyekhez köthető számlák vannak, hanem egy sor technikai, főkönyvi számla is. Ahhoz aztán végképp semmi köze senkinek, csakis a banknak. És ezeknek a számláknak jellemzően elég magas az egyenlegük és sok a pénzmozgás rajtuk, tehát a hülye is tudni fogja, hogy ez a bank saját technikai számlája.

Mindegy, várjuk ki a végét, én azt mondom, hogy még ha használni is fogják a bankok ezt a technológiát, csakis részben teszik azt meg, a főrendszerük sosem lesz ilyen alapú.

[ Szerkesztve ]

(#127) Penge_4 válasza Xezs (#126) üzenetére


Penge_4
veterán

Szerinted az, akinek szándékában áll téged követni és lecsapni az első sötét utcasarkon a kártyádért, az nem csinált már 1000 másik ilyet, nem rutinos benne és nem fogja tudni kifigyelni?

Munkahelyi gépen a legtöbb helyen simán tud Facebookozni, de nem is csak ez volt a lényeg, hanem hogy a számlád adataihoz is hozzáfér. A malware hogyan nyeri ki az adatokat egy papír alapú walletről? Maximum egy lakástűz. Mindenkinek joga van eldönteni, mitől fél jobban. A social engineering pedig irreleváns, mivel a számlád a te tulajdonod, maximum téged verhetnek át, nem adod más kezébe a pénzed feletti jogot.

"Elegendő idővel rá lehet jönni, hogy melyik számla azé a személyé, aki után épp nyomoz az okos személy. "

Egy olyan világban, ahol elég egy név, amire rákeresel FB-n és megtudod az illető egész élettörténetét, személyiségprofilját, valamint hogy az elmúlt 6-8 évben miket lájkolt, hol nyaralt és hogyan változott a stílusa, szerinted? Az a marginális réteg, aki meg ügyel a privacy-ra, az bitcoinnal is meg tudja oldani, hogy védett legyen.

"És ezeknek a számláknak jellemzően elég magas az egyenlegük és sok a pénzmozgás rajtuk, tehát a hülye is tudni fogja, hogy ez a bank saját technikai számlája."

És miért is baj, ha a bankok, politikai illetőségű számlák és hasonlók kvázi publikusak lesznek? Kevesebbet tudnak majd lopni?

(#128) Béééla válasza Xezs (#126) üzenetére


Béééla
őstag

Megjegyzem a vírus ugyanúgy veszélyforrás egy blockchain esetében is, hiszen a számlákhoz tartozó jelszavakat valahol tárolni kell, amit viszont egy malware ki tud nyerni.
A sorban mögöttem állók irrelevánsak, ők nem látják a kártyám adatait, pláne nem a beírt PIN kódomat.
Látom nem hallottál még a hardveres tárcáról (ha maradunk a BTC vonalán), és remélem ha a bankkártya esetén megbízol a leleshetetlen PIN-ben és a smartcardokban, akkor máshol nem kötsz bele ugyanabba a technológiába :)

Bélabá

(#129) dabadab válasza Béééla (#128) üzenetére


dabadab
titán

A bankkártyás PIN-nél ne felejtsd el, hogy az csak az első védelmi vonal, van mögötte több is, BTC-nél meg nincs.

DRM is theft

(#130) Béééla válasza dabadab (#129) üzenetére


Béééla
őstag

A bankkártya mögött a következő (és utolsó) védelmi vonal a banknak sírás, hogy a letiltás és ellopás között történt tranzakciókat visszacsinálják. Ezt meg már rég kiveséztük, hogy centralizált: van ügyfélszolgálat, decentralizált: nincs ügyfélszolgálat.

Bélabá

(#131) dabadab válasza Béééla (#130) üzenetére


dabadab
titán

"A bankkártya mögött a következő (és utolsó) védelmi vonal a banknak sírás, hogy a letiltás és ellopás között történt tranzakciókat visszacsinálják."

Az előtt még ott van a bankok saját kockázatelemzése, a gyanús tranzakcióknál saját maguk is akcióban lendülnek, illetve ott a kártyaletiltás, ami BTC-nél szintén nem működik.

"Ezt meg már rég kiveséztük, hogy centralizált: van ügyfélszolgálat, decentralizált: nincs ügyfélszolgálat."

Annyira mégse sikerült kivesézni, ha simán elfelejted, hogy ennek milyen biztonsági implikációi vannak.

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#132) Béééla válasza dabadab (#131) üzenetére


Béééla
őstag

Annyira mégse sikerült kivesézni, ha simán elfelejted, hogy ennek milyen biztonsági implikációi vannak.
Nem kell MINDEN alkalommal ugyanazokat a problémákat felvetni, attól még nem lesz biztonságosabb az alternatíva.
Aki jelenleg valamilyen bankrendszertől elrugaszkodott rendszert használ, az valószínűleg tudja, milyen kockázatot vállal. Ha nem, akkor vagy nem tájékozódott előtte, vagy kretén. Ha minden alkalommal felhozza valaki hogy "dehát nem lehet visszacsinálni" vagy "el lehet lopni", akkor se jobb, se rosszabb nem lesz a biztonság.

Bélabá

(#133) dabadab válasza Béééla (#132) üzenetére


dabadab
titán

Teljesen elbeszélsz amellett a probléma mellett, hogy úgy csinálsz, mintha a BTC-s HW wallettnél az egyetlen darab PIN pont ugyanannyi védelmet adna, mint bankkártyánál a PIN meg az összes többi védelmi rendszer együtt.

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#134) Béééla válasza dabadab (#133) üzenetére


Béééla
őstag

Egy percig nem mondtam, hogy a BTC a HW tárcával a világ legtutibb helye, nem kell semmit se a számba adni - csak épp egyeseknek fogalmuk sincs róla, hogy az asztali OS-re telepíthető tárcán kívül (amiben a wallet.dat ott lóg szabadon és bármikor lenyúlható) bőven van választási lehetőség, olyan is, ami hardveres védelmet nyújt!

Bélabá

(#135) E770 válasza Béééla (#130) üzenetére


E770
senior tag

nono, a bankkártya tranzakciók nem ilyen egyszerűen működnek
pl. egy pos vásárláskor csak terhelés (foglalás) kerül a számládra, a konkrét pénzmozgás (elszámolás) egy sokkal későbbi kör - egyedül az atm jelent valós idejű pénzmozgást, de ha az jogalap nélkül történt, akkor nagy eséllyel nem az ügyfél viszi el a veszteség kifizetés terhét

(#136) Béééla válasza E770 (#135) üzenetére


Béééla
őstag

Pontosan, mégis le kell futnod a köröket (jó, szép is lenne hogy a bank magától találna ki mindent)
A tolvaj/rabló/stb. meg ha felvette a fél fizetésed és visszakapod (erre talán még biztosítás is van) attól még ott van nála KP-ban. (egy kicsit win-win)

Bélabá

(#137) E770 válasza Béééla (#136) üzenetére


E770
senior tag

jó néhány teljesen különböző forgatókönyv van, mikor kinek milyen köröket kell futni (pl. 418 oldal)

az egész kártyás világ egyébként jó példája a kockázat arányos védelem kialakításának - persze mindezt dinamikusan értve

[ Szerkesztve ]

(#138) Xezs válasza Penge_4 (#127) üzenetére


Xezs
tag

Nem fogok mindenre válaszolni mert már kicsit unom a témát így csak az utolsóra: nem azért, hogy ne tudjanak lopni. Egyszerűen senkinek semmi köze hozzá. Ha én banktulajdonos lennék, nem engedném, hogy nyilvánosan teregesse a bankom a belső számlák mozgásait.

(#139) Xezs válasza Béééla (#130) üzenetére


Xezs
tag

A szokatlan tranzakciókat a bank még teljesítés előtt megfogja, mert minden bankban van egy kártyacsalásokkal foglalkozó osztály, ami 0-24 órában működik. Ez úgy van, hogy hiába írsz be PIN kódot, ha a költési szokásaidhoz képest szokatlan tranzakciót érzékel a rendszer, riasztja ezt az osztályt, akik azonnal telefonálnak neked. Persze nem mindig működik, de engem hívott már fel a bankom azért, mert az eddigi szokásaimtól drasztikusan eltérő értékű dolgot vettem.

(#140) YM válasza Xezs (#139) üzenetére


YM
senior tag

Szokták mondani, hogy ha az ember kimegy mondjuk Ázsiába, akkor szóljon előtte a banknak, mert lehet élből letíltják a kártyáját, aztán egy szendvicset nem tud megvenni :DDD

Mennyiért vásároltál, hogy letíltottak? :F

(#141) Penge_4 válasza Xezs (#139) üzenetére


Penge_4
veterán

"Ez úgy van, hogy hiába írsz be PIN kódot, ha a költési szokásaidhoz képest szokatlan tranzakciót érzékel a rendszer, riasztja ezt az osztályt, akik azonnal telefonálnak neked."

Na én pl. pontosan az a random ember vagyok, akinek semmilyen algoritmus nem tudja kielemezni semmilyen szokását. Seggbe is rúgnám a bankomat, ha azért buknék el egy üzletet, mert a bankszámlám (amiről 1+ éve nem költöttem semmit, csak valami 200 forintot, azt is csak, hogy kipróbáljam a Paypass-t), most feltolom a limitet x millióra, majd letilt a bank aztán közli az ügyintéző, hogy sorry, de szokatlan aktivitást észlelt.

(#140) YM: Ez meg a másik. Winfos 10-ről is ezért váltottam végül Linuxra, mert az nem akar megvédeni önmagamtól. :U

(#142) emvy válasza Penge_4 (#141) üzenetére


emvy
nagyúr

> Na én pl. pontosan az a random ember vagyok, akinek semmilyen algoritmus nem tudja kielemezni semmilyen szokását.

LOL LOL LOL LOL

Komolyan, ennyire egyszeru hogy lehetsz?

while (!sleep) sheep++;

(#143) Penge_4 válasza emvy (#142) üzenetére


Penge_4
veterán

Mert még a Google sem tudja kielemezni. Akkor honnan tudná egy bank, ami a töredéke információt sem tudja rólam?

(#144) emvy válasza Penge_4 (#143) üzenetére


emvy
nagyúr

> semmilyen algoritmus

vs

> Google

while (!sleep) sheep++;

(#145) Penge_4 válasza emvy (#144) üzenetére


Penge_4
veterán

Mutass a Google-étől fejlettebb algoritmust. Maximum az NSA.

(#146) emvy válasza Penge_4 (#145) üzenetére


emvy
nagyúr

Milyen algoritmust?

while (!sleep) sheep++;

(#147) kymera válasza emvy (#146) üzenetére


kymera
senior tag

Gyíkemberest :D

1151,AM4,1366,2011, - Lapok,procik,vinyók,tápok,vga-k -akciósan. - 70-2340239

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.