Hirdetés

2024. május 20., hétfő

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 01:37:58

LOGOUT.hu

AMD Ryzen 9 / 7 / 5 / 3 5***(X) "Zen 3" (AM4) topik összefoglaló

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#12401) Danex


Danex
addikt

Igazából mindkettőtöknek megy, Zsolty-nál látszik hogy EDC limit van 90A-nél bekorlátoz. És szerintem Zsirfecske nálad is powerlimit lesz a limitáló ok. 4650Mhz single pedig jó, ez a default PBO nélkül.

Ha nem full gagyi alaplap van és a hűtés bírja akkor szerintem a powerlimitet el lehet engedni. Én személy szerint PBO mellett Motherboard limitet állítottam az 5600X-emre.

Az ,hogy akár 80fok is a CPU nem halál, mondhatni működési tartomány, allcore terhelésnél.

Ez szerintem egy +200Mhz PBO és CurveOptimizer eredményem volt.

[ Szerkesztve ]

(#12402) hokuszpk válasza zsirfecske (#12398) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

szvsz magasabb freki kellene legyen, a 3800XT alapon tud 4.2 korul, az 5xxx ennél elvileg sokkaljobb.

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#12403) hokuszpk válasza Zsolty20 (#12400) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

elsokorben a sima "Performance Boost" stringet keresd.
Elvileg a "PBO auto" az egyenlo az "off" beallitassal.Huto jol van felrakva ?
( ime a "hulye kerdes" : az aljarol leszedted a vedofoliat ??? )

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#12404) GAbre válasza hokuszpk (#12389) üzenetére


GAbre
veterán

Ugyanaz. 31-es hibakód.Nem tud drivert rakni.1x-esen meg nincs boot.
1x-esen és 16os riseren is.
Még pcie2-ön is.
GIORGIONE76:Alap 4.0-át használtam,gondoltam állítgatni szokta ez magát így.
Meg hát nem gondoltam,hogy 1 felső kategóriás(jó nem 1 80-100k-s lap),illene tudnia 4.0-át.Még ha x1-x4-en is.
De hogy sehogy."GAMING PLUS lapnak". Meg minek van rajta +1pci x4.Meg még 2-3 x1? :Y
Nem tetszik msi,még gigabyte dolgokkal is kevesebb rossz tapasztalatom van,mint msi-vel... :S
Bár jó áron vettem anno lapot,de akkor is.

[ Szerkesztve ]

Avatar

(#12405) fudi2002 válasza GAbre (#12404) üzenetére


fudi2002
veterán

Pont nem a legjobban sikerült típust sikerült megvenned... x570ben tomahawk és fölötte. Kötve hiszem, hogy ezt bárki ajánlotta volna itt vagy akár a zen2-ben.

Szakmai kérdésre privátban nem reagálok.

(#12406) GAbre válasza fudi2002 (#12405) üzenetére


GAbre
veterán

Itt nem arról van szó,hogy ki mit ajánl.
Akkor nem is gondoltam,hogy bármikor is akarok két kártyát vagy ilyesmit.
Jó áron tudtam erre x570-re váltani.
Szép nagy bordák vannak rajta stb.Így nekem megfelelt.
De,hogy 1 fullos alap,igazából tök alapot tudjon csak,azért azt nem gondoltam volna.

Avatar

(#12407) fudi2002 válasza GAbre (#12406) üzenetére


fudi2002
veterán

Elég rossz vrm hűtés és felépítés. Már akkor mindenki leszólta mikor megjelent, tök jogosan. Ha ócsó volt akkor mondjuk...

Szakmai kérdésre privátban nem reagálok.

(#12408) Zsolty20 válasza Danex (#12401) üzenetére


Zsolty20
senior tag

ASUS B550-F Gaming lap van alatta :)
Én szerintem annyira nem gagyi, de majd a hozzáértőbbek jobban megmondják.
Hokuszpk, keresgéltem, de csak a PBO találtam. Van egy olyan viszont, hogy perfomance enhancement, ha az érdekes lehet.
Hűtő igen, jól van felrakva, különben - szerintem - vagy nem indulna el a gép és futna huzamosabb ideig, vagy magasabb lenne a hőmérséklete, az átlag szoba hő jelenleg 30 fok ha számít. S igen, leszedtem mindent ami nem kell rá. :D

(#12409) PuMbA válasza Zsolty20 (#12408) üzenetére


PuMbA
titán

3000mhz-es memód van, az eléggé nem passzos. Emiatt lassabban megy sztem az i/o órajel. 3200mhz az alap Zen 3-nak. Alatta nagyot lassul. Memória XMP profilt bekapcsoltad egyáltalán vagy mennyin megy most a memó?

[ Szerkesztve ]

(#12410) Zsolty20 válasza PuMbA (#12409) üzenetére


Zsolty20
senior tag

Ha nem muszáj, akkor nem igazán cserélnék 32GB-ramot 200mhz miatt, pláne ha csak annyi a hátránya, hogy picit lassabb. Ha valóban ez akadályozza az egész hóbelebancnak a hatékonyabban való működését, akkor bizony így marad. :D

(#12411) PuMbA válasza Zsolty20 (#12410) üzenetére


PuMbA
titán

Asszem fel tudod húzni a memót, a többiek segítenek majd :) Egy gépnél mindent egyensúlyban kell tartani, egy jó minőségű drága alaplap önmagában nem sokat jelent, mert a kifizetett vételár nem konvertálódik át teljesítménnyé, ha valamelyik láncszem gyenge :)

[ Szerkesztve ]

(#12412) Zsolty20 válasza PuMbA (#12411) üzenetére


Zsolty20
senior tag

Ami azt illeti, már egy GB lapon felvolt húzva a memória 3200-ra, és jól is bírta. Csak sajnos az órajeleket nem tudom, pedig nagyon jót írtak.

(#12413) zsirfecske


zsirfecske
addikt

köszi a válaszokat, nálam aorus b450i itx, szóval ott azért lehet szűk keresztmetszet. ráadásul elkiabáltam a memtest-et, órák után kidobott 4 errort. lehet visszamegyek 3600 mhz / 1800 mhz infinity-re és megnézem ott mi van ezzel az új biossal meg pbo-val stb. nem akarok vérpistizni, csak be akarok lőni egy optimális állapotot, hogy azért ne maradjon benne túl sok kihasználatlan teljesítmény. ha már a ram ennyit is tudna. lehet ram/soc voltage-et kéne előbb emelni, mindenesetre újrafuttattom a memtestet előbb ugyanarra.

(#12414) Zsolty20


Zsolty20
senior tag

Urak, megfogadtam néhányótok tanácsát, utána néztem kicsit a dolgoknak, amiket tudtam - ésszel ugyan - bekapcsoltam, feljebb toltam(ram 3200-ra) és megszületett az új CB20 eredmény: [kép]

(#12415) zsirfecske


zsirfecske
addikt

na én is variáltam, stock 3600 cl16-ra vissza, infinity fabric auto 1800 mhz, pbo auto bekapcs és azonnal felugrott cinebench r20 alatt 115W-ra a package power, 88 fokig a temp és 4500 mhz-ig az allcore. eredmény +900 pont a gyalázatos előzőhöz képest és +200 a korrábbi stock-hoz képest is. ez így egyelőre jobb, lehet jó is lesz nekem.

(#12416) PuMbA válasza Zsolty20 (#12414) üzenetére


PuMbA
titán

Gondoltam, hogy a 3000Mhz lesz a probléma :) Ez már jó. A 81 fok maximum elég sok. PBO-t állítsd vissza Auto-ra, mert felesleges. 10 fokot nyersz vele és játékokban csak pár fps-t buksz, amit szemmel nem veszel észre. Milyen hűtőd van?

[ Szerkesztve ]

(#12417) Zsolty20 válasza PuMbA (#12416) üzenetére


Zsolty20
senior tag

PBO off, CB20 score: 4098 [kép]
A hűtő pedig Gamdias Boreas M1-610

[ Szerkesztve ]

(#12418) PuMbA válasza Zsolty20 (#12417) üzenetére


PuMbA
titán

Ok. Hogy lehet a PPT-d 97W? Változtattál még a PBO-n kívül valamit a BIOS-ban a CPU fogyasztásával kapcsolatban?

Erről a hűtőről sajnos nincs sok információ. Érdekes összeállításod van abból a szempontból, hogy az alaplapod, VGA-d, procid minőségi és jó, viszont a memória, CPU hűtő meg kicsit Tesco gazdaságos kategória lett valahogy. Érdemesebb egy minőségi szintet megcélozni minden komponenssel :)

[ Szerkesztve ]

(#12419) sfknasty válasza PuMbA (#12418) üzenetére


sfknasty
aktív tag

Szerintem leginkább a hűtést kéne jobbra cserélni,mert a memóriában valószínű több tuning potenciál van.Azon még biztos tud faragni,de a hűtés miatt erősen visszavesz a teljesítményből a proci.

(#12420) Zsolty20 válasza PuMbA (#12418) üzenetére


Zsolty20
senior tag

Nem hinném, hogy változtattam volna bármi máson. A memória az vissza maradt az előző konfigból(GB B450 AORUS PRO, RX 5500 XT, Ryzen 5 3600). A hűtőt pedig optimálisnak találtam ár/érték arányban, plusz nem akartam ilyen batár nagy, snassz Noctuat venni. Most játszottam az ME Andromeda-val 1 órát és max 80 fokra ment fel a proci, de az átlag 70 fok volt. Szerintem teszi a dolgát. :)

(#12421) PuMbA válasza sfknasty (#12419) üzenetére


PuMbA
titán

80 foknál még nem vesz vissza a proci, ha jól tudom.

(#12422) PuMbA válasza Zsolty20 (#12420) üzenetére


PuMbA
titán

Akkor rendben. 70 fok átlag OK a legnagyobb nyári melegben. Értelek. Arctic Cooling Freezer 34 CO egyébként ebben a kis hűtő kategóriában a best, 10 év gari, olcsó, jól hűt, mindent tud, ami kell.

[ Szerkesztve ]

(#12423) Zsolty20 válasza PuMbA (#12422) üzenetére


Zsolty20
senior tag

Egyébként tényleg igyekeztem úgy összeállítani, hogy jó legyen. Valószínűleg követtem el hibát, de csak ez miatt nem igazán szeretnék cserélni. Plusz asszony le is tépné a tökömet. :D

(#12424) mozso válasza PuMbA (#12421) üzenetére


mozso
senior tag

Rosszul tudod. Már 40-50 fokos CPU hőmérséklet esetén is látszik, hogy kezd a Ryzen lassítani, ahhoz képest mintha csak 25-35 fokos lenne. Ez már a 3900X-nél is így volt.

Persze a 80 celsius sem katasztrófa, de hogy nem vesz vissza 80 foknál a proci a tempóból az parasztvakítás.

(#12425) PuMbA válasza mozso (#12424) üzenetére


PuMbA
titán

Nem tudom. Nekem az 5600X 65-68 fokon simán kinyom összes magon 4,3Ghz-et AVX-es Aida64 Stress testen PBO nélkül, azaz alapértelmezett BIOS beállításokkal a PPT limitet kimaxolva. Azt mondod, hogy magasabb lenne a frekvencia 50 fokon, akkor is ha max PPT-n van a fogyasztás most is? Szerintem ez a hőfokosdi csak PBO-ra vonatkozik.

[ Szerkesztve ]

(#12426) Zsolty20 válasza mozso (#12424) üzenetére


Zsolty20
senior tag

Tehát, ha jól értelmezem a leírott mondandódat, jelen esetemben teljesen tök mindegy, hogy milyen a hűtőm, mert így is úgy is visszafogja, s talán csak a víz hűtés lehetne a megoldás? Bocs ha hülyeséget írtam :)

(#12427) mozso válasza PuMbA (#12425) üzenetére


mozso
senior tag

Nagyon sokat próbálgattam, épített vízhűtés vs AIO vs szoba levegő hőmérséklet. Emeleti lakás rossz hőszigeteléssel, nincs klíma, hatványozottan hátrányos helyzet.

Elég korán ugrottam bele a 3900X-be (2019 augusztus 4), idehaza nem nagyon volt kapható akkor, nekem is kellett a hátszél rendesen.

(#12428) mozso válasza Zsolty20 (#12426) üzenetére


mozso
senior tag

Már a 3900X is azt teszi, hogy aktívan, századmásodpercenként vagy még gyakrabban monitorozza milyen meleg a CPU bizonyos része. Ha hidegen tudod tartani, akkor azonos bios - windows beállítások mellett jobba boostol, azaz magasabb órajelen megy.

Ha melegebb, akkor pedig lassít. Ez nekem remekül látszott nyáron, mert nekem nincs klíma és 1 emelet magasan ilyenkor a levegő már 28 fokos a sima 22 fok helyett. Mérhető volt a különbség.

A hűtő pont nem mind1, jobb vízhűtés segíthet, de csak akkor, ha az a rendszer meg is van tervezve rendesen.

AIO Kraken X62-t raktam eredetileg a 3900X-re, elfogadható volt, de az épített vízhűtés még többet hozott. Megérte teljesítményben és zajban, de nem érte meg pénzben.

(#12429) AtHoS válasza PuMbA (#12416) üzenetére


AtHoS
nagyúr

Korábban nem az volt, hogy CB nem igazán érzékeny a memória órajelre?

szerk.

A 2 mérés között van 20W-nyi PPT eltérés....azt kellene kideríteni, hogy mitől, mert nem hinném, hogy a 3000 MHz vs. 3200 MHz okozná.

Inkább PBO2-nél át lett rakva Motherboard-ra a limit, ezt alátámasztja a HWinfo limites részén lévő alacsony %-os értékek

[ Szerkesztve ]

read-only mode on the forum

(#12430) Zsolty20 válasza mozso (#12428) üzenetére


Zsolty20
senior tag

Vízhűtéssel nem akarok szórakozni, az olyan úri muri, szép meg jó, de számomra nem opció. Nálunk sincs klíma és emeleten lakunk. Az átlag hőmérséklet jelenleg olyan 28 fok szóval valahol érhető, hogy ennyire melegszik. Télen nem lesz ilyen gond :D

Athos, a pbo2 részt hogyan tudnám csekkolni? Szeretnék megadni minden infót, hisz csak úgy tudtok segíteni és talán én is tanulok belőle :)

(#12431) AtHoS válasza Zsolty20 (#12430) üzenetére


AtHoS
nagyúr

PBO2-t itt tudod megnézni/állítgatni: Advanced\AMD Overclocking\AMD Overclocking\Precision Boost Overdrive

Asus laphoz némi BIOS optimalizálásra ajánlás [link] netes tuningleírásokból összeollózva

[ Szerkesztve ]

read-only mode on the forum

(#12432) jokeph válasza AtHoS (#12429) üzenetére


jokeph
nagyúr

Ez most is így van. :K

RyZsa konfig: R5 5600X, Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 Wifi, LF III 360 Dark AIO, 4*8 GB Patriot Viper Steel 4400 CL19 KIT, TT TGS 650W RGB, Netac 930E 250 GB, Sapphire Nitro RX 480 8 GB, DELL P2417H *2, Thermaltake Core X31 Riing

(#12433) sfknasty válasza PuMbA (#12421) üzenetére


sfknasty
aktív tag

Tapasztalatom szerint 68-70 fok környékétől fokozatosan elkezdi visszavenni a boost órajelet.Mondom ezt úgy,hogy épített vízzel hűtöm.Nekem ebben a kánikulában 72 foknál nem megy följebb,de a boost órajelet 4850-ről már 4725-ig visszaveszi.

(#12434) PuMbA válasza sfknasty (#12433) üzenetére


PuMbA
titán

Értem, viszont akkor ellentétes információk voltak itt a topikban, mert nemrég még arról volt szó, hogy 75-80 fok tök normál 5800X-nél és nem probléma, mert 95 fokig bírják ezek a procik, ami a hivatalosan megadott maximális hőfok. Ezzel nyugtattak egy 5800X tulajt. Ezek szerint akkor 70 foknál több már gond, bár én is ezen az állásponton voltam / vagyok :)

[ Szerkesztve ]

(#12435) sfknasty válasza PuMbA (#12434) üzenetére


sfknasty
aktív tag

Működését tekintve normális,viszont a boostból visszavesz a további melegedést,túlmelegedést megelőzendően.Én mondjuk 5600x-et használok,de nem hiszem,hogy működését tekintve más lenne.20-22 fokos lakásban sikerül 68 fok körül tartanom terhelésen,de ebben a melegben már 72 fok.

68 foknál még megvan a full boost:

(#12436) keIdor


keIdor
titán

Frissítettem a Dark Hero-t 3601-re, semmi anomália.
Mindent visszaállítottam úgy, ahogy volt, elsőre indult, semmi gond nem volt.

¡GLORIA A LAS PLAGAS!

(#12437) SzlobiG válasza keIdor (#12436) üzenetére


SzlobiG
félisten

Beállítások megmaradnak ilyenkor? Gondolok itt a CPU/Ram tuning részre. Mer nekem is lenne már frissebb bios, de tökélesen megy minden az előzővel is, nem akarnék újra állítgatni.

(#12438) keIdor válasza SzlobiG (#12437) üzenetére


keIdor
titán

Csak úgy frissítek mindig, hogy előtte nyomok egy load defaults-ot, mentés, majd vissza bios és úgy update. :)
Az egyszerűség kedvéért lefényképezem a BIOS-t és úgy állítok vissza mindent.
Curve, subtimings stb.

¡GLORIA A LAS PLAGAS!

(#12439) PuMbA válasza SzlobiG (#12437) üzenetére


PuMbA
titán

Nem. BIOS resetelődik, hogy véletlenül se legyen kavar. Én is mindig ráfrissítek és eltűnik még a venti beállítás is. Felhasználóra ilyeneket bízni nem szabad. Enélkül is tud kavart okozni a BIOS-ban ;]

[ Szerkesztve ]

(#12440) MPowerPH válasza keIdor (#12436) üzenetére


MPowerPH
félisten

Szinten. Most probalgatom, van e valami erdemi valtozas, vagy csak 2 havonta kiadnak egy sok ezer karakterbol allo kodot, amin valtoztatnak 1db karaktert.(aminek egyebkent 0 hatasa van)
AMD fele BIOS frissitesek nagyon erre hajaznak, jobb esetben. Rosszabb esetben pedig minden sz@r lesz az uj BIOS -al.

Ezt erzesre nehez megmondani, viszont 1-1 benchmark pont nem hazudik.

[ Szerkesztve ]

Don't Tread On Me

(#12441) keIdor válasza MPowerPH (#12440) üzenetére


keIdor
titán

Ugyanannyi pontot kapok mindenhol.
Én csak azért frissítettem, hogy ne beta legyen már fent. :)
Nincs jelentősége.
Windows 11-el egy pici plusz ingyen pont jöhet később.

¡GLORIA A LAS PLAGAS!

(#12442) PuMbA válasza MPowerPH (#12440) üzenetére


PuMbA
titán

"Ezt erzesre nehez megmondani, viszont 1-1 benchmark pont nem hazudik."

Egyszerű a megoldás, ne nézd a benchmark pontokat! ;]

[ Szerkesztve ]

(#12443) MPowerPH válasza keIdor (#12441) üzenetére


MPowerPH
félisten

Es mennyi az az ugyan annyi?

Csak mert nalam pl. a stabil 700 CPU-Z single core leesett 682 -re, a CB20 alatti pedig 652 -rol 640 -re. Regi Win -el(ami elotte megelt 2db Intel rendszert) is ennyi volt, es az ujjal is ennyi, szoval a szemetes Windows ezt nem befolyasolja.

Magyaran, ismet tortent egy burkolt lassitas.

Pozitivum, hogy a Curve Optimise vegre itt is bekerult az alaplapi PBO beallitas menube.

[ Szerkesztve ]

Don't Tread On Me

(#12444) MPowerPH válasza MPowerPH (#12443) üzenetére


MPowerPH
félisten

Kicsit utan allitottam, most 696 korul azert kapok. De kivancsi agyok ra, hogy igy stabil e, vagy jonnek ismetelten a random ujraindulasok.
Azt hozza teszem, hogy a Vcore offesetlve van -0.86V -al. Igy az idel fesz is csak 1.419V. Egyebkent a boost -on faragtak, nem nagyon akar feljebb menni, mint 5GHz.

[ Szerkesztve ]

Don't Tread On Me

(#12445) hokuszpk válasza PuMbA (#12434) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

tenyleg 95 fokig birjak, a pbo default 60 vagy 65 felett kezdi visszavenni magat, gondolom megelozendo a 95 fok hirtelen tulfutasat; jobb lapokban a pbo parameterei kozott at lehet allitani azt a 65 fokot magasabbra.

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#12446) MPowerPH válasza hokuszpk (#12445) üzenetére


MPowerPH
félisten

Igen, 90 -ig lehet kitolni.

Don't Tread On Me

(#12447) fudi2002


fudi2002
veterán

Sztem elbeszéltek egymás mellett.
Van a pbo nélküli működés, aholis a normál órajelet 90-100 fok körül veszi csak vissza.
Illetve van a pbo, ami a "gyárin" felül megajándékoz plusz frekivel és fesszel, eme ajándéknak a mértéke valóban már 70 fok körül érezhető, hogy csökken.

[ Szerkesztve ]

Szakmai kérdésre privátban nem reagálok.

(#12448) MPowerPH válasza fudi2002 (#12447) üzenetére


MPowerPH
félisten

PBO menuben van egy thermal throttling beallitas(elvielg MSI -ben is volt), es ott ez kitolhato 90 -ig.

Don't Tread On Me

(#12449) fudi2002 válasza MPowerPH (#12448) üzenetére


fudi2002
veterán

Kitolhatod 200ig is, de akkor sem kapsz akkora frekit mintha valóban hideg lenne a proci.

Szakmai kérdésre privátban nem reagálok.

(#12450) keIdor válasza MPowerPH (#12443) üzenetére


keIdor
titán

Azt vágod, hogy ez hibahatár?
Futtatok hármat, én is mindig más pontot kapok.
Give or take 2-3%-okkal nem foglalkozom, hibahatár.
Meg valami elindul a háttérben az is befolyásol.

¡GLORIA A LAS PLAGAS!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.