Hirdetés

2024. május 6., hétfő

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2017-07-18 18:36:55

LOGOUT.hu

A topik mindazokhoz szól akik foglalkozni szeretnének, vagy már foglalkoznak vasútmodellezéssel. Nem csak szegecs számláló technikákról szól az oldal, elfér rajta minden ami modellvasút. Vagyis a legpontosabb, profin kivitelezett modelltől, a házilagosan, papírmasé-fűrészpor technikával készült terepasztalig bármi.
Új vagy régi, digitális vagy analóg, bárki bármilyen témával jelentkezhet, hogy a közösség okuljon, szórakozzon általa. Kiállításokon készült képekkel, vagy a saját alkotásokról készült fotókkal és persze megfelelő magyarázó szöveggel a képekhez.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#301) st.hubertus válasza Bogyi (#300) üzenetére


st.hubertus
tag

Amikor megveszed a szettet, érdemes kérned az üzletben egy Roco H0 2008-as katalógust, az elvileg ingyenes, és egyebek között rengeteg infó van (magyarul) a digitális kiegészítőkről (mint a pc-s irányítás) is. Ez a síntisztítás dolog hogy néz ki? Erre eddig én nem is gondoltam.

(#302) Bogyi válasza st.hubertus (#301) üzenetére


Bogyi
csendes tag

A tisztító vasúti kocsit láttam eddig, ill un. tisztító hasábot. A hasábot (szivacsos) ráteszik a sínre és végighúzzák. Ezzel a port és régebben a Piko vasúton is emlékszem valami feketés szürkés anyagot is le lehet szedni. Ez az anyag a kerekekről jött le. A tisztító vagonon pedig a kocsi aljára rögzítik fel ezt a szivacshasábot.

(#303) Bogyi


Bogyi
csendes tag

:DD Yeah leadtam a rendelést, mostmár lesz digivasút. Képeket teszek majd fel a 7végén

(#304) Jégkokó


Jégkokó
veterán

Nah elkészült a csörgőm.

Ilyen volt
[link]

Ilyen lett
[link]

A főnök tekintete mindig nyílt és őszinte. Vagyis egyik szeméből a nyilt gonoszság a másikból az őszinte rosszindulat sugárzik.

(#305) Bogyi válasza Jégkokó (#304) üzenetére


Bogyi
csendes tag

Nézegettem én is ezt a csörgőt, klassz. A homlokfalat is átfestetted élénk sárgára? Ill. most, mint leendő digitális vasutas :-) ez a modell, ha jól tudom előkészített. Ez azt is jelenti, hogy a motor 16V-os és a 8 pólusú aljzat is benne van a gépben? Tudnál esetleg a belsejéről is képet feltenni? Végül, ha most pl. ebben a Roco szettben szereplő dízelemből kiszedem a dekódert, át lehetne-e tenni pl. egy ilyen előkészített csörgőbe? Köszi előre is.

(#306) Jégkokó válasza Bogyi (#305) üzenetére


Jégkokó
veterán

Az egész mozdony át lett festve , az igazat megvalva nem tudom, hogy ez előkészitett e digitálisan, de azt tudom, hogy lehet bele venni dekódert meg minden isten nyilát. Most meg egy gyesev festésű M62 mozdonyt akarok venni Roco gyártmányba.

A főnök tekintete mindig nyílt és őszinte. Vagyis egyik szeméből a nyilt gonoszság a másikból az őszinte rosszindulat sugárzik.

(#307) Bogyi


Bogyi
csendes tag

Végre eljött a várva-várt nap. Mindamellett, hogy dacoltam a hideg széllel, az arcomba érkező kartonpapírdarabokkal, zacskókkal és porral nagyon örültem mikor a hatalmas dobozzal útnak indultam hazafelé.

Ezt a Roco kezdőkészletet ezzel a vonattal már nem lehet többé kapni, ez volt az utolsó darab. Le kellett adnom foglalást neten rá. Nos előző nap már gondosan előkészítettem neki a helyet itthon. Kiszemeltem a vendégágyat itt a dolgozószobában =félszoba:-)
[link]

Mivel még nincs feleségem (sajna) ez könnyű feladat volt. (a rendrakás annál nehezebb :-))

Íme a nagy doboz.:
[link]

és ami benne van 2 rétegben:
[link]

Már nem szükséges letölteni a Multimaus magyar nyelvű útmutatóját, a boltban kaptam eredeti gyári magyart. Tehát kezdőkészletem a német mozdony, 1 db cseh, 1 db magyar és 1 db lengyel vagonból áll. Igazi nemzetközi vonat. Van még az A+B sínkészlet, trafó, erősítő és a Multimaus.

(#308) Batman2 válasza Jégkokó (#304) üzenetére


Batman2
őstag

. . .ez egy feladványnak is elmenne, hogy mi a különbség a két kép között ???! ;]

Amúgy látom.
Ügyes ! :)

Üdv.:

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#309) Batman2 válasza Bogyi (#307) üzenetére


Batman2
őstag

. . . és mennyibe kóstált ez a kis csomagocska ?? :F

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#310) Bogyi válasza Batman2 (#309) üzenetére


Bogyi
csendes tag

Nos az ára 49200 Ft volt. Amúgy nehezen bírtam ki a héten, hogy ne rakjam össze és ne induljon el a vonat, csak kivettem a járműveket nézegettem. Ugyanis meglepetésképp holnap indulhat be csak ez a vonat.

Közben jó sok dolgot nézegettem a neten is és bekukkantottam a mozdonyba. A dekóder a mozdony alján kapott helyet és 8 tűs. A kasznit kis karmok tartják a helyén (4db). Leszedve előtűnik a nyáklap és alatta a meghajtás. Remélem lesz benne világítás, mert erre utaló nyomokat nem találtam. Bár a lámpautánzatokba plexirudak viszik el a fényt és valamiért a mozdony két végében belülről a tetőre erősítettek két fémfóliát. Mindegy azt már elhatároztam, kezdő vagyok még ugyan de valahogy majd lecserélem az egészet LED-esre.

Van még valami, amire rájöttem, a jelzőket, utcavilágítást, stb. egy külön trafóról kell vezérelni. Itt már nem ugyanaz, mint a régi FZ1. Trafóból meg van elég mert a tönkremenő eszközöknek megmaradt trafói ott sorakoznak a szekrényben. Olvastam még foglaltságjelzőről, váltóreléről, stb. na ezeket még ugyanúgy ki kell majd tanulmányoznom, mint a mozdonyprogramozást. Szóval ahogy egy barátom mondta: holnap útnak indul végre a "digihuhu". :))

(#311) Bogyi


Bogyi
csendes tag

Azért remélem nem csk én firkálgatok ide nagy ritkán. Szóval a munka mellett azért TERMÉSZETES, hogy esténként van idő 1-2 óra vonatozásra. Íme az első digitális tapasztalataim.: Nem hittem volna, hogy a felépített modelvasutazz 1.0 ovál pálya is mennyi lehetőséget tartogat. Első meglepetés, mégis csak raktak világítást a mozdonyba. Távirányítóval be is kapcsoltam. Irányváltós, csak kicsit fura, mert a fények átszűrődnek a mozdonyban, így előremenetben jól látszik a fehér homlokfény de halványan a piros is. Hátramenetben u.e. csak fordítva. A mozdony nem úgy reagál a szabályzóforgatásra, mint a régi PIKO-s társak. Van lassulása és gyorsulása is. Hihetetlen teherbírása van a motornak. 6-7 vagonos vonattal is latán megy a mozdony, pedig min 3 db 4 tengelyes kocsit is besoroztam. Érdekes, hogy ez a rendszer teljesen szikramentes. A régi Pikos vonatozás szinte elengedhetetlen "kellékei" voltak a szikrák és az ózonillat. Nem csak a mozdonyok de a kocsik is produkálták. Az egy szem váltómat pedig egyelőre bioenergiásan vezérlem csak a saját kezemmel :) Viszont úgy néz ki, ez a programozás nem is olyan nagyon nehéz, mint ahogy elképzeltem. Olvastam az útmutatót és közben csináltam. Így sikerült az egyedüli mozdonyom átkeresztelni HANS-ra, finomítottam a sebességfokozatokon, most van 128. Így már szép átmenetesek a sebességfokozatok. A mozdonyegér nyelvét is áttettem magyarra. Ma este pedig végre nekiláttam a CV-ket átprogramozni. Ezek a mozdony dekóderében tárolódnak. Egy programozás után érdekes de reszetel a mozdony és úgy lépnek életbe az új beállítások. A mozdonynak is van külön kis könyve abban találtam meg milyen értékűek lehetnek ezek a CV-k. Érdemes és érdekes velük kísérletezni. Pl. olyan max sebességet, gyorsulást, lassulást sikerült összehoznom, hogy ha figyelem a vonatot szinte már el is felejtem, hogy egy szobában vagyok, mintha ott állnék mellette. A kocsik előszőr épp csak megmoccannak. az összes kapcsolószerkezet elkezd zörögni aztán nagyon lassan megmozdul a vonat. Éppen olyan lassan indul meg és vesz lendületet, mintha több 100 tonna lenne a vonat. és persze a zajok is ugyanolyanok. A kerekek is ugyanúgy zakatolnak. Már csak a csikorgás hiányzik és a fekete kormos gázolajfüst. Egyszóval még csak egy ideiglenes próbapályám van de már most nagyon tetszik a digitális modellvasutazás. Sokkal több élményt nyújt mint régen. Persze meg kell tanulni bánni vele, kiaknázni a lehetőségeket.

(#312) st.hubertus válasza Bogyi (#311) üzenetére


st.hubertus
tag

Kétségtelenül jó szórakozás egy-egy hosszú nap után leülni, és "vonatozni". Pár hónapja, amikor kitaláltam ezt az egész modellvasutas dolgot, alapvetően két dolog közül választottam: ez, vagy egy használt Xbox360-as. Mivel napi 5-6 órát kell a számítógép előtt töltenem, gondoltam, kipróbálom ezt a modellvasút-dolgot, ha nem jön be, akkor Vaterán úgyis el tudom adni akár bolti áron is. Mint már fentebb írtam, én egy digitálisan előkészített PIKO startkészletet választottam. Először nem nyűgözött le, bár ahhoz képest, hogy HOBBY szett, meglehetősen részletes. Összeszetreltem, de nagyon hangos volt, kattogott, stb. Aztán másodszor nem parkettán játszottam vele, hanem szőnyegen. Pont olyan volt, mint gyerekkoromban, csak ez már nem gőzös szett, mint akkor. Akkora sikert aratott, hogy apósom egyből fel is ajánlotta, hogy készítsünk egy terepasztalt, és azon játszunk vele. Amúgy annak ellenére, hogy ez még csak analóg, ez is igen jól szabályozható. A digitális technikának abban látom az előnyét, ha már több mozdony is a síneken pihen, és nem kell szakaszolni a terepasztalt. A következő beruházásom egy új sínkészlet lesz, hogy növeljem a bejárandó területet, de ahogy olvastam, olcsóbb, ha veszek még egy alapkészletet, és abból használom fel a síneket.

(#313) st.hubertus válasza Bogyi (#311) üzenetére


st.hubertus
tag

amúgy tehetnél fel képeket a szerelvényről, amikor a sínen van. így dobozban nem sok látszik belőle.

(#314) Bogyi válasza st.hubertus (#313) üzenetére


Bogyi
csendes tag

Íme akkor pár kép: Ez itt Hans, a BR 215-ös
[link]

és szemből, szerintem elég jól kidolgozottak a részletek, bár ez az első mozdonyom nem tudok még mihez viszonyítani.
[link]

a vontatnivalók, mind közép-európai kocsik.
[link]
[link]
[link]
na és legyen itt ismét az első szerzeményem is, így teljes a kép
[link]

Ezek után nézzük mi a pálya :)
[link]

és végül a világítás előre:
[link]
valamint hátramenetben:
[link]

(#315) Jégkokó válasza Bogyi (#314) üzenetére


Jégkokó
veterán

Az a mávos fekvőhelyes személykocsi eléggé ordít a tehervagonok közt. Ahhoz kéne egy szili vagy egy taurus, meg még pár hasonló személyvagon is.

A főnök tekintete mindig nyílt és őszinte. Vagyis egyik szeméből a nyilt gonoszság a másikból az őszinte rosszindulat sugárzik.

(#316) Bogyi válasza Jégkokó (#315) üzenetére


Bogyi
csendes tag

Ez pontosan így van, nem túl gyakoriak az efféle vegyesvonatok :) De hát ez van jelenleg ekkora a gépparkom. Szeretném majd apránként felfejleszteni. Valóban Szili és Taurus nekem is szerepel a terveim között, már csak azért is mert a nemrég megjelent szép mozdonyalbumban van is egy kép, amin MÁV taurus robog egy ROLA kísérőkocsis vonattal. Persze mindez a pénztárcám függvénye. Azért akadnak megoldások erre a problémára is. Olvastam, hogy ez a BR215-ös alváz+belső berendezései belepasszol egy Szili kaszniba. Minden esetre egy digicsörgő és Fuggerth személyvagonok is szerepelnek a jövőbeni gépparkomban. A Nohab és Szergej egyelőre csak vágy marad mert nagyon drágák.

(#317) st.hubertus válasza Bogyi (#316) üzenetére


st.hubertus
tag

A készletem nekem is eléggé vegyes lesz, a mostani NS festésű villanymozdony és kocsik mellé szeretnék valami dieselt, meg egy gőzöst is...

(#318) Jégkokó válasza Bogyi (#316) üzenetére


Jégkokó
veterán

Én 26 ért vettem egy Roco szergejt ujonnan 26 ért, de tegnap láttam a modell&hobby ban 22 ért. Szerintem egyálltalán nem drága. Csupán csak át kell festeni mávosra , mert ez még gyeseves változat.

A főnök tekintete mindig nyílt és őszinte. Vagyis egyik szeméből a nyilt gonoszság a másikból az őszinte rosszindulat sugárzik.

(#319) Batman2 válasza Bogyi (#314) üzenetére


Batman2
őstag

Szevasz

Nagy kár, hogy a világítás sem előre, sem hátra nem tökéletes.

Előre világít a vezetőfülke is, ott maszkolni kellene az ízzót, és világítanak kicsit a pirosak is, azoknak meg nem kellene !

Hétramenetben szintén van áthallás, mármint fény tekintetében, a pirosak mellerr a fehér is látszik gyengén !

Az ízzó környékén némi maszkolással lehetne ezen javítani !

Amúgy nagyon jók a kocsi fotók !!! :)

Üdv.:

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#320) Bogyi válasza Batman2 (#319) üzenetére


Bogyi
csendes tag

Köszönöm a tippeket, kipróbálom. Íme egy tipp tőlem is. Nos a kocsiképeket éppen ott készítettem, ahol a többi makettem is fotózom, a konyhában. A gáztűzhely fehér, lehajtott teteje és a kék fal remek kis "fotóműterem".

Kis fejlődés volt nemrég a vendégágy terepasztalomon. Illetve előbb inkább kezdeném azzal, hogy kipróbáltam kb mekkora a max pálya, amit a jelenlegi sínkészletből tudok építeni. A másik szobában sikerült a két ágy alatt végigfutó ovált építenem. Klassz látvány a szőnyegen feküdve bámulni a sötétben lassan haladó vegyesvonatot. [link] Minden esetre a pálya símán elférne egy 3x1 méteres asztalon, amire egyelőre nincs módom, sőt igazából majd egy kamionos-vasutas logisztikai modult szeretnék építeni. RO-LA vonattal. Az első igazi (Fleischmann) kocsim hamarosan meglesz. Ez egy végkocsi, igaz használt, de kb fele annyi mint az új. Hozzájutottam viszont mindenféle PIKO barkácsholmihoz. (vagonok, kerekek, alkatrészek) [link] Az elmúlt napok kerékcserékkel teltek. Érdekes, hogy ha az ember eltalálja egész jól guruló kocsit kap. A PIKO kocsik iss gond nélkül elmennek az íven és az egyenesben is. Hozzáteszem 2.1-es vágányzatom van. Minden esetre ezekből a maradékokból próbálok valamiféle kocsi(ka)t összerakni. Ütközők, vonószerkezetek, féktuskók pótlása stb. Akár a nagyvasúton az egyik roncs lesz a másik alkatrészutánpótlása. 1 személyvagont már sikerült összehozni és egy 4 tengelyes alváz is tökéletesen gurul már, nem szorulnak a kerekei. Egészen véletlenül rátettem erre az alvázra egyik kamionom és tökéletes RO-LA kocsi lett belőle. :D [link] Persze nem férne bele az űrszelvénybe így. Szóval ezzel a barkácsolgatással megtanulom az alapokat és ráadásul szuper, mikor HANS a BR 215-ös is próbakörre viszi az újoncokat. [link] Elsőre semmi sem tökéletes, van, hogy kisiklik a kanyarban, megszorul a kerék, zötyög, leakad a mozdonyról, stb. Tesztelés: 1. próbakör lassú majd gyorsmenetben Hans-szal. 2. próbakör a kocsi mögé kerül a többi vagon is. (nem akad-e szét kanyarban, stb.) De mindezek elött egy laza gurítással vizsgálom meg a művemet.

Röviden :) ennyi.

(#321) Batman2 válasza Bogyi (#320) üzenetére


Batman2
őstag

Szevasz

A kis zöld régies kocsi ismerős ! :)
Nekem is van kettő egy kis alapkészletből, amit valah kaptam, kiskoromban.
Jó rég volt. :(((

Nekem is szorulnak a kerekei, nem nagyon mentek ezért nem is használtam, igaz tettem is bennük kárt rendesen kiskoromban.

Az a tűzhelyes műterem az fantasztikus ötlet, nagyon jók a fotók, mintha egy modellújság, műremben készített fotóit nézegetném !!! :K :R

Nagyon ügyes vagy, ez az igazi, aprólékos, és számomra is élvezetes alkotó munka, amikor darabokból, roncsokból működő képes járgányokat hozunk létre, amikor sikerük őket megjavítani és helyreállítani !!! :R

Nagyon ügyes vagy ! :)

Az új fotók is nagyon jók, mind fototechnikailag, min témailag ! :)

Én még nem szedtem elő a vaspályát, egyelőre még mindíg más dolgokkal vagyok elfoglalva, most egy kis hobbielektronikára hangolódtam rá, próbálom magam megtalálni.

Csak így tovább !!! :R

Üdv.:

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#322) st.hubertus


st.hubertus
tag

[link]

Hamarosan lesz kiállítás és vásár Székesfehérváron.

[ Szerkesztve ]

(#323) Batman2 válasza st.hubertus (#322) üzenetére


Batman2
őstag

Kösz az infót ! :R

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#324) st.hubertus


st.hubertus
tag

Nem tudjátok, hogyan lehet szétszedni PIKO személykocsit? Egyszerűen semmi illsztést nem találok rajta, a gyári leírásban pedig csak a mozdony kibelezése szerepel.

(#325) Bogyi válasza st.hubertus (#324) üzenetére


Bogyi
csendes tag

Szia! Nem tudom milyen személykocsid van, de amit tapasztaltam: Afféle 2 tengelyes kezdős vagy hasonló kocsiknál ügyesen ki kell feszíteni a vázról a felépítményt mert sajna összeszegecselték a tetővel. Így sikerült az egyik zöld kezdős kocsit szétszednem. A nagyobbak (4 tengelyesek) símán széthúzhatósak. Középen alul megfogod az alvázat és a másik kezeddel óvatosan lehúzod a felépítményt. Így jön szét a Sachsenes kocsim is.

Most gondolkoztam azon is mit lehetne kezdeni a megmaradó kerekes alvázakkal. Szeretnék valamelyikből sínbuszt készíteni. Sajna a tengelytáv egyiknél sem passzol az Ikarus 260-aséba de majd rápillantok a veszprémiek asztalán lévőre. Ők is úgy csinálták. Ill. a másik tervem egy Bz pótkocsi hajtás nélkül. De azt hiszem itt is átalakításra lesz szükség a tengelytáv rövidsége miatt.

(#326) Bogyi


Bogyi
csendes tag

Sziasztok, ezúttal újfent nekem lenne kérdésem. Nevezetesen, sikerült az első igazi ROLA kocsimat beszerezni. Fleischmann végkocsi, kamionnal, használt, de jó állapotban 5 500-ért nyertem Vaterán. Épségben megjött, szuperül fut és néz ki. Hans-szal azonnal próbaútra küldtem. Kérdés: Lehet-e Fleischmann kupplungot Roco-ra cserélni? Rá tudtam ugyan kapcsolni a mozdonyra, de furán nézett ki és nehezen sikerült. Minden esetre nagyon klassz a kocsi. Azt hiszem én a végelemet fixre szerelem mert a pici csapok törékenyek. 1-et sikerült is "levarázsolni".

(#327) Batman2 válasza Bogyi (#326) üzenetére


Batman2
őstag

Szevasz

Hogy néz ki a ROLA kocsi ?? :F

Tegyél fel légyszi képet róla ! :)

Üdv.:

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#328) Bogyi válasza Batman2 (#327) üzenetére


Bogyi
csendes tag

Sziasztok!

Íme akkor két kép a ROLA kocsiról, amin a buszom is elfér :-) és a 2. képen pedig az látható, hogyan is lehet összevarázsolni egy ROCO kuplunggal a Fleischmann félét.
[link]
[link]

A napokban kiegészült még pár futóképes kezdős Piko zöld személyvagonnal a vonat, így a ROLA-val a végén már nyolc vagonból álló szerelvényt húz maga után Hans a BR 215-ös, megjegyzem gond nélkül. Honnan tudható, egy mozdony maximálisan mekkora szerelvényt bír el? Korábbi tapasztalataim így is meghaladja a digi mozdonyom. Régebben a PIKO mozdonyok 2-3 négytengelyessel mentek símán csak. Bár itt még semmilyen emelkedő sincs az ideiglenes ágyasztalomon.

(#329) Batman2 válasza Bogyi (#328) üzenetére


Batman2
őstag

Szevasz

Tetszenek a fotók, jól néz ki a busz és a kmion a trailer kocsin !! :)

Nekünk a NOHAB mozdonyunk az nagyon sokat bír, rákötöttünk vagy 10-15 tehervagont és megpakoltuk szegekkel, csavarokkal, alátétekkel, egy korábbi alkalommal pedig ólom darabokkal !!!

Az emelkedőn ugyan már kinlódott, mert már megcsúszott a kereke, de sikterepen simán vitte a terhet !!!

Személykocsiból is elvisz nyocat, csak a kocsik borulnak ki állandóan, mert az első-második, nem bírja a többinek a húzását és kanyarban kidől ! :DDD

De a mozdony az renduletlenül viszi !
Még a BR35-ös gőzös tud jól húzni és még annál is jobban a BR56-os gőzös, ennek már 3 tapadó gyűrűs keréppárja van !

A NOHABnak, viszont 2 pár tapadó kereke va, ami anyagában tapad, az még erősebb ezeknél.

Üdv.:

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#330) st.hubertus válasza Bogyi (#328) üzenetére


st.hubertus
tag

Vettem egy ilyen kocsit, kipróbálni még nem tudtam, de eszméletlenül tetszik: [link]
Hétvégén lehet teszek fel képet a próbáról. Addig gyári fotó..

(#331) Bogyi válasza st.hubertus (#330) üzenetére


Bogyi
csendes tag

Nagyon szép tényleg ez a kocsi, Vaterán is láttam 1et. Huh nem is tudom hol kezdjem annyi minden történt. Börzéztem makettkiállításon 1 db Fuggerth By kocsit, 2. oszt. és egy csörgőt, az eredeti, bordó ezüst festéssel. Íme a "stúdiófelvételek":Magyar fiú [link] és a vontatnivaló By [link]

Szegény Csörgő csak nézheti Hans-ot a BR215-öst, hogy robog a pályán, illetve.... gondoltam egyet. Ha ezt a csörgőt digit előkészítettként vettem, biztosan csak bele kell cuppantani a dekódert és kész. Hanstól kölcsönvettem a próbára. Tapasztalat: Fuggert csörgőt műszerész csavarhúzóval lehet kaszniától megfosztani csak mert nagyon illeszkedik. Ráadásul a középső kis ablak is tartja. Szóval elém tárult a mozdony belseje. De valyon hová is kellene betenni a dekódert??? Sehová. [link] Válasz: a gyártó máshogy értelmezi ezt a digitálisan előkészített fogalmat. A dekóder a fekete panel helyére egy másik, nyomtatott áramköri panelbe rakható. Csakhogy ezt külön kell megvásárolni. :(( Szerintük az előkészítés a régebbi mozdonyokhoz képest csak a mozdonysúlyban kialakított dekóderhelyet ill. az 5 pólusú motorral szerelést jelenti. Szerencsére az eladó igen korrekt volt, mivel ezt ő sem tudta. Így díjmentesen kapok majd hozzá panelt. Neki csupán 30 db ilyen "digit előkészített" modellje van.

Azért nem maradt el a két mozdonytesó egy pályán való futtatása a 7végén. Kitaláltam, van egy univerzális trafóm. Összehozom a pályával így kapok egy álandó feszültségű analóg rendszert. [link] Az összeköttetést 2 db rézdrót adta a trafó és a betáp csatlakozók között. És a nagy futtatás: [link] tapasztalat: először is kivettem a dekódert Hansból. Gondolván nem hiszek a leírásnak, hogy analógban is mennek digitális mozdonyok. Pedig IGAZ. Sőt benne kell hagyni vagy vakdugó kell a mozdonyba mert meg se mukkant nélküle a mozdony. A trafó olyan, hogy különböző feszültségeket tud. 1,5-3-4,5....-12V-ig. 3 V-nál a csörgő lassan haladt már. Hans nem. (Benne 16V-os motor van) 4,5 Vnál aztán mindketten mentek már. Sajnos a csörgő körönként kb 1 másodpercet hozott a németen, míg nem utólérte. Próbáltam lassítani a magyart sok-sok vagonnal, de még így sem lankadt. [link] pedig jó kis szendvicsbe került. Tovább vittem a fonalat, és szereztem ma este még egy Hans-ot Vaterán, csak dekóder nélkül, viszont ez TÉNYLEG előkészített. Természetesen alkatrész lesz. Kb. 9000-ért lett egy jó kis ROCO hajtás, motor, nyákpanel, világítás. Erre tényleg csak egy jó kasznit kellene készítenem. Pl. a nagy kedvencem a BOBO vagy a Kis Dácsia. Lehet ez utóbbit választom, egyszerű feladatnak tűnik. Dióhájban ennyi:-)

(#332) Bogyi


Bogyi
csendes tag

Még 1 tapasztalat: A kis trafó teljesítménye 500mA ez kevéskének bizonyult a két mozdonnyal. Amint a egyik futása alatt felraktam a másik mozdonyt az előző belassult és az utóbbi is csak alacsonyabb sebességen működött. És még mondja valaki, hogy egy szimpla ovál pálya uncsi. :D

(#333) Batman2 válasza Bogyi (#331) üzenetére


Batman2
őstag

Szédületes "stúdiód" !!! :DD :R
Ismét csak gratula ! :D

A modellek is tetszenek, de hát melyik nem tetszik, szinte mind !!! :K

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#334) Batman2 válasza Bogyi (#332) üzenetére


Batman2
őstag

A nagyobb TT-s mozdonyok is felveszenk 250-400mA-t hát akkor a még nagyobb H0-ások !!!

Szóval kettő az már egészen biztosan sok egy 500mA-es tápnak !

A régi FZ1-es vasúti trafó is emlékeim szerint valami 1,2A körül ad 12V-os, az sem sok mozdonyra elég, de azért TT esetében már lehet hajtani vagy 3-4-et egyszerre vele.

Üdv.:

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#335) pirosvilamos válasza Batman2 (#334) üzenetére


pirosvilamos
tag

Bocs, hogy belevau, de a TT-s mozdonyok (BTTB) áramfelvétele max 0,16A
Ezzel kb 5 mozdony járatható egyszerre.

Tulip

--pirosvillamos-- Creality Ender 3, C64, Amiga 500+, meg egy vacak laptop netre...

(#336) Batman2 válasza pirosvilamos (#335) üzenetére


Batman2
őstag

Szevasz

Lehet, igazad van, mostmár nekem is rémlik, hogy a nagyobbak motorjára 0.16A a kisebbekére pedig 0,12A van írva.

Legfeljebb a kis 9V-os mozdonyomra lehet több írva, mivel az alacsonyabb feszról kell hasanlót produkáljon.

A gyakorlatban azért viszont felveszenke ennél nem egyszer többet (sorlódás, stb.), pláne, ha még kocsikat is húznak, ha meg már kicsit kopottabbak és a szénkefe is kicsit be van állva, akkor akár bőven 0.2A felett is, igaz, melegszik is a motorjuk rendesen.

Meg hát az indulási áramot is figyelembe kell venni, ami többszöröse a névlegesnek, és szintén növeli még az elkopott szénkeve, koszos (szénporos) kommutátro, beragadt, koszos meghajtórendszer, stb.

Szóval a legritkább esetben vesznek fel csak annyit, ami rájuk van írva !

Üdv.:

[ Szerkesztve ]

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#337) dekla dok


dekla dok
csendes tag

Hy mindenkinek!
Már nemis emlékszem a kezdetekre, de most felidéztem régi emlékeimet...
Nagyon köszönöm a segítséget pár fórumozónak, nagy önbizalmat kaptam tőletek és így 1 évvel a kezdet után megépítettem a saját terepasztalom mindössze 1 hét alatt.. persze 4 en csináltuk!

Úgy kezdtem hogy semmim sem volt! Most van egy mehano AVE típusú vonatom [link]
és egy régi típusú gőzösöm aminek nemtudom a típusát, de van hozzá sok-sok vagon.

Nagyon köszönöm a segítséget!

(#338) enamessias


enamessias
aktív tag

Üdv mindenkinek!

Úgy 8-10 éves lehettem mikor karácsonyra kaptam egy TT-s terepasztalt, mert szerettem a vonatokat. Tereptárgyak nem voltak, csak sinek, de én nagyon élveztem. Ezután évekig megvolt a szülinapi és karácsonyi ajándék és minden zsebpénzem kiegészítőkre költöttem. Mindig kaptam hozzá valamit. A végén már nem fétem el rajta. Annyiszor építettem át hogy a posztó leszakadt róla és a fa felülete televolt lyukakkal, mint egy szita.
Sajnos mikor édesanyám megbetegedett és nem tudott dolgozni, akkor el kellet adjam, mert kellett a pénz és suli + munka mellet már ugyse volt időm rá. Akkor megfogadtam, hogy ha "nagy" leszek, akkor majd mindent bepótolok és építek egy hatalmas terepasztalt minden jóval.
Néhány napja neten böngészve, véletlen találtam egy videót egy terepasztalról. Azóta feltörtek az emlékek és a régi fogadalmam. Azthiszem ideje beteljesíteni amit igértem magamnak. Azóta a netet bújom. Mondanom se kell, meglepődtem mennyit fejlődött a modellezés azóta! Egyből megtetszett a digitális vezérlés.
Annó nagyon tetszett a TT-s méret, mert nem volt se túl kicsi, se túl nagy. Most viszont dilemmába ütköztem. Ebben a méretben viszonylag kevés a választék. H0-ből viszont rengeteg van, de sokkal több helyet igényel! Eléggé hely szükében vagyok, leszek. Ennek ellenére valószinüleg H0-s lesz. Abból még talán túl nagy is a választék! Több gyártó is van több sinrendszerrel is. Ezért lenne pár kérdésem az itt megfordulóktól, akik jobban járatosak, tapasztaltabbak nálam:

1. Melyik gyártó melyik sinrendszerét érdemes választani?
2. Mennyire kompatibilek egymással? (pl ROCO vs. PICO)
3. A Rocoline, Geoline tőltéssel rendelkező sinek inkább szőnyegre jók?
4. A kezdőkészletek csak ilyennel kaphatók, vagy töltés nélküli sinekkel is van?
5. Esetleg melyik olcsóbb?

Szivesen veszek bármilyen segítséget és tanácsot sinekkel, tervezéssel kapcsolatban. (Pl.: felxibilis sinek mennyire használhatóak, vagy melyik falytából van több tipusu elem)

Minden segítséget előre is köszönöm és jó vonatozást mindenkinek :)

A számítógépem nem öreg, csak klaszikus.

(#339) Jégkokó


Jégkokó
veterán

Az elmúlt hónapokba rendesen megszaporodott a mozdony állományom.
[link]
[link]
[link]

A főnök tekintete mindig nyílt és őszinte. Vagyis egyik szeméből a nyilt gonoszság a másikból az őszinte rosszindulat sugárzik.

(#340) Batman2 válasza Jégkokó (#339) üzenetére


Batman2
őstag

Gratula, szép magyar viszolnylatú mozdonypark a legismertebbekből !
A NOHABért külön gartulálok, azt nagyon szeretem ! :R

üdv.:

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#341) Batman2


Batman2
őstag

dekla dok, enamessias

Örülök, hogy Ti is csatlakoztatok, vasútazzatok minél többet !

sajnos az új rendszerekről és a kínálatról nincs sok infóm, nekünk az egész terepasztal régi elemekből épül fel.
De júniusabn voltam a Veresegyházi modellkiállításon és nagyon jó volt !
Ott az egyik fazon mondta, hogy neki a terepasztalán a sínek jó része a flexibilis fajta és nem panaszkodott rá, ezek szerint nem rossz.
Amúgy neki vagy 3-4 gyártó elemiből áll a terepasztala, panaszra egyiknél sem emlékszem, zsóval mindegyiknél lehet jó cucc, meg kell nézni, hogy mit melyiktől érdemes.

Van egy rakás fotóm és videóm is róla, gondoltam hogy felteszem, de hogy mikor lesz időm, azt nem tudom.

Jó játékot ! :)

Üdv.:

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#342) Intruder A 6 válasza enamessias (#338) üzenetére


Intruder A 6
aktív tag

Szia!

Kicsit megkésve de azért válaszolok!

Ha olcsón akarod meguszni a dolgoz akkor Piko A sinrendeszerét javaslom.
Valamint akkor is ezt ajánlanaám ha asztal építésén gondolkozol, ez sokkal élethűbb mint a Roco geoline, és jóval olcsóbb, nekem nem valószínü hogy mostanában lessz asztalom ezért most cserélgetem le a Piko A-t Roco Geolinra, ez jobb ha szőnyegen futtatod a modelleket, nem szedik össze a a kerekek a szöszöket.
Rocoból a töltés nélkülihez és a kikohoz van átmeneti vágány, tehát ezeket össze tudod kötni.
Roco Kezdökészlet csak Geoline sinrendszerrel kapható.

Pl egy Piko A sinmező ami 239mm hosszú az 270ft, egy Roco geoline 200mm hosszú sinmező pedig 470ft.
Piko váltó 2500ft, Roco 3900ft.

(#343) Intruder A 6


Intruder A 6
aktív tag

Ne ezt majdnem kihagytam :W

Eladóvá váltak az alábbi Piko A sinek:

1db jobbos váltó
1db Balos váltó
2db R9
12db G239
14db G231
26db R2
4db R1

Lehetőleg egyben.
Árakról priviben beszélhetünk!

(#344) pentium4


pentium4
senior tag

helló mindenki!

a segítségeteket szeretném kérni, kiskoromba volt roco modellem, sin, mozdony, stb.
ma már csak itt porosodik és kidobni nincs szívem, mert nagyokat játszottam vele annó, van egy roco készlet és egy olcsó sima modell, szerintem elég jó állapotba vannak a sínek, csak a fém összekapcsolók mentek szét de az filléres dolog!
abba kéne nekem segíteni hogy mennyiért tudnám eladni, kompletten vagy külön, de egybe jobb lenne, olcsón odaadom!
a hídnak a korlátjai elég viseltesek sajna és csak 1 lába van meg, a másik valahol elkavarodott! pár roco sin alsó műanyag merevítője is eltűnt/eltört, de csak 3nak nincs meg!
de most már beszéljenek a képek helyettem:
roco mozdony
kevésbé márkás mozdony
szerelvények
szerelvények2
személyvagon
vagon
vagon2
vagon3
sinek, váltók, trafó
sinek, váltók, trafó hátulról
olcsó sinek, kocsik
bozdonyok+vagonok
ennyi lenne, szép kis adag, a roco trafó váltót is kezel, de ahoz nem volt kábelem soha!
árról majd ti nyilatkoztok, akit érdekel az irjon vagy hivjon, profilomba ott van az elérhetőségem!
köszi

P4

(#345) pentium4 válasza pentium4 (#344) üzenetére


pentium4
senior tag

hali

megvan az ár!
10k ért vihető az egész pakk!

P4

(#346) Laco_ válasza Longjohn (#82) üzenetére


Laco_
újonc

Te hogyan alakítanád ki a digitális rendszert ?Nekem TT cuccaim vannak és még ha smd tranyókat meg PIC-et használok akkor sincs sok helyem mondjuk egy br81 vagy br92 es mozdonyba! Van valami speckó IC erre , ami megoldja egy tokban az egészet! Most nem a kompleten kapható dekóderre gondoltam!

(#347) jákob13


jákob13
tag

Sziasztok! Lenne egy kérdésem van egy készletem h0 piko és az egyik személykocsinak és a szerkocsinak hiányzik az egyik kuplungja hogyan lehetne ezt potolni? Elöre is köszi aválaszt!

https://www.facebook.com/ModellvasutH0?ref=tn_tnmn

(#348) pirosvilamos válasza jákob13 (#347) üzenetére


pirosvilamos
tag

Szia!

Láng börze minden szombaton a Láng művházban
ott biztosan kapsz.
Esetleg Petőfi csarnok bolhapiac...

pirosvillamos

--pirosvillamos-- Creality Ender 3, C64, Amiga 500+, meg egy vacak laptop netre...

(#349) jákob13 válasza pirosvilamos (#348) üzenetére


jákob13
tag

Szia! Majd megnézem köszi.:)

[ Szerkesztve ]

https://www.facebook.com/ModellvasutH0?ref=tn_tnmn

(#350) jákob13


jákob13
tag

Sziasztok! Kezdö vagyok még és aszt szeretném kérdezni honan lehetne jó álapotu anlalog vagy digitálisan elökésztet mozdonyt beszerezni?Hajdúszboszlón lakok. :)

[ Szerkesztve ]

https://www.facebook.com/ModellvasutH0?ref=tn_tnmn

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.