Hirdetés

2024. június 7., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  OpenOffice

Hozzászólások

(#1) ArGab


ArGab
őstag

LibreOffice és Apache OpenOffice

Ugrás a LibreOffice honlapjáraUgrás az Apache OpenOffice honlapjára

Ingyenes, nyílt forráskódú, platformfüggetlen irodai programcsomag.
Szabad szoftverként bármiféle korlátozás nélkül letölthető, használható, másolható, terjeszthető, tanulmányozható és módosítható.
Ezek a legfőbb jellemzői az Apache OpenOffice-nak (korábban OpenOffice.org) és az abból 2010-ben kinőtt LibreOffice-nak is.

Mi a különbség a két változat között?

A szétválás óta a fejlesztés külön folyik, így a két csomag egyre inkább távolodik egymástól. Felhasználói szempontból az a lényeges, hogy a szabad szoftveres közösség, amely készíti, és annak magyar tagjai, akik a fejlesztésben való részvételük mellett a honosítást is végzik, zömmel a LibreOffice támogatása mellett döntöttek, ezért hosszú távon érdemes neked is ebben gondolkodnod.
A továbbiakban olvasható információk elsősorban a LibreOffice-ra vonatkoznak.

A programcsomag elemei

Writer – szövegszerkesztő
Calc – táblázatkezelő
Impress – bemutatókészítő
Draw – illusztrációkészítő
Base – adatbázis-kezelő
Math – képletszerkesztő

Támogatott operációs rendszerek, rendszerkövetelmények

Windows 2000 SP4 vagy újabb; 256+ MB RAM, 1,5+ GB szabad hely a merevlemezen,
Linux 2.6.18-as kernel vagy újabb; 256+ MB RAM, 1,55+ GB szabad hely a merevlemezen,
Mac OS X 10.4 (Tiger) vagy újabb; 512+ MB RAM, 800+ MB szabad hely a merevlemezen,
illetve létezik port FreeBSD, NetBSD, OpenBSD és Solaris rendszerekre is.

A megjelenítővel szemben mindegyik változat esetén legalább 1024x768-as felbontás és 256 szín (8 bites színmélység) az elvárás.

A tényleges merevlemezigény attól függ, hogy a csomag mely összetevőit telepíted. Az alapértelmezett beállításokkal végzett telepítés esetén nagyjából 500 MB-ot fog elfoglalni.

Hordozható változat

A programcsomag elérhető hordozható (portable) változatban is, így például egy pendrive-on mindig nálad lehet, és onnan elindítva – az éppen futó rendszer módosítása nélkül – tudod használni, a beállításaid – és igény szerint a dokumentumaid is – azon az eszközön tárolódnak, amelyre feltetted (feltéve, hogy az írható, például CD-ről futtatáskor nyilván nincs ilyen lehetőség). Ez a megoldás nem igényel rendszergazdai jogosultságokat.

A hordozható változat a Windows termékcsalád XP vagy újabb operációs rendszerein fut (szükség esetén – Wine segítségével – megy Linux és Mac alatt is), a kiválasztott összetevőktől függően 245-480 MB helyet igényel a médiumon.

Az elérhető legfrissebb kiadást a PortableApps.com weboldaláról tudod letölteni, átlagos felhasználásra a sztenderd – tehát nem az All Languages – változatot célszerű beszerezni, mivel az csak a fontosabb – például a magyar – nyelvek támogatását tartalmazza, a feltehetően számodra érdektelen nyelvekét viszont nem. Telepítéskor érdemes ezen felül a Remove Extra Languages lehetőséggel élni, mert ekkor csak a magyar és az angol nyelvi csomagokat teszi fel, így helyet takaríthatsz meg a teljes telepítéshez képest.
Ezzel a módszerrel a csomag mintegy 254 MB helyet foglal el.

Telepítéskor és futtatáskor megjelenhet egy párbeszédablak a This computer is missing a component required for LibreOffice Portable to function. Install Microsoft Visual C++ 2008 runtime? kérdéssel, válaszd nyugodtan a No lehetőséget; ez a portable indító egy ismert hibája, hamarosan javításra kerül, a LibreOffice működésére nincsen hatással.

Kezeli-e a LibreOffice a Microsoft Office által létrehozott dokumentumokat?

Általánosságban igen, olvasni és írni is tudja a Microsoft Office formátumait, de a kompatibilitás nem teljes körű, bonyolultabb formázásoknál, vagy például makrókkal komolyan megpakolt táblázatok esetén – a megjelenítési eltérésektől akár a teljes használhatatlanságig terjedő – problémákra lehet számítani.

Ha Windows operációs rendszert használsz, és nem rendelkezel Microsoft Office licenccel, de az elkészült dokumentumodat annak valamely formátumában kell átadnod valakinek, akkor mentés után érdemes az ingyenesen használható Microsoft Office megtekintőkben ellenőrizni, hogy a másik félnél az elképzeléseid szerint fog-e megjelenni. A kompatibilitási csomag telepítése lehetővé teszi a Microsoft Office 2007 és 2010 formátumainak (például .docx, .xlsx) megnyitását is.

Részletes ismertető, a felhasználás feltételei és letöltés a Microsoft honlapjáról
Word Viewer (magyar nyelvű)
Excel Megtekintő (magyar nyelvű)
PowerPoint megjelenítő (magyar nyelvű)
Kompatibilitási csomag (magyar nyelvű)

A két programcsomag egy lehetséges közös nevezőjeként érdemes megemlíteni az RTF (Rich Text Format) formátumot.

A LibreOffice magyar oldala

http://hu.libreoffice.org/

Köszönet mindenkinek, aki közreműködik a LibreOffice és az Apache OpenOffice fejlesztésében, honosításában, támogatásában.
_______

Amennyiben a fenti leírásban hibát, hiányosságot vagy elavult információt találsz, a módosítás iránti igényedet a fórum moderátorainak jelezheted.

A témaindító hozzászólás utolsó módosításának dátuma 2012. június 2.

-----------------------------------------

Eredeti hozzászólás:
Csak néhány kisebb témát találtam róla, úgyhogy most nyitottam neki egy nagyot :)
Remélem nem hiába.
Most telepítettem fel először, nagyjából tiszta a használata. Viszont sok dolgot nem találok benne, amit Wordben megszoktam. A leginkább hiányzó, hogy nem találom az Oldalbeállítást. Valaki tudja, hol tudnám elérni/előcsikarni?

[ Módosította: Barthezz2 ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  OpenOffice
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.