Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#36468) ubyegon2 válasza erhas01 (#36467) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Örülök, hogy tudod használni a TRIM és a többi ellenőrző parancsot. Az említett írás elsőre kicsit nehéz, de mivel 12.04- en lett próbálva, így ha nem olvasod, akkor se lősz mellé. 14.04 óta az Ubuntu és deratívái már jól használják az auto TRIM- et, legutóbbi féléves infók alapján ez teljes bizonyossággal a Samsung és Intel újabb SSD- ire igaz, emiatt érdemes lefuttatni az ellenőrző parancsokat. Ha nincs auto TRIM, akkor fstab- ba discard- ot beírni a /-hez és igazából ennyi is elég.

Itt van példának a Debian 8 alap fstab, látszik, hogy benne van a discard opció, nincs gond az SSD TRIM- mel:

ubyegon@debian:~$ cat /etc/fstab
# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a
# device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices
# that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point> <type> <options> <dump> <pass>
# / was on /dev/sda7 during installation
UUID=f11962a0-1e9d-4db1-9f8d-29065d8eb34c / ext4 discard,noatime,errors=remount-ro 0 1

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
update:
Mivel ott a noatime opció is, lehet, hogy nincs alapból benne a discard sem, hanem már én raktam bele? Valaki segítsen, akinek Jessie van fenn!
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Több újabb Linux már hozza ezt az fstab- ban, a Manjaroban is így van, ami Arch alapú.

Az alignálást is érdemes ellenőrizni, bár kicsi az esély, de ha XP partícionálta a meghajtót, akkor hibás lehet. Win7- től és a Linuxok jól partícionálnak, bár utóbbi se biztos az összes létező diszróra.

Az összefoglalóban valóban nem esik szó róla, ezt előbb utóbb pótolni kell, sajna a szerzőnek hibridje van SSHD fedőnéven. :)

Elég új még mindíg az SSD, de már felzárkózott a legtöbb Linux, de egységesen nem egyszerű írni erről az összefoglalóba, de legalább az ellenőrzésről írni kéne valamit.

A 4. kérdést nem nagyon értem. :U
Ha törölsz egy disztró partícióját, arra mehet egy másik, gondolom min 10- 15 GB- ot szánsz egy disztróra. Én így váltogatom a próba disztrókat, nem kell állítgatni semmit.
Példa, ezek a partíciók vannak most az egyik meghajtón, az első nagyobb, mert azt csináltam először fő disztrónak:

10 GB felé még egyik partícióm se hízott Linux alatt. Win7 havonta hízik annyit. :DD

A 3. -at se nagyon, mert olyanra alakítod a menüt meg az egész DE- t kinézetre, amilyenre akarod, Cinnamon, Mate is jól témázható.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.